Heming hunting
dnes je nedeľa,  5. máj 2024,  meniny má Lesana/Lesia,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:23,  dnes západ slnka: 19:03
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Lov Rysa - diskusia

autor: off ucen
pridané: 28.12.2010 13:26

Dostal som 26.12.010 SMS, tohto znenia. Kto by mal záujem o lov, Rysa Ostrovida, volajte PZ Mladoňov, Lazy pod Makytou, Včera cca 11 00h na Spoločnej poľovačke jeden nemenovaný J.K. a J.L. ulovili Celoročne chránený druh vzácnej zveri. Vedúci poľovačky a ďalší prítomný si nesplnili občiansku povinnosť a prípad do dnešného dňa, tj. do 28.12.2010 do 12 00 h neoznámili OČ v TK, ba naopak, prítomným nariadili vymazať nafotené snímky z mobilov a zaviazali ich mlčanlivosťou.

Mali by sme si od takýchto zobrať príklad, alebo raubírom dať za vyučenú, aby im podobný, nedostali podobné maniere?

Pán hospodár a zároveň "Vedúci poľovačky" ako aj predseda PZ, ktorí vo veci nekonali, by mali okamžite ponúknuť svoje funkciu, alebo napomôcť OČ v TK k potrestaniu nespratníkov. Totižto, Ttest. Čin, nemôže riešiť PZ, ale OČ v TK.

Aký je Váš názor???

počet zobrazení: 61 432
počet hlasov: 0

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 31.3.2015 o 21:38

Moja skúsenosť je taká, že čo raz niekomu na Slovensku z práv zoberú, to sa mu už len tak ľahko nevráti. Nie bez dostatočne silnej lobby a tlaku verejnosti. Preto neverím, že lov rysa niekedy legálny znova bude, hoc v horských revíroch aj zmizne srnčie. Čo ma pazúry a krivý zobák je in, čo tam po zajacoch, bažantoch či hlucháňoch a obnove ich prirodzených biotopov, sú malé, nezaujímavé, ľuďom nič nehovoria a nie sú na ne dotácie. Stačí snáď poukázať len nato, že pomaly kopeme do medveďov, ale na povolenie odstrelu treba buď škody alebo medvediu agresiu. To, že sú revíry, kde na 2500ha evidujú cez fotopasce 13 rôznych medveďov nikoho netrápi, prehnaná denzita medveďa, ktorá deformuje populáciu a jeho prirodzené zvyky a správanie dostatočným dôvodom nie je. Panelákovi pseudohumanisti a stolový ekológovia a zoológovia v sakách ovládli verejnú mienku, ktorej sa potom podvoľuje aj legislatíva. Jednoducho nemáme jednotný hlas, ktorý by rovnakou silou naše záujmy hájil, toto naša komora proste nezvláda, ako keby neradi pichali do tém, ktoré pália a kde sa nevyhnú konfrontácii s verejnosťou. Názor horára v zelenom či dlhoročných poľovníkov už nikoho nezaujíma, pre väčšinu sú to buď sedliaci alebo ožrani, čo chcú všetko strieľať a ničomu sa nerozumejú. In sú médiami stvorení "experti" na všetko, ich jednostranné prezentované názory nie sú konfrontované s faktami druhej strany a preto sú často verejnosťou osvojené ako jediné správne. A poľovníctvo je pre týchto ľudí prežitok a zbytočná sadistická zábava, evidentne hromadné jatky skryté za betónovými múrmi bitúnkov sú viac humánne a vzbudzujú menej pohoršenia. Jedným z posledných mohykánov je vlk, tam to netreba zanedbať, lebo sa čoskoro môže pridať k 2 vyššie spomenutým živočíchom s celoročnou ochranou. Toto sú témy, ktoré má komora neustále do zblbnutia riešiť, tu majú atakovať legislatívu a poukazovať na reálny stav v revíroch, možno tak aj robia, ale ja osobne som takúto intenzívnu iniciatívu nezachytil. Chýba mi napríklad aj sluka, tie príjemné marcové večery trávené zväčša rozhovorom s priateľmi poľovníkmi, avšak doplnené o ten hrejivý pocit, že ak poletí tak môžem a možno sa aj zadarí. Pre mnohých bol lov slúk alebo účasť na ňom poľovníckou prvotinou či prvým pričmuchnutím k poľovníctvu ako takému. Slovenskí poľovníci určite z európskej populácie slúk neukrojili, avšak akceptovaním plošného európskeho zákazu nám zobrali veľký kus z našich zvykov a tradícií, ktoré prežili aj vojny a generačné obmeny.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 52

komentáre

zoradiť
zobrazené 121-160 z 249 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Jozibaci, 19.4.2011 o 13:07

Orol, tu nikto neočakáva žiadne reakcie paranoikov. A Jelsovec, film o rysoch a ich love koristi som ešte nevidel. Najviac ak úvahy o rysoch, ktoré v zime musia byť vďačné za každé sústo, ktoré sa im naskytne. Ako by to boli bezdomovci. A pritom vyzerajú, ako celebrity v najlepšej kondícii. Zo zootechnického hľadiska je to však debilita najhrubšieho kalibru - nemohli by sa rozmnožovať. Ale to je pre vás privysoká matematika, že! Sledovať dokumenty naďalej budem, zmysluplne uvažovať tiež nemienim prestať, hlavne však navádzať na to každého, kto zdravo, inteligentne premýšľa, pretože to nie je trestné, ale naopak - zodpovedné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 19.4.2011 o 11:38

Jelšovec, pekne, podrobne a zrozumiteľne si to rozviedol, vďaka. P.s- bývalý komunistický udavač štb s krycím menom háj mi nestojí za to, aby som na jeho konglomeráty reagoval. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 19.4.2011 o 10:37

jozibaci ty sa len radsej venuj aj nadalej tomu co ti ide najlepsie a to sledovaniu dokumentarnych filmov.tvoje teoreticke fantazie su sice usmevne,ale okolo reality sa ani len nesuchli.naozaj pri citani tvojich phladov na vec,cim dalej tym viac nadabudam presvedcenie,ze si tak 14-16 rocne dieta.u teba ako niekolko rocny vyskum rysa stredoeuropskych podmienakch je doverihodnejsi film ktory vidis v TV :).chvala bohu,ze takychto televiznych odbornikov nieje viac. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jozibaci, 19.4.2011 o 10:30

Jelsovec, ale veď ja aj nakupujem z dvora a som za slovenské produkty. Nemôžem však spoliehať na výskum rysa tak, ako na výskum krokodílov, o ktorých je už kvantum hodnoverných dokumentov in natura. Nie z výskumu v zajatí. Ten je nehodnoverne skreslený. Podobne lovy levov, gepardov, o ktorých kameramani natáčajú skutočné, neskreslené zábery. Iba že ich nekomentujú, ako lovy podľa veku koristi. Iba podľa druhu - pakôň, zebra, gazela Thompsonová,... Znalec zveri však jasne vidí, že sa jedná o mladé steaky. Staré ich nezaujímajú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 19.4.2011 o 10:04

ja neviem čo má krokodíl so mnou alebo rysmi spoločné. citoval som autora ktorý sa zaoberá aj výskumom veľkých šeliem. ak mi dáš o rysoch iné čísla, od iných vedcov môžeme diskutovať. z tvojho príspevku som sa len dozvedel, že uprednostnuješ anglický reťazec pred nemeckým. ako správny slovák by si mal podporovať slovenských farmárov a Predaj z dvora. Za pár týždňov sa začne predávať májová bryndza...najlepší syr na svete... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jozibaci, 19.4.2011 o 9:51

Jelsovec, ja viem, že ti je prirovnávanie k cudzokrajnej zveri proti srsti, ale ja si nemôžem pomôcť. Ide o štruktúru pohlavia rysej koristi - 1:1,8:1,3. Až budú na Mare loviť krokodíly pakone v takomto pomere, potom uverím. Zatiaľ verím vlastnému kukuču a dokumentaristom, ktorých Edu nazýva hlupákmi, že krokodíly lovia v pomere 0:0:x. To x znamená číslo, ktoré je /resp. by malo byť/ totožné s číslom kompenzačnej mortality. T.j. - nesmie byť vyššie, ako 100. To znamená, že musí byť nižšie /napr. 80 %/ a zvyšok tvorí počet jedincov, ktoré majú doplniť stav po "odchode reprodukčných jedincov do dôchodku". Vtedy ostáva populácia koristi stabilizovaná. Na Mare je však situácia iná - stavy koristi krokodíla narastajú, čiže krokodíly nestačia konzumovať svoju korisť. Natalita je vyššia, ako mortalita. Podobne si preto myslím, že aj u nás platí tento jav vo vzťahu rys - srnec. Chcel by som vidieť úlovok rysa v kategórii dospelej srnčej. A loviť chorú zver, so zníženými zmyslovými a adaptačnými schopnosťami, to ako keby ste mňa chceli vidieť nakupovať v Hypertescu poškodený tovar za normálnu cenu. Blud. VŽDY nakupujem za normálne prachy normálny tovar. Tak to "robí" aj krokodíl, aj rys. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 19.4.2011 o 9:06

uhm, neviem či myslíš toto, ale skúsim: Ak máme hypoteticky 500 ks srnčej zveri, potom interval 3-35% odlovu za rok znamená 15 - 175 kusov. Treba si uvedomiť, že autor hovoril globálne o rysej populácii na danom území.Čiže tá horná hranica môže byť myslená ako odlov viacerých rysov, a zároveň sa môže vyskytnúť nižšia populačná hustota ostatných druhov raticovej zveri. Nepoznáme presné podmienky. Ďalej však uvádza, a zužuje interval početnosti rysa na 1 kus, že tento jeden rys uloví 20 - 70 ks raticovej (nie srnčej) zveri ročne a z toho potom hranice intervalu predstavujú 7 - 24,5 kusov srnčej zveri.( V oblasti švajčiarskycu Álp autor udáva interval 3 - 9 % populácie, napríklad. )Uvádza aj štruktúru úlovkov srnčej zveri z hľadiska pohlavia ( a to z pozorovaní v slovenských Karpatoch ) kedy pomer ulovených samcov, samíc a mládať je 1:1,8:1,3. keď to rozmeníme na drobné - z tých cca 24 kusov srnčej bude 5,85 srncov, 10,54 sŕn a 7,61 srnčiat. Vyjadrené číslami, za rok. Ja nie som odborník na šelmy,ani biológ a neviem sa vyjadriť k reálnosti týchto čísiel. Narazil som na túto informáciu náhodou, tak som vám ju tu napísal, aby sa debata neskĺzla k americkým kojotom, ale vidím že márna snaha z mojej strany :)))) ešte k stabilizovanej populácii - tak ako ste uviedli skôr, v regiónoch kde sa rys nevyskytoval môže ten odlov stúpnuť na 30 - 50 % ( dľa doc. Červeného ) , pretože loví prednostne jedincov chorých, či jedincov s najhoršími zmyslovými a a adaptačnými schopnostami. Na druhej strane vyrovnáva zlé poľovnícke hospodárenie ( odstrel prevažne srncov ) a aj na Šumave ( introdukovaná populácia rysa ) sa pozorovalo zvýšenie hmotnosti populácii raticovej zveri a zlepšenie zdravotného stavu. Následné zlepšenie trofejí nie je už vo významnej závislosti na prítomnosti rysa, lebo tam pôsobí veľa iných faktorov. Všetko má svoj význam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jozibaci, 19.4.2011 o 7:18

Rys sa nepári v polovici marca, ale oveľa skôr a rysica nevrhá mláďatá každý rok. T.j. - 14.3. mohla byť videná rysica s mláďaťom z minulého roka, pretože mláďa samo odchádza od matky až po dosiahnutí dospelosti. U rysičky je to vo veku 2 rokov, rysíka 3. Aj líšky sa pária až v 2. roku /mali by sa/, ale pre celoročný traumatizujúci lov sa pária skôr a majú aj viac mláďat so zdevastovaným genofondom /viacfarebnosť, hmotnosť, imunitný systém,.../. Podobne kojot v Amerike. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 18.4.2011 o 18:33

Jelšovec, prosím Ťa skús tú moju otázku dať ešte do podoby nejakých reálnych čísel, aby to bolo jasné aj druhým. Pokús sa uviesť nejaký konkrétny príklad, koľko teda rys uloví kusov raticovej zveri v revíroch so stabilizovanou populáciou zveri na základe výzkumov doc. Ing. J. Červený, CSc., Katedra ochrany lesa a myslivosti, Česká zemědělská Univerzita v Praze. Ďakujem a pozdravujem Ťa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 18.4.2011 o 11:21

znamená to max výšku odlovu populácie kopytníkov na danom území. do 20%. Citujem : " v oblastech, kde se rys zabydluje , mohou prechodne vznikat neumerne straty na sparkate zveri ( zejmena srnčí ) a kratkodobe mohou tyto stráty dokonce omezovat myslivecké hospodárení.V podmínkách myslivecky umele udrzovaných vysokých stavu zvere nastáva ( pozitívní selekční tlak rysa ) až po vytvorení rovnováhy mezi predátorem a koristí, což trvá vždy nekolik let. " Na inom mieste autor píše: " Na Šumave se odhaduje, že rysové ročne uloví kolem 10% srnčí populace..... . Jediným druhem spárkate zvere, kterou dokáže rys temer uplne zlikvidovat je muflon. " ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 18.4.2011 o 10:42

ve stabilizovaných populacích však celkový podíl kopytníku neprekročí 10 - 20 % početních stavu... P.s- čo to teda znamená??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 18.4.2011 o 8:00

Na margo zloženia a druhu potravy rysa - doc. Ing. J. Červený, CSc., Katedra ochrany lesa a myslivosti, Česká zemědělská Univerzita v Praze:" Prumerne rysove podle geografických podmínek uloví 3-35% populace srnce, 2 - 15 % kamzíka, 1 - 13% populace jelena a 0,5 -2 % prasete divokého.V podmínkach strední Evropy uloví rys ročne 20 - 70 kusu kopytníku velikosti srnce či kamzíka, ve stabilizovaných populacích však celkový podíl kopytníku neprekročí 10 - 20 % početních stavu." Poster bol prezentovaný v rámci súboru prednášok : " Ochrana a myslivecký management velkých šelem: příklad České republiky " v NR niekedy v minulom roku, takže sú to akt. údaje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 9.4.2011 o 20:36

Edu, tiež som nad tým rozmýšľal, že keď rysica s mláďatom ( ako uvádzaš) bola videná vo vašom revíri 14.3., vtedy je zrovna obdobie párenia a rysica by mala byť podľa mňa buď sama, alebo s rysom. Teda nie s mláďaťom. Takže ten poľovník, čo Ti hlásil, že videl rysicu s mládaťom no- neviem neviem. Nedaj sa obalamutiť. P.s- vieš kedy odchádzajú mláďatá od rysice? Určite vieš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 9.4.2011 o 20:11

rys 2 bola videná iba raz . Takže prečo sa neusadila neviem . Kto vie možno ju niekto i odpálil ,alebo sa vrátila do inovca to má asi 3km to nie je diaľka .Prípadne je niekde v horách a Bielych karpatoch nemusí byť presne v našom revíri . Rys potrebuje kľud a to v našom revíri nie je . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 9.4.2011 o 13:14

Edo možno by bolo dobre keby sa usadil ,ked nevie vaš hospodar hospodarit so srnčou ,rys by mu pomohol a by si videl ako by sa skvalitnil chov a neverim tomu že ste u vas videli rysicu s mladym a pri tom úpočte srnčej že by sa neusadila,len či ste videli rysicu :):):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 9.4.2011 o 12:15

Eduard odkaz Uf len nedávno sme tu preberali rysa a už to tu aj máme .Práve dnes za bieleho dňa bola videná v našom revíri rysica s mláďaťom. Asi 1 km od môjho domu. V žiadnych hlbokých lesoch . Tak tá nám to tu zaselektuje ): Dúfam ,že sa podarí sfotit . Uvidíme koľko kusov sa nájde strhnutých prípadne či sa nájdu odtlačky prípadne či sa zdrží v našom revíri. PS- a čo sa tam u vás neusadili, keď máte toľko srnčej? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.4.2011 o 21:41

To je fakt .Biele Karpaty kde s veľkej časti leží náš revír sú však podľa mňa vhodné i pre rysa . Je to dosť podobné pohorie ako Považský Inovec ktorý vidím z okna oproti asi 3 km vzdušnou čiarou. Tam je rys veľmi hojný . V našom revíri sa natrvalo našťastie neusadil :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 8.4.2011 o 21:29

Edo problem asi bude v tom ,že to nieje vhodna lokalita pre rysa,tiež mu nieje všade dobre ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.4.2011 o 21:11

lubenko ja verím ,že v zime sa môže i vrátiť . Odborníci zaoberajúci sa rysom však píšu ,že rys sa ku koristi v 95% nevracia. Ja neviem koľko ks uloví v skutočnosti v danom revíri . U nás by si určite zgustol . Nie je problém vidieť čriedy i viac ako 100ks na roliach . A to máme 2400ha .Takéto fotky sa dajú narobiť uplne bežne v dolnej časti nášho revíru . odkaz . Toto je v katastri obce Haluzice .Takže u nás by si tú normu splnil určite ten rys. Srnčiu môžeme počítať na stovky kusov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 8.4.2011 o 20:30

Edo myslim si že Jaro ma pravdu,v Slovenskych podmienkach sa rys ku koristi pokial nieje vyrušeny vracia kedykolvek a v ktorom kolvek obdobi,podla mna niesu u nas lokality s vyskytom rysa kde su nadmerne stavy srnčej zvery a už ako povedal Jaro zver sa nauči s rysom žit.Jaro dakujem za pozdrav a pozdravujem i ja ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.4.2011 o 19:18

Orol veď v pohode okolo 60 - 70% potravy rysa je srnčia zver . V zime sa môže i ku korysti vrátiť ale na jar v lete a na jeseň to obyčajne nerobí . Keby ulovil každý týždeň jeden ks srnčej zveri bolo by to 52 ks do roka . Dva krát do týždňa 104ks . Preto bol ten odhad okolo 70 ks ročne . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 8.4.2011 o 18:21

Tak-tak Lubenko, správne. Pozdravujem Ťa. P.s- tam, kde je stabilne rys a zver je na jeho prítomnosť naučená, tam až také neúnosné škody, ktoré sú koľkokrát značne nadsadené, podľa mňa nepácha. Za vyššie uvedených okolností jeden, dva rysy na výmere 2000 - 5000 hektárov nie je podľa mňa pohromou pre zver a zver je zrejme aj svojim spôsobom zdravšia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 8.4.2011 o 17:27

rys do hory patri,je to najkrajši tvor akeho u nas v hore poznam ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 8.4.2011 o 17:04

Po legálnych odstreloch, usmrteniach zveri automobilmi na cestách je rys ostrovid pravdepodobne tretím činiteľom, ktorý nemalou mierou zasahuje do stavov zveri. Tento ukrajuje zo spoločného krajca. Je známe, že pokiaľ sa rys ostrovid dostane na miesta, kde predtým nežil a prítomná srnčia zver nie je na neho zvyknutá, dokáže v priebehu niekoľko dní strhnúť naozaj viac jedincov tejto zveri. Po tomto je však zver viac čulejšia, ostražitejšia a útoky rysa už nie sú vonkoncom také úspešné ( z desiatich útokov sú úspešné len asi tri-štyri ). O rysovi je známe, že zožerie maxim. 2-2,5 (3) kg mäsa a strhne viac zveri, ako spotrebuje. Niektoré pramene uvádzajú, že rys si zvyšnú - nespotrebovanú korisť „zahrabáva“, presnejšie zakrýva lístím apod. a vracia sa opakovane ku nej, iné pramene zas uvádzajú, že rys sa už ku strhnutej koristi nevracia, inde zas tvrdia, že rys sa nevracia ku strhnutej koristi, ktorá zmokne ( naprší na ňu- to som kedysi čítal v knihe s názvom: stopami rysa ostrovida od Kalužu). Jedno je však isté. Při nedostatku potravy najmä v zimných mesiacoch bolo v minulosti zaznamenaných viacero zástrelov rysa práve pri staršej ( 3-4 (5) dni ) strhnutej koristi. Ďalej je u rysa z literatúry známe, že rys nemusí niekoľko dní (3-(5) žrať a takéto situácie nie sú údajne pre neho ničím výnimočným. Tiež to "chudák" nemá až také ľahké:-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 8.4.2011 o 15:20

2) studie P.Hella a F.Hlaváčka, publikovaná v 70.létech v knize Trofejové šelmy Slovenska, kde uvádějí rozbor obsahu žaludků z ulovených 88 rysů.Je zajímavé, že 23 žaludků !!! bylo úplně prázdných, v ostatních 65 byly v 68% zbytky spárkaté zvěře a ovcí, zbytek tvořili zajíci, tetřevi a jeřábci, myši a hraboši, drobné ptactvo - liška je uváděna pouze 1,5%. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 8.4.2011 o 15:18

Zdroj: 1) FEJKLOVÁ P.1, ČERVENÝ J.2 , BUFKA L.3 & KOUBEK P.2 1Katedra zoologie PřF UK, Praha; 2Oddělení ekologie savců ÚBO AV ČR, Brno; 3NP a CHKO Šumava, Kašperské Hory Potrava rysa ostrovida a lišky obecné byla studována v NP a CHKO Šumava v letech 2000-2002. Pro stanovení kvalitativního složení potravy obou druhů šelem byla použita metoda rozboru vzorků trusu. (122 vzorků trusu rysa ostrovida a 401 vzorků trusu lišky obecné). Nejčastější kořistí rysa ostrovida byl srnec obecný (Capreolus capreolus) (F = 61,48 %), následovaný jelenem lesním (Cervus elaphus) (F = 26,23 %), zajícem polním (Lepus europaeus) (F = 20,49 %) a prasetem divokým (Sus scrofa) (F = 13,11 %). Analýza trusu ukázala, že drobní hlodavci jako norník rudý (Clethrionomys glareolus) (F = 6,56 %), hraboš polní (Microtus arvalis) (F = 5,74 %), hryzec vodní (Arvicola terrestris) (F = 2,46 %), hraboš mokřadní (Microtus agrestis) (F = 2,46 %) a další, stejně tak šelmy jako liška obecná (Vulpes vulpes) (F = 6,56 %), kočka domácí (Felis silvestris f. catus) (F = 2,46 %) a další, představují nemalé zastoupení v potravě rysa. Neméně důležitou potravní složkou byli ptáci (Aves sp.) (F = 16,39 %). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 7.4.2011 o 23:20

my sme lovili asi 18 srncov,a okolo 30 holej neviem presne,a teraz 6 srncov a holu minimalne o to sa na postaraju auta a vlak,a diviakov sa u nas lovilo asi tak jeden az dva a teraz tak ako u vas a drobnu sme minulu sezonu zastavili po prvej polovacke lebo nebolo na co polovat,diviak je dobry vysavac pozbiera vsetko este tak aj rys a nemusime chodit ani von ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.4.2011 o 21:14

Marco2204 nežijem v inej krajine .Síce Záhorák nie som ,ale poľujem v PZ Ivanovce . Ak vieš kde to je :-D Napísal som iba realitu v našom PZ . stav oproti roku 1990 je u nás u srnčej zveri asi o 500% vyšší. diviakov sa v rokoch 1991 - 1996 lovilo v PZ Ivanovce 1 - 3 ks ročne dnes je to okolo 60ks . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 7.4.2011 o 17:21

ved som povedal že na naše podmienky je tych 70 ks blbost,ved rys nežerie len srnčiu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 7.4.2011 o 12:44

ak mozes byt trosku konkretnejsi,kto a kedy vykonaval ten seriozny vyskum rysa na Slovensku?rad by som si trosku rozsiril obzor.pokial viem vacsina informacii je prevzata zo zahranicnych vyskumov a periodik,poprida len okrajovo ziskanych popri inych vyskumoch.moj nazor je,ze na nase podmienky su tie cisla trosku predimenzovane.pred 10 rokmi sa u nas lovilo 25ks srncej,sucasnosti to je 10ks,vyskytuje sa tu jedna rysica a z casu na cas prechadza kocur.pri scitani velkych seliem v CHKO Polana(cca 20 000ha ) a prilahlom okoli,zistili,ze sa tam vyskytuje okolo 10ks rysov.pri tych cislach by v tej oblasti bolo rocne strhnutych MINIMALNE 700ks srncej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mirko2, 6.4.2011 o 22:58

Edu, úplne súhlasím, dokonca bez "ale".Jedinú chybu, ktorú urobila príroda bolo, že dala človeku rozum. Takže v konečnom dôsledku si za to môže sama. Šumne som napisal ne? Kuščik mušim totu fylozofiu odľechčic, bo me moja šumna žena vyšmeje.:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 6.4.2011 o 22:49

edu to od akeho obdobia beries ten percentualny narast,lebo mam pocit ze zijem v inej krajine u nas srncie za poslednych 15rokov len klesa jedine co stupa su diviaky a za posledne obdobie katastrofalne len cakam kedy sa do toho obuju polnohospodari,PS este ze tu nemame rysa ked ulovy tych 70 kusov tak u nas by sme nemali ani chlpa za dva roky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 6.4.2011 o 22:38

mirko2 mnoho živočíchov vyhynulo a nezapríčinil to človek . Človek je tiež iba živočích . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mirko2, 6.4.2011 o 22:22

Sám poľovníkom nie som ale medzi poľovníkmi mám veľa kamarátov a mám rád aj Poľovníctvo ako také.Tak ako v každom spoloč. ľudí (policajti., lekári, politici atď.) sú aj medzi poľovníkmi rôzne sorty pováh a osobností.Nedovolím si tvrdiť že mám toho veľa o danej problematike naštudované, ale myslím si, že príroda je dosť silná na riešenie vzťahu medzi predátorom a korisťou. Jediným problémom v prírode je tvz.predátor všetkého-človek.Iba on dokáže svojím nekontrolovaným konaním vniesť do prírody nerovnováhu. V tomto prípade je rys priamym potravinovým konkurentom človeka a naopak.Je len na človeku ako sa s rysom o svoju korisť podelí alebo sa rozhodne svojho konkurenta (napr. rysa) obmedziť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 6.4.2011 o 20:53

orol všetko záleží od hustoty srnčej zveri ako správne poznamenal Lubenko . Ano výzkum bol uskutočnený a aj seriozny . Nie len na Slovensku . Čítal som to v ich knihách od Hella počnúc a končiac DVD o rysoch to ti môžem skopčiť :-D Môj osobný názor je že rys uloví za mesiac viac ako 1 ks srnčej zveri .Prípadne 1, niečo ako sa domnievaš. Skôr by som sa priklonil k názoru ,že to bude tých 4 - 5 ks v priemere za mesiac .Tak ako to uvádza Pavol Hell a ostatný autori . To je zase môj názor. V revíroch kde to početnosť srnčej zveri dovoľuje strhne až 150 ks ročne . Orol staršie knihy nech ťa nemýlia . Za tie roky stúpla populácia srnčej zveri o 500 - 1000 percent .Len u Jozibaciho stúpla za pár rokov populácia srnčej zveri o 4000% keď sa za pár rokov stalo z 10ks 400 :-D A to bolo len za pár rokov :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 6.4.2011 o 20:15

Jaro tvoj nazor je spravny ,keby bola pravda to že rys strhne ročne 70ks srnčej tak u nas v reviry by sme žiadnu nemalia to mame oboznanych len 2 kusy,je to podla mna možne v reviroch kde je 300 a viacej kusou srnčej,pretože rys nestrhava zver len ked je hladny,ale pre požitok,je to krvilačna šelma :):):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 6.4.2011 o 12:27

Rasťo, Edove a tvoje názory na uvedený ročný počet strhnutej srnčej zveri rysom ostrovidom potvrdzuje aj časť poľovníkov v témach a príspevkoch na Nete. Napriek uvedenému si stále myslím a BUDEM STÁLE MYSLIEŤ to, čo som dolunižšie v príspevku uviedol. K tomuto názoru ma vedie rôzna prečítaná, najmä staršia poľovnícka literatúra o rysovi od rôznych autorov a preto príslušný názor odvodzujem najmä od tohto poznania. Osobne sa skôr prikláňam k tejto pravde. Je to ale len môj osobný názor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off soson, 6.4.2011 o 8:37

Jaro ja som sa to dozvedel jednak z literatúry a na druhej strane od priateľov čo sú dlhoroční poľovníci. Neviem či sa robil nejaký seriózny výskum, takže asi tak. Kde je pravda ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 6.4.2011 o 8:03

Edu ( 19.01 ): kde si sa (Ste sa) dočítali, že jeden rys strhne za rok "priemerne" 70 kusov srnčej zveri? Aj keby toto číslo bolo zapísané odo dnes v každej literatúre, nikdy tomu neuverím. Osobne si myslím, že jeden rys strhne ročne v PRIEMERE maximálne 15-20 ks srnčieho. Aj to som ešte číslo zrejme trošku nadsadil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 5.4.2011 o 22:21

ked uz to tu niekto po case obnovil ako to vlastne dopadlo s tymi dotycnymi polovnikmi ak to nejako dopadlo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 121-160 z 249 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM