Heming hunting
dnes je pondelok,  29. apríl 2024,  meniny má Lea,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:32,  dnes západ slnka: 18:54
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Guľobrok - výhody - nevýhody - diskusia

autor: off dodo2307
pridané: 6.1.2011 21:17

Je v praxi výhodnejší guľobrok alebo nie a prečo?

počet zobrazení: 74 187
počet hlasov: 2
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Edu, 20.5.2015 o 15:51

petjan spomenul som to viackrát . GB sabatti 7x65 x 12 som predal kupil som si klasickú opakovačku v kalibri W 270 . Kúpil si ho Karči a je veľmi spokojný . Zbraň mu vyhovuje čo som veľmi rád . Vôbec nejde o to či niekto vie strielať alebo nevie .Ano strielať viem i dosť presne . Ako spomenul jaro1 , ktorý si vymyslel príbeh že GB si kupuju super strelci je samozrejme dosť veľký nezmysel . Proste ja som brokovú hlaveň vôbec nevyužíval naopak skôr mi chýbalo napríklad na spoločnej poľovačke rýchle prebitie . Komu vyhovuje GB nech si ho kúpi nikoho neodsudzujem . Niesť si na posed na srnca , diviaka , jeleňa, daniela atd ešte brokovú hlaveň mi neprišlo dobrým nápadom . Prečo som si nekupil jednohlavnovu zlamovačku tiež odpoviem . Lebo neboli na trhu a preto lebo GB sa mi zdal dobrý nápad .Prax ukázala že to dobrý nápad nebol opakujem pre mna . Nie pre každého orol si nevie GB vynachváliť ako i mnoho dalších polovníkov . Je to vec názoru a využitia v praxi .

dať hlas príspevku | počet hlasov: 15

komentáre

zoradiť
zobrazené 601-635 z 635 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off michal89, 7.1.2011 o 19:57

Orol- perfektne si to vystihol..velmi pekne a stručne vysvetlene ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 7.1.2011 o 19:54

Výber zbrane by sa mal prispôsobiť charakteru revíru, druhu lovenej zveri, spôsobom poľovania, dovednosti poľovníka, osobným „chúťkam“ atď. Ak budem poľovať napr. len na raticovú zver s ďalekými pláňami, kde je potreba napr. aj ďalej strieľať, určite padne voľba jednoznačne na sólo guľovnicu. Sólo by som tiež uprednostnil na SP najmä na štande. To isté napr. pri poplatkových, či hosťovacích poľovačkách na raticovú zver. Na druhej strane musím ale povedať, že pri individuálnych poľovačkách či už pri posliedke, alebo postriežke prevažnú časť roka uprednosťujem guľobrok. Prečo? Pretože keď som ho nemal, nevedel som sa naplno realizovať čo znamená, že som mnohokrát videl zver, na ktorú sa nedalo guľou strieľať, resp. som ani nestrieľal ( ako prvú som mal sólo guľovnicu ). Rád totiž pri individuálnej poľovačke zapoľujem aj na jariabka, holuba, líšku, kunu lesnú, jazveca, či inú škodlivú zver. Naviac sú v praxi pomerne časté situácie najmä v lesných revíroch, ale aj inde , keď menovanú zver človek vidí doslovne pár sekúnd ( zver beží, či letí) a vtedy je nutná tzv rýchla. „hodená rana“. A toto ako vieme brokom ide ( keď to má človek nacvičené) S guľobrokom mám len tie najlepšie skúsenosti a vďaka nemu úlovky najmä líšok, ale aj inej zveri stúpali ( zo sólo by som to nedokázal pre horeuvedené ). Tak, ako nedám dopustiť na sólo guľovnicu, tak nedám dopustiť ani na guľobrok. Dobrý guľobrok je vynikajúcou vecou pre toho, kto vie poľovať na rôzne druhy zveri , resp. pre toho, kto ho vie náležite využiť. Komu nič nehovorí a uprednostňuje sólo guľovnicu a brokovnicu, nech ho ani nekupuje. P.s- inak voľba sólo guľovnica + brokovnica je určite dobrou voľbou hlavne pre toho, kde sa prevádzajú také poľovačky a na takú zver, kde tieto zbrane dominujú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 7.1.2011 o 19:23

Lovec84, ked mas 4 gulovnice tak by bolo nezmyslom si kupovat aj piatu..radsej si kup ten gulobrok, neolutujes... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 7.1.2011 o 19:20

Zdravim kolegovia. Uz som do tejto temy nechcel prispievat, ved naco :D ale prave som prisiel z hory a podarilo sa mi strelit líšku..ale gulou 8x57 js a trafil som ju na krk sikmo od predu a to som este v zivote nevidel aby gula nieco take na liške spravila..doslova jej odtrhlo hlavu a roztrhlo hrud.. to som chcel len skusit co spravi osmička na líške lebo som to este na lišku neskušal..škoda ze som nemal GB, lebo kožu mala peknu..takto som ju mohol jedine do trniny zahodit.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 7.1.2011 o 18:09

Páni myslíte teda, že guľabrok je nezmyseľ si kupovať? Aj keď mám tri guľovnice a jeden gul. automat? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.1.2011 o 15:38

Lubo niektoré komentáre sú priam šperky adam89, 5.1.2011 o 18:21 Edu dost casto sa stava ze jelenica prednou raticou rozpara psa (jazvecika) to mam od starych polovnikov ktory chovali cely zivot len jazveciky a ty nieco o tom vedia od takeho jedneho mam aj psa... odkaz Aj u vás sa to dosť často stáva ?:-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 7.1.2011 o 15:28

Druhi nie, ale ty statocne trepes. Kozu na liske sice neposkodis, ale nejakym zazrakom pravidelne trafis jednym pripadne dvomi brockami lisku priamo do srdca na 50m. Jak ty to delas???? Bol aj vystrelny otvor? Farbila? Ja som minule trafil zajaca na 30-40m. Koza cela, srdce a pluca cele a hlava nezasiahnuta. Zajac sa prekotil. Asi od smiechu, ked si precital tvoje prispevky na LZ. Sem tam si ich precitaj aj ty, kym ich zverejnis. No nezareaguj....... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.1.2011 o 15:21

michal89 nejako ťa Blaser300VM naježil :-D Ktorý orgán je životne nedôležitý ? :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 7.1.2011 o 15:02

no tak ja uz naposledy k tejto teme...stači ze chyti jeden brok na zivotne dolezity organ a zhasne.. viackrat som videl...a tieto prihody si nemusim nechavat ku gulašu lebo to zamna povedia aj druhy :D ale tak kto nevidel neuveri navzdy bude v skatulke svojej zatvoreny ze len on ma pravdu a druhy trepu.HAWK ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.1.2011 o 14:55

že ku gulášu také príhody :-DDD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 7.1.2011 o 14:54

michal, este raz a naposledy na 50m ked chyti jeden dva broky, tak ani nezdada. Jedine, ze by si je obe oci trafil a oslepla by. Brokovnica nie je o tom, ze zver zasiahne par brockov, ale o tom ze mu sposobi sok, tak si to naozaj nechaj na spolocnu ku gulasu take prihody. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.1.2011 o 12:56

Samozrejme hunter2010 že sa to stalo a nie raz . Našťastie ja patrím medzi to jedno % ktorým sa to nestalo a už ani nestane . Ja som totiž ešte nikdy nepotiahol jednotnu strelu po diviakovi :-D nejako ma to nenapadlo:-D ale ten duplex hadam už raz vyskúšam :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 7.1.2011 o 12:48

:D s tou jednotnou do brokovej hlavni maš EDU postreh :D dedo to tiez radsej rychlo prebija a nepušta stary s-ball. Aj ked to co pusti z gulovej hlavni tiez neni vyhra :D S&B 11,2G.SPCE . ale tak uspešne stym poluje, nefušuje zver. Ale s tým brokom je to tak ze keby moje oči nevideli čo videli viac krát tak to tu netvrdím... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter2010, 7.1.2011 o 12:44

jeden chlap co vlastni gulobrok strielal po srncovi asi na 30 metrov. Gulou ho netrafil tak potiahol brokovu spust. Uz neviem aky brok tam mal ale po 10 metroch nasiel srnca zhasnuteho. Bohuzial aj toto sa stava. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.1.2011 o 12:41

Ľubo tak tam bude tá moja chyba :-D ja zasa zabúdam na tu druhú trubku :-D ešte nikdy som nevypustil z toho jednotnú strelu aj keď ju mám stále nabitú nejako nemám k tomu kusu olova dôveru :-D Račej rýchlo prebijem guľu.Nie michal na žiadnych 50 a už vôbec nie 60 m sa líška z GB nestriela ani 4,5 . Gb je minimálne zahrdlená na takýto pokus :-D Tak ako povedal Lubo do 30 max 40 m. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 7.1.2011 o 12:35

tak to je zase tenky brok to ma slaby učinok na taku vzdialenost.. ale 4,5 5 mm. je v pohode do 50 metrov.. stači že jeden dva chyti. A stým potiahnutím ked sa vyhrnu diviaky na strelca...to u vás mate takých majstrov?.. co sa trasu ked vidia diviaka a tahaju spust kym striela?...netreba zovšeobecnovat... s takymi treba spravit poriadok.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 7.1.2011 o 12:25

Ale da sa, da. Sam som na bazantoch strelil tak lisku asi na 50m a dokonca 2,75-kami brokmi. Vysypal som na nu cely zasobnik, asi 3x ju z toho zhodilo a znovu sa postavila a bezala. Ked som k nej prisiel este na mna dlho pozerala a nebol to obdivny pohlad. Bolo na nej vidiet, ze nema o mne vysoku mienku, tak som ju radsej rychlo dostrelil. A s tou prvou a druhou spustou to na mna neskusaj, ked na teba vybehne diviak tahas vsetko na co dociahnes ako 99% GB-ckarov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off michal89, 7.1.2011 o 12:17

BLASER300VM tak stými brokami je to pravda, sám som to pár razy videl, uz aj 4,5-polkou :D . to rázne odsudzujem...ale tvrdenie ze kazdy chrapun to nabije je prehnane..ked mam diviaka potiahnem prvu spušt a tým to konči..dalej prebit alebo nestrielat..ale ze líška sa neda strelit na 50 metrov brokom tak na tom sa mozem len smiat :D tak ako sa vy smejete na mne .. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 7.1.2011 o 12:14

Preto nie, lebo kazdy chrapun nabije velke fazule do GB akoze na lisku a striela s tym na diviaka, aby si ho pribrzdil a potom dostreluje gulou, tak preto. Niekedy uz druhu ani nestihne a potom behaju postrielane diviaky po hore. Ked chces strielat rychlo dve rany po sebe, tak si kup gulovy dvojak. Ja mam 4 ranovy automat. A dedusko ho ma este aj v malom kalibri 243W. Rozpravky o 50 m ranach z brokovnice na lisku si nechaj na posledne kolo po spolocnej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 7.1.2011 o 12:11

EDU, prečo by som nestrelil ked líška zhasne?.. :D Máš GULOBROK TAK TO RAZ SKUS..LEN TROCHA VYššIE ZDVIHNI KRíž A strel minimalne dakou 4,5 mm.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 7.1.2011 o 12:09

EDU, v podstate maš aj kus pravdy..nevyužívam ju naplno, väčšinu roka využivam gulovnicu..avšak v zime ked sa este strielaju diviaky(januar) sa mi gulova hlaven zide..však co by som robil s malorazkou alebo brokovnicou..a cez puskohlad v zhoršenej viditelnosti lahšie zamierim ako s brokovnicou bez mieridiel... proste z tej zbrane pada všetko od kuny po jelena :D ale nie na velku vzdialenost.. max. tak do 150 metrov.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 7.1.2011 o 12:07

Výhody v praxi má aj guľovnica aj guľobrok preto, lebo je to tak a nijako inak :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.1.2011 o 12:03

michal89 na 60 m určite líšku z GB brokom nestrelíš !!!Ani na 50m nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.1.2011 o 12:01

michal89 ak ju nosí starý otec tak ju využívaš na plno . Ja keď chcem ísť na líšky zoberiem si malokalibrovku alebo brokovnicu . Keď na líšky nejdem je mi tá broková hlaveň k ničomu . Ak ju však využívaš a myslíš ,že to za to stojí celú jar, leto a jeseň nosiť na pleci brokovú hlaveň tak je všetko v najlepšom poriadku v tom čase sa dá liška streliť aj guľou netreba jej šetriť kožuch :-D Ak ti za to stoja nevýhody jednej guľovej rany ,váha atď. je to samozrejme vecou každého vkusu. Nemyslím sí ,že by Gb bola zbraň s ktoru by som mal chodiť na líšky . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 7.1.2011 o 12:01

to akoze sa na dalej ako na 30 metrov z gulobroku neda liška strelit?..na 30 metrov by som nemal problem strelit lišku na hlavu ale preco by som to robil ked ju mozem brokom.. ked je na viac ako tych 50, 60 metrov tak vtedy ma opodstatnenie strelit ju gulou... a este preco by nemal byt dedusko s gulobrokom na spoločnej polovačke?.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 7.1.2011 o 11:56

Na 50 az 60 metrov s brokovnicou strielas iba ak jednotnou strelou a ked nevies strelit na tych 30 metrov, co si povodne chcel napisat lisku gulovnicou do hlavy, tak ten GB ma naozaj pre teba vyznam. Nie kazdy si dokaze priznat, ze kupil facinu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 7.1.2011 o 11:45

Vlastnim uherskobrodsky GB 7x65, 16 brok a ze by bol brok nevyuzity sa neda povedat, nosi ju hlavne stary otec( mozme ju pouzivat obaja-prepísaná) tak sa s nej streli kazdy rok okolo 8 až 12 líšok, všetko brokom.. a ked mi príde líška do tych 50 až 60 metrov tak prečo by som ju strielal gulou, ktorá jej bud značne poškodí kožuch alebo ju prestreli a gula sa ani nerozlozi a líška odbehne a ked dostane brokom tak vzdy lahne do pár metrov a koža je krásna zachovaná... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.1.2011 o 11:32

Blaser300VM taký krutý by si nebol :-DD Ja nemám problém povedať ,že som sklamaný a GB je oproti sólo guľovnici uplne k ničomu aj keď vlastním GB . Nemám sa prečo uraziť keď je to pravda . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 7.1.2011 o 8:18

Ved prave a ked im povies aby netarali hluposti, este sa urazia. :o)))))) Minule sa s GB dodrbal dedusko na spolocnu, hoci ju ma zakazanu brat do lesa. Banujem, ze som ho neposlal domov, nech si ju ide vymenit. Mal asi 4 hostov, asi by ho rozdrapilo od jedu, keby som mu to urobil pred nimi. :o)))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.1.2011 o 8:11

Blaser300VM to je tak keď človek počúva starých poľovníkov . Dozvie sa že najlepšie strelivo je S&B SPCE a najlepšie mať guľovnicu aj brokovnicu .Vraj je to obrovská výhoda :-D . Výhodu spočívala v tom ,že som za 12 rokov strelil 2 líšky ,ktoré som síce mohol streliť aj guľovnicou :-DD. Ale sú na to ľudia aj horšie najmä majiteľia trojákov musia byť poriadne frustrovaný z tých dvoch brokových :-D a dvojakové trojaky nie sú na tom oveľa lepšie :-D Koľko penazí a pritom taká blbosť :-D Je tu téma tuším 8x68S sa vola kde píše bono že daleko spolahlivejšie je ZKK ako nova R8 od blaseru že on by to za ZKK nemenil lebo by sa bál že R8 nebude pracovať spolahlivo :-D Tak som sa tam pobavil :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 7.1.2011 o 7:59

Ako sa Ty Edu dostanes od golobroku k Blaseru.......... :o))))) K teme asi tolko: GB je na dve veci, kazdy si snad domysli na ake..... Ja sa marne snazim prist na aspon jednu vyhodu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 6.1.2011 o 22:52

pepies medzi R 93 a R8 nie je veľký rozdiel obe sú uplne bomba guľovnice . Aj ceny sa menia :-D 2250 je v predaji na Slovensku v prevedení profesionál nejaká zlavička sa vždy podarí uhrať tak nech to bude 2100€ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 6.1.2011 o 22:44

Kua Edo v jednej téme u teba stojí R8 2400eur a v druhej 2000eur tuším si ju kúpim keď je taká lacná :o) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 6.1.2011 o 22:41

Kto nemá na novú R 8 blasera môže si kupiť za 800€ špičkovú ľahučkú guľovnicu rossler ktorá mňa osobne naozaj dosť oslovila odkaz odkaz tu je za 850€ keď si vypýtaš zlavičku dostaneš isto 50€ dolu !!! odkaz samozrejme sú aj iné obchody. Takže moja voľba keby som si mal vybrať novú guľovnicu za 800€ beriem určite tútu . Kľudne aj v tom kalibri spring.30 - 06 ,alebo 7x 64 , W 270 a podobné okolo tej sedmičky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 6.1.2011 o 21:29

Ja mám Gb 7x65 /12 je to pekná zbraň . Nechcem si chváliť svoje perie iba napísať zopár faktov. Mal som sólo guľovnicu 8x 57JS potom som mal 7x64 sólo a teraz mám tento GB .odkaz Neviem sám prečo ale rozhodol som sa pre kombinovú zbraň . Žial GB vôbec nevyužívam ako kompinovanú zbraň a brokovú hlaveň som vôbec nevyužil. Ano strelil som za tých 12 rokov dve líšky na spoločných poľovačkách a to je všetko kde som brokovú hlaveň využil . Vláčim to je to ťažké čo je výhoda aj nevyhoda .Nevýhoda samozrejme väčšia. Viacej mi však chýba aby som mohol rýchlo obtiahnuť napríklad priamoťažný záver na blaser R8 odkaz ktorý kúpiš už okolo 2000€ v prevedení profesionál. Takže moje rozhodnutie do budúcnosti je keď jednu guľovnicu určite sólo !!! To je samozrejme iba môj subjektívny pocit a u iného poľovníka môže byť uplne iný .Dokonca i na spoločné poľovačky by som volil sólo guľovnicu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 601-635 z 635 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM