Heming hunting
dnes je štvrtok,  25. apríl 2024,  meniny má Marek,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:39,  dnes západ slnka: 18:48
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Medvede - aký je reálny stav? - diskusia

autor: off cerberos
pridané: 13.8.2010 12:37

Ahoj, nedávno som si všimla zopár reportáží o premnožení medveďov v okolí BB, ak si dobre pamätám. Vraj sa potulujú v blízkosti sídlisk, objavil sa na cintoríne... Čo myslíte?

Je to v skutočnosti také zlé? Mal by sa stav medveďov zredukovať? Čo ak sa z "kontajnerových" slovenských mackov stanú nebezpečné zvieratá ako v S. Amerike? Tam je taká situácia myslím s čiernym medveďom, s ľadovým medveďom (ktorý sa v počte desiatkach kusov prechádzal ulicami - to som len čítala, takže zaručiť sa za to nemôžem) a menej s grizzlym. Čo sa týka tých ľadových medveďov, tie chodia okrem do ulíc aj na neďalekú skládku. Pre nebezpečenstvo aké tým vzniká pre ľudí (hlavne deti) ich odchytávajú a prevážajú vrtuľníkom do divočiny.

Čo ak tam však nemajú dostatok miesta? Možno majú primalé teritórium na uživenie. Aj tak, nemôžu sa napokon vrátiť?

Nie je taká situácia aj na Slovensku? Ak sú medvede premnožené, prirodzene majú menej priestoru a ich teritóriá môžu bez problémov zasahovať až k ľudským obydliam. Tam nachádzajú dostatok potravy, takže majú viac mláďat (opäť len poznámka, z jedenj reportáže - namiesto 1-2 medvieďat je bežne vidno 3 mladé) a situácia sa zhoršuje s každým odrasteným medveďom ktorý sa osamostatňuje a zasahuje ďalej...

Toto je len moje zdôvodnenie, nemusí byť pravdivé. Pravou však je, že máme najvyšší počet medveďov v Európe- nemýlim sa?

Otázkou ostáva ako to riešiť? Mnohí poľovníci riešenie vidia: odstrel. Je to ale najvhodnejšie riešenie? Prečo neťažiť z tejto situácie? Mnohé krajiny nám závidia naše bohatstvo- čo sa netýka len medveďov, ale aj vlkov, kamzíkov... :) Nemôže sa táto situácia riešiť predajom našich zvierat do zahraničia- v určitom počte, na istý účel? Ako napríklad sme my dostali naše zubry??

A čo myslíte vy? A k ý j e r e á l n y s t a v m e d v e ď o v a ako by sa malo riešiť ich prípadné premnoženie? Ďakujem za reakcie:)

Pripájam odkaz na jeden z mnohývh článkov : odkaz>

počet zobrazení: 198 184
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Lysec, 5.7.2014 o 12:35

Pre všetkých ochranárskych mudrákov zpoza rieky Moravy : veľmi dobre si viem predstaviť nielen rysa ,vlka ale aj medveďa v Beskydách,ale aj v Bielych Karpatoch ,Jizerkách, Krkonošiach, Krušných horách o Šumave ani nehovoriac. Môže mi niekto z Vás povedať prečo u Vás okrem pár rysov ostatné šelmy chýbajú ? Najprv si vyberte brvno z vlastného oka ,až potom sa starajte do smietky v našich očiach! Mudrovať na cudzí účet môže len bezcharakterný človek ! Najprv nám ukážte ,ako účinne sa prejavuje celoročná ochrana šeliem u Vás ,potom Vás možno bude niekto brať aj vážne . My sme radi, že veľké šelmy máme a dokázali sme ich bez problémov zachovať aj bez takých mudrcov ,ako ste Vy. Takže sa do slovenských veľkých šeliem nestarajte ! Máme tu dosť blbých a blbších aj bez Vás ...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 114

komentáre

zoradiť
zobrazené 1361-1400 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off mirosz, 19.4.2016 o 15:36

hee podarena uvaha plan lovu zavedenie tried 1 vekova medvieda do 1 roku 50/50 samcie samicie 2 vekova do 3 roku zivota znovu 50/50 pomer pohlavia 3 vekova do kolko 7-10 roku dozitia 4 vekova vsetko ostatne 50/50 celorocna ochrana vodiace medvedice a vsetky trofejove jedince este tak kedze sme na Slovensku poplatok za udelenie povolenky kelo kolok aspon 100eur les.urad 100 eur ziv. prostredie vypal pre statnu ochranu aspon 300 eur odstrelova taxa 33eur/kg skoda ze nie je 1 april neblaznite dopadne to podobne ako s vlckom po prvom 15 rocnom prenajme za sucasne ceny bude populacia vlcka a macika ok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off apple, 18.4.2016 o 18:36

Stagstalker, bez emócií a v úcte: prečo si myslíš,že nejaká spk nekoná? poviem ti: lebo je to klasická štbácka komunita, s výpalníckymi praktikami a činnosťou, ktorú TP pomenúva ako organizovanú... (atd). nuž sú tajní, im stačia naše peniaze. sú nelegálni a nik mi tu nepreukázal opak, tak prečo sú stále spomínaní v duchu že nám chýba ich činnosť. nechýba, nemajú mandát, sú to len podvodníci. s medvedom nemajú nič spoločné, iba ak by ho mohli nejako skasírovať. a podľa môjho názoru s macom treba hospodáriť osvedčeným spôsobom, prípadne jeho kombináciu - teda plánované stavy + priama regulácia podľa potreby. no je to len názor... a k regulácii na stanovené počty treba zísť v priebehu niekoľkých rokov, nie skokom. nižšie bol spomenutý rakytov výpočet... vypočítaný stav sa cca zhoduje s nameraným. trochu mi to nesedí, pretože stúpa priemerný počet mláďat a znižuje sa mortalita. už kdesi v minulosti som sa vyjadroval, že počet bude v intervale 1600 až 2000. je to len názor, na základe nejakého poznania a nekvalifikovaného odhadu, kde sa opieram o kontrolný výpočet janka hečla. a nerozumiem spomínanej degradácii, ale to nie je dôležité. a kedže výpočty hovoria nejaké počty, po korekcii počtu mláďat a mortality nám krivka ide viac do kopca. teda ten nameraný počet zas nesedí.... ani v intervale. aj toto podporuje špekulácie, ako je to naozaj. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on Stagstalker, 18.4.2016 o 18:04

Ťažko môžeme ako komunita poľovníkov navonok presadzovať ucelený a jednotný názor na management medveďa hnedého, keď nevieme komunikovať ani medzi sebou. Posledné príspevky, až na pár, sú prakticky nesúvisiace s témou, ktorá (opäť raz a zas) skĺzla len do osobných invektív a presadzovania svojho a jediného správneho názoru. Treba si uvedomiť, že "názorové víťazstvo" na fóre management medveďa nezmení a k ničomu nevedie (len zahlcuje tému), preto by som bol rád, keby sa diskutujúci snažili dodržiavať pod 2. pravidiel diskusie. (Svojimi príspevkami sa neopakujte. Ak ste to už raz napísali, nie je potrebné to písať viac krát.) Treba si uvedomiť, že musíme vychádzať z čísiel, ktoré sú v súčasnosti považované za oficiálne, teda čísla, ktoré odhadujú strop početnosti medveďa niekde okolo 1500ks. Preto treba byť konštruktívny a pracovať s tým čo máme, lebo všetky ostatné čísla sú v súčasnosti len v roli špekulácii a nikto ich na oficiálnej úrovni neuzná, nech je pravda akákoľvek. Bez ohľadu nato, je súčasný stav medveďa viac ako 2 násobný oproti ideálnej denzite, navyše s rastúcou tendenciou vzhľadom na vyššiu početnosť medvedíc, nízku mortalitu mláďat, teplé zimy a dostatok potravy, rastlinnej aj živočíšnej. V súčasnosti nie sme podľa môjho názoru schopní odloviť ani prírastok a to do výpočtov zahŕňam aj prirodzenú úmrtnosť a tiež čierny lov, ktorý nemožno ignorovať. Dosiahnutie ideálnej, zdravej početnosti medveďa je behom na dlhé trate, teda pokiaľ je snaha reguláciu vykonávať naozaj odborne a spôsobom, aby sme si medveďa zachovali aj pre budúce generácie. Súčasné podmienky odlovu už však nepostačujú na riešenie aktuálnej situácie a treba aplikovať plošnú zmenu avšak s prihliadaním na konkrétne potreby a podmienky revíru, kde sa odlov realizovať má (napr. ako v oblasti Poľany, kde bol povolený početný odlov medveďa hnedého). Nepredpokladám, že medveď dostane dobu lovu, pričom takéto riešenie by podľa môjho názoru ani nebolo pre ozdravenie a obhospodarovanie jeho populácie najlepšie. Skôr si myslím, že systém povolení na lov by mal byť evidovaný, avšak značne benevolentnejší, nevyžadovať pre povolenie na lov existenciu škôd či návštevu intravilánu obce, ale rešpektovať aj snahu udržať populáciu medveďa hnedého v "zdravej kondícii", ktorá v súčasnosti práve aj v dôsledku silnej ochrany a prudkého populačného rastu degraduje (kontajnerové medvede, zakrpatené medvede do 80-100kg vytláčané mimo území ich prirodzeného výskytu atď.)Rovnako má odlov prispievať k adekvátnej hustote medveďa v niektorých revíroch, je neakceptovateľné, aby bola hustota jeho výskytu v niektorých oblastiach vyššia rádovo v niekoľko 100%. Pokiaľ vlk prežíva pri súčasne nastavenom systéme kvót (navyše sa jeho stavy zvyšujú), neviem prečo by nemal prežiť aj medveď. Navyše, pri medveďovi je možné dlhodobé pozorovanie a naozaj precízne vykonanie odlovu. Ale opäť, nevyriešime to na fóre, práve na presadzovanie týchto otázok je tu SPK, od ktorej som (možno nevedomky) opäť nezachytil nejakú snahu tlačiť na túto oblasť poľovníckeho hospodárenia. A myslím, že teraz je najvyšší čas, ináč tu máme časovanú bombu, ktorá raz prinesie stret, ktorý niekto nerozchodí. Status qou medveďovi neprospieva, maximálne len čiernemu lovu, keďže z neho v niektorých oblastiach totálna ochrana robí triedneho nepriateľa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off Durell, 18.4.2016 o 14:49

Toľko neistoty a nepresnosti - asi by bolo najlepšie a najpresnejšie spočítať ich všetkých na " výrade " :-)))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Lysec, 18.4.2016 o 14:25

TataOrosova - o jednej príčine by som vedel.Z osobných skúseností viem, že súčasný rektor TUZV má určite bližšie k ochranárom ako k poľovníkom ...A k tej matematike : pri brilantnom výpočte vývoja medvedej populácie podľa p.Rakytu zpred pár rokov by stačil jeden jediný omyl - podcenenie východzích kmeňových stavov (napr.len o toľko % ako ich podceňovali doposiaľ ochranári) a už by sa krivka nárastu denzity uberala zrejme o hodne strmšie !) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jozef, 17.4.2016 o 22:20

Tatiana trefa... a toto bol dôvod vašej zmazanej konverzácie s Applem..To že výskum skončí ´´článkom´´ na SR nieje nič nové ...A keď sa už nevedia ani dohodnúť aké číslo budú prezentovať a tam čítam toľko tam toľko tisícka hore dole tak mi je to až smiešne.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off TataOrosova, 17.4.2016 o 19:39

ak to je s tými 4000 pravda, tak to čo zverejňujú je teda sakra odlišný výsledok...aj keď nerozumiem potom prečo by mal byť problém zverejniť reálne počty medveďov u nás... čo sa boja že sa medveďa začnú poriadne strieľať? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 17.4.2016 o 19:26

jeden príspevok vyvolal búrlivé reakcie ... Lysec, 20.3.2016 o 16:31 ... kde vyslovil nejakú domnienku. aj mne sa z dvoch kanálov dostalo do uší niečo podobné, aj nejaké dalšie skutočnosti s výskumom spojené. nikomu nemienim nič dokazovať, len chcem jara podporiť. pretože vysloviť také niečo verejne tiež nie je jednoduché. aj to je dôvod, prečo žiadam oficiálny výsledok úlohy a nie kadejaké články. taká ustanovizeň, ako je tuzvo sa skutočne vyznamenala zavesením článku z tlače ako výsledok výskumu. to je už bezočivosť, nič iné a skutočne to podporuje tie info o tom, že niečo nie je v poriadku. odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off TataOrosova, 17.4.2016 o 14:18

Ďakujem Jaro1 nechcem aby sa tu vyvolávali zbytocne ďalšie hádky. Čo už dúfam nebudú. Prajem aj ja každému peknú nedeľu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 17.4.2016 o 14:03

Na ziadost Taty (i) som komentar zmazal. Peknu Nedelu zelam vsetkym. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off TataOrosova, 17.4.2016 o 10:55

nie som žiadna vlajková loď nikoho, a neviem prečo by ste si to mali vôbec myslieť.. z mojich vyjadrení niečo také vyplýva? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 17.4.2016 o 10:51

myslím že som sa vyjadril jasne ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off TataOrosova, 17.4.2016 o 10:51

vlajková loď zelených oligarchov? prosím??? tak to teda pravdu nemáte.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 17.4.2016 o 10:48

slečna chyba je nas dost na to aby sme tento stav tolerovali...nie sme stádo oviec...a za to može každy jeden z nás ...stačilo by si len doma dat dole ružove okuliare pretože z každou absurdnostou sa v praxi budeme pasovat my a my nie sme len niečije predlžene ruky v pripade problemov sa nebude na koho obratit a ja nemam srdce prizerat sa tomu ako sa tu roztahuju paraziti napríklad z LOZ VLK ...slečna nie ste vy vlajkova lod zelených oligarchov čo nás chcu opit rožkom a odputat pozrnost kým upečú dalšiu volovinu? hm ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off TataOrosova, 17.4.2016 o 10:42

za to či sa to už robí poza chrbát a štýlom aký opisujete, za to už ja nemôžem, a ak sa to tak robí neznamená že s tým súhlasím a pochybujem že to zmeníme..vyjadrila som sa predsa k otázke diskusie.. :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on WolfHunter, 17.4.2016 o 10:38

je dobré slečna že čo viete ale prečo to nevie cela komunita ale nie to čo je vhodne aby sme vedeli ale hole fakty lebo to podozrive ticho v pozadí a štýl poza naše chrbty smrdí nejakou kravinou...myslím že aj ked sa s niečym príde officiale nebude to riešenie ale absurdnost čo nas na nejaky pripraví o spánok! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off TataOrosova, 17.4.2016 o 10:03

WolfHunter ja som sa hneď prvým príspevkom chcela podeliť o to čo viem ako každý iny v diskusii a nie sa sem prísť hádať.. ak to už vopred predo mnou bolo spomenuté a už sa to vie tak sa ospravedlňujem ale nečítala som celú diskusiu od úplného začiatku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on WolfHunter, 17.4.2016 o 9:57

jurokr...to si myslíte že donekonečna sa niekto bude ovládat a cukrírkovat sa s vami slečna to možno nemyslela zle ale jednak neprišla s ničým novým prospešným a podstatným a jednak v prípade Apple ktorý je niekde inde a patrična kapacita sa vôbec nečudujem že toho tu má plne zuby...je to tu samý chytrolín lenže tu končí sranda...výskum za peniaze danových poplatníkov ohladom citlivého problemu akým je medved vdaka aktivite individuí ktoré mali byt zatvorené za svoju blbost súčasné problémy a hlavne hole fakty o stave a smerovaní populácie čo sa dovtípia aj obyčajný polovníci pretože byt v terene mat a žit s totuto šelmou je najlepší sposob ako si vytvorit obraz o tom čo bude nasledovat a čo treba miesto všakovakých moderných opatrení lebo máme minulost a tá nesie odkaz na ktorý netreba zabúdat a ktorý tak vehmentne chcu potlačit kde sa vzali tu sa vzali kadejaky bio a ekomachri...vyskum sa ukončil žiadne vrejne prezentovanie vysledkov sa nekonalo...to čo sa dostalo na verejnost vyznelo ako nejaka tlačova sprava o tom že premier ma chripku...žiadne opatrenia prezentacia postupu riešenie situacie...načo čakaju ma ma potešit že pri riešení manažmentu boli prizvany všeci no najme tý čo do toho nemajú čo kecat tý čo sa mali zodpovedat ak mi niekto poskytne informaciu o tom že to čo príde je dobre lebo sa to páči aj LOZ VLK...dupkom mi vstanú vlasy každy rok dokazuju aky su parazity a to kam dostali vlka a čo s ním chcú malo byt varovným prstom na zakalde čoho sa im stale ustupuje!!!...jurokr konkretne k vám na záver už tu pár perličiek máte a viete čo ak k vám niekto pristupuje ako chrapun asi sa zamyslím najprv prečo a nepoukazujem na nevhodné jednanie ked sám mám nevhodné správanie!...nepači sa vám budiš ale fakt sa to tu mení na znalecke posudky polovníkov od novopečených ekosocialnych pracovníkov? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off apple, 17.4.2016 o 9:10

jurokr, a kde si bol včera? poradím ti jedno: skús sa spojiť s dievčinou a popros ju o pôvodné znenie jej príspevkov. až ich budeš mať, potom tu kádruj, prosím. dovtedy nesúď. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jurokr, 17.4.2016 o 8:52

chcel by som upozornit admina na chrapunske spravanie uzivatela apple voci dievcatu. ak sa v diskusii ponechaju vidlacke prispevky, kde si niekto vybija svoje komplexy na mladej babe, a uzurpuje si pravo, aby ostatni pisali po jeho "osloveni", znizuje to uroven celej diskusie. uz sa tu adminom mazali ovela menej utocne prispevky.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Strelec11, 16.4.2016 o 21:46

Tie tatranské kontajnerové medvede čo sú odchytene končia stále v poloninach vďaka ochranárom. Prečo je to tak kdo je zato zodpovedný. Prečo si ochranári ich nepustia do blavy do meských parkov? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off TataOrosova, 16.4.2016 o 21:46

apple - ak narážaš na mňa. Počty sa uvádzajú na 1256 ± 233 jedincov (s 95% intervalom spoľahlivosti 1023–1489). Pomer pohlavia 1 : 1,37 (samce : samice) - vychýlenie pomeru pohlavia v prospech samíc (59,9 % samíc a 40,1 %) (predpoklad vyšších ročných prírastkov mláďat než pri ideálnom pomere pohlavia 1 : 1). Preto každý píše cca od koľko do koľko a do médií si vyberajú vlastné slová. Všetko však kde čítaš v rôznych médiách kde o tom písali sa pohybuje v rozmedzí týchto čísel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 16.4.2016 o 21:33

no vidíš, tanak, a potom si vyber... :-D ... ja venujem tichú spomienku maťkinmu príspevku... : MatkaLC, 26.11.2015 o 9:58 --- Tak a už to máme: odkaz tak koľko je tých macov???? iný zdroj, iný počet, len paule ten istý... snáď to už komusi dôjde ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tanak, 16.4.2016 o 19:49

1300 -1700 KS ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off TataOrosova, 16.4.2016 o 18:24

Apple - Vyjadrila som sa hneď prvým k príspevkom k veci.. k populacii a ostatným veciam na čo sa v diskusii pýtalo, pokiaľ dobre vidím a ostatní tiež :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 16.4.2016 o 17:18

TataOrosova, akési to máš dopletené. tu sa nebavíme o nejakej DP o parazitoch. a už vôbec nie sme si kvit, lebo také hry sa tu nehrajú! začínam takéto príspevky vnímať ako aroganciu, bezočivosť. ani slovo k veci, ale vybavovanie si akýchsi účtov, výmysly, príspevky od veci... to sem nepatrí, prosím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off trollo, 16.4.2016 o 12:21

Neviem,ako teraz,ale voľakedy v rádie pravidelne oznamovali stav medveďov na slovensku ....znelo to takto ...Medveďov 706 ,hladina stupájet :D :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off TataOrosova, 16.4.2016 o 12:12

Tak sme si kvit, váš nezaujíma DP a mňa zase vy. A k veci je to ze som sa Vyjadrila na otázku diskusie na veľkosť populácie, ktorej výsledky sú už dávno zverejnené a na stav populácie a čo sa s ním plánuje robiť. A ak to tu uz vsetko bolo predomnou spomínané hlboko sa ospravedlňujem že som si neprecitala celú diskusiu od začiatku do konca a opačne. Keď budem mať oficiálnu listinu, ktorú si tak chcete prečítať rada Vám ju osobne pošlem. Ale tu cítim aj nejaké osobné problémy.... Tod vsio. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 16.4.2016 o 11:27

ale pozrime sa... kukám, čo som spravil zle. od počiatku chcem protokol, ktorý musí ísť aj ako vyhodnotenie míňania našich peňazí. odpoveďou je len mudrovanie, ako niekto niekde niečo povedal, napísal a pod. to predsa nie je odpoveď! pán paule neplní, čo sľúbil, neuverejnil oficiálny dokument, len nejaké komenty. je ťažké sa sústrediť na to, o čom sa tu bavíme??? a ešte sa tu rozčuľovať... a vôbec ma nezaujíma nejaká DP. táto téma je niečom inom! máš kopu príspevkov, ale k veci je tam čo? ??? to, čo tu už vieme. urážam? koho? to nás tu uráža večné okeciavanie a opakovanie už uvedeného tzv mudrovanie, bez zamyslenia sa nad tým, čo píšem. a už si aj ja tak začínam pripadať reagovaním na bezcenné príspevky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off apple, 16.4.2016 o 8:26

TataOrosova, nemudruj a sústreď sa, prosím. nejaký univerzitný plátok je čo za odborný zdroj? uverejnil záverečný protokol, alebo zas len nejaký koment utajeného výsledku výskumu? ak nevieš, aký je v tom rozdiel, tak asi takto: čítať si o obraze mona líza a vidieť ho. prípadne si to aplikuj na niečo pochopiteľnejšie, skús na sex. ... radšej sa nezamýšľaj, lebo zas dáš nejakú citáciu. možno ťa prekvapí, ale tu sme už omnoho ďalej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off TataOrosova, 16.4.2016 o 0:27

apple - ten časopis som uviedla ako príklad, v ktorom je to isté o výsledkoch ako v tlačovej správe, len obšírnejší text k tomu. V prílohe posielam fotku textu od profesora Pauleho, ktorý je vlastne citovaná správa v univerzitnom časopise univerzity kde Paule pôsobí. odkaz strana 34 .. a čo máte stále s tým sústredením, neviem......... Medvede - aký je reálny stav? - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 15.4.2016 o 22:36

poprosím ťa, pri všetkej úcte, uvádzaš nejaké poľovnícke časopisy. to nie je ani len odborná tlač. sústreď sa , prosím. skús dať nejaký link na oficiálne zdroje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off TataOrosova, 15.4.2016 o 22:28

apple - ja nehovorím o rečnení kadekoho v plátkoch.. :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 15.4.2016 o 22:21

tataorosova, mne nevadí, že nevidíš rozdiel medzi protokolom, záverečnou správou a rečnením kdekoho v plátkoch. nie je von ani jeden oficiálny dokument, tak sa prosím sústreď. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off TataOrosova, 15.4.2016 o 22:10

apple - výsledky sú už dávno vonku, nič sa netají.. :) a ja ich teda viem už dosť dlho.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 15.4.2016 o 21:49

tataorosova, projekt bol financovaný cez EU peniaze,tak nevidím dôvod, prečo nie je výsledok uverejnený. už mal dávno visieť na stránke! v maili mi bolo p paulem sľúbené, že až bude protokol, tak mi bude zaslaný, no ani po urgencii nebol. pán paule si s nami jednoducho zahráva. alebo sa materiál nehodí? to je podľa mojich skúseností najpravdepodobnejšie - aby ho "niekto" (triedny nepriateľ) nezneužil. a odkazovať nás na informácie do čiech je trochu silná káva, aj ked to zrejme nebolo myslené zle. stačí, aby konečne prestali boľševické praktiky a prestalo sa tajiť aj to, čo je za naše peniaze. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off TataOrosova, 15.4.2016 o 21:33

Lysec - V marcovom čísle Světa myslivosti vyšiel prvý článok od Pauleho o najnovšom DNA sčítaní na SR sú tam základné údaje o počte populácie. Tam si to môžeš prečítať ak myslíš kým neuvidíš to sčítanie čierne na bielom. Medvede - aký je reálny stav? - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 15.4.2016 o 20:49

TataOrosova - neuverím, kým to neuvidím čierne na bielom. Inak - veľmi rád som si to prečítal...Fajn. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off TataOrosova, 15.4.2016 o 19:21

Väčšina ľudí (verejnosť a ochranári) si myslí, že idú do blízkosti obydlí hlavne za potravou, že nemajú čo žrať... tu ale nejde o potravu.. majú trochu skreslený obraz.. väčšinou čo sa motajú okolo obydlí mladšie jedince.. medvede sú premnožené a a hlavný problém je, že staršie ich do svojho teritória nepustia a vytláčajú ich preč a čo iné im ostáva ako sa tlačiť k ľuďom a hľadať si tu aj potravu... na SR máme len určité územia s vhodnými biotopmi kde sa medveď zdržiava, hlavne na strednom severnom a kus na východe.. do južných a podobných oblastí vám medveď nepôjde.. a toto je hlavný problém, príliš veľa medveďov a nedostatok vhodného biotopu pre nich.. keď si zoberiete že na jedného dospelého medveďa vychádza teritórium okolo 1500-3000ha a pri tom niektoré samce prekonávajú oveľa väčšie vzdialenosti, tak pri dnešnom ich počte (najnovšie výsledky sčítania populácie podľa DNA) čo je cca +-1300, s vychýlením pomeru pohlavia v prospech samíc, aj to väčšina v územiach Poľany, Tatier, Veľkej a Malej Fatry) tak na jedného teritórium nevychádza ani 700ha čo je žalostne málo (možno to tak vyhovuje pestúnom a mladým, ktoré staršie medvede do svojho nepustia).. takže tu s potravou nevyriešite nič.. pre naše územie je daná únosná početnosť medveďov 700 jedincov.. treba regulačný odstrel, určenú dobu lovu ako má iná zver jednotlivých hmotnostných kategórií a pohlavia, udržiavať životaschopnú populáciu, a minimalizovať stretnutia medveďa s ľuďmi, lebo inak to nepôjde.. územie Slovenska nezväčšíte.. a už sa opatrenia začali pomaly praktizovať.. povolenými odstrelmi v jednotlivých revíroch kde sa medvede pravidelne vyskytujú.. V rámci jednej poľovníckej sezóny a jedného poľovníckeho revíru je možné usmrtiť najviac jedného medveďa hnedého. Toto obmedzenie sa netýka poľovníckych revírov s výmerou nad 8 000 ha (ako napr u nás na Poľane, kde bol povolený odstrel túto sezónu 10 kusov), prípadov lovu medvedice s medvieďatami a rozhodnutí zásahového tímu. Tiež je tu zásahový tím, ktorý musí byť k dispozícií non stop a keď hocikde na území SR ohlásia problémy so synantropnými medveďmi musí sa dostaviť do 24h a riešiť situáciu či už ochranným odchytom alebo odstrelom.. Takže situácia sa pomaly lepší.. :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 10

off mibe74, 10.4.2016 o 7:27

Lysec,este si zabudol dodat "Amen" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1361-1400 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov