Heming hunting
dnes je piatok,  19. apríl 2024,  meniny má Jela,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:50,  dnes západ slnka: 18:40
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

mačka divá (hybridy či čistá forma ?) - diskusia

autor: off Lysec
pridané: 21.1.2016 14:14
Nielen mne samému ,ale viacerým kolegom z môjho okruhu sa zdá, že v ostatných 3-5 rokoch divých ,resp. "divých" mačiek nejako podozrivo pribudlo.V živote som videl spoľahlivo divú mačku celkom 5 x,naposledy cca 15 minútové pozorovanie okolo roku 1990 cez deň na vzdialenosť asi 12 m a s triédrom 7x50 . Potom ich dlho nebolo,až teraz zrazu som videl divú ,alebo "divú" mačku behom 3-5 rokov celkom 6x ,ale na lokalitách ,kde predtým nikdy nebola(v poli,síce v blízkosti remízky ,ale aj ďaleko od najbližšieho kríka,cca 4-5 km od súvislého lesa).Niečo sa mi však na nich nezdá.Tieto mačky však majú síce hrubší ale končistý chvost (niektoré ho nemali ani hrubší) ,hoci v tele sú veľmi masívne. Mne ten chvost pripadá (oproti tým čo som videl pred 20 rokmi) oveľa dlhší,pomer dĺžky tela a chvosta je skoro ako u mačky domácej.Vyzerajú skoro ako zväčščenina mačky domácej.Výrazne krátky ,hrubý kyjakovitý a tupo useknutý chvost je totiž podľa mňa to prvé , čo si u divej mačky všimnete a to aj keď je v plnom skoku.Zaujímali by ma preto aj poznatky iných kolegov či kolegýň...Doporučujem pozrieť fotky mesiaca. Ďakujem.
počet zobrazení: 11 799
počet hlasov: 1
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

on WolfHunter, 19.11.2019 o 17:59

Nedávno som registroval v mediach že sa pojde po krku chovatelom ilegalnym vlka ci jeho hybridov kedy sa z toho stal na čiernom trhu celkom vynosny biznis...ked človek sleduje čoho sme dnes schopný ked čosi chceme mame možnosti a demokraciu si vysvetlíme ako povolenie na všetko čo je v našich očiach naplnením naších vizii prečo nie?...čo tam po zakonoch ...hlavne že som in stredobod pozornosti a vytvaram si svet podla predstav...pachaju sa kadejake zverstva rovno pod naším nosom ...ak aktivisti vypuštali bobry vydry križili mačky ...su dnes možnosti kedy sa naozaj daju robiť šialene veci a blazni si ich vždy zdovodnia a ospravedlnia...chaos ktorý dnes je kedy si každy myslí že sa ho všetko týka hlavne žiadna zodpovednost no angažovanie sa prečo nie....nebudem písať konšpiračne teorie ale dnes su možnosti ak si zaobstarat parik hybridov či domestikované jedince kdesi to na tajnaša pustit šak pomaham prirode vysledok sa dostaví ale aky posudte sami ... o tyzden je snem spk kde boli ked sa trebalo ozvat nato naši dedovia vyrokovali vynimku z lovu vlka aby ju cez eu naši oponenti zlikvidovali prečo ked sa niekde dá u nas nie kadejaky šulín z tulčíka či samozvany vlkolog groubauer tu bude opijat rožkom...denne material z fotopascí on vlkom rozume oni ho poznaju komunikuju spolu.... bla bla bla stale tvrdím že bude pravdy na tom ze mu to tam privezu poprehanaju pred pascou odvezú vlci sa mu tam pretrcat nebudu aj u nas su a vzdy je ten stret nahoda aj učelova snaha stroskota vlk bude vzdy vlk opatrny plachy hoc mu budu pripisovat neviem ake poludštujuce vlastnosti... mne vobec nepride divne ak na fotke bude československy vlčiak z ktoreho sa pojdu pototo je to sive ma to zuby 4 nohy chvost tak je to vlk...dnes poniektore deti su hotove ked vidia kravičku tak prečo toto nie vydobtky modešrnej doby nam otupuju mozgy a to je voda na mlyn ekoteroristov lebo najviac ide presadit cez hlupakov... vieme úpouživat net ale zabudame triedit a uvažovat nad tou hrbou informacii tak zabudame odfiltrovat tie učelove podsuvane...problem je postoj jednotlivych zdruzeni dsamotnych clenov vyboru okresu kraja atd...ziadna jednota zomknutie sa tak si do nas kde kto kopne sak sloboda prejavu... denodenne nam medved ukazuje kam sme to dotiahli lebo sme davali a davame na institucie ktore len parazituju na systeme hoc sa budu schovavat za štatny aparat zaradme tam vlka a postarame sa o to ze v lese bude vsetko okrem toho najpodstatnejsieho a to je klud pre dostojny zivot vsetkej zvery čo už nie je odkedy je les všetkých a smie sa v nom všetko /:

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 83 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Lysec, 24.3.2016 o 18:26

batuška -...zase len blá, blá, blá ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off batuska, 24.3.2016 o 13:41

Pomaly si zvykam, ze odlisny nazor nie je pripustny a o nalepkach uz ani nehovorim. Ak si schopny v prirode neomylne identifikovat macku divu, hybridnu formu – zastrel ju... ak sa zmylis, je to na tvojom svedomi. Preco vsak navadzas na taketo nieco dalsich, z ktorych mnohi divu macku ani nevideli... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 24.3.2016 o 9:25

batuska - človek Tvojich "kvalít" dokáže zrejme len jedno : blá,blá, blá ...Chcelo by to dodať ešte nejaký silný pejoratív, ale to by určite nestačilo .Tvoje kvality sa dajú totiž výstižne vyjadriť len jedným spôsobom : si len jeden zlý, nevydarený človek ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off batuska, 23.3.2016 o 22:13

Konecne sa nasiel niekto, kto svojou razanciou navzdy vyriesi problem hybridizacie. Ani som netusil, ze nenavist voci ochranarom spusta taku zazracnu schopnost - v terene neomylne odlisit cistu formu macky divej – ved chvost nepusti (ci mlada ci stara, kazda ho musi mat rovnaky). Sladek, Daniels, Krüger, Kitchener a mnohi dalsi – keby len tusili, ze je to take jednoduche, nemuseli tejto problematike venovat tolko energie a casu...ved stacilo sa spytat niektoreho naseho polovnika-odbornika. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 22.3.2016 o 15:38

pavian - pekne si to vyjadril, len mám obavy ,že sa načakáš - a my s Tebou. Len v jednom sa mýliš - tie predátory nezachránili ochranári, ale poľovníci svojim prehľadom a disciplínou - ochranári na tom len parazitujú ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on pavian, 21.3.2016 o 20:06

Asi by som to ukončil týmto: Ďakujeme za úspešnú záchranu šeliem a dravcov na Slovensku (a to myslím naozaj úprimne) a prosím o úspešnú záchranu dropa, jarabíc, hlucháňov aj hoľniakov a rybej fauny takmer všetkých horských a podhorských vodných tokov. To myslím tiež naozaj úprimne ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Lysec, 21.3.2016 o 10:09

Nie som sprostý, aby som v amatérskych podmienkach (navyše v mojom veku) bojoval s profesionálne zabezpečenými parazitmi účinkujúcimi z úrovne ŠOP. Ja som sa len pýtal širšieho fóra či nemajú náhodou aj oni podobné poznatky. Výsledok poznáš. Mne stačí, ak som touto diskusiou aspoň trochu prispel k tomu, že sa v poľovníckej praxi budú dať hybridy mačky divej identifikovať a zásluhou ľudí, ktorí majú podobné poznatky a zmýšľanie ako ja, budú na Slovensku čo najskôr vyhladené. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off batuska, 21.3.2016 o 8:00

Lysec, nie som ochranar a ani tvoj nepriatel. Ty si myslis, ze SOP vypustila vo VF a MF geneticky zmutovane jedince divej macky a este z toho mala aj „chosen“. Ja si myslim, ze taketo podozrenie si nevyslovil iba na zaklade konstatovania, ze kedysi mala diva macka tupsie zakonceny chvost. Tebe zalezi na genetickej cistote druhu - mne tiez. Ponukam ti preto sucinnost a spolupracu, aby sa vec pohla dalej. Ak suhlasis, ja zabezpecim vsetku dokumentaciu (cipy, DNA, fotodokumentaciu, protokoly a pod.) z ceskych ZOO, ktore poskytli geneticky material a ty zasa vsetky potrebne dokumenty zo SOP a sprav NP VF a MF. Po skompletovani dokumentacie si dohodneme dalsi postup. Ak suhlasis mozeme dalej komunikovat emailom... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 20.3.2016 o 16:15

Nakoľko pre ochranárov Tvojho typu je charakteristická obmedzenosť typu "já, já, já jenom já ..." nemienim sa s Tebou vybavovať... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off batuska, 19.3.2016 o 19:44

Lysec, na jednej strane deklarujes svoj zaujem na zachovani cistoty druhu, vyslovis pochybnosti, ale nemas zaujem si preverit, ci su tvoje pochybnosti opodstatnene...takze cela diskusia moze veselo pokracovat v urovni neoverenych dohadov...a invektivy miesto argumentov?...no co uz, taki sme my Slovaci... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 19.3.2016 o 6:07

Tentoraz poruším svoju zásadu dodržiavať spoločenské konvencie a budem Vám tykať : dúfam, že ja som svoje u ľudí, ktorým záleží na genetickej čistote našich autochtónnych druhov, dosiahol a Ty sa môžeš ..... však vieš čo!Chudák ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off batuska, 18.3.2016 o 21:58

Lysec, svojim postojom si celu diskusiu vratil do roviny krcmoveho politikarcenia... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 18.3.2016 o 8:17

Apple - osobne si myslím, že obracať sa so žiadosťou o info na tých , ktorí to všetko spískali (a mali z toho zrejme aj nejaký "choseň") je totálne scestné.Dajú Ti len takú odpoveď, ktorá bude ich počínanie robiť úplne "čistým"... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 3.3.2016 o 17:28

áno, o tom hovorím, v múzeu AK by mali byť exempláre v pôvodnej forme... a v podobných zdrojoch treba hľadať... tento je tu po ruke ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off batuska, 3.3.2016 o 17:10

Myslim, ze odlisit kocku divu od kocky domácej, ktora sa tula asi nie je problem...problem je odlisit kocku divu od kocky divej hybrida. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 3.3.2016 o 15:17

Lysec, neviem, kto je tam teraz, ale skúsil by som komunikovať aj s múzeom andreja kmeťa... a tiež skúsiť komunikovať s šop - veľká fatra. (aj malá fatra) sú tam šikovníci, včetne riaditeľa. mám len dobrú skúsenosť. to je prvá etapa, potom so štátnou správou (bývalý OLU), ministerstvom, atd - lebo bez nich to určite nešlo, keďže je to poľovná zver. no ale jeden nikdy nevie... tak by som postupoval. na šopke by mali mať aj povolenia, aj kopu iných dokumentácií... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Durell, 3.3.2016 o 14:33

Ak vidím na lúke 30 m od auta pri ktorom stojim na jar 2,3,4 mačky vzhľadom podobné divej - tak to na 99% nieje mačka divá, ale zdivočelá Keď na ňe urobím cscs pootočí hlavu a kludne sedí dalej, čistokrvná mačka divá by sa takejto do neba volajúcej neopatrnosti nikdy nedopustila. A drozdy už sú večer kludné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 3.3.2016 o 14:10

Ak mi niekto povie, že nie je ľahké odlíšiť "kočku divokou" od "kočky domácí, která se taky toulá" ,tak to je pre mňa hneď podozrivé.Buď ten človek v živote skutočnú divú mačku nevidel,alebo si už dopredu zabezpečuje alibi, pre zakrytie nie celkom čistého podniku. Ja som v živote videl divú mačku 5 krát (naposledy okolo r.1990) a môžem povedať, že to, čo je publikované na viacerých záberoch zavesených na LZ ,či v časopise LZ sa na divú mačku moc nepodobá ! Ide o to či je možné to nejakou genetickou analýzou dokázať ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 3.3.2016 o 12:21

batuska, tak toto je už argument! ŠOP nepochybne má fotodokumentáciu z vypustených, treba si ju vyžiadať a uvidíme. v zmysle zákona 2011/2000 sú povinní ich poskytnúť. našiel som toto: odkaz ale nepochybne sú v dokumentácii lepšie fotky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off batuska, 3.3.2016 o 12:03

citujem "Před samotným odvozem na Slovensko, odebrali odborníci zvířatům vzorky srsti na genetické analýzy a implantovali jim mikročipy." zdroj: odkaz Pani osobne si myslim, ze namiesto dohadov a domnienok, z ktorých sa razom stane zarucena pravda je rozumnejsie sa so svojimy pochybnostami priamo obratit na Statnu ochranu prirody, ktora projekty zastresovala alebo na vedenia spominanych ceskych ZOO z ktorých pochadzal geneticky material... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on WolfHunter, 3.3.2016 o 7:14

dokazat to a vyvodit následky ved je to hrubý zásah do ekosystému to co si dovoluju ak je to pravda uz prekracuje vsetky medze....nic nepocut o manazmente velkych seliem dokedy chceme cakat???..už by bolo načase aby kadejake skupinky prestali parazitovat na polovnej zveri .... co príde nabudúce vagon vlkov z kanady??? a zobudíme sa az prídeme do kontaktu s ciernimy jedincami ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 3.3.2016 o 6:52

Priateľ Wolfhunter, obávam sa, že v tom to nie je.Pozrite si odkaz v GORETOvom príspevku z 22.1.2016.Podľa mňa ochranári vypúšťali geneticky zmanipulovaný materiál, ktorý je prispôsobivejší,tým pádom menej plachý a zrejme aj plodnejší.Stále tvrdím, že divá mačka takto nevyzerá.Bohužiaľ ,ale tých ľudí ,ktorí si ešte pamätajú ako čistokrvná divá mačka našej nominátnej rasy vyzerala ubúda, a ako vidieť aj to sa dá zrejme zneužiť k tomu ,aby si niekto dobre napchal vrecká... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 2.3.2016 o 20:17

nie pán lysec to ochrana bola natolko úspešná že priniesla ovocie rovnako ako pri medvedovi ochranari su v tom ako vždy nevinne ved oni len dobre a zdarma :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 2.3.2016 o 19:50

....alebo séria snímok z časopisu Lovu zdar 3/2016. Kde sa zrazu v ostatných rokoch nabralo toľko "divých mačiek!" , ktoré nielenže netradične cez deň myškujú , majú evidentzne zníženú plachosť, nechávajú sa bez problémov fotografovať za bieleho dňa...Dobre si všimnite v LZ tie fotky a porovnajte si s popisom výzoru divej mačky od nižie citovaných autorov Hella a Sládeka (Trofejové šelmy Slovenska): to sú podľa mňa typické krížence (s dlhými a končisto ukončenými chvostami).Mám taký dojem, že niekto (čiže ochranári ,ktorí vypustlili do prírody desiatky mačiek odchovaných v zajatí!)sa spoliehal na to, že väčšina z ľudí , ktorých to môže zaujímať divú mačku v živote nevidela! Hlavne , že si na to konto zrejme vylepšili svoje vlastné kontá !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 13.2.2016 o 13:16

Citát z publikácie "Trofejové šelmy Slovenska" (Hell,Sládek 1974) : Predovšetkým mačka divá má typicky huňatý , pomerne hrubý, tupo ukončený chvost,ktorý je vždy kratší ako polovica jej telesnej dĺžky (!).Ďalej má málo výraznú kresbu srsti ,pomerne dlhú srsť, a preto vyzerá zavalitejšia s hrubšími nohami, má väčšiu hlavu so širším nosom , malé uši a biele dlhé fúzy a hmatové chlpy. V prírode možno vraj mačku divú poznať aj podľa držania chvosta. Nosí ho zvesený ,v poslednej tretine mierne dohora ohnutý a obyčajne ním švihavo pohybuje ,kým mačka domáca ho nosí obyčajne narovnaný , zväčša bez nápadnejšieho pohybu. Citujú tiež tvrdenie poľského vedca Sumiňského (1962) ,podľa ktorého už v Európe nežije čistá forma mačky divej,ale len krížence s mačkou domácou .(Myslím, že v tom čase sa aspoň v prípade Slovenska riadne mýlil.)Hoci sa tento názor všeobecne neprijíma, doteraz nie je vyvrátený, ale ani potvrdený.(Sumiňski dokonca vypracoval bodovacie tabuľky ,podľa ktorých sa dá určiť na koľko percent sa jedná o mačku divú.) Veľmi ma preto zaujíma, čo sú to zač - tie naše "divé mačky",ktoré sa zrazu v ostatných rokoch začali "vo veľkom" objavovať. Nesúvisí to tak trochu s masívnou zazverovacou akciou našich ochranárskych naiviek ?!Podozrivé mi je hlavne to, že ich dokázali toľko namnožiť. Divá mačka je totiž natoľko divá, že už malé mača je voči človeku veľmi nedôverčivé a pritom náchylné na choroby. Pozná niekto prípad, keď sa divá mačka odchovala v zajatí (mimo ZOO, lebo aj v ZOO ju je málokedy vidieť na dennom svetle pred domcom )? Neeliminovala sa vrodená plachosť v tom ochranárskom odchove primiešaním nejakého väčšieho plemena mačky domácej?! Som zvedavý ,čo sa z toho nakoniec vykľuje. ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Lysec, 5.2.2016 o 11:48

Napr. fotka kolegu z východu označujúceho sa ako slavop ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 28.1.2016 o 10:40

Goret - dtto .Na môj"vkus" príliš malá hlava a príliš dlhý chvost.Ako nejaká okrasná forma ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 28.1.2016 o 10:22

jedna, presnejšie jedno, mača, vďaka mojej asistentke som mal možnosť obzrieť si ho zblízka a tipoval by som kríženca, na obr. vľavo hore asistentkin nos :) mačka divá (hybridy či čistá forma ?) - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 28.1.2016 o 9:06

Goret - a zabudol som sa opýtať kde a v akom čase si to nafotil (alebo to je len výber z videa záberov jednej mačky či sa jedná o mačky dve ?). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 28.1.2016 o 8:52

Divé mačky, ktoré som ja mal možnosť pozorovať pred viac ako 20 rokmi (potom dlho nič ,až do ochranárskeho vypúšťania v zajatí namnožených "!" mačiek) mali najmenej o 1/4 kratší a tupo uklončený chvost.A myslím, že toto Ti potvrdí každý , ktorý mal možnosť pozorovať čistú formu mačky divej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 26.1.2016 o 15:39

Goret - pracuj si na svojej hypotéze.Ja mám svoju... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 26.1.2016 o 10:06

Jaryk, všetko je možné, no toto sa mi zdá málo pravdepodobné. "Nadprodukcia" v ZOO je daná blahobytnejšími životnými podmienkami a s pôvodom v ZOO súvisí aj určitá strata plachosti. Ja to nevidím ako prznenie krvi našej mačky divej, ale skôr jej oživenie zahraničnou, t.j. nielen kilometrovne, ale hlavne geneticky, vzdialenejšou krvou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 24.1.2016 o 6:30

Goret - k Tvojmu odkazu- veď práve o to mi ide ,čo to vlastne vypúšťali ?!Čo keď kvôli vyššej plodnosti a adaptabilite v zajatí odchovávaných jedincov zamiešali do divej mačky nejakú väčšiu formu mačky domácej (napr. siamskej či nejakej inej,veď ich je tak veľa ,že si mali z čoho vyberať). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 23.1.2016 o 8:24

Veľa mačiek zavlečú aj chatári. Krížence sa pohybujú za svetla po lúkach a dá sa k nim priblížiť aj na pár metrov. Zopar krížencou mi už cestu skrížilo a naozaj niesu extra plaché. :-))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 22.1.2016 o 14:14

Takže sa naučili aj plávať ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 22.1.2016 o 13:12

S otvorením hraníc sa k nám dostali rôzne formy domácej mačky a dnes sa z toho vytvorila zrejme veľmi pestrá genetika (hybridné formy sú obvykle života a konkurencie schopnejšie). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 22.1.2016 o 10:03

ej veru pribudlo a nielen prirodzeným krížením s mačkou túlavou, odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Lysec, 21.1.2016 o 18:47

Pavian -rozdiely vo veľkosti nenamietam.Namietam tvar a dĺžku chvosta,čiže znaku, ktorý považujem za rozhodujúci.Inak súhlasím aj s Lanusom vo veci nižšej plachosti týchto exemplárov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on pavian, 21.1.2016 o 17:58

Spoľahlivo som ju videl 2x, raz ako mi ju psy vyhnali na strom a druhý krát zrazenú autom. Podľa mňa je medzi domácou a divou mačkou markantný rozdiel vo veľkosti - obidve boli zdanlivo o niečo väčšie ako jazvečík... V porovnaní s domácou sa aspoň zdali dvojnásobné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 83 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM