Heming hunting
dnes je piatok,  26. apríl 2024,  meniny má Jaroslava,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:37,  dnes západ slnka: 18:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Lov, vnadenie a vábenie líšok - nie norovanie - diskusia

autor: off sniper100
pridané: 9.2.2010 13:17
Viem, že podobných tém tu zopár bolo no boli akosi opomenuté, preto by som chcel túto tému zosumarizovať. Takže žiadam o tipy, nápady, finty, návody a skúsenosti z praxe. Zaujíma ma všetko, nakoľko ma lov líšok naozaj chytil a chcem sa neustále zlepšovať. Takže kde a akým spôsobom lovíte, aké používate vábenie a nástroje na vábenie, akú zbraň a optiku, maskovanie, oblečenie, ako sa dá urobiť vnadisko a ako na ňom loviť. Ako na to reagujú líšky, aké je charakteristické správanie líšok a pod. Zaujíma ma proste každá zaujímavá skúsenoť či nápad využiteľný pri love líšky, čoho sa naopak vyvarovať a pod. Zaujíma ma však klasický lov na postrižke, alebo posliedke, nie kopanie či norovanie. Ďakujem a lovu zdar.
počet zobrazení: 101 131
počet hlasov: 8
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off rado100, 6.1.2015 o 17:21

Podľa mojich skúseností to ihneď po ulovení neodhadneš. Aj veľký lišiak ktorí má hlavu ako vlčiak nemusí mať zlatú medailu. Veľkú úlohu tu zohráva veľkosť svalov lebky. Stalo sa mi viac krát že pri inak veľkom lišiakovi bola bodová hodnota iba na striebro. A naopak aj menší lišiak môže byť zlatý. Každopádne každá ulovená líška si zaslúži aby sme jej vzdali úctu úpravou trofeje, preparovaním lebky, vypracovaním kožušiny u lišiaka aj penisovej kostičky a to bez ohľadu na to či medailu dosiahne, alebo nie.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 15

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 609 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
on dominik.t, 5.4.2015 o 19:30

Zdravím.Mate niekto skúsenosti s lapakom,ktory sa vsuva do nory ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on 308Winchester, 18.2.2015 o 21:17

Posunieš krúžok ku koncu membrány, a pery musíš mať za tým gumovým krúžkom, čiže ho budeš mať vo vnútri úst a krátkymi intervalmi fúkaš do vábničky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off atyla13, 18.2.2015 o 20:30

Zdravím . Chcem a opýtať používateľov vábničiek Nordik mini predátor ako je potrebné posunúť gumený krúžok ak chcem napodobniť pišťanie myší. Na obale je napísane " posuňte gumený krúžok ku koncu membrány a krátkymi intervalmi fúkajte do vábničky " ale mne sa to dajak nedarí :). Ďakujem za rady ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESLOV, 27.1.2015 o 14:06

to je zaujimave lebo mne to funguje perfektne a k tomu ked vrestim ako zajac tak to nema chybu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bullystafford, 27.1.2015 o 13:16

som skusal....u nas "nepouzitelne" liska od toho uteka alebo oblukom obzera ale nepride blizsie. Skor asi na tie rozsiahle hladove uzemia v USA kde je kojotov a inych psovitych na mraky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off LESLOV, 27.1.2015 o 10:19

a skusal si uz MOJO CRITTER?? Je to super a uspech takmer vzdy zaruceny. Odporucam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off juniper, 27.1.2015 o 10:01

Ma niekto skúsenosť,alebo skúšal niekto myši hrad?Ešte skôr som to niekde čítal a zdalo sa mi to dosť logické, no či to funguje neviem.Ide o zariadenie kde sa do sena raz za čas hodí hrsť zrna a myši sa tam zabývajú.Základom toho je aby to bolo suché. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off juniper, 20.1.2015 o 9:09

Jaro1 máš pravdu. Tvárila sa že ju to nezaujíma len tak si sedela pozrela do zeme v pravo v ľavo a potom si išla svojou cestou pomaličky.nevadí ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off startoci, 19.1.2015 o 20:37

poradte prosim, ako vabite lasickou: myslim aku dlzku piskania, pocet pisknuti v serii, ako casto serie opakovat... mne sa podarilo na lasicku privabit v ruji srnca, v zime divu macku, a tiez dve lisky. rad by som sa zdokonalil, dakujem. inak mne osobne sa osvedcilo najviac vrestadlo a polystyren + zrkadlo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 19.1.2015 o 15:01

juniper 9:31- moj stryco rozumiet liskam a vravi ze ked liska na vabenie sadne a javi akoze hlboky nezajem to byt lest, prave vtedy je v najvecom strehu a najviac podozrievava prave v tejto kriticka chvili nesmie myslivec ani raz vabit ani sa hnut prave v tomto bodu ze mnoho myslivcov urobi chybu a necha sa touto lstou lisky zaskocit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rimo, 19.1.2015 o 14:35

no znacku ti nepoviem lebo si uz nepamätam ale je to stekanie lisky pocas kankovania tak to bolo napisane na obale... Len ja raz neviem na tom dat spravny zvuk alebo ton :) a to som v obdobi kankovania vonku velmi casto a skusam to, len ma to uz nebavi ze aj ked mi vyjde lisiak a skusim zavabit tak utecie... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off plidinsky, 19.1.2015 o 13:58

Rimo: a čo za vábničku používaš? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Rimo, 19.1.2015 o 9:55

mne osobne zajačie vrešťadlo funguje tiez mi trvalo kym som prisiel na to ze nie sa snazit napodobnit co najvernejsie vreskot zajaca ale bolest je dolezita, aj myškovačka je fajn len si neviem dat rady s hlasom rujnej lisky pocas kankovania. Neviem ci je chyba vo mne alebo vo vabnicke ale na taky zvuk neprivabim nic... Len odplasim :) nevie niekto poradit? Pripadne ked by niekto mal odkaz na nejake video, ja som hladal dost ale nic poucne som nenasiel ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off plidinsky, 18.1.2015 o 11:10

juniper: ja osobne by som použil turbomyškovačku, resp. myškovačku. Všeobecne nie je žiadny problém meniť vábničky, t.j. pokiaľ líšku moje vábenie zaujalo a je na ceste ku mne, niekedy zoberiem do úst len turbomyškovačku (dajú sa na nej vytvoriť aj hlasité ale aj veľmi tichučké zvuky) a už ju len dotiahnem bližšie pomocou myškovačky. Samozrejme nič nie je isté, pokiaľ líšku medzičasom zaujalo niečo iné, často ju nedotiahneš ani čarovným prútikom (napríklad myši, utekajúci zajac atd). Ale taká je poľovačka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off juniper, 18.1.2015 o 9:31

Poradil by mi niekto?Včera sa mi podarilo vábničkou lasička privábiť líšku,prišla asi na 100 metrov. Potom si sadla a už nespolupracovala.Keď sa rozhodla zmeniť smer a odísť (pokojne) tak krátke zapískanie ju zastavilo no ku mne už nešla. Čím som ju mal dovabiť? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 8.1.2015 o 20:13

Tak ako píše plidinsky. Líška je tvor zvedavý a reaguje na hlas zveri v smrteľnej agónii, alebo hlas jej prirodzenej koristi akou je myš či lasica. Vábenie v lese má svoje špecifiká je to ťažšie ako na voľnom priestranstve. Vietor sa v lese točí viac ako na poli líška môže prísť a my ju nemusíme zbadať poprípade nás môže zradiť vietor. Bežne vábim na lúkach tesne pod lesom kde je veľká pravdepodobnosť výskytu líšok a práve zajačie vrešťadlo máva väčšinou úspech i keď práve dnes po troch zavábeniach sa nič nedialo ale po pol hodine kľudu som použil hlas lasičky a líška bola do dvoch minút na lúke. Bohužiaľ veľmi blízko pod posedom a neprirodzená poloha pri streľbe guľou spôsobila že som líšku minul. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off plidinsky, 8.1.2015 o 14:20

Admin: i keď si to možno niektorí poľovníci stále myslia, aj líška, ktorá v živote zajaca naživo "nevidela" môže prísť na vrešťanie zajaca - pri vábení predátorov ide hlavne o tú "bolesť" v hlasovom prejave, nie o tom, či je to vábenie presne také ako sa traduje (je dôležité si uvedomiť koľko rôznych zvukových variácií môže zajac/králik vydať, keď ho niečo loví a s niečím bojuje). V lese začínam vábiť väčšinou presne opačne ako na otvorených plochách - t.j. po 1/4 až 1/2 hodine kľudu po príchode najskôr myškovačka, potom vtáčik, potom lasička a potom vrešťanie, samozrejem s dlhšími časovými odstupmi (samozrejme to záleží na tom, ako potichu sa ti podarí na dané miesto prísť). 2. Všeobecne z výskumov (hlavne v zahraničí) vychádza, že hustota líšok je zvyšuje s priblížením k ľudským obydliam - a toto si dovolím tvrdiť hlavne v oblasti juhu stredného Slovenska platí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

správca admin, 8.1.2015 o 11:41

Rád by som sa spýtal na váš názor, keď sa mi nedarí v lesnom prostredí vábiť na zvuk vrešťanie zajaca, môže byť neúspech (nevravím že nie je mnou) i kvôli tomu že v lese líška zajaca asi ani nevidela a nevie čo to je za zvuk? Či je tak zvedavá, že príde pozrieť? Aké zvuky vábite v lesnom prostredí? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 6.1.2015 o 17:21

Podľa mojich skúseností to ihneď po ulovení neodhadneš. Aj veľký lišiak ktorí má hlavu ako vlčiak nemusí mať zlatú medailu. Veľkú úlohu tu zohráva veľkosť svalov lebky. Stalo sa mi viac krát že pri inak veľkom lišiakovi bola bodová hodnota iba na striebro. A naopak aj menší lišiak môže byť zlatý. Každopádne každá ulovená líška si zaslúži aby sme jej vzdali úctu úpravou trofeje, preparovaním lebky, vypracovaním kožušiny u lišiaka aj penisovej kostičky a to bez ohľadu na to či medailu dosiahne, alebo nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 15

off Ondrik, 6.1.2015 o 13:54

mám takúto otázočku. je možné ihneď po ulovení líšky nejako odhadnúť, že by lebka mohla dosahovať medailovú hodnotu? napr. nejaké miery, ktoré sa dajú ihneď po ulovení odčítať a ktoré by mohli naznačovať, že vyvárať hlavu líšky by mohlo mať zmysel. vďaka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sipik, 21.7.2014 o 21:15

Mne sa raz behom jednej hodiny podarilo toto odkaz Bola to v podstate náhoda, viď popis fotky. Tohto roku sa líšťatá začali objavovať na strnisku medzi dvoma kukuricami. Zasadol som do jednej kukurice a z tej oproti som čakal líšky. Po chvíľke jedna vyšla. Skúšal som myškovať, ale už dávnejšie mám skúsenosť, že mladé líšky moc nereagujú, skôr sú zaujaté pohybom myší v ich okolí. To kŕmenie by som videl asi ako lepšiu možnosť ako ich dostať na dostrel, ak vychádzajú priďaleko. Mimochodom, tú z kukurice som úspešne ulovil, súrodenci sa však v ten večer neukázali... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rip-curl, 21.7.2014 o 20:54

Tak se po dlouhé době povedlo lišče - odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 29.5.2014 o 15:53

Od júna kŕmim líšky odpadom z rýb. Nakoľko brat je rybár tak mám odpadu habadej a je perfektné pozorovať mladé líšky ako si nesú celú kostru veľkého pleskáča. Ryba funguje stopercentne v každom ročnom období ale aj kvalitné granule sú výborné len nie tie lacné zo supermarketov tie im vôbec nevoňajú. Osobne si myslím, že tie líšky zostanú v danej lokalite až do jesene. Ak sa tam narodili tak tam zostanú až pokiaľ sa kukurica nezoberie a oni budú nútené nájsť si svoje nové teritóriá. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Mysho22, 29.5.2014 o 15:17

rado100: Práve v týchto miestach sú len 2 hydranty a oboje som prešiel blízko je stará nora no neobývaná tak neviem z kade sa liščence zobrali. Preto si nie som istý či tam budú aj dnes ,ale pre istotu zakrmim a aktivitu zistím podľa ubytku krmiva. Horšie je ,že repka je hneď vedľa kukurice ktorá má cca 15cm a za týždeň možno 2 už nebude žiadnej šance na ulovenie líščat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 29.5.2014 o 14:54

Podobný prípad sa mi stal pred dvoma rokmi. Len to bolo o pár týždňov neskôr. Kukurica bola asi po pás a v nej 4ks líštičiek. S posedu som to mal po kukuricu 110 metrov a líšky vychádzali asi vo vzdialenosti 230-250 metrov. Vyskúšal som lasičku a v jeden večer som ulovil dve a na druhý večer ďalšie dve. Líška mala noru priamo v kukurici pri hydrante a mala iba tieto 4 mláďatá. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Mysho22, 29.5.2014 o 14:17

Páni líškari čo by ste doporučovali pri odlove malých liščiat schovaných v repke? Včera som narazil na líšku vykračujúch si po ceste a podľa stôp som zistil ,že v danej lokalite nie je sama tak som sa usadil ku krmelcu ktorý stál sám v poli popri repke. Za hodinku začal v repke lomoz a 40m odomňa vybehlo prvé ličša tak som sa schoval za krmelec a čakal lišky sa hrali v repke no nič som nevidel tak som z kapse vytahol zabudnutu myškovačku a zavábil do 5min bolo vonku dalšie hyperaktívne lišča ktoré pobehalo hore dole a schovalo sa znova do repky. Tak som čakal znova cca 5min a znova som zavabil a za minutu prišlo dalšie líčša tentokrát troška menšie a posadilo sa v klude na kraj repky a to bolo jeho osudná chyba. Preto sa chcem spýtať či má niekto s podobným odlovom skúsenosti poprípade či by nebolo na chybu na kraji repky zakrmiť s granulami zmiešaných rybou múčkou a pri sebemnšom pohybe v repke skusit vabiť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jan2222, 6.2.2014 o 23:24

Ja som teraz vyskusal novu vabnicku Clausen Predatorcall 1. odkaz Štyri krát som bol s nou vonku, styri krat som vabil a liska vysla vzdy. Raz sice na cca 300m, ale vysla. Pritom z mojho pohladu to vabenie bolo hrozne. Este to nemam poriadne nacvicene. Manzelke sa nepaci, ked s tym doma vrieskam. :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off bakchus, 27.12.2013 o 13:01

Najlacnejsie psie granule, staci za hrst ale aby vzdy bolo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jozgel12, 27.12.2013 o 8:57

peters: ked budete mat foto,, tak mi napisete?? nech sa kuknem,, ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 26.12.2013 o 21:55

lososový olej odkaz koupíš ho v rybářských potřebách a obyčejný granule pro psy lehce polít a rozhodit tam kde chceš lovit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peters, 26.12.2013 o 21:33

Ano, funguje to. Je to v jame lepšie ako len pohodene v brázde. Cez kari siet to sťaží prístup liske k vnadidlu ale len aby sa tam chvíľu zdržala. Dávame tam ryby, vnutornosti a samé dobre veci. Keď tento rok napadne sneh dám k vnadisku aj fotopascu. Len nevýhoda u nás je tá že tam chodia aj vyhladované tulavé psy... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Jozgel12, 26.12.2013 o 19:05

peters: mate to vykušane v praxi?? funguje to??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off duro123, 7.12.2013 o 17:53

To je dobry napad nuž idem sa asi učit zavarať ryby :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lukas01315, 7.12.2013 o 9:27

duro123 nam ucitel hovorel taky jeden dobry sposob len dost zapachavy :) nachytaj si nejake ryby a zavar ich ako kompot len to neotvaraj doma lebo ta videdia :)a porozlievaj to okolo posedu alebo kde budes sedavat alebo ked uz nie to tak si zozen vyvrhy z ryb a to mas paradne .. :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duro123, 7.12.2013 o 7:56

To s tou rurou sa mi celkom pozdáva. Vdaka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESLOV, 6.12.2013 o 21:07

Mám na mysli toto: odkaz alebo toto: odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off findula, 6.12.2013 o 20:53

Mám rouru o průměru 20cm zakopanou v úhlu 45 stupňú ve svahu naproti kazatelně.Dávám tam většinu vývrhů a další zbytky včetně rybích.Lišky to pravidelně navštěvuji.Samozřejmě černá též ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off peters, 6.12.2013 o 20:40

Aké vnadidlo myslíš ? Napríklad vykopana jama asi 50x50x50cm a cez ňu na vrch kari sieť ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off duro123, 6.12.2013 o 19:30

Potreboval by som navod na nejaku pomôcku s PVC rurky ktorá sa vraj dobre uplatnuje pri vnadeni lišok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Strelec11, 6.12.2013 o 19:05

Kup udenača a to zaručene zaberie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 609 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov