Heming hunting
dnes je štvrtok,  25. apríl 2024,  meniny má Marek,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:39,  dnes západ slnka: 18:48
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Mimoriadny odlov raticovej zveri - diskusia

autor: off kaso79
pridané: 3.1.2018 14:21
Aký je podľa Vás reálny dôvod opätovného a dokonca silne rozšíreného mimoriadneho lovu raticovej zveri? Masívne nesplnené plány lovu? Potreba poplatkového lovu trofejovej? Potreba pokrytia základných pohnútok konzumentov? ja ho veru neviem ...
počet zobrazení: 34 051
počet hlasov: 1
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

on Stagstalker, 3.1.2018 o 20:45

Predĺžiť lov všetkých vekových kategórií jeleňov (vrátane IV.VT) do 15.2., teda do času, kedy staršie jelene už prakticky začínajú zhadzovať parožie mi príde scestné. Tá zver skutočne nemá pokoj, potom nabehnú zhodári a potom ďalšia poľovná sezóna. Ale na druhej strane ma to zasa až tak neprekvapuje, lebo posledné roky mizne z poľovníctva to poľovnícke (t.j. záujmová činnosť, kultúrne dedičstvo a udržiavanie tradícií a to v spojení s pomocou zveri v čase strádania) a viac dostáva priestor hospodársko- ekonomická časť poľovníctva. Nie je to tak dávno keď bolo podpísané memorandum na predchádzanie a znižovanie škôd zverou, ale mám pocit, že povinnosti z neho ako keby vznikli len poľovníkom a to v pohode vyššieho odstrelu. Čiže opäť odstraňujeme následky problému a nie jeho príčinu a to monokultúry, veľké koncentrácie zveri v týchto oblastiach a nemožnosť ich lovu z dôvodu silnej pasivity zo strany poľnohospodárov vytvoriť podmienky na lov (napr. striedanie pásov rôzne vysokých plodín, výsev plodín ďalej od lesa a nie na jeho hranici atď.) Ale toto sa už v diskusiách rozoberalo x krát a stále sa točíme v kruhu. My musíme viac loviť a hospodári berú ďalej svoje dotácie. A kto si to odnáša? No zver, veď tí čo v praxi do hory chodia vedia, že v súčasnosti sa zdržuje okolí senníkov, krmovísk, v čriedach na poliach a podľa môjho názoru je súčasný lov už prakticky len hlušením zveri na kopách krmiva. Pričom to nie je tak ani o premnožení zveri ako o jej nevyrovnanej koncentrácií, sú revíry kde v určitých obdobiach stúpne stav zveri aj o 300%. Taktiež revíry kde lovia 30ks vysokej a revíry kde 600ks a pritom sú vzdušnou čiarou do 25km vzdialené. Plány sa počas roka neplnia, lebo väčšina "brucháčov" tu zver ani inak ako v čase núdze na krmive uloviť nevie alebo sa to hasí odstrelom holej na spoločných v decembri. Kdeže by hrozilo čakanie na prechodoch, ranný pirš či len vydreté "vychodenie" úlovku, teplý posed a vzdialenosť do 60m s dobrým prístupom autom je v súčasnosti vrcholom fyzickej námahy, ktorú niektorí poľovníci zvládnu v rámci lovu. Predĺženie lovu kvôli škodám zverou slúži len na ospravedlnenie súčasného stavu,t.j. kombinácie chabých lovcov s nedostatkom času a zmenu systému a spôsobu výkonu poľovníctva. Senzory pohybu na krmoviskách, fotopasce a možno v dohľadnej dobe aj termovízie a nočné videnia, nech sa tá zver už hluší 24/7 bez obmedzenia podľa toho ako má lovec čas. Celé toto "mimoriadne povolenenie" je podľa mňa len arogantný lobing, lebo tých pár ks neodstrieľaných jeleňov škody na porastoch dramaticky nezníži alebo sa mýlim? A selekcia najmä u holej? 0 bodov, však zver je "premnožená" a holá je holá. Ja už niekoľko týždňov púšťam jelienča za jelienčaťom lebo hľadám vhodné na odstrel a na dobre vyvinuté a zdravé jelienča potiahnuť odmietam. A tiež voľným časom neovplývam, ale nedá mi loviť iným spôsobom, nemal by som z takto získaného úlovku radosť ani zážitok. Poľovníctvo je pre mňa o aktívnom oddychu, prechádzkach prírodou spojených s adrenalínom v podobe lovu a vnímaní zveri ako organizmu, ktorý vníma a cíti (kto pozoroval vzťahy v rámci čriedy či "rodinných" buniek rôznych druhov zveri, vie o čom hovorím) a tomu prispôsobujem aj zásahy v podobe jej ulovenia. Áno, lovím aj z posedu, ale kde niektorí tento spôsob lovu v súčasnej dobe "posunuli" proste nepotrebuje komentár.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 99

komentáre

zoradiť
zobrazené 201-212 z 212 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off lubenko, 4.1.2018 o 8:31

kaso v pohode :):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 4.1.2018 o 7:35

Lubenko, až teraz som zbadal, že som sa o "i" preklepol :D samozrejme, samčie pohlavie...som mal na mysli :D ved to je predmetom povolenia... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Stagstalker, 3.1.2018 o 20:45

Predĺžiť lov všetkých vekových kategórií jeleňov (vrátane IV.VT) do 15.2., teda do času, kedy staršie jelene už prakticky začínajú zhadzovať parožie mi príde scestné. Tá zver skutočne nemá pokoj, potom nabehnú zhodári a potom ďalšia poľovná sezóna. Ale na druhej strane ma to zasa až tak neprekvapuje, lebo posledné roky mizne z poľovníctva to poľovnícke (t.j. záujmová činnosť, kultúrne dedičstvo a udržiavanie tradícií a to v spojení s pomocou zveri v čase strádania) a viac dostáva priestor hospodársko- ekonomická časť poľovníctva. Nie je to tak dávno keď bolo podpísané memorandum na predchádzanie a znižovanie škôd zverou, ale mám pocit, že povinnosti z neho ako keby vznikli len poľovníkom a to v pohode vyššieho odstrelu. Čiže opäť odstraňujeme následky problému a nie jeho príčinu a to monokultúry, veľké koncentrácie zveri v týchto oblastiach a nemožnosť ich lovu z dôvodu silnej pasivity zo strany poľnohospodárov vytvoriť podmienky na lov (napr. striedanie pásov rôzne vysokých plodín, výsev plodín ďalej od lesa a nie na jeho hranici atď.) Ale toto sa už v diskusiách rozoberalo x krát a stále sa točíme v kruhu. My musíme viac loviť a hospodári berú ďalej svoje dotácie. A kto si to odnáša? No zver, veď tí čo v praxi do hory chodia vedia, že v súčasnosti sa zdržuje okolí senníkov, krmovísk, v čriedach na poliach a podľa môjho názoru je súčasný lov už prakticky len hlušením zveri na kopách krmiva. Pričom to nie je tak ani o premnožení zveri ako o jej nevyrovnanej koncentrácií, sú revíry kde v určitých obdobiach stúpne stav zveri aj o 300%. Taktiež revíry kde lovia 30ks vysokej a revíry kde 600ks a pritom sú vzdušnou čiarou do 25km vzdialené. Plány sa počas roka neplnia, lebo väčšina "brucháčov" tu zver ani inak ako v čase núdze na krmive uloviť nevie alebo sa to hasí odstrelom holej na spoločných v decembri. Kdeže by hrozilo čakanie na prechodoch, ranný pirš či len vydreté "vychodenie" úlovku, teplý posed a vzdialenosť do 60m s dobrým prístupom autom je v súčasnosti vrcholom fyzickej námahy, ktorú niektorí poľovníci zvládnu v rámci lovu. Predĺženie lovu kvôli škodám zverou slúži len na ospravedlnenie súčasného stavu,t.j. kombinácie chabých lovcov s nedostatkom času a zmenu systému a spôsobu výkonu poľovníctva. Senzory pohybu na krmoviskách, fotopasce a možno v dohľadnej dobe aj termovízie a nočné videnia, nech sa tá zver už hluší 24/7 bez obmedzenia podľa toho ako má lovec čas. Celé toto "mimoriadne povolenenie" je podľa mňa len arogantný lobing, lebo tých pár ks neodstrieľaných jeleňov škody na porastoch dramaticky nezníži alebo sa mýlim? A selekcia najmä u holej? 0 bodov, však zver je "premnožená" a holá je holá. Ja už niekoľko týždňov púšťam jelienča za jelienčaťom lebo hľadám vhodné na odstrel a na dobre vyvinuté a zdravé jelienča potiahnuť odmietam. A tiež voľným časom neovplývam, ale nedá mi loviť iným spôsobom, nemal by som z takto získaného úlovku radosť ani zážitok. Poľovníctvo je pre mňa o aktívnom oddychu, prechádzkach prírodou spojených s adrenalínom v podobe lovu a vnímaní zveri ako organizmu, ktorý vníma a cíti (kto pozoroval vzťahy v rámci čriedy či "rodinných" buniek rôznych druhov zveri, vie o čom hovorím) a tomu prispôsobujem aj zásahy v podobe jej ulovenia. Áno, lovím aj z posedu, ale kde niektorí tento spôsob lovu v súčasnej dobe "posunuli" proste nepotrebuje komentár. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 99

off lubenko, 3.1.2018 o 20:19

kaso tak som asi zle pochopil čo si napísal o 18:42 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 3.1.2018 o 20:06

Lubenko, no ako som to čítal, tak tam o samičom pohlaví nič nie je. Samozrejme a pochpiteľne, veď kto by teraz strieľal a vyvrhoval už nositeľky budúcej generácie? Ad Slavomir...palec hore. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off slavomir, 3.1.2018 o 19:58

Vec: Stanovisko k mimoriadnemu povoleniu raticovej zveri Reagujem na mimoriadne povolenie raticovej zveri z 20.12.2017 číslo 3993/2017-730 konkrétne jeleň lesný (všetky vekové triedy), nakoľko v revíry, kde vykonávam funkciu poľovníckeho hospodára sa danielia a muflonia zver nevyskytuje. Nielen podľa môjho názoru sú tieto mimoriadne povolenie krokmi späť resp. vyhovujú určitým skupinám ľudí, ktorí by najradšej zrejme lovili trofejovú zver celý rok. V posledných rokoch sa čím viac objavuje v tlači aj televízii problematika premnoženej zveri a škodách na poľnohospodárskych a lesných kultúrach. Určite tento problém tu je, ale v každom regióne je špecifický kvôli početnosti a rozmanitosti raticovej zveri. Týmto chcem poukázať na nezmyselné predlžovanie lovu trofejovej zveri vo všetkých vekových triedach do 15.2.2018. Takýmto nariadením si len poľovnícka verejnosť protirečíme, na jednej strane vravíme o nepomere pohlaví samičej a samčej zveri, kde sa v mnohých periodikách uvádza pomer 1:5 až 1:8 v prospech samíc a čuduj sa svete my ideme loviť samčiu trofejovú zver. Ďalšia vec má zaráža, že mimoriadne povolenie vyšlo 20.12.2017. Lov jelenej zveri podľa platnej legislatívy je do 15.1. Nebolo by korektné, ak by mimoriadne povolenia uzreli svetlo sveta až po tomto termíne, kde by aj jednotlivý užívatelia revírov sa vyjadrili či je potrebné takéto mimoriadne povolenie a ak áno v akom rozsahu a regiónoch nie od stola do 15.2. 2018 vo všetkých vekových triedach. Domnievam sa, že mimoriadnymi povoleniami nevyriešime problém so škodami spôsobené zverou, ale skôr naopak. Zarážajúce je aj to, že niektorí užívatelia nie sú schopní odloviť trofejovú zver v riadnom termíne, tak zrejme tam tá samčia trofejová zver nie je alebo sú tam iné praktiky......? V takých prípadoch by OÚ PLO pri schvaľovaní plánov chovu a lovu zveri na ďalšiu sezónu by sa mali riadiť podľa splnených plánov z predchádzajúcej sezóny. Samozrejme pokiaľ neboli na nesplnenie plánu nejaké adekvátne dôvody. Nechcem isť hlbšie do problematiky slovenského poľovníctva, ale reálne sa zamyslime nad predkladanými veľkými kopami krmiva mimo obdobia núdze v mnohých revíroch, súkromné revíry kde poľuje pár jednotlivcov pre ktorých je lukratívna hlavne trofejová zver a samičia zver ostáva často krát reálne neodlovená. To sú jedny z hlavných príčin premnoženia zveri v určitých regiónoch Slovenska a problém by sa mal riešiť od koreňa veci a nie takými to neodbornými riešeniami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 20

off slavomir, 3.1.2018 o 19:56

Podľa mňa sa musí argumentovať na kompetentných miestach. Ja osobne som sa o mimoriadnom povolení dozvedel dnes. Hneď som napísal za seba stanovisko a poslal ho na ministerstvo a OÚ PLO. Mimoriadny odlov raticovej zveri - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 3.1.2018 o 18:47

kaso o jeleniciach,danielkach a muflonkach v povolení není ani slovo?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 3.1.2018 o 18:43

a to ešte nezačali behať zhodáry ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 3.1.2018 o 18:42

Prepáč lanus, predpokladal som na pokročilý dátum od vyhlásenia mimoriadneho lovu, že všetci poľovníci sú už s týmto oboznámení. Len neviem celkom presne, či toto opatrenie napomôže znížiť stavy tej raticovej zveri...akože keď sa vykynoží samičie pohlavie, nebude párenie či ako to mám chápať? U tých mláďat je mi to v podstate jasné... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 3.1.2018 o 18:30

lanus pri všetkej úcte to nemá mať zver pokoj celú zimu lebo nebolo dosť času plniť plány?!...prečo sa nepokutuje miesto toho že sa posúva lov prečo sa verejnosťi nedá po paprčiach aby neliezla všade s úškrnom anarchistu príd k nám a skús vykonávať právo poľovníctva popri vlkovi ked máš zver v grupách a v takom pohybe že je absurdné odloviť čo sa naplánovalo samozrejme okrem prasiat tie šli na papaníčko od kedy uzreli svetlo sveta...v jednom s Vami súhlasím a to je absurdný stav ale jeho riešením nie je absurdnosť akou je predlžovanie doby lovu...do toho bežkári rekreanti skútristi poľovníci to fakt tá zver nemá mať pokoj počas celej doby núdze?! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on lanus, 3.1.2018 o 15:54

kaso79 - Keď do niečoho rýpeš tak aspoň uveď zdroj napr. : odkaz aby mali diskutujúci náležité podklady . Dôvod prečo bolo povolenie vydané je jasne zadefinovaný ; vinníkom potreby tohoto opatrenia sme všetci ( poľovníci,poľnohospodári,"ochranári" i široká verejnosť ) . Čo sa mňa týka ja by som ešte v záujme kvalitnej selekcie na trvalo zaviedol odlov mláďat raticovej zveri (okrem diviačat ) do konca "poľovníckeho roka " t.j. 31.3. !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

zobrazené 201-212 z 212 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM