Heming hunting
dnes je sobota,  4. máj 2024,  meniny má Florián,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:24,  dnes západ slnka: 19:01
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Všetko o 7,62x39 vaše skúsenosti a postrehy z praxe. - diskusia

autor: off iboo
pridané: 8.12.2008 20:12

prosím o skúsenosti pri love, účinnosť streliva, znakovanie zveri, aký typ streliva . Všetky postrehy s praxe. ďakujem

počet zobrazení: 109 187
počet hlasov: 1
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Kalach2, 23.4.2015 o 18:32

Ja si myslím,že treba dôrazne oddeliť dve roviny debaty o tejto ráži. Jedna rovina je presnosť a druhá účinok. Tu sa obidve prelínajú a nič sa z nich človek nedozvie. Podľa mojich skúseností so zbraňou tohoto kalibru presnosť sa dá dosiahnuť porovnateľnú s hociktorou inou zbraňou. To sú veci technicky riešiteľné.Stačí dobrá zbraň a dobré strelivo. Oboje v tejto ráži nie je problém obstarať.Môžem povedať,že som vyskúšal obidva extrémy kvality zbraní v tomto kalibri. Prvou bola IŽ 18 a druhou pakovačka. O rozdiele oboch by som mohol popísať celé stránky. Čo sa týka účinku, tak tu vidím zase jeden problém v hodnoteniach diskutujúcich tohoto linku. Miešajú sa tu účinky počínajúc škodnou až po vysokú. Neviem načo. Podľa výkonu jej zaradenie musíme riadne ohraničiť. Podľa mojich skúseností z úžitkovej zveri srnčia a lanštiak. Skúšať mohutnejšiu zver je podobný špás ako loviť magnumovými kalibrami srnčatá alebo prasiatka. Hodne sa táto puška posúva do použitia pri spoločných polovačkách na diviaču zver. Neviem si predstaviť ako by dopadla rana na poriadneho kanca povedzme len na 80 metrov s trocha horším umiestnením zásahu. Takže buďme realisti. Keď si niekto rozšíril svoj zbraňový potenciál o takúto zbraň,je to jeho vec ,ak ju bude vedieť správne použiť treba mu len závidieť.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 26

komentáre

zoradiť
zobrazené 601-640 z 665 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off iboo, 10.12.2008 o 17:43

lovecccc - IZH 18 MN, ale už má zopár hodín úprav na sebe, či už spúšť, hlaveň, montáž, free floating (kov) a pažba ešte len čaká.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 10.12.2008 o 17:37

iboo-a čo to máš za stroja ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 10.12.2008 o 15:39

lovecccc - to s tými tankami ej dosť dobré (vtipné) ale rusov "dosralo" ich pchanie sa američanom do ... tam! Zmenili manažment a uvedomili si demokratický proces "kúpim, použijem, zahodím" , zbraň na celý život u rusov je pojem zabudnutý. Späť k téme - dnes som kúpil necelú krabičku Igmanov do môjho "kalacha" , uvidíme či budú lietať "bokom" alebo nie :))) v každom prípade ma to za 18 sk/ks nemusí až tak hrýzť, nech budú hociaké, no automaticky čakám lepší výsledok ako pri SB. Uvidím ako dopadne test, zbraň ajtak ešte nieje úplne dokončená... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 10.12.2008 o 13:59

A o Nemcoch ej to pravda - sú to borci :ň ak sa spätne kuknem na na starú kvalitu ruských zbraní a porovnám ju s novou- (hlavne čo sa železa týka ) tak ma stále napáda myšlienka niektorých ľudí čo spomínali že " Rusom už asi došli nemecké tanky z druhej svetovej " :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 10.12.2008 o 13:51

iboo- tak veru tak 223 5,56 další preklep :) No a tá 5,45x39 by sa síce výzorovo skôr hodil k tej 243 čo spomínaš -ale bola to rúská odpoveď na 223 Rem. A aj s toho dôvodu tam rusáci dali 5,45 oproti tej 5,56- aby ich amíci neohovárali že opakujú :)
Ináč čo som kukal jeden dokument - ako v Rusku domorodci 5,45x39 strieľali soby a padalo to len taký buchot. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 10.12.2008 o 13:45

Nedá sa to opraviť, ale asi som urobil chybu. Prvý rozmer musí byť väčší, lebo sa zaokrúhľuje na 5,7. Teda si myslím tak narýchlo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 10.12.2008 o 13:43

Ibo, správne, s 223 máš pravdu, si detailista, čo je dobré. Ani ja som to nepostrehol. Ale lovecccc tiež určite o tom vie ( preklep, alebo v rýchlosti). Áno, Nemci preukázali a preukazujú toho dosť - teda myslím v zbrojárstve - iné veci nevynímajúc. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 10.12.2008 o 13:28

lovecccc - 223 remington nieje náhodou 5,56x45 ?? Ten 5,45x39 mi príde ako mladší brat 243 win. To kopírovanie kade kde čoho je už svetovo známe, veď si len zoberte z akého kalibru vznikol náboj tak slávny 7,62x54R ! Nemci mne zas prídu ako technicky najvyspelejšia krajina, čo sa zbrojárstva týka, majú a držia si mnohé prvenstvá ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 10.12.2008 o 12:38

lovecccc, dobre píšeš - si napísal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 10.12.2008 o 11:51

peterkacur - no 7,62x39 nieje náš náboj ale ruský. pravdepodobne ho skonštruaovali na príklade nemeckého náboj 7,92x33 a tak isto podľa tej nemeckej pušky neskôr vznikol kalach :) už na pohľad sa podobajú :)- teda výzorov neviem či aj technicky .
Ináč ten náboj čo si sa s ukrajincom rozprával nebude asi 5,45x39 (i ked ej to veľmi pravdepodobné -skôr sa vo svojom výroku pomýlil vojak ) lebo 5,45x39 je na živú silu podstatne účinnejší ako 7,62x39 -. Hlavne čo sa rúk a nôh týka kde zásah 7,62 znamenal čistý priestrel tak zásah 5,45 znamenal amputáciu - a to už nehovorím o zásahu telových častí z dôležitými orgánmi . Dôvod prečo sa 7,62 opäť v Čečensku vracia sú guerillové boje v horách . Tu je ta istá nevýhoda čo u 223 -a to že sa strela ľahko odkloní a tak isto ta prieraznosť pri streľbe na ľudí v autách sa nedá porovnávať - tu ma jednoznačne na vrch 7,62 . v jedne streleckej reue som čítal že rusaci do 7,62 skonštruovali náboj s nejakou špecíalnou strelou s oceľovým jadrom čo dokázala prestreliť 1,5 cm hrubý pancier ! ked si zoberieš že standarndé nepriestrelné vesty majú vačšinou doštičky o hrúbke 7mm tak proti 7,62 neje obrany :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 10.12.2008 o 9:01

No malá oprava :) tá strela mala 3,5g usťová rýchlosť sedí a úsťová energia je E0 1414 J .
V súčasností je už veľa tipov kalašnikovov najnovšie sú modeli od AK- 101 do AK- 108 . nachádzajú sa tu drobné vylepšenia alebo niektoré verzie sú určene už len čisto na vývoz. Viditeľne sa od nich odlišuje myslím že iba modeli 105 a 104 - ktoré maju troch inak umiestnený vývod na plyny ktoré služia k prebitiu dalšieho náboja . Robia sa v kal . 5,45x39 , 7,62x39 a 223REm (5,54x45), Ale nie kažá verzia je ponúkaná vo všetkých 3 variantách. niektorý model ( už si nepamatám ktorí) je robený čisto len na náboj vzor 43. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 10.12.2008 o 8:48

Náboj vzor 43. teda 7,62x39 bol skonštruovaný pre útočnú pušku AK 47 . Neskôr keď Rusáci potrebovali v Afganistane ďalej dotiahnuť upravili tento náboj. Ponechali nábojnicu a stiahli krčok zo 7,62 na 5,45 a tak vznikol nový náboj vzor.74 . 5,45x39 pre útočnú pušku AK 74. toto je ten povestný kalašnikovský náboj čo mrzačí ľudí ! Nepamätám si presne ale myslím že išla do neho strela z váhou 3,6g a úsťovou rýchlosťou asi V0 - 899. tenato náboj mal upravenú strelu tak že vnútri strely v prednej časti sa nachádzala dutinka ( nie z vonkajšej !)Takže rusáci šikovne obišli ženevskú konvenciu . Tento náboj pri náraze na prekážku strácal stabilitu a začal rotovať a kde ako meniť smer . V testoch tento náboj hocikedy prekoná 223 Rem či už prieraznosťou alebo smrtiacim účinkom .
V súčasnosti sa tento náboj používa v kalachoch vzor.74 (štandardná vyzbroj ruskej armády ) . Ale čital som aj o tom že v Čečensku ho opäť vytláča starý dobrý vzor 43. - presne ten čo vyhral Vietnamskú vojnu :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peterkacur, 10.12.2008 o 6:54

donedávna som robil na hranici s UA a tam mi vojak ukazal tento náboj asi to bol 223, ale 7x62 na 1000% určite nie, projektil bol o niečo tenší ako u 58-čky, ináč mi vravel s úsmevom, že po ich strele ich doktor človeka dokopy vie dať, kde po našom krútil hlavou, že nie :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 9.12.2008 o 23:18

No veď hovoríme o kalibri - náboji 7,62x39. Tento náboj je označovaný v literatúrach ako náboj vzor 43, - kalašnikov. Nech ťa to teda nemýli. Ibo má pravdu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 9.12.2008 o 20:53

peterkacur- čo? 6,5X39 ? TO Máš SKADE? kalašnikov je 7,62x39 v originále, v imitáciách a rôznych verziaách som ho dakde videl aj v 223rem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peterkacur, 9.12.2008 o 20:44

Ale aj tak to bude super, už sa teším :):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peterkacur, 9.12.2008 o 20:43

jaro 1, myslel si samopal a nie kalašnikov- SA.58-t.j.7,62x39, klalašnikov je myslím 6,5mmx39,či nie??? :o) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ZET857, 9.12.2008 o 20:19

Veru to bude dobra voťba ako druhá k mojej ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 9.12.2008 o 19:32

Ak aj nejdeš kupovať hneď flintu, treba nakúpiť strelivo. Myslím, že je vhodná doba a veľmi dobrá cena. Cena kalašnikovho náboja pôjde čo nevidieť výrazne hore - si myslím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peterkacur, 9.12.2008 o 17:24

kedy sa dozviem a hlavne kde ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 9.12.2008 o 17:15

kurt - kupuj už teraz, povolený bude. Lúp to už teraz kým nieje euro , cena je lepšia... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peterkacur, 9.12.2008 o 10:30

áno súhlas, mal by sa použivať na lov raticovej zveri a hotovo, je to dosť silný kaliber, aby poriadne usmrtil zver na vhodnú vzdialenosť, a je praktický :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kurt, 9.12.2008 o 9:59

Mne jeden starý lesník a poľovník povedal keď sme sa o tom bavili:7,62x39 bol vyvinutý na to aby likvidoval živú silu nepriateľa. A on ju likviduje. Akonáhle bude použitie tohto kalibru povolené na raticovú zver, tak ho kupujem v CZ527. Koruny sa už odkladajú. ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off bodo1948, 9.12.2008 o 8:24

Ak by ho zákon povoloval aj na to načo je zakázaný,tak by som ho volil,samozrejme pri prebýjaných patrónoch s kvalitnou strelou.Vydel som z toho uloviť túlavé psi-bola 527,a psi boli veľké,ani jeden neodišiel na dlhšie ako cca 30m,neboli ideálne trafené,použité strelivo,asi IGMAN. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peterkacur, 8.12.2008 o 23:16

nazdar iboo, už sme o tom diskutovali pri téme IZ-tky, a bola to dobra diskusia, ináč dobrý kaliber :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 25.3.2008 o 14:45

lacoF - pri kalibri 7,62x54R som sa stretol s rôznymi priemermi striel najčastejšie však s originálom .311" (7,8994mm), ale aj .312" (7,92mm ) všetko je to ale použitelné, údajne v emdziach povolených tlakov. dokonca vraj nieje problém strielať náboje 7,62x53R zo zbrane 7,62x54R, kde je rozdiel 1mm v nábojnici a aj v priemere strely , .308" vs. .311" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lacoF, 25.3.2008 o 12:41

Samozrejme priemer strely. Barnaul mal 7.92mm a SB 7.87 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 24.3.2008 o 22:47

lacoF - čo myslíš tým väčšie? dĺžka nábojnice? priemer strely? dĺžka celého náboja ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lacoF, 23.3.2008 o 15:19

Áno, ruské náboje majú skutočne väčšiu silu, len som zistil, že sú o niekoľko stotín milimetra väčšie. Neporovnával niekto priemery striel iných výrobcov? Ja som tam zistil rozdiel až 0.04 mm. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 14.3.2008 o 20:38

No v BB. v slovrose majú náboje Barnaul poloplášte 7,62x39 za 150 Sk krabičku . Pobehal som veľa fór o zbraniach a na náboje Barnaul v tomto kalibri som čítal veľmi dobre hodnotenie podstatne lepšie ako SaB na srnčiu a diviačiu zver hlavne na českých fórach-kde to už nejaký ten rôčik s týmto nábojom ťahajú . Aj mňa to dosť mrzí táto puštička za tu cenu a náboje skoro zadarmo môžeš strieľať do zblbnutia :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peterkacur, 14.3.2008 o 20:33

možno vystrieľam o polovicu menej, ale mam SaB-čka a je to v pohode, zatiaľ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 14.3.2008 o 19:19

peterkacur - problematika vojenského streliva mi je dobre známa. no s tými strelami to nieje celkom tak, niektoré sú naozaj tvrdšie ako klasické celoplášte. nehovorím, že milión, ale tak 200 cca ročne. Prebíjanie je fakt lacné, keď máš aparatúru zadarmo, alebo ju neberieš do ceny. popozeraj sa u svojho dodávateľa po nábojoch značky Barnaul (ruské) vcyrábajú to v 3 druhoch striel ( FMJ, HPBT a SP) všetko je to asi 8g. Strelivo tejto značky v kalibroch 30-06 a pod stojí v predajni u p. Mráza v Šuranoch 245 sk, pre remingtony a tento je tá cena cca o 100 sk menej, nekorozívne zápalky, vhodné strely, stálo by to za pokus vyskúšať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peterkacur, 14.3.2008 o 18:57

ale, keď ako píšeš chceš na čisto športovú streľbu a tých nábojov vystrieľaš milion tak ju asi porazí, ja som mal na mysli v lese ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peterkacur, 14.3.2008 o 18:54

jej váha sa nedá s mojou ZKK-čkou ani zďaleka porovnať, nekope, nieje naročná na udržbu, vynikajúca cena, akurát tých 39 mm... a čo sa týka tých voj...... je tam prach iného zloženia ako v civilných tak i zápalka ma obsah ortute a tým niči tu hlaveň, projektil je O.K.,ale to asi vieš, možno by som skúsil prebíjanie pre športovú streľbu s náplňou, takto mi to radil kolega ktorý tiež strieľa športovo, ale pištol a vyskúšal aj IZ-ku a vyšlo ho to pomerne lacno a dobre :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 14.3.2008 o 18:43

peterkacur : nooo veď napíš, na to celý čas čakám :-) ja som skúšal aj hneď čistiť, teplú vodu do hlavne, jarou umývať, ide to, dá sa, ale predsa....no pokial ma niečím velmi prekvapíš, tak si kúpim jednu v tomto kalibri na rekreačnú strelbu, veď tých nábojov je stále dosť :-) a teraz sa dajú doslova za facku kúpiť aj poloplášte ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peterkacur, 14.3.2008 o 8:12

Re:iboo ja proti tvojim názorom nemám nič, len chcem povedať, že táto zbraň je pre mňa dosť výhodná a za takú cenu som asi ani nemohol kúpiť nič lepšie, napriek tomu mám ZKK 600 7x64 vo svojích fotkách r.v. 69 po repase a musím dávať na ňu bacha,aby sa nepoškodila veď vieš jednu chcem mať taku tip top...možno, že ta hlaveň keby bola z chromu?(mne to je šum a fuk), ale s kolegom sme našli jedno riešenie na voj... náboje, keď budeš chcieť tak napíšem... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 14.3.2008 o 0:09

prečom mám pocit že idete proti mojim názorom ? ja som ju tiež mal, už nemám a niesom podnikateľ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peterkacur, 13.3.2008 o 15:22

možnosti IZ-tky, ktoré ponúkajú sú bohovské,len varianta 223, 7,62x39, alebo 7,62 sprin. sú u nás za také ceny, ktoré si može dovoliť aj novozačinajúci poľovník, bohužiaľ nie každý je podnikaťeľ, ale sme aj riadne pracujúci a preto si myslím, že táto zbraň ja vhodná pre večšinu poľovníkov... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horarstevo, 13.3.2008 o 14:45

Chlapi. Mam solo gulu(30-06), kozu (243W/12) a tu IZ-ku. Odkedy mam IZ-ku, podstatne menej otlkam zvysne dve. Nenosim ich do pohonu,....a verim, ze tie ma preziju. Z IZ nikdy nebude historicky unikat ani vyhladavana zberatelska trofej, zato teraz je to perfektna pracovna zbran.K tomu ,,zahod"-jednoznacne znehodnotit a zavesit na stenu. Aj ked si myslim, ze nove hlavne boli, su aj budu, takze..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 601-640 z 665 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov