Heming hunting
dnes je sobota,  4. máj 2024,  meniny má Florián,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:24,  dnes západ slnka: 19:01
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Nočné videnie - diskusia

autor: off pavelb
pridané: 29.5.2011 15:43

Aké nočné videnie všetko okolo toho. Vaše skúsenosti a postrehy s praxe.

počet zobrazení: 147 365
počet hlasov: 6

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 12.5.2014 o 19:19

Mňa skôr zaráža ako si tu poniektorí bez hanby diskutujú o streľbe v noci pomocou nočného videnia v štýle "V pohode s tým možes strielat v uplnej tme na 200 metrov bez rozptylu" alebo "Len si zabudol povedať že Dedal má odchylku pri strielaní 4-12cm/100m čo je za tie peniaze neprípustné" alebo "je to top trieda, a hlavne ziadna odchylka pri strelbe, kusal som na 100 m a ide presne!!!! na viac metrov strielat v noci ,no neviem, ale poznam niekoho kto to skusal na 215m a uspesne". Páni, neviem či ste len takí arogantní alebo aj hlúpi, ale keď vám už nič nehovorí zákon a pojem zakázaná zbraň, majte aspoň toľko chochmesu a morálky a nerozoberajte vaše "odborné" skúsenosti na poľovníckom fóre, takéto príspevky sem nepatria. Nemám nič proti pozorovacím nočným videniam, sú to dobrí pomocníci, ale to je aj výkonná optika, je dobré môcť pozorovať čo za zver mám v revíri. Ale to skutočne potrebujete streliť za každú cenu? V tmavej noci? na 100 a viac metrov? Chýba vám doma kúsok mäsa, lebo popri nakupovaní 5000eurových nočákov na neho nevyšlo? Či len treba zaplniť miesto klami diviaka, ktorý sa počas tmavej noci išiel nažrať či vyváľať v blate? Apropo, baví vás vôbec takáto poľovačka, resp. zamysleli ste sa niekedy prečo napriek tomu, že technológia dneška dosahuje neuveriteľné výsledky, nie je plošne v poľovníctve povolená a zavedená? Proste treba dať zveri šancu, poľovníctvo nie je o bezhlavom hlušení pomocou termovízie a laserom navádzaných striel, ale o zachovaní ako tak správneho pomeru medzi lovcom a zverou, aby ešte existovali situácie, že sa proste streliť nedalo. V minulosti tieto situácie boli prirodzené, dnes je na nás, aby sme myšlienku poľovníctva zachovali my, pretože skutočne to nie je len o strieľaní. Ale nato, aby to človek pochopil musí dosiahnuť istú úroveň vnútornej pokory, empatie a úcty k všetkému živému.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 209

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 593 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off sergej82, 14.2.2018 o 14:52

Puskohlad s nocnym videnim - Ma niekto skusenosti s puskohladom s nocnym videnim, rozmyslam nad kupou takeho puskohladu, dakujem za rady.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 10.2.2018 o 10:12

raubsic máš SS ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off raubsic, 9.2.2018 o 20:37

Yukon Photon -

Ake mate skusenosti s optikou Yukon Photon,pripadne ktory je lepsi ci 4,5x alebo 6x? Daukjem za skusenosti a odporucania!

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 3.2.2018 o 21:48

Ondrik nemusel si reagovať bol to len môj postreh,ale mam pocit že ty pri mne reaguješ už zo zvyku:):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ondrik, 3.2.2018 o 18:32

No dobre... Tak teda keď nešlo o lamentovanie tak teda o spomínanie na "časy minule". Otázkou však je aký význam má taký príspevok v diskusii o modernej technológií? Série ma, že vždy sa nájde niekto kto prispeje do diskusie "totálne mimo".... to sa potom nedá nezareagovat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off lubenko, 3.2.2018 o 18:09

Ondrik ,pochopil si vobec tu pointu v mojom príspevku a kde si vyčital že nad niečim lamentujem,i ja použivam dakedy nočne ,jazdim do hory na aute určite nepolujem lukom,ale mam modernú gulovnicu a využivam všetky výdobytky dnešnej modernej doby,a len ma i teraz po tvojom príspevku serie že vždy sa musí najst volaký mudrlant ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ondrik, 3.2.2018 o 17:43

Hej... Dakedy ani splachovacie záchody neboli a vraj niekedy ani mobilné telefóny neboli, to sa mi ani veriť nechce. Každý má na výber. Chodiť pešo do reviru, strielat cez mechanické mieridla a úlovok nosiť domov na chrbte, možnosti je nespočetne. Nepoužívam žiadne termo prístroje ale na druhej strane tu lamentovat a vracať sa späť do doby kamennej nemá význam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 10

off lubenko, 3.2.2018 o 16:36

bože ake bolo dakedy polovníctvo,bez tých všetkých vymoženosti,už sa mi o tom dakedy len snívá a už nie len o tom:):):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mako747, 3.2.2018 o 14:03

ad tanak: je mi jasné , že sa tu nejednalo o podmienky pri splne, lebo vtedy netreba žiadny prídavný osvetľovač, úplne s Tebou súhlasím. Ale ide o to že je dôležitá prítomnosť kozmického žiarenia v v noci pri pozorovaní cez NV Gen.2+ alebo Gen.3, ktorých fotokatódy majú najvyššiu spektrálnu citlivosť účelovo vybratú aby bola najvyššia pre vlnovú dlžku 850-860nm. kde sa na tejto vlnovej dlžke nachádza aj maximum energetického spektra kozmického žiarenia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Esty, 30.1.2018 o 20:20

Zdravim pouziva niekto yukon renger 6,5x42?Ak mate nejake skusenosti s tymto NV napiste do spravy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 26.1.2018 o 19:23

mako747 ale tu sa nejedna o spln mesiaca, vtedy netreba žiaden prísvit. úplne stačí zbytkové svetlo .Ale keď je uplna tma . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mako747, 26.1.2018 o 15:40

ad canadier, tanak, huntr4321: No dostal som niekoľko súkromných správ od tu diskutujúcich, že nerozumia čo sa vlastne v prírode deje, takže jasne ešte raz znova a po poriadku......v noci na zem dopadá slnečné žiarenie odrazené od mesiaca a samozrejme pri splne najväčšie množstvo, lebo vtedy poloha našej matičky Zeme, Slnka a Mesiaca sú v takej polohe že je to takto možné a to jasne vidíme na tom, že je celý Mesiac je ožiarený Slnkom ,teda samo ak nie sú nad nami oblaky. Ale Slnko neemituje len také žiarenia , ktoré naše oko vidí, zo Slnka pochádza veľmi široké spektrum žiarenia a samo že a najmä aj také čo naše oči nevnímajú (pretože naše oči vnímajú len, veľmi úzke spektrum žiarenia, cca. 400 až 700nm) a toto žiarenie sa tak isto, ako žiarenie ktoré vidíme pri splne od Mesiaci odráža a dopadá na našu matičku Zem, čize o ňom vôbec nevieme či sa priestore okolo nás nachádza alebo nie. Meniče Gen.2+ a vyšie boli špeciálne konštruované, tak aby mali vrchol svojej citlivosti pre žiarenie ľudskému oku neviditeľnému a toto maximum bolo posadené na vlnovú dlžku približne 850nm. Žiarenie tejto vlnovej dlžky ľahšie prechádza atmosférou a okrem toho, že na Zem dopadá, ako sme spomínali už zo Slnka po odraze od Mesiaca, dosť veľká časť takéhoto žiarenia dopadá na Zem aj z kozmického priestoru, teda aj pri nove Mesiaca, ked odrazené slnečné žiarenie je na Zemi prítomné v minimálnom množstve. A práve toto žiarenie dokážu meniče Gen.2+ a vyššie spracovať zosilniť a ponúknuť nám pri pozeraní sa do prístrojov s meničom Gen.2+ a vyššími pomerne slušný obraz. A aj toto je dôvod prečo nie je pri meničoch Gen.2+ a vyšších potrebný externý prísvit, ako je nutný u generácií pod touto hranicou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off canadier, 25.1.2018 o 15:07

tanak, - Áno, je to tak, zdroj svetla vidí aj človek aj zver. A však ak práve sa nepozerá smerom k Tebe, tak na 940-ku nezdvihne hlavu. Od 850 nižšie aj vtedy to registruje keď sa pozerá opačným smerom.Proste vníma to svetlo okolo seba. Pulsar už predáva novú vylepšenú 915 -ku čo už "nerastruje" teda eliminovali to moaré. Nie na 100%, ale oproti starej verzii je to super. Dovidíš s tým omnoho ďalej ako s 940-kou. ( Hlavne lesk očí). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off hunter4321, 24.1.2018 o 20:19

Tanak, máš pravdu. Zver ich vidí SKORO všetky. Skoro, Laserluch 980 je super lebo keď si ho dáš úplne blízko k oku vidíš pri zapnutí slabunké rozsvietenie ale nebere ho moc nočákov. Tuším 3+ a digitál. Termovízia je topka. Z niektorými sa dá na 2 km registrovať zver. Keby sa ňou dalo prečítať parožie tak neni o čom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 24.1.2018 o 16:38

canadier, neexistuje neviditeľným prísvit ZVER vidi, 940,850,915, všetko vidi ,jedine čo nevidí je TERMO .Ked niekto tvrdi ze nevidí tak sa budem hadat, lebo všetky tieto prísvity so skušal či pulsar,laserluch aj čínske . V cenovej relácii od 30 do 600 eur , na všetky zver reagovala. Jelen ten REAGUJE aj na 200m .Líška reaguje , jedine diviak tomu je to jedno--- ZATIAL OTAZKA času-- ten nejak nereaguje na toho možeš svietit. IR čO VIDI LUDSKE OKO TAK VIDI AJ ZVER. jednoduchy test kukni do hociktorého prisvitu ked svieti na červeno a vidiš tu diodu svietit tak zver viditi tiež a lepšie. JEDINE EšTE POMOžE PRISVIT čO SA DA REGULOVAT INTENZITA, REGULACIA PRISVITU žE MU Nenapáliš NA PLNE PECKY PRISVIT DO OčI 940IR dosiahneš čISTEJšI OBRAZ , 850 VIDIš DALEJ, LASER RASTRUJE OBRAZ A PRETO ZAčALI montovat do novych RT UZ vstavany 940 IR ABY BOL čIstejši obraz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off canadier, 24.1.2018 o 13:13

6121950, Mám to asi 2 roky. Photon XT potrebuje prídavný prísvit neviditeľný ( 940 nm, alebo 915 nm ) lebo ten originál je plašič zvery. Radšej by som odporúčal nový Photon RT, ten už sa predáva aj s neviditeľným prísvitom 940 nm. Okrem toho dá sa s ním aj fotiť aj nahrávať a má o niečo tenší nitkový kríž. Za tie peniaze nič lepšie neexistuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off demo38ra, 24.1.2018 o 12:13

6121950: Za tie peniaze to je výborná kúpa s prídavným prisvitom nebudeš mať problém aj na viac ako je 100 m ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off horarik68, 23.1.2018 o 19:16

Mal som možnosť preveriť tento puškohľad v teréne od súmraku až po brieždenie. Za ceny aké sa predáva je to dobrá kúpa zodpovedajúca kvalite výrobku. Ako nočné videnie za šera až po absolútnu tmu je použiteľné tak do 100m vzdialenosti aj s prísvitom. Na uvedenú vzdialenosť sa dá rozoznať líška , jazvec , diviak, jeleň (no posúdiť parožie ťažko) aj srnčia, ale pri častejšom prehliadaní terénu aj s prísvitom sa rýchlo vybijú baterky. Pri montáži by som rozhodne doporučil klapkovú, lebo za denného svetla to nieje boh vie čo. Určite by som ho cez deň nepoužíval, alebo si kúpiť ešte jednu zbraň a namontovať Yukon na ňu a používať čiste na lov v noci. Ale ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 6121950, 16.1.2018 o 19:09

Yukon photon - puškohľad na nočné videnie -

Zdravím priatelia, zaujíma ma Váš názor na Yukon photon XT 6,5x50 a pod. puškohľad na nočné videnie / len majiteľov tohto puškohľadu resp. tých, ktorí majú s puškohľadmi určité skúsenosti/.

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off danopolovnik, 11.1.2018 o 20:12

Dakujem, skusim to ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off agbar, 11.1.2018 o 7:41

Najlepsie to to vidi s pulsar L808S, dava sa to na weaver listu co je na redukcii ktorou spajas kuker s gskom, prisvit ma montaz na sebe. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off danopolovnik, 10.1.2018 o 20:47

a ten pridaný prísvit kde zoženiem a ako sa to dáva na to nočné ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off agbar, 10.1.2018 o 17:15

Ake mas zvecsenie puskohladu, ak mas variabil, daj na najmensie a gsko si na puskohlade doostri, samozrejme musis mat pridavny prisvit, so vstavanym nic neuvidis, musis sa s tou hrackou pohrat ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off danopolovnik, 10.1.2018 o 16:36

Zdravím, ja mam nočné Pulsar challenger GS1x20, ale mám problém keď nasadím nočné videnie na puškohlad kedy nieje nič vidieť. Samostatne v tme vidiet super, als ked nasadim na puškohlad tak tma. Neviete mi poradiť kde môže byť problém? Vďaka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 23.10.2017 o 16:15

Stagstalkerov komentár je top, ale aj tak to ide ďalej: Asi treba vedieť čítať, alebo dodržiavať zákon už nie je v móde? Zákon č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení č. 72/2012 Z. z. Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone: Čl. I § 65 Zakázané spôsoby lovu a iné zákazy ...(8) Zakazuje sa propagovať, ponúkať a predávať prostriedky a zariadenia na lov zveri, ktoré sú zakázané podľa odseku 2 písm. a) až c) a k). a) trávenie jedom, usmrcovanie plynom, vydymovanie, chytanie do slučiek, nášľapných pascí,35) čeľusťových pascí, na lep a na háčiky, b) chytanie do pascí, ktoré sú založené na princípe neselektívneho odchytu alebo ktoré za určitých podmienok chytajú neselektívne,chytanie do pascí, ktoré sú založené na princípe neselektívneho odchytu alebo za určitých podmienok chytajú neselektívne, strieľanie na zver poloautomatickými alebo automatickými zbraňami so zásobníkom na viac ako dva náboje, c) používanie mieridiel a puškových ďalekohľadov vybavených hľadáčikom na streľbu v noci s elektronickým zväčšením obrazu alebo na prevrátenie obrazu a ďalších podobných zariadení umožňujúcich streľbu v noci, infrazameriavačov, noktovízorov, laserových zameriavačov, zameriavačov so zosilnením svetla a optických zameriavačov, ktoré sú prispôsobené na videnie v noci, k) lov za použitia zdrojov umelého osvetlenia, zariadení na osvetľovanie terčov, zrkadiel a iných oslňujúcich prostriedkov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off maty, 22.10.2017 o 23:21

čo hovoríte na tieto montáže od firmy Promis yukon-photon-xt na IZ-18 Nočné videnie - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 22.10.2017 o 16:48

to je problém yukonu že má malí rozsah nastavenia , treba dať upraviť montáž ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off adriansniper, 5.10.2017 o 18:25

Zdravím mám problém z nastrelením yukon photon 6,5x50L.Nedokažem viac posunut križ predavaju aj horizontalne štelovanu montáž? Potrebujem posunut ešte 13cm na 100m.Damujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vilhem, 9.9.2017 o 21:35

yukon photon rt - mali ste novy photon rt moznost vidiet? je lepsi od xt? lz. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stanko11, 21.6.2017 o 11:28

Zdravím všetkých zúčastnených v diskusii, chcel by som sa seriózne opýtať má niekto nejaké skúsenosti s prístrojom ATN PS28-WPT™ , poprípadne nepozná niekto nejakého predajcu na Slovensku čo to má skladom ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabriel8, 1.6.2017 o 17:43

Yukon Photon + doubler lens - Má niekto skúsenostis týmto nočným videním???(s prídavným objektívom na zväčšenie), poprípade,kde sa to dá kúpiť??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 31.5.2017 o 18:36

to je termo a cca 5-10m ? max a to je asi Termovízia SeeK Thermal cena je tam 518 eur ? asi ,ale to by som neodporučal ,osvetluje tvar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LuciaM, 31.5.2017 o 9:58

V tejto diskusii som sa dozvedela, že meradlom kvality prístroja je viditeľnosť strapca :D ...čo poviete? na tejto fotke mu trochu svieti, nie? Nočné videnie - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off tanak, 16.4.2017 o 18:40

na 150 m ziaden strapec včera som bol vonka kanec na 150m lanštiaky 6 kus 250m ,ale jak som kukal tak som kukal ziaden strapec som nevidel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 16.4.2017 o 18:32

duso2 ten tvoj nočak ked tak kukam je niečo ako Night Pearl NP-MR podobne ale tento je lacnejši a tiež s radi do 3+ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 14.4.2017 o 16:23

dusko , už prestaň klamať , ešte aj na tieto Požehnané sviatky klameš a zavádzaš. a kedy sa mám zastaviť , tuším si momentálne v zahraničí :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off shoogo, 14.4.2017 o 11:06

Dusko alias fleshled, neviem sice naco sa hras tym prepinanim loginov ale vsetci vedia ze si ta ista osoba. Ale aj tak .... pokial viem v cechach je povolene pouzivanie nokto na lov diviacej. Dokonca mali by mat na to aj nejaku dotaciu, neviem ci to nakoniec preslo. Malo by to byt z dovodu premnozenia. Ale tusim ze to ziadne vysledky zatial neprinieslo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fleshled, 14.4.2017 o 10:54

Pani a ako je to s pouzivanim noktovizorov na zbraniach pri love napr v Cechach, Polsku, Madarsku? Vraj Cesi to len nedavno povolili a je len otazka casu, kedy zhodia lebockeho, ze to povolia aj u nas...pekne sviatky vsetkym ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duso2, 14.4.2017 o 7:45

Pani opat pripominam, ze ,nohi tu chcu noktaky pouzivat na pozorovanie zoo z posedu, vediet co je v reviri atd.Je otazkou, kedy sa noktaky povolia pri love aj na Slovensku.V Cechach to udajne je mozne a v Madarsku davno.Pekne sviatky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namreh, 14.4.2017 o 2:26

A jeje,ďalši kapitan,tresta za názor a diskusiu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 81-120 z 593 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov