Heming hunting
dnes je štvrtok,  25. apríl 2024,  meniny má Marek,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:39,  dnes západ slnka: 18:48
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Prvá zbraň a výbava pre začínajúceho poľovníka ! - diskusia

autor: off alik
pridané: 23.1.2019 15:10

Ahojte chcem sa opýtať na výbavu pre poľovníka. Ako si mám správne vybrať svoju prvú zbraň guľovnicu,kaliber,puškohlad, montáž strelivo atď. Poraďte prosím všetkým nám začínajúcim poľovníkom. Ďakujeme

počet zobrazení: 17 491
počet hlasov: 1
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

správca MMasska, 30.3.2021 o 15:49

Darmo sa nafukuješ ja som sa nikdy nesmial začínajúcemu poľovníkovi, ty si ani nevieš predstaviť koľkým začínajúcim poľovníkom som už ja radil ohľadom zbrani streliva optiky . Ja som sa pousmial na tebe len na základe toho ako ty vnímaš poľovačku a streľbu. Vieš aký je medzi nami rozdiel? Nie to že som už ulovil tisícky kusov ale to ze som už na strelnici vystrieľal milión nábojov. Ja ked som začínal poľovať je to jedno kolko som mal rokov sutazne som strielal, mal som nastrieľajú 1 V.tiedu za celý rok som mal povolené streliť jedno srnca jedného diviaka a škodu zver , čiže v lese som vystrieľal necelých 5ks streliva ale na strelnici pri tréningu som vystrieľal za rok s poĺovnej zbrane minimalne 250ks . Chápeš! Ty vôbec neberieš do úvahy tréning na strelnici, ty si napísal strelil tak maximálne 20ks viac nie skôr menej! Preto som ostal sklamaný s takéhoto prístupu. Chcel si kúpiť 8x60! Aka je to blbosť kúpiť starú výbehovú zbraň a odôvodniť si to nemec je nemec! Strašná sprostosť ktorú keď napíšeš tak sa skúsený strelci a poľovníci musia len pousmiať. Skúšali ti síce poradiť aj Lanus aj Pepies ale ked im odpíšeš ako si im odpisal tak si len povedia že z bútlavého stromu len sova vyletí. Čo sa týka radám čo kúpiť ako začínajúci poľovník tak si treba zvážiť všetky za a proti. Ak nemáš na novú zbraň nekupuj nikdy ráž ktorú používajú športový strelci. Vieš a to ti vravím z vlastnej skúsenosti tá zbraň síce bude mať len 2 roky ale dostala statočne cez uši, či už keď testoval navážku a pri tréningoch na strelnici. Vystrieľa za rok dva krát toľko že ty by si tu zbraň nezobral a ver v to že on ti ju odprezentuje aj predvedie ako TOP kvalitu a ty na to nikdy neprídeš že už tej flinte zvoní umieračik. Čo sa týka aku ráž pre začínajúceho poľovníka tak tu zasa sa musí uvážiť všetky za a proti. Kde budeš polovat aku zver aký terén aký si strelec tvoja hmotnosť a tvoje schopnosti. Určite neodporúčam nič malé aj keď sa s toho dobre strieľa nič menšie ako 6,5x55 ale zasa ani 300wm. Vieš pri jednom to chce dobrého strelca ktorim sa ešte len raz možno staneš aj keď na strelnici ti to bude fungovať ale poľovnícka horúčka, adrenalín a fyzické záťaž urobí svoje a tá mala ráž ti neodpustí žiaden omyl, tá 300wm ti pomôže ale zasa kým sa nezžiješ z výstrelmi tak to pre teba bude skôr odstrašujúco ako by ti to pomáhalo prebytok energie.Tak a teraz sa s toho môžeš poučiť alebo si stále húsť to svoje, ale ak si moje riadky čítal pozorne sám s toho zistíš ako hlúpo si sa pýtal v svojich príspevkoch a ešte horšie reagoval na rady skúsených. Ak si na to neprišiel bola to moja strata času ale snáď niekomu múdrejšiemu čo sa chcel poučiť to pomohlo. Prajem šťastnú ruku pri výbere svojej prvej zbrane a nezabudnite veľkú rolu hra dobrí výber streliva, lebo len dobrá zostava ako zbraň, montáž, optika, strelivo môže spoľahlivo slúžiť ale len v rukách toho kto sa chce učiť strieľať a poznať všetko okolo toho. S pozdravom tie najlepšie poznatky sa dozvieš len na lovuzdar.sk

dať hlas príspevku | počet hlasov: 23

komentáre

zoradiť
zobrazené 121-151 z 151 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Pepes33, 1.10.2019 o 17:50

Z tebou spimínaných jedine novú CZ557 ale druhú generáciu. Ostatné dve v plaste ( Haenel a Mauser) sú totálny low cost. Je ale pravda že nová CZ557 v druhej generácií ťa vyjde asi o stovku menej ako Tikka T3X v plaste a o dve stovky menej ako Tikka v dreve... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on vladimir82, 1.10.2019 o 15:29

Mne sa pozdáva voere 2155 alebo bergara b14 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vladkom3, 1.10.2019 o 15:02

Tiez sa mi to zdalo malo kedze na internetovych obchodoch su ceny take ako uvaduas ale je to tak. Bolo to v predajni dynax PB , maju aj internetovu stranku a aj tam su tie ceny. Popozeram teda aj tie, kludne moze byt aj cca 1000€ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Mysho22, 1.10.2019 o 14:22

Ešte do hry prichádza Weartby v základnom plaste tiež veľmi podarená puška . A povedal by som o triedu lepšia ako Haenelka teda aspoň čo sa mi zdalo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borgeo, 1.10.2019 o 14:17

Ta cena za ten Haenel Jaeger 10 ktoru uvadzas sa mi zda strasne nizka. V zakladnom prevedení sa ten Haenel bezne predava za cca 920 v plaste a cca 990 v dreve. A novu Tikku kupis ak mas stastie za cca 1000 v plaste alebo cca 1100 v dreve. Ja som pred pol rokom kupil novu Tikku Hunter (v dreve) za 1050. Bolo to v predajni Trapper v BA. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off vladkom3, 1.10.2019 o 13:22

Reakcia na príspevok od borgeo, 1.10.2019 o 9:07 :
V tejto cenovej relacii by bola ta tikka jedine pouzivana. Jeager 10 stoji v plaste 690€ a v dreve 730€ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borgeo, 1.10.2019 o 9:07

Tu M18 by som vylucil ako prvu, lebo uz na prve ošahanie je to lacnota. V danej cenovej kategorii mi v tom uzsom okruhu zbrani chýba Tikka, co by bola podla mna najlepsia volba. Kaliber uz potom podla potreby. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off vladkom3, 1.10.2019 o 3:14

Prva gulovnica - Zdravim. Chcel by som si zaobstarat svoju prvu gulovnicu, vyhliadnute mám tieto: Mauser M18, Haenel Jeager 10 (plast alebo drevo) a CZ557. Kaliber 30-06 alebo 308w. Mate s tymito zbranami skusenosti? Na Haenelke sa mi lubi ze mi perfektne sadne na rameno a hned mam zamierene, Mauser ma plastovy lúčik aj spúšt co sa bojim ze by sa lahko mohlo ulomit aj ked predajca hovoril ze este s tym problem nebol. Vedeli by ste mi poradit na základe osobnych skusenosti ktoru si vybrat? Nikde som sa k Mauseru a Haenelke nedopatral k poriadnej recenzii . Optiku by som volil Zeiss Conqest V4.Dakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hartge30, 4.3.2019 o 14:57

Reakcia na príspevok od m98, 26.1.2019 o 8:44 :
Presne, Tikku na ňu origo weaver lištu, leupold QRW - výšku krúžkov podľa chuti len puškohľad by som dal Zeiss V4. A si +/- v rozpočte. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hubertushk, 3.3.2019 o 19:21

Dobrý večer. Doporučoval by som Vám výber z kalibrov 7x57,7x64,7x65r,308w,3006,8x57js,8x57jrs,270w. Ako prvú zbraň by som Vám odporučil opakovaciu guľovnicu, vhodnú pevnú montáž a variabilný puškohľad.Postačuje objektív o priemere 50 mm. Značky napr. Kahles, Meopta,Leupold,Docter. Strelivo napr. od RWS,Norma,Sako,Lapua,Hornady. Prajem pekný zbytok večera a veľa úspechov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off m98, 26.1.2019 o 8:44

Alik- ja by som si zobral tikku /1150e/na to meoptu r2 8x56/860e/. Pri kúpe kompletu ti pikatiny možno spadne zadara. Takže si v rozpočte s pekným kompletom.Ak na to šupneš remeň niggeloh premium 2, paráda. K tomu neskôr kolimátor, prehodíš podľa potreby. Ak nie tak je tu R2 2-12x50/1060e/ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jozefkraus, 25.1.2019 o 23:33

Reakcia na príspevok od alik, 25.1.2019 o 23:22 :
ja som to nemyslel v zlom. celkom ma ta zbran zaujima a preto som sa pytal ze co si tym myslel, lebo mi to nie je celkom jasne... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off alik, 25.1.2019 o 23:22

Neriezme ten zaver oki?:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 25.1.2019 o 20:24

Jozefkraus, Alik pravdepodobne este nic v ruke nemal a po technickej stranke o zbraniach nevie nič...plochy zaver :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jagttiger, 25.1.2019 o 20:06

Mám 30-06 aj 8x57JS,skôr som mal 30-06 no časom som si zadovážil aj spomínanú osmičku,no pravdu povediac ta osma má prijemne prekvapila účinkami... Aj keď na 30-06 nemozem povedať nič zle no radšej teraz chodím s 8x57JS. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozefkraus, 25.1.2019 o 19:52

Reakcia na príspevok od alik, 25.1.2019 o 16:33 :
zaujimalo by ma co znamena "Ten zaver je taky neprakticky plochy tenký"? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 25.1.2019 o 19:17

Ak ta rozpočet pusti tak leupold. Ale treba kupit hlavne aj dobru montaz. Ci 8x57 alebo 30-06? Oba som mal a 30-06 ešte mam. Za mna určite 30-06. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off alik, 25.1.2019 o 16:37

Hunter alebo forest? 8x57 alebo 30-06 Leupold alebo Delta? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off alik, 25.1.2019 o 16:34

Aké skúsenosti mate s Tikkou ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off alik, 25.1.2019 o 16:33

Ten zaver je taky neprakticky plochy tenký no proste sa my nepáči. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 25.1.2019 o 14:55

Weatherby zaver je velmi dobry, lahko rozoberatelny a spolahlivy. Spust velmi dobra uz v zaklade, pazba sedi na vacsinu postav. Je to daleko lepsia volba, ako sauer 100. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off miroorim, 25.1.2019 o 14:23

Reakcia na príspevok od alik, 25.1.2019 o 13:58 :
no vanguard je aj v dreve, to len pre info. A co sa ti na zavere nepaci ked sa mozem opytat? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off alik, 25.1.2019 o 13:58

Miroorim ďakujem za info ale ja by som skôr chcel drevenú pažbu+na wetherby sa my nepaci zaver je taky čudny.Ale to si myslim len ja:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miroorim, 25.1.2019 o 12:12

Príspevok bol administrátorom (spravca-lovuzdar) označený za nevhodný pre porušenie pravidiel. ◄ reagovať

off hurky, 25.1.2019 o 10:16

Reakcia na príspevok od alik, 24.1.2019 o 16:08 :
Z nových pušiek máš v danej cenovej relácii celkom na výber, počínajúc ČeZetou, cez Sabatti, Haenel jäger 10, Tikku a končiac niekde pri Sauer 100. Určite som všetky nespomenul. Myslím, že o každej tu nájdeš niečo napísané, len treba hľadať. Aj tak je však najlepšie si konkrétnu pušku o ktorú máš záujem chytiť do ruky. Pri jazdených flintách je toho na výber ešte viac. Ja som začínal s novou ČZ 550 v 7x64 a po skrátení pažby som na ňu nemohol povedať krivé slovo. Časom sa však trochu preferencie zmenili a vymenil som ju za Sabatti SKL 98 DL v 8x57 JRS. Nie novú a mimochodom tiež by sa zmestila do tvojho limitu. Tá už so mnou zostarne. Tu však je otázka, či chceš opakovačku, alebo zlamovačku... Sem - tam chodím aj so zdedeným guľobrokom CZ. Otec s ním poľoval celý život a bol spokojný. My mladší sme však už trochu rozcicaní, tak sa mi zdá byť trochu ťažký. Čo sa týka kalibrov, myslím, že ničím od 6,5 hore neurobíš chybu. To či zver trafíš a ako nezávisí od kalibru, ale hlavne od strelca. Je si však treba byť vedomý toho, ako to tu už bolo veľa krát napísané, že streľba na živú zver je o niečom úplne inom ako streľba do terča... Čo sa týka puškohľadov. Z nových by som v tvojej cenovej relácii začal od Delty titanium. Ja som ju mal, majú ju aj kolegovia zo združenia a nik sa nesťažuje. Ja som ju nakoniec vymenil z dôvodu, že na zlamovačku mi už 56 bola veľká. Teraz je už aj s HD sklami. Tu na fóre tiež nájdeš o nej čo to popísané. Ešte by si sa mohol pozrieť na Leupold a Meoptu. S tými osobnú skúsenosť nemám. Nech dobre vyberieš a nech sa darí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off alik, 24.1.2019 o 16:08

V PZ som uz čakatel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off alik, 24.1.2019 o 16:07

Môj rozpocet je 1200€za guľu a 800€ za puškohlad. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on MarekPO, 24.1.2019 o 8:29

Zdravím, teraz mám poľovný lístok tretí rok. Ako prvú "výbavu" som si kúpil psíka-šteňa, s ktorým som absolvoval prvé skúšky ešte bez pušky, keďže som čakal na zbrojný preukaz. Ako kandidát v PZ som si z druhej ruky od nášho hospodára kúpil ZKK 600 kal 7x57 aj s puškohladom, pre začiatočníka super flintička, ja som spokojný. Darom som dostal staršiu brokovú dvojku ZP kal 16/16. O rok som si kúpil hlavne na strelnicu kozlicu 12/12. Časom sa to určite obmení, ale nie je to malá investícia. Prvá zver, po ktorej som strieľal, bola túlavá mačka. Samozrejme som sa tak triasol, že som minul. Prvá úspešná rana bol diviak v sprievode kamaráta, potom prišiel srnec, líška... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off namreh, 23.1.2019 o 17:32

Tou líškou by si mal začínať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on lanus, 23.1.2019 o 16:00

Ako aj realita možnosti dostať sa do PZ !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hurky, 23.1.2019 o 15:49

No myslím si, že na uspokojivé zodpovedanie tejto tvojej otázky je dosť podstatný aj tvoj rozpočet. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 121-151 z 151 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM