Heming hunting
dnes je sobota,  4. máj 2024,  meniny má Florián,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:24,  dnes západ slnka: 19:01
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Kde postavit krmelec - diskusia

autor: off JagerHA
pridané: 9.12.2010 19:04

Poradte mi kde by sa tak najviac hodil krmelec zeby bol aj na nieco uzitocny na luke priluke pri lese v lese alebo kde niekde bylko dediny alebo niekde tak dalej zeby mla zver klud?? za radu vopred dakujem.

počet zobrazení: 48 738
počet hlasov: 0
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 601-628 z 628 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off maros17, 15.12.2010 o 21:22

A aka by bola idealna doba lovu srncov podla vas??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jozibaci, 15.12.2010 o 21:20

Na invektívy nezvyknem odpovedať, ale... Tomulino. Mne je jedno, či 99% poľovníkov bude naďalej prikrmovať. Môžem ich tak akurát ľutovať, ale hlavne ich zver. V mojom revíri by si to určite nedovolili. Pepies - bolo by dobre zlepšiť sa v pravopise a uvedomiť si, že už je demokracia. Alebo u vás ešte nie? Potrebujete ešte jednu Zamatovú? Maroš17. A prečo nie? Zo zootechnického hľadiska je to ideálna doba. Odborne fundovaná. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maros17, 15.12.2010 o 21:05

Jozibaci vy by ste chceli strielat srnciu zver na jesen, myslim teda srnce?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horarstevo, 15.12.2010 o 21:03

Jozko, co prispevok, to perla :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 15.12.2010 o 20:37

Jožko prepáčte mi už Vás omrzelo to mudrovanie na PID tak ste sa nastahovali sem??mali by ste tu prezentovať tú vašu slávnu publikáciu"Medvedia služba" čo ste napísali aby si všetci čo ich tu kritizujete urobili o Vás názor.Váš názor Vám nikto neberie a myslím si že vetšinu ľudí tu ani nezaujíma.Treba si svoje ideály nechať sám pre seba alebo aplikovať vo svojom revíry... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tome83, 15.12.2010 o 20:20

v poriadku je to váš názor...avšak 99% poľovníkov bude prikrmovať aj naďalej... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jozibaci, 15.12.2010 o 20:11

Si veľmi chápavý. Iba nie príliš slušný. V zime ju netreba otravovať hlavne obilninami a mrznucími dužinatými krmivami, silážou. To je ako "otravovať" benzínové auto naftou. Teda - iba strieľať a aj to iba v správnom zootechnickom termíne. Konkrétne srnčiu až po ruji, t.j. od 1.9. do 30.11. Nie, ako ukladá zákon, už od 16.5. Tak by som si ja zariadil vo "svojom revíri". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tome83, 15.12.2010 o 19:33

takže ak som to správne pochopil tak zver by sa mala iba strieľať a v zime sa na ňu treba vysrať.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jozibaci, 15.12.2010 o 19:22

Aj v Tatrách? Zavolám Johnymu Tribulovi, nech to zistí. Lebo doteraz som nič o tom nepočul. Najmä v prísne uzavretých Belianskych Tatrách kvôli kamzíkom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tome83, 15.12.2010 o 19:00

No popravde niečo na vašich príspevkoch bude...s tym že zver neprijíma seno však rozhodne nemožem súhlasiť..zoberme si vysokohorské revíry v ktorých napadne meter snehu a viac. Tam prežitie zvery doslova závisí od toho čo im poľovníci predložia. Iné je to ale v poľnom revíry kde napadne max 50 cm snehu (niekedy aj viac) a tam som si naozaj všimol že zver pokiaľ nemusí, tak seno nekonzumuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jozibaci, 15.12.2010 o 18:13

Už som tu písal - zver nemôže byť v zime v období núdze, keď je gravidná, pári sa a vrhá mláďatá. Musí byť v pravom opaku - v hojnosti, aby vrhla plnohodnotné mláďa. Jej chutí seno na "koreni". Teda tráva, ktorá je neskosená a prirodzene vlhká. Suché seno je "tabakovité". Zrejme preto ho nechce. Asi to bude podľa príslovia - inak chutí seno nám, zamilovaným, inak koňom, teda srnčej. Ale chcel by som ti popísať ešte jeden postreh. Všimni si srnčiu na poli. Raz som si všimol na posliedke za mrazivého rána, keď mi išli všetky plomby vypadať, že zver, namiesto toho, aby ostala v húštine, vyšla na pole a pomaly sa pasúc na takmer holom, posmykovanom poli pohybovala - smerom po vetre. Nie proti vetru, aby ten kĺzal po srsti, ale opačne - aby sa jej dostával pod srsť. Najprv som si to nevedel vysvetliť, teraz to už chápem - zveri je horúco. Asi ako keď som zababušený v kožuchu a je mi horúco / a ešte si dám rum s čajom. Či naopak?/. Ono si treba ozrejmiť aj fakt, podľa ktorého je rozdiel medzi naším kožuchom a kožuchom srny. Náš kožuch nás chráni iba vzduchom medzi chĺpmi, ktoré sú mŕtve /čosi ako studené rebrá radiátora, medzi ktorými je vzduch. Alebo vzduch medzi okennými tabuľami/, kožuch srny tvoria živé chĺpy - teplé rebrá radiátora. Zveri je preto horúco. V mnohých dokumentárnych filmoch je vidieť, ako si napr. vlk spokojne odpočíva na snehu, hoci vedľa má suchú trávu /starinu z poslednej vegetácie/, ktorá je oveľa "teplejšia", teda aspoň izoluje od chladnej zeme. Ja by som si ľahol na ňu. Vlk je však iného názoru. Alebo soby v Arktíde, či u nás kamzíky v Tatrách. Líhať si na studený "diván" nefunguje len ako ochladzovanie, ale aj ako tlmenie aktivity vonkajších parazitov - soby vdychovaním studeného vzduchu tlmia činnosť nosohltanových strečkov. Takže neposudzujme stav v revíri podľa našich pocitov, ale podľa stavu zveri - určite nehladuje a nemrzne. Ak by áno - to by z húštin nevyliezla po celú zimu - má tam úkryt pred predátormi, závetrie a "švédsky stôl". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maros17, 15.12.2010 o 17:29

Ked je seno v krmelci v kvalitnom stave tak ja nechapem preco by to nemala zver brat. V obdobi nudze nema tolko zdrojov potravy a ked najde nieco v krmelci co jej bude chutit tak to zozerie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jozibaci, 15.12.2010 o 17:13

Seno ti ukázať nemôžem, lebo to bolo ešte na jar. Žiadaš teda nemožné. Ale vyskúšaj si to sám - nalož krmelec a sleduj. Inak na yutube Myslivost je viac videí, kde zver berie seno zo zeme, navlhnuté, ale aj to by nebrala, keby nebola zavretá v prezimovacej zvernici, ktorú ja nazývam prezimovacia mučiareň. Zver je gravidná, po odčervení bruchatá, namiesto pokojného prežúvania pobehuje polohladná od krmidla ku krmidlu, otrasné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maros17, 15.12.2010 o 17:01

Chcel by som videt to seno v akom bolo stave alebo ake bolo kvalitne ked ho zver nebrala. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jozibaci, 15.12.2010 o 16:13

Je dobre sledovať médiá. Informácie mám z televíznej relácie Halali, poľovníckych časopisov /odoberám ich 5/, z kamery online z Estónska, kde seno na jar odstránili zhnité, aj s krmelcom. Stačí? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maros17, 15.12.2010 o 15:27

to by som aj ja chcel vediet..trochu ma to pobavilo :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tome83, 15.12.2010 o 14:56

jozibaci: vysvetlite prosim podrobnejšie vašu vetu citujem: "doteraz sa prišlo na to, že zver seno z krmelcov odmieta" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jozibaci, 15.12.2010 o 14:26

JagerHA. Možno ťa to prekvapí, ale o tejto problematike sa už v odborných poľovníckych kruhoch dosť dlho diskutuje a doteraz sa prišlo na to, že zver seno z krmelcov odmieta. Vo voľných revíroch, samozrejme. Vo zverniciach nemá na výber. Preto trpí. Zrnoviny sú pre lepok smrteľné, zver je gravidná /od zač. decembra do konca mája/, preto bude rozumnejšie stavať posedy na pozorovanie zveri, ako trápiť zver neštandardnými krmivami v krmelcoch. Ja by som ich prísne zakázal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 14.12.2010 o 23:05

Aha, tak to je iná vec, nech sa Ti darí, do toho. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off JagerHA, 14.12.2010 o 22:22

no nesom polovnik ale s tym povolenim by to nemal byt problem pretoze kamaratom striko je polovnik tak dufam ze sa dohodneme. dakujem za rady ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 13.12.2010 o 12:55

Mne to vždy ukázala zver sama. Treba chodiť po revíri a teraz podľa stôp zistíš, kde sa zver najviac zdržuje, kadiaľ prechádza. Neobíď hospodára združenia a majiteľa lesa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 12.12.2010 o 22:20

Presne tak, hlavne pokiaľ je, ako som si to neskoršie všimol, nepoľovník. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 12.12.2010 o 20:46

Tam kde Ti to funkcionári PZ povolia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter2, 10.12.2010 o 12:22

ale pozor na majiteľov pozemkov , oni ti to musia povoliť!! ako všetky poľovnícke zariadenia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tome83, 9.12.2010 o 21:46

a hlavne aby nebol niekde priamo pri dedine-zver možu plašiť psy z dediny ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Zigi9, 9.12.2010 o 21:09

vše záleží na tom, jaká zvěř to bude navštěvovat, jaké jsou podmínky dané honitby, to jaksi tady nevyřešíme :-) Nejlepší by bylo zajít za majitelem lesa nebo prostě daného území a zeptat se ho, kde je ochoten ti krmelec tolerovat ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 9.12.2010 o 20:52

No, je letný a zimný režim zveri, presnejšie kde sa združuje, grupuje, sústreďuje atď atď atď.... Čiže krmelec je vhodné zriadiť a postaviť v prvom rade na miestach NERUŠENÝCH, južných ( nie je podmienkou ), ALE V PRVOM RADE na takých miestach, kde má raticová zver od krmelca DOSTATOČNˇY ROZHĽAD, PREHĽAD, najlepšie na VŠETKY STRANY. Takýto krmelec sa najčastejšie „rieši“ v STOJACEJ RIEDKEJ HORE s dostatočným a ďaľekým výhľadom pre zver najlepšie na všetky stany. Vtedy sa zver, berúca krmivo z krmelca, resp. navštevujúca krmelec jednoducho nebojí. Nebojí nie len človeka, ale hlavne šeliem, ich útoku - napadnutia. Krmelec postavený pre raticovú zver v príliš „hustom“ prostredí, prípadne na „príliš“ otvorených a rušených miestach, sa mi nejaví ako rozumné riešenie a od toho by som osobne upustil. Blízka voda v akéjkoľvek forme má patriť nie len pozemku :-)), ale aj ku krmelcu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pa33ck, 9.12.2010 o 20:13

V prvom rade,krmelec už mal stáť a mal byť aj naplnený senom ,letninou a poprípade ak je tam aj válovec tak aj jadrové krmivo.Najlepšie je ho postaviť blízko húštin-aby zver mala v blízkosti úkryt.Samozrejme aj blízko vody.Je vhodné mať pri krmelci alebo v jeho blízkosti soľník. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 601-628 z 628 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov