Heming hunting
dnes je pondelok,  29. apríl 2024,  meniny má Lea,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:32,  dnes západ slnka: 18:54
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

HOREHRONIE - poľovníctvo alebo "poľovníctvo"? - diskusia

autor: off vanhunter
pridané: 14.12.2009 0:04
Pochadzam z Horehronia a rad by som sa podelil s Vami o moje postrehy z tunajsich revirov. Aj ked nie som polovnik, nemam nic proti polovnictvu ak sa vykonava v sulade so vsetkymi normami, pravidlami a hlavne so zdravym rozumom. Priznam sa vsak ze zver radsej vidim zivu ako ulovenu, kedze ju rad chodim pozorovat, popripade nafotit alebo natocit nejaky ten zaber. Neviem velmi posudit aka je situacia v inych oblastiach Slovenska, preto budem rozpravat len o Horehroni. Nechcem osocovat tunajsich polovnikov a ani hadzat ich do jedneho kosa. Uricte sa medzi nimi najdu aj rozumni ludia ktori poluju podla pravidiel, ale situacia tu je nasledovna: zveri je uboho malo, srncia zver pomaly mizne lebo je to tzv. "ruksakova zver", vidiet jelena nad 10 rokov alebo srnca nad 5 rokov je skutocnym zazitkom ktory sa len tak neopakuje. Krmelce su prazdne, rozpadnute a zanedbane. Ak sa prikrmuje tak vacsinou len priamo pred posedom :(. Po reviroch brazdia auta zbohatlikov ktori len strielaju ale nestaraju sa absolutne o revir ani o zver. V noci bezne pocut vystrely. Mlady polovnik ktory vstupi do zdruzenia si mozno najprv povie ze bude polovat v sulade so zakonom atd., ale ked zisti ze jeho kolegovia zastavaju nazor "ak nestrelis ty streli niekto iny", dotycny sa rychlo spamata a zacne sa aj on riadit tymto pravidlom aby mal doma aspon aku taku trofej. Nie je problem vidiet polovnikov ako po spolocnej polovacke stahuju dolu svahom aj jelenicu (zeby si ju pomylili s divakom???). Idem si po reviri s kamerou a zastavi ma polovnik ktory do mna zacne hucat ze co tu robim, nech sa odtial pakujem, ako keby som bol nejaky pytliak. Pritom tento konkretny dotycny je jednym z najvacsich pytliakov a odkmasal uz nejedneho kapitalneho jelena z Polany a takmer kazdy rok je na prehliadke nespravny odstrel pod jeho menom - vzdy sa jedna o medailoveho jelena a on stale veselo poluje - je toto normalne? Takisto sa pytam je normalne ze ked tu chytia nejakeho pytliaka je okolo toho velke halo v televizii ale nikdy nejde do vazenia a veselo si pytliaci dalej? napriklad ako jeden ktory ma asi 35 rokov ale nastrielaje ma minimalne 30 kapitalnych jelenov ( o mensich jelenoch, srncoch, a holej ani nehovoriac - su to stovky kusov) - policia mu zobrala zbrane a to bolo vsetko, samozrejme pytliaci aj nadalej. Pytam sa Vas na Vas nazor ohladom tejto problematiky. Existuje nejake riesenie ked aj medzi radmi polovnikov je kopa pytliakov a navonok to vyzera ze nemaju takmer ziadnu snahu starat sa o zver ale iba lovit?
počet zobrazení: 13 118
počet hlasov: 3
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-74 z 74 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off rys2, 28.12.2009 o 20:29

Canisdirus a hyncik, základnou podmienkou, aby veci išli k lepšiemu je konať – nie len rozprávať a neúčelne, podľa mňa na nesprávnom mieste písať. Som presvedčený, že viete , čo je Vašou povinnosťou, keďže píšete a uvádzate veci, aké uvádzate. Ako členovia, ale hlavne ľudia zo skúsenosťami Vám nemusím azda pripomínať, že existuje plejáda štátnych orgánov a inštitúcií, vrátane Slovenského poľovníckeho zväzu, kde si môžete kedykoľvek ako občania SR pri podozrení uplatňovať podnety, návrhy, žiadosti, sťažnosti, oznámenia - nároky na zjednanie nápravy a to aj anonymne. Hyncik, keby si mal aj 100% pravdu, nemyslím si, že konáš tu a hlavne takýmto spôsobom správne. Si predsa poľovník, tak ako lekár je lekar, sudca sudca, policajt policajt. Alebo si niekto iný???????????????? Riešme veci a nezatvárajme oči , s tým súhlasím. Ale riešme ich tak, aby sme neriešili a neočierňovali poľovníctvo ako celok. Toto rozumný poľovník nerobí ale problémy rieši tam, kde som vyššie uviedol. Každému, kto koná individuálne a hlavne nerozumne, nech sa to vypomstí. Kto si neváži, čo má...
Hyncik a ohováranie je všade prítomné – vždy bolo aj bude. VŠADE, aj v každom zamestnaní, aj tu na fóre! Ešte k objektívnosti a subjektívnosti, čo Ty vidíš objektívne, môže byť pre druhého subjektívne. Aj u lekára pri vyšetrení je to tak. Nevšimol si ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 28.12.2009 o 20:22

HYNCIK suhlas : )) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hyncik, 28.12.2009 o 20:19

bodo1948 tvrdíš že pytliactvo je ten najmenší problém vážno revíru ? OK a čo je potom najväčší problém? Ja sa pri Horehroncoch často stretávam s tým čo aj peter10 písal - že často najväčší význam pripisujú zániku Poľnohospodárskych družstiev ? S týmto si dovolím ale nesúhlasiť - lebo si treba uvedomiť že poľnohospodári niesu povinný nám chovať zver - naša zver im spôsobuje škody na veciach primárne určených na niečo iné a tým pádom sa na nich priživujeme- To by som aj aj mohol z dediny pozháňať všetky prasce a kravy a nahnať ich do lánov kukurice nech sa vypasú - ved zver ako zver nie ? Tu sa zas hľadí iba na poľovnícky prospech z neštastia poľnohospodára ktorému je páchaná škoda - takže by bolo dobre hned si dohodnúť náhradu za spáchanú škodu nie ? Nemôžem predsa takto vedome niekoho okrádať ? To okrádať myslím preto lebo na českých fórach neviem či myslivos či lovecké fórum - píše jeden pán o tom ako ich združenie vypláca poľnohospodárom škody spôsobené zverou a že ich to stálo okolo 100000. takže to do budúcna treba brať aj z toho pohľadu že ked moja zver robí iným škody - tak ja im ich predsa zaplatím nie ? Mne a ani ostatným by sa tiež nepáčilo keby mi do zemiakov za záhradou chodil niekto robiť škodu ?
A tu je ten problém že Družstva zanikajú?? nie to nieje problém predsa v lese je kopa políčok a nielen tam od súkromných vlastníkov alebo zrušeného družstva nieje problém dostať zem do prenájmu samozrejme za náležitú odmenu ktorá nieje vždy nízka ale dá sa bez problémov(akurát veľa papierovania a veľa vybavovania ) viem poznám ľudí čo to takto robia i ked nie pre zver . Zoženieš si zeme koľko potrebuješ 10 , 20 , 50.. ha ? koľko len chceš - zoženieš si čo len chceš siať - kukuricu - pšenicu -zemiaky repku to čo zveri najviac berie - zaplatíš agroslužby - čo ti to poorajú , zasjeú no čo si len zažiadaš - a zistíš že ti žiadne družstvo zrazu nechýba . A toto bude treba smozrejme aplikovať z dlhodobejšieho hľadiska aby to malo nejaký efekt . Jediný problém problém je ten že vynaložené prostriedky na toto všetko môžu kľudne prevyšovať ročný nájom za celučký revír ! Ale tkato by to malo byť ? chcem zver ? postaráme sa o nú a neokrádame poľnohospodárov. No a máme o další problém menej :) Pytliactvo a družstevníctvo prebrané - čo dalej trápi Horehronských poľovníkov ?:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Hyncik, 28.12.2009 o 19:46

Peter10 -No ja som tam od tedy tiež nebol ale zavše skočím na pivko ked nejakého kámoša odtial stretnem a z počúvania -viem že sa tam toho veľa nezmenilo. A o tom kto ma tam pozval som sa tak ani nevyjadril - zato jeho kolegovia v združení na mňa hned urobili dojem- no povedz mi ty čo si mám o takých ľudoch pomyslieť ked sa mi ukážu v takomto svetle ? (nepoznal som nikoho ) som to pomenovanie svine asi vystihol - kedže na nástue skoro do zadku pchali - vysmiaty ruku podávali a za prvou zákrutou - ich tam pekne ohovárali a riešili niečo v zmysle ako ich vyhodiť zo združenia a podobné blaboly som počúval celou cestou až na štand! A aby toho nebolo málo po ukončení poľovačky začalo vyšetrovanie lebo niekoľko poľovníkov zreteľne počulo pár výstrelov no na zhromaždisku nebolo toho kto strieľal. ja osobne som výstrel nepočul no tí čo to počuli sa dožadovali okamžitého prešetrenia a nech sa strelec strelci priznajú - druhý čo nepočuli na to úplne kašlali a neurobilo sa nič rozišli sa všetci domov . Ja som tiež poľoval na viacerých miestach ale takéto ohováračky a podobné veci som nikde nezažil . Tak čo si o nich potom myslieť ? To že sa pytliači všade to je jasné -ale pre istou kukni to horehronie a budeš vidieť že telka za celučký rok neodvysielala toľko prípadov čo nájdeš v tom horehroní . Ked tvrdíš že väčšina členov Horehronských združení sa snaží o navýšenie stavov zveri - tak kde sú potom výsledky ich práce ? Ako si sám povedal v čase ked si tma bol ty si sa z ničím zlým nestretol a všetci sa snažili zver navyšovať - tak kde sú potom výsledky ich práce ? Ako dlho si odtiaľto preč ? nech zhodnotíme že ako daleko sa to za tie roky čo si tu nebol zveľadilo ? Kritéria sú aké sú a asi vedia prečo také sú a treba ich dodržiavať - či si myslíš že pri ich vytváraní si to dotyčný zákonodarcovia cucajú kritéria z prsta ? Na žiadnej zo spoločných poľovačiek som sa ja nikdy nestretol s tým že by sa v pohone okrem diviačej a škodej strieľali aj ostatná vysoká čo do plánu chýba - zato kámoš z Horehrona mi povie že oni to bežne a že aj teraz potiahli po dvoch jeleniciach v pohone ale ani jednu nedohľadali (to bolo vlani) toho roku strelili dva teľatá na spoločnej . Tiež viem že pred koncom roka naháňajú plán tak že robia spoločné čisto len na vysokú -len aby splnili dodávku lebo ich tlačí čas. Alebo tu takéto veci netreba verejne prezentvoať? práve kvôli tomuto bola založená táto téma- lebo nielen ja mám takéto skúsenosti -ale aj ostatný - tak sa tu asi niečo deje ? Či idem tieto veci zatajovať ? Proste tieto veci sa dejú a treba ich riešiť - je jedno či na túto stránku chodia nepoľovníci a ochranári a myslia si potom kde čo ? ale toto je proste realita a moje skúsenosti a postrehy. A nevidím jediný dôvod prečo by som ich v tejto téme nemohol zverejniť ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Peter10, 28.12.2009 o 18:22

Moj posledny prispevok k tejto teme. Mrzi ma, ze citatel si vytvara obraz podla ,, objektivnych skusenosti" hoci skutocnost je ina. Nie je tu ziadna anarchia,ziaden divoky zapad ani nic podobne .Problemy su tu take iste ako vsade a vecsina clenov SPZ sa snimi bori ako vie.Fakt je ze tej zveri je tu pomenej ale faktorov je viac/ako som uz pisal/aj pytliactvo. Ale aby sa citatel dozvedel, ze sa pytliaci nemusi citat regionalne deniky , ale staci mu zapnut televiziu a dozvie sa ze sa pytliaci aj na Liptove ,Spisi a.p. A co sa tyka stavu raticovej zveri,myslim si, ze vecsina clenov SPZ na Horehroni sa snazi prave o jej zvysenie.S nespravnym odstrelom maju starosti asi v kazdom regione , hlavne ak su kriteria na posudzovanie chovnosti take ake su. A ak mam nieco dodat k polovnikom vecsinou poznam serioznych ludi , ktorym ide o zveladenie polovnictva.Pre Hyncik- poloval som uz v roznych kutoch Slovenska a vzdy som bol rad , ak ma niekde pozvali. Nikdy by som vsak o hostitelovi nenapisal , ake su tam ludia svine.Ak by som mal ten pocit, asi by som tam uz nesiel.Ale hold, ludia sme uz rozny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 28.12.2009 o 18:09

BODO pekne si to napisal : )) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 28.12.2009 o 18:08

HYNCIK asi si to pochopil odpoved ktoru si adresoval mne si si aj sam sebe odpovedal : )) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 28.12.2009 o 16:47

Taká je realita,ale to máte všade.Vo viacerých horehronských revíroch momentálne začali posobiť,mladý hospodáry,predsedovia ,ktorých snahu o zmenu už pomali oceňujú a rešpektujú aj starší za komančov odchovaný kvázi-polovníci.Jedinci ktorý to nerešpektujú ,samozrejme sú,ale tých máš všade,ako som napísal na začiatku.To že zver na Horehroní nie je,v takom množstve ako inde tam je tých faktorov veľa,ale pytliactvo je z tých faktorov najmenší. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hyncik, 28.12.2009 o 16:25

Peter10- fakt ho poznáš celé ? no to som rád lebo aj ja :) a ja niesom od Horehronia :) to že si ty také skúsenosti nezažil ešte neznamená že sa to nedeje - Stačí si prelistovať v časopiese Horehronie a máš tam v sekcii Krimi po o pochytaných pytliakoch až-až - dokonca vrchol drzosti bolo ked som si ja robil poľovnícky Tak pukol škandál ako chytili na Heľpe vo zvernici pytliakov aj zo streleným 1 či 2 jeleňmi - nepamätám si presne. Tiež tesne pred skúškami bol další škandál ked jedneho adepta od nás z krúžku chytili pytliačiť na Brvacove - priznal sa k 40 ulovení m kusom a dostal podmienku ! a Vyrehotaný si dalej behal po hore :) A ešte čo sa týka toho nášho Horehronu myslím ozajstný Horehron Tj. Od Beňuša až po Pusté pole - lebo nie všetci vedia čo všetko pod Horehron spadá a najlepšie ked aj v Televízia Označia za Horehron aj Čierny balog alebo iné dediny čo s tým nemajú nič spoločné. ved si stačí z týchto obcí na chovateľskej pozrieť počet úlovkov a rozlohu Revírov v Ha a sme doma (tu samozrej nemyslím úlovky zo zvernice v Heľpe). A tiež si popozerať červené bodky za úlovky kde si pamätám ešte z mojích čias ked som chodil do polovného a vrámci praxi sme boli kuknúť hodnotenie trofejí bolo z predložených 12 trofejí 3 vekovej 8pznačených ako nesprávny!( tam boli aj jelene aj z iných revírov v Okolí Brezna nielen z Horehrona . Ja mám kopu -kopu kámošov čo sú v združeniach po celom Horehrone a počujem ich nariekanie nad stavmi zveri v revíroch. JA ta tu urážať nechcem nemám dôvod ale ale to čo tu píšeš ty je daleko od reality:) možno to tu tak chodilo v časoch ked si tu hospodáril ty alebo si sa aj ty radšej pozeral inde ? Ja kludné dám aj fakty dokonca aj video by sa našlo( môžme popísať cez poštu ) ale nie takto verejne - nepotrebujem robiť problémy sebe ani im. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hyncik, 28.12.2009 o 15:52

solimkenaj- píšem o tom lebo sa otvorila táto téma ? Ci nemám právo na názor ? :) budeme zakrývať oči pred realitou? Ja nič riešiť nemusím ja tma nepoľujem - len so objektívne popísal moje skúsenosti . Presne tak musia si to riešiť sami ale kedže je tam situácia taká aká je už niekoľko rokov tak sa tam asi nič nerieši :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Peter10, 28.12.2009 o 12:35

Hyncik-Fakty:ja som z Hrehronia a nie ako ty od Horehronia.Horehronie poznam cele, pretoze polovnictvo som tu vykonaval v ramci vykonu povolania a nikde som nezazil skutocnosti o ktorych pises.Len v jednom novodobom prenajatom reviri/tych co na to maju/som videl sposob krmenia -tony krmiva vysypanom na jednom mieste.Ak je Horehron maly Afganistan tak ty budes asi hlavna postava z rozpravky Smely zajko.A este nieco urazit ma dokaze len inteligent. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 27.12.2009 o 21:04

HYNCIK je pekne ze o tom pises ale NACO ? bav me sa o veciach ktore sa daju riesit ale nie o takych co su podla vas horehroncov neriesitelne a ziadny rambo kvam nepojde bud si to vyriesite sami alebo nic !!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hyncik, 27.12.2009 o 20:41

resne tak canisdirus to pochopil .
Peter10 - ja nikam nešpiním ja si len nezakrývam oči pred objektívnou realitou . Ja v žiadnom s tých revírov nepoľujem - vždy som bol pozvaný ako hosť a sledujem správanie kámošov čo tam poľujú . Oznámiť ? A komu ? niekomu s policajtov čo stojí vedľa mňa na štande na takejto poľovačke? Vôbec si nepochopil pointu čo som tu myslel - v prvom rade si musia poľovníci urobiť poriadok medzi sebou a ž potom môžu začať riešiť ostatné problémy. Darmo sa polovica členov snaží - ked druhá na nich serie . Na malých dedinách sú úzke nielen priateľské vzťahy- ale je tam pomaly každý s každým rodina a kde k tomu pridáš svári medzi poľovníkmi v združení tak máš " mission impossible" . Či si myslíš že ako jednotlivec niečo zmeníš ? Alebo že ostatný sa niečo zmeniť nepokúšali ? Vidno že si podobnú situáciu ešte nezažil . Tu niesi u vás že si môžeš otvárať ústa len tak do koho chceš - tu ti to veľmi rýchlo vysvetlia kde ta chytia traja ozbrojený chlapi v hore a namieria na teba zbraň pričom dva ta chcú zastreliť stoj čo stoj- no nakoniec ta naveľa pustia pričom ti pripomenú mena blízkych a tvoju adresu - Toto sa stalo môjmu kamarátov čo do tedy tiež rožky vystrkoval . Chcel by som vidieť tvoju reakciu na jeho mieste a nie tu a počítačom - asi by si zafarbil trenky na hnedo a ťahal kade ľahšie . Boli aj taký ako ty a teraz sa boja chodiť po ulici po tom čo pár krát dostali po papuli . Tu na Horehrone je to ešte stále taký malý divoký Západ . Ale ak si myslíš že TY dokážeš niečo zmeniť a že tu nieto Múdrejších a šikovnejších ľudí od Teba - tak nevidím dôvod prečo by si nemohol prísť na Horehron narobiť poriadky ?:) Fak Dôjdi a možno sa v tomto malom Afganistane steba stane nový RAMBO :) Všetci ti budú tlieskať -oslavovať ťa že si to dokázal vyriešiť . Treba prestať pozerať Americké filmy - kde dobro vždy zvíťazí nad zlom a vidieť skutočnosti farebne a nie čiernobielo. Treba proste prísť skúsiť- zažiť a potom sa vyjadriť ! a nie tliachať spoza klávesnice - to dokáže každý .
Ja si myslím že na mojom príspevku nieje nič zlé - ja som proste len napísal objektívnu realitu . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off canisdirus, 27.12.2009 o 19:18

S Hyncikom musim aj ja suhlasit,pekne uviedok ako to je a pekne uviedol aj preco to tak stale je.Nikto si neda siahnut na majetok a rodinu za to,ze niekoho uda na policii.To nech dotycneho radsej odstreli v hore a bude mat z toho mensi problem ako ked ho uda a za mesiac mu podpali auto,alebo spravi nieco horsie.Ked dostanem na papulu,budis-ale aby mi niekto siahol na rodinu a majetok,to v ziadnom pripade.Nieje to lahke plavat proti prudu.Navyse,ked ten prud je vsade naokolo.Je to problem celeho regionu,nielen jedneho PZ.Inak by to tak nevyzeralo.Navyse,ked sa vsetci poznaju a tretina su policajti,alebo vojaci co sa s nimi bratrickuju,tak je to skoro zbytocne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Peter10, 27.12.2009 o 18:46

Hyncik,vanhunter-spinite sami na seba lebo ak chodite po takych reviroch , ako tu pisete /Hyncik a dokonca tam chodite aj polovat/ a viete o skutocnostiach ktore ste tu popisali a nikde ste to neoznamili, tak ste potom taky isty ako ty o ktorych pisete. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 27.12.2009 o 18:04

Taky mlady a taky rozumny......... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hyncik, 27.12.2009 o 16:46

No chlapi ja som od Horehronu a môžem plne a skoro zo všetkým súhlasiť čo napísal vanhunter . Zveri je až žalostne málo -čo čiastočne súvisí aj s tým ako Peter10 píše že zanikli poľnohospodárske družstvá- ale to nieje problém len Horehronu. Poľovnícka morálka je veľmi nízko a pytliactvo poľovníkmi nieje nič zriedkavé. Tiež vzťahy medzi poľovníkmi sú dosť zlé - i ked pri stretnutí ti každý hrdo z úsmevom potrasie rukou tak za prvou zákrutou čo ti zmizne z očí ti už kujú kde čo poza chrbát ! Toto je tvrdá realita ! bol som tam na viacerích poľovačkách a normálne som sa nestíhal diviť aký sú niektorí ľudia svine! Veselo ohovárali kolegov a vôbec im neprekážalo že to trieskajú predo-mnou ako hosťom! Žiaľ toto správanie je tam dosť časté - pozorujem to na kamarátoch vo viacerých združeniach .
Problém nedostatku zveri na Horehrone číslo 1. je pytliactvo! Nech si vraví kto čo chce - pytliači sa síce všade- ale tak ako tu len málokde - vie sa o skupinách čo chodia na záťahy 2x do týždňa skoro verejne a tiež jednotlivcov ktorých stretneš niekde úplne náhodou- ale poľovníkoch čo si plnia mrazáky-mohol by som o tom popísať celé litánie -lebo mám toho odpozorovaného hodne. Tak tiež Poľovné združenia pri spoločnej na diviaky strieľajú všetko čo im do plánu chýba (jelenice - jelene - teľatá )Toto je tam bežná prax- česť výnimkám . Alebo sa plán naháňa tak že sa robia spoločné len na tú zver čo do plánu chýba. Ale riešenie týchto problémov nieje vôbec tak jednoduché ako si to tu poniektorí
predstavujú. Jednotlivé dedinky žijú vlastným životom a poväčšine každý každého pozná a navzájom si pomáhajú . Preto napríklad Sused poľovník -suseda pytliaka neudá ! a tiež sú tu skupinky pytliakov čo lovia zverinu na kšeft - toto sú dosť často veľmi nebezpečné skupiny ľudí ktorí sú okoliu aj známi ale nik si proti nim nedovolí zasiahnuť- lebo to určite zanechá následky ! Nik si nenechá podpáliť dom alebo niekde dostať poriadnu nakladačku pre kus diviny(poznám také prípady že ked sa niekto príliš angažoval tak ho našli niekde dobitého do bezvedomia ) alebo sa budu vyhrážať vašej rodine. Pre kus diviny si nikto pokojný spánok kradúť nedá .
Samozrejme niektorí machri tu na nete áno- ale v reále to tak len málokde funguje.
Dalej je to samotný prístup poľovníkov k lovu zveri ktorej je málo- no napriek tomu sa plány robia papierovo a poväčšine nezodpovedajú realite! Predsa ked mám málo zveri tak ju loviť nebudem -ale viac zainvestujem do kŕmenia a zveľadenia zveri v revíre. Lenže kto sa dobrovoľne zriekne povolenky ked kazdý rok plače že musí platiť strašný nájom za revír ? No nik samozrejme. Zakladanie krmelcov a iných vecí slúžiacich na prikrmovanie je poskromne . Poväčšine sa to len vytrepe niekde na hŕbu a to aj tak väčšia časť zhnije. A tiež o Samotnom odlove zveri hovoria červené bodky na výstave. V poslednom čase 4-5 rokov čo to sledujem je to z roka na rok horšie a aj kapitálne jedince ktoré mali čas pred sebou idú dole . Kto neverí nech sa príde pozrieť na výstavu do BR to nieje problém .
Situácia je naozaj žalostná " česť výnimkám " ! A tu musím i ked nerád dať za pravdu Blaserovi300WM Ludové poľovníctvo - poľovníctvu viac škodí ako prospieva . Ceny za prenájom revírov išli hore a počúvať každoročný nárek poľovníkov nad výškou členského je blbosť ! Proste ked na to nemám nepoľujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 27.12.2009 o 13:49

Áno, peter10 – presne takéto príspevky – cielené a antipoľovnícke. Pisateľ presne dopredu vie, čo chce a akú reakciu vyvolá jeho príspevok v očiach verejnosti - vie veľmi dobre, čo robí a hlavne prečo to a tak robí. Že je mazaný a s perou dokáže narábať, mu ale nemožno uprieť. Lenže s perom dokážu pracovať aj viacerí, na to netreba zabúdať :-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Peter10, 27.12.2009 o 13:35

vanhunter- sam nie si polovnik, ako pises, ale presne vies ako polovnictvo funguje. Presne taketo prispevky vo fore robia obraz o polovnikoch v ociach sirokej verejnosti. Skoda, ze nie si clenom nejakeho PZ , pretoze potom by si zistil ze kazdy clen ma okrem prav aj povinosti. A to je napriklad priprava objemoveho krmiva, naplnenie krmdiel a solisk, zabezpecovat zimne prikrmovanie zveri a pod. Az potom prichadza pravo lovu vo forme,, selektivneho odstrelu" a ak si svoje povinosti neplni, nevznikne mu ani pravo lovu.A co sa tyka stavu zveri na Horehroni - faktorov je viac. Za najdolezitejsi pokladam uzivnost reviru.Hadam nechces porovnavat oblasti z juznejsich casti Slovenska s Horehronim?Ved na Horehroni uz takmer vobec nefunguje polnohospodarstvo.Ak polovnici nezakupia jadrove krmivo a nevynesu ho do krmidiel tak ta zver je odkazana len na suche malincie,a javorovy list.Popripade nejaku tu bukvicu. Potom je tu dalsi faktor - predator, medved , ale hlavne vlk. Ktorim sa do tych juznejsich casti Slovenska akosi nechce. No a samozrejme aj pytliactvo, s ktorym maju prblem asi vsade.Takze ak ta na buduce niekto vykaze s kamerov s lesa ,nevylievaj si vo fore srdce a neurazaj slusnych ludi, pretoze v radoch polovnikov je ich vecsina. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Skriko, 27.12.2009 o 13:01

Odmena by možno bodla aj Vanhunterovi. Len kto mu ju dá? Ktoré poľovnícke združenie res. spoloč. dá verejný prísľub napr. 300 E,- za hodnoverný dôkaz, informáciu, ktorá by pomohla odhaliť, chytiť a odsúdiť pytliaka v ich revíry? Alebo, žeby si tým na seba uplietli bič? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off drakfero, 27.12.2009 o 12:05

ked o tom viete , preco nezavolate policajtov a video nedate do telky? oni budu mat super reportaz a aj keby sa ten hajzel mal dostat von , vzdy ho to bude nieco stat.. uz mam po krk tychto "supermanov" co si myslia , ze si tu mozu robit , co chcu.. na lesnu straz sa moc nespoliehajte , lebo sa s nimi vacsinou poznaju.. normalne by sa mali davat odmeny za takychto sviniarov a nemyslim len v polovnictve , myslim uplne vo vsetkom! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubto, 22.12.2009 o 14:43

"Čo, ak sa ten dotyčný špecializuje a loví iba jelene v čase lovu a prežíva pritom podobné pocity, ako ktokoľvek s poľovným lístkom. Proste nie je privilegovaný, ale ťahá ho to do lesa za zverou" - čo dotyčnému bráni aby si vybavil poľovný lístok, pokúsil sa dostať niekde do združenia a poľoval legálne? A len tak na okraj - vážne pochybujem, že ak dotyčný loví tak ako popísal Skriko, že dodržuje kritériá selektívneho odstrelu... Na margo témy - problém nieje (len) v systéme, ale hlavne v ľuďoch... Veľa ľudí chce LEN pre seba a čo najviac a čím skôr. Myslenie ľudí nezmení žiadna diskusia. Ale na problémy treba ukazovať, s tým súhlasím. Mlčaním sa toho vyrieši ešte menej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 22.12.2009 o 14:33

vanhunter, no ono napísať sa dá čokoľvek a tak je logicky otázne, do akej miery sú tebou popisované veci pravdivé, alebo lživé a vymyslené, prípadne aký konkrétny cieľ tvojim príspevkom sleduješ. Sám dobre vieš, že pre poznanie pravdy a objektívnosť treba vypočuť aj druhú stranu a možno by sme sa dozvedeli aj o tebe viac. Keďže si dovolíš bez dôkazov napísať na akéhosi poľovníka, že je pytliak, tak sa neuraz, napíšem aj ja. Čo ak náhodou ty sám si pytliak??? Nemôže to byť pravda??? Vidíš, tiež môžem tak ako Ty napísať čokoľvek a možno mám dokonca aj pravdu. Tvoj príspevok nie je dôkaz, je to len tvoj cielený názor, nič viac. Preto nechápem, prečo k tvojmu príspevku nepridáš aj dôkazy pravdivosti, aby si aspoň ako – tak potvrdil pravdivosť tvojho príspevku, keďže sám uvádzaš, že o všetkom tak dobre vieš – meno poľovníka, podľa teba pytliaka, prázdne krmelce, červené body z výstav, ťahanie jeleníc, nočné výstrely a pod. Robí ti to problém, keďže sám píšeš, že chodíš tak rád s kamerou??? Prečo takého poľovníka neoznámiš??? Dokonca je to aj tvojou zákonnou a morálnou povinnosťou. Ja viem, ľahšie je písať, fantazírovať, kydať, ohovárať, vymýšľať, ako chlapsky a zodpovednene konať a správne sa postaviť ku veci. Lenže týmto spôsobom sa nedostaneme nikde, ale stále sa budeme krútiť nezmyselne dookola. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hornet22, 22.12.2009 o 13:05

vanhunter na nepoľovníka máš podozrivo správne postrehy, ale aj tak s tebou doslovne súhlasím, a riešenie som za nežnú revolúciu v poľovníctve. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hornet22, 22.12.2009 o 12:56

Dám prvý tip : podľa mňa maximálne 20 %, ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hornet22, 22.12.2009 o 12:52

zaujímavá diskusia, ale skúsme si odpovedať na otázku : koľko percent z prichytených pytliakov NEBOLO poľovníkov ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Skriko, 22.12.2009 o 12:08

Bystrička, áno niečo na tom je. Ale mne ide o otázku prečo sa z mladého človeka stáva pytliak? Z akého dôvodu mu narastie chrbtová kosť? Aký je motív? Čo, ak sa ten dotyčný špecializuje a loví iba jelene v čase lovu a prežíva pritom podobné pocity, ako ktokoľvek s poľovným lístkom. Proste nie je privilegovaný, ale ťahá ho to do lesa za zverou. Vanhunter píše o dvoch pytliakoch z jednej oblasti, jeden je pytliak z vonku bez poľovného lístka, druhý je pytliak z vnútra poľovníckej spoločnosti. Takže nie je pytliak ako pytliak. Ten z vnútra podľa mňa narobí viac škody, je ťažšie dolapiteľný a pri treste vždy vyviazne s omnoho prijateľnejšou sankciou, trestom. Vanhunter zistil na vlastnej skúsenosti, že na Horehroní nemôže poľovníkom veriť ich pekným rečiam o starostlivosti a chove zveri. Ešte snáď, v roku 1991 to bolo o niečom inom. Hanbím sa ako pes za to, v akom stave je poľovníctvo na Horehroní. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 22.12.2009 o 9:36

skriko, o ako potenciale a sanci stat sa ochrancom prirody v pripade pytliaka to pises, ten nema nic, ani v hlave ani v srdci, len hrubu, velmi hrubu chrbtovu kost s ktorou ho pochovaju...........takyto ludia sa nepolepsia je to v nich, to nie je diagnoza, to sa neda liecit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Skriko, 21.12.2009 o 17:17

Lesy hlboké, štátne, vlastný podielik pasienku ti na poľovačku nestačí, chudoba, keď nemôžeš poľovať legálne, tak ostáva pytliactvo. Realite na Horehroní sa ani nečudujem a zo Štátneho sa dobre kradne a nikomu nechýba. Ak sa podobné hlasy ozývajú aj z iných okresov, tak je to otrasné. Tento okres nemá potenciál umiestnit ,,svojich“ 160 nezaradených z cca 660 / plus nejaké číslo z iných okresov /? Chudobný ľud na Horehroní nemá financie na lov v Afrike, sú mu blízke hlboké lesy za záhradou. Ten 35ročný pytliak, o ktorom píšeš... Ja sa zamýšľam, aký má ten človek v sebe potenciál, akú má šancu stať sa ochrancom a poľovníkom? Aké má možnosti na Horehroní, keď má blízko k lovu a zveri? Nedokážeme sa spojiť pre zver, les pre všetko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 21.12.2009 o 14:30

vanhunter, napisal si to presne, ale bohuzial je to presne tak isto aj u nas v turci, niektore vety. ako keby som pisala ja, je to strasne, ale riesenie.....neviem, keby to bolo v jednom zdruzeni a tam dvaja takyto nespratnici nepoviem, ale ked je to v celom horehroni, turci a ako napisali kolegovia po celom slovensku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bibasso, 15.12.2009 o 8:37

Je to svinstvo vanhunter, ale žiaľ zobudiť sa musia poľovníci, ktorí s danými chamtivcami a magormi poľujú a zdieľajú poľovný revír.

Prípadne môže v tejto veci rozvinúť iniciátívu ty, ale musíš sa pripraviť, že to bude "beh na dlhé trate" a neľahký boj.

Držím palce ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on vlavar, 15.12.2009 o 8:26

Či riešenie existuje? Určite. Je to ale o prístupe Nás všetkých. Poľovníci sú ako jedna veľká rodina. Mam pocit, že sa začíname podobať na rómsku rodinu. Otec kriminálnik, recidivista a deti majú fantastický príklad. Robia to isté. Kradnú. Ale prečo? Už sa potom nevolajme poľovníci, ale pečienkári. Zamyslime sa všetci, kto vlastne sme. Byť poľovníkom, milovníkom lesa niekedy veľa znamenalo. Niekedy! Teraz sa k tomu bojím priznať, hneď každy zareaguje, že " štatný pytliak" .Veď strieľanie je posledný bod definície poľovníctva. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesnica1, 14.12.2009 o 22:59

stretla som sa s ,,poľovníkmi", ktorí zver vidia len ako utekajúce mäso. Je to smutné, že niekto, kto má PL nevie o zveri absolútne nič. Keď dotyčný videl jeleňa v lyku, myslel si, že je chorý. Iný sa azse opýtal-ako dlho trvá, kým z takého srnca vyrastie taký jeleň. Možno by nebolo od veci rozvinúť tu tému- korupcia v SPZ-ale pochybujem, že by boli dáke príspevky.

vanhunter- je len na každom jednom kto môže rozhodnúť o tom, či vystrelí a či nie ako sa v danej situácií zachová. Možno si zoberie príklad z niekoho, kto by mu príkladom nemal ísť a možno si ho nezoberie a pôjde dobrým príkladom niekomu on. Ak je niekto nenásytný, sebecký a doslova nenažrane chamtivý je smutné, že má možnosť prezentovať sa ako poľovník.
Predpokladám, že dotyčný zaklopal nohami na správne dvere a všetko je v poriadku a aj bude. takže netreba chybu hľadať asi len u neho. treba sa asi zamyslieť aj nad tým, prečo mu ešte nikto neklepol po prstoch, prečo nebol vylúčený z PZ.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 14.12.2009 o 22:25

Mam rovnake skusenosti z cias, ked som este nemal vlastny revir. Vyuzival som moznost poplatkovych polovaciek. Mozem potvrdit, ze som casto nechapal a vacsinou som tam bol prvy aj posledny krat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-74 z 74 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov