Heming hunting
dnes je nedeľa,  5. máj 2024,  meniny má Lesana/Lesia,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:23,  dnes západ slnka: 19:03
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Medvede - aký je reálny stav? - diskusia

autor: off cerberos
pridané: 13.8.2010 12:37

Ahoj, nedávno som si všimla zopár reportáží o premnožení medveďov v okolí BB, ak si dobre pamätám. Vraj sa potulujú v blízkosti sídlisk, objavil sa na cintoríne... Čo myslíte?

Je to v skutočnosti také zlé? Mal by sa stav medveďov zredukovať? Čo ak sa z "kontajnerových" slovenských mackov stanú nebezpečné zvieratá ako v S. Amerike? Tam je taká situácia myslím s čiernym medveďom, s ľadovým medveďom (ktorý sa v počte desiatkach kusov prechádzal ulicami - to som len čítala, takže zaručiť sa za to nemôžem) a menej s grizzlym. Čo sa týka tých ľadových medveďov, tie chodia okrem do ulíc aj na neďalekú skládku. Pre nebezpečenstvo aké tým vzniká pre ľudí (hlavne deti) ich odchytávajú a prevážajú vrtuľníkom do divočiny.

Čo ak tam však nemajú dostatok miesta? Možno majú primalé teritórium na uživenie. Aj tak, nemôžu sa napokon vrátiť?

Nie je taká situácia aj na Slovensku? Ak sú medvede premnožené, prirodzene majú menej priestoru a ich teritóriá môžu bez problémov zasahovať až k ľudským obydliam. Tam nachádzajú dostatok potravy, takže majú viac mláďat (opäť len poznámka, z jedenj reportáže - namiesto 1-2 medvieďat je bežne vidno 3 mladé) a situácia sa zhoršuje s každým odrasteným medveďom ktorý sa osamostatňuje a zasahuje ďalej...

Toto je len moje zdôvodnenie, nemusí byť pravdivé. Pravou však je, že máme najvyšší počet medveďov v Európe- nemýlim sa?

Otázkou ostáva ako to riešiť? Mnohí poľovníci riešenie vidia: odstrel. Je to ale najvhodnejšie riešenie? Prečo neťažiť z tejto situácie? Mnohé krajiny nám závidia naše bohatstvo- čo sa netýka len medveďov, ale aj vlkov, kamzíkov... :) Nemôže sa táto situácia riešiť predajom našich zvierat do zahraničia- v určitom počte, na istý účel? Ako napríklad sme my dostali naše zubry??

A čo myslíte vy? A k ý j e r e á l n y s t a v m e d v e ď o v a ako by sa malo riešiť ich prípadné premnoženie? Ďakujem za reakcie:)

Pripájam odkaz na jeden z mnohývh článkov : odkaz>

počet zobrazení: 198 378
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Lysec, 5.7.2014 o 12:35

Pre všetkých ochranárskych mudrákov zpoza rieky Moravy : veľmi dobre si viem predstaviť nielen rysa ,vlka ale aj medveďa v Beskydách,ale aj v Bielych Karpatoch ,Jizerkách, Krkonošiach, Krušných horách o Šumave ani nehovoriac. Môže mi niekto z Vás povedať prečo u Vás okrem pár rysov ostatné šelmy chýbajú ? Najprv si vyberte brvno z vlastného oka ,až potom sa starajte do smietky v našich očiach! Mudrovať na cudzí účet môže len bezcharakterný človek ! Najprv nám ukážte ,ako účinne sa prejavuje celoročná ochrana šeliem u Vás ,potom Vás možno bude niekto brať aj vážne . My sme radi, že veľké šelmy máme a dokázali sme ich bez problémov zachovať aj bez takých mudrcov ,ako ste Vy. Takže sa do slovenských veľkých šeliem nestarajte ! Máme tu dosť blbých a blbších aj bez Vás ...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 114

komentáre

zoradiť
zobrazené 1321-1360 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Lysec, 10.6.2016 o 16:26

Včera vraj kúsok od strelnice TRgO SPZ v Kláštore p/Zn.medveď dokaličil poľovníka pána P. z Kláštora p/Zn.. Kto o tom vie niečo konkrétneho ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 30.5.2016 o 20:21

Takže nakoniec ešte nám budú tie medvede kaziť aj cestovný ruch...Ale zatiaľ nikoho nezožrali tak sa báť nemusíte. Ale je možné, že za pár mesiacov bude možné utratiť tých 1.000 Euro na Slovensku za (legálny!) poplatkový lov medveďa , čo Vám v Rakúsku "nehrozí",i keď by tam malo byť medveďov ako maku - veď sú tam už asi 50 rokov celoročne chránené !!!Ak samozrejme nie ste taký ako ja - v živote som netúžil medveďa uloviť ( i keď nevylučujem , že sa mi to v prípade sebaobrany môže prihodiť)... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off findula, 30.5.2016 o 20:05

Pro Lysce! Chtěl jsem jet na dovolenku na Slovensko a utratit tam 1000eur poctivě vydělaných.Jelikož tam prý žerou medvědi Čechy raději pojedu do Rakouska. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 24.5.2016 o 7:52

pekné video :-D ... no mali by sa zamyslieť a zamykať aj lopty! a porozmýšľať nad tým, že prečo to ten maco ide neomylne ku kontajneru. na vine budú dve veci: neinformovanosť, že sú zamknuté (tu môžu pomôcť OPK a dať informačné tabuľky do lesa miesto odpadu z marketov, prípadne letáky) alebo v tých kontajneroch spôsobiť inú vôňu než tú, čo ich láka. a neverili by ste, aké je to účinné. a hlavne lacné! týmto pozdravujem všetkých, čo sa nehorázne balia na ľudskej hlúposti a vlastnej bezočivosti. samozrejme, nie som proti, aby sa to aplikovalo aj v národných parkoch usa, aj usb... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off samo7227, 24.5.2016 o 6:54

Kozákovi do družiny...odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 22.5.2016 o 17:13

tak to sa dozvedám veci.... páni poľovníci v tatrách a okolo "vraj" krmili zver tiež odpadom zo suppermarketu... takže tatranci, takým poľovníom viac revír neprenajmite, aj keby rodní bratia boli, lebo tu je jedna z príčin, prečo macovia idú cieľavedome do kontajnerov. oni to už poznajú!!!! a keď uvidíte strojcov takých svinstiev - osadenstvo SPK : lebocký a spolok, žente ich tiež, lebo neviete čo vám zas vyvedú a nezabudnite,že majú poblíž aj pobočku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 17.5.2016 o 21:01

pozri si ten údaj v prostriedku obrázka o jeden príspevok nižšie... 850 ks... interprét ing boroš, riaditeľ šop sr. sú to relevantné vzorky, a podľa neho z nich napočítali tých presne 1100-1400 ks. vidí sa mi, že sa asi moc nemýlime, že je to celé akési vedecky divné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mirosz, 17.5.2016 o 14:32

len v skratke v dokumente uvadzane viac ako 2800 vzoriek v inom clanku viac ako 2550 vzoriek info zo sekretariatu TU Zvolen poziadajte o zverejnenie kartoteky vzoriek posledny zaznam zacina inym cislom ako 2 ( ale je mozne ze urcite mnozstvo vzoriek nevyhovovalo a nedalo sa spracovat preco asi uz len pri tomto cisle nie je mozne zverejnit komplet cisla) odovzdane ... prevzate... spracovane .... taka malickos znehodnotene .... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 16.5.2016 o 23:05

ja sa už na tom bavím, ako valia kliny do hláv ... a všetko vedecké údaje o počte macov výber z troch zdrojov Medvede - aký je reálny stav? - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabrielSO, 16.5.2016 o 16:43

Takže mackov na konci tohto roku z prírastkami bude okolo 2-tisícky , celkom slušné číslo na hnedú farbu na mapke. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 13.5.2016 o 16:00

kaso79 - Veru tak !!! Macov nieje málo,chýba len "zdravý sedliacky rozum" na umožnenie ich riadneho poľovníckeho obhospodarovania . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 13.5.2016 o 14:18

Podľa mňa sa stačí pozrieť na príspevky do Fotosúťaže. Väčšina nie je stará, a kedˇuž také fotky mackov sa dajú spraviť skoro hocikým, tak potom ich asi málo nebude :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 13.5.2016 o 14:07

vševeduci ochranari na čele s kotolnikom Lukačom nikdy nič nevedeli ,podstatne pre nich bolo že za to brali peniaze,ale zodpovednosť žiadná ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Lysec, 13.5.2016 o 12:03

Najnovší výpotok veľkého NÁTELNÍKA - "Vždy sme hovorili, že nevieme koľko medveďov máme a nevieme to ani teraz"...Súhlasím ,pokiaľ tým myslel vyššie číslo (oveľa vyššie !) ako horná hranica genetického výskumu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off sipik, 8.5.2016 o 22:48

Toto je obraz celej EU. Chýba zdravý sedliacky rozum. Alebo je zakázané ho používať. Pod nosom nám rastú problémy a kompetentní buď nič nerobia alebo robia niečo, čo možno nazvať prilievaním benzínu do ohňa. Premávajú sa po Európe teroristi? Zoberme ľuďom najprv poloautomatické a potom všetky ostatné zbrane. Medvede sa premávaju v centrách miest? Vypýtajme si prachy na nejaký chorý projekt so smetiakmi. Apropo, u nás na sídliskách sa už asi 5 rokov zamykajú smetiaky. Myslíte si, že to vyriešilo problém s bezdomovcami? Odpoveď nájdete sami na sídliskách svojich miest... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off apple, 8.5.2016 o 19:16

najprv: odkaz čo ma neskutočne udivuje, je že sa stále pletie čosi o kontajneroch .... to si niekto fakt myslí, že nedostupný kontajner niečo vyrieši? nič to nevyrieši, avydrbe sa kopa peňazí na záver dostane aj tak ktosi od maca po frňáku! keby aspoň ten, čo takú kravinu vymyslel! ahááá, nejaký super ochranár z kanady... a dokonca v kanade vymysleli aj uzamykanie kontajneru! no toto je fakt pre hlupákov. maco hľadá potravu dole preto, lebo jej hore nemá dosť! a bude je hľadať, aj keby kontajnery neboli vôbec! uvedomuje si to vôbec niekto??? naozaj sa musí stať niečo zlé, aby sa čosi pohlo? no nedivím sa, lebo osádka na ministerstve pôdohospodárstva sa viac stará o revíry a udržanie nezákonného stavu viac ako o to, za čo berú peniaze! dokedy ich tam idú držať? zla už narobili dosť, takých nám naozaj netreba! a aby som nekrivdil, ešte sa msia obracať aj ako členovia komory, aby nekonali proti jej záujmom, ale pre jej blaho! teda blaho aspoň niektorých. ja hodnotím stav ako priame ohrozenie života občanov! ak niekto nadáva ficovi na nete, tak ide do basy, no tu sa aj on díva akosi bokom! veď čo, je už po voľbách, kašlať na ľudí! a potom sa divme, ťe sa to tu radikalizuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off hunter4321, 7.5.2016 o 22:31

odkaz S tým treba čosi robiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 6.5.2016 o 17:25

Len kto to bude vysvetlovať rodine toho nebožtíka ? Takže v obehu je čierny peter a všetci ticho čakajú, kto a kedy si ho vytiahne, čo ak to bude môj 8 alebo 10 ročný syn, alebo to musí byť blízky nejakého papaláša. Možno najvhodnejšie z politickych kruhov , potom by boli možno prvý krát bytostne spojený z následkom svojho rozhodovania a letargie, " V tomto krutom rannom období skorého hyjenizmu ." Keď zo svojho Olympu nevidia na bežnú realitu života občana, keď malá hlučná skupina kriklúňov so svojou demagogiou prehluší hlas realitu žijúcich ludí. " Pane profesore - budu blejt." ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

on lanus, 6.5.2016 o 13:45

Žiaľ aj v prípade medveďov platí "ak neide o život neide o nič" !!! Čiže "bez nejakého nebožtíka sa ľady nepohnú" !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 6.5.2016 o 12:20

Tak ako písal Lysec. Keď ich bolo 600-800 bol problem ho vidieť 1x za rok - teraz už sme pozorovali Stareho samca a medvedicu s dvoma mladými a pestunom. To nevravim o tom, že v okolí Trenčína už chodia poza detské ihrisko. Prejavuje sa efekt ako na aliaške pri ťahu lososov - inak samotársky nevrlé a neznášanlivé tvory pri dostatku až prebytku potravy sú schopné sa tolerovať. Preto by som extra nedúfal že sa rozprchnu do okolitých krajín. Kým bude dostatok kukurice a poľno plodín vhodných na konzum budú tuná a nikam ďalej nepôjdu - hlavne samice s mladými. Preto sa bude populácia veľmi zahusťovať . Prikláňam sa o odhadu 3-4 tisícky na celé územie slovenska súčasný stav. Nech robím čo robím Apple toto mi len za posledné 3 roky dáva nárast 1200 ks nech realne 800 . Tak čo sme . To nikto z autorít nemá odvahu povedať to konečne na rovinu a verejne. Čo sa boja, že by boli vyhubený. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 6.5.2016 o 9:29

poprosil som janka hečla, aby dopočítal stav macov pre tento rok. výsledok je 1173. tento počet je minimalistický vo všetkých ohľadoch, vzhľadom k tomu, s akými faktormi sa počíta v max miere. takže výsledok výskumu "1 256 jedincov (s 95 %-ným intervalom spoľahlivostí 1 023 - 1 489 )" pre rok 2015 hovorí s nadsádzkou o tom, že sa zas minuli prašule zbytočne. no ale keď to tak ochranári chceli... no čo už. znovu však podotýkam, že vypočítaný stav k roku 2016 je minimalistický. prečo to hovorím? lebo už niekoľko rokov máme teplejšie zimy, tiež rastie priemerný počet mladých. toto výpočet nezohľadňuje. a aké mám zhodnotenie? minimálny počet by sa mal pohybovať okolo 1400... je to domnienka, no je vcelku oprávnená. ak si vezmeme, že mladé malo len 20% medvedíc, t.j. cca 160 medvedíc malo priemerne 2,5 mladých, tak máme + stav 400 ks. zavujíííímavéééé ;-) (pre úplnosť - z toho ešte ubudne mortalita, takže to je len možný okamžitý stav) a vyšším nárastom by bolo treba počítať i spätne, kedže výpočet je konštantne minimalistický... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jirik, 29.4.2016 o 22:29

Stoklasa - bohužel -naprostý souhlas,tam nejde o diskusi ale většinou o jednoznačný a nevyvratitelný názor,bez ohledu na argumenty./ve velké většině /Některé diskuse už úvodním oslovením ,,myslivecká hovada" nemají ani smysl... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stoklasa, 29.4.2016 o 11:11

Problémom zelených "ultra" je poľovníctvo ako také. Filozofia poľovníctva je z ich pohľadu neprijateľná a ak by bolo v ich možnostiach a schopnostiach ho zakázať, urobia všetko preto, aby to dokázali. V tom je problém celej diskusie. Tu nejde o hľadanie kompromisu, pretože kompromis ťažko budete hľadať s niekym, koho považujete za neprijateľného. A taký je žiaľ postoj mnohých "eko-ultras". Jednoducho pre nich poľovníci nie sú hodní diskusie... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off Lysec, 29.4.2016 o 7:22

Pokiaľ bude poľutovania hodný poddruh človeka, zvaný Homo panelacus, stále chápať poľovnú zver (veľké šelmy osobitne) ako modly (stvorené falošnými humanistami - napchávajúcimi sa inak bez problémov kuracinou a bravčovinou z veľkochovov - ,vegetariánmi ,ochranárskymi parazitmi a podplatenými,či duchom chudobnými zástupcami médií)a nie ako prírodný zdroj ,dovtedy budeme tento problém len tlačiť pred sebou so všetkými sprievodnými javmi, z ktorých najzávažnejší je nelegálny lov.Popritom prírodný zdroj neznamená, že ulovené zviera sa dá zužitkovať len na mäso či kožušinu,ale aj to,že jeho lov môže byť predmetom poľovníckej turistiky ako ekonomickej činnosti.Takto to chápu Škandinávci, Rusi,Turkméni,Kirgizi, Kazaši, Američania ,Kanaďania atď.Ak ste si všimli ,tak ochranári väčšinou nechcú debatovať na tému filozofie využívania obnoviteľných prírodných zdrojov.Odmietajú ju,pretože táto filozofia je realistická (vychádza z prirodzeného vývoja človeka a jeho predačnej pozície v prírodných ekosystémoch) a je teda nezlučiteľná s ich utopististickými predstavami o totálne neškodnom spolunažívaní voľne sa množiacich voľnežijúcich živočíchov a trebárs aj "premnoženého" človeka v tom istom priestore. (Niečo na spôsob biblického raja , ktorého bezkonfliktné medzidruhové vzťahy skončili známou epizódou - had, jablko pokušenia, Eva,zvedený Adam = vyhnanie z raja ...atď...). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 11

off Durell, 27.4.2016 o 18:48

Kompetentný majú v gaťoch nikto nechce byť ten čo povie - treba strielať. Lebo by mohol prísť o svojich voličov z panelákov - ktorý vedia prd o živote v horách. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 21.4.2016 o 7:17

Vraciam sa do normálu : v r.1990-2000 som robil poľovného referenta SeL š.p.Žilina (terajšie okresy BY,ZA,KN,CA,DK,NA,TS,MT,TR,RK,LM,do roku 1997 aj PD,PB.PU a IL) .Celkove sme obhospodarovali cca 100.000 ha režijných revírov.Pri organizácii "sčítania zveri "(termín , ktorý inak krajne neznášam) som vždy kládol podriadeným na srdce , aby pri "sčítaní" brali zodpovedne do úvahy bionómiu medveďa (ale aj vlka a rysa) ,hlavne ich veľký životný okrsok a migračné sklony, skrátka , aby sme dostali a verejnosti mohli predložiť len tie najserióznejšie čísla.Keďže odhady pochádzali od vonkajšieho personálu ,ktorý bol vlastne denno-denne v lese ,neviem si predstaviť,kto by dokázal urobiť zodpovednejší kvalifikovaný odhad.Za tie roky mi totiž na základe údajov vonkajšieho personálu vychádzala populačná hustota medveďa okolo 1 ks/500 ha ( ročne sme ,hlavne na jar, lovili okolo 40 medveďov,lenže medveďa sme do r.1993 mali zmluvne vyhradeného vo všetkých revíroch , kde sme mali,podľa vtedajších zákonov právo poľovníctva priznané ako väčšinový užívateľ - a takými boli skoro všetky revíry v našej pôsobnosti). Keď uvážim, že náš podnik obhospodaroval vtedy len asi 15 % lesnej plochy všetkých revírov na severe Slovenska a nie všetky revíry boli pre medveďa také vhodné ako naše ,aj tak mi vychádza ,že v terajšom žilinskom kraji a časti kraja trenčianskeho (PD,IL,PB) sa už vtedy,t.j. pred 20 rokmi (!) muselo vyskytovať najmenej 800,možno až 1.000 medveďov.A prirátajme k tomu ešte zvyšok Slovenska,hlavne banskobystrický a prešovský kraj (TANAP,N.Tatry,Rudohorie,Slov.raj,Zamagurie...) a potom ani to spochybňované číslo (4000 ks - ja ho tiež beriem s rezervou) nemusí byť ďaleko od pravdy ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off Lysec, 21.4.2016 o 6:24

Pri tejto príležitosti si spomínam na dve ochranárske perly ,cit.:" V Tichej a Kôprovej (plocha cca 13.500 ha!) žije asi 40 medveďov,netreba ich vôbec regulovať ,pretože medvede sa tam regulujú samé,v truse medveďov nachádzam srsť iných medveďov ..."(autor E.B. je známy ako údajný "ekológ").Nebohému Prof.Hellovi sa pri týchto slovách zježilo aj tých pár vlasov na hlave, ktoré ešte mal(nie z kanibalizmu,ale z tej propagovanej cieľovej populačnej hustoty)... Druhý výrok pochádza od istého "zeleného" právnika :"Ak začne medveď chodiť do dediny ,ešte vždy je tu možnosť presťahovať dedinu !".Čo k tomu dodať ,hádam len niečo o kvitnutí hlúposti a jej obrovských záhradách... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off vlavar, 20.4.2016 o 21:19

No su všade, už aj u nás.Čo si o tom myslieť. odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 20.4.2016 o 21:05

No teda ,vy surovci ! To by ste chceli ,aby sa medveď, tento "vzácny a kriticky ohrozený druh!" - lovil aj v národnom parku! A to sa smie ?!Hanbite sa ! (Prepáčte mi tento výlev - nie,nepomiatol som sa, to ma len tak chytila taká neodolateľná chuť urobiť si prču (neviem prečo sa mi tam dostalo to "r") z tých ochranárskych hlupákov (zase taký slušný výraz, sedelo by tam niečo výstižnejšie,napr. ch....,ale radšej nie ,admin je prísny...) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 20.4.2016 o 15:55

Vždy pri týchto článkoch si uvedomujem, že pomaličky sa dostaneme do situácie paralelnej so situáciou súvisiacou s ochranou kormorána, kde niektorí ochranári vykrikovali svoje bludy až dovtedy, kým nemusela byť doslova likvidácia kormoránov riešená plošne(až na úrovni EÚ), a to na náklady poľovníkov a rybárov(články odstupňované rokmi som pridal v inej téme). Situácia tu začína nadobúdať podobné kontúry až nato, že netrpia ryby a kormorán neovalí človeka alebo dieťa, ktoré si dovolí vrátiť sa po zotmení domov (v zastavanej oblasti), napr. z detského ihriska. Kde sú teraz tie reči o tom, ako sú ľudia premnožení a medveďom chodia do "obývačiek" v lese a preto sú macovia agresívni.. Keď sa medvede objavia v mestách, tak je zrazu "ochranárska propaganda" ticho a ak sa niečo stane alebo vznikne nejaká škoda, tak zodpovedných budeme hľadať ťažko. Tí už budú chrániť, iný, "ohrozený" druh s pazúrmi či krivým zobákom a potichu opustia scénu s medveďom. Apropo, odpadové staničky resp. uzamykacie kontajnery tak preferované ochranármi považujem len za dočasné riešenie, z dlhodobého hľadiska len môžu vystupňovať medvediu agresivitu, ktorá bude podmienená aj sťaženým resp. znemožneným prístupom k potrave. V istom slova zmysle je v danom článku naznačená aj určitá "degradácia" správania populácie, resp. istých jedincov medveďa spôsobená aj jeho premnožením, ktorú som naznačoval vo svojom predchádzajúcom príspevku v podobe tzv. synatropných medveďov- kde aj v článku sa uvádza, že- "Mláďatá vychované svojimi matkami za posledné roky považujú už takýto spôsob obživy za prirodzený.“ A toto bude mať len stúpajúcu tendenciu a symbol našich veľhôr, ktorému majú patriť hlboké lesy, bude pomaly na úrovni potkana vyberajúceho odpadky v blízkosti obydlí. Preto chráňme kľudne ďalej. Tvárme sa, že medveď je u nás kriticky ohrozený druh a jeho stavy nie je vhodné riešiť zvýšeným odstrelom. Pýtajme sa niektorých susedných štátov a úradníkov z EÚ kde medveďa pár desiatok rokov nemajú ako veľmi ho ešte chrániť máme. Veď tie hausnumerá o ich počtoch idú len od tých krvilačných poľovníkov, ktorí chcú opití z džípu uloviť medveďa. Na to, aby číslam od poľovníkov aspoň niekto začal veriť musel byť zafinancovaný výskum cez DNA, pričom zistené počty už v súčasnosti nie sú aktuálne a každým rokom sa budú exponenciálne zvyšovať. Ja sám som zvedavý, kedy "ochranárskym sektorom" vymasírovaná verejnosť pochopí, že medveď nie je plyšový macko a kúpou trička od nejakého ochranárskeho spolku mu nikto život nezlepší. A že chrániť treba iné druhy. Verím, že potom si odstrel spoločnosť vyžiada sama. Len verím, že nie až po prvom pohrebe či dlhodobom pobyte v nemocnici osoby, ktorá išla po zotmení vyniesť v meste smeti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 16

off heimdall, 20.4.2016 o 14:30

Úžasné..."Vedenie Vysokých Tatier, ale i odborníci ľuďom odporúčajú nezdržiavať sa po zotmení v blízkosti smetných nádob a kontajnerov na smeti. Ľudia by takisto mali vo večerných hodinách minimalizovať svoj pobyt mimo obytných budov." odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 20.4.2016 o 14:12

Wolfhunter, nacelnik by odpovedal, ze situace je kriticka, nikoli vsak zoufala :-o) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off steyr, 20.4.2016 o 11:45

Neviem dokedy sa bude čakať, na nejaký vážny stret a útok, ktorý môže mať tragické následky... Bude sa problematika premnoženia medveďa hnedého, riešiť seriózne až potom? Kto bude potom za ťažké ublíženie na zdraví, či za smrť zodpovedný? Bežný obyvateľ či návštevník určitej lokality? Majú extrémistický ochranári už aj na tento prípad nachystané stanovisko, vyjadrenie, vyvodenie zodpovednosti? Voči komu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 20.4.2016 o 10:17

kde je Baláž a Lukáč....prečo nejdu robit infostánky do Smokovca...ludia by ich zlynčovali....nestačí toto ako argument aby prestali strkat nos do vecí kde posledné roky napáchali škody?...ja byt obyvatelom podám trestne oznamenie...ved ich aktivita vyustila do obmedzovania osobnej slobody človeka medvedom?! kde su teraz aktivisti!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off apple, 20.4.2016 o 7:47

mirosz, nerozumiem príspevku... to je kritika plánovitého chovu a lovu maca? s domnienkami o platbách? povedz názor, ako riešiť premnoženie, alebo teda vysoké stavy ohrozujúce ľudí na životoch v ich domovoch??? a dodržať pritom nejaké zásady chovu... ako, ak nie priamym zainteresovaním dotknutých???? ako zlikvidovať súčasný korupčný systém? len sa pozri: na poľane stačí povedať a už sa strieľajú. inde stačí, ak niekoho maco zmrzačí, všakže. a je nanajvýš nevhodné sa v súčasnosti baviť o nejaýkch kritériach - vekových triedach a pod. to je len podsúvanie výmyslov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 20.4.2016 o 6:11

mirosz - ak to o.k. na konci Vášho príspevku znamená, že predpokladáte masívny nelegálny lov ,tak sa k tomu predpokladu pripájam (už pekných pár rokov).Bohužiaľ už neraz sme sa presvedčili,že pre hlupáka sú pojmy ako "občianska neposlušnosť" a "menšie zlo" úplne neznáme.Takže ako múdro poznamenal Stagstalker - vyhrajú papierovú bitku ,ale prehrajú vojnu .Smutné na tom je to, že tú vojnu za hlupákov budú prehrávať naše (ale aj poľské či potenciálne maďarské, české alebo rakúske...) veľké šelmy.Pripomína mi to "náš" boj za mier za socializmu, keď sme boli tak pripravovaní na nukleárnu vojnu až sa vtipne tvrdilo ,že "svetový mier udržíme aj za cenu tretej svetovej vojny!". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

zobrazené 1321-1360 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov