Heming hunting
dnes je piatok,  3. máj 2024,  meniny má Galina,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:26,  dnes západ slnka: 19:00
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Kontrolne strelby - diskusia

autor: off jaro1
pridané: 27.4.2015 15:32

Ulohou SPK podla §42 pism. e. zak. c. 274/2009 o polovnictve je aj cit: organizuje streleckú prípravu uchádzačov o poľovný lístok, praktické skúšky zo strelectva a organizuje kontrolné streľby členov komory kon. cit. Dalej je smernica SPK o organizovani a vykonavani kontrolnych strelieb. A ja sa pytam. su alebo nie su kontrolne strelby povinne?

počet zobrazení: 27 260
počet hlasov: 2
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off hubert2012, 1.5.2015 o 9:29

Zdravím priatelia, dobrá téma, aktuálna.Kontrolné strelby, myslím, že dobrá vec, ale tak ako fungujú, asi nie.Firma SPK si aj z tohto spravila príjem peňazí..Na sneme SPK sa hovorilo, že treba dať do zákona povinné streľby, asi to čo sa deje teraz, nie je v súlade so zákonom, tak si to chcú ošetriť.Myslím si, že kontrolné streľby by mohli byť aj povinné, napr. raz za tri roky, ale v réžií PZ alebo PO ktorá vykonáva výkon práva poľovníctva.Dohodnú si strelnicu, podmienky, náklady, spravia o tom záznam a hotovo. Kto chce strielať viac, môže. Každý poľovník má určite záujem, aby mal dobre nastavenú zbraň a keď je tam prítomný odborník, tak je to veľmi dobre. Ale nemusí to organizovať SPK, ktorá poverí SPZ a treba hlavne platiť, výsledok nie je dôležitý....toto nechceme..V telke bola informácia, že Min. vnútra a psychológovia navrhujú skrátenie platnosti zbrojného preukazu z 10 na 5 rokov.O čo tu ide, o peniaze..pre sociálny štát a skupinu psychológov...Treba dať pozor, čo do zákona zase dajú..Za posledné roky, kto strieľal v Devínskej, poľovník ? problémy niektorých policajtov.??? poľovníci ?? nech si túto skupinu testujú aj každý mesiac..ale nie poľovníkov..Za 5 rokov existencie SPK dali do nej obyčajní poľovníci cca 10 mil. EUR, kde sú tie peniaze, koľko išlo na fond rozvoja poľovníctva, na strelnice, zazverovanie..do revírov???SPK spravila z poľovníctva iba firmu pre úzku skupinu funkcionárov a bossov slovenského poľovníctva...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 36

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 305 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off apple, 12.4.2016 o 20:58

noooo, to máš tak. s jedlom rastie chuť a pri boľševikoch je to geneticky dané. ak odrbú niekoho raz, tak prečo nie aj dva razy..... treba súdruhom aby mali na benzín, na zasadnutia orgánov, na kúrenie, na chľastanie, ... na kurvy nie, lebo tie to míňajú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off sumcar, 12.4.2016 o 20:24

Ja mám poľovný lístok od 2011, preto sa pýtam . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 12.4.2016 o 20:01

sumcar - Po absolvovaní kurzu a získaní poľovného lístka 3 roky každoročne , potom raz za 5 rokov . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sumcar, 12.4.2016 o 16:48

musim ist na kontrolne strelby aj ked som bol minuly rok ? som clenom v PZ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 11.4.2016 o 10:57

no a pribudol nám nový názor na inej stránke.... "Mám za to, že táto smernica je prinajmenšom "neodôvodnená", nakoľko sa prieči nielen zákonu o zbraniach a strelive ale podľa môjho názoru aj čl. 12 ods. 1 a odvodene aj čl. 47 ods. 2 Ústavy SR. Povinnosť svojim členom môže samozrejme SKP - tak ako každá organizácia alebo združenie - ukladať, ale iba v súlade so zákonom. Povinnosti držiteľa zbraní ukladá zákon o zbraniach a strelive a nie smernica SPK. V zákone o zbraniach a strelive nie je ani zmienka o tom, že držiteľ zbrane má povinnosť absolvovať kontrolné streľby a už vôbec nie o tom, že SPK má oprávnenie ukladať akúkoľvek povinnosť pre držiteľa zbraní. Nezodpovedanou otázkou ostáva aj ten fakt odkiaľ má SKP, OPK vedomosť o tom kto je držiteľom a akej zbrane, kto im takúto informáciu poskytol a na základe akého právneho titulu? " čo je zas len potvrdením správnosti kritiky protiprávneho stavu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off tibor112, 10.4.2016 o 21:42

...a tak €-ričko k €-ričku,šup sem šup tam a v Blave na ustredí si môžu mydliť ruky,zase sa to sype,jupííí,môžme si žiť a užívať za cudzie,no proste paráda,radosť žiť,naša zlatá komora,náš chlebodarca... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 9.4.2016 o 14:19

No aspoň nemusím skenovať moju pozvánku :-))). Lanus ak myslíš tie perličky ako je že má členovi iný člen zakúpiť malokalibrové náboje a poskytnúť mu ich na strelbu, to podľa mňa nie je perlička ale návod na trestný čin. Alebo, že si zakúpi náboje na strelnici, na ako základe a kto mu ich predá. Má OPK NItra licenciu na predaj streliva? ( podľa mňa nemá ), ale ak má na základe čoho predá členovi náboje, ak nie je držiteľom malokalibrovej zbrane a teda nemôže predložiť kartu zbrane na jeho meno. A to nehovorím akú malorážku som vyfasoval ja, to bolo skôr na zranenie, ako na slušnú strelbu. A podobne :-)))). Keď som toto volal s nejakým pánom s kancelárie SPK čo má na starosti legislatívu a pýtal som sa ho na konkrétne veci ohľadne tejto pozvánky ako aj smernice čo si SPK vydala, tak len koktal a stále dookola bľabotal nejakú naučenú frázu. Keď to zopakovakl asi tri krát, tak som radšej zložil, aby som mu neprivodil infarkt. Alebo skôr sebe :-))))). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off apple, 9.4.2016 o 11:21

ďakujeeeem! takže pozýva sa na základe držby zbrane: "Každý člen SPK, ktorý je držiteľom zbraní na výkon práva poľovníctva..." a nacitujem aj nasledovné: "Ak člen SPK nie je držiteľom zbrane na výkon práva poľovníctva, na kontrolnú streľbu sa nepozýva. Nakoľko OPK Nitra nemá k dispozícii informácie o držbe zbraní členmi SPK, je potrebné, aby v prípade obdržania pozvánky na kontrolné streľby, títo členovia obratom informovali kanceláriu OPK Nitra o skutočnosti, že nie sú držiteľmi zbraní na výkon práva poľovníctva. OPK Nitra si následne túto skutočnosť zaeviduje a zruší ich pozvanie." vyplýva mi z toho, že dochádza k hrubému porušovaniu zákona o ochrane osobných údajov, všakže! naozaj ani toto nikomu nevadí? že to nevadí mnohým z vás,to sa nedivím, ale že ani toto nevadí orgánom štátnej správy, prípadne prokuratúre, to je už divné. alebo to nie je divné? v tejto republike si boľševik môže robiť čo chce! neveríte? tak si pozrite tú lanusovu pozvánku: ak nemáte malorážku, ta vám bude zapožičaná, lebo streľba z guľovej zbrane sa nekoná... a máte si doniesť aj maloráž strelivo, hoci ju nemáte.... no a pozrime do smernice: "1. Člen SPK je povinný absolvovať kontrolnú streľbu iba zbraňou (guľová, broková, kombinovaná), ktorú na základe zbrojného preukazu drží na výkon práva poľovníctva. " a následne ešte jeden citát: "Ďalší význam je v overení správnosti nastrelenia zbrane a jej funkčnosti, v kontrole jej technického stavu a v samostatnej streľbe pred poľovníckou sezónou." takže asi si na diviaka povinne musíte nastreliť požičanú malorážku..... boľševik si z vás, súdruhovia, slušne povedané, v jednom kuse uťahuje.... a má aj odozvu: mnohí si pochvaľujú.... a dovolím si znovu upozorniť aj na základné problémy smernice, citáciu právnika, ktorý problematike rozumie: ....... " Takúto povinnosť žiadny právny predpis, záväzné nariadenie ale ani samotné stanovy SPK pre členov SPK takúto povinnosť neukladajú. Preto iba z opatrnosti: ak by stanovy aj takúto povinnosť ukladali, to je nezákonné, lebo aj podľa právneho názoru NS SR povinnosť i svojim členom organizácia môže ukladať iba čo s týka vnútroorganizačného života, a my sa zrejme zhodneme, že zbrojný preukaz nevydáva svojim členom SPK, že?"..... uvedomte si, že to nie je názor, ale konštatácia, priatelia. dovolím si ešte dodatok: je to to samé, čo rozhodnutie ústavného súdu a komentár gašparovičovej netere ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

on lanus, 9.4.2016 o 10:43

Na K.S. sa pozýva na základe vlastníctva poľovného lístku; ako to funguje je uverejnené napr. tu : odkaz (je tam i zopár perličiek ,ktoré dokladujú,že ide hlavne o peniaze). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 9.4.2016 o 9:16

pandur1, vo všetkej úcte: odpoved na tvoje zadanie je v citácii z inej právnej poradne, než tunajšej a napriek stručnosti ti odpovedá na všetko. ináč, ak si prečítaš staršie príspevy, tie samé odpovede tu nájdeš na všetko, na čo sa pýtaš. točíme sa dookola. no poprosím ťa, uveď skutočnosť, na základe ktorej si pozvaný na streľby. nie je to držba zbrane? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 9.4.2016 o 9:02

zase spejeme len k hádke a nevyriešime tu nič. Každý má svoj názor. Ja dám ešte tento príspevok a potom čakám na rozhodnutie prokurátora. To, že som povinne členom komory o čom rozhodol US bohužiaľ nechcem, ale musím akceptovať ak chcem poľovať. Čiže zákon hovorí o povinnom členstve v komore, tak sa musím riadiť čím - zákonom a stanovami. Budem sa. Ale teraz nech mi niekto ukáže, kde v zákone a v stanovách je stanovené, že SPK je POVINNÁ organizovať kontrolné strelby a kde v zákone a stanovách je uvedené, že člen SPK je POVINNÝ sa týchto strelieb zúčastniť. A smernica. Čo je smernica? Kto ju môže vydávať? Čo musí obsahovať? S čím nemôže by v rozpore a čo môže a nemôže nariaďovať? To nech si každý vyhľadám sám, to tu rozpisovať nechcem. Ja som už Jarovi1 v pošte písal, že problém so strelľbami nemám, zúčastnil som sa ich, ale tak ako píše Peter Cagala, nie v takejto forme. A ešte jedno večer sem dám naskenovanú pozvánku na kntrolné strelby čo mi poslala OPK Nitra a potom nech si každý urobí svoj názor na kontrolné strelby organizované SPK. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 8.4.2016 o 18:15

nechcem doplňať predošlý príspevok, tak upresním moju prosbu samostatne, citujem: "smernica má i iný zádrheľ, ten si poprosím obhajcami vysvetliť. na základe čoho má chce komora pozvať na streľby???? tu žiadam odpoveď! ". poprosím, na základe akých kritérií ma komora môže pozvať na "povinné" streľby. teda čo musím spĺňať. dúfam, že sa vyjadrujem dosť jednoducho, snáď budem pochopený, ďakujem za info. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 8.4.2016 o 17:32

hekler, som zmätený z tvojho citátu : "ja som sa len 5.4.16 snažil upozorniť aj na možnosti a dosah možných sankcií po tom, čo ÚS SR rozhodol že povinné členstvo v SPK nie je v rozpore s ústavou SR a tedá je stále povinné so všetkými právami, povinnosťami, ale aj zodpovednosťami pre členov SPK ..." nevidím ani nepriamu súvislosť medzi rozhodnutím US a smernicou. tá je mimo zákon od samého počiatku. citát, ktorý sem dal jaro1 od pána právnika, je jasný, naprosto presný, doložiteľný, podložiteľný právnymi predpismi. k tunajšej právnej poradni sa nejdem vyjadrovať. nechodím tam a neriadim sa tými stanoviskami. smernica má i iný zádrheľ, ten si poprosím obhajcami vysvetliť. na základe čoho má chce komora pozvať na streľby???? tu žiadam odpoveď! a tiež tých istých poprosím, nech sem verejne napíšu, kde je v stanovách spz z 2009 uvedený štatutár spz? ako ho náhodou nenájdete, tak vám odporúčam sa nad tým zamyslieť. tiež žiadam tu oznámiť - trebárs aj po konzultácii v právnej poradni - kde ho v stanovách nájsť. madarský US - v čom je problém? čo či sme čítali? ved som ti poslal preklad, čo nie je jasné???? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 8.4.2016 o 16:07

Hekler, to uz som davnejsie pozeral a pozeram vid tam prispevok z28.02.2016. Tiez ma tam zaujali odpovede pravnika, no velmi ma zaujali aj odpovede a otazky appleho a inych, na ktore pravnik „odpovedal“. Ja sam som zalozil tuto predmetnu temu s podozrenim, ze nieco skripe a nie je v poriadku a preto otvorene poviem, ze nazor a prispevky appleho (a nielen jeho)v tejto veci su mi sympaticke, maju racionalny zaklad a podla mna sa priblizuju vyraznejsie viac k pravde, ako k nepravde. Mimochodom na pid sa Judr. Kovacs tiez k tomu vyjadruje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Hekler, 8.4.2016 o 15:08

jaro1, nechcel som Ťa opiť ((: ... no ale čo už (:: ... keď "vytriezvieš" (: otvor si Právnu poradňu a otázku "Smernica SPK" od pandur1 zo septembra 2015 ... JUDr. Horváth tam stručne, jasne, zrozumiteľne a podľa mňa úplne presne a správne podal právny výklad presne k tomuto problému ... ja som sa len 5.4.16 snažil upozorniť aj na možnosti a dosah možných sankcií po tom, čo ÚS SR rozhodol že povinné členstvo v SPK nie je v rozpore s ústavou SR a tedá je stále povinné so všetkými právami, povinnosťami, ale aj zodpovednosťami pre členov SPK ... keby súd bol rozhodol opačne bola by to úplne iná otázka ... všetkým ktorí sa rozčulujú nad rozsudkom US SR odkazujem, že či už sa nám páči alebo nie, všetci sme povinní ho rešpektovať ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 8.4.2016 o 11:10

Presne tak som to aj napísal - prideš o polovný a ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 8.4.2016 o 8:18

Durell - Komora Ti môže nepriamo zrušiť zbroj. preukaz /D na základe poslednej úpravy zákona o zbraniach (Odňatie zbroj. preukazu : §26 e) prestal byť držiteľom platného poľovného lístka, alebo ktorému bol poľovný lístok odňatý, ak ide o skupinu D zbrojného preukazu,). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 7.4.2016 o 22:55

Trochu ma opil Heklerov prispevok (ktoreho si mimochodom vazim) a v tomto stave som napisal zopar sprostosti, za co sa ospravedlnujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 7.4.2016 o 22:25

nie som právnik, ani sa necítim byť kompetentný, ale ak US potvrdil povinné členstvo. PK si môže stanoviť podmienky a zbrojný ti nezrušia, ale zrušia ti polovný, a....... Jednoducho zaplatiť, nastrielať a je pokoj. Je to blbe, je to tak. Welkom to Banana republik. "vive la liberté" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 7.4.2016 o 22:18

Su kontrolne strelby pre clenov SPK povinne? Pravnik odpoveda cit: Takúto povinnosť žiadny právny predpis, záväzné nariadenie ale ani samotné stanovy SPK pre členov SPK takúto povinnosť neukladajú. Preto iba z opatrnosti: ak by stanovy aj takúto povinnosť ukladali, to je nezákonné, lebo aj podľa právneho názoru NS SR povinnosť i svojim členom organizácia môže ukladať iba čo s týka vnútroorganizačného života, a my sa zrejme zhodneme, že zbrojný preukaz nevydáva svojim členom SPK, že? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off apple, 7.4.2016 o 18:20

začínam sa preberať .... zisťujem, že tunajší zväčša nemajú problém s povinnou komorou, s povinnými streľbami - ba dokonca si ich pochvaľujú, no proste že boľševik tu má dostatok zástancov bezprávia. tu je škoda niečo vysvetľovať, v čom to spočíva.... ba dokonca úst súd rozhodol o streľbách a pod... nuž, to sa ani okomentovať nedá! a zrejme vospolok členovia spz.... vážení, prosím vás, k poľovníctvu sa vyjadrujte, až keď budete poľovníci. ďakujem. obyčajní ohlúpnutí členovia sú horší ako komornícki pytliaci, lebo sú ešte aj presvedčení o tom, že majú pravdu. nevedia ju preukázať, ale majú ju. typické správanie sa menej chytrých. divím sa, že sa neozvali ľudia s právnickým vzdelaním na rozhodnutie úst súdu a komentár gašparovičovej netere. tá v jednej vete poprela aspoň tri ústavné maličkosti. a tu ticho.... čím to bude? žeby tí vzdelaní boli vospolok komornícki funkcionári? aj to ma napadlo... no ja neviem, či ma na tej priemyslovke nenaučili viac, ako vás na právnickej fakulte :-D ... a vraj sa chystá zas nejaký snem... pokiaľ viem, tak zas naň delegáti sú volení akýmysi organizačnými zložkami mimo zákon... a dokonca ich hlas má váhu právnickej osoby.... ale veď vlastne ako ináč by to malo byť v organizácii, ktorá má na čele pytliakov a podvodníkov..... členovia si volia k obrazu svojmu a ešte si chvália, ako ich ich ožobračujú. prajem pekný, ničím nerušený večer! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 7.4.2016 o 13:14

:o)) - hadam najlepsi prispevok- :-o)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jtulacik, 7.4.2016 o 12:09

jaro1 : streľby sú podľa mňa z toho čo som sa dočítal povinné ale len ak príde pozvánka :) ale nie podľa zákona ale podľa pravidiel ktoré si vyrobila komora lebo keďže každý musí byť člen komory musí poslúchať stanovy a smernice a všetko.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 7.4.2016 o 10:16

Nerozumiem, ked pises ze najpodstatnejsie je asi toto atd... vsak to vieme a vedeli sme po precitani smernice SPK o organizovani a vykonavani KS. Ale vratim sa k Tvojej prvej vete prispevku (jej prvej casti), skus ju prosim rozbalit a vyslov nazor, ci KS teda su alebo nie su podla teba povinne, vdaka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jtulacik, 7.4.2016 o 9:43

záleží na tom ako veľmi sú závezné smernice SPK ale najpodstatnejšie je asi toto 3. Za absolvovanie kontrolných strelieb sa započítava účasť na majstrovstvách SPK, alebo SPZ, alebo verejných streleckých súťaží SPK alebo SPZ uverejnených v streleckom kalendári SPK v prípade, ak člen SPK absolvoval celú streleckú súťaž a dosiahol v guľovom štvorboji 40% bodov a v brokovej disciplíne 30% zásahov. Kontrolnú streľbu a zároveň aj preukaz o kontrolnej streľbe nahrádza u členov SPK kvalifikačný preukaz držiteľa výkonnostnej triedy v príslušnej disciplíne (guľa, brok). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hubert2012, 6.4.2016 o 17:27

lanus..práve to, že sa o nich ani nezmieňuje..ale kde je uvedené, že tzv. kontrolné streľby sú povinné, ja vidím v tomto problém, ale nie som právnik..ako som písal, bol pokus pri novele zákona o zbraniach a strelive , to tam dať, prečo asi?? Celý systém kontrolných strelieb je zlý, je to iba o peniazoch, aj keď nejde o veľkú sumu, ide o princíp. Mám už 60 rokov a konečne by som sa chcel venovať aj poľovníctvu normálne, 45 rokov nám tu diktovali čo máme robiť a čo si máme myslieť, hovorím DOSŤ..Streľby áno, ale nie takto, ja pôjdem strieľať aj každý rok, je to v mojom záujme, ale odmietam tu podporovať nejakú skupinu, ktorú musím živiť. Nikto sa nás nepýtal či to chceme a o tom to je.Ak mi niekto povie, že keď sa mi to nepáči, tak nemusím poľovať, tak ja poľovať chcem aj budem, ale je nás drvivá väčšina čo nechceme tento systém povinnej komory, tak jednoducho sa musíme spojiť a zmeniť to.A kto chce takú komoru aká je, nech je v nej a nech si ju platí.My to nechceme, to je názor 99 % slovenských poľovníkov a keď sa niekomu nepáči môj názor, spravme referendum, o ktorom sa stále viac hovorí a ak sa poľovníci vyjadria, že im tento stav vyhovuje, tak nech je všetko tak, ako je. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

on lanus, 6.4.2016 o 15:49

Baikal - Reagoval som na hubert2012-a avšak nedôsledne ; on použil termín (čiže aj som mal ) "povinné streľby" !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Baikal, 6.4.2016 o 15:23

Lanus - ktory zakon mas na mysli? pretoze ak 274/2009 tak ten sa o kontrolnych strelbach zmienuje v ulohach SPK ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 6.4.2016 o 14:59

hubert2012 - A kde je uvedené ,že zákon kontrolné streľby nedovoľuje ??? on sa o nich ani len nezmieňuje . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hubert2012, 6.4.2016 o 14:50

Ale asi to tu nedoriešime, ťažko budeme mať na povinné streľby rovnaký názor, musí to doriešiť inštitúcia na to určená... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hubert2012, 6.4.2016 o 14:49

Jaro1,v zákone o poľovníctve ja povinné členstvo dané povinnosťou pri predlžovaní alebo vydávaní PL, pri registrácií zmluvy o užívaní PR. SPK organizuje kontrolné streľby..čo sú kontrolné streľby zákon nehovorí, ani to, že sú povinné..SPK môže nariadiť členom iba to, čo je v súlade so zákonom, nemôže prikázať to, čo zákon nedovoľuje... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 6.4.2016 o 10:56

No prave, ÚS SR rozhodol tak ako rozhodol a z toho vyplyva povinne clenstvo v SPK aj nadalej, platenie poplatkov, atd... a z toho vyplyva aj organizovanie kontrolnych strelieb pre clenov (vid. smernicu a zakon o polovnictve). Nasledne som pozrel aj Ústavu SR. Poukazujuc na uvedene sa domnievam, ze kontrolne strelby poriadane SPK su povinne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 6.4.2016 o 8:56

Jaro povinosť kontrolných strelieb sa tu už riešila veľa, každý má na to svoj názor. Ja som chcel len Ľuba upozorni, na to rozhodnutie US. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 6.4.2016 o 0:28

Chlapi (pandur, hubert) pozrel som zakon o polovnictve v platnom zneni ohladne SPK a strelieb (§ 42 pism. e ) a pozrel smernicu SPK o organizovani a vykonavani kontrolnych strelieb. Z uvedeneho je mozne odvodit, ze Heklerov prispevok o 15:19 ma gule a je namieste! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hubert2012, 5.4.2016 o 20:49

Zdravim poľovníci,teší ma, že tu začala seriózna diskusia.ÚS rozhodoval iba o povinnom členstve v SPK, nie o streľbách.Ale aj z toho čo tu píšete je jasné, že to nie je v poriadku a je v tom chaos, dokonca nazvem to korupcia. Ja som zatiaľ nenašiel v žiadnom zákone napísané, že kontrolné streľby sú povinné.Pokiaľ viem, bola snaha pri poslednej novela zákona o zbraniach dať niečo také do zákona. Jeden poslanec vraj zisťoval situáciu, či by bola na to podpora, dostal odpoveď, aby nedráždil, idú voľby. Asi si je vedomý, že to nie je všetko v súlade so zákonom.Boli tu navrhnuté aj riešenia, ja som svoj názor na to vyjadril už viackrát. Na niektorých spoločných poľovačkách sa snažím dostať čo najďalej od niektorých strelcov..Je potrebné aj na túto tému začať serióznu diskusiu a nie riešiť iba vyberanie poplatkov, alebo finančných trestov za neúčasť.Streľby by si mala každá PO alebo PZ zorganizovať vo svojej réžií. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 5.4.2016 o 20:32

Hekler - Lubo - musím Ťa trochu poopraviť, US rozhodol o povinnom členstve v komore nie o povinnosti zúčastňovať sa strelieb. Svoj názor k povinnmosti zúčastňovať sa strelieb som tu už písal. podľa môjho názoru v súčastnom právnom stave a ako je postavené znenie zákona podotýkam zákona nie smernice SPZ strelby povinné nie sú. Uvidím čo na to povie prokuratúra. Ale ak ústavný súd rozhodoval aj o povinnosti zúčastňovať sa kontrolných strelieb, tak beriem späť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 5.4.2016 o 20:19

S tréningovou streľbou, resp. s nastreľovaním ,čo sa miesta týka býva často problém ,lebo zákon o zb. do jedného vreca pomiešal "niekoľko druhou ovocia" !!! Je logické,že napríklad športový strelci resp ozbrojené zložky majú povinnosť strieľať len na strelnici (nakoľko inú možnosť okrem špeciálnych prípadov nemajú) !!! Poľovníci však môžu na zver strieľať pri zachovaní náležitej opatrnosti po celej ploche revíru rádovo aj v tisícoch hektárov ,ale ak vystrelia čo len jednu ranu do papierového terča konajú v rozpore so zákonom !!! V záujme zabezpečenia náležitej trénovanosti členov a tým aj humánneho lovu by bolo podstatne rozumnejšie príkazne nariadiť a vyhradiť v každom revíre priestor na tréning a nastreľovanie . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off Durell, 5.4.2016 o 19:26

Dobrý prístup, Mišo toto je presne moja predstava, chlapi nemajú strach, a ak je nejaký problem so zbraňou bude riešený a všedci budú spokojný. A posedenie je na tom to najlepšie. Mnoho ludí príde na to kde sú ich strelecké limity a ak majú všetkých 5 po hromade budú strielať len na hromade. A všetci sú spokojný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off miso111, 5.4.2016 o 19:01

Chlapci a to kde chodíte na kontrolné streľby, že musíte aj strieľať :) Niekoľko mojich kamarátov v nemenovaných okresoch si na kontrolné streľby pušky ani neberie. Stačí "pudilár". S jedným som sa neveriac tejto bohumilej akcie aj zúčastnil a keď si pýtal položku na brok, tak na neho čumeli ako "maďari na Gabčíkovo" či je kompletný. "Jožooo napíš mu tam 4 z piatich na guli a 3 z piatich na broku". Zaplať a padaj!!! Tak o čom sa tu stále bavíme? Aká zodpovednosť pri "preskúšaní" zbrane? Česť výnimkám ...ale páliť benzín za návštevu strelnice na zaplatenie povinného poplatku je na hlavu!!! Poznám však aj PZ, kde vždy na jar organizujú vo vlastnej réžií víkendové streľby, kde je každý člen povinný vyskúšať streľbu zo svojej zbrane. Inak nedostane ani povolenku. Je z toho pekná akcia aj s rodinnými príslušníkmi so záverečným posedením pri guláši. Všetci to akceptujú a nik nemá problém s účasťou... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off Baikal, 5.4.2016 o 17:09

Pani polovnici, ak aj vezmem do uvahy, ze by neboli spoplatnene povinne kontrolne strelby, ale kazdy by uvedomelo siel samostatne na strelnicu , kde by si preveril svoje strelecke schopnosti, tak zadarmo by to iste nebolo. Ja sam chodim na strelnicu, ak tam idem, vzdy len dufam, ze vobec bude volny box a ak je, zaplatim cca 5€ - 7€ za hodinu. To vsak neznamena ze celu hodinu mozem aj strielat, to tiez zalezi na okolnostiach, zazil som uz aj to, ze som ledva stihol vystrelit 5 ran. Takze akokolvek to beriem, vzdy ma to stoji peniaze ci uz idem z vlastnej vole si preverit nastrelit zbran alebo idem na sutaz pripadne kontrolne strelby. Ano viem, absolvovat strelecku sutaz je financne narocnejsie, ale absolvovanim sutaze splnujucej kriteria stanovene smernicou SPK s dostatocnym vysledkom, sa zbavujem povinnosti kontrolnej strelby. (Samozrejme plati zvlast pre gulovu a brokovu strelbu) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 81-120 z 305 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM