Heming hunting
dnes je štvrtok,  25. apríl 2024,  meniny má Marek,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:39,  dnes západ slnka: 18:48
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Všetko o 7,62x39 vaše skúsenosti a postrehy z praxe. - diskusia

autor: off iboo
pridané: 8.12.2008 20:12

prosím o skúsenosti pri love, účinnosť streliva, znakovanie zveri, aký typ streliva . Všetky postrehy s praxe. ďakujem

počet zobrazení: 109 075
počet hlasov: 1
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Kalach2, 23.4.2015 o 18:32

Ja si myslím,že treba dôrazne oddeliť dve roviny debaty o tejto ráži. Jedna rovina je presnosť a druhá účinok. Tu sa obidve prelínajú a nič sa z nich človek nedozvie. Podľa mojich skúseností so zbraňou tohoto kalibru presnosť sa dá dosiahnuť porovnateľnú s hociktorou inou zbraňou. To sú veci technicky riešiteľné.Stačí dobrá zbraň a dobré strelivo. Oboje v tejto ráži nie je problém obstarať.Môžem povedať,že som vyskúšal obidva extrémy kvality zbraní v tomto kalibri. Prvou bola IŽ 18 a druhou pakovačka. O rozdiele oboch by som mohol popísať celé stránky. Čo sa týka účinku, tak tu vidím zase jeden problém v hodnoteniach diskutujúcich tohoto linku. Miešajú sa tu účinky počínajúc škodnou až po vysokú. Neviem načo. Podľa výkonu jej zaradenie musíme riadne ohraničiť. Podľa mojich skúseností z úžitkovej zveri srnčia a lanštiak. Skúšať mohutnejšiu zver je podobný špás ako loviť magnumovými kalibrami srnčatá alebo prasiatka. Hodne sa táto puška posúva do použitia pri spoločných polovačkách na diviaču zver. Neviem si predstaviť ako by dopadla rana na poriadneho kanca povedzme len na 80 metrov s trocha horším umiestnením zásahu. Takže buďme realisti. Keď si niekto rozšíril svoj zbraňový potenciál o takúto zbraň,je to jeho vec ,ak ju bude vedieť správne použiť treba mu len závidieť.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 26

komentáre

zoradiť
zobrazené 641-665 z 665 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off peterkacur, 12.3.2008 o 20:14

horarstevo, maš pravdu, že vystrieľaj a zahoď,ja ju mám rok a pol a z nej bolo vystrieľaných po .... tých ... nábojov a napriek tomu, keď namierim na 120m líška len padne, ja som dal za ňu 4.500 s montážou a verím tomu,že mi ešte neaký ten čas vydrží apropo keď máme veľmi veľa peňazí tak potom sa tu nebavme o takých zbraniach... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 12.3.2008 o 17:37

horarstevo - je to presne tak ako pises, suhlasim s tebou, je to americky sposob zivota a pouzivania veci. Co si pod pojmom "zahod" predstavujes ty ? predaj za cenu 200 Sk? zhnehodnotenie?.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on horarstevo, 12.3.2008 o 13:18

Mam taku pusku, som s nou max. spokojny a pri nej plati zasada:,, Vystrielaj a zahod." Aj tak to je za malo penazi pomerne vela muziky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 12.3.2008 o 12:45

horarstevo : prave preto, ze ej to pracovna flinta, u ktorej cistenie moze nastat aj dva dni po strelbe, kvoli tomu, ze k nej (ak mas) mas vztah ako k "lopate" (lebo aj to je pracovny nastroj ) pozadujem prave ten chrom, nielen kvoli strelbe vojenskymi nabojmi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on horarstevo, 12.3.2008 o 11:02

Re:Peterkacur-do bodky suhlasim. Re:iboo. Za 5 500 Sk je navratnost velmi rychla. Nechci este chrom, gravir a pazbu MC ! IZ je pracovna flinta. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peterkacur, 12.3.2008 o 10:24

zdravím všetkých priateľov poľovníctva, ak sa možem pridať k diskusii rád by som sa vyjadril k tejto ráži, som držiteľom podobenj značky a možem povedať, že je to super zbraň,bavím sa teraz o ruskej IZ-tke akurát či už nemohli urobiť výninmku pre 1mm???veľmi výhodna je jej cena cca 5.500sk, možno nie veľmi kvalitné prevedenie,pochopme východných susedov,ale aj tak je vhodná do našich revírov s výninkou pre raticovú zver, odporúčm CZ 527 neváhať a kúpiť ju. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 8.3.2008 o 9:53

ale ja proti tej ráži niečo mám ! teda nie proti tej ráži, ale proti výrobcom. kedysi som chcel ruškú jednotku v tomto kalibri na cvičnú strelbu, kde by sa dalo do nemoty vyblázniť na strelnici bez toho, aby peňaženka na strelive nejak extra utrpela (zdroj streliva si jasný) , ale tí hajzli ich nevyrábajú s chrómovanou hlavňou... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lapka, 7.3.2008 o 20:51

áno slavomir, je. takže ako píše iboo, iba škodnú... a práve preto by som sa tu moc nechválila úlovkami raticovej zveri skolenej týmto kalibrom... tým nechcem povedať, že niečo proti ráži 7,62x39 mám... ale zákon nepustí. zatiaľ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 7.3.2008 o 8:28

slavomir - jedine skodnu, ale zijeme v krajine zazrakov kde je vsetko mozne :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off slavomir, 7.3.2008 o 7:54

nieje podla zakona minimalna dlzka 40mm urcena na lov raticovej zveri takze co s tymto kalibrom mozem lovit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fopa, 2.3.2008 o 21:42

Kúpu tejto ráže naozaj odporúčam. Vlastním ju už sedem rokov, som poľovník z povolania, a lovím s ňou ročne 50-60 ks zveri, hlavne srnčej, dančej a diviačej. Je to kaliber do 100 - 150m ale nemá chybu. Nepočúvaj tých čo tvrdia že kope, nie je to pravda. Zver krásne farbí a po rane na komoru odbieha do 50 m. A to používam 8g strelu S&B. Dúfam len že v budúcnosti bude tento kaliber povolený na odstrel raticovej zveri. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lacoF, 22.2.2008 o 11:09

iboo- je to niečo ako by ti to chcelo vyskočiť z ruky. Mám aj 7x64 ku, ale tá to nerobí. Je to asi tou malou váhou alebo krátkou hlavňou. Nie je to až také hrozné, ale v porovnaní s Rem. 222 je to omnoho silnejšie. Samozrejme aj ten výkon. Uvidím ako si na ňu zviknem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 22.2.2008 o 10:44

lacoF - skús byť konkrétnejší, nejako nechápem to skákanie :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lacoF, 21.2.2008 o 20:32

iboo- koknečne sa mi podarilo kúpiť túto flintičku a to v prevedení celopažba, s puškohľadom, samozrejme nie novú. Je veľmi pekná. Trošku ma prekvapilo ,,kopanie" alebo skôr ,,skákanie" tejto ráže. Teraz sa pokúsim nájsť dobré strelivo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 19.1.2008 o 14:58

lacoF - bud Union CS, alebo frano v nitre ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lacoF, 18.1.2008 o 20:15

Dík za Vaše názory a skúsenosti, mňa ste presvedčili, už len zistiť jej cenu a obchod kde ju dostanem najvýhodnejšie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bady, 18.1.2008 o 8:24

iboo.. strielam len české.. skusal som aj WOLF celoplašt ale to nie je ono.. ked si to zastreliš na česke je to fajn.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 15.1.2008 o 22:53

bady - co strielas z tej pusky? ceske? finske, madarske ci srbske? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bady, 15.1.2008 o 10:43

LacoF ... vlastnim CZ 527 v kalibri 7,62x39 a nelutujem, idealna zbran, lahka, kratka a presna.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on horarstevo, 13.1.2008 o 16:57

,,Protizakonne" pouzivam IZ 18 v kal.7,62x39 aj na odstrel raticovej a je to paraaaada. Keby mala aj napinacik, tak je to idealna zbran na celodenne potulky.Na primeranu vzdialenost a vahovu kategoriu mozes smelo strielat, samozrejme poloplastom a ni kadejako ,,upravenym" vojenskym strelivom. Este raz- ziaden problem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lacoF, 13.1.2008 o 9:57

U nás diviaky sú len naozaj zriedka i keď aj tento rok som jedného mal na muške, ale nestrielal som aj keď bol len na 15 krokov, dôvody nebudem uvádzať lebo by sa mi smial celý svet, tak že k tej zbrani, chcel by som zásadne opakovačku, najmä kôli líškam a potom občas aj divá morka. Dosť často totiž sprevádzam hostí na morky a občas jednoranovka pre nich nestačí. No a druhá vec, poluje sa v hustom lese a tá 222 alebo 223 rem v hustom lese neni vôbec ono. (veľká rýchlosť, ľahká gulka, stačí steblo trávy a je po morke) Boli tu práve s 7.62x39 a zdalo sa mi, že práve toto je ono. A možno že v budúcnosti povolia aj srnčiu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 12.1.2008 o 21:29

mali sme doma kedysi ZKK 601 223rem, vynikajuca zbran, dodnes neviem otcovi odpustit ze to predal. Absolutne s tymto kalibron nestrielat na lopatku-rozbija! predsa len 223 je o cosi silnejsi voci 222 (ked pouzijes klasicke poloplaste SB) , otec vzdy strielal na pluca. Rychla lahka gula vleti pomedzi rebra dnu, rozmlati pluca, ak ma este sily tak prestreli zas na rebra (skoro vzdy prestrelilo). strielal na 30-200m, vzdy uspesne (srncia). ale ak chces nieco univerzalne, a nemusi to byt opakovacka tak by soms kor volil IZ 18 v 308, 7,62x54R,30-06, alebo luxusnejsiu ZK 99 alebo hocco ine. Pretoze ten "samopalovy "kaliber je na diviaky v lese pri horsich zasahoch slaby. dohladavali sme prasa asi 80kg, strelene nasim p. hospodarom za nizku zadnu komoru.slabo pofarbena stopa, po cca 1,5km sm eto vzdali-koncil sa les, skoncila farba, cakalo nas siiire pole a nikde nic, takze tak. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lacoF, 12.1.2008 o 14:54

iboo - máš pravdu, chcel by som ľahkú, krátku flintu, má ju kamarát v kal 223 Rem. a strašne sa mi zapáčila. S tým podlievaním môže byť pravda. Momentálne používam na srnčiu 222 Rem. a aj tá niekedy pri zásahu lopatky dosť poškodzuje divinu. A najmä pri plnom zásahu na komoru mi nejedna srna odbehla aj vyše 100 metrov. Ešte že to bolo väčšinou na oráčine. Práve preto sa s ňou v lese trocha obávam strelby. Ináč je to obyčajná IZ 18 ale odkedy ju mám, tak 7x64 som v ruke okrem polovačiek na diviakov nemal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 12.1.2008 o 14:28

stavim s aze chces lahku kratku zbran, ktorej strela je pomala a nebude velmi nicit srncie....uhadol som ? ma ju nas hospodar a striela sako gamehead 8g a ma uz asi dvoch diviakov do 120m. inac ale pocul som jeden nazor, ze moc podlieva-kolk ludi, tolko chuti, nas hospodar tvrdi ze nepodlieva. kup a vyskusaj, potom napis :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lacoF, 12.1.2008 o 13:36

7.62 x39 - Aký je Váš názor na kaliber 7.62x39, uvažujem o kúpe CZ 527 Carbien v tomot kalibri. Má niekto skúsenosti stýmto kalibrom? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 641-665 z 665 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM