Heming hunting
dnes je pondelok,  20. máj 2024,  meniny má Bernard,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:03,  dnes západ slnka: 19:22
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Lov, vnadenie a vábenie líšok - nie norovanie - diskusia

autor: off sniper100
pridané: 9.2.2010 13:17
Viem, že podobných tém tu zopár bolo no boli akosi opomenuté, preto by som chcel túto tému zosumarizovať. Takže žiadam o tipy, nápady, finty, návody a skúsenosti z praxe. Zaujíma ma všetko, nakoľko ma lov líšok naozaj chytil a chcem sa neustále zlepšovať. Takže kde a akým spôsobom lovíte, aké používate vábenie a nástroje na vábenie, akú zbraň a optiku, maskovanie, oblečenie, ako sa dá urobiť vnadisko a ako na ňom loviť. Ako na to reagujú líšky, aké je charakteristické správanie líšok a pod. Zaujíma ma proste každá zaujímavá skúsenoť či nápad využiteľný pri love líšky, čoho sa naopak vyvarovať a pod. Zaujíma ma však klasický lov na postrižke, alebo posliedke, nie kopanie či norovanie. Ďakujem a lovu zdar.
počet zobrazení: 101 524
počet hlasov: 8
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off rado100, 6.1.2015 o 17:21

Podľa mojich skúseností to ihneď po ulovení neodhadneš. Aj veľký lišiak ktorí má hlavu ako vlčiak nemusí mať zlatú medailu. Veľkú úlohu tu zohráva veľkosť svalov lebky. Stalo sa mi viac krát že pri inak veľkom lišiakovi bola bodová hodnota iba na striebro. A naopak aj menší lišiak môže byť zlatý. Každopádne každá ulovená líška si zaslúži aby sme jej vzdali úctu úpravou trofeje, preparovaním lebky, vypracovaním kožušiny u lišiaka aj penisovej kostičky a to bez ohľadu na to či medailu dosiahne, alebo nie.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 15

komentáre

zoradiť
zobrazené 441-480 z 609 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off juross, 2.1.2011 o 14:44

teraz so mnou jedna cvičila, dlho dlho som ju nevedel privabit na dostrel, ale na koniec sa ku mne rozbehla a zastavii ju len broky, zase krasny zážitok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rinko, 29.12.2010 o 10:14

Dnes nad ránom mi prišla ako duch na vnadisko kmotrička.Prekvapilo ma to ,lebo už dlhšie som ho nedoplnil a sadol som si tam iba preto,lebo kvôli snehu som sa nemohol dostať inam.Dlho sa nezdržala keď nič nenašla a pomerne rýchlo cupitala preč.Stihol som po nej vystreliť brokmi 5,1 mm od zadu,ale vzdialenosť už bola na hrane-40metrov.Kmotra značila zásah a po 100 metroch ostala ležať v poli.Vydýchol som si.Dobre je.Čakal som ďalej,bola ešte tma.Občas som na môj úlovok mrkol ďalekohľadom.Na moje prekvapenie po 20 min. vidím úlovok sedieť.Nechcelo sa mi vybaľovať z vyhriatej deky a preto som situáciu podcenil a líšku nechal tak.Snáď jej dôjde...Po ďalších 10 min.sa líška tackavo pobrala na opačnú stranu snehovej pláne.To už som sa začal rýchlo vymotávať z deky a obúvať.Kmotrička začala pridávať na rýchlosti a ja som vedel že je zle.Po pofarbenej stope sa dalo dobre sledovať čoraz menej potenciálny úlovok.Aj na ležisku bolo pomerne dosť farby,ale postupne sa strácala a po chvíli sa stratila celkom.Aj krok sa podľa stôp líštičke postupne vyrovnal a na konci poľa pri kríkoch kde líška zatiahla,by už podľa stôp dávno nik nepovedal že niečo nie je v poriadku.Tak takto som ja priatelia dopadol v toto dnešné mrazivé ráno.Lovu zdar prajem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 28.12.2010 o 22:51

Ondrík, ma nes.r :-) Nabudúce, nech sa to nestane :-) P.s- odteraz Ti želám dobrú mušku a veľa úspechov. Zaslúžiš si to. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ondrik, 28.12.2010 o 13:56

včera som jednú peknú líšku netrafil :( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 28.12.2010 o 12:02

Joooj no ja som bol včera stôp plno, no líška sa neukázala žiadna, ale zážitok to bol perfektný, vyskúšal som aj termofor, ale s gelovou náplňou + zabaliť do deky a bolo to perfektné -15 nebol žiaden problém. Verím, že úspech sa dostaví. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gregory, 27.12.2010 o 22:49

Kurnik, Vy sa mate. Ja som zatial bez snehu. Ale navnada je vsetka zozrata. Uz dufam ze kazdu chvilu nasnezi. Lovu zdar! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 23.12.2010 o 7:34

Zdar líškari! Ja tu budem až po Novom roku asi, takže Vám prajem všetkým Pekné sviatky a šťastný nový rok a dúfam, že Vám vyjde aj nejaký ten čas na lov, hlavne líšok. Prajem pevnú ruku, a veľa krásnych zážitkov. Lovu Zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 22.12.2010 o 22:29

Poacher, správne, dakujem a pamätám :-) Pozdravujem Ťa a pozdravujem benelliho. ktorý mi napísal správu. Nech sa darí, páni- Lesu a lovu zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 22.12.2010 o 15:51

Myslím, že Orol nepísal že nie je vhodná, ale že nie je "vynikajúca". Ja aj keď ju na líšky dosť často používam, musím s Orlom súhlasiť. Veľakrát líška ďaleko odbehne aj po dobrom zásahu. Áno aj strelivo veľa zaváži, ale od čias odkedy nie je v predaji Winchester X-pediter ja neviem nájsť jedno spoľahlivé na líšku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off benelli, 22.12.2010 o 15:39

OROL preco myslis ze malorazka nie je vhodna na lisky ? podla mna zalezi aj na strelive ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sokol127, 22.12.2010 o 14:15

Zdravim. Čítam veľmi zaujmavé príspevky k lovu líšok, tak pridám aj ja. Včera večer som bol okúsiť. Išiel som na nekrytú sedačku, nachádzajúcu sa na okraji zárastu s dobrým výhľadom (tak 300m) na lúku. Na sedačku som sa približoval popri tomto záraste. Ešte som si ani nestihol sadnúť, pred sedačkou vo vzdialenosti 40m na lúke prichádzala priamo na mňa líška. Kým som stihol nabyť, bola tak na 15m, tiško som piskol iba ústami, zasekla a vyšla rana (o 20.00) Líška ostala v ohni, strieľal som 223, dosť ju to však rozbilo, neskôr pridam foto. Neviem či bola hluchá alebo čo, keď ma nepočula vychádzať na sedačku, lebo niako ticho som teda nešiel. Pri približovaní k sedačke som však použil biele maskovanie, možno v tom to bolo. Prajem veľa úspechov... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 22.12.2010 o 13:37

Znovu je dnes ( aspoň u nás ) mimoriadne vhodný čas na ulovenie líšky, líšok, ako aj inej zveri. Aj cez deň, aj v noci. Cítim to v kostiach :-) P.s- malokalibrovku som nikdy nechcel na lov líšok kvôli skúsenostiam, ktoré s ńou mám. Je to síce vynikajúca zbraň, ovšem nie vynikajúca na líšky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlciaskala, 22.12.2010 o 13:20

maloraska je na toto slavba a liska aj s dobrim zasahom odchadza velmi daleko a malo farbi naj ideelnejsia zbran na lov lisok na vnadisku je gulabrok brokova hlaven 12 a gulova 222,223 rem alebo nieco podobne ale ja osobne pouzivam solo gulovnicu 308 win a pouzivam poloplaste od federalu 11,7g a ked je vedsi vistrel tak dobry preparator to dokaze zastopkat ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 22.12.2010 o 13:01

Hm to je škoda. No s malorážkou je to niekedy tak. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off benelli, 22.12.2010 o 12:30

strielal som malorazkou a bohuzial som doskriabany farby ako z prasata ale ani psik ju nenasiel :( to sme presli mozno 2 km skoncili sme v kriakoch :( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 22.12.2010 o 7:57

Čím si strieľal Benelli? Držím palce pri dohľadávke, potom nezabudni dať vedieť, ako to prebiehalo a dopadlo! :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off benelli, 22.12.2010 o 7:40

vcera vecer sa oplatilo cakat :)tam kde som si urobil rybacie vnadisko zhruba 20 kg odpadu som necakal dlho asi po pol hodine mi prisiel krasny lisiak ale bol zhruba 80 metrov odo mna ked som pootvoril okno na chate tak sa zlakol a usiel, po zhruba 1 hodine prisiel uz na 50 metrov a bolo onho postarane bohuzial odbehol do kricia zhruba 50 metrov kde silno farbil ale som ho nenasiel teraz rano berieme psika a ideme dohladat :)dufam ze neusiel do nory :( bola by ho skoda ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 21.12.2010 o 13:50

No ja mám GB 16/6,5X57R, guľa je to dobrá a presná, ale líška po zásahu ..., Neviem zvažujem aj ja nejaký GB s menšou guľou vyložene na líšky, keďže najviac času venujem práve im, ale neviem akú guľu zvoliť ... Najviac sa mi pod kožu zakráda Hornet a v kombinácii s brokom by to mohol byť aj 22 Mag., alebo 22 Win. Mag., príp. 22 WMR ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 21.12.2010 o 13:36

Zdravím páni, zdravím Ťa Poacher, ja som mal odjakživa tu u nás na líšky hornet, neskôr som ešte prikúpil GB 500 243W/12 a GB 500 5,6x52R/12. S H som dokázal veľa, no s GB ešte viac, najmä pri love líšok a preto ho z tohto pohľadu pokladám jednoznačne za univerzálny. Keby som tu u nás konkrétne poľoval na líšky len brokovnicou, bol by som značne ochudobnený o úlovky líšok, najmä ich počet. Brokovnica aj tu u nás sa dá naozaj využiť hlavne pri zriadení zdochliniska na kratšie vzdialenosti. V začiatkoch som používal aj ZP 16/16, no odišli mi z desiatich líšok asi tri- štyri a tak som si rázne povedal, dosť! a zariadil horeuvedené. S brokovnicou nás to veľakrát núti strieľať aj na väčšie vzdialenosti, resp. skúšame to, alebo nedokážeme odhadnúť dobre účinnú vzdialenosť streľby hlavne v noci pri rôznych spôsoboch lovu líšky a tak to potom vyzerá:-)) akonáhle som začal používať horeuvedené zbrane, takmer 100% istota a úspešnosť. P.s- dnes u nás znovu výborný čas na ulovenie líšky. Sú po tých mrazoch v oveľa aktívnejšom pohybe cez deň, cez noc. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ToMaS0077777, 21.12.2010 o 13:14

V nedelu som bol sediet(od 19 do 0:0O)nic mi neprislo ,vyniesol som rybaci odpad a vcera som si bol sadnut znova,ale skor od 18 do 22, Uspech na seba nenechal dlho cakat asi po hodine mi prisiel cca na 8Om peknyy lisiak , ulovil som ho gulov. dnes pojdem znova uvidime ako sa zadari. LOVU ZDAR !! Liskam zmar !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 21.12.2010 o 12:49

Ešte k tomu pre Teba Orol dodám, že prichádzam im na kĺb aj na dolniakoch, ale problém je aj v mojej adaptácii a to je ten, že sa len veľmi nerád vzdávam brokovnice pri ich love. Veľmi nerád strieľam líšku guľou. Hore som si s brokom bohato vystačil, ale tu ma brok dosť obmedzuje tu je oveľa častejšie potrebný guľový výstrel. Plochy sú veľké a líška rada využije to, že sa k nej nedá priblížiť na poli napr. Ak strelím guľou, je mi ľúto tej kože (asi som stará škola). Aj preto som si zriadil vnadisko, čo som predtým nikdy nerobil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ondrik, 21.12.2010 o 12:34

Včera som mal jednu asi na 150 metrov. Strielat sa nedalo. Aspoň už viem, že tam je a nabudúce už budem vedieť kde ju čakať...škoda, že sa kazí čas:( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 21.12.2010 o 11:16

No v sobotu som sedel , od 15,40 do 18,40 stredne silný vietor a teplota -8°C. O 17,20 mi došiel túlavý pes a bol dobre "vychcaný" už tam musel byť predtým a nejaké kúsky s kosťami čo tam boli si z vnadiska premiestnil do blízkych kríkov, takže išiel pekne k nim a v pokoji si ich v kríkoch chrúmal len tak prašťalo.Počkal som si kým uvidím celý obrys tela a Velocitor ma nesklamal :-). Ostal som ale v pokoji sedieť ďalej. Asi o 15 min. na to prišla líška, ale bola zrejme z pachu psa nejaká rozhodená, šmejdila okolo po kríkoch a k vnadisku sa neodhodlala, stále sa pohybovala v kroví a vôbec nevystúpila z ich tieňa (aj mesiac už má dosť silu). Pre mňa to nebolo na istý výstrel (stále sa mi jej obrysy strácali v pozadí), keďže som mal len 22lr, tak som ju nechal tak. zdržiavala sa tam asi 5 min.Potom sa chvíľu zdržiavala za pásom kríkov z druhej strany a tam tak nervózne štekala - kňučala. Nebol to zvuk ako vydávajú v období párenia. V nedeľu som sa dostal von len cez obed, išiel som pozrieť aká je aktivita na čerstvom snehu v jednej časti revíru som stopoval , otočím sa krížom cez moju stopu si to šinie líška ľahkým behom, vzdialenosť asi 120 - 130 m, takže s mojou 22-kou som po nej propagačne 2x vystrelil, ale bez úspechu. Orol hlavný rozdiel tu vidím v tom, že na dolniakoch líšky trávia omnoho viac času v brlohoch. Paradoxne silnejší vietor im tu až tak nevadí, ako hore. Aktivita je vyššia skôr za skorého večera po 20,00 je to už veľmi slabé. Za slnečných zimných dní, kedy hore líšky behali jedna radosť, ich tu tak často neuvidíš. Hore keď som sa pomaly prešiel ponad jarky za pekných dní som skoro vždy nejakú kmotru načapal buď spala, alebo pomaly šmejdila po okolí. Tu dole som zaznamenal celodennú aktivitu ak sa to tak dá nazvať, len v období párenia, ale ešte aj vtedy trávia veľa času v brlohoch (keď brlohujeme, vždy sa tam nejaká nájde. Hore sa mi dobre vyplácalo čakať pri spádoch, tu ich líšky až tak striktne nedodržujú, často čakáš zbytočne za takmer ideálnych podmienok. Viac sa oplatí čakať priamo pri brlohu, tam je šanca podstatne vyššia. Hore som to nikdy nerobil, lebo som nepotreboval počkal som si ju inde. Hore bol terén náročnejší a v snehu si líška dobre rozmyslí kade pôjde, ale dole tam to skoro vôbec nezaváži, terén má všade skoro rovnako priechodný. Tak toľko asi z mojich pozorovaní. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gregory, 21.12.2010 o 6:27

Vcera som si pekne odsedel 6 hodin a vysledok, ziadna liska. Zveri teda bolo dost, pasol som 17 ciernych ritierov od chrbta mi doslo 24 kusov dancieho a 4 kusi jelenej zveri. No neviem preco ale liska vobec nesla. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 20.12.2010 o 18:55

Dnes bol a je čas na ulovenie líšky obzvlášť ideálny. Pokiaľ je terén, kde príliš fúka, treba sa stiahnuť do miest "závetria" a čakať. Určite sa dnes dá uloviť líška, ale aj iná zver. Jednoducho zver je v pohybe a celú noc aj bude v pohybe.Teda aspoň u nás. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rinko, 20.12.2010 o 17:53

Ja som poctivo odsedel oba víkendové večery,ale neulovil som kmotru. V piatok mi jedna prešla poza chrbát a k vnadisku sa moc nemala.Druhá asi o hodinu vykukla na pľac,ale pobrala sa presne opačným smerom.Vnadisko zaváňalo rybím čarom až pokiaľ nadobro nezmrzlo v tej kose.Tak neviem..Asi najskôr vietor spôsobil neúspech,lebo fúkal všetkými smermi.Ale na tom mieste kde vnadím sú líšky na ľudí zvyknuté,naschvál som ho tak umiestnil.Zrejme však ako kedy.Podľa situácie.V sobotu som líšku vôbec nevidel.Teraz sa oteplilo,teším sa na zajtra.Som zvedavý či zmena počasia niečo zmení.Lovu zdar všetkým. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off benelli, 20.12.2010 o 15:39

dnes som dal asi 20 kg vnutornosti a hlav z kaprov na vnadisko zajtra vecer idem pozriet uvidime vysledok :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 20.12.2010 o 14:04

No ahojte kolegovia, ako dopadol víkend, niečo sa podarilo? Ako zaberajú návnady? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off juross, 18.12.2010 o 15:22

včera na obed som som zbadal lišku, bola cca 200m. odo mna, zapískal som som len tak na ruke a skoro som ani nestihol namierit hnede bola pri mne. po jej ulovení som prešiel ešte par metrov na druhu luka či tam nie je iná a kým som sa vrátil tú strelenú už objavili krkavce, takže bolo po peknej kožušinke. LOVU LIŠOK ZDAE ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 18.12.2010 o 10:54

Poacher a chcem sa ešte opýtať, keďže máš tie, aj tie skúsenosti s líškami. Aký je rozdiel medzi "dolniakmi" a "horniakmi", presnejšie vysokohorskými, alebo podhorskými revírmi a nížinnými revírmi? Tam neplatia kritéria doby a počasia, párenia, presnejšie, kedy líšky chodia viac a kedy menej, alebo kedy vôbec nechodia? Aj keď nemám osobné skúsennosti s nížinnými revírmi, myslím si, že niet výraznejšieho rozdielu a ak je, sú to zanedbateľné rozdiely. Myslím si, že ak poľovník rozumie líškam a ich lovu na "horniakoch", tak bude rozumieť líškam a ich lovu aj na "dolniakoch", resp. takýto poľovník veĺmi rýchlo príde na "koreň veci". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rhoods, 17.12.2010 o 21:33

jaj lisky chodia len ja mam dochodene asi :( zlomeny nos...dufam,ze do kankovania to stihnem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlciaskala, 17.12.2010 o 11:36

no je tu popisane vela zaujmavich veci ozaj velmi zaujmave citanie ja osobne pouzivam na vnadenie lisok vnutornosti z osipanich alebo potom kurence u nas je hydynarska farma a tam sa daju zohnat uhiny a ked mas stastie tak sa ti podari najst take krasne zelene kura no radost ja vzdy pribijem do zeme pred posed roksorovu tic a nanu napichavam tie kurence skoro ako gyros takto ich naukladam na seba aj do metrovej vyski keby boli volne tak ich tam nestiham nosit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 17.12.2010 o 10:57

Presne tak, ako uvádzaš. P.s- S "dolniakmi" nemám žiadne skúsenosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 17.12.2010 o 10:36

Orol z Tvojho prípevku usudzujem, že poľuješ niekde v horských lesnatých oblastiach. Predtým som aj ja poľoval takto a zaužívané systémy - počasie, denná doba a pod. na ne viac - menej platili. Teraz poľujem dole v poliach na dolniakoch (tretí rok) a tu z toho neplatí vôbec nič. Líšky sú aktívne vtedy kedy hore nie sú , alebo vtedy keď to nemá logiku. Poľujem tu tretí rok a nestačím "zírať". Všetky moje "zákony" na líšku zdedené po otcovi a dedovi, ktoré boli hore zárukou tu neplatia ale vôbec! Preto stále musím tu zisťovať iné veci a pozorovať odlišné správanie líšok. Je to zaujímavé, ale je to tak a to som si už myslel pred pár rokmi, že líšky mám zmáknuté ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 17.12.2010 o 10:14

Orol, tak sa nedaj prosiť a podeľ sa o skúsenosti, určite Ti mnohí budeme povďačný, dobrá rada - nad zlato.... ja sa chystám tento víkend, tak uvidíme...:o)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Bradacik, 17.12.2010 o 9:30

Mate nejake typy ako vabit zajacim vrastadlom? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gregory, 17.12.2010 o 1:24

Orol, chcem sa opytat na tu aktivitu. Podla Vas je hlavny dovod pocasie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 16.12.2010 o 22:40

Už nejakých 4-5 rokov sa špeciálnejšie líškam nevenujem, ale silno sa mi zdá, že niektorým Vám to prídem asi ukázať a predviesť :-))), ako sa na líšku v zimnom období na snehu poľuje a ako byť úspešný z každých troch vychádzok aspoň dvakrát... v prvom rade treba chodiť výraznejšie na líšku tam, KDE JE, resp. kade chodí, KEDY chodí. Sú dni, kedy líšky sú vo väčšej aktivite a chodia takmer po celý deň, sú dni, kedy líšky majú útlm a chodia výrazne menej a sú dni, kedy líška nechodí takmer vôbec a jednoducho sa jej nedočkáme... všetkým týmto chcem povedať, že aj na líšku treba vedieť, KEDY ( ktorý deň, prípadne ktorú hodinu ísť ) a KDE ísť a či vôbec v TEN DEŇ ÍSŤ... na líšky treba chodiť vtedy, keď chodia a nie, keď nechodia, teda pokiaľ chceme líšku vidieť a uloviť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ondrik, 16.12.2010 o 18:06

Dnes som trošku vymrzol na posede...líška sa nedostavila:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 441-480 z 609 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov