Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
Kniha návštev revíru - online manažér revíru

Lov Rysa - diskusia

autor: off ucen
pridané: 28.12.2010 13:26

Dostal som 26.12.010 SMS, tohto znenia. Kto by mal záujem o lov, Rysa Ostrovida, volajte PZ Mladoňov, Lazy pod Makytou, Včera cca 11 00h na Spoločnej poľovačke jeden nemenovaný J.K. a J.L. ulovili Celoročne chránený druh vzácnej zveri. Vedúci poľovačky a ďalší prítomný si nesplnili občiansku povinnosť a prípad do dnešného dňa, tj. do 28.12.2010 do 12 00 h neoznámili OČ v TK, ba naopak, prítomným nariadili vymazať nafotené snímky z mobilov a zaviazali ich mlčanlivosťou.

Mali by sme si od takýchto zobrať príklad, alebo raubírom dať za vyučenú, aby im podobný, nedostali podobné maniere?

Pán hospodár a zároveň "Vedúci poľovačky" ako aj predseda PZ, ktorí vo veci nekonali, by mali okamžite ponúknuť svoje funkciu, alebo napomôcť OČ v TK k potrestaniu nespratníkov. Totižto, Ttest. Čin, nemôže riešiť PZ, ale OČ v TK.

Aký je Váš názor???

počet zobrazení: 61 471
počet hlasov: 0

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 31.3.2015 o 21:38

Moja skúsenosť je taká, že čo raz niekomu na Slovensku z práv zoberú, to sa mu už len tak ľahko nevráti. Nie bez dostatočne silnej lobby a tlaku verejnosti. Preto neverím, že lov rysa niekedy legálny znova bude, hoc v horských revíroch aj zmizne srnčie. Čo ma pazúry a krivý zobák je in, čo tam po zajacoch, bažantoch či hlucháňoch a obnove ich prirodzených biotopov, sú malé, nezaujímavé, ľuďom nič nehovoria a nie sú na ne dotácie. Stačí snáď poukázať len nato, že pomaly kopeme do medveďov, ale na povolenie odstrelu treba buď škody alebo medvediu agresiu. To, že sú revíry, kde na 2500ha evidujú cez fotopasce 13 rôznych medveďov nikoho netrápi, prehnaná denzita medveďa, ktorá deformuje populáciu a jeho prirodzené zvyky a správanie dostatočným dôvodom nie je. Panelákovi pseudohumanisti a stolový ekológovia a zoológovia v sakách ovládli verejnú mienku, ktorej sa potom podvoľuje aj legislatíva. Jednoducho nemáme jednotný hlas, ktorý by rovnakou silou naše záujmy hájil, toto naša komora proste nezvláda, ako keby neradi pichali do tém, ktoré pália a kde sa nevyhnú konfrontácii s verejnosťou. Názor horára v zelenom či dlhoročných poľovníkov už nikoho nezaujíma, pre väčšinu sú to buď sedliaci alebo ožrani, čo chcú všetko strieľať a ničomu sa nerozumejú. In sú médiami stvorení "experti" na všetko, ich jednostranné prezentované názory nie sú konfrontované s faktami druhej strany a preto sú často verejnosťou osvojené ako jediné správne. A poľovníctvo je pre týchto ľudí prežitok a zbytočná sadistická zábava, evidentne hromadné jatky skryté za betónovými múrmi bitúnkov sú viac humánne a vzbudzujú menej pohoršenia. Jedným z posledných mohykánov je vlk, tam to netreba zanedbať, lebo sa čoskoro môže pridať k 2 vyššie spomenutým živočíchom s celoročnou ochranou. Toto sú témy, ktoré má komora neustále do zblbnutia riešiť, tu majú atakovať legislatívu a poukazovať na reálny stav v revíroch, možno tak aj robia, ale ja osobne som takúto intenzívnu iniciatívu nezachytil. Chýba mi napríklad aj sluka, tie príjemné marcové večery trávené zväčša rozhovorom s priateľmi poľovníkmi, avšak doplnené o ten hrejivý pocit, že ak poletí tak môžem a možno sa aj zadarí. Pre mnohých bol lov slúk alebo účasť na ňom poľovníckou prvotinou či prvým pričmuchnutím k poľovníctvu ako takému. Slovenskí poľovníci určite z európskej populácie slúk neukrojili, avšak akceptovaním plošného európskeho zákazu nám zobrali veľký kus z našich zvykov a tradícií, ktoré prežili aj vojny a generačné obmeny.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 52

komentáre

zoradiť
zobrazené 161-200 z 249 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off somin75, 5.4.2011 o 22:09

Edu s vláknami o rysoch si ma naozaj pobavil. Vidieť že si z Haluzíc. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 4.4.2011 o 19:07

Mati to je vážna vec . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MatkaLC, 4.4.2011 o 19:05

Edu rehot :-DDDD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 4.4.2011 o 17:51

Nie rolik nepredáva nikto jazvečíka.Aj ja zhaňam už roky .Písal som aj do vlakien o rysoch a stale nič . Jazvečík sa na Slovensku proste nedá zohnať :-( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kubik856, 4.4.2011 o 17:46

Rolik prepáč ale tipoval som ti 10 a ty máš už 14 :D no predstav si D: ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rolik, 10.2.2011 o 10:57

nepredava tu niekto prosim jazvečíkov?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 9.2.2011 o 22:57

rolik daj si kakao :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ucen, 9.2.2011 o 22:38

gotrek, Výsledok šetrenia sa dozvieš tu na tejto stránke. Teraz je to vo fáze udaní od samotných členov PZ Lazy. Tomu sa hovorí, Krabí efekt. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rolik, 9.2.2011 o 10:17

Odstrel rysa ostrovida bi podľa mna mali povolit rys zničí toľko zveri. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gotrek, 7.2.2011 o 14:11

V akom štádiu je vyšetrovanie uvedeného upytliačenia rysa na Lazoch? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rolik, 7.2.2011 o 12:59

dobri den lovu zdrar je najlepšia polovnícka stránka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ucen, 19.1.2011 o 23:37

tovaris alias jankomartin, kto ti povedal, že mám záujem komunikovať s darebákmi z lazov, česť výnimkám, o komunikáciu s tebou už máš postarané u policajtov z operatívy. Tu si dovoľ vytrestať "hlupáka" uplatnením tvojho hesla. Pokúsil si sa 19.1. preregistrovať, lebo na moju výzvu, že ak si stojíš za tým čo píšeš, aby si napísal svoje meno, si už nereagoval, a pre mňa si potvrdil iba to, že si ešte väčší darebák ako som si myslel. Ak nenapíšeš svoje meno, čo si myslím, že neurobíš, lebo na to nemáš gule, tak potom tu môžeš písať čo ťa len napadne. Je medzi poľovníkmi z Lazov väčšina čestných chlapov, ktorím dochádza trpezlivosť a kladú si otázku, dokedy výbor bude kriť raubíra? Uvedomujú si, že čím to dlhšie bude trvať tým dlhšie sa bude prehlbovať strata dobrého meno tohto PZ. Je nepochopiteľné zo strany výboru, že ak dostali dôveru týchto ľudí, prečo nebojujú o záujmi 40 členov, ale nezmyselne chránia 1 mamľasa. Pokiaľ viem, klec je na spodnutie a nemuseli na to hlúpo doplatiť aj ďalší, ktorí v záujme udržania si členstva v PZ, krivo vypovedali. Vidím, že zo zúfalstva čo vás ovládlo z dôvodu, že na mňa nič nemáte ste prinútený až ku krajnosťiam. Je to žalostné. Príliš veľa času zo života som zasvetil láske k horám a hrebeňom, ku psom, zbraniam a strelivu k tradíciam a k samotnému poslaniu poľovníctva, na to aby som si toto všetko ohrozoval nezmyselným porušovaním pravidiel. Viem si spočítať koľko je jedna a jedna. Očividne si sa ty počítať nenaučil. Dobre dávaj pozor čo tu píšeš, lebo aj toto môže byť použité v konečnom dôsledku. K tomu ostatnému sa vyjadrovať nebudem, iba ťa upozorním na Zákon 300/2005 Z.z., & 375. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Zigi9, 19.1.2011 o 20:35

soson: tak či tak jsi to podal způsobem demagogickým, ta plocha u toho počtu stržených kusů má tu nejdůležitější vypovídající hodnotu :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off soson, 19.1.2011 o 19:00

growler, nabuduce to budem konzultovat s Tebou, čo tu napišem. Neviem kde si na to prišiel Ty chytrák že som to vyčítal v PaR. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rastob, 19.1.2011 o 18:47

Je nesprávne, ak sa také niečo stane, ešte k tomu na spoločnej poľovačke, ak to vyjde na verejnosť, tá má potom dojem, že poľovníci sú zabijaci, ktorí si robia čo chcú a nerešpektujú nič. ak má verejnosť taký dojem, a hlavne ak im za zadkom strieľame psov, ku ktorým majú vzťah, potom chcú obmedzovať poľovné právo, nechcú spolku podpísať prenájom revíru, atď. Takéto precedensy sú poľovníkom na škodu. Poznám fakt dosť prípadov, kedy ľudia, čo im postrieľajú psov, nepodpísali poľovníkom prenájom a bohužiaľ nainfikovali ďalších. Aj keď psík bol v revíri, kde nemal byť a odstrel bol akože oprávnený. V Kanade, kde som nejaký čas strávil, po pár takýchto problematických udalostiach výrazne obmedzili právo poľovníctva v oblasti, lebo verejnosť a jej záujmy sú tam prvoradé. Aby sme si takýmito hlúposťami nepoštvali proti sebe mnoho ľudí, radšej pevne budujme pozitívny obraz o nás poľovníkoch v záujme budúcnosti. A to nejde ,ak budeme strieľať chránené druhy, čo ako si budeme myslieť, že sme v práve a že na to máme nárok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 19.1.2011 o 18:13

soson približne je to číslo správne .Môže byť aj väčšie alebo ,menšie priemer je asi 70ks ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 19.1.2011 o 18:09

Soson ... 70-100 ks podla toho či je rys alebo rysica ktora sa stará o mladé ..ale treba spomínať aj areál a ten podľa nejakej štúdie ktorú robilo viacero štátov Európy(cital som to davnejsie 1-2 roky nazad) na základe telemetrie sa pohyboval okolo 10 000 ha..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 19.1.2011 o 18:08

to cislo sa docital v polovnictve a rybarstve predpokladam.stadial maju niektore informacie asi taku vypovednu hodnotu,ako ked jozibaci povie,ze srnca sa kludne moze narodit aj na vianoce.nikto nerobil na SR ziadny vyskum tykajuci sa tejto selmy,ale vsetci vsetko vedia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 19.1.2011 o 17:54

Rasto ako si došiel ku tomuto odhadu strhnutej srnčej zveri ,mame v reviry určite aspon dvoch rysov podla stop ,to znamena že by sme už tu srnčiu zver nemali mat a ani u susedou volako neubuda:):):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off soson, 19.1.2011 o 16:47

rastob, 1 rys v rámci svojho teritória znamená cca 70 ks strhnutej srnčej za rok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rastob, 19.1.2011 o 14:58

Keďže sa stal tento prípad, zaujímalo by am, aké sú stavy rysa a iných šeliem v oblasti. Či snád robia veľké škody v revíroch, aby som pochopil, aké pohnútky asi poľovníci mali k streľbe. Nebolo to múdre, no nepoznám tých, čo to spravili. Ale počul som, že sa to robí, od hostí, čo na Záhorie prídu z východného či stredného Slovenska. Samozrejme sa k tomu nik neprizná, to by stálo veľa, aj súd. Takže, ako je to vo vašej oblasti so šelmami? Mňa osobne irituje na nadhánkach, keď je povolené prasa, a na výrade vidím napríklad prasnica, alebo kanec, či lanštiak. Stane sa niekedy každému. hlavne na nadhánke, ale niekedy je to očividné, že tourobil zámerne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dolina, 19.1.2011 o 14:58

jankomartin,skoda ze si nepochopil tuto diskusiu,keby si ju aspon trosku pochopil tak by si vedel ze je o rysovi,a nie o Ucnovi! Mne je to uplne jedno ci sem napise Hurvinek so Spejblom,podstatne je o com sa pise,a vedz ze Ucen disponuje so spravnymi informaciami.Preco si ale neodsudil konanie strelca J.K. z Ilavy,za nezakonne ulovenie chraneneho zivocicha a preco si nekomentoval necinnost funkcionarov PZ Mladonov pri objasneni tohto skutku???Osobne mi viac vadi tvoj hlupucky profil,ako Ucen. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off anonym, 19.1.2011 o 13:43

jankomartin,už to tak chodí,"zlodej kričí,chytte zlodeja" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 19.1.2011 o 13:31

jankomartin s takým profilom ako máš vytvorený aj keby to bola pravda ani jeden z nás ti nebude veriť!!!! Takže tu vypisuješ zbytočne.Ke´d je to pravda prečo sa to bojíš napísať pod tvojím normálnym profilom? Bojíš sa že učeň akúsi šarapatu prezradí na teba? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jankomartin, 19.1.2011 o 12:58

Učeń, vieš prečo sa ti lazovania neozývajú-lebo sa asi držia hesla : Blázna a hlupáka najlepšie vytrestáš ked s ním nekomunikuješ. A čo keby si sa priznal ku upytlačeniu rysa a medveda v našom združení pri Martine, kde sme ťa vylúčili za upytlačenie jeleńa.Ako teraz zareagujú ostatní, ktorí Ti tak vehementne držia stranu. Táto skutočnosť je pravdivá na 100%.Asi Ti treba tiež postaviť tú sochu partizána v dedine ktorej bývaš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 15.1.2011 o 2:39

tito81 je to naozaj na dlhú debatu . Až budem mať čas určitú časť ti možno vysvetlím :-D Pavian verím a také okamžiky ostávajú na vždy v pamäti !Lal zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dolina, 14.1.2011 o 22:11

Tak ako je v Mladonove postaveny pomnik obetiam 2 sv.vojny,mali by aj postavit na lazoch pomnik "ludskej hluposti" a mal by byt venovany miestnym polovnikom.:(((( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tito81, 14.1.2011 o 21:03

otázocka pre ucen....oni normálne rataju s tim ze sa nelegalne uloví 70 rysov?A aky nelegalny plan odstrelu maju na medveda? a aky na vlka?? macku divu???atd...zaujima ma to.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 14.1.2011 o 20:37

O tom, že ho je ťažké uloviť nieje absolútne žiadnych pochýb... Poľujem v tých končinách a za celý život som ho videl iba 1x ešte ako malý chlapec s otcom, pri chystaní dreva sa taká ´veľká mačka´ mihla v lese asi 30m od nás, na chvíľu sa zarazila a na ten jej pohľad nikdy nezabudnem, krásny to zážitok... Sem tam sa mi podarí nájsť stopu, dokonca úhyn srnca, čo mám v galérii z jari z pred 2 rokov by som pripísal jemu, ale to je iba domnienka podľa znakov usmrtenia zveri. Ale v týchto končinách bol tuším ešte za bývalej éry ulovený aj legálne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off anonym, 14.1.2011 o 16:17

ucen,ked ho strelil pred svedkami tak bol blbec,na rysa len sám a potom môže EU rátat kolko chce,len zlý pytliak sa dá chytit :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ucen, 14.1.2011 o 14:18

hawk3, skús viac zapojiť mozog ako emócie. Keby tí čo strieľali, sa boli držali tohto pravidla, tak dnes ich nevypočúvajú policajti, ochranári, spoločenstvá EU... ai. Na území Slovenskej republiky je rys podľa vyhlášky Ministerstva životného prostredia SR č. 492/2006 Z.z. a zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny chráneným druhom evropského významu. Nie všetci, to máš pravdu. Práve preto, že iba par jedincov je sledovaných telemetricky a za pomoci GPS s dôvodu priestorovej migrácie v rámci lovišťa, tak preto by som nestrieľal, lebo ani jeden jedinec zo sledovaných to nemá na čele napísané. Preto len blbec, ktorému to môže, ale aj nemusí dobre dopadnúť, a na to ja nespolieham. Alebo ti to vieš, ktorí to je? A prečo si myslíš, že musí mať obojok? Skôr ako odprezentuješ perličku s kolekcie, tvojich chytrých otázok skús si na mienenú otázku, ktorú chceš položiť, najskôr odpovedať sám. Vyhneš sa tak zníženiu tvojho poľovníckeho kreditu. Ver mi, i ja to tok robím, priateľu. Zatiaľ sa neuvažuje o povolení lovu Rysa, lebo presne tak ako uvádzate sa celkom logicky predpokladá, že i tak sa nelegálne odloví okolo 70 ks ročne. S týmto číslom sa kalkuluje, len rozvášnený poľovník, ktorý nemá sebakontrolu a zdržanlivosť môže vyviesť takúto sprostosť, že si ho strelí na spoločnej poľovačke. To si zaslúži našu pozornosť. Už dávno som si všimol, že mu chýba pokora a úcta k starším poľovníkom. Poľuje pár dní a aha ! Kto mu je mentorom? Je ako riadená strela, ktorá sa stratila z rádiového signálu, nikto nevie aké škody napácha. Na čo všetko dokáže takýto chlap streliť? Čo ho dokáže zastaviť? hawk3, čo sa týka oznámenia u OČ v TK, tak som trocha sklamaný, lebo niekto bol rýchlejší ako ja. Ver, že svoju oznamovaciu povinnosť by som si bol splnil. Tu je však vidieť, že niektorým s účastníkov poľovačky títo páni ležia pekne v žalúdku a zacítili príležitosť upratať si vo svojich radoch. A presne takto to má byť. nespratníkov, čo kazia meno celému PZ, poslať v čerty. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 14.1.2011 o 7:37

Presne tak Svico spoločné poľovačky tam sa ich najviacej strielalo. Aj keby sa rys premnožil nepredpokladám ,že jeho lov bude povolený. Sú tu určité smernice ,projekty zo strany EU. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off svico, 13.1.2011 o 23:01

Tak ako povedal Blaser. Streliť rysa nieje vôbec jednoduché. To, čo tu niektorí píšu, že keby sa povolil jeho odstrel, tak by zakrátko došlo k jeho vyhubeniu je veľmi prehnané. Myslím si, že populácia rysa je u nás stabilizovaná, aj "vďaka" nelegálnemu lovu. Myslím si, že oproti minulosti poklesol ročný odstrel rysov iba o toľko, koľko sa strelilo na spoločných poľovačkách. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off anonym, 13.1.2011 o 20:28

Tak je Blaser300VM,ani teraz to nie je jednoduché a keby sa po nich začalo strielat viac,bol by to ešte vačší problém sa k nemu dostat,to je ako srnčia,tá sa pasie cez den aj pri dedine,ceste,či okolo chát,ale skús tam vidiet jelena alebo vysokú holú,tá je už nočná zver. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 13.1.2011 o 20:16

Strelit rysa nie je az take jednoduche a povoleny odstrel by akurat v prvych rokoch umoznil zlegalizovat mnozstvo rysov, co s tym obojkom behali, ako pan Ucen spominali. Na velkost populacie by nemal takmer ziadny vplyv, kedze ta moralka a respekt je tam, kde zas pavian hovoril. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 13.1.2011 o 19:57

pavian stotožňujem sa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 13.1.2011 o 19:55

Na margo ochranárov: nie každý, kto v zelenom behá po lese a nieje poľovník alebo lesník je ochranár ;) Tých čo poznám pracujú na správach CHKO či NP, v teréne sú často každý deň a svojim životom sú pravý ľudia prírody... Trúfam si tvrdiť práve títo sú ďaleko viac znalejší problematiky zveri a to i poľovnej než väčšina poľovníkov vôbec... Na margo odstrelu: ak by bol v súčasnej dobe 70 ks ročne, za 5-10 rokov by sa populácia zdecimovala úplne a to z jednoduchej veci: strelilo by sa 2-3x toľko. Pretože v dnešných časoch poľovnícka morálka málokomu už čo hovorí a takmer neexistuje nejaký rešpekt pred autoritou... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off anonym, 13.1.2011 o 17:19

ucen,čo to tu píšeš ,že len nevzdelaný blbec si dovolí strelit celoročne chránenú šelmu a že skôr ako ju stiahne z kože už sa o nom vie :-))))to tu strašíš deti ,či čo ? Čo máš všetky šelmy s obojkami :-))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 13.1.2011 o 16:36

no dobre,ale aj ten medved ma stanoveny plan lovu a na zaklade toho sa potom vydavaju povolenky na regulacny odstrel.s tvojim navrhom by sa ten pocet odlovenych len zniekolkonasobil a cisla by od realneho stavu boli na mile daleko.a ako povedal Edu,populacia by sa zlikvidovala za par rokov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 13.1.2011 o 16:07

carli všetko je oveľa zložitejšie . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 161-200 z 249 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov