Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Univerzálny kaliber. - diskusia

autor: off kubik856
pridané: 1.1.2011 19:39

Existuje nejaký univerzálny kaliber ktorým by sa dala loviť čierna srnčia vysoká a líšky naraz ??? Samozrejme aby to bolo dostatočne účinné na všetko a zároveň aby to nenarobilo na zveri nejaké katastrofálne škody.

počet zobrazení: 55 656
počet hlasov: 1
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 24.5.2017 o 13:05

Freelander a čo má skromnosť s obmedzeniami? To, že niekto má v dnešnej dobe niečo v 18tich rokoch a ľudia pred 1989 museli nato čakať možno aj celý život a liezť do zadnice vtedajším pohlavárom, ktorí ti ešte, aby si náhodou nemusel premýšľať a slobodne si vyberať určili kaliber, kúpu z druhej ruky a aj opodstatnenosť tvojej požiadavky? Koľko ľudí malo vtedy prvé auto v 18? Koľko ho má teraz? Čo má skromnosť s lovom Afrike? Lov v Afrike je otázkou peňazí nie skromnosti, to, že si niekto splní poľovnícky sen alebo len chuť si ísť skúsiť Afriku hoc i v 18 absolútne neznamená, že má zlý charakter. Či má čakať 10,20,30 rokov pokiaľ si to "zaslúži" a možno riskovať, že sa tam nikdy nedostane? Čo je merítkom dokedy mám behať so vzduchovkou a odkedy si môžem dovoliť 300WM? "Požehnanie starších", ktorí nato museli čakať a nemohli to mať hneď po získaní PL? Navyše lov v Afrike je špecifický, tam sa zveri darí práve a aj vďaka peniazom lovcov, ktorí si tam zapoľovať idú. Skromnosť a slušnosť treba uplatňovať pri ponúknutí prvej rany staršiemu poľovníkovi na spoločnej poľovačke, pri obetovaní vlastného lovu za účelom pomoci staršiemu poľovníkovi pri ťahaní úlovku, či vzdaní sa vlastného podielu z diviny v prospech staršieho alebo iného člena, ktorý toľko poľovať nevládze. Alebo pri tom, že keď v združení lovíme 5ks vysokej a hoci nemáme obmedzenia na počet ulovených ks, strelím len toľko, aby si zapoľovali aj ostatní. Čiže v tomto súhlasím s motaqom, v tomto prípade nejde ani tak o nepochopenie tvojho príspevku ako skôr o použitie úplne nevhodného príkladu z tvojej strany. To, že si ty v 18 do Afriky v dobe minulej nemohol nie je z dôvodu tvojej skromnosti, ale pre režim aký tu bol. A nikto v súčasnej dobe nepotrebuje "popáliť", aby vedel kde je sever a aká "tvrdá" doba vtedy bola, keďže ťa obuškom mohli pretiahnuť aj za dlhšie vlasy. Lebo toto presne z tvojho príspevku cítim. Krivdu, že niekto si v 18 skúsi Afriku, keď ty si nemohol. Svet dnes nie je malina, žije sa rýchlejšie a v dlhu, predpokladám, že 1976 si úver banke na prvé bývanie s 30 ročnou lehotou nesplácal... Každá doba má svoje plusy aj mínusy, ale vyčítať absenciu skromnosti niekomu preto, že má niečo, čo ja som v tom čase mať nemal je to isté, ako keby som 10 ročnému dieťaťu vynadal preto, že ono má teraz mobil a ja som v 10 nemal ani hračkársku pevnú linku... PS: Na margo kalibru. Pri dnešnom výbere striel a ich konštrukcii je univerzál takmer všetko od 6,5mm vyššie, čo plošne platí do vzdialenosti 150m. Univerzál stráca opodstatnenie, pokiaľ jeho používateľ nerešpektuje jeho limity. Dobrá strela, správne umiestnenie zásahu a primeraná vzdialenosť sú kľúčové, na SR nežije zver, ktorá by bola tak zásadne odlišná od priemeru, že by sme kalibre od 6,5mm vyššie nevedeli u nás použiť na všetko žijúce, spadajúce pod poľovnú zver lovenú guľovou zbraňou...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 31

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 332 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off jaro1, 29.5.2017 o 16:17

Trening cloveka posuva hore a je preto logicke, ze trenovani strelci by mali dosahovat aj lepsie vysledky pri strelbe na terc. Chcem ale podotknut, ze je rozdiel strielat na strelnici na terc a rozdiel strielat na zivu zver na polovacke. Zver sa totiz v okamihu stlacenia spuste moze pohnut, urobit krok atd. a zasah nebude smrtiaci.Nieco podobne plati aj pri SP kde strielame na zver aj v behu a nezasiahneme ju na zivotne dolezite organy( podobne plati aj pri nocnych polovackach, pri zlej viditelnosti atd.) Preto si myslim, ze kaliber s prebytkom vykonu atd. bude aj pri horsie umiestnenych zasahoch na zver dominovat. Preto ak sa mam rozhodnut ci zobrat naSP na diviaky 6,2x52 alebo 9,3x62 tak ani nevaham a to prave pre dovody, ktore som naznacil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off steyr, 28.5.2017 o 13:22

Ja by som povedal, že radšej mať natrénované na strelnici z malokalibrovky a potom sú všetky zákonom povolené kalibre univerzálne... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

off jaro1, 28.5.2017 o 13:07

Radsej kaliber s prebytkom vykonu, ako jeho nedostatkom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on pepies, 26.5.2017 o 23:28

V tomto musím dať za pravdu Andy8 tiež som si nechal v sólo gule 9.3x62 lebo je pre mna univerzálny kvoli použitiu strely od 10 do 21g cize s nim odpolujem od srnca po Afriku.Ondrej tebe tiež palec hore. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Ondrik, 26.5.2017 o 12:18

andy8 pozdravujem :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 26.5.2017 o 12:16

Freelander sa nám volako zamaskoval??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off lubenko, 26.5.2017 o 12:15

tak keby som sa mal andy8 vyjadrit ku vášmu prispevku tak ste len zopakoval to čo už tu bolo nespočetne krat povedane,takže tiež by som mohol povedat načo bol napísaný ,ale o tom je diskusia,len nesmie byt vedená v konfrontačnom tone aby nevyvolávala hádky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off andy8, 26.5.2017 o 11:07

Váš príspevok p.Lubenko tiež neviem načo bol napísaný, mi akosi ušla pointa...Ale k veci-každý rozumný človek už dávno pochopil že univerzálny kaliber nie je,univerzálnosť nám dnes do istej miery vytvára strelivo,najmä jeho hmotnostný rozsah, kedy možem aj z 9,3x62 spraviť s vhodnou strelou náboj s ONV cez 200m napr.Ak neženiem veci z extrému do extrému,a nepoužívam na všetku zver na jednej strane 5,6-kové kalibre na druhej strane kalibru typu Rigby atd.,tak v slovenských podmienkach za predpokladu že viem strieľať nemôžem mať problém.Koniec koncov najoblúbenejšie kalibre u nás čo sa výkonu týka kopírujú celoeuropsky i svetový priemer.Takže v tomto smere úplne chápem Ondrikov príspevok,pretože je skutočne na smiech ak sa ľudia hádajú o tom či je lepší a univerzálnejší 270Win,7x64,.308 WIN,alebo .30-06Sprg,keď sú všetky výkonovo o tom istom a zveri je šumafuk z ktorého to dostane,pokiaľ použijem kvalitné strelivo.Nie vždy treba hladať nasilu rozdiely tam kde nie sú.A presviedčať nasilu iných o svojej pravde v takomto prípade mi príde viac než úsmevné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off lubenko, 25.5.2017 o 18:37

Ondrík na zasmiatie je tvoj príspevok,ten je fakt o ničom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

on Ondrik, 25.5.2017 o 8:38

tieto diskusie ,,o ničom" sú už fakt na zasmiatie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off skyhunter, 25.5.2017 o 7:34

Pozorne som si prečítal tuto diskusiu, som starší poľovník a mám aj rôzne druhy zbraní, nechcem hrať múdreho ale ak sa na to pozrieme z historického hľadiska vývoja zbraní tak sa poľovné zbrane vyvíjali z vojenských či je sprinfilg 30 06 ( 7,62x63), mauser 8x57 ( 7,92 x 57) W 308 (7,62x51) prípadne 6,5 x 55,57) to je fakt. Každá z ráží ma svoje pre a proti, vyhody aj nevýhody podľa prostredia kde sa používa, niekto má rád 7, iný sprinfilg či mauser, každý bude preferovať to svoje. Je dobré diskutovať o poľovných zbraniach, preto vítam každú odbornú diskusiu, pretože napomáha mladým začinajucim kolegom orientovať sa v danej oblasti, len nesmú tieto diskusie skĺznuť do osobných invektív a vylievania si srdiečok. Ja osobne preferujem sprinflg 30 06, pomerne slušná raž, dobrý výkonná a pokiaľ sa nešetrí na munícii aj dobra ranivosť, som s ním maximálne spokojní a robí mi radosť a umocňuje moje poľovné zážitky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off michal89, 24.5.2017 o 22:38

Už keď som otváral túto tému, tak som vedel , že sa idem znovu veľmi dobre pobaviť.. samozrejme nesklamal som sa :) univerzálny kaliber je ten, s ktorým vie dotyčný poľovník zver bezproblémovo uloviť... a ako sa vraví.. keď je kus proti rúre, tak nieje čo riešiť... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 24.5.2017 o 18:35

Domi aj Nika- možno by neboli také komenty keby si pridala celé foto bez orezania, V živote je aj ,, kaliber ,, rozhodujúci ,, o univerzálnom som nepočul... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off dominikadominika, 24.5.2017 o 17:02

Veľmi som zvažovala či ešte niekedy vôbec napíšem svoj názor do diskusie práve pre takých zakomplexovaných pánov, akým je aj pán Freelander. Ale nedá mi poďakovať všetkým ktorí sa ma zastali "ďakujem ". V svojom prvom príspevku som hneď uviedla že univerzálna ráž je skôr vec vkusu a dôležitejšie je výber vhodného streliva. Uviedla som aj to že keby som sa mala rozhodnúť len pre jednu ráž, tak volím ráž čo ma skôr podrží ako obmedzí. Každý si musí nájsť svoj svätý grál, zvážiť si to čo mu bude najviac vyhovovať. Súťažne strielam s 6,5x55SE a poviem vám že s dobrým strelivom pri dobrom vetre to ide do 1km aj proti 300wm, všetko sa ale zvrtne keď sa pokazia poveternostné podmienky. Je to super ráž, ale akonáhle idem na poplatkov lov 6,5mm ostáva doma a beriem 300wm a to nie preto že by 6,5mm bola málo ale preto že v poľovačke sa môže zvrhnúť hocičo a... K poľovačke v Afrike len toľko, áno patrím k tým šťastným čo sa s peniazmi narodili a netajím sa tým že si ich viem aj užívať a teraz sa zavistlivci môžete do mňa pustiť znovu :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 14

off motaq, 24.5.2017 o 16:31

no a co sa tyka kalibru, suhlasim so Stagstalkerom. Hlavne treba brat do uvahy limity kalibru, strely.... kaliber je viac menej vec vkusu, sympatiji, skusenosti ci uz vlastnej alebo sprostredkovanej. je to nekonecna debata kazdy moze mat na vec iny pohlad. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 24.5.2017 o 16:26

freelander, paci sa mi Vas prispevok dnes o 10:47 "Ten príspevok,že Mysho tu máš foto,stačí?ten ma dostal do obrazu.Neverím,že tá fotka bola robená bez tváričky,kedže tam nieje to tiež svedčí o niečom." je pekne ked taketo vyjadrenia dava clovek, ktory ma v profile namiesto mena Land Rover a ziadnu fotku. Akokolvek nevidim nic zle na jej prispevkoch, ani na tom, ze vyslovi svoj nazor, ani na tom ze mala moznost lovit v afrike. toto nema nic spolocne so skromnostou, ale skromny je len ten co bude pritakavat 60+ polovnikovi, ze ma svatu pravdu? hodnotit cloveka podla jeho prispevkov? to by sme potom mohli pochybovat aj o Vasej skromnosti kedze podla Vasich prispevkoch len Vy mate pravdu a len to co ste Vy zazili je to jedine.... tymto nechcem povedat, ze o Vasej skromnosti pochybujem, len som chcel poukazat na to ake je to posudzovat ju podla nevhodnych kriterii... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off lubenko, 24.5.2017 o 16:01

nechapem správanie tychto skorej narozených polovnikov a reakcie na dnešne polovníctvo i ked nie všetkých,reakcie typu my sme si mohli dovolit len tolko,my sme mohli polovat len takto a vy mladý nič neviete mali by ste sa od nas učiť atd. Pravda je ale taka že vetšina mladých polovnikov sa nemá od koho učiť,málokto sa narodil v polovnickej rodine ,lebo ma v príbuzenstve polovníka od ktorého by zberal zkúsenosti,do polovnických združeni je problem sa dostat ,pretože su bud prestarnute a inych členou nechcu a lebo tam panuje rodinkarstvo,ale tiež je problém v tom že rýchlokurzy chrlia stale nových a nových polovníkov a SPK to vyhovuje ,pretože sa aspoň sypu peniažky,ale dokedy to bude takto trvať ,tu by sa tiež mala hladat koncepcia polovníctva a ešte na záver,nikdy netreba niekoho odsudzovat za nazor a lebo postreh a hlavne mladým treba pomoct,Dominike držim palce, keď je to jej skúsenosť v 18 ti rokoch a jej nazor tak je pred nou dobrá budúcnost v polovnictve a určite sa ma od koho učit,čo je pre nu veľmo dobre Lovu a lesu zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off Stagstalker, 24.5.2017 o 13:05

Freelander a čo má skromnosť s obmedzeniami? To, že niekto má v dnešnej dobe niečo v 18tich rokoch a ľudia pred 1989 museli nato čakať možno aj celý život a liezť do zadnice vtedajším pohlavárom, ktorí ti ešte, aby si náhodou nemusel premýšľať a slobodne si vyberať určili kaliber, kúpu z druhej ruky a aj opodstatnenosť tvojej požiadavky? Koľko ľudí malo vtedy prvé auto v 18? Koľko ho má teraz? Čo má skromnosť s lovom Afrike? Lov v Afrike je otázkou peňazí nie skromnosti, to, že si niekto splní poľovnícky sen alebo len chuť si ísť skúsiť Afriku hoc i v 18 absolútne neznamená, že má zlý charakter. Či má čakať 10,20,30 rokov pokiaľ si to "zaslúži" a možno riskovať, že sa tam nikdy nedostane? Čo je merítkom dokedy mám behať so vzduchovkou a odkedy si môžem dovoliť 300WM? "Požehnanie starších", ktorí nato museli čakať a nemohli to mať hneď po získaní PL? Navyše lov v Afrike je špecifický, tam sa zveri darí práve a aj vďaka peniazom lovcov, ktorí si tam zapoľovať idú. Skromnosť a slušnosť treba uplatňovať pri ponúknutí prvej rany staršiemu poľovníkovi na spoločnej poľovačke, pri obetovaní vlastného lovu za účelom pomoci staršiemu poľovníkovi pri ťahaní úlovku, či vzdaní sa vlastného podielu z diviny v prospech staršieho alebo iného člena, ktorý toľko poľovať nevládze. Alebo pri tom, že keď v združení lovíme 5ks vysokej a hoci nemáme obmedzenia na počet ulovených ks, strelím len toľko, aby si zapoľovali aj ostatní. Čiže v tomto súhlasím s motaqom, v tomto prípade nejde ani tak o nepochopenie tvojho príspevku ako skôr o použitie úplne nevhodného príkladu z tvojej strany. To, že si ty v 18 do Afriky v dobe minulej nemohol nie je z dôvodu tvojej skromnosti, ale pre režim aký tu bol. A nikto v súčasnej dobe nepotrebuje "popáliť", aby vedel kde je sever a aká "tvrdá" doba vtedy bola, keďže ťa obuškom mohli pretiahnuť aj za dlhšie vlasy. Lebo toto presne z tvojho príspevku cítim. Krivdu, že niekto si v 18 skúsi Afriku, keď ty si nemohol. Svet dnes nie je malina, žije sa rýchlejšie a v dlhu, predpokladám, že 1976 si úver banke na prvé bývanie s 30 ročnou lehotou nesplácal... Každá doba má svoje plusy aj mínusy, ale vyčítať absenciu skromnosti niekomu preto, že má niečo, čo ja som v tom čase mať nemal je to isté, ako keby som 10 ročnému dieťaťu vynadal preto, že ono má teraz mobil a ja som v 10 nemal ani hračkársku pevnú linku... PS: Na margo kalibru. Pri dnešnom výbere striel a ich konštrukcii je univerzál takmer všetko od 6,5mm vyššie, čo plošne platí do vzdialenosti 150m. Univerzál stráca opodstatnenie, pokiaľ jeho používateľ nerešpektuje jeho limity. Dobrá strela, správne umiestnenie zásahu a primeraná vzdialenosť sú kľúčové, na SR nežije zver, ktorá by bola tak zásadne odlišná od priemeru, že by sme kalibre od 6,5mm vyššie nevedeli u nás použiť na všetko žijúce, spadajúce pod poľovnú zver lovenú guľovou zbraňou... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 31

off shoogo, 24.5.2017 o 12:48

nie len zavist ale aj skromna samochvala ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off pytliak6, 24.5.2017 o 11:26

Smrdí tu závisť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off freelander, 24.5.2017 o 10:47

Ten príspevok,že Mysho tu máš foto,stačí?ten ma dostal do obrazu.Neverím,že tá fotka bola robená bez tváričky,kedže tam nieje to tiež svedčí o niečom.S tým kutáčom som to myslel tak,že kto to nezažil v chápavom veku čo bolo pred rokom 89 tak to teraz nikdy chápať nebude a potreboval by sa popáliť,aby vedel kde je sever.Dnes je svet už pre každého malina.A na záver tolko,že 10 rokov po obdržaní guľového práva som nevystrelil na trofejovu zver i ked som na to povolenku mal.Ku skromnosti ma viedli aj rodičia aj lesnícka škola. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on Mysho22, 24.5.2017 o 9:29

2xdominika: Taká bezhlavá fotka nič nehovorí. Teda okrem toho ,že máš zladené tričko a nechty. Nabudúce naj aj s hlavou nech vieme ,že si to ty a pre freelandera aj s nejakým kutáčom :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peterber, 24.5.2017 o 9:09

Moje dieta urobilo vodicak, tak mu kupim na prve roky jazdenia Fiat Tipo, potom nieco lepsie...princip je ten isty, takto to uz nefunguje. Neporovnavaj dobu 70-tych rokov s dneskom. A co je na tom, ked ma dievca 18r a ide do zahranicia? Ma moznost, prostriedky, chut atd...nech ide. Prajem jej to. Stotoznujem sa s Motaqom, su nove moderne kalibre, koncepcia vyroby optik napreduje, o sttelach ani nehovorim. A ked striela s 300wm? Preco nie? Pri volbe vhodnej strely s nou odlovim vsetko od "vrabca po dinosaura". Nikto nezatracuje doby minule, robilo sa mnoho spravnych veci, co dnes chyba, ale v systeme povolenia na gulovu zbran to bolo nie zrovna stastne riesenie od komancov. Moj nazor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off freelander, 24.5.2017 o 6:25

Pán motag a možno aj ostatní,vy ste vobedz nepochopili zmysel môjho príspevku.Tu vobedz nešlo o patronikoch a o znalostiach o kalibroch.Takže mne išlo o poukázanie všade neprítomnej skromnosti nielen jednotlivca,ale podla prezentovaných názorov sa to týka mnohých.Jasné najlahšie je povedať to je za nami, ale čo je pred nami?Je zdravšie začať vzduchovkou a vrabcami ako napr.Afrikou a 300W magnumom.Ale každý asi musí chytiť horúci kutáč,aby vedel ako velmi,ale velmi to bolí.Len tolko na vysvetlenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 23.5.2017 o 22:39

Tiez sa za komancov jazdilo na skode 105 a dnes sa uz na nej nejazdi.Ta doba ked si niekto kupil jednu brokovnicu a jeden gulobrok a poloval s tym cely zivot uz su tiez davno prec ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 23.5.2017 o 21:21

freelander, a co take strasne napisala? to ze nesuhlasila s nazorom ze kaliber 7x57 je univarzalny, alebo ze napisala svoj nazor a postoj k tejto teme? to, ze ste zazili komunizmus a obmedzenia ktore v nom panovali to je zial realita, ktora sa zmenit neda ale tato doba je davno za nami. To ze ma niekto 18 rokov (podla profilu) neznamena ze nemoze mat prehlad a svoj nazor ci skusenosti. to ze v SR sa poluje od veku, ktory predpisuje zakon neznamena, ze v inej krajine sa nemoze polovat podla inych pravidiel. Slusne vyjadrila svoj nazor a nerozumiem preco Vas k reakcii mali "prinútili príspevky 18-ročnej slečny, domikadominika". ja osobne tiez v dnesnej dobe 7x57 nepovazujem za univerzalny kaliber, ktory by som ako jediny chcel mat doma, to ale neznamena, ze je to zly kaliber alebo, ze ho niekto nemoze povazovat za univerzalny. Doba sa zmenila a vyber je velky tak ako v kalibroch tak aj v inom (napr. optika kde tiez uz nepouzivame ako univerzal 4x32 len preto kedysi ine nebolo). toto je dobre napisane a napisala to ta 18 rocna slecna "Ja osobne si myslím že by si každý mal nájsť to čo mu najviac vyhovuje a sedí." ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 16

off peterber, 23.5.2017 o 20:59

Co ked je dievca absolventka lesnickej skoly? Alebo, ruku na srdce, kolkym z nad dal otec strelit diviaka, ked sme mali 16, 17rokov? Doba sa meni. Otec ju usmerni a rozrastu sa rady polovnictva o nezne pokolenie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off stetien, 23.5.2017 o 20:55

Freelander plný súhlas, a to ešte boli limitované gulové zbrane v okrese . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Huskyman, 23.5.2017 o 20:44

Našťastie je to za nami a dúfajme že sa to nevráti, teraz nech si kupuje každý to po čom mu srdce bije a na čo má., lovu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off freelander, 23.5.2017 o 20:16

Priatelia poľovníci, už som sa nechcel k tejto téme vracať,ale ináč ma konať , prinútili príspevky 18-ročnej slečny, domikadominika.Tak teda poďme po poriadku. Uchádzač o prvý poľovný lístok musel byť dva roky kandidátom.Bol pridelený do ľubovoľného poľovného združenia, kde dva roky brigádoval ako mulica,potom rok navštevoval poľovnícky kurz,po úspešnom absolvovaní skúšok si mohol zakúpiť brokovú zbraň , väčšinou ruskú bajkalku za 600 Kčs. Keď nemal známosti,tak s touto zbraňou mohol poľovať až do smrti.Teraz poďme ku guľovej zbrani.K získaniu bolo potrebné nákupné povolenie,čo bolo zložité, až komplikované.Tam boli podmienky: ako napr.minimálny vek 21 rokov,byť vyslúžilým vojakom ČSLA, byť členom PZ,ktoré mohlo a nemuselo dať súhlas.Veľkou pomocou bolo členstvo v KSČ alebo v Ľudových milíciách.Odsúhlasenie na VB trvalo viacej mesiacov ,niekedy aj rok.Keď sa podarilo získať nákupné povolenie,kaliber zbrane bol určený, a ďalšou podmienkou bolo kúpiť zbraň spod ruky.S ňou sa poľovalo celý život.Mal som kolegu,ktorý 20 rokov žiadal guľovú zbraň a nedostal ju s odôvodnením, že to nie je v spoločenskom záujme ,aby vlastnil guľovú zbraň.Dnes priatelia nevládzeme so sebou a verte ,keby pred tridsiatimi rokmi Vám napísali do nákupného povolenia kaliber 7x57 v prevedení ZH, tak to by bola Vaša najsupernejšia a najuniverzalnejšia zbraň.Slečna dominikadomika, keď sa tieto veci diali, lietala ešte s Gagarinom vo vesmíre, a čo tu dnes prezentuje, tak jej ocinko by musel byť v tej dobe, vedúcim tajomníkom KSČ. Nie, nemýľte sa , ja som v žiadnej strane nebol, guľové právo som dostal v roku 1976, ako absolvent strednej lesníckej školy, kde sa vychovávali poľovníci z povolania .Tu bola na nás daná výnimka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off fatran, 23.5.2017 o 15:22

ja by som radšej tú blondínku obzrel takie vidlorohovie kamziky máme aj v gaderi ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off dominikadominika, 23.5.2017 o 14:32

Mysho22 tu máš foto, stačí? Univerzálny kaliber. - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off fatran, 23.5.2017 o 9:56

pavian uznaj idem na poľovačku otvorím skriňu a univerzálny kaliber vie že ideme do terénu a 11,7 g vulkanu je jedno čo dobehne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off pavian, 23.5.2017 o 9:49

Fatran, svätá pravda! A hlavne keď má človek jedinú flintu. Dnes ich mám už viac a tým pádom mám aj viac univerzálnych kalibrov :D Ale teraz najčastejšie používam 6,5x57R v kombinácii s Blaser CDP 8,2g ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off december, 23.5.2017 o 7:38

Univerzál asi neni. Veľa záleží na tom kde a ako polujeme. Ja som vyskúšal viac kalibrov a na každom bolo niečo zaujímavé. Išiel som od 223 rem., 243win. 7x57,7x64,8x64s.teraz 8x57IS 243 win. Super raz ale pre mna akurát tak na líšku . Keďže polujeme v časti Slovenska kde je medveďov viac ako dosť tak je ideálne keď zver zostane na mieste alebo dobre farby aj pri horšej rane. A zlu ranu 243 neodpúšťa.top strelivo Blaser cdp. Najviac som používal 7x64 a strelivo norma vulkán. Do horského revíru ako mame super raz. Streľba do 200 m.nevravim ze univerzál ale veľká spokojnosť. Ci balistika alebo ranivost a vedela podržať pri zlej rane. Toho roku som kúpil 8x57IS. Bál som sa ze guľa bude padať a nebude to ako pri 7x64 kde som nemusel riešiť vzdialenosť. Myslím do 200m. Nakoniec som zohnal Brenneke Tog a vsetko je vyriešené ONV viac ako uspokojivá a ranivost tiež. Zatiaľ len mala vzorka ale vsetko na jednotku. Čiže môj názor je ze veľa záleží na správnej strele jej váhe,rýchlosti atd. V dnešnej dobe je veľká ponuka a vieme si vybrať akú guľku na co pouzijeme a urobíme si zo svojej ráže univerzál.:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off fatran, 22.5.2017 o 9:33

univerzálny kaliber je ten ktorý mám doma v skrini ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off freelander, 22.5.2017 o 9:29

Aj Esty aj dusab ma pravdu.Snazme sa hladat tu najlepsiu strednu cestu.Magnumove raze su podla mna uplne zbytocne,to su tahy vyrobcov ako obrat zakaznikov o peniaze.Naboje ktore sa pouzivaju 100 a viacej rokov tam je spolahlivost rokmi vyskusana. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off dusab, 22.5.2017 o 8:21

Pripada mi to tu ako hladanie svateho gralu... Tak ako neexistuje univerzalna zena, univerzalne auto, univerzalna zbran...tak sa neda najst ani univerzalny kaliber... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Esty, 22.5.2017 o 8:11

Kazdy si chvali svoje ja som tiez rozmyslal nad univerzalnym kalibrom a zvolil som 7x64 a vobec nelutujem.Pozeral som na dostupnost a velky vyber striel a taktiez trocha aj na cenu nabojov.Zalezi na ake vzdialenosti este sa planuje lovit.Podla mna je vela univerzalnych kalibrov urcite od 6-7-8 vacsie kalibre to uz su kladiva na tazku a vytalnu zver.Urcite vela robi spravny vyber streliva.Zvysok len natrenovat na strelnici tot moj nazor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off freelander, 22.5.2017 o 7:16

Pre pobavenie odporucam pozriet video na YouTube pod nazvom Arab Shooting 700 nitro Gun Test MP4 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 332 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM