Heming hunting
dnes je štvrtok,  16. máj 2024,  meniny má Svetozár,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:07,  dnes západ slnka: 19:17
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Guľobrok - výhody - nevýhody - diskusia

autor: off dodo2307
pridané: 6.1.2011 21:17

Je v praxi výhodnejší guľobrok alebo nie a prečo?

počet zobrazení: 74 352
počet hlasov: 2
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Edu, 20.5.2015 o 15:51

petjan spomenul som to viackrát . GB sabatti 7x65 x 12 som predal kupil som si klasickú opakovačku v kalibri W 270 . Kúpil si ho Karči a je veľmi spokojný . Zbraň mu vyhovuje čo som veľmi rád . Vôbec nejde o to či niekto vie strielať alebo nevie .Ano strielať viem i dosť presne . Ako spomenul jaro1 , ktorý si vymyslel príbeh že GB si kupuju super strelci je samozrejme dosť veľký nezmysel . Proste ja som brokovú hlaveň vôbec nevyužíval naopak skôr mi chýbalo napríklad na spoločnej poľovačke rýchle prebitie . Komu vyhovuje GB nech si ho kúpi nikoho neodsudzujem . Niesť si na posed na srnca , diviaka , jeleňa, daniela atd ešte brokovú hlaveň mi neprišlo dobrým nápadom . Prečo som si nekupil jednohlavnovu zlamovačku tiež odpoviem . Lebo neboli na trhu a preto lebo GB sa mi zdal dobrý nápad .Prax ukázala že to dobrý nápad nebol opakujem pre mna . Nie pre každého orol si nevie GB vynachváliť ako i mnoho dalších polovníkov . Je to vec názoru a využitia v praxi .

dať hlas príspevku | počet hlasov: 15

komentáre

zoradiť
zobrazené 561-600 z 635 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off dekurio, 8.1.2011 o 16:10

cviro a ty si mal či maš gulobrok??ak ano aky??lebo fotit vyzera že vieš ale polovat nevem nevem ešte :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dekurio, 8.1.2011 o 16:00

orol mam možnoszt polovat v zmiešanom reviri aj pole aj les a ked som isol na srnca vysoku či diviaky tak som nezvihol pukat po kde akej inej zvery trebar liška či straka alebo jariabok.ked som chodieval krmit tak som ano vypalil nejaku tu ranu po skodnej ale nie brokom tak vtom som nevidel využitie.ališky mame taku specialitu ked začnu vychadzat mlade na pole to je polovačka :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 8.1.2011 o 15:49

No, pochybovať môžeš. A Ty si ho prečo nevyužil naplno? Lebo si ho nevedel využiť, alebo nemal možnosť vo Vašom revíri využiť? Na železo som si všimol, že nadávaš a mal si ZH, len ma to prvé zaujíma, čo sa pýtam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dekurio, 8.1.2011 o 15:42

orol tak potom je to v poriadku ked je zbran využita na 100% aj ked o tom pochybujem :)mal som moznost mat gulobrok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 8.1.2011 o 15:41

dekurio, ide o rôznu lovnú zver, nie len o jariabky. Najviac líšky. Ja GB využívam naplno, teda obidve hlavne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Cviro, 8.1.2011 o 15:34

Ja som sice neodpoloval tolko kolko vy al myslim si ze gulobrok ma opodstatnenie presne tak ako pise orol, ja ešte môžem dodať že poznám ludí ktorí dokážu presedieť 30 nocí a cakat na vlka a vtedy je gulobrok nenahraditelnou zbranou, prvu strelim gulu a na odbiehajuceho použijem hruby brok, prípadne v pohone na vlka, poznam aj vela ludi ktorí bez problemov strielajú jednotnou strelou s velkym uspechom diviaky, aj na dohladavku diviaka je jednotna strela dobra. A k tym automatom.. podla noveho zakona mozu byt v automate iba 2 naboje cize to uz naozaj radsej gulovy dvojak, a v GB mam jednu hlaven univerzalnejsiu ako pri gulovom dvojaku..., to je môj názor, ale urcite najvaciuu rolu zohrava prostredie kde sa poluje a ci to polvnik vyuzije. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dekurio, 8.1.2011 o 15:31

orol a ak sa smiem spytat koko trielate tych jariabkov???ja som zatila za svojho polovnickeho života trelil jednehoa toho mi este babrak preparator tak dodrbalže som mu ho radšej nehal tam:( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 8.1.2011 o 15:30

To by si sa načakal. Rozumnejšie je nosiť ten GB. Neuvidíš jariabka, uvidíš líšku a naopak. Tu vôbec, ale vôbec nejde o to, že pukáš, čo vidíš. To ani nejde. Sú dni, keď nevidíš vôbec nič a takých dní je do roka nepomerne viac. Sú dni, keď vidíš a nestrieľaš. Ale sú aj dni, kedy si treba plniť zodpovedne svoje povinnosti a strieľať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 8.1.2011 o 15:15

Velmi spravny nazor dekurio. Vidiet, ze kazdy raz dospeje. A este k tym liskam orol. Staci mi aby tam prebehla jedna liska a na druhy den si tam s radostou pojdem na nu pockat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dekurio, 8.1.2011 o 14:55

zaujimava diskusia sa tu vedie .Moj nazor je taký kolko krát za rok strielate na lišku, straku či mačku brokom???no ja som mal tieš to česke nepodarene železo a už nikdy viac guľobrok zh.teraz som si zadovažil Blaser k 95 stakym trošku zaujimavejšim kalibrom 30R blaser. časom možno dokupim vymenu hlaven ak sa to bude dat nejaku 6,5x57R na škodnu a mam postarane :).ja moc neoblubujem spoločne polovačky radšej si zver napiršujem alebo počkam na posede.načo su dobre tie spoločne zver sa zbytočne prehana nič s toho . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 8.1.2011 o 14:32

To máš pravdu, toho sa má pridŕžať každý zodpovedný poľovník. Áno, aj zajtra je deň. Ale keď sa veci opakujú a sú dominatné, tak inak sa ani rozmýšľať nedá. Guľobrok v týchto a za týchto podmienok je dobrá cesta. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 8.1.2011 o 14:21

Nemusim mat vsetko a hned. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 8.1.2011 o 14:02

Blaser no, správne si povedal, že na jariabka a holuba by si bral brokovnicu. Lenže keď ideš na toho jariabka, stretneš líšku, možno dve – tri na 90m, či 120 m, ďalej stretneš túlavú mačku, atď atď a Ty ju nemôžeš uloviť len preto, lebo máš brokovnicu a „nedočiahneš“. Nič by si s tým naozaj nerobil? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 8.1.2011 o 13:51

ja ti ich rad poslem, len mi ich dones. V pondelok mam cestu do banky. Nemam problem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bulldog5, 8.1.2011 o 13:48

Blaser skús to napísať znovu a normálne a môžme sa baviť. Potom ti dám číslo môjho účtu a môžeš mi tam poslať 3000 € a potom si okamžite kupujme R8. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.1.2011 o 13:47

bulldog5 myslím ,že zbrojovka holice K1 stojí okolo 650€ váži 2,7 kila osobne by som si radšej priplatil 150€ a kupil by som si opakovačku rossler ktorá váži 2,9 kila .Nevidím žiaden prínos pre jednoranovú guľovnicu . Kto je však finančne obmedzený musí zvažovať alternatívu .Ruská IŽ sa dá kupíč za 100 aj niečo € . Treba však povedať ,že ju treba ešte doma dorobiť . Strielať sa dá aj z toho. Ak si raz kúpiš sólo guľovnicu tak GB zostane v skrini zabudnutý. Takže moja voľba by bola pre odkaz Keby som mal niečo cez 2000€ určite by som si kúpil blaser R8 je to podľa mňa fascinujúca zbraň !!! odkaz Stačí sa pozrieť ako sa upína montáž a celkový dojem je pre mňa fantastický! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 8.1.2011 o 13:41

Edu porad mu nech vsetky tie vychytavky preda na cele so zbierkovym zabalzamovanym Mosinom a nech si kupi R8. Casom si dokupi vymennu hlaven, ked uz ma skusenosti s vymennnymi hlavnami na akykolvek kaliber do tej istej pazby. Mne by neuveril, hoci ja to uz mam vyskusane. :o))))) Orol na jariabka a holuba by som bral brokovnicu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 8.1.2011 o 13:31

Blaser, keď mi nemáme drobnú zver a mám napr. povolenku len na škodnú, akú zbraň si mám podľa Teba zobrať? A čo mám podľa Teba loviť? To ako keď ulovím napr. jariabka v lovnom termíne a viem naň poľovať, to je podľa Teba niečo nepochopiteľné? Môžeš len banovať, že sa tomu nevenuješ. Keby si bol radovým členom PZ a v istom „charaktere“ revíru, myslenie by si musel prispôsobiť miestnym podmienkam a realite. Každý si rozumie najlepšie sám. Iný kraj, iný mrav. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off bulldog5, 8.1.2011 o 13:28

Edu no vidiš, možno to raz budem ľutovat, možno nie. Momentálne poškuľujem po jednoranovej zlamovačke najradšej v kalibri .243 Win. Keď vieš tak poraď. Aký máš názor na lacné verzie zbraní ako napr. K1 z Holíc?. Som človek ktorý si rád dá poradiť niekým skúsenejším. Ale na druhej strane mam obmedzený rozpočet. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 8.1.2011 o 13:27

Ako píše mirogalas, dobrý guľobrok funguje pri istých poľovačkách a na isté vzdialenosti ako guľový dvoják, či guľová kozlica. Z GB môžem strieľať okamžite a súvisle druhú ranu bez prerušenia, čo u opakovacej guľovnice sa „tak pekne“ nedá. Z hľadiska osobnej bezpečnosti si tiež myslím, že pri love nebezpečnej zveri držia prím guľové dvojáky a prečo je tomu tak, je určite každému poľovníkovi známe. Mne sa síce „zasekol“ záver na sólo guľovnici a vzpriečila nábojnica pri príliš rýchlom „horúčkovitom“ prebíjaní zbrane len asi 3x v živote, no horšie by bolo, keby sa to stalo pri SP pri postrieľanom kancovi, ktorý nebodaj ú točí... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.1.2011 o 13:24

bulldog5 veď to je práve tá chyba aj mne to odobrilo viacero starších kolegov .Samozrejme každý nemá na Blasera chápam to. Mohol si kúpiť ruskú IŽ za nejakých 400€ na kačice a také veci uplne dostačujúca zbraň za tie peniaze . K tomu si mohol mať sólo guľovnicu rossler odkaz za 800€ .Spolu by ťa to vyšlo na menej ako Gb a výmenné hlavne .Keby som mal na zbrane vyčlenených 1200€ išiel by som touto cestou.Neurobil by som už dva krát tú istú chybu. Samozrejme koľko ľudí toľko chutí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bulldog5, 8.1.2011 o 13:14

Edu ja s tebou súhasím. Je ale jeden fakt, že nie každý si môže dovoliť mať hned 3-4 zbrane doma v skrini. Ja som si na začiatok kúpil GB aj s výmennou brokovou hlavňou, čo aj stále používam. Tento môj krok mi v minulosti odobrilo viacero starších kolegov a nikdy som na GB aj napriek váhe a rozmerom nenadával. Každý veru nech si kúpi čo mu vyhovuje a čo si môže dovolit. Určite by som chcel mať aj nejaký Sauer alebo Mannlicher Take down so Swarovski optikou ale bohužiaľ zatiaľ si to nemôžem dovoliť. To že to nie je len o peniazoch mi je tiež jasné, ale ja som nezačal s posmeškami na Mosina kotrý je zabalzamovaný doma v skrini a len na zberateľské účely. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off holz1, 8.1.2011 o 12:49

Ja osobne má GB na jediný účel a to dohľadavku, vtedy sa vždy zídu dve rany jednotná strela a guľa (9,3x74R), koho ešte neprekvapil poranený diviak nepochopí. Ale inač čo sa dá streliť brokom dá sa streliť aj guľou samozrejme neplatí na letiace vtáctvo a pod. ale opačne to neplatí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.1.2011 o 12:47

Práve tak poľujem ja Ľubo ako si spomenul a preto nevyužívam brokovú hlaveň . Komu však pasuje inak nech si kúpi GB . Vláčiť na pleci 5kilový gb a 2,9 kilovú guľovnicu je tiež rozdiel.Ja považujem brokovú hlaveň za zbytočnosť ale mať dve brokové hlavne je už skôr humorné :-D Na trojaku je gombíkov ako na klarinete tam tých omylov musí byť pri ťahaní spúšte viac než dosť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 8.1.2011 o 12:38

Ani cena ani kvalita nie je az tak dolezita. Jednoducho idem polovat na nieco a nato si zoberiem zbran. Nestrielam na pockanie na vsetko, co stretnem. Idem na drobnu, zoberiem brokovnicu. Idem na raticovu, beriem gulu. Nejdem do hory s tym vsak nieco postretnem a som pripraveny na vsetko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bundes, 8.1.2011 o 12:35

Soulhasím s Orlom. Sám mám kulobrok Uherský Brod 7x65R/12 jedinou jeho nevýhodou je vyšší váha (5 kg). Kdybych měl možnost volit příště možná bych volil bych troják, který má kamarád s je o 1,5 kg lehčí, ale zase u kulobroku je pro mě jednodušší obsluha (žádné přepínání) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.1.2011 o 12:32

bulldog5 nejde o cenu ale o kvalitu . Ja mám GB ale absolútne ho nevyužívam a veru nebol lacný . Za tú cenu by som dnes kupil Blaser R8 a to je iný mašinka ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bulldog5, 8.1.2011 o 12:13

No ty mna tiez nie . Vidim ze tvojim cieľom je len sa prekart kto ma čo drahšie. Ja o toto nemam zaujem. Je to prízemné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Blaser300VM, 8.1.2011 o 10:01

Mosinov su na predaj cele bedne a kazdy z nich, ktory ma zodpovedajuci rok vyroby sa pravdepodobne zucastnil nejakych bojov. Neohuril si ma. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bulldog5, 8.1.2011 o 9:42

:))) Vážený Blaser :))) myslím, že sa ani nebudem čudovať ani kvalitou a ani podtónom tvojho príspevku. Keby si mal taký Mosin ako ja (skúškou na KEU PZ BA potvrdená možná účasť už na bojoch 1. sv. vojny) tak by si bol asi rad. Nakoľko tutu zbraň mám len na zberateľské účely, ani holuba a ani jariabka som s ňou nestrelil a keďže je len na zberateľské účely, tak som z nej ani nevystrelil. Určite tvoja Perazzi alebo Beneli, nebodaj Blaser sú kvalitné zbrane, ale už len preto, že nevieš čo peniazmi, nemusíš ohurovať iných a neustále sa tu v príspevkoch vyťahovať. A ten guľový automat je velice "poľovnícka" zbraň a možno aj na hrane zákona, že? Vidno že si len strelec a nie poľovník, čo si tu už svojimi názormi viac krát potvrdil. Aj napriek tomu si myslím, že pre človeka, ktorých chodí rád a často do lesa je GB dobrá voľba. Najlepšie ako doplnok k solo guľovnici. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Blaser300VM, 8.1.2011 o 8:24

bulldog5, chapem Tvoje rozpolozenie ked som si pozrel Tvoju vybavu. Je mi jasne, ze Ta zaujala kvalita a vyuzitelnos a najma pri tom Mosine si vysoko nastavil latku takze davas skvely priklad na spickovu vybavu. Uz Ta vidim ako pirsujes dve tri hodinky, dufas ze stretnes diviaka alebo jelena a obcas si cestou vystrelis na jariabka alebo holuba. Ja si beriem na spolocnu gulovy automat, ked nechcem nosit dve hlavne a hned mam 5 ran aby som sa vedel opravit, takze mozno by nebolo vsetko jedno ani tej kune. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 8.1.2011 o 7:52

100 ľudí = 100 chutí, môj názor posliedkový podobný orlovmu :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bulldog5, 7.1.2011 o 23:30

Orol s tým čo si napísal sa dá len súhlasiť. dodo2307 len sa prosím ťa nedaj zamotať takými "pištoľníkmi", ktorí pomaly aj na batériu chodia so solo guľovnicou a určite im na celé streľby stačí jeden náboj, lebo podľa toho čo tu čítam, sú tu tuším aj takí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 7.1.2011 o 22:46

Soson, tiež Ťa pozdravujem. Samozrejme aj guľou sa dá naučiť streliť na bežiacu zver, ale nie na bežiacu, či preskakujúcu kunu lesnú po konároch, alebo letiaceho jariabka či holuba a pod. Myslím, že s veľkorážnou guľovnicou nebudeme strieľať na takúto zver ani keď sedí. A keď áno, aký to má význam? Je tá zverina potom kuchynsky upotrebiteľná? Alebo je vhodná na preparáciu? Asi ťažko. Keď som potreboval pre manželku líščí kožuch, tak som zákonite musel tiež strieľať takou flintou a kalibrom, aby poškodenie kožušiny bolo čím najmenšie. Keď som potreboval kožušinu podarovať, alebo predať, detto. P.s- blaser, ja mám tiež brokovú kozlicu, ale túto môžem najefektívnejšie využiť pri spoločných, resp. hosťovacích poľovačkách najmä na drobnú zver, resp. na kačice, čo ale nechodím a preto je nevyužitá. Na tie spôsoby poľovačiek, ako som už dolunižšie uviedol, je pre mňa najzaujmavejší a najuniverzálnejší guľobrok. P.s- ak mi niekto povie, že najlepšie auto je Mercedes, Audi, BMW atď atď a mám si kúpiť diesel, je to v poriadku, po stránke kvality má pravdu. Lenže ja celý rok chodím 95% len do mesta, ktoré je 1,5km od môjho bydliska a všade je nejaká dopravná značka a len 5% percent chodím na diaľkové trasy. Čiže ja si musím kúpiť také auto, ktoré mne plne vyhovuje a ktoré mňa uspokojí. Čiže nebudem kupovať veľké a priestranné auto, prioritne určené na niečo iné a naviac diesel len preto, že to auto je kvalitné, alebo aby som sa“ukázal“. Je, o tom nepochybujem. Myslím ale, že každý si najlepšie rozumie sám sebe a kúpi si to, čo mu najlepšie vyhovuje. A niečo podobné je aj so zbraňami. Celkovo určite netreba kupovať haraburdy, ale guľobrok nie je haraburda a nikdy ani nebude. V Čechách je to takpovediac“ národná zbraň“, tak ako v Nemecku je takpovediac“ národnou“ zbraňou trojak. P.s- inak súčasný trend je naozaj taký, že isté skupiny preferujú radšej dobrú sólo guľovnicu a dobrú brokovú kozlicu. Nemám a ani nemôžem mať výhrady proti takémuto stanovisku, pokiaľ to týmto ľudom vyhovuje a tieto zbrane zmysluplne využijú pri tých spôsoboch poľovačiek, kde sú tieto zbrane nezastupiteľné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mirogalas, 7.1.2011 o 21:42

Dodo ja mam flinetiek viacej ale poviem Ti z praxe, Beriem si flintu podla druhu polovačky. Myslím že ked kupiš GB s brokovou 20/76 a daš do nej kvalitnú jednotnú strelu,v pohone alebo na štande na diviaky to funguje so sústrelom 10 cm ako gul. dvojak.A bežiacu líšku trafíš brokom skôr ako blaser gulou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off soson, 7.1.2011 o 20:47

Zdravím priatelia, ja mám gulu 7x64 mannlicher, a gulobrok merkel 8x57JRS/12. Pravda je taká že ten gulobrok je síce krásna flinta aspon pre mna, ale ešte z nej nepadla ani rana, na rozdiel od gulovnice. Štelujem sa na líšku s GB aby nebol len na ozdobu., ale ako Blaser300VM písal, s gulou sa da vsetko nacvicit. Kazdemu podla chuti. . Aj Orol ma kus pravdy. Lovu Zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off orol, 7.1.2011 o 20:29

Nemám dôvod neveriť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 7.1.2011 o 20:27

Ja Ti ukazem tucty, co strielali. Vazne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 7.1.2011 o 20:27

JA som písal z praxe. Nerozlúčim sa ani s guľovnicou, ani s guľobrokom. A už keby padla voľba, že jedna musí preč, bola by to bohužiaľ guľovnica. Blaser, ako poľovník som nikdy v živote ani raz nestrieľal z guľobroku brokovou hlavňou brokmi na žiadnu raticovú zver. A to hovorím smrteľne vážne! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 7.1.2011 o 20:19

Napisem strucne. Vsetko sa to da nacvicit aj gulou, preto je GB nezmysel. Mam lisku, kunu aj jazveca ale GB nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 561-600 z 635 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM