Heming hunting
dnes je piatok,  26. apríl 2024,  meniny má Jaroslava,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:37,  dnes západ slnka: 18:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Určovanie veku a chovnosti zveri - diskusia

autor: off Pato
pridané: 4.7.2007 16:10
Ake mate skusenosti s urcovanim veku zveri jednotlivych druhov polovnej zveri? Nestalo sa Vam ze zver, ktoru ste podla informacii z literatury, odhadli a po uloveni resp. po moznosti presnejsieho urcenia veku, ten odhad nebol spravny?
počet zobrazení: 21 511
počet hlasov: 1
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-93 z 93 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off iboo, 3.10.2008 o 11:38

celý systém "bodovania za živa" a "váženie trofeje na gramy" je dovezený z maďarských fariem na biznis a velké trofeje. Toto s polovníctvom nemá naozaj nič spoločné a už vôbec sa to endá porovnať s bežným revírom. Revír, do ktorého ročne dajú do krmiva vagóny kvalitnej stravy nemôžme považovať za priemerný! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on maros17, 10.9.2008 o 12:39

myslim si ze je to zbytocne..lebo urcit bodovu hodnotu srnca v reviri je velmi tazke.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 11.7.2007 o 9:56

Neviem či to je správne,že to je tam ako podmienka chovnosti(viď aj môj článok na danú problematiku),ale je to z praktického hľadiska je to hlúposť,lebo chcem vidieť toho machra čo mi povie v revíry,keď uvidí srnca koľko má bodovú hodnotu a môžete ho pozorovať mesiac...môže mať aj hrubé parožky a myslíte si,že bude mať viac bodov,ale budú ľahké a má ich menej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 11.7.2007 o 9:38

MAX,"zabŕdol"si trošku aj do témy,ktorú som ja dal do diskusie"odstrel srnčej zveri".Nechce sa Ti reagovať aj tam,tam sa o tom dá písať podrobnejšie... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 11.7.2007 o 9:25

Súhlas Lumír. Riadiť sa len kritériom výšky parožia aj u I.VT sa nedá. Ja osobne posudzujem chovnosť podľa celkovej vyspelosti a kondície srnca. Ak ide o dobre "založený" kus aj s nižším parožím hľadám ďalej. Myslím, že z toho čo viacerí uvádzate ( s čím aj ja osobne súhlasím ) aj stanovovanie "kľúča" odstrelu 50% srncov I.VT z celkového odstrelu je dnes už i napriek údajom z literatúry minulých rokov prekonané.
PS: Lumír, chápem to tak, ako si to napísal. Iba som sa chytil toho, že doba vytĺkani nemusí byť vždy určujúca pre posúdenie veku. Štefan
. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lumir, 10.7.2007 o 18:19

Pro MAX2 i u nas v reviru narazite v teto dobe na nevytlucene rocky,pokud to neni vylozene pruberny kus a ma parozi alespon kolem 8 cm tak je u nas tabu. Ze zkusenosti mohu potvrdit,ze z techto srnecku jsouv dalsich letech velice kvalitne zalozeni jedinci.Co se tyka toho vytloukani,tak jsem samozrejme nemel na mysli tyto jedince.Asi pred dvema tydny za mnou prijeli rybari,ze v rece nasli uhynuleho srnce.Kdyz jsme s kolegou odelovali hlavu, tak jsme tipovali na druhou vekovku.Byl to dosti slusny vidlak,ruze,perleni no a pri preparaci jsem valil oci, kdyz jsem zjistil, ze teprve meni chrup. Zdravim LUMIR ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pato, 10.7.2007 o 13:33

Pani "srnciari" a k tomuto nemate nic? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cibak, 10.7.2007 o 13:30

Polujem už cez 20rokov,mám ulovených vyše 60 srncov a môžem potvrdiť,že podľa masky a trofeje určiť vek srnca je veľmi nespolahlivé.Lepšie je prezrieť si celého srnca hlavne hrúbku krku,držanie hlavy a keď je možnosť prezrieť si srnca niekoľko krát. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 10.7.2007 o 12:19

K určovaniu veku srncov len toľko. Niekedy je veľmi ťažko určiť vek srnca. Určovať vek srnca len podľa jedného znaku, alebo kritéria je zásadná chyba. Z praxe viem, že napríklad farba masky sa mení počas leta. Na začiatku mája som videl pekne prefarbeného dvojročného srnca s typickou ako hovoria kolegovia myslivci „hviezdičkou nad větrníkem“a v auguste mal hlavu šedú až po oči. Alebo inak. Minulý rok ulovil môj zať srnca vo veku 7 rokov, ktorý mal čelo celé čierne, po šedivej farbe na čele ani stopy, šedá farba mu siahala pod spodný okraj očí. Hrúbka krku ale nasvedčovala o niečom inom. Iný príklad. V minulom roku po tvrdej zime aj u nás na Záhorí mi pri prvom kosení 23.mája 2006 oznámil známy traktorista, že máme uhynutého srnca a presne mi popísal miesto. Skoro bola už tma, ale srnca som bez problémov našiel. Bol uhynutý niekoľko dní, lebo sa už čiastočne „hýbal“. Baterku som nemal a viac – menej po pamäti som mu oddelil hlavu s trofejou. Bol to nepravidelný šestorák, prefarbený, úplne mal vytlčené a za daných podmienok som ho odhadoval tak na dva až tri roky. Kožu a svalovinu som na druhý deň stiahol z hlavy, hlavu som dal odkrviť a na ďalší deň som trofej vyvaril. Vzhľadom k čiastočnému rozkladu časť chrupu – rezáky v prednej časti chýbala, sánka sa rozpadla na dve časti. Po vyvarení som zistil, že srnec má ešte niektoré zuby mliečne. Keď toto píšem, nemám k dispozícii trofej.( Dúfam, že keď budem mať kvalitnejší počítač, ktorý „strávi“ foto, tak sa s ním podelím s ostatnými. ) Teda išlo o mladého ročného srnca. Týmto zistením bol prekvapený aj náš poľovný hospodár. Z uvedeného je zrejmé, že ani dobu vytĺkania tak, ako popisuje Lumír nie je možné zovšeobecňovať ( ešte v tomto období u nás ročné srnce nemajú všetky vytlčené). Je treba posúdiť vek srnca podľa celého komplexu znakov ( pravda, pokiaľ nejde o vyložený výrad ), ktoré mám pri „čítaní“ srnca k dispozícii ( správanie, prefarbenie, vytĺkanie, hlava, tvar hlavy, výraz, masku, krk, hrúbka krku, nasadenie a držanie krku, telo, osvalenie, brucho, kohútik ... a až potom trofej ) a nie je možné spoliehať a nedajbože absolutizovať iba na jeden znak. Súhlasím s tým, že je to otázka praxe, skúseností so zohľadnením miestnej populácie, ale i tak človek musí dávať pozor, aby sa nepomýlil. Keď nemám čas na komplexné posúdenie, alebo nie som si istý, tak radšej nestrieľam. Toľko moje skúsenosti, ale aj poučenie od iných.
Ale pokračujme chlapci, rád sa učím, nemám patent na rozum. Je to dobrá aktuálna téma. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lumir, 10.7.2007 o 9:14

Jak pise v predchozim prispevku Vlado maska pro urcovani veku neni rozhodujici.Pri posuzovani veku srnci se v prvni rade zamerim na postavu,drzeni krku atd.Dalsim voditkem muze byt prebarvovani cim mladsi tim drive,opakem je vytloukani,starsi srnci vytloukaji drive nez mladsi.Rocni srnec je pri zrazeni nerozhodnejsi,casto se zastavuje asleduje nas.Teorii muzeme myt nastudovanou jak chceme,ale zkusenosti stejne ziskame jen praxi v honitbe a priroda nas stejne dokaze vzdy prekvapit necim co se vymyka zazitym pouckam.Takze,vsem preji co nejmene prehmatu pri lovu srncu. LUMIR ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kocho82, 7.7.2007 o 8:48

je to dost tazke ale pokusam sa to zistovatm co najpresnejsie ale to nikto nikdy nezisti presne je to nemozne!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pato, 6.7.2007 o 15:52

Chovnost srncov - Co si myslite je spravne, ze srnce II. VT nesuce na chov musia splnat aj podmienku max., resp. min. bodovej hodnoty? Je mozne na pozorovanom srncovi odhadnut bodovu hodnotu natolko presne? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 6.7.2007 o 14:44

Toto je dobrá téma a bolo by super keby sa k nej vyjadrili skúsenejší poľovníci,ktorí už čo to v poľovníctve preskákali a majú svoje skúsenosti a praktické rady pri určovaní veku živej zveri v revíri.Sám môžem k tomuto povedať len toľko,že pri určovaní veku srncov sa nespoliehajte iba na masku a jej sfarbenie,je tak variabilné,že 4-ročný srnec môže mať masku 7-ročného,dôležité je podľa mňa jeho správanie,lebo to sa mení vekom a skúsenosťami,sfarbenie masky môže byť len pomôckou pri určovaní veku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-93 z 93 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM