Heming hunting
dnes je pondelok,  29. apríl 2024,  meniny má Lea,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:32,  dnes západ slnka: 18:54
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Univerzálny kaliber. - diskusia

autor: off kubik856
pridané: 1.1.2011 19:39

Existuje nejaký univerzálny kaliber ktorým by sa dala loviť čierna srnčia vysoká a líšky naraz ??? Samozrejme aby to bolo dostatočne účinné na všetko a zároveň aby to nenarobilo na zveri nejaké katastrofálne škody.

počet zobrazení: 56 078
počet hlasov: 1
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

on Stagstalker, 24.5.2017 o 13:05

Freelander a čo má skromnosť s obmedzeniami? To, že niekto má v dnešnej dobe niečo v 18tich rokoch a ľudia pred 1989 museli nato čakať možno aj celý život a liezť do zadnice vtedajším pohlavárom, ktorí ti ešte, aby si náhodou nemusel premýšľať a slobodne si vyberať určili kaliber, kúpu z druhej ruky a aj opodstatnenosť tvojej požiadavky? Koľko ľudí malo vtedy prvé auto v 18? Koľko ho má teraz? Čo má skromnosť s lovom Afrike? Lov v Afrike je otázkou peňazí nie skromnosti, to, že si niekto splní poľovnícky sen alebo len chuť si ísť skúsiť Afriku hoc i v 18 absolútne neznamená, že má zlý charakter. Či má čakať 10,20,30 rokov pokiaľ si to "zaslúži" a možno riskovať, že sa tam nikdy nedostane? Čo je merítkom dokedy mám behať so vzduchovkou a odkedy si môžem dovoliť 300WM? "Požehnanie starších", ktorí nato museli čakať a nemohli to mať hneď po získaní PL? Navyše lov v Afrike je špecifický, tam sa zveri darí práve a aj vďaka peniazom lovcov, ktorí si tam zapoľovať idú. Skromnosť a slušnosť treba uplatňovať pri ponúknutí prvej rany staršiemu poľovníkovi na spoločnej poľovačke, pri obetovaní vlastného lovu za účelom pomoci staršiemu poľovníkovi pri ťahaní úlovku, či vzdaní sa vlastného podielu z diviny v prospech staršieho alebo iného člena, ktorý toľko poľovať nevládze. Alebo pri tom, že keď v združení lovíme 5ks vysokej a hoci nemáme obmedzenia na počet ulovených ks, strelím len toľko, aby si zapoľovali aj ostatní. Čiže v tomto súhlasím s motaqom, v tomto prípade nejde ani tak o nepochopenie tvojho príspevku ako skôr o použitie úplne nevhodného príkladu z tvojej strany. To, že si ty v 18 do Afriky v dobe minulej nemohol nie je z dôvodu tvojej skromnosti, ale pre režim aký tu bol. A nikto v súčasnej dobe nepotrebuje "popáliť", aby vedel kde je sever a aká "tvrdá" doba vtedy bola, keďže ťa obuškom mohli pretiahnuť aj za dlhšie vlasy. Lebo toto presne z tvojho príspevku cítim. Krivdu, že niekto si v 18 skúsi Afriku, keď ty si nemohol. Svet dnes nie je malina, žije sa rýchlejšie a v dlhu, predpokladám, že 1976 si úver banke na prvé bývanie s 30 ročnou lehotou nesplácal... Každá doba má svoje plusy aj mínusy, ale vyčítať absenciu skromnosti niekomu preto, že má niečo, čo ja som v tom čase mať nemal je to isté, ako keby som 10 ročnému dieťaťu vynadal preto, že ono má teraz mobil a ja som v 10 nemal ani hračkársku pevnú linku... PS: Na margo kalibru. Pri dnešnom výbere striel a ich konštrukcii je univerzál takmer všetko od 6,5mm vyššie, čo plošne platí do vzdialenosti 150m. Univerzál stráca opodstatnenie, pokiaľ jeho používateľ nerešpektuje jeho limity. Dobrá strela, správne umiestnenie zásahu a primeraná vzdialenosť sú kľúčové, na SR nežije zver, ktorá by bola tak zásadne odlišná od priemeru, že by sme kalibre od 6,5mm vyššie nevedeli u nás použiť na všetko žijúce, spadajúce pod poľovnú zver lovenú guľovou zbraňou...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 31

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 332 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off freelander, 21.5.2017 o 21:47

Priatelia najdôležitejšie je dobre trafiť a hlavne vedieť kam.Nestrielať zbrklo,ale pekne kľudne vymieriť a potom nech ide rana.Kittenberger Kalmán, bol to zhodou okolností Levičan, prepoľoval Afriku a mal zbraň kalibru 7x57 tzv. malý Mauser.S touto rážou strelil veľké množstvo slonov i inej zveri.Všetko je vec vkusu.Dnes je trochu zvláštna doba, každý chce všetko veľké,ked má niekto velké ja chcem ešte väčšie.Keď bol ešte povolený kaliber 222, na lov raticovej zveri, ulovil som s ním diviaka, tak 150kg, ranou za ucho a zostal v ohni.Niekedy je málo viacej.Pripájam sa k názoru,že v rukách rozvážneho poľovníka, kaliber 6,5x57, postačuje na všetkú nami lovenú zver.Táto ráž nepoškodzuje divinu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off mibe74, 21.5.2017 o 17:52

Nie je to ani tak o kalibri, ako o vhodné zvolenom druhu strely.... 6,5x57 je v našich podmienkach plne dostačujúca na všetku našu lovenu zver... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off mibe74, 21.5.2017 o 17:50

No predsa vtipnej vyhráva :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Schmid, 21.5.2017 o 17:48

A úplne nechapavy prehráva ...už na gymnáziu nás učili "čítaj s porozumením" ...čo má v tom texte spoločne 375 HH s univerzálnym kalibrom? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 21.5.2017 o 16:34

Na xvolfov podnet sa pridávam i ja. Univerzálny kaliber je 375H&H. Uloviť s tym sa da tým čokoľvek od líšky po slona. Laboruje sa so strelami od 10 do 24,6 gramu :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off xwolf, 21.5.2017 o 16:25

Prosím pokračujte :) Vtipnejší vyhráva. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Schmid, 21.5.2017 o 14:19

Aj my máme doma viacero razí a to na veci nič nemení že by zostala 6,5 jediná doma keby bolo keby. Sama si napísala že vývoj ide dopredu a 6,5x57 je že vraj zastarala raz ..no neviem neviem :)) treba trošku načítať veci. V čom sa nové ráže aka 60 rokov staré lisia ako tie 100 -120 rokov staré. Napísala si ze si ulovila zver s 6,5x55 ...a vieš že ten patrón má cez viac ako 110 rokov :)? V+ v čom sa posunuli z konštrukčného hľadiska lepšie ako pred 100 rokmi ... záver M98 doteraz neprekonany...lôžko záveru pri zlamovackach Anson deley alebo H&H doteraz neprekonany...noc sa nevymyslelo lepšie ale len horšie...v Afrike Prof lovec nemá v 90% prípadoch iné ako 416 rigby alebo 375 H&H ..to sú viac ako 100 ročne ráže. 6,5x57 mala za Rakúsko Uhorska vacsina horárov z povolania sto aj po monarchii. A mohli mať aj 8x57, 7x57,7x64,9,3x62,9,3x64,9,3x72r,9,3x74r a plno ďalších...asi preto aby niekto v 2017 povedal že je zastarali...no dobre dá sa aj tak :) ja si okrem 222rem ktorý je 50 rokov vymyslený nič iné nové neprosím....a ps: 6,5x68 kto by chcel takú raz ktorá po 1000 ranách urobí z vyvrtu brokovu hlaveň. :) A v Afrike za peniaze odpoloval jeden poľovník aj 243 win...tak netreba zavádzať že sú zakázané dole nižšie menované ráže keď sa dodrží gramáž napr min 10 g patrón ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mysho22, 21.5.2017 o 13:48

2xdominika: neni foto neni vydloroh :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dominikadominika, 21.5.2017 o 13:29

No ja mam doma s otcom viacero zbraní a rôzne kalibre, ale vysvetlím prečo u mňa by to nebolo 6,5x57 práve pre to čo ste spomínali. Je to zastaralá ráž aj keď ako píšete niekedy sa s ňou strieľalo v Afrike, ale teraz je to už zakázané, asi prečo? Píšete 100 rokov dozadu by ste nikoho nestretli s 300wm áno ale vývoj ide dopredu, ani vy sa teraz nevozíte na konskom povoze ako pred 100 rokmi . Prečo sa vozíte na aute? Ja neznevažujem 6,5mm ale keď už tak v modernizovanej verzii 6,5x55se popripade 6,5x68 už pre jej vylepšenú balistikou a tak isto aj pre to že výrobcovia streliva tiež idú s dobou, ale nie v každej ráži. Inak s 6,5x55se accubond mám streleného vidloroha na 412m a odbehol len 30m. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Schmid, 21.5.2017 o 12:48

Plné súhlasím ..každý nech poľuje s čím chce. Len som chcel reagovať že 6,5x57 by nemal byť zatracovaný. Máme doma viac razí a keby ma zostať len jedna tak 6,5x57. A to ma vôbec neprekvapuje že sa s ňou ľudia nestykaju.alebo ze si taku nevidela..hlavne v tejto dobe sa 6,5 nenosí...daj 100 rokov dozadu nikto by sa nestretol s 300 win mag...teraz je móda taká guľa že keď aj netrafim telo zvery, tak aspoň nech zomrie na šok z okoloiducej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dominikadominika, 21.5.2017 o 12:23

No neviem prečo si každý myslí že univerzálna ráž musí byť čo najtenšia ? Ja osobne si myslím že by si každý mal nájsť to čo mu najviac vyhovuje a sedí. Ja som síce mladá baba ale neviem prečo by ma ráž mala obmedzovať, brzdiť a hlavne ma nepodržať aj pri horšom zásahu. Často sa pohybujem na spoločných poľovačkach u nás či v zahraničí. Nikoho som napr. na Monterii v Portugalsku nevidela poľovať s takými rážami ako opisuje lukas36. Preto vec univerzálnosti je skôr vec vkusu a hlavne o voľbe optimálneho streliva. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Schmid, 21.5.2017 o 11:21

No a toto je najväčší problém diskutujúcich na fórach nevedomosť. Neznevazujem.. rád ti poradím hocikedy...ale nevsimol si si asi že dané hodnoty sú na 74 a 70 alebo 65 cm dlhý lauf. Myslím a teda viem že také dĺžky nemá nikto ..tjs. daj to na 60 alebo 55 alebo na 52 cm čo má väčšina ľudí a vyjde ti cca o 80-60 m/s menšia rýchlosť..Čo je už iná kategória patrónov...LZ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pytliak6, 21.5.2017 o 11:14

Nedalo mi to nepozriet sa na tabuľky a keď porovnám energiu tak 6,5x55 má viac ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Schmid, 21.5.2017 o 10:42

Pytliak6_ked 6,5x57 nie je univerzálny kaliber tak potom už len 338 Lapua Magnum.Kalibre ako 6,5x52 carcano + 6,5x54 MS nastrieľali dokopy viac zvery ako iný kaliber na svete ...a to aj ďalších 300 rokov bude platiť...a to či v Európe alebo v Afrike. So 6,5x54 na začiatku min storočia nejeden Prof hunter nastrieľal cez 6000 ks len slonov. Píšeš že skôr 6,5x55 ako 6,5x57...no ak teda tabuľky neklamú tak 6,5x55 je či už 8,2 alebo v 10g projektile zakaždým vždy rázne slabší či už v rýchlosti a aj Jouloch. Istotne je pre každého poľovníka subjektívny názor čo bude univerzálny kaliber ale písal by som to vždy max opatrne. Už viac ľudí s 30-06 sa ospravedlnilo mne za nepochopenie 6,5x57 a nechápali ako môže zver aj na 100-130 m odchádzať buď nič alebo 5 m. So 6,5x57 strelis od svista 6g patrónom po pizmona jeleňa medveďa losa všetko aj afriku s 8,2 alebo 10g patrónom. LZ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pytliak6, 20.5.2017 o 12:52

243win a 6,5x57 určite nie je univerzálny kaliber, neviem podľa mna neodpustí zlu ranu na 100m, i keď kamoš strelil 230kg konca ale tiež bolo treba dohľadať, podľa mna keď 6,5 tak SE-swedish mauser a 7x57 je viac vhodná ako 7x64 to už radšej 270win a ešte 308win je univerzál. Ale v konečnom dôsledku všetko je to o strelive a o neprecenovani svojich schopností, treba strielať na istotu, lovu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 11.4.2011 o 20:09

hej marco stynger používam i ja do mojej malokalibrovky . Samozrejme super rýchle strelivo niekedy rozhadzueje pri malokalibrovke . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 10.4.2011 o 23:12

edu zle som to napisal ten stynger je strela do malokalibrovky,a ten stranovy rozdiel tam je tych cca 20cm ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 10.4.2011 o 21:12

Ja nevylučujem odchýlku do strán . Bavíme sa o padavosti strely po balistickej krivke . To že by niekto strielal normu a nosler by mu lietal presne 20cm do prava však vylučujem . Čítal som od jedného odborníka ,že kratšia strela majú výraznejšiu odchýlku do strán . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 10.4.2011 o 18:18

edu tie stranove zasahy mozu byt aj strelecke chyby alebo rozptyl zbrane ale ten vertikalny rozdiel je realny to sa mi nestalo po prvy raz,pri nastrelovani zbrane kazdy typ strely ma inu navazku aj inu balistiku preco by mala padat jednoducho ma iny zamerny bod ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 10.4.2011 o 18:14

Máš pravdu, u malokalibrovky pri nastreľovaní som sa presne s týmto výrazným horizontálnym ( pokiaľ hovoríme len o ňom ) rozdielom stretol pri strelive federal ( 50m) Tie lietali tak, že som ostal prekvapený. U guľovníc som na 50m a viac nezaznamenal takéto výrazné "bočné úlety". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 10.4.2011 o 17:00

horizontalny rozdiel rozdielnym strelivom existuje ked vystrelim styngerom CCI oproti klasickemu strelivu striela 25 cm v smere vyssie a do strany skoro 20cm na 50m v smere draziek v hlavni,tak si myslim ze v rozdielnych rychlostiach to moze robit aj gulove strelivo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 10.4.2011 o 16:46

Horizontálny existuje a nevylučuje sa. Musí sa s ním rátať. Ten však poväčšinou nie je výrazný a je nepatrný, alebo nulový. Práve preto sa pri nastreľovaní na 50m treba ešte vždy presvedčiť kontrolným výstrelom - výstrelmi na 100m. Vo väčšine prípadov už netreba robiť žiadnu korekciu. Nastreľovaniím na 50m eliminujeme chyby strelca, je to pohodlnejšie a presnejšie, skôr nastrelené, šetria sa náboje. Tento spôsob je správny takisto, ako aj na 100m, dostaneme sa k rovnakému správnemu konečnému výsledku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gunar, 10.4.2011 o 15:06

edu podla Teba strely s roznou hmotnostou v tom istom kal. maju len vertikalnu odchylku? horizontalny rozdiel pri npr. kal. .30-06 a strele KS 9,7g a KS 13g vylucujes? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 10.4.2011 o 13:49

Marco2204 do strany to nikdy nie je strelivom to dúfam vieme a zhodneme sa na tom . Tých 6cm dolu by na 100m muselo robiť na 100m desiatky cm padavosť . Keby padla guľa na 50 m o 6cm oproti ostatnému strelivu na 300m by už ani nedoletela . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 10.4.2011 o 13:16

Edu bol som vystrelit na ten terc ako som slubil 3 streli s 9g jednu ID od RWS a jeden spce 11,2(mal som len jeden),vysledok nasledovny 9g v strede terca rozptyl cca 2,5cm,strela id 7x64 jednu som nasiel v reviri na zemi ta isla v rovine cca 3 cm do strany a strela SPCE 2cm do strany a 6 cm dole na 5Om po kazdom vystrele sa nehala 10min vychladnut zbran fotku mam k dispozicii len neviem ako sa da dat ako odkaz poskytnem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gunar, 8.4.2011 o 21:27

edu nesmies verit vsetkemu co je napisane na krabicke od nabojov. keby si si to skusil overit na strelnici tie centimertriky alebo este rychlosti co tam uvadzaju tak by si vedel o com tu hovorime / "na hrubo" to znamena tak aby som na 100m trafil terc a mozem robit korekciu / ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.4.2011 o 21:18

pytlak nastrelenie zbrane nie je o odvahe :-DD Zbraň sa nastavuje podľa určitých pravidiel,ktoré sú známe. Netreba ich objavovať z dôvodu : Načo objavovať objavené ? :-D Kto si stavia terč na 100 m ba odvážnejší na ONV :-D Nie sú hrdinovia ani super netraslaví strelci :-D iba nepoznajú práve to hore spomenuté objavené :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pytlak, 8.4.2011 o 20:19

na 50m nastrelujú zbrane trasláci čo sa neodvážia vystreliť na 100m... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.4.2011 o 19:28

gunar čo je nahrubo :-DDD nastrelená zbraň ??? Ono na krabičke máš napísané čo to urobí na 100m takže si to stačí prečítať .Dočítaš sa čo sa stane i na 100 m na ONV i 200m či 300m . Ale samozrejme môžeš si postaviť terč na kážú spomenutú vzdialenosť a zisťovať či náhodou výrobca neklame . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gunar, 7.4.2011 o 22:40

podla mna terc na 50m ano aby som flintu nastrelil na hrubo ale bez kontrolneho vystrelu resp. doladenia na 100m zbran za nastrelenu nepovazujem. inak jager v podstate suhlas ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 7.4.2011 o 22:35

edu mam ten terc len neviem ako sa fotka dava ako odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 7.4.2011 o 22:09

mate niekto skusenosti s kalibrom 7mm-08 Remington? Ak ano ake, ake strelivo, aka je ranivost... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jager7, 7.4.2011 o 21:42

"si zabilll"... :DDD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.4.2011 o 21:04

Jáj Ty si sa nám započúval do rytmusových iq textov :-D panáčku :-D No dobre vieš život nie sú len texty Piešťanského cigáňa ,ale sem tam i realita . Žil som v centre Piešťan poznám Rytmusa i jeho IQ ak ťa to uspokojilo :-DDD Texty jeho piesní majú pre mňa takú istú hodnotu ako kedci veštice či čítanie horoskopu .Iba keci na oblbovanie pubertalnej a tesne popubertálnej mladeže ,ktorá ešte nemá vyformovaný vlastý názor .No mal by si vyskúšať aj na tých 50 m . Vidíš strielaš geco ako sniper a nevieš kde vlastne strelíš na 50 m :-D to je dosť smutné . Až raz budeš veľký chlapec prídeš na to ,že terč pri nastrelovaní guľovnice sa stavia na 50m . Žial komu nieto rady tomu nieto pomoci . Vyskúšaj a napíš nám výsledok ako to na tých 50m dopadlo v tých testoch streliva :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jager7, 7.4.2011 o 13:00

Edu Ty si "starý odborník"... Najskôr trepneš totálny nezmysel, neskôr sa to snažiš zahrať do autu a skrývaš sa za iróniou. V niektorých príspevkoch Ťa doslova vystihuje text novej Rytmusovej pesničky. Pravdu povediac na 50m som to neskúšal, zaujímal ma rozdiel v prevyšeni a pušku som nechcel prestreľovať tak som to dal rovno na 100m. A výsledok som Ti už nižšie popísal, podobné výsledky som dosiahol s Gecom. Pre mňa sú tie cm dosť markantné... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 6.4.2011 o 21:28

sedi vec a ZH nemam ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 6.4.2011 o 21:23

Super Marco z každého vystel 3 náboje a úprimne nám vlož odkaz . Postav si na 50 m terč a uvidíš. Ak máš však ZHčko daj si terč na 10 m . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 6.4.2011 o 21:19

Edu oni sice napisali ze nastreluju na 50m ale ani jeden nenapisal ze im je jedno akym strelivom a ked po tom tak tuzis mozem ti zajtra vyskusat SPCE a 9g poloplast od SB a odfotit rozdiel idem si zajtra odskusat pusku lebo mi spadla ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 6.4.2011 o 21:10

petob ,spito270,Orol a ostatní čo nastrelujú guľovnicu strelbou na vzdialenosť 50m ďakujem za príspevky . Už som mal pocit ,že sa budem musieť dať poučiť strelcami ako jager7 :-D Škoda ,že už nenašiel odpoveď na moju otázku aký rozdiel je medzi strelivom spce a noromou na 50m vzdialenosť keď píše ,že na 100 m je to 12 cm :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-120 z 332 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov