Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

mačka divá (hybridy či čistá forma ?) - diskusia

autor: off Lysec
pridané: 21.1.2016 14:14
Nielen mne samému ,ale viacerým kolegom z môjho okruhu sa zdá, že v ostatných 3-5 rokoch divých ,resp. "divých" mačiek nejako podozrivo pribudlo.V živote som videl spoľahlivo divú mačku celkom 5 x,naposledy cca 15 minútové pozorovanie okolo roku 1990 cez deň na vzdialenosť asi 12 m a s triédrom 7x50 . Potom ich dlho nebolo,až teraz zrazu som videl divú ,alebo "divú" mačku behom 3-5 rokov celkom 6x ,ale na lokalitách ,kde predtým nikdy nebola(v poli,síce v blízkosti remízky ,ale aj ďaleko od najbližšieho kríka,cca 4-5 km od súvislého lesa).Niečo sa mi však na nich nezdá.Tieto mačky však majú síce hrubší ale končistý chvost (niektoré ho nemali ani hrubší) ,hoci v tele sú veľmi masívne. Mne ten chvost pripadá (oproti tým čo som videl pred 20 rokmi) oveľa dlhší,pomer dĺžky tela a chvosta je skoro ako u mačky domácej.Vyzerajú skoro ako zväčščenina mačky domácej.Výrazne krátky ,hrubý kyjakovitý a tupo useknutý chvost je totiž podľa mňa to prvé , čo si u divej mačky všimnete a to aj keď je v plnom skoku.Zaujímali by ma preto aj poznatky iných kolegov či kolegýň...Doporučujem pozrieť fotky mesiaca. Ďakujem.
počet zobrazení: 11 709
počet hlasov: 1
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

on WolfHunter, 19.11.2019 o 17:59

Nedávno som registroval v mediach že sa pojde po krku chovatelom ilegalnym vlka ci jeho hybridov kedy sa z toho stal na čiernom trhu celkom vynosny biznis...ked človek sleduje čoho sme dnes schopný ked čosi chceme mame možnosti a demokraciu si vysvetlíme ako povolenie na všetko čo je v našich očiach naplnením naších vizii prečo nie?...čo tam po zakonoch ...hlavne že som in stredobod pozornosti a vytvaram si svet podla predstav...pachaju sa kadejake zverstva rovno pod naším nosom ...ak aktivisti vypuštali bobry vydry križili mačky ...su dnes možnosti kedy sa naozaj daju robiť šialene veci a blazni si ich vždy zdovodnia a ospravedlnia...chaos ktorý dnes je kedy si každy myslí že sa ho všetko týka hlavne žiadna zodpovednost no angažovanie sa prečo nie....nebudem písať konšpiračne teorie ale dnes su možnosti ak si zaobstarat parik hybridov či domestikované jedince kdesi to na tajnaša pustit šak pomaham prirode vysledok sa dostaví ale aky posudte sami ... o tyzden je snem spk kde boli ked sa trebalo ozvat nato naši dedovia vyrokovali vynimku z lovu vlka aby ju cez eu naši oponenti zlikvidovali prečo ked sa niekde dá u nas nie kadejaky šulín z tulčíka či samozvany vlkolog groubauer tu bude opijat rožkom...denne material z fotopascí on vlkom rozume oni ho poznaju komunikuju spolu.... bla bla bla stale tvrdím že bude pravdy na tom ze mu to tam privezu poprehanaju pred pascou odvezú vlci sa mu tam pretrcat nebudu aj u nas su a vzdy je ten stret nahoda aj učelova snaha stroskota vlk bude vzdy vlk opatrny plachy hoc mu budu pripisovat neviem ake poludštujuce vlastnosti... mne vobec nepride divne ak na fotke bude československy vlčiak z ktoreho sa pojdu pototo je to sive ma to zuby 4 nohy chvost tak je to vlk...dnes poniektore deti su hotove ked vidia kravičku tak prečo toto nie vydobtky modešrnej doby nam otupuju mozgy a to je voda na mlyn ekoteroristov lebo najviac ide presadit cez hlupakov... vieme úpouživat net ale zabudame triedit a uvažovat nad tou hrbou informacii tak zabudame odfiltrovat tie učelove podsuvane...problem je postoj jednotlivych zdruzeni dsamotnych clenov vyboru okresu kraja atd...ziadna jednota zomknutie sa tak si do nas kde kto kopne sak sloboda prejavu... denodenne nam medved ukazuje kam sme to dotiahli lebo sme davali a davame na institucie ktore len parazituju na systeme hoc sa budu schovavat za štatny aparat zaradme tam vlka a postarame sa o to ze v lese bude vsetko okrem toho najpodstatnejsieho a to je klud pre dostojny zivot vsetkej zvery čo už nie je odkedy je les všetkých a smie sa v nom všetko /:

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 83 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Lysec, 23.12.2023 o 3:55

Reakcia na príspevok od Lysec, 20.10.2021 o 20:15 :
Za ostatné dva roky máme takýchto pozorovaní niekoľko , popritom na veľmi malej ploche. Veľké mačky, hádam aj 5 kg , síce pomerne hrubé , ale dlhé chvosty až po hlavu , pokojne za bieleho dňa myškujúce , vôbec nereagujú útekom ak neďaleko nich zastavíte autom...Mám dojem, že našim tzv."ochranárom" sa podarilo poriadne zasviniť nejakým hybridom (odchovaným v českých ZOO) minimálne našu turčiansku prírodu. Len v jednom revíri sme ich za ostatné 3 roky pozorovali okolo 8 kusov...Kto niekedy videl takého plachého a vzácneho tvora ako je divá mačka nikdy nemôže uveriť, že toto môže byť ona ! Ak sú toto mačky divé, tak už potom môžeme aj československého vlčiaka považovať za vlka...Poznajúc naivitu našich pseudoocharanárov hraničiacu s debilitou ani by som sa nečudoval...Keď už les vyrastený na fotograficky spred cca 100 rokov (Smrekovica, okr.Ružomberok) zdokumentovanej holi je pre nich "pralesom" tak potom nemám slov ...Hlavne , že im to sype , hejže ...! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off Lysec, 20.10.2021 o 20:15

Dnes ráno som mal po vyše roku znovu tzv. "divú mačku". Myškovala ešte okolo 07:3o čo nie je pre veľkú plachosť divej mačky typické ,sfarbená bola ako divá mačka , ale len s veľkosťou domácej mačky, chvost síce tupo ukončený , s tromi priečnymi čiernymi pruhmi , ale dĺžkou určite dosahoval krk. Mala len jedno šťastie, že bola príliš ďaleko na spoľahlivý výstrel (okolo 230 m).Keďže to bolo hlboko v poliach , nepredpokladám, žeby to bol výsledok spontánneho kríženia divej mačky s mačkou domácou.Skôr si myslím, že sa jedná o výsledok kríženia pruhovaného typu mačky domácej s nejakou varietou s bohatším osrsteným chvostom (také mačky sa po našich intravilánoch úplne bežne vyskytujú). Alebo je to pozostatok hybridu "vyšľachteného" vraj v českých ZOO, ktorým slovenskú prírodu zaplienili naši pseudoochranári v rámci nelegálnej "zazverovacej" akcie ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 30.12.2019 o 7:57

Pre tých ,ktorí nepoznajú publikáciu Hell,Sládek :Trofejové šelmy Slovenska,1974 : Spoľahlivo sa dá mačka divá od domácej odlíšiť podľa mozgovej kapacity lebky.Mačka divá má kubický obsah mozgovne 32-50 cm3, mačka domáca 20-35cm3.Pri lebkách s obsahom 32-35 cm3 treba zistiť pomer medzi celkovou dĺžkou lebky a obsahom mozgovne. Lebka s indexom vyšším ako 2,75 patrí mačke domácej,s nižším mačke divej. Podľa výskumov Kratochvíla a Sládeka pre západokarpatskú populáciu sa môže spomínaný index znížiť na 2,65.Obsah mozgovne sa dá merať v normálnom odmernom válci drobnými brokmi 2-2,5 mm .Zaujímavý je aj iný znak : dĺžka čreva mačky divej obyčajne nedosahuje 1,5 m, kým mačka domáca ho má vždy dlhšie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Lysec, 30.12.2019 o 7:40

Reakcia na príspevok od HUGO09, 29.12.2019 o 20:45 :
Samozrejme... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off HUGO09, 29.12.2019 o 20:45

Reakcia na príspevok od Lysec, 29.12.2019 o 19:51 :
Vďaka za vysvetlenie takže môžem ju považovať za túlavú mačku čiže vo voľnej prírode nežiadúcu.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 29.12.2019 o 19:51

Reakcia na príspevok od HUGO09, 28.12.2019 o 18:38 :
Je to na 99,9 % hybrid a ako taký je v prírode nežiadúci.Ja osobne si myslím ,že tí blbci s nimi zagebrili veľký kus Slovenska. Ergo : čím skôr odloviť !Vedeli oni veľmi dobre, čo za bastardy to vypúšťajú ...Preto to aj urobíli načierno...Tí parazitii majú šťastie, že normálny človek nemá čas sa s nimi naťahovať. Lebo v prípade toho vypúšťania v českých ZOO odchovaných mačiek "DIVÝCH" sa jedná o flagrantné porušenie zákona o OPaK aj o poľovníctve ! Zrejme nič nového pod slovenským pseudoochranárskym Slnkom : niekto to namnožil a niekto to dovolil ,nezákonne (!) vypustiť - a obidvaja sa zrejme slušne nabalili... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off HUGO09, 28.12.2019 o 18:38

Reakcia na príspevok od Lysec, 27.12.2019 o 3:38 :
Ja som včera mal asi niečo podobné na cca 70m presne ako Lysec popisuje chvost síce pekne s troma tmavými pruhmy veľkosť ale cca ako telo a dozadu sa zužoval ako u normálnej mačky domácej,veľkosť celej mačky bola asi o dve tretiny väčšia ako domáca,nie som nejaký znalec zaujímalo by ma ale aký štatút má takýto zver v prírode lebo ak je to tak ako Lysec popisuje tak sa zrejme nejedná o divú mačku čo v takom prípade,,, je to len túlavá mačka podobná divej alebo ako ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 27.12.2019 o 3:38

Tak včera podvečer som zase videl (zrejme) ten "slávny" produkt ochranárskeho vypúšťania nepôvodných jedincov divej mačky,resp.niečo veľmi podobné .A môžem zodpovedne prehlásiť,že ani tento jedincec nespĺňal popis Prof.Sládeka ,ktorý na základe biometrie mačiek divých ktoré anatomicky skúmal vyslovil tézu, že chvost (pravej) mačky divej NIKDY nedosahuje polovičnú dĺžku tela . Mal som možnosť ju pozorovať asi 10 minút triédrom 10x56 na vzdialenosť od 100 do 40 m a na 99 % môžem zodpovedne potvrdiťť , že dĺžka chvosta u nej vysoko presahovala polovičnú dĺžku tela .Skôr tak asi po kohútik , čo sú najmenej 2/3. Taktiež jeho tvar bol podozrivý .Mal síce tupé ukončenie s 3 tmavými páskami ,ale nebol válcovitý po celej dĺžke . Jeho tvar by sa dal prirovnať skôr k bassebalovej pálke.T.j. od tela po ukončenie sa postupne rozširoval,tak ako to poznáme u cudzokrajných variet mačky domácej.Taktiež hlava sa mi zdala dosť malá. .Takže nič nové, bohužiaľ, zrejme len potomok "českého" v ZOO "vyšľachteného" a slovenskými pseudoochranármni z NP V.Fatra nezákonne vypusteného "bastarda",alebo možno výsledok spontánneho kríženia s mačkou divou vo voľnej prírode.Čo by bol ten lepší prípad, lebo to by znamenalo, že sa u nás vo V.Fatre ešte vyskytuje aj čistý genotyp mačky divej.Som však od narodenia skeptik, alebo ako sa hovorí dobre informovaný optimista ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 25.11.2019 o 12:14

Reakcia na príspevok od Lysec, 25.11.2019 o 12:08 :
ak sú tam aj originál vlky, tak dlhú životnosť nemajú ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 25.11.2019 o 12:08

Reakcia na príspevok od goret, 22.11.2019 o 8:10 :
To Taliansko je dôležité z toho pohľadu, že francúzski farmári podozrievajú "ochrancov" prírody z vypúšťania ČSV a ich hybridov z talianskych chovov do Álp... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 22.11.2019 o 8:10

Reakcia na príspevok od Lysec, 22.11.2019 o 5:50 :
Prečo chodiť do Talianska? V r.2013 až 2018 bolo u nás odchovaných 607 šteniat ČSV, čo je v priemere 101 šteniat/rok. Viac o chove ČSV na Slovensku na stránke Klubu chovateľov československého vlčiaka SK. Inak ČSV vo všeobecnosti nie je o nič menej priateľský ako napr. lajka. Plachosť na streľbu bola výrazná pred 30 rokmi, dnes už nie. Píšem o čistokrvnom (papierovom) chove, koľko sa odchová bezpapierákov (častokrát s labilnými povahami) je možné odhadnúť z inzercie na bazoši. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 22.11.2019 o 5:50

Reakcia na príspevok od Lysec, 19.11.2019 o 6:11 :
Ospravedlňujem sa za preklep : tých chovných staníc ČSV v Taliansku má byť nie 800,ale okolo 100 .Aj to však znamená produkciu aspoň 100 šteniat ročne ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 21.11.2019 o 10:48

Reakcia na príspevok od Viki22, 20.11.2019 o 7:38 :
Spomaľ dievčička ! "Nie veľmi priateľský" pes môže byť nielen útočný ,či taký , ktorý človeka nevyhľadáva ,ale aj taký, ktorý prítomnosť človeka do istého momentu - nazýva sa to aj úteková vzdialenosť - ignoruje .Na rozdiel od plachého zvieraťa, ktoré pred človekom uteká za každých okolností...Čo sa týka ČSV skôr by som použil termín ,že "nie je k človeku prítulný"...i keď je na ňom závislý.A práve preto sa tento jav u domnelého "vlka" môže posudzovať ako neprirodzený. Alebo chceš povedať, že ČSV je plachejší ako voľne žijúci vlk ?! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Viki22, 20.11.2019 o 7:38

Reakcia na príspevok od Lysec, 19.11.2019 o 6:11 :
Len drobná reakcia: To, že existujú ČSV je jedna vec. Druhá vec je, že kto ČSV pozná, vie, že sú to všeobecne nie veľmi priateľské psy. Veľká väčšina je plachá a teda by som určite nespojovala stratu plachosti vlkov s ČSV. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 19.11.2019 o 17:59

Reakcia na príspevok od Lysec, 19.11.2019 o 6:11 :
Nedávno som registroval v mediach že sa pojde po krku chovatelom ilegalnym vlka ci jeho hybridov kedy sa z toho stal na čiernom trhu celkom vynosny biznis...ked človek sleduje čoho sme dnes schopný ked čosi chceme mame možnosti a demokraciu si vysvetlíme ako povolenie na všetko čo je v našich očiach naplnením naších vizii prečo nie?...čo tam po zakonoch ...hlavne že som in stredobod pozornosti a vytvaram si svet podla predstav...pachaju sa kadejake zverstva rovno pod naším nosom ...ak aktivisti vypuštali bobry vydry križili mačky ...su dnes možnosti kedy sa naozaj daju robiť šialene veci a blazni si ich vždy zdovodnia a ospravedlnia...chaos ktorý dnes je kedy si každy myslí že sa ho všetko týka hlavne žiadna zodpovednost no angažovanie sa prečo nie....nebudem písať konšpiračne teorie ale dnes su možnosti ak si zaobstarat parik hybridov či domestikované jedince kdesi to na tajnaša pustit šak pomaham prirode vysledok sa dostaví ale aky posudte sami ... o tyzden je snem spk kde boli ked sa trebalo ozvat nato naši dedovia vyrokovali vynimku z lovu vlka aby ju cez eu naši oponenti zlikvidovali prečo ked sa niekde dá u nas nie kadejaky šulín z tulčíka či samozvany vlkolog groubauer tu bude opijat rožkom...denne material z fotopascí on vlkom rozume oni ho poznaju komunikuju spolu.... bla bla bla stale tvrdím že bude pravdy na tom ze mu to tam privezu poprehanaju pred pascou odvezú vlci sa mu tam pretrcat nebudu aj u nas su a vzdy je ten stret nahoda aj učelova snaha stroskota vlk bude vzdy vlk opatrny plachy hoc mu budu pripisovat neviem ake poludštujuce vlastnosti... mne vobec nepride divne ak na fotke bude československy vlčiak z ktoreho sa pojdu pototo je to sive ma to zuby 4 nohy chvost tak je to vlk...dnes poniektore deti su hotove ked vidia kravičku tak prečo toto nie vydobtky modešrnej doby nam otupuju mozgy a to je voda na mlyn ekoteroristov lebo najviac ide presadit cez hlupakov... vieme úpouživat net ale zabudame triedit a uvažovat nad tou hrbou informacii tak zabudame odfiltrovat tie učelove podsuvane...problem je postoj jednotlivych zdruzeni dsamotnych clenov vyboru okresu kraja atd...ziadna jednota zomknutie sa tak si do nas kde kto kopne sak sloboda prejavu... denodenne nam medved ukazuje kam sme to dotiahli lebo sme davali a davame na institucie ktore len parazituju na systeme hoc sa budu schovavat za štatny aparat zaradme tam vlka a postarame sa o to ze v lese bude vsetko okrem toho najpodstatnejsieho a to je klud pre dostojny zivot vsetkej zvery čo už nie je odkedy je les všetkých a smie sa v nom všetko /: ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off goret, 19.11.2019 o 12:46

Reakcia na príspevok od Lysec, 19.11.2019 o 6:11 :
Ja to tipujem na vykradnuté brlohy, hlavne v Poľsku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 19.11.2019 o 6:11

Reakcia na príspevok od WolfHunter, 20.4.2016 o 9:51 :
Vraciam sa k Tvojej poznámke o čs.vlčiakoch .Podľa článku istého chovateľa dobytka v Myslivosti X/2019 v Taliansku je čs.vlčiak veľmi obľúbený a je tam vraj až 800 chovných staníc. Takže odkiaľ sa asi zrazu zobrali vlci bez plachosti v Nemecku,západných Čechách a v západnom Poľsku a zrejme aj v Alpách ?! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 13.11.2019 o 8:37

Reakcia na príspevok od sempervivum, 4.11.2017 o 8:27 :
Nedalo mi a ešte raz som si poriadne prezrel problematickú fotku. A nedá mi znovu nepripomenúť , že Prof.Sládek ktorému biometricky prešli cez ruky desiatky divých mačiek píše, že :"...chvost divej mačky nikdy nepresahuje polovičnú dĺžku tela...".A domácich typov mačiek s huňatým chvostom je veľa...Stačí sa dobre poobzerať po okolí...Ergo : je to určite hybrid, lebo aj keď nie je vidieť celý chvost ,už to čo je vidieť pri zábere šikmo spredu ,spoza zadnej časti tela, tú polovičnú dĺžku určite presahuje !Nevidím dôvod, aby sa takéto jedince z prírody kategoricky neodstraňovali... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off sempervivum, 4.11.2017 o 8:27

Centaurus ten " Murko" ešte behá po lese?. Keď pozerám viac sa mi pripomína divá mačka, domáca má ťa veľmi ďaleko. Sfarbenie môže mať rôzne. Teda je to divá mačka,nie kríženec. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 2.10.2016 o 20:14

Ja by som teraz Murka neriešil a nerobil zbytočný hluk v revíri. Spevavce už dávno vyviedli mladé, tak nech len likviduje hlodavce koľko vládze. A možno ho pre tej činnosti zlikviduje niečo väčšie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 2.10.2016 o 18:53

Centaurus, noch einmal: je mi jedno,ako budeme nazývať jedince s iným zafarbením. lysec zjasne pomenoval jeden z určujúcich znakov: dĺžku chvosta, teda je takmer isté, že sa nejedná o divú mačku. na tom nezmení nič ani nik z OSN! ja len privítam stanovisko kamaráta, ver mi! lebo niet nad kadejakých zoológov, ktorí nám tu napríklad introdukovali akýsi zmetkový dovoz mačky divej. ja mám dôvod nedôverovať "nejakému" zoológovi. máme tu divú mačku v pôvodnej forme , takú ako ju poznáme aj z hlbšej minulosti a takto nám ju ochrana prírody przní. a ešte to aj popierali! takže tak, priateľu. ono ten poľovník , nech sa to niekomu páči, či nie, má v ochrane prírody nezastupiteľnú úlohu. je poslednou inštanciou keď zlyhajú štátne orgány, bohužiaľ. vrátim sa ku mačke... ono tá mačka nemá len nejaký fľak, ale i iné parametre častí tela.... poprosím, nech zazneje aj táto info, je dôležitá. a pochopenie? ale áno, prečo nie! len tu sme už citliví na rôzne teórie, ako je všetko fajn a v poriadku, hoci na vlastné oči vidíme niečo iné. takže sa aj trošku ospravedlňujem za tón. a ten príklad sa môže javiť ako neadekvátny, no v podstate je ten problém dopadom - výsledkom zrovnateľný. a aj spôsobom riešenia je totožný. a je dobre, že sa tu o tom takto bavíme, pretože čím viac ľudí bude mať tieto info, tým efektívnejšie bude riešenie. a pritom je jedno, kto z nás bude mať "navrch". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Centaurus, 2.10.2016 o 17:39

Apple: Divím sa, čo všetko za náhodne odfoteným "Murkom"... nie druhom!!! Nikde nevyzývam k tomu, že sa tu vyskytol nový údajný poddruh ... o akom novom poddruhu to tu vravíte?... treba si prečítať a nie domýšľať... reagujem iba na to, že na dvoch miestach Európy sa objavujú podobne zafarbené jedince. Tu nejde o nový poddruh. Vyslovil som otázku, či sa jedná o krížence alebo farebné variácie. Kde tam je téza o novom poddruhu! Nevymýšľajte si! Čo s tým stále máte.... ešte som nepočul, že by „biely, či čierny“ daniel, bol definovaný ako nový poddruh... Ešte raz: aj vo vyjadreniach p. Sládka, pre mňa nových a zaujímavých, je jasne definovaný názor, že sa môže jednať o jedincov s farebnými odchýlkami! Nič viac, nič menej! A ak máte problém s ekoteroristami, tak si skúste vymeniť pár viet s nim a umravnite jeho, aby tu „nepáchal nejaké škody“! Fakt neviem o čo vám ide! A ak bolo Vaším úmyslom, aby som s touto témou šiel za kompetentnými, tak sa Vám to podarilo... Dúfam, že mi môj kamarát etológ z FiF UK RNDr. Pavel Kovačovský, CSc. pomôže nájsť zoológa, s ktorým si budem môcť o problematike možnej farebnej odchýlky v prípade F.silvestris porozprávať. Dúfam, že na akademickej pôde nájdem väčšie pochopenie ako tu. Len tak pod čiaru: jeleň sika (Cervus nippon) a jeleň lesný (Cervus elaphus) sú dva úplne odlišné druhy a preto tvrdím, že Váš príklad s ich krížením je absolútne mimo tému a neadekvátny! A čo napísal Tobruk, že to bude 80/20% v prospech mačky divej, tak to je aj môj názor od začiatku... A nakoniec. Moje povolanie je všetko iné len nie dogmou a tak aj nazerám na svet okolo seba. Nateraz mi z toho, čo som sa dozvedel, vychádza celkom zaujímavá téma... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 2.10.2016 o 17:15

Centaurus, Skúsim v heslách dať odpoveď. Divíš sa,“ čo všetko za náhodne odfoteným druhom...“ nuž ja sa divím, že za satu vymýšľaš a podsúvaš úžasné teórie, podľa ktorých s a v ktorých sa v kultúrnej preskúmanej prírode vbyskytol nový údajný pooddruh a dokonca to podporuješ nejakým sporným tvrdením. Vravíš: nový poddruh? No a čo myslíš, že zoológovia dodnes spali a nevedia o tom? Zázrak!!!! A aj v škótsku sa koná! Takže: existuje jasný popis ZOOLOGICKÝ ako divá mačka vyzerá. Od zoologov! Nie od poľovníkov! Tak ako pri iných živočíchoch. No a o ten sa opiera zákon o ochrane prírody a následne zákon o poľovníctve ako jeho výnimka. A zákon o ochrane prírody nepripúšťa kríženie s domácimi mačkami! Následne teda nechráni krížence. A poľovný zákon hovorí, ako je treba prírodu chrániť! Čo máš nejasné???? Áno, v zmysle týchto zákonov má hlavné slovo poľovná stráž! Čo je nejasné???? Jej zákonodarca zveril aj takéto povinnosti. A vieš prečo? Aby sme zachovali to čo je v prírode pôvodné! Na to sa pýtaj zoologov! A k sikovi: viem presne čo hovorím, a je hrôza, že zoológovia nestoja na námestiach a nekričia o ratu! Milý môj, sika už má európsku organizáciu na svoju ochranu, ktorá tvrdí, že sa jedná o prirodzené nahrádzanie jeleňa lesného! A aj tuto vedľa v čechách dokonca prebieha podobný proces! A kde sú zoologovia? Niektorí už hlásajú, že krížence siky a jeleňa je nevratný vývojový proces. A ty prídeš, že mačka úplne mimo štandardu je zoologický div na skúmanie a kým vyskúmaš, tak sa rozšíri. Máš všetkých pokope? Typický ekoterorista, prepáč. Bez vedomostí, bez poznania súvislostí, bez zodpovednosti. A škótsko? Kua, aj tam ti majú domáce mačky, aký to objav! A dokonca si fiknú s divými. Hľadaj si ty odpovede kde chceš, nie som proti. Ale tak, aby si nepáchal škody. A nezrovnávaj prosím kamzíka, je to úplne mimo. Lebo v prípade mačky divej a jej bielych fľakov je to to strata podstatnej vývojom dosiahnutej výhody. Ale stačilo, obráť sa na zoologov,ale solídnych. Na vysvetlenie:tí sa nehľadajú v správnych orgánoch štátu, ale na akademickej pôde. A ani tam to vždy nefunguje .... je to naozaj problém. Ak ti je čosi nejasné, opýtaj sa, snáď ti budeme vedieť dať odpoveď, alebo aspoň radu. Prepáč ten tón miestami a mrzelo by ma, ak by si nás zavrhol. Nikdy nevieš, čím pomôžeš ty nám alebo my tebe. ------------------- a doplním k poľovnému zákonu: je kontraproduktívny, doslova bráni v konaní pri krížencoch raticovej zveri len preto, aby ťa mohol skásnuť o 20€ štátny orgán. ani to nezaujíma zoológov striehnucich na čistotu chovu alebo odstránenie nežiadúcich krížencov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Centaurus, 2.10.2016 o 13:28

Apple: Na rozdiel od Vášho je môj názor opačný, myslím si že prírodné procesy prebiehajú neustále, čiže aj v súčasnosti a ovplyvňujú druhy a nikdy nebudú definitívne. Leda ak tak pri zániku druhu ako takého. A rozumiem aj tomu prečo sa vo vedeckej praxi používajú citácie. Divím sa, čo všetko za náhodne odfoteným "Murkom" a hľadaním pravdy, či ak chcete, ako sa veci okolo taxonómie konkrétneho druhu majú, dokáže niekto vidieť... Ešte raz zdôrazním. Nafotil som niečo čomu som nerozumel a chcel som vedieť, či niečo podobné už niekto nezaznamenal. Narazil som na poznatky, ktoré boli publikované v časoch minulých, keď vedecký výskum druhu sa opieral napr. o kraniometrické spracovanie lebiek. Či sa jedná o farebnú variabilitu v rámci druhu alebo o vplyv mačky domácej, to v tých časoch nevedel nik a ani odborníci z radov zoológov rozsúdiť, lebo určovanie druhu na základe DNA je otázkou posledných rokov a na to som myslel. Hádam nemyslíte vážne, že o druhu na tejto úrovni sa vôbec nemusia vyjadrovať zoológovia a hlavné slovo má mať poľovná stráž a nešpecifikované "osoby poverené". To je kto? A prečo len prípadne. Kto to má byť, keď nie zoológovia. Kto teda má rozhodovať o taxonómii druhu? To by sa Milíč Blahout divil, čo sa tu podsúva 38 rokov po jeho smrti... Asi by si s kamzíkom vrchovským tatranským dnes neškrtol. Ešte že to stihol v časoch, keď to bolo možné a povolené... Prečo ten sarkazmus? Veď nemôžete predsa myslieť vážne, že poľovná stráž má rozhodovacie právo o tom, či sa jedná o zmenu v taxonómii druhu alebo nie! A keď ste už použil príklad siky, ktorý je ale úplne neadekvátny, tak v tomto prípade je maslo na hlavách myslivcov, ktorí nedomysleli, čo činia. A iba ich konanie môže za stav, ktorý ste spomenuli. Ďakujem Vám za vysvetlenie aký je momentálny právny stav pri odstrele takýchto jedincov. Pochopil som, že na to je určený zákonný postup a to by mi pôvodne aj stačilo. A o "najlepšom poľovníckom zákone“ som nikdy a nikde nič nespomenul. Tak neviem prečo vy?! Asi vediete vojnu, s ktorou ja nemám absolútne nič spoločné. Ešte raz, máte pravdu. Moja zvedavosť ma doviedla k viacerým otázkam, ktoré otvárajú nové témy a hľadám na ne odpovede. Možno počujete aj trávu rásť! „Tobruk“: Zopakujem. Na nete som našiel viacero mačiek divých s bielymi fľakmi na hrudi a bielo zafarbenými bradami a dúfam, že sa dobre vyjadrím, aj bielymi pyskami, napr. odkaz Stačí si zadať do vyhľadávača latinské názvoslovie druhu a čo obrázok to iná mačka... Geografických variácií je u mačky divej viac ako dosť a asi preto tá rozmanitosť tvarov a zafarbenia. A k tej lokálnosti genomu. V práci je spomínaná, okrem prípadov zo západného Slovenska, aj mačka divá škótska, u ktorej boli zaznamenané podobné farebné variácie. A fakt neviem, či to je pod vplyvom variabilnosti druhu alebo zmieneným vplyvom domestikovanej formy mačky Felis silvestris lybica. Je mi jasná definnícia poddruhudruhu na základe geografického rozšírenia (napr. spomenutý kamzík v. taranský). Ale ak sa v dvoch geogr. formách toho istého druhu vyskytujú podobné farebné variácie, tak sa mi to zdá viac ako náhoda a to by stálo za výskum. Toť vsio. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tobruk, 1.10.2016 o 23:59

Centaurus,podla mna tú mačku,ktorú si odfotil má 80% z divej a 20% z domácej. Tohoto hybrida som fotil Kalnici na pasienku nad zjazdovkou.A čo sa týka tích starých kádrov,tak podla mna len vychádzali z predpokladu,že západ je husto osídlený a preto tá pestrá farebná variéta.Podla mna sa im ani nechcelo pátrať hlbšie. mačka divá (hybridy či čistá forma ?) - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tobruk, 1.10.2016 o 23:39

Takto,nedávno som sledoval dokument z Bavorského Lesa,kde sa chválili,sko úspešne reintrodukovali mačku divú.Ked som videl tie zábery tej ich mačky divej nemeckej, tak som strašne zasmial.Centaurus,tá tvoja bola viac divá,než tá ich. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 1.10.2016 o 13:58

Centaurus, k citácii: podobné formulovanie sa zvyčajne používa, keď si s niečím neviem rady. je to bežné, že si takto nechávame otvorené dvierka kvôli možným poznatkom v budúcnosti, prípadne spojených s inými metódami výskumu. čiže odvolávanie sa na to ako na dogmu nemožno. lokálne farebné variácie svedčia skôr o nejakom vplyve "zvonku" a nie uplatnení genomu, pretože ten by bol uplatňovaný práve vo všeobecnosti. nie som výskumník, ani nemám vzdelanie týmto smerom, no všobecné základy platia aj v iných oboroch. a mám za to, že v súčasnosti sú druhy ustálené, pretože neprebiehajú dlhodobé prírodné procesy, ktoré by tlačili na zmenu vo vývoji. môj názor je, že k tomu sa vôbec nemusia vyjadrovať zoológovia, a už vôbec nie súčasní(ospravedlňujem sa tým poctivým), ale hlavné slovo má mať poľovná stráž , prípadne ďalšie poverené osoby. kadejaké špekulovanie a neriešenie problému môže spôsobiť nevratné škody. pripomeniem nedávno diskutovaného jeleňa siku. tu je však problém v najlepšom poľovníckom zákone, ktoý akoby naschvál pôsobí proti záujmom spoločnosti a robí zo štátnej správy zárobkový podnik. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Centaurus, 1.10.2016 o 12:44

"Tobruk": Tá mačka o našej prítomnosti nevedela a ako v pokoji na lúku, kde sme čakali jelene, prišla a ulovila nejaké hraboše, tak aj z nej odišla (mám z toho videozáznam, GH3 je fotoaparát a pri nakrúcaní je tichý a pri fotení používam el. uzávierku, ktorá je dokonalo tichá). Takže, neviem posúdiť jej reakcie. Mojim záujmom je na seba neupozorňovať aby som mohol urobiť čo najviac záberov do videa a foto je vlastne iba "bonus" ak mi to situácia dovolí. "Lysec": V tej diplomovke je viac krát citované z prác prof. Sládka a pre mňa to bolo poučné čítanie, nakoľko s mačkou divou nemám žiadne skúsenosti (pozorovania). Mňa v tej práci zaujal fakt, že už prof. Sládek spomína že na západe Slovenska sa vyskytujú jedince mačky divej s rôznym zafarbením srsti, ktoré môže byť výsledkom genetickej variability a nemusí priamo súvisieť s krížením s mačkou domácou... Aj v samotnej práci je zverejnený názor, citujem "Kočka domácí je potomkem poddruhu kočky divoké plavé (Felis silvestris lybica). To může znamenat, že předpoklad, pro zbarvení všech domácích koček, nesl už jejich předek a kočky divoké jej stále nosí ve svém genomu. Díky přírodnímu výběru se však tyto geny téměř neprojevují, neboť v přírodě mohou být favorizováni jedinci pouze s mourovatým zbarvením, kdežto barevná různorodost kočky domácí se projevila díky umělé selekci až pod ochranou lidí." Prečo sa podobne zafarbené jedince mačky divej vyskytujú na západe Slovenska a nie na východe, či niekde inde? Alebo je to výsledok nejakého nedávneho kríženia , ako napísal Tobruk v diskusii pod fotografiu. A tu ma zaráža a aj prekvapuje práve to obmedzenie na územie západu Slovenska. Z textu práce sa natíska, že to nebude problém, ktorý sa priamo dotýka iba na okolia Kálnice. Kto vie? Možno by si toho mohol všimnúť nejaký zoológ a novým výskumom vniesol poznanie do tohoto problému. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 1.10.2016 o 7:07

S TOBRUKOM bezvýhradne súhlasím. Aj keď je niekde (podľa p.Prof.Sládeka, ktorý je mimochodom Slovák a bývalý pedagóg katedry ochrany lesa a poľovníctva na VŠLD Zvolen) divá mačka svojim sfarbením výrazne variabilná (dôvod naznačil pán profesor v možnom krížení),o takomto sfarbení s bielou náprsenkou som ešte nepočul a ani nečítal, ale nič sa nedá vylúčiť,príroda je mocná čarodejka.Vo Vašom príspevku a foto však kvitujem hlavne to, že potvrdzuje vysokú pravdepodobnosť kríženia s domácou formou, čo naznačuje aj veľká dĺžka chvosta .Ak sa do kríženia pripletie domáca mačka s hrubo osrsteným chvostom potom výsledok môže byť taký ako je možné vidieť na Vašej fotografii (resp. podobný "materiálu" aký naša štátna ochrana prírody vypúšťala okolo r.2010 do voľnej prírody - viď GORETOVE príspevky nižšie, ba možno sa jedná aj o jeho priamy "produkt" ).Možno by bolo dobré zistiť či aj vo Vašom okolí sa neudiala akcia tohto typu znehodnotenia autochtónneho genofondu (napr.Správa CHKO Strážovské vrchy...) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off tobruk, 30.9.2016 o 11:47

Tá mačka má výrazovo daleko od mačky divej je to kríženec,škoda včera som videl v inej lokalite divého kocúra,odhadom okolo 10kg,bol to kolos s drsným divým výrazom,len som ho nestihol odfotit.Možno nabudúce sa zadarí. Títo kríženci,si často púšťajú človeka dosť blízo k sebe,prípadne sa prikrčia k zemi a potom odbiehajú.Divá mačka reaguje na prítomnost človeka okamžite a často mizne skor,než ju človek vôbec zbadá. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off apple, 29.9.2016 o 9:04

podľa mňa sa nejedná o divú mačku, pretože sa na ňu sfarbením nepodobá. teda nie je zhodná so zoologickým popisom. jedná sa preto o zdivočelú mačku, ktorá sa len podobá na divú a preto je treba uplatňovať zákon 274/2009! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Centaurus, 29.9.2016 o 8:02

Včera som publikoval fotku mačky s výrazným bielym fľakovaním odkaz- Ako píšem v diskusií pod fotkou, už pri spracovaní som si všimol, že chvost tej mačky má "jasné" znaky divej mačky. Nedalo mi to a do rúk sa mi dostal materiál, ktorý vnáša do príbehu "hybridizácie" západoslovenskej populácie nové svetlo. Na str. 28 odkaz je odkaz na publikované údaje p. Sládka "který si všiml, že se v karpatské populaci, především na jejím západním okraji, vyskytují divoké kočky (určené na základě anatomických znaků) s částečně leucistickým, flavistickým a melanistickým zbarvením srsti (Obr. 8)." Zaujímavý je rok publikovania 1976. A poznámka "Zda se jedná o důsledek prokřížení populace s domácími kočkami, není vůbec samozřejmostí." vnáša do problematiky viacero otázok. Tak ako je to? Je to hybrid alebo čistá forma? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 21.4.2016 o 22:58

Tak už máte domácí divoký kočky ještě nějaký vlky z Čech nechcete ?Naši vlci klidně chodí vočumovat turistky ve spacáku :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off pavian, 21.4.2016 o 20:54

Nemôžem si pomôcť a asi ma admin za to dodrbe! Kuko má asi predsa len pravdu: Tu si hlavne každý kto chce robí,to čo chce. keď máš dredy a z bundy ti trčia franforce Spravte dredy na tom mojom háre Háre,háre,háre,háre,háre Vsigdá búdet nébo i búdet sólnce. A tak to tu naozaj chodí :((( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 21.4.2016 o 20:33

A to ste videli ešte len špičku ladovca celej našej administratívy - od portírov po vedenie štátu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 21.4.2016 o 18:04

jarko, tak som sa už dlho nezasmial! nuž vitaj v klube! toto je tá boľševická realita, o ktorej si tu všetci myslia, že si vymýšľam. toto je naprosto bežné a to ešte len začínaš :-D no oceňujem, že si do toho šiel! ja by som si ešte vyžiadal aj stanovisko MPRV, prípadne tunajšieho LÚ, museli sa k tomu minimálne vyjadrovať, je to poľovná zver. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Lysec, 21.4.2016 o 17:45

Znovu sa podržte ! Keďže na moju žiadosť o informácie vo veci akéhokoľvek vypúšťania umelo odchovaných mačiek divých na Slovensku mi MŽP odpovedalo, že o ničom takom nevie, zaslal som im kópiu článku pani Jaloviarovej zo správy.pravda.sk zo dňa 11.5.2010 ,kde opisuje a na fotografuách dokumentuje akciu vypúšťania divých mačiek v Turci ochranármi z NP V.Fatra. Na MŽP museli zostať z článku riadne "vyvalení" .Dávajte pozor ako sa z toho ich bordelu vyvinili : vzápätí mi totiž mailovali , že keby som im bol oznámil, že sa mi jedná o tento konkrétny projekt (o ktorom zrazu vedeli !), tak by mi boli požadované informácie dodali !!! Takže - najprv o ničom nevedia a potom ja som na vine, lebo som im nenapísal ,že o nejakom takomto čine viem !!!Oni si fakt myslia, že ostatní žerú seno ,alebo ešte niečo horšie !!!Paraziti ,nič iného len hnusní paraziti...! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on WolfHunter, 20.4.2016 o 9:51

takže až zaregistrujeme hromadný výkup československých ovčiakov ochranari budu zachranovat po dopade ich opatrení vlka? ... waw ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 20.4.2016 o 6:43

podržte sa - včera som dostal z MŽP SR mail, v ktorom mi oznamujú,že slovenská štátna ochrana prírody neeviduje žiadne vypúšťanie mačky divej z umelého odchovu !!! Tak teda čo to bola za akcia (viď Goretov odkaz z 22.1.2016 o 10;03 hod.)a aký genetický materiál nám sem vypustili ?! !Je zaujímavé, že vraj české ZOO dokážu mačku divú odchovávať úspešnejšie ako slovenské ZOO ?! Pýtam sa ako je to možné ?! O jednej možnosti by som však vedel - je vedecky potvrdené, že hybridy dokážu byť často úspešnejšie ako čistokrvné jedince a výzor a správanie tých podozrivých jedincov jednoznačne nasvedčuje hybridizácii! Je zaujímavé, že u nás v revíri výskyt týchto podozrivých exemplárov započal až po uvedenej vypúšťacej akcii ,t.j po roku 2010. Preto si dovolím tvrdiť, že fotografie "mačky divej" uverejňované na poľovníckych weboch a v poľovníckych časopisoch (napr.Svět myslivosti I/2016)),nie sú s najväčšou pravdepodobnosťou snímky mačky divej, ale max.tak jej hybridov !A len tak na okraj - nie je to náhodou zrelé tak na trestné oznámenie ?! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off apple, 24.3.2016 o 19:59

Nic ti nie je dobre... fotku nedas, rady su na nic, pomoc a spolupraca je bla bla... muzeum je chosen... zajjdi si ty asi na komoru, tam ta pochopia, tí nie su chosen ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 1-40 z 83 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov