Heming hunting
dnes je sobota,  27. apríl 2024,  meniny má Jaroslav,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:36,  dnes západ slnka: 18:51
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Určovanie veku a chovnosti zveri - diskusia

autor: off Pato
pridané: 4.7.2007 16:10
Ake mate skusenosti s urcovanim veku zveri jednotlivych druhov polovnej zveri? Nestalo sa Vam ze zver, ktoru ste podla informacii z literatury, odhadli a po uloveni resp. po moznosti presnejsieho urcenia veku, ten odhad nebol spravny?
počet zobrazení: 21 515
počet hlasov: 1
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 93 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off randy69, 26.6.2013 o 7:07

Ahoj, Martine. Na internetu se dá prý najít vše, ale o tomto jsem našel víceméně velké nic. Konkrétně se mi jedná o případ, kdy daněk velmi brzy nasadí a vytluče "malé paličky" (cca v 9 měsících), ale toto první paroží nosí až do dalšího roku. Takže dle tohoto paroží je v druhém roce jasně odstřelový (odmyslíme-li tělesné dispozice). Osobně znám případ daňka, který takové paroží nosil, ale další rok nasadil velmi silného vařečkáře. Mohl bys mě prosím odkázat na literaturu, ve které je tento jev popsaný? Publikace tebou zmíněných pánů jsem nikde nenašel. Děkuji. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 3.4.2012 o 9:41

z opotrebovania chrupu, hlavne rezákov, sa dá určiť či bol mladý alebo starý, ale nič presné to nie je ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fedi, 2.4.2012 o 16:40

Prepáčte páni zle som sa vyjadril :D ... mal som namysli ak mam trofej vlka. tak podla nej by som chcel vediet urcit vek. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 2.4.2012 o 15:52

no este sa opytaj na urcovanie chovnosti a mas to kompletne :-D no ale Vazne, velmi tazko urcis vek vlka pokial nie je uloveny... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fedi, 1.4.2012 o 11:32

Určovanie veku vlka dravého -

Vedel by mi niekto poradit ako sa da urcit vek vlka?

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ondrik, 30.9.2011 o 16:23

Kritéria chovnosti jeleňov sa líšia od poľovnej oblasti. Tu Ti dávam odkazy na niektoré z nich: odkaz odkaz odkaz stačí si vybrať KLÚ a potom v sekcii ,,oznamy,, nájdeš to čo hľadáš, teda aspoň väčšinou:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca admin, 30.9.2011 o 15:27

Prosím vás o rozumné príspevky, nie robiť si posmech. grent269 je mladý chalan ktorý sa na niečo pýtal, tak mu prosím poraďte keď viete ale nerobte si posmech. Každý nejako začínal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stefa, 30.9.2011 o 10:42

bracho, 29.9.2011 o 21:15 a potom tazky...zartujem... Keď už, tak : Kutáč, papekáč, kormoš a až potom tažký !!! "Sranda musí byť, keby ani na chleba nebolo!" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 30.9.2011 o 9:52

jednoducho, kúpiš si dve knihy: 1. Pravidlá slovenského pravopisu z ktorej sa naučíš vybrané slová po B a prídavné mená v množnom a jednotnom čísle, 2. Poľovníctvo z ktorého sa naučíš kritéria selektívneho lovu jeleňov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on maros17, 30.9.2011 o 6:46

Najprv musíš odhadnúť vek jeleňa a potom podľa kritérií selektívneho odstrelu jeleňov určíš či je jeleň výradový alebo chovný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bracho, 29.9.2011 o 21:15

a potom tazky...zartujem... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 29.9.2011 o 21:03

Nad zvážnicou lovný,pod zvážnicou chovný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dados, 29.9.2011 o 20:58

zalezi to od dlzky vysad a inych kriterii , ale vsade je to ine , niekde napr. v srncich reviroch kde su aj jelene su kriteria nizsi ako dakde v lesnych reviroch , kde prevlada jelenia zver ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bracho, 29.9.2011 o 20:27

AHOJ...posli foto na login "Blaser 300VM" a on ti povie ci mozes alebo nie..je to velky odbornik az je ho tu skoda... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off grent269, 29.9.2011 o 20:22

chovnost jelena -

Zdravim chcel bi som vediet ako zistim cii je jelen chovny alebo vyradovi kus dakujem

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off brno3, 22.2.2011 o 8:58

Ano byl odloven koncem novembra. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 22.2.2011 o 8:10

Ahoj. V literatúre je popísaný u danielov tzv. abnormálny vývoj parožia. Abnormálny nie v zmysle morfologickom, ale z hladiska časovej osi. Pri výborne založenom jedincovi (genetika) v prostedí s nadštandardnou úrovňou výživy ( vysoká úroda plodov, skoré prikrmovanie kvalitným jadrom...) sa stane, že vyspelému danielčatu začnú rásť pučnice už v októbri a prvé parožie v januári.Toto parožie vyzerá ako krátke paličky alebo výrastky, väčšinou má dĺžku tak do 3-4 cm.Daniel ich vytĺka vo februári a približne v máji zhadzuje. Druhé parožie potom nasadzuje v prvom roku života ( cca 12 mesačný. ) Toto druhé parožie už má ružicu, môže mať aj očník, ale môže byť len v tvare dlhého ihličiaka. Daniel ho vytĺka v druhom roku života, v septembri a zhadzuje ešte ako 2 ročný v júni. Tento jav popisovali prvý krát Velek,Polák a Hanzal (77) v Poněšické obore a Klusák (83-85) v obore Kralice. Dôležité je to, že takýto daniel sa stavbou tela približuje k o rok starším jedincom ( v tretom roku života ), čiže sa nám môže javiť ako výrad s nežiadúcim parožím šestoráka. Velek v roku 1975 robil jatočnú výťažnosť 5 takýchto kusov v obore Březka, kedy po vyvrhnutí s hlavou bola priemerná váha 42,28 kg. Kedže M3 sa začína prerezávať vo veku 17-18 mesiacov, a to v novembri až decembri sa len otvárajú štrbiny a lovil si ho v novembri(?) prišlo k tejto situáci. Avšak reálne toto posúdiť vo volnej prírode je asi ako čakať na slovensku cesty bez výtlkov.utópia. Lovu a Lesu zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off brno3, 21.2.2011 o 22:23

Odborníci na dančí zvěř poraďte -

Dobrý den, zajimalo by mě Vaše posouzení chovnosti tohoto daňka, kterého jsem ulovil loňský rok. Fotogalerie ID 85327.


Popis: podle chrupu tento daněk nemá úplný trvalý chrup, chybí třetí molár (šestá stolička)čili není starší víc jak 2 roky.Takže tento daněk by měl mít na hlavě podle mě 1. paroží.


ALE!!!!!!!!


Z knih o dančí zvěři vím, že 1. paroží nikdy nemá vytvořeny růže - ten můj je má, dále vím, že v žádném případě na prvním paroží nemůže být vytvořen očník, coš můj je má.


Takže ten můj je podle knih asi dvouletý kus, který má na první hlavě šesteráka, bez náznaku lopatky?


A teďka mi řekněte, jak je starý? Podle chrupu je to daněk s prvním paroží a podle paroží, je to kus, který nasadil už podruhé - takže je lovný a ne chovný. Možná v tom mám zmatek, může te mi to prosím vysvětlit. Děkuji

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubto, 3.12.2010 o 20:29

§ 26/1 vyhlášky 344/2009 Zz, je to tak ako si sa učil... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Markel, 3.12.2010 o 19:57

Zdravím. Nevie mi niekto poradiť ako sa teraz podľa rokov zaraďujú srnce do vekových tried. Viem že sa niečo menilo, každý mi povie niečo iné a nikde nemôžem nájsť znenie zákona, ktoré je teraz platné. Ja som sa to učil v roku 2001 takto I.VT- srnce 1.ročné II.VT- srnce 2-5.ročné III.VT- srnce staršie ako 6.rokov Vopred ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 1.7.2010 o 12:35

To zlepšovadlo však v sebe skrýva obrovskú múdrosť,keď sa na tým zamyslíš... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off muno211, 29.6.2010 o 1:15

Chlapi,ďakujem za vyjadrenie svojich názorov...Operak, Záhoráci, tak ako Angličania vo svete, musia byť svojskí,nebolo by za to zaobišlobez záhoráckeho zlepšovadla...veď napokon i studne kopú dve, ako všetci dobre vieme.... Nechcem sa tým samozrejme nikoho dotknúť, ve´d sám napokon mám množstvo priateľov severne od BA...Namor: samozrejme zodpovednosť je prvoradá, preto chcem diskutovať, čerpať myšlienky od Vás skúsenejších.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namor676, 28.6.2010 o 16:07

Ja si myslím, že keď som si nie istý, nestrieľam. Radšej počkám a o rok sa uvidí, zodpovednosť je v každom prípade na prvom mieste lebo ,,guľa" sa už vrátiť nedá. S tým vrcholom trofeje v rozdielnom veku absolútne súhlasím a mám s tým aj osobnú skúsenosť, dokonca keď som ešte lovil na Morave, tak tam naše srnce umierali na starobu, lebo niekedy ešte aj 7. roku bol predpoklad že pôjdu hore, samozrejme to neplatilo celoplošne a obecne, ale boli také prípady ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 28.6.2010 o 14:36

Téma posudzovania chovnosti srncov je obrovsky široká téma.Môžme tu polemizovať a reprodukovať chovateľské kritéria srnca,ktoré vieme a kto nie, tak sa dajú jednoducho naštudovať.V praxi je však rozhodnúť sa veľakrát v rýchlosti nebýva tak jednoduché.Ja sa snažím dodržovať pravidlo nestrielať na srnca ktorého určím že svojím habitusom patrí do kategórie mladý a jeho parožky sú o šiestich výsadách jasne viditeľné...Týka sa to srncov prvej a druhej vekovej triedy .Čiže srnec jednotkár ak je špicák do desať cm -Výrad.Srnec dvojkár ak je obojstranný výrazný šestorák -Chovný.Zámerne píšem jednoducho,lebo pri samotnom love o meraní výsad o dĺžke kmienkov alebo o rýchlom nabodovaní či je v limite nemôže byť ani reči.V jednom revíri na Záhorí majú tri kategórie srncov podľa ktorých sa pri love riadia.Je to gombičkár/výradový/ pěkný srnec/chovný/ a srnec /lovný/.Ak sa budeme riadiť sedliackym rozumom nemôžme v samotnom love spraviť zásadnú chybu a keď ano,tak sa z chýb poučme.Guľa v hlavni pri love trofejovej zveri by mala zostať v nej až do momentu,kedy sme vnútorne presvedčený že to čo ideme spraviť bude správne a po rane sa nebudeme hanbiť a hľadať srnca na výmenu aby nebol prúser na chovateľskej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 28.6.2010 o 12:23

keďže si cením túto celkom kultivovanú diskusiu a samého ma zaujímalo aká vlastne pravda, konzultoval som tento prípad u nás v združení s jedným odborníkom. Ten hneď skonštatoval, že srnec aby bol výrad musí nesplniť dve kritériá chovnosti, len dĺžka kmeňov alebo len dĺžka výsad nestačí. Neviem, ako to funguje inde, možno má každá oblasť inak stanovené kritériá. S tou kulmináciou trofejí je to pravda. Dobre posúdiť srnca je väčší kumšt ako posúdiť jeleňa. Lovu zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off muno211, 25.6.2010 o 17:52

Holz, ďakujem , že si sa vyjadril k téme,ktorú som chcel prvotne diskutovať a to ktoré výsady brať v úvahu... O srncoch,ich vrchole a a a ich veku mám podobné skúsenosti,poznatky a taktiež som od známych poľujúcich v odlišných typoch revírov počul to isté, čo opisuješ nižšie... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off holz1, 25.6.2010 o 12:52

Bohužiaľ v dnešnéj dobe trofejomanie mnohých ani len nezaújma chovnosť trofejovéj zvery, odôvodnenie typu keď ho nestrelím ja strelí ho niekto iný som počúl už mnohokrát, ale to nie je argument na odstrel chovného jedinca, ale k veci, kulminácia trofejovej hodnoty srnca v III. vekovéj triede sa nemôže brať ako dogma, poznám viacero aj zdokumentovaných prípadov kde vrchol bodovéj hodnoty bol dosiahnuty v 4. roku. Dokonca od známeho som počúl že u nich srnce pravidelne ,,dozrievajú" v max. 5.roku a to v rámci celého revíru. My sme mali jednu oblasť kde ešte ani 7.ročné srnce neboli na vrchole a na opačnej strane revíru v 5.roku už boli za horizontom, no neviem čím to je ovlivnené, snáď genofondom. K posúdeniu priemernéj dĺžky výsad sa u nás odmerali všetky výsady na parôžku a delili počtom. A ako píše muno v prípade nesprávneho odstrelu by nás to malo mrzeť v prvom rade samotných, lebo najaký finačný postih dnešných novozbohatlíkov nič neznamená, česť výnimkám ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off muno211, 25.6.2010 o 10:32

inak taktiež by som polemizoval o kulminácii parožia vzľadom k veku...., resp. podľa mňa minimálne neplatí, vrchol trofeje prichádza s III.vekovou triedou.... Bodka označuje nesprávny odstrel, samozrejme je množstvo diskutabilných prípadov, ale v prvom rade by to malo mrzieť samotného jednotlivca, nakoľko poľovníctvo a s ním spojený cieľený chov zveri je záujmová a dobrovoľná činnosť každého z nás.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 25.6.2010 o 10:05

Mrlian, čo podľa teba vyrieši strach z bodky? (v súčasnom slovenskom poľovníctve) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 25.6.2010 o 9:58

škoda, že sa málo ľudí zapája do tejto diskusie, samého by ma zaujímalo či sa mýlim. Ale myslím si že odlov akéhokoľvek nádejného srnca pred kulmináciou trofeje je na bodku. p.s. oceňujem tvoje veľmi kultivované vystupovanie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off muno211, 24.6.2010 o 10:49

dakujem... ale stále si myslím, že ak je trofej medajlová, nezaručuje chovnosť srnca. dišputa o dĺžke výsad nemôže byžť bezpredmetná, nakoľko je to jedno z najdôležiteších kritérii.... ale aj tak Ti ďakujem, že si sa zapojil do diskusie.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 22.6.2010 o 15:51

k úlovku ti gratulujem, ale moj komentár sa vo svetle nových skutočností stáva celkom relevantným. Uloviť medailového srnca, v II.VT je vždy na bodku. Čiže mal si ho pustiť. Ak, ako vravíš si ho odhadol na 4 roky. A dišputa o dľžke výsad je bezpredmetná, Mimochodom aj Hell uvádza, že počet výsad u šestoráka je 6 (2x3). Mimochodom, bodujú sa abnormality podľa CIC? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off muno211, 22.6.2010 o 13:28

podľa mňa sa skladá parožie srnca/ odvolávam sa na odbornú literatúru/ z kmeňa a predných a zadných výsad. Jedným z kritérií chovnosti je priemerná dľžka výsad, napr. u 3ročného srnca je to výška parožia 20cm, priem.dlžka výsad musí byť 4cm. Pýtam sa, či sa posudzujú predné i zadné výsady-ich priemer, alebo len predné??? Odpoveď :"nechaj ho do ďalšieho roku, možno nasadí lepšie parožky" podľa mňa nie je dosť exaktná na tak jasne sformulovanú otázku....Totiž : strelil som srnca, ktrý dosiahol bodovú hodnotu 139,5 b-čiže zlatú medailu, vek som odhadol na štyri roky, čo mi potvrdili i na okrese, avšak predné výsady dosiahli obe cca 8cm, jedna zadná 7 cm a ďalšia zadná 1,5 cm.... Vzhľadom k veku prebehla diskusia, či srnec nie je červený....Od červenej bodky ho zachránila len výška parožkov a jedna predna výsada vyrastá tesne nad ružicou-posudený ako abnormalita...neskôr pridám i foto.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mrlian, 22.6.2010 o 12:29

2x predné, 2x stredné, 2x zadné nie? Pred eventuálnym odlovom aj tak nebeháš po hore s kalkulačkou. Keď moc váhaš, nechaj ho do ďalšieho roku, možno nasadí lepšie parožky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off muno211, 22.6.2010 o 11:17

2x predné výsady a 2x zadné, spolu 4výsady.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 22.6.2010 o 11:00

Všetky štyri výsady u šestoráka ? 8-o ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off muno211, 22.6.2010 o 8:38

Kritériá chovnosti srncov -

Pri posudzovaní chovnosti srncov sa berie v úvahu vzhľadom k veku najmä dľžka kmeňa, počet a dlžka výsad... Chcem sa spýtať, priemerná dlžka výsad u napr.šestoráka sa počíta ako súčet dĺžok všetkých štyroch výsad a vydelí sa štyrmi, alebo sa berú v úvahu len predné výsady??? tu sa rozchádzajú názory a tvrdenia i poľ.hospodárov, čomu ja celkom nerozumiem....Ja sa osobne riadim prvou alternatívou... ďakujem za rady....

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mikostefan, 23.10.2008 o 18:05

Vlado2406,máš správny názor,a čo sa týka parametrov podľa neakej vyhlášky(ktorú musíme všetci rešpektovať) aj keď je to hlúposť.V praxi je každý revír inak úživný a sú poľovné revíri kde podľa parametrov z vyhlášky srnca na ulovenie I.VT nenájdeme lebo 80% je ich vidliakov a šestorákov (13-16cm) A chovnosť určitého jedinca by sa mala posudzovať ,aj podľa iných parametrov nie len podľa mohutnosti parožia.Zo svojej dlhodobej praxe poznám veľa prípadov (silná trofej zlá telesná kondícia, alebo opačne) tvorba silného parožía je podmienená v značnej miere -cez papuľu zveri-a je rozdiel či zver žije na úrodnom juhu kde sa zver pasie od marca na novej paši alebo stoji na Liptove ešte koncom apríla po brucho v snehu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Igor43, 3.10.2008 o 23:42

V praxi som asi trikrát vystrelil na srnca , ktorého som pozorne odsledoval ďalekohľadom, aby som mal istotu, že je lovný, na vzdialenosť cca75-100m. Moje ropzčarovanie sa dostavilo až po príchode na miesto, kde zhasol a bol som veľmi prekvapený, " kde je ten srnec, na ktoprého som vystrelil a kde sa tu nabral ten, ktorý to dostal".Jednoducho povedané, v ďalekohľade ( a to podotýkam som si opakovane overoval) sa javil iný ( dá sa povedať iná - väčšia dĺžka kmeňov i vetiev). Našťastie všetky boli výradové. Chcem pripomenúť, že som poľoval za dopbrých svetelných podmienokl a s dostatočne výkonným binokulárnym ďalekohľadom.Neviem si to vysvetliť, jedine tak, že so vzdialenosťou je to problematické odhadnúť. A kde by sme prišli, ak by sme ešte mali určovať aj bodovú hodnotu trofeje, keď mnohokrát sa ani posudková komisia, ktorá má trofej v ruke, nevie na bodovej hodnote dohodnúť?! Je to absurdné. Ale určite sa treba snažiť dodržať zásady selektívneho odstrelu.S tým úplne súhlasím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 93 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM