Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Lov, vnadenie a vábenie líšok - nie norovanie - diskusia

autor: off sniper100
pridané: 9.2.2010 13:17
Viem, že podobných tém tu zopár bolo no boli akosi opomenuté, preto by som chcel túto tému zosumarizovať. Takže žiadam o tipy, nápady, finty, návody a skúsenosti z praxe. Zaujíma ma všetko, nakoľko ma lov líšok naozaj chytil a chcem sa neustále zlepšovať. Takže kde a akým spôsobom lovíte, aké používate vábenie a nástroje na vábenie, akú zbraň a optiku, maskovanie, oblečenie, ako sa dá urobiť vnadisko a ako na ňom loviť. Ako na to reagujú líšky, aké je charakteristické správanie líšok a pod. Zaujíma ma proste každá zaujímavá skúsenoť či nápad využiteľný pri love líšky, čoho sa naopak vyvarovať a pod. Zaujíma ma však klasický lov na postrižke, alebo posliedke, nie kopanie či norovanie. Ďakujem a lovu zdar.
počet zobrazení: 101 477
počet hlasov: 8
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off rado100, 6.1.2015 o 17:21

Podľa mojich skúseností to ihneď po ulovení neodhadneš. Aj veľký lišiak ktorí má hlavu ako vlčiak nemusí mať zlatú medailu. Veľkú úlohu tu zohráva veľkosť svalov lebky. Stalo sa mi viac krát že pri inak veľkom lišiakovi bola bodová hodnota iba na striebro. A naopak aj menší lišiak môže byť zlatý. Každopádne každá ulovená líška si zaslúži aby sme jej vzdali úctu úpravou trofeje, preparovaním lebky, vypracovaním kožušiny u lišiaka aj penisovej kostičky a to bez ohľadu na to či medailu dosiahne, alebo nie.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 15

komentáre

zoradiť
zobrazené 121-160 z 609 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off jeges, 31.1.2013 o 8:54

v tomto roku len samce ani jedna samica, to by sme mali taky veľký nepomer v populácii alebo len náhoda? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off plidinsky, 31.1.2013 o 8:41

u nás presne opačne ;) a záleží kedy boli ulovené, samec hľadá samicu, preto sa viac "trajdá" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jeges, 31.1.2013 o 8:37

Ahojte chcem sa spýtať akom pomere mate tohto roku ulovené líšky? U nás od decembra sa ulovili 2 líšky a vyše 15 lišiakov. Čo to môže spôsobiť že sa lovia len samce? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rimo, 30.1.2013 o 17:57

Musim sa priklonit k nazoru ze ked prsi sa tazko poluje na lisky. Ked tak nad tym premyslam malo kedy sa mi aspon podarilo kmotru vidiet pocas dazda. Za snezenia to je nieco ine, to som aj strelil. Toť z mojej strany :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off plidinsky, 30.1.2013 o 17:23

príroda je nevyspytateľná a nikto netvrdil, že líška za mokra ani kožuch neukáže... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 30.1.2013 o 16:07

Včera večer u nás riadne pršalo. Kamarát išiel von sám lebo mne sa nedalo a strelil líšku. Stál za družstevným plotom celý premočený a líška vyšla z družstva práve vtedy keď najviac pršalo. No a teraz si vyber. Je samozrejmé že za dažďa je pravdepodobnosť uloviť líšku oveľa menšia ako keď je pekne sucho, ale možné je všetko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off plidinsky, 30.1.2013 o 14:54

ako hovorí PoloVlad: z mojich skúseností nemá zmysel ísť von, keď prší. Keď sneží alebo je hustá hmla, je to niečo iné. Čo sa ale týka výšky snehu, líšky si po výdatnom snežení radšej dajú pauzu a počkajú kým sneh tzv. zľahne. A úplne platí heslo, že keď je kaňkovanie, lišiaci majú iné na rozume ako myši naháňať (ako každý samec v ruji). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaroslav103, 30.1.2013 o 14:46

Mne prišla líška na vnadisko aj za silného dažďa(prišla behom aby sa veľmi nepremočila), tohto roku som pri snežení strelil za dve hodiny dve líšky. Keď napadlo 40cm za deň a aj v noci ešte snežilo, ráno som šiel skontrolovať vnadisko, stopa po líške tam bola. Takže na vnadisko príde za každého počasia. Len si musí byť istá že sa tam nažerie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off PoloVlad, 30.1.2013 o 13:54

Od starých chlapov - líškarov možno počuť rôzne názory. Ja som počul, že pokiaľ vonku prší, alebo je zlé počasie, líška si nepôjde premočiť kožuch. Či je to pravda alebo nie, nechám na každého, jestvujú aj výnimky aj prípady, kedy sa mi to potvrdilo. Ja som sedel v nedeľu 3 hodiny na jednom mieste a viem, že v tej časti sa vždy nachádza nejaká líška, ale začal padať sneh, hoci nefákalo, líšku som nevidel. Možno to čiastočne pripisovať aj páreniu, že na "pocit hladu" akosi zabúdajú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off brano11, 30.1.2013 o 13:44

Ťažko povedať.Včera večer som čakal tri hodiny a žiadna sa neukazala,mrholilo a trošku bola aj hmla. No v pondelok to bolo uplne iné,bezvetrie,nepršalo,mierne oteplenie a uspech dlho nenechal na seba čakať. Ulovil som líšku po hodine sedenia a po dalšej pol hodine lišiaka,ktorý prišiel po stope líšky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off akos308W, 30.1.2013 o 12:43

Dobrý deň !Chcel by som sa spýtať takomto počasí či má význam skúsiť hmla a topísa sa sneh?vopred dakujem! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off plidinsky, 29.1.2013 o 21:56

balky: aj keď moja IŽa pričupila už niekoľko ryšaviek, odkedy mám remington, beriem na vábenie ten. a nikdy nesedím vonku cez noc ;) viď viac: foto ID 193183 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off balky, 29.1.2013 o 21:31

Guľovnice take a na taku vzdialenosť ale čo tak posnažiť sa z brokovnicu na par metrov.A dosledky mrazivých nočných poľovačiek vidím na svojom otcovi že sa nevie postaviť z pohovky čo má problémy z kĺbmi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 29.1.2013 o 18:30

Ďakujem za radu. Mali sme stohy sena v revíry, ale už to vysoká skoro všetko zjedla, takže by som sedel skoro na zemi a bál sa že mi jeleň zožerie klobúk :) Skúsim teda počkať kým sa dopária, len dúfam že keď bude odmäk budú zjazdné lesné cesty... Ja som mal v noci len srnčiu a vysokú.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 29.1.2013 o 11:19

Ak máš v revír v ktorom sú stohy slamy, určite vyskúšaj tam. Vyhrabať si v stohu dieru do ktorej si sadneš a budeš mať dobrý rozhľad a už len čakať. Stohy a poľné hnojiská sú pre líšky magnet hlavne v období párenia. Používajú ich ako orientačné body a označujú si tam močom svoje teritórium. Každá líška ktorá pôjde okolo sa pri stohu určite zastaví. Stalo sa mi, že tam prišli tri líšky naraz a mohol som si vyberať. Na vňadisko až po kaňkovaní keď budú vyhladnuté a najlepšie keď je odmäk a vňadisko rozvoniava do ďaleka. Teraz sú tuhé mrazy a návnada je zamrznutá ako nanuk a to líškam moc nechutí. Mimocodom dnes ráno o pol ôsmej videná líška asi na tristo metrov vrešťadlo zabralo zmenila smer a smerovala ku mne no vošla do porastu a odtiaľ som ju už nevytiahol. Možno zradil vietor veľmi sa točil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 29.1.2013 o 10:55

Bohužial (pre mňa) musím súhlasiť s Jaroslavom. Do konca decembra, ešte aj začiatkom nového roku chodili líšky na vnadisko bez problémov, keď som vydržal sedieť do rána, vždy som nejakú videl. Potom ako by uťal líšku neviem vôbec vysliediť. Skúšal som aj striedať vnadiská a nič. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaroslav103, 28.1.2013 o 14:39

Na vnadisku sa na líšky dobre poľuje do konca decembra, vtedy nešpekulujú, idú takmer všetky priamo ku návnade hneď z večera. Ak je zakrmované od jesene, za niekoľko vychádzok na jednom vnadisku strelíš 5 -10 líšok. Čo sa týka januára, na návnadu prichádzajú až po deviatej večer, dovtedy sa venujú iným veciam. Vidím ich prechádzať okolo, aj tri idú po jednej stope, ale nezastavia sa. Toľko moje skúsenosti s vnadiskom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusanbe, 28.1.2013 o 10:39

Líšky som lovil ZHáčkom 7x57R/16 broky 5,1 guľa celo plášť.Padali po tom celkom slušne,pri nastreľovaní zaváži hodne ako je vyšľahaná hlaveň. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rimo, 28.1.2013 o 7:17

No u nás je lísok veela mozem kludne skonstatovat po víkende aj ich aktivita je vynikajúca. Len keby ten sneh nebol taký nedobrý, jedine postriezky sa oplatia, posliedky nemájú význam. Co sa týka tých vnadísk tohto roku nemám ziadne ale po minulé roky som tiez zakladal a nestalo sa mi zeby ho lísky ignorovali. Max tak 2 dni ho skúmali a potom hostina :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sipik, 27.1.2013 o 23:06

Ako píše Plidinsky, ak je to čerstvé, líšky bývajú spočiatku nedôverčivé. Ale odporúča sa vnadiská robiť už na jeseň, aby boli na ne líšky v zime navyknuté. Sú to predsa len prefíkané tvory a mám skúsenosť, že aj dlhodobo zásobované vnadisko navštevovali líšky intenzívnejšie až po tom, čo bola dlhšiu dobu vyššia vrstva snehu a mráz. Vtedy lepšie reagujú aj na vábničky. Ak nie je sneh a je dosť myší, tak je s nimi ťažko. Aspoň u nás na poliach. Proste myši musia byť zalezené pod snehom a zamrznutou zemou, a až potom sa dá s líškami rozumne "komunikovať". Ale párenie môže spôsobiť, že sa správajú úplne inak, ako by sme chceli. Mám však skúsenosť, že som večer štekajúceho lišiaka navábil vrešťadlom rovno pod posed. Bolo -18 a tak asi pud sebazáchovy v jeho prípade zvíťazil nad tým rozmnožovacím. (Aj keď nakoniec zvíťazil 4,0 mm MINIMAGNUM :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off brano11, 27.1.2013 o 22:18

Vnadiská sú spravene už 10 dni.Stopy sú možno 10m okolo vnadiska,ale tie tam bežne bývali aj ked tam vnadisko nebolo.Ale uplne k navnade nejdu.To ani mne nejde do hlavy,prečo naň nechcu ist.Teraz pripisujem tomu kankovanie a neprijmaju asi tolko potravy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off plidinsky, 27.1.2013 o 21:55

brano11: sú tam stopy? neverím, že líška sa nepríde kuknúť na takú laskominku - je možné, že prvé 2-3 dni len obchádzajú ale potom ich hlad presvedčí (vlastná skúsenosť - prvú noc ku kadáveru prasiatka líška došla po pofarbenej stope, očuchala, išla preč, neskôr sa doňho pustili skupinovo) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off brano11, 27.1.2013 o 21:51

Máme v revíri spravene 2 vnadiská, na ktorých sú predložené bravčové kosti a odpad zo zabíjačky(črevá,kože) no a líšky naň akosi nechodia napriek to mu, že pohyb líšok je dosť velky. Skoro na každej postriežke strielam na líšku a ked aj nestrielam tak aspon vidim. Ale na vnadisko nikdy neprídu ako keby ho ignorovali. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off soblo, 27.1.2013 o 21:30

Spodná líška je chytená nameko druhá na komoru. Ja som iné strelivo do zh nemohol nastreliť rozhadzovalo to.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off plidinsky, 27.1.2013 o 20:16

soblo - nechcem rýpať, ZHčkovým GB strieľam aj ja, 7x57R - SB poloplášť, 11,2g SPCE, a výsledok je rovnaký ako u tej vašej hornej líšky na spomínanej fotografii - črevá vonku - preto tu z hľadiska poškodenia kožušiny musíme hovoriť o vcelku "veľkej diere" saris - 7X57R/12 - čo sa týka lovu líšok (vábenie, krmovisko, v lete líščence), tak je to dobrá kombinácia, samozrejme, musíš použiť vhodné strelivo - doporučujem kombináciu striel NORMA FMJ + Rotweill Express 4,5mm ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off soblo, 27.1.2013 o 12:24

Mám starší gulobrok zh a ten papá selier belot 7*57r. 11,35g. Líšky som strelil na 80 krokov keď sedely pozry foto na profile. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off saris, 27.1.2013 o 11:58

soblo.......aký typ strely používaš? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off soblo, 27.1.2013 o 11:57

7*57je vpohode mám strelené dve líšky týmto kalibrom čistý priestrel kožušina nepoškodená. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 27.1.2013 o 11:18

Mám podobnú skúsenosť ako vy.Od zotmenia do polnoci žiadny pohyb. Neviem si to vysvetliť, nie je počuť ani štekanie. Zajtra to skúsim nadránom a podelím sa s výsledkom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off saris, 27.1.2013 o 10:30

Líškobijci.............. aký typ strely požívate pri love líšok s rážou 7x57 R ???? Čo to robí s kožuštekom? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off soblo, 27.1.2013 o 9:43

Tie potvorky sú veľmi opatrné chodia potichu vôbec nereagujú na štekanie vábničkou. Na vnadisko chodia neskoro v noci alebo nad ránom. Uvidíme po splne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sipik, 27.1.2013 o 0:13

Dneska akosi viazne diskusia vo všeobecnosti. Všetci skalní diskutéri asi sedia na konári a je im dobre... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dreamer4u, 26.1.2013 o 23:42

podobna skusenost. dnes pri splne som pri vynasani krmiva a trosku sedenia strelil lisku na 90 m na fleku.Myslel som si ze po tomto uspechu to im dnes v noci nandam ale po navrate cca po 23ej musim konstatovat ze som nezaznamenal ziadny pohyb lisok.Bud uz polovali davno v dedine na sliepky alebo neviem co ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sipik, 26.1.2013 o 21:31

Dnes večer konečne bolo jasno, zima a bezvetrie. Po západe slnka začali štekať 2 lišiaky. Jeden sa vzďaľoval a ignoroval vrešťadlo. Druhý sa ozval len raz asi 100m predomnou, ale asi ostal v jarku a nevidel som ho. Vtom sa 3m pred posedom z jarku zafúkaného obrovskými závejmi vysúkal lišiak, ktorého som strelil - lehce prašivý :-( Mám ho v galérii. Potom som zistil, že je tam nora - rovno pod posedom :-) Sedel som ešte hodinu, ale bolo úplne ticho, videl som doďaleka a nikde sa líšky nehýbali. Po tom sľubnom začiatku to úplne stíchlo. Možno neskôr v noci, ale bolo -7 a sedel som tam už dosť dlho... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 24.1.2013 o 10:59

Dnes ráno som bol vyniesť odpad z rýb a trochu posedieť na posede. Mal som úspech strelil som od júla svojho jedenásteho lišiaka. Popis a foto je v mojich fotografiách. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 23.1.2013 o 19:34

ranger: a nauč sa gramatiku. Inak ťa nebudú brať vážne a niektorých ľudí z toho bolia oči. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ranger, 23.1.2013 o 16:59

plidinsky: jako neklud ze budu zvierata stoho zmetene? a nemohol by som sa stebou o tom pobavit? cez spravy? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off plidinsky, 23.1.2013 o 16:25

ranger: dufam, ze toto si myslel cisto ako srandu, ak mas zaujem o vabenie zveri, skus sa o tom pobavit s niekym starsim, lebo takto zbytocne iba sposobis neklud v danom reviri. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ranger, 23.1.2013 o 15:26

ja som našmu malemu psovi zobral malu roztrhanu hracku(piskaciu) vybral som to piskcie a potom som pridal niake trubky a malo to slaby piskot nieco ako miskovacka ked som fukal hore dole. hned som to siel vyskusat a asi o 18:00 som isiel si sadnut na taku desku a hned som testoval asi po 5 min prisla kuna ale potom uz nic tak som skusil iba von fukat podobny zvuk ako vabnicka na srncov. Piskal som ale ziadni neprisiel iba ked som to napodobnoval tak fvaja zacali stekat ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 23.1.2013 o 7:09

Zdravín Vás Ferko, a ďakujem za takýto príspevok, konečne aj jeden o bezpečnosti a to priamo z Vašej praxe.Bol som taktiež svedkom, keď jeden, Česi ich krásne menujú "bouchalové", strieľal v behu na líšku dolu do doliny guľovou kozlicou 9,3x74R, ale na moju otázku, že či vie kde skončila guľa, povedal, že však nemal celoplášť... Ale to, že 18gr. strela sa určite nerozložila a šla ďalej, ho už netrápilo. Preto na tie kmotríčky sedí kaliber od 5,6 do 6,17 aj vzhľadom na bezpečnosť a zásadne poloplášť. A bezpečnosť vo Vašom spomínanom prípade systémom "výstrel - stop" zaručuje kaliber 17 Remington. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 121-160 z 609 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov (Egon Gočár) 2.diel
Poľovníctvo TEREM