Heming hunting
dnes je štvrtok,  2. máj 2024,  meniny má Žigmund,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:27,  dnes západ slnka: 18:58
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Aky kaliber zbrane si kupit - diskusia

autor: off mucko
pridané: 30.11.2007 18:32
Prosím vás, poraďte mi aký je najlepší kaliber zbrane do revíru, kde sa vyskytujú muflóny, diviaky, vysoká. Niekto mi povedal, ze 7x64, niekto Springfield, niekto 308W. Som zástancom, aby zver po rane na komoru zostala v ohni a prihliadam na balistiku. Kamarátovi to po 7x64 s SB odbieha do 150 m.Dakujem.
počet zobrazení: 67 219
počet hlasov: 0
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 441-461 z 461 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off snipper, 21.4.2008 o 22:28

niet o čom jednoznačne 308 win. je na všetko.čau ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 11.4.2008 o 2:45

Solirov - presne, je to debata o ničom a do nekonečna. ako keby sme sa bavili, že čo bolo skôr kura alebo vajce.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lukas80, 10.4.2008 o 20:34

môžeš sa pozrieť aj na .270 W , je to tiež celkom dobrý kaliber (6,9 x 64) Poľujem s ním krátko ale som s ním nadmieru spokojný. Problém je v strelive, česi vyrábajú len 9,7 g, ja používam od NORMY 9,7g a som spokojný (1080 Sk). Ešte sa vyrába 8,4g a SAKKO vyrába 10,1g ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 10.4.2008 o 15:15

citam vitam a az sa mi tu z tych nazvov a typov streliva toci hlava. Moj nazor (rovnako ako sa tu vyjadrili aj ini) - ziadne strelivo ti nezaruci ze ti zver ostanev ohni. Presne ako pisal West - zalezi od toho v akom rozpolozeni je zver pri zasahu a taktiez od toho ako trafis. Ak sa nemylim tak prave o zhasinani v ohni bol nedavno clanok v Polovnictve a Rybarstve. Neviem ci januarove alebo februarove cislo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lugerr1, 10.4.2008 o 9:32

Ja by som dal skôr otázku, prečo niektorý hovoria že tento kaliber je naj.....??? každý kaliber má niečo do seba, ja mam aj 9,3x62, 6,5x57, 7x57R ale ani na jeden nehovorím že je najlepší, ale jedno musím povedať keby som si mal vybrať z kalibrov 7x64, 30-06, 308 tak by som si iste nevybral 7x64, a že by práve tento kaliber bol najuniverzálnejší?? hmm, no čo ja viem, ja by som to skôr povedal na 8x57JS, ale tiež nehovorím že je naj....... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off iboo, 7.4.2008 o 12:58

mototroll - a podme zas do kola ako opice...ja kupim za 395 sk krabicku nábojov do 30-06, budem mat vacsi priemer strely a to ty v 7x64 nikdy mat nebudes (ci je vacsi priemer strely lepsi co sa tyka raniveho ucinku, knock-outu, prierezoveho zatazenia predpokladam ze vies) a urobim rovnaku robotu, len za 1/5 ceny tých RWS. uznavam kvalitu nabojov RWS iked ich cena je skor tradicia a marketing, ako kvalita. zober si sebelepsi naboj od normy a hravo schova hociktory TIG/TUG/Uni/Id do vrecka. nepapagajuj prosim ta tie hanakom vychvalene dvojite jadra, prave roznorodost materialu nedovoluje spojenie dvoj jadier a plasta. mal som a mam doma TIG 9,7g ale poviem ti, nieje to az take super, ake by som si za 1500 sk predstavoval, to iste DK 9,1g. vyber kalibra je vec vkusu , nikto nemoze povedat nic na to, ze si niekto do srncej oblasti kupi 9,3x62, len svoj nazor. s nazorom ze 7x64 je najuniverzalnesi (ok s tym mozem) ale ze by najrozsirenejsi co do sortimentu striel ? hmmm....spocitaj kolko striel s priemerom 7mm sa vyraba a kolko striel s priemerom 7,62 mm sa vyraba a uvidis ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mototroll, 4.4.2008 o 18:50

jednoznacne 7*64 ked kupis strelivo rws s tig strelou mas na 100 metrov vecsiu dopadovu energiu ako springfield (aspon to hovoria tabulky) ,inak suhlasim s nazorom,ze 7*64 ja dnes asi njuniverzalnejsi kaliber ma obrovsku skalu tipov streliva a striel,a koniec koncov pan Brenneck ho vyvinul prave pre karpatsku oblast ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off West, 19.2.2008 o 8:23

iboo - a ano suhlasim aj s tym ze SaB rozsiruju sortiment nakupom striel od inych vyrobcov. Jedna z nie stastnych ciest bol nakup striel Barnes XLC (to su tie modre strely) Napriek tomu ze im to nebolo doporucene tak sa na to dali. Vysledok bol ten ze doporucovali uzivatelom specialne cistiace prostriedky aby dostali z hlavni med. Tak predaj potom riesili posilnenou reklamou. Inak strely Barnes su vyborne ale nie uvedena rada. Ked uz Barnes tak potom TSX, alebo Tipped TSX pripadne MRX. Len su trochu drahe... a myslim ze strely XLC uz Barnes prestal vyrabat. Asi vedia preco. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off West, 19.2.2008 o 8:05

iboo - suhlasim ze to je tema ktora nema jednoznacne rozuzlenie a nikdy ho mat ani nebude. Ale uznaj ze je zaujimava. Aspom je zaujimave to podelenie sa o skusenosti. A dobra cesta je prebijanie. Vsimol som si ze sa o to zaujimas. Ja ked kupim originalne naboje tak len koli nabojniciam. Ale dnes nie je problem zohnat takmer akekolvek nove nabojnice. To je ale do temy inej diskusie. Tam sa o tom mozme bavit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 19.2.2008 o 1:06

west - k tomuto kalibru ? dobre uznam, rozsiruju sortiment, ale tak ze nakupuju hotove strely a tym ide cena neumerne vysoko, najma ked este oznaciatoto strelivo za vynimocne kvalitne.Mam uz dlhsie skusenosti so strelivom PrviPartizan , nielen ja ale aj moji kolegovia. Za ten peniaz je to čo do presnosti, aj kvality strely porovnatelný, niekedy aj prevysujuci vykon. Treba si ale uvedomit, je nie kazdej zbrani sedi rovnake strelivo, je teda mozne ze niekomu bude PP rozhadzovat, a inemu bude strielat lepsie ako napr. Normu (aj taky pripad tu bol, konkretne v 8x57JRS) krabicku SB sierra SBT do 308W som kupil pred 3 rokmi za 740 Sk co uz v zivote neurobim, ved winchester silvertip CXP3 za nejakych 780 Sk a to je uz ina kava.Vazeni pani v SB by sa uz mohli spamatat ze konkurencia je velka a obrovska, norma pomaly klesne pod Liter za krabicku a tu uz potom nieje co riesit.SB uz davno nieje to, co byvalo. Ti, co sa vyznaju, vedia. Hodnotenie kalibrov podla vhodnoti presne podla nazvu temy patri do hlbokeho socializmu. V dnesnej dobe nieje problem nasulat si dokonca doma naboj aky chcem, jeho pouzitie si nastavim ako aj potrebujem. Preto lahko dosiahnem lepsi ucinok naboja napr 6,5x55 ako u 30-06 (strela,rychlost,...). Tymto smerom sa nema vyznam dalej bavit, ja temy tejto podobnej povazujem za uzavrety bludny kruh, z ktoreho neit vychodu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off West, 18.2.2008 o 17:34

myslím, ze vsetky tri spomenuté náboje splnia svoj ucel dokonale pokial je samozrejme v poriadku zbran a strelec! Zalezi na zasahu. Zver moze odbehnut aj po zasahu na komoru. Zalezi aj na tom v akom rozpolozeni ja zver v momente zasahu. Pokial je "nastartovana" lebo citi nebezpecenstvo a je plna adrenalinu tak moze naozaj uniknut desiatky alebo stovky metrov. Pokial je ale v klude a citi sa bezpecne tak casto pri rovnakom zasahu zastane v ohni. Kazdy lov je iny a neexistuje nejake univerzalne pravidlo. Este dodam, ze zaujimavy naboj je aj 270 Win.(v podstate dost podobny ako 7x64) Ale tu pozor na strelivo S&B. Uz dlhe roky sa tento výrobca k tomuto strelivu sprava dost macosky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BbFf, 12.2.2008 o 12:31

Ja mám 30-06, a som velmi spokojný. Už som poľoval na všetko a musím povedať že bez problémov. Jeleň, muflón,diviak, ostali cca 20m od nástrelu. Aj v Afrike som poloval, a tiež bez problémov. Ale záleží to aj na strelive. Vyskúšaj NORMA VULKAN, ORYX. Oplatí sa! LOVU ZDAR! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 8.2.2008 o 23:49

Hele Lumir, mali by sme sa asi červenať, dosť nás tu vychvalujú :o) A ešte dodám, že každá debata o tom, aká puška, kaliber, náboj, strela, puškohlad, .....je nezmyselná pokial neplatí prvé pravidlo. Prvé pravidlo znie : základom je trafiť. Keď netrafíš, tak ti nepomôže ani .50 BMG..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 8.2.2008 o 6:16

Myslím si, že to, čo píšu Lumír, Iboo a Juro vystihuje asi podstatu veci. Lumír s Iboom sa stavajú k problému veľmi racionálne a na základe bohatých skúseností. Kaliber 7x64 ponúka veľmi veľkú škálu streliva. O niečo menej 30-06. Ja vlastním springfield, ale na srnčiu používam teraz už dcérinu 6,5x55 SE. Zať a jeho otec majú 7x64 a sú s týmto kalibrom spokojní. Pokiaľ by som mal voliť univerzálnu zbraň, tak rozhodne 7x64. Z ponuky streliva na trhu si každý podľa potreby vyberie. Pri výbere streliva aj keď nie som milionár rozhodne nešetrím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off juro7x57, 7.2.2008 o 22:23

Ja by som si kupil skor tu 7x64! dedo s tym poloval 20 rokou! Otec s tym poluje 9 rokov! Ja mam 7x57 ale na vysoku cez 150m je to uz slabe! 7x64 je univerzalna zbran akona srnciu tak aj na medajlovich jelenov! Kazda zbran je dobra! zalezi na strelcovi! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dago, 6.2.2008 o 20:40

Suhlasim s Lumirom a idoo. Pomenoval si na čo asi budeč poľovať. Pravdepodobne ti nejde o to aby zver ďaleko len neodbehovala,ale aby sa po rane natrápila. Ponukam ti springflield 30-06. Výber streliva je široký. Mi doma mame 2 ks. a používame roky SB 9,6gr.,str. hrana. Ak máš zaujem píš: tomasov.v@azet.sk ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabrielSO, 3.12.2007 o 14:06

Presne tak iboo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 1.12.2007 o 17:53

kriterium, aby ti zver po zasahu komory zostala v ohni vždy, splnis tak kalibrom "tank" a vyssie. Aj po priestrele srdca dokaze zver odbehnut aj 60m, po klasickej komorvej rane odbieha spravidla do 100m takze toto by som ako kriterium nebral. Ale vzdy je lepsi prebytok vykonu a energie akoby mal niekde chybat..osobne by som zacal niekde pri 308 a viac, tensie rychle gule moc rozbijaju, ale aj to sa da korigovat vyberom vhodneho streliva.zalezi na vkuse ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lumir, 1.12.2007 o 14:24

Dosti tezka otazka,kazda zbran,kterou popisujes ma sva specifika,klady,zapory ale podle toho jak popisujes co se u vas v reviru vyskytuje za zver bych pod sedmicku nesel.Asi bych se obratil na starsi kolegy od vas,kteri jiz maji neco odloveno a poradil bych se s nimi.Tomu odchazeni od nastrelu se da pomoci spravnym vyberem streliva,dnes jiz v obchodech nejsou jen sbecka,zalezi kolik chces investovat,budesli lovit mensi kus nesmi ti z nej zase sbit hromadka srotu pro psi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miko, 1.12.2007 o 14:17

Kamarat ma 7x64 a pouziva SPCE od S&B a vsetko mu zatial ostalo aj v ohni(Nameko streleny kan-v ohni) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ricardo8, 1.12.2007 o 13:13

Zdar!Myslim ze 7x64 je dobra raz ale treba vediet aj strielat!Ja by som zacal asi tam! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 441-461 z 461 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov