Heming hunting
dnes je nedeľa,  5. máj 2024,  meniny má Lesana/Lesia,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:23,  dnes západ slnka: 19:03
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Lov, vnadenie a vábenie líšok - nie norovanie - diskusia

autor: off sniper100
pridané: 9.2.2010 13:17
Viem, že podobných tém tu zopár bolo no boli akosi opomenuté, preto by som chcel túto tému zosumarizovať. Takže žiadam o tipy, nápady, finty, návody a skúsenosti z praxe. Zaujíma ma všetko, nakoľko ma lov líšok naozaj chytil a chcem sa neustále zlepšovať. Takže kde a akým spôsobom lovíte, aké používate vábenie a nástroje na vábenie, akú zbraň a optiku, maskovanie, oblečenie, ako sa dá urobiť vnadisko a ako na ňom loviť. Ako na to reagujú líšky, aké je charakteristické správanie líšok a pod. Zaujíma ma proste každá zaujímavá skúsenoť či nápad využiteľný pri love líšky, čoho sa naopak vyvarovať a pod. Zaujíma ma však klasický lov na postrižke, alebo posliedke, nie kopanie či norovanie. Ďakujem a lovu zdar.
počet zobrazení: 101 275
počet hlasov: 8
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off rado100, 6.1.2015 o 17:21

Podľa mojich skúseností to ihneď po ulovení neodhadneš. Aj veľký lišiak ktorí má hlavu ako vlčiak nemusí mať zlatú medailu. Veľkú úlohu tu zohráva veľkosť svalov lebky. Stalo sa mi viac krát že pri inak veľkom lišiakovi bola bodová hodnota iba na striebro. A naopak aj menší lišiak môže byť zlatý. Každopádne každá ulovená líška si zaslúži aby sme jej vzdali úctu úpravou trofeje, preparovaním lebky, vypracovaním kožušiny u lišiaka aj penisovej kostičky a to bez ohľadu na to či medailu dosiahne, alebo nie.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 15

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 609 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off LESLOV, 6.12.2013 o 18:51

Odporúčam vnadidlo na líšky a na vnadenie sú dobré ryby. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duro123, 6.12.2013 o 18:48

To je sice pekný nápad , ale využitelnost v praxi ? ( : ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 6.12.2013 o 17:44

pokial nechceš mat problemy s ochranarmi ,nauč ich na kukuricu a ked si zvyknu nemaš problem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off duro123, 6.12.2013 o 16:33

založenie vnadiska na lišky - Zdravim potrebujem pomoc pri založeni vnadiska, ake vnadidlo bude najvhodnejšie popripade nejaku pomôcku na vnadenie za všetky rady dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lorgarius, 30.10.2013 o 13:29

moj stary otec pouzival male zrkadielko spolu s navlhcenym kuskom polystyrenu a vedel tym velmi dobre napodobnit zapistanie lasicky. Skvele to fungovalo na lisky aj na macky. Par krat som to skusal, ale nikdy sa mi vabenie prilis nedarilo. Zrejme na to starky mal svoj dlhymi rokmi nacviceny fortiel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 30.10.2013 o 9:48

:) Stoklasa správne...o tom píšem :) Ak ti vábnička nesedí, neznamená že je zlá. Ja napríklad nevábim na nordikoch. Podľa mňa sú zbytočne predražené a nedarí sa mi s nimi. To však neznamená, že ich budem odsudzovať. Sú machri, ktorí na nich vábia a majú veľké úspechy. Ja to neviem. Preto nechám hodnotenie a popis techniky vábenia skúsenejším, ktorí to majú zvládnuté. Naopak zaujala ma turbomyškovačka, ktorú odkedy som si ju zaobstaral by som nevymenil za žiadnu inú myškovačku. To len ako príklad v mojom prípade... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Stoklasa, 30.10.2013 o 8:54

miso 111 - Jasné, že sa treba naučiť vábiť, to je samozrejmosť. A či existuje zlá vábnička? No existujú také, ktoré tomu či onému nesedia. Každému vyhovuje niečo iné. A je dobré sa o skúsenosti podeliť. Myslím, že ty si tu mal kopu fotiek ulovených líšok, takže vieš o čom hovoríš - teda Lovu zdar a nový rekord. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off plidinsky, 30.10.2013 o 7:50

ako hovoril môj starý otec - kožuch musí najskôr aspoň raz poriadne vymrznúť :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 30.10.2013 o 7:14

dakujem za inf miso111 :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 30.10.2013 o 5:50

Je to presne tak, ako píše orol. Ak sa naučíš vábiť, zlá vábnička neexistuje. Každá má svoje finesy a tie treba vymakať. A čo sa týka dosahu...výrobca uvádza nejaké +- hodnoty v metroch ale je to spravidla za ideálnych podmienok (jasno, absolútne bezvetrie, mráz...). Všetko závisí od počasia. Ak silno fúka nesprávnym smerom, líška prejde okolo teba na 200m bez toho aby počula hoci zajačie vrešťadlo. Ak fúka k líške, začuje ťa aj na kilometer ale na pol kilometra ťa zvetrí :))) tak si vyber. Poskúšal som už kopu vábničiek a všetky sú svojim spôsobom účinné. Na niektorých som sa ešte vábiť nenaučil. Používam najmä vrešťadlo od Devany a turbomyškovačku. Na tých to mám zvládnuté asi najlepšie. Najčastejšie však vábim na dlani. Má to niekoľko výhod. Najmä si ju nezabúdam doma, nestrácam ju...a je to asi najúčinnejšie...odkaz Kožušina je vraj dobrá keď ako vravia starí jágri "planô hruškovô lístia opadne" ale to je fakt len orientačné :) Už som strelil pár líšok koncom novembra, keď hrušky o liste už ani nechyrovali a remeň bol ešte modravý. Najlepšie vyčkať do decembra a prvých lepších mrazov, kým sa líška "v snehu vykúpe". Potom to bude to pravé orechové. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off orol, 30.10.2013 o 0:20

Treba sa naučiť vábiť a poznať okolo toho veci a nie vymýšľať, ktorá vábnička - ktorého výrobcu je najlepšia. Všetky vábničky sú viacmenej dobré, resp. na každú sa dá líška privábť, samozrejme pokiaľ nebola zradená atď... P.s- človek môže mať aj stradivárky, ale keď nevie na ne hrať , tak sú k ničomu a obecenstvo znechutene odíde. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stoklasa, 29.10.2013 o 21:24

Výrobca udáva okolo 700 metrov. Ja som za dobrých podmienok pritiahol lišiaka z 1km. Ale to bola skôr výnimka. Myslím, že do tých 500m je to v pohode. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter2010, 29.10.2013 o 20:55

Ešte by ma zaujímal dosah u vábničky, ktorá napodobňuje lískanie lasičky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stoklasa, 29.10.2013 o 20:46

Mal som aj "turbomyškovačku", ale neoslovila ma. Odrádzal ma už ten názov turbo, no nakoniec som ju skúsil. Ale nevidel som rozdiel v efektivite medzi klasickou a turbo myškovačkou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 29.10.2013 o 20:31

a čo kožušina ? kedy je najkvalitnejšia prelom november december? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter2010, 29.10.2013 o 20:07

Ďakujem za vaše rady! Už som zvažoval kúpu Nordik. Ešte sa spýtam, čo tak turbmyškovačka? Nebolo by hvodnejšie si tú sadu poskladať sám? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 29.10.2013 o 17:26

Mám vábničky ako od Devany tak aj Nordick. Pravdu povediac ten Nordick mi moc nereže. S Devanou som dovábil už veľa líšok no s Nordickom zatiaľ ani jednu. Ja by som si kúpil od Devany. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter2010, 29.10.2013 o 16:20

Ďakujem ti za radu. 4ítal som si aj staršie príspevky, ale nemal som v tom jasno. Dvaja majú na rovnakú vábničku úplne odlišný názor. Nechce sa mi vyhadzovať peniaze len tak do vzduchu. Ešte raz ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stoklasa, 29.10.2013 o 13:45

Preberá sa to tu každý rok. Ja mám myškovačku a lasičku od Devany a vrešťadlo od Nordiku. Som s oboma výrobcami veľmi spokojný. Ak by som kupoval znova, zobral by som od Devany tú sadu aj s púzdrom, čo majú teraz v ponuke, akurát včera som si pozeral ich stránku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter2010, 29.10.2013 o 13:22

Zdravím všetkých skúsených líškarov a obraciam sa na nich s prosbou. Chcel by som sa túto zimu viac povenovať lovu líšok vábením. Ako isto viete na internete je plno druhov vábniček ad veľkého množstva výrobcov. Zvažujem kúpu buď to vábničky Nordik Predator Pre-tuned alebo sady vábničiek od Devany. Čo by ste mi odporučili? Teším sa na Vaše príspevky! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off plidinsky, 30.8.2013 o 13:42

My sme s Ivanom Teplanom úspešne vyskúšali novú vábničku z USA: viď foto odkaz - vábnička odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 30.8.2013 o 12:03

Ja som na lasičku pri kukurici ulovil v priebehu dvoch dní tri líšky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jan2222, 30.8.2013 o 11:03

Používal som lasičku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 30.8.2013 o 7:38

V tomto období je najlepšie používať vábničky ktoré imitujú hlas lasičky, drozda alebo myškovačku. Sú to hlasy jemné a vzhľadom k tomu že teraz máme oveľa väčšiu šancu vidieť alebo privábiť mladé líšky sú tieto hlasy vhodnejšie. Agresívny hlas zajačieho vrešťadla nám mladé líšky vyplaší. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jan2222, 29.8.2013 o 23:11

Zisťujem, že keď vábim teraz líšku, tak na to na čo v zime zaberá, teraz uteká preč ako gáfor. Uvažujem, či je vôbec rozumné teraz líšku vábiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off saris, 5.6.2013 o 17:13

Jozef, neboj.....kým prídem domov tak líšťatá už budú samostatné :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 4.6.2013 o 22:48

saris už to nechaj na zimu.. :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off saris, 4.6.2013 o 20:59

Jozef.....už to mám v skrini....len sa dostať konečne domov a vyskúšam to :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESLOV, 4.6.2013 o 19:57

MOJO CRITTER + vreštadlo je naozaj výborná kombinácia na doplnenie ešte myškovačka. Kto raz vyskúša MOJO CRITTER tak neoľutuje...naozaj odporúčam!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter2010, 4.6.2013 o 19:05

Pustili by ste ju aj keby bola prašivá? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jozef, 4.6.2013 o 18:25

Koniečne niekto kto v tej hlave niečo má (wolfHunter)...saris:určite to skús je to dobrá vec samozrejme s použitím vrešťadla,líška venuje tomu pozornosť a ide priamo k moju... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 4.6.2013 o 18:05

hunter2010 ak nie si z revíru zameraného na drobnú zver nechaj líšky na pokoji aspoň kým nevyvedú mladé po etickej stranke by sme mali brať ohľad na to že takzvané tlmenie škodnej v tomto období je poväčšine len spôsob akým mladé uhynú hladom ked´sa odloví rodič.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hunter2010, 4.6.2013 o 15:45

Dobrý deň prajem Vám skúseným líškarom! Dnes sa mi po dlhej dobe podarilo naraziť na líšku, ale ako naschvál nemal som so sebou zbraň.Rozhodol som sa pre ňu bežať domov, rýchlo sa zapísať do knihy a frčať na miesto stretnutia. Sám som neveril tomu, že tam ešte líška bude lebo mi to trvalo asi 40 minút. No na moje prekvapenie líška na lúke stále myškovala. Priblížil som sa k nej asi na 150 metrov, kľakol si a zbraň oprel o koleno. Vopred som sa tešil zo svojeho prvého úlovku, ale to som nemal. Líšku som podstrelil, videl som ako vyskočila a šprintovala do lesa. Začal som si nadávať, že som sa nepokúsil priblížiť. Nie nadarmo sa hovorí "mladosť pochabosť". Išiel som na nástrel a našiel som ryhu v zemi od Oryxa. Na nástrele som nenašiel ani kvapku farby, ani pes nič nenašiel. Chcem sa opýtať Vás skúsenejších kedy a vobec či sa líška niekedy vráti na svoje miesto. Ďakujem za odpovede! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off saris, 23.2.2013 o 13:30

ahojte líškari. Má niekto skúsennosti s týmto ???? odkaz alebo niečo podobné???? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sipik, 31.1.2013 o 21:02

V roku 2012 iba 3 lišiaky a 1 líška, pred týždňom lišiak - proste slabota. Ale z dlhodobého hľadiska mám vypozorované, že drvivá väčšina úlovkov - lovím hlavne s použitím vrešťadla - sú lišiaky. (Aj na poslednej spoločnej u nás som strelil lišiaka.) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 31.1.2013 o 16:17

Ulovil som 11 lišiakov. Lovil som ako v lese tak aj v poli. Okrem toho u nás ulovili ešte dvoch lišiakov a dve líšky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jeges, 31.1.2013 o 13:47

Minulý rok to bolo také vyrovnané, a teraz by sme mali mat viacej alebo menej lísčat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Poacher, 31.1.2013 o 10:08

U mňa zatiaľ spolu 4 líšky, jedna samica a traja samci ... Poľujem na dolniakoch ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaroslav103, 31.1.2013 o 10:00

Ked som mal vnadisko v doline na lúkach strieľal som samé lišiaky, líšku len výnimočne. Tohto roku sa mi pomer zmenil, 6:3 pre líšky, vnadisko bolo vo vyššej polohe v lese. Možno je to tým. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off plidinsky, 31.1.2013 o 9:31

nepomer nebude, to nie je ako u srnčej. u líšky skôr dochádza ku zmenám počtu mláďat, než k zmenám pomeru pohlaví. Ale záleží aj, čo ste minulý rok ulovili atd. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-120 z 609 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov