Heming hunting
dnes je utorok,  23. apríl 2024,  meniny má Vojtech,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:43,  dnes západ slnka: 18:46
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Mimoriadny odlov raticovej zveri - diskusia

autor: off kaso79
pridané: 3.1.2018 14:21
Aký je podľa Vás reálny dôvod opätovného a dokonca silne rozšíreného mimoriadneho lovu raticovej zveri? Masívne nesplnené plány lovu? Potreba poplatkového lovu trofejovej? Potreba pokrytia základných pohnútok konzumentov? ja ho veru neviem ...
počet zobrazení: 34 017
počet hlasov: 1
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 3.1.2018 o 20:45

Predĺžiť lov všetkých vekových kategórií jeleňov (vrátane IV.VT) do 15.2., teda do času, kedy staršie jelene už prakticky začínajú zhadzovať parožie mi príde scestné. Tá zver skutočne nemá pokoj, potom nabehnú zhodári a potom ďalšia poľovná sezóna. Ale na druhej strane ma to zasa až tak neprekvapuje, lebo posledné roky mizne z poľovníctva to poľovnícke (t.j. záujmová činnosť, kultúrne dedičstvo a udržiavanie tradícií a to v spojení s pomocou zveri v čase strádania) a viac dostáva priestor hospodársko- ekonomická časť poľovníctva. Nie je to tak dávno keď bolo podpísané memorandum na predchádzanie a znižovanie škôd zverou, ale mám pocit, že povinnosti z neho ako keby vznikli len poľovníkom a to v pohode vyššieho odstrelu. Čiže opäť odstraňujeme následky problému a nie jeho príčinu a to monokultúry, veľké koncentrácie zveri v týchto oblastiach a nemožnosť ich lovu z dôvodu silnej pasivity zo strany poľnohospodárov vytvoriť podmienky na lov (napr. striedanie pásov rôzne vysokých plodín, výsev plodín ďalej od lesa a nie na jeho hranici atď.) Ale toto sa už v diskusiách rozoberalo x krát a stále sa točíme v kruhu. My musíme viac loviť a hospodári berú ďalej svoje dotácie. A kto si to odnáša? No zver, veď tí čo v praxi do hory chodia vedia, že v súčasnosti sa zdržuje okolí senníkov, krmovísk, v čriedach na poliach a podľa môjho názoru je súčasný lov už prakticky len hlušením zveri na kopách krmiva. Pričom to nie je tak ani o premnožení zveri ako o jej nevyrovnanej koncentrácií, sú revíry kde v určitých obdobiach stúpne stav zveri aj o 300%. Taktiež revíry kde lovia 30ks vysokej a revíry kde 600ks a pritom sú vzdušnou čiarou do 25km vzdialené. Plány sa počas roka neplnia, lebo väčšina "brucháčov" tu zver ani inak ako v čase núdze na krmive uloviť nevie alebo sa to hasí odstrelom holej na spoločných v decembri. Kdeže by hrozilo čakanie na prechodoch, ranný pirš či len vydreté "vychodenie" úlovku, teplý posed a vzdialenosť do 60m s dobrým prístupom autom je v súčasnosti vrcholom fyzickej námahy, ktorú niektorí poľovníci zvládnu v rámci lovu. Predĺženie lovu kvôli škodám zverou slúži len na ospravedlnenie súčasného stavu,t.j. kombinácie chabých lovcov s nedostatkom času a zmenu systému a spôsobu výkonu poľovníctva. Senzory pohybu na krmoviskách, fotopasce a možno v dohľadnej dobe aj termovízie a nočné videnia, nech sa tá zver už hluší 24/7 bez obmedzenia podľa toho ako má lovec čas. Celé toto "mimoriadne povolenenie" je podľa mňa len arogantný lobing, lebo tých pár ks neodstrieľaných jeleňov škody na porastoch dramaticky nezníži alebo sa mýlim? A selekcia najmä u holej? 0 bodov, však zver je "premnožená" a holá je holá. Ja už niekoľko týždňov púšťam jelienča za jelienčaťom lebo hľadám vhodné na odstrel a na dobre vyvinuté a zdravé jelienča potiahnuť odmietam. A tiež voľným časom neovplývam, ale nedá mi loviť iným spôsobom, nemal by som z takto získaného úlovku radosť ani zážitok. Poľovníctvo je pre mňa o aktívnom oddychu, prechádzkach prírodou spojených s adrenalínom v podobe lovu a vnímaní zveri ako organizmu, ktorý vníma a cíti (kto pozoroval vzťahy v rámci čriedy či "rodinných" buniek rôznych druhov zveri, vie o čom hovorím) a tomu prispôsobujem aj zásahy v podobe jej ulovenia. Áno, lovím aj z posedu, ale kde niektorí tento spôsob lovu v súčasnej dobe "posunuli" proste nepotrebuje komentár.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 98

komentáre

zoradiť
zobrazené 161-200 z 212 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off staryjager, 14.1.2018 o 14:45

Plne súhlasím so Stagstalkerom, lebo overene viem, keď môj bývalý kolega našiel (dávnejšie) pár zhodov pri krmelci 26.januára. A teraz som počul, že už pred pár dňami (4-5) bol videný jeleň bez parohov... Tento nezmyselný termín (15.2.), by som ale celkom nezavrhoval, no mal by platiť len pre I., max. II. vekovú triedu, prípadne jelienčatá a len v prípade "priaznivej zimy". (Pri "krutej" zime je aj 15.január veľa!) Stáva sa totiž, že niekedy sa v takomto čase objavia výradové "jednotky" či "dvojky", ktoré dovtedy nikto nevidel. A taktiež by malo platiť, že výmena vekových tried - z vyššej do nižšej, nie naopak - ,je možná, ba žiadúca. Tiež pri jelienčatách v tomto čase je už výrazne zrejmé (ak to niekto nevedel rozlíšiť doteraz),či ide o budúcu jeleničku, alebo jelienka a to je veľmi dôležité tam, kde je potrebné upraviť pomer pohlavia, čo je, myslím si problém väčšiny revírov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

on cagi, 11.1.2018 o 8:03

A to sa este mozme tesit ked sa spusti schvaleny Narodny kontrolny plan pre africky mor osipanych. To potom co sa bude diat v reviroch, neviem, neviem.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off citulik, 9.1.2018 o 9:40

Je to smuté že sme nepolitickou organizáciou ale politici o nás rozhodujú.Nemyslím si že má v tom zapustené svoje drápy p.Danko.Pokial je normálny poľovník,tak vie že to čo vyšlo je poriadna hovadina nevhodná do 21. storočia,ktorú zo seba normálne vysokoškolsky vzdelaný človek nemohol vypustiť.Myslím si, že tu niekto dlží vysvetlenie ak nie celému Slovensku, ta aspoň poľovníkom a ochranárom.Alebo ochranárom na tom s čoho nemajú dotácie NEZALEŽI? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on cagi, 9.1.2018 o 7:03

Neviem co sa vsetci tak cudujete. Majte trosku pochopenia. Zaver roka bol hekticky, Kapitan D. si este nestihol vystrelit na poriadneho jelena. Takto bude mat dva v jednom: poriadneho jelena aj zhody. Prakticke, ci??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off citulik, 8.1.2018 o 11:11

Páni poľovníci,keď dá podnikateľ za nájom revíru 20 000€,chce 40 000 naspäť,prečo by ináč prenajímal poľ. revír.Tak že lobing na príslušných miestach a je to hotové.Čo tam potom ,že do horských revírov sa po zime žiadna zver nevráti.Tu vidíme ako si politici vážia naše národné bohatstvo.Nakotené psi v rómskych osadách sú vzácnejšie ako voľne žijúca zver(petícia).To sa zas niekto nabalí na našich peniazoch. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off lubenko, 6.1.2018 o 7:51

goret ved ty si to povedal len odborne bez vulgarizmou ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 6.1.2018 o 7:40

To nie je o neporiadku v tomto štáte, ale o právomociach a váhe našej zákonom definovanej profesnej samosprávy a nášho základného posliania v agrárne rozvinutej krajine týkajúceho sa zachovania, zveľaďovania, ochrany a optimálneho využívania genofondu zveri a ostatnej fauny ako prírodného bohatstva Slovenskej republiky. Tak nám pán Boh pomáhaj. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 5.1.2018 o 22:27

tu na tomto vidíme aký je v tomto štate bordel a každý si robí čo chce bez odborného posúdenía ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 5.1.2018 o 22:22

zaujimave...stanovisko spk k mimoriadnemu povoleniu lovu raticovej zveri: odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off jaro1, 5.1.2018 o 22:11

Administrator, poprosim Ta vymaz väcsinu prispevkov, ktore su od temy, resp. nesuvisia s temou, presnejsie prispevky dnesneho dna (5.1.) od 19:12 hod - (od prispevku milos1milos)!. Chlapi ked vychladnu sa isto nebudu na moj navrh hnevat.Dakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off icvokcem, 5.1.2018 o 21:56

uplne mimo to budeme lovit jelene bez parozia.... okolo 10 az 15 februar je bezne najist zhody z 4 vekovej.toto neni polovnictvo to je poprava a mam pocit ze na krmeni padne vecina alebo v okruhu 150m ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milos1milos, 5.1.2018 o 21:56

LANUS pokiaľ sú tam taký ľudia ako ty tak by som tam nikdy ani nešiel . .. !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 5.1.2018 o 21:53

milos1milos - Ako vidím máš problém s pochopením textu a pokuty chceš dávať združeniam v ktorých nie si, lebo ťa nechcú ! " Mimoriadné povolenie " je možnosť ! ale nie povinnosť !! poplniť si resty , kto ho však nevyužije čakajú ho tresty !!! Čo sa týka lovu mláďat raticovej do 31.3. to nieje žiadna novota ale napr. v Česku pre kvalitnejšiu selekciu !!! zabehnutá robota . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off milos1milos, 5.1.2018 o 21:26

Nooo... neviem či bude niekto zdieľať môj názor...ale stretko by malo byť len medzi poľovníkmi... a pokiaľ sa jedná o deti tak urobiť zvlášť akciu pre deti ... myslím si že to by malo byť o tom ako posedieť pokecať.... uvoľniť sa .. a nie dávať pozor na deti ... moj nazor ...ale to je už do druhej diskusie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 5.1.2018 o 21:17

no už ani nediskutujem bo som bol upozornený že tu píšem vulgarizmy a stretko bude otazné,pretože ked tam budú deti,že tam niekomu dajaký vulgarizmus uletí,abysom sa pred detmi hambil ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milos1milos, 5.1.2018 o 21:06

LUBENKO... áno písal si ... a ja som čítal . .. ale ja som sa pýtal na KAŽDOROČNE....predlzenie lovu ... a vidím aj okolo seba že koncom decembra naháňajú holú aj keď je vnej plod ako srnča... ťažko si tu budeme písať . .. príde stretko LZ a pokecáme.. viem že to nevyriešime ale aspoň niektoré veci si vysvetlíme.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 5.1.2018 o 20:55

Miloš jasne som ti napisal,že treba napred zistit kto za tou k*k*t*n** stoji,ked nevieš ani čitat s tým už ti nepomôžem dnes 20:04 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 5.1.2018 o 20:52

čo tak rozdeliť gazdovanie nie na celu sr ale na oblasti vychodne stredne zapadne slovensko aby hlody z bratislavy nenervovali nas okolo prešova ...príde mi chore aby výnimky neboli reakciou na výnimočný stav ale aby ospravedlnovali hrube znasilnovanie sedliackeho rozumu?! to globalizovanie je cesta do pekla nik tu nepríde hej vy ako gazdujete a preco mate toto a tamto takto ale zbucha sa pamflet príde papier hop na kravu a uz tela?! donedavna som myslel ze je na drogach len solymos a spol ale podohospodarstvo sa vyznamenalo asi ešte viac ako životne prostredie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off milos1milos, 5.1.2018 o 20:50

LUBENKO píšem o združeniach kde som poloval aj keď len ako hosť a vidím ako to tam funguje... čudujem sa že si nedávajú ešte aj metale... určite vaše združenie a tie na okolí sú výborné . .. klobúk dole .. ale mám toho prechodeneho veľa a viem o čom hovorím . ..a hlavne chodím zhruba 80% polovat do čiech... tiež to tam nie je všade ružové ale je to určite iný level..... zabudol si mi odpovedať na jedni otázku . .. ale asi nepoznáš odpoveď... že.. :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 5.1.2018 o 20:39

ved ty si sa tu začal robit mudrý,obvynuješ združenia,90 % darmožračov a nakonec obviníš mna,nemaš to trochu pomýlené????prečitaj dnes 19:12,19:58,20:08 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milos1milos, 5.1.2018 o 20:29

Vidím že ty patris medzi tých čo majú kľúč od všetkých dvery... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 5.1.2018 o 20:27

ešte že si tu objasnil tvoj vztah ku polovným združeniam,potom tu s tebou nemam o čom debatovať ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milos1milos, 5.1.2018 o 20:21

LUBENKO ... ja nie som v združení ked vidim tu uroven tak mi je na grcanie ... ist do zdruzenia kde vladne demencia ... a kde si nevedia prist na meno ... ďakujem... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 5.1.2018 o 20:19

miloš a ako ste splnili odstrel vo vašom združení???? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 5.1.2018 o 20:16

to si teda dobrý znalec združení,ja to tu dookola poznam všetko ,ale toto by som si tvrdit nedovolil ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milos1milos, 5.1.2018 o 20:08

LUBENKO ... otvorím oči okolo seba a vidím ako to funguje v združeniach... najprv všetci naháňajú jelenov.. .potom sa nestrieľa hola lebo nechajme o mesiac bude mať o 1 kg viac .. potom už je zima a nikto nechce von... a potom ostava pár jedincov ktorý to ťahajú za všetkých . .. a teraz daj dôvod každoročneho predĺženia lovu ... ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off lubenko, 5.1.2018 o 20:04

Miloš ked nevieš dôvod prečo bol predlžený odlov,tak tu nenadavaj na združenia a hlavne neviem kde si zobral tých 90% darmožračov?????,treba napred zistit kto za tou k*k*t*n** stojí ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Milky, 5.1.2018 o 20:02

Úplne na hlavu! Takto dlho povolený odstrel jeleňov (ako nikdy za čias minulých, keď poľovníctvo poväčšine pramenilo zo všeobecne kladného vzťahu väčšiny poľovníkov k prírode) je čistý dôkaz toho, že dnešné poľovníctvo smeruje do jednej obrovskej RITI!!! Mimoriadne znepokojujúce... :-( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off milos1milos, 5.1.2018 o 19:58

JAGER68..viem ... ale bohužiaľ na niektoré PZ nutnostou... !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 5.1.2018 o 19:55

milos1milos....tie pokuty budu coskoro realitou.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milos1milos, 5.1.2018 o 19:12

LANUS.....ty by si povolil odlov raticovej zvery do 31.3 ... ? A čo keby sme ju mlátili celý rok ... ? Zrušiť dobu hajenia a podobne ... ? ! Povec mi dôvod prečo nedokáže PZ alebo PS odlovit zver .. ? Preto lebo 90% je tam darmožračov.. ? Ktorý nechodia ani loviť ani nič len otvárať papulu.. ? Keby to bolo na mne PZ alebo PS by dostávali takú pokutu za spôsobené škody že by dlho rozmýšľali či budú ešte polovat ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 5.1.2018 o 13:17

Peter u nás v Západných Tatrách a v okolí si to neviem predstaviť a navyše keď takýto neduh sa rozmohol i medzi poľovníkmi ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 5.1.2018 o 12:17

Lubo najazdnici na zhody.....to je ina tragedia..v PS ..je dohoda,ze kazdy den budu po hore chodit clenovia PS...minimalne po dvojiciach a so ,,zberacmi" komunikovat...teda nejaky pokus o ,,osvetu" ze bez povolenky to nemozu....bude to stat kvantum trpezlivosti,nervov a casu.....ale inak to nejde.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Hekler, 5.1.2018 o 10:03

ja viem, ale tie to nezachánia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 5.1.2018 o 10:02

Je to vsetko o ludoch, su zdruzenia ktorych je do konca decembra vsetko odlovene podla planu potom nemusia riesit tieto super vynimky.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Hekler, 5.1.2018 o 10:00

ochrana zveri v SR ako národného bohatstva sa už viac ako desaťročie nepochopiteľne zvrhla na ochranu repky olejnatej ktorá sa používa na výrobu pohonných látok a iných plodín pestovaných velkoplošne ale na "slovenský idiotsky spôsob" a to bez ohľadu na zver a škody na nej páchané ... z môjho pohľadu to hodnotím ak úplné zlyhanie ministerstva aj bývalých lesných úradov a dnešných PaLO, ktoré dosahuje už hodnoty idiotizmusu a to v priamom prenose, žiaľ za pomoci nás poľovníkov lebo bez nás by títo hlupáci vydávali svoje výnimky zbytočne ... len tak mimochodom výnimka je niečo mimoriadne na základe mimoriadnych skutočností a hroziaceho dopadu, ale tu sa to zvrhlo na pravidelnosť každý rok a dokonca to graduje ... úplne choré ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off lubenko, 5.1.2018 o 8:34

najhoršia pliaga na vyrušovanie zveri od februara su zhodary a vlky a potom sa zobudzajuce medvede,ale zhodary su na prvom mieste,pretože to ostatné do prírody patrí ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off jaro1, 5.1.2018 o 0:44

goret- podla mna má pokoj..Individualna polovka na lisku a vystrel na lisku, ci lanstiaka nema vyraznejsi vplyv na rusenie ostatnej raticovej zveri.Raticova zver sa predsa grupuje v zimnom obdobi do cried a "dorozumieva sa" aj ked pocuje vystrel.Nic vazne sa v criede nedeje, ak v criede nepadol po vystrele kus, resp. nebolo strielane na criedu. Ked sa to stane druhy, treti a dalsi a dalsi krat, zver vie, ze sa na nu nepoluje, na vystrely si zvykne a pomaly na ne ani nereaguje.Nebezi a je pokojna.Iba zdvihne hlavu a vyhodnoti situaciu.Ignoruje vec lebo pravdepodobne aj vie, ze sa striela- strielalo po inej zveri (liske, lanstiakovi), alebo len "tak". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off goret, 4.1.2018 o 21:00

Myslím si, že raticová zver nemá pokoj celú zimu bez ohľadu, ako dlho sa niektoré jej druhy smú loviť, keďže lanštiaky a prasce i líšky sa smú loviť celoročne a návšteva individuálne loviaceho poľovníka v revíri veľmi nepridáva celkovej úrovni rušenia zveri. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off citulik, 4.1.2018 o 19:15

V roku 2017 som na krmení našiel prvý zhod 8.2.2017 to hovorí všetko tým čo sa v tom vyznajú.Zbytok napísal Stadstalker konkrétne a adresne.Už len aby si to tí umelci v BA prečítali a urýchlene zjednali nápravu, lebo to svinstvo čo stvorili tie bukové hlavy nemá v Slovenskom poľovníctve obdobu.Mária Terézia sa v hrobe obracia.A čo páni ochranári,kde sú teraz? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 161-200 z 212 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM