Heming hunting
dnes je štvrtok,  18. apríl 2024,  meniny má Valér,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:52,  dnes západ slnka: 18:38
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Určovanie veku a chovnosti zveri - diskusia

autor: off Pato
pridané: 4.7.2007 16:10
Ake mate skusenosti s urcovanim veku zveri jednotlivych druhov polovnej zveri? Nestalo sa Vam ze zver, ktoru ste podla informacii z literatury, odhadli a po uloveni resp. po moznosti presnejsieho urcenia veku, ten odhad nebol spravny?
počet zobrazení: 21 457
počet hlasov: 1
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 93 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off zbojnik1, 10.1.2022 o 10:42

ahojte chcel by som sa dopátrať k nejakej literatúre ohľadom odhadu veku daniela hlavne pred výstrelom niečo som naštudoval cez internet ale nejako niesom spokojný. jednoducho potreboval by som to nejak utvrdiť alebo ak máte nejaké rady postrehy z praxe budem vďačný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 650525, 27.7.2016 o 21:43

Pozrite diskusiu - Nesprávny odstrel a postih zo dňa 23.6.16 o 11.07 hod. Pozor za rovno uší je to určite viac ako 10 cm (nim. 12 cm) Podmienky sú pekne napísané v kritériách chovnosti .Bolo to už napísané veľa treba čítať a pozorovať zver viackrát než vystrelíte! Pokiaľ ročný srnec je nepravidelný šestorák určite by som nestrieľal a dokonca aj na pravidelného vidliaka za rovno uší by som nestrielal! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off win243, 25.7.2016 o 13:43

Opäť sa potvrdzuje neuvážená zmena vekových tried. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Geronimo11, 25.7.2016 o 8:18

Otázka je či to bola jednotka ročná alebo dvojročná? Ak jednoročná tak zarovno uší býva menej ako 10cm. Ja by som ho nestrielal nepravidelný šestorák v prvom roku sa može do budúcna pekne ukázať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 24.7.2016 o 12:38

wirago535 ak je to ročný srnec a výška parožia je menej ako 10 cm je výradový . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kettner11, 23.7.2016 o 12:18

Treba si naštudovať kriteria chovnosti pre danu oblast. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off wirago535, 23.7.2016 o 12:08

Srnec 1.vt - Aký je váš názor na srnca 1.vt ak je jednostranne 6tor.rovno z ušami výsady predná 2cm a zadná 1cm približne a druhá strana ihliciak približne 4cm? Je chovny alebo nie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lesak159, 12.11.2015 o 22:30

Tak ja si myslím že určovanie veku a vekových tried ulovenej zveri sa nenaučí tak rýchlo skoro nik. Aj tu na Lovu zdar je veľmi veľa fotiek napr. zubov a tieš aj skusený poľovnici sa na tom mýlia , a ak mi neverite tak si pozrite niektore fotky.. niekto napíše že koľko rokov by ste dali tomuto jeleňovy a niekto napíše 3 niekto 4 niekto 6 tak čomu mám teda veriť??? ... v pohode ti taku fotku aj ukážem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 12.11.2015 o 21:12

Matej Kmet ako absolvent odbornej lesnickej školy by som sa hambil položit taku otazku a ešte viacej by som sa hambil takto reagovat na radu od staršieho polovnika ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Lesak159, 12.11.2015 o 13:40

Mal si písať len k veci na to čo som sa opytal ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 12.11.2015 o 13:35

ak chceš ignorovať svoje vedomostné nedostatky je to tvoje rozhodnutie, ja som to nemyslel zle, len som poukázal na niektoré dostupné informácie, ktoré môžu niečo nasvedčovať... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Lesak159, 12.11.2015 o 10:44

Čakal som že sa ozve niekto múdry ako si ty a začne písať od veci , za to poradenie ti fakt ďakujem a ostatne ignorujem serus... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 12.11.2015 o 7:50

Lesak159 - v odbornej literatúre je toho popísaného dosť, v októbrovom PaL je i článok s fotkami, treba si to naštudovať, do obrazu sa dostaneš aj keď poklikáš tu na LZ na fotky v kategórii "určovanie veku a vekových tried ulovenej zveri", štúdium je základným predpokladom úspešného a správneho výkonu poľovníctva, v praxi môžeš svoje vedomosti a znalosti zdokonaľovať a zbierať skúsenosti, bez teoretických vedomostí to však moc nejde ale to snáď všetkým jasné. Nechcem byť sprostý, ale ak chodíš podľa profilu na strednú odbornú školu lesnícku a máš problém identifikovať kunu či plcha a máš pri tom v profile tiež uvedené v riadku poľovník "áno" tak asi nebude všetko s kostolným poriadkom... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lesak159, 11.11.2015 o 22:08

určovanie veku a vekových tried ulovenej zveri - Zdravím, prosím Vás nemáte niekto nejaký obrázok, alebo neviete o nejakej stránke kde by som našiel vekové triedy jelenej zvery podľa zubov? (sánky) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Dedo2, 10.7.2015 o 19:32

Srnec 1 VT po novom - Dobrý deñ,
Keďže už dlhšiu dobu vedieme diskusiu o zmenách vo VT srncov a existuju rozdielné názory na zaradenie srncov do 1.VT a 2. VT, poprosil by som niekoho kompetentneho a znaleho problematiky, aby vysvětlil nasledovne:
# věk 1 rocneho srnca v mesiacoch v čase jeho lovu
# vek 2 rocneho srnca v mesiacoch v čase jeho lovu
Já tomu rozumiem tak, že 1 rocny srnec v čase lovu má cca 11-12 mesiacov a viac, 2 rocny cca 24 mesiacov a viac. Srnča samcieho pohlaví je od narodenia v juni do Marca nasledujuceho roka stále Srnča až do scitania zveri.Srncom sa stáva až potom. Je to tak spravne?
Ďakujem Vopred za uzitocne odpovede.
Palo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 18.5.2015 o 8:54

treba si to v literatúre naštudovať, tak ako aj vybrané slová po P ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Jany4, 17.5.2015 o 22:22

určovanie srncej zveri - Dobrý den chcel by som sa opitat ako urcujete srnca podla parozkov ci ide o vyradoveho alebo chovneho ako zistujete vysku podla ušì? A priemer dĺžok dakujem
◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESNIKPSLUKA, 6.4.2015 o 21:18

dakujem poucne.chcel bisom posudit jelena eidmanovou metodou,kde to robia na akom pracovisku? dakuje ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namreh, 5.4.2015 o 18:50

dede Ďakujem! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tibor112, 4.4.2015 o 14:29

...perfektné dede,nebolo by to aj v sk-jazyku,15-roč.synátor sa ma dosť vypytoval na niektoré slová. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off tibor112, 4.4.2015 o 11:20

...čo je to ta eidmannová metoda?!? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off LESNIKPSLUKA, 31.3.2015 o 14:08

Eidmannova metoda - zdzdravim.ktomi poradi.kto mi posudi profesionalne chovnost jelena eidmannovou metodou? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 6.3.2015 o 10:34

... mám taký pocit že práve u vás sa kritériá u všetkých "špicerov" zmenili na dlžku do 30 cm a je úplne jedno či sú ukončené ostro alebo tupo ... aký je problém si to overiť na pozemkovom a lesnom odbore ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter2010, 2.3.2015 o 19:50

4aplle: Keď som si to zisťoval ja, napísal som e-mail na miestnu opk a odpovedali mi :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 2.3.2015 o 19:38

tak sa zastav na lesnom úrade, to je orgán, kde to musí byť. priatelia, čo má s tým spoločné spz, opk, háááá :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MiroSR, 2.3.2015 o 19:29

Vdaka za radu pisal som na OPK aj SPZ ale zatial 4 dni sa neozvali tak neviem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hyperon, 2.3.2015 o 19:24

skus sa informovat v OkO SPZ. tam ti budu vediet asi najlepsie povedat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter2010, 2.3.2015 o 19:24

Napíš si na miestnu OPK tam ti určite radi poskytnú čo chceš vedieť :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MiroSR, 2.3.2015 o 19:19

Počul som o zmene kritérií chovnosti trofejovej raticovej zveri - Počul som o zmene kritérií chovnosti trofejovej raticovej zveri v oblasti Levočských vrchov ale nikde na internete som to nenašiel tak by som chcel vedieť či som počul správne alebo nie ?? Vie o tom niekto niečo ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 23.2.2015 o 11:26

oblast je S IV. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tibor112, 23.2.2015 o 10:56

...mohlo by to byť tak ako si to dal v komentári pri videu,no neviem vašu poľovnú oblasť a jej kriteria.Minulý rok som pisal s adminom ohladne nových kritérií(zmenili sa roky u jelenej zveri zaradených do jednotlivých VT)či by sa tu na stránke v sekcií Na stiahnutie tieto kritéria nedali,no zatial tu nie su.V Google mi našlo celkom čerstvé (15.4.2014)Prešovske poľ.oblasti(srnčej jelenej a danielej zveri)-jeden kraj by tu už bol,no ešte chýba 7. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 19.2.2015 o 18:30

To sa nikomu nechce k tomu vyjadrit, alebo neviete :) ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 19.2.2015 o 15:09

Vyzerá to, že všetky majú strečky a niektoré pekne kakajú... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 19.2.2015 o 14:33

Video - Poprosil by som Vas, k vyjadreniu prveho prispevku. video ID 5783 Dakujem odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off ph8007, 12.7.2013 o 21:51

Naše kritéria chovnosti sú obyčajné zdrapy papiera (isto na celom SVK), ktorého výsledkom je: degenerácia kvalitného genofondu, čo sa týka trofejovej hodnoty. Darmo nič sa nezmení, kým budú pri moci tí, čo nevedia o poľovníctve takmer nič a majú z toho len dobrý zdroj príjmov a pod. Muno211 zaujalo ma to, že ak ho dali za abnormalitu, tak ako mohol mať body :))) a pritom to abnormalita isto nie je podľa tvojho opisu. Za abnormalitu sa môže považovať jedine tá trofej srnca pri ktorej sa nedá zmerať objem a v prípade, že má trofej viacej púčnic, resp. miest, z ktorých vyrastajú ďalšie "kvázi" parožky alebo sa jedná o parochniara. A najviac sa bavím na tom, keď dávajú za abnormality trofeje srncov, ktoré majú viacej kmeňov. Naše kritéria sú také skvelé, že ich netreba ani prehodnocovať a vytvoriť spätnú väzbu, ale kto by to robil...z toho nič neklapne tým, čo sú tam :(((. A čo sa týka toho tvojho 4 ročného srnca, tak tu na Liptove by bol pravdepodobne na vrchole (kulminácia na Liptove 4-5 rokov). Kulminácia je závislá od zdravotného stavu a tiež genetiky jedinca. Dá sa toho písať až až ale to nemá význam, bo takých, čo to naozaj zaujíma a ako by sa malo naozaj robiť poľovníctvo v pravom slova zmysle je veľmi málo :((( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 7.7.2013 o 15:28

kubik856 - Keby si predmet Tvojej otázky zadal do fultextového vyhľadávania tak Ti na prvý pokus ponúkne toto :odkaz (Je úsmevné,že starý páni okrem poľovania musia učiť omladinu aj IT). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kubik856, 7.7.2013 o 14:12

Nenašiel som inú diskusiu kde by som sa mohol spýtať na Kritériá chovnosti raticovej zveri pre Biele Karpaty (jeleň, srnec, daniel, muflón) :D Existuje nejaký dokument o tomto, pretože na chovateľskej prehliadke mi povedali že je to k stiahnutiu na nejakej stránke, no už neviem na akej. Za akékoľvek rady budem povďačný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 27.6.2013 o 6:39

Ahoj . Pozriem sa na to a poslem Ti to postou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off marcelbyk, 26.6.2013 o 8:41

počas skoly som pomahal 5 rokov v 500ha zvernici , taketo daniele tam boli 2ročne s druhým parozim. daj este foto chrupu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 1-40 z 93 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM