Heming hunting
dnes je sobota,  20. apríl 2024,  meniny má Marcel,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:48,  dnes západ slnka: 18:41
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Lov, vnadenie a vábenie líšok - nie norovanie - diskusia

autor: off sniper100
pridané: 9.2.2010 13:17
Viem, že podobných tém tu zopár bolo no boli akosi opomenuté, preto by som chcel túto tému zosumarizovať. Takže žiadam o tipy, nápady, finty, návody a skúsenosti z praxe. Zaujíma ma všetko, nakoľko ma lov líšok naozaj chytil a chcem sa neustále zlepšovať. Takže kde a akým spôsobom lovíte, aké používate vábenie a nástroje na vábenie, akú zbraň a optiku, maskovanie, oblečenie, ako sa dá urobiť vnadisko a ako na ňom loviť. Ako na to reagujú líšky, aké je charakteristické správanie líšok a pod. Zaujíma ma proste každá zaujímavá skúsenoť či nápad využiteľný pri love líšky, čoho sa naopak vyvarovať a pod. Zaujíma ma však klasický lov na postrižke, alebo posliedke, nie kopanie či norovanie. Ďakujem a lovu zdar.
počet zobrazení: 100 979
počet hlasov: 8
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off rado100, 6.1.2015 o 17:21

Podľa mojich skúseností to ihneď po ulovení neodhadneš. Aj veľký lišiak ktorí má hlavu ako vlčiak nemusí mať zlatú medailu. Veľkú úlohu tu zohráva veľkosť svalov lebky. Stalo sa mi viac krát že pri inak veľkom lišiakovi bola bodová hodnota iba na striebro. A naopak aj menší lišiak môže byť zlatý. Každopádne každá ulovená líška si zaslúži aby sme jej vzdali úctu úpravou trofeje, preparovaním lebky, vypracovaním kožušiny u lišiaka aj penisovej kostičky a to bez ohľadu na to či medailu dosiahne, alebo nie.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 15

komentáre

zoradiť
zobrazené 601-609 z 609 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off ray20, 12.2.2010 o 9:55

vrestadlo nie je drahe a nezavadzia a netreba si davat dole rukavice a aj pekna zbierka vabniciek je vizitkou polovnika :) takze ziadna panika ak vam to na prste nepojde :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 12.2.2010 o 8:47

Možno je na nete nejaké video o tom neviete niekto? A aj ústne vysvetlenie by možno na začiatok pomohlo, ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rinko, 11.2.2010 o 17:13

Aj ja by som rád vedel ako sa vrestí na prstoch ruky.Ale to nam snajper asi nepomoze ked nam to aj vysvetlí.To zrejme treba vidiet.Su vseljaký machri ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 11.2.2010 o 15:31

NA prste ruky spraviť vrešťadlo? To počujem prvý krát, to je ako?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabrielSO, 11.2.2010 o 11:16

Moja skúsenosť na líšky zase je taká, najlepšie sa poľuje k večeru keď sú mrazíky stačí vyjsť na posed na prste ruky spraviť vrešťadlo a po chvíli zopakovať ,ak je líška v cca 500m okruhu určite vyjde k svojej koristi ,samozrejme staré líšky sú opatrne , párkrát sa mi stalo že líška už bola vonku po dvoch ,troch vábeniach. Ak sa ukáže pozor na každý svoj pohyb a najmä pri manipulácii so zbraňou, líška je veľmi prefíkaná.Toto vábenie zopakujem asi desaťkrát ,ak líška nevíde idem na ďalší posed.Orol napísal lov líšky veľmi dobre a výstižne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off sniper100, 11.2.2010 o 8:25

Hmmm zaujímavá rada, raz mi tak išli tri za sebou a urobil som tú chybu čo si napísal, strelil som prvú. Odbehli ostatné dve no zostal som sedieť a asi po hodine prišla ďalšia a aj tá padla, len neviem či to bola jedna z tých dvoch a vrátila sa alebo iná. Teraz po tvojej rade by som začal "od konca", dobrý nápad....ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rinko, 10.2.2010 o 21:37

Ja iba skromne.Najmä v čase kankovania.Ak Ti pridu naraz 2 lisky za sebou,strilaj najprv tu zadnu.Prvá zásah sukmenovca často nevidi a preto nevie čo sa deje.To ju na chvilu zdrží,je zvedavá prečo zadná liska lezí a nepokracuje.Tento moment sa dá využit na ulovenie aj druhej lisky.Keby si strielal najprv na prvu lisku,zadná to priamo vidí a aj priamo okamzite vyhodnotí situaciu,čiže okamžite odskakuje.to je moja skusenost-osvedčená.nemusi to vsak vzdy takto fungovat.Lovu zdar prajem,niekedy sa ozvi či sa ti ti osvedcilo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off sniper100, 10.2.2010 o 9:14

Ďakujem za vyčerpávajúci príspevok a teším sa na ďalšie. Aj ten lov na vnadisku a jeho príprava ma zaujíma. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 9.2.2010 o 21:35

Lov líšok ( XI,XII, I, II – vo vyšších polohách aj III ) večernou a nočnou postriežkou.

Líška v zimnom období spravidla schádza za potravou z lesov do dolín a do blízkosti obydlí – družstvá, usadlosti, záhradkárske osady, ponad sídliská, dediny, okolo riek a pod. Miesto postriežky treba v tomto prípade zvoliť zákonite dole ( ráno sa zas vracia „hore“, odkiaľ prišla). Cestou dole sa obyčajne maskuje a kryje, t.j. využíva okraje hôr, remízky, kraje potokov, brázdy, kraje zalesneniých plôch a pod. Ak sa od hory smerom do doliny tiahnu jeden- dva úzke pásy zarastených plôch ( kríky, stromy ) je takmer isté, že líška tadiaľ po okraji pôjde. Pokiaľ chceme čakať na líšku na zemi, treba si vytypovať vhodne miesto a vzdialenosť pre streľbu ( podľa druhu zbrane ), vietor, dobrý rozhľad, predpokladaný smer príchodu líšky. Ak budeme v kríkoch, treba si dopredu „vyrezať a upraviť“ miesto, čo trvá 5-10min. Pokiaľ tam nocujú straky, vhodné miesto pre nás hľadáme pár metrov inde, pokiaľ nocujú straky na susedných kríkoch, je to vítaná pomôcka :-) Keďže vieme, že líška spozoruje na malú vzdialenosť ( 30-70m aj za kríkom! aj nepohybujúce sa predmety, treba byť opatrný. Netreba pripomínať, že líška aj pri chôdzi a sklonenej hlave má veľký zorný uhol pohľadu a dokáže zachytiť predmety asi do výšky 6 metrov. Nešuštivé oblečenie je úplnou samozrejmosťou. Nerobíme žiadne prudké pohyby rukami, hlavne nie od trupu tela – od seba. Výdrž je veľmi dôležitá – bežne treba čakať aj dve,tri, štyri hodiny. Väčšinou sa dočkáme. Pokiaľ líška ide, resp. je blízko je najväčšou chybou prudko zdvihnúť zbraň! Pomaly a ruky popri tele, NIE od tela! Pri tomto opísanom spôsobe nepoužívame vábničku, na rozľahlejších miestach s veľmi dobrou a ďalekou viditeľnosťou ( aj od chrbta! ) môžeme. Pokiaľ nie sme úspešní a rozhodli sme sa ísť domov, treba ešte cestou posliediť. Pokiaľ uvidíme líšku aj na väčšiu vzdialenosť, schováme sa a hlavne pripravíme. Vytiahneme vábničku a PRIMERANE! zavábime ( kratšia vzdialenosť myška, lasička - väčšia vrešťadlo ). Niekto to dokáže aj na perách, ruke, polystyrén. Určite to spoľahlivo funguje, pokiaľ nebola už predtým líška niekým zradená. Inak líška je pomerne zvedavá šelma a tak pri troche snahy a poznania by mal byť úspech zaručený. Vábenie v spomínaných prípadoch ale nefunguje v období párenia – kaňkovania, vtedy líšky na myšky, lasičky a zajačiky nereagujú, ale venujú sa príjemnejším povinnostiam :-) Nabudúce ( až bude chuť a čas ) o dennom love posliedkou a love na „újedi“, prípadne lovu líšok do pascí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

zobrazené 601-609 z 609 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM