Heming hunting
dnes je piatok,  17. máj 2024,  meniny má Gizela,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:06,  dnes západ slnka: 19:19
Kniha návštev revíru - online manažér revíru

Úprava a čistenie trofejí - diskusia

autor: off brpe
pridané: 7.10.2008 13:49

Do tejto diskusie píšete všetko čo sa týka úpravy trofejí, vytváranie, čistenie, odmastnenie, bielenie. Úprava lebiek pod zhody, pripevnenie zhodov , a všetko čo sa toho týka. Ďakujem

počet zobrazení: 79 078
počet hlasov: 6
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

správca MMasska, 7.10.2017 o 20:27

Máte pravdu priatelia najlepšie je ak mozog sa vyberie čím skôr a lebka sa ponorí do tečúcej studenej vody na par hodín obmývať. Potom sa povarí, časovo podľa toho s čoho a aké to je staré (čím starší kus, tým sa varí dlhsie) aj keď som zástanca radšej pracnejšie oškrabať ako rozvariť. Čo sa týka tých vybielených ružic od spodu je to hrôza, aj keď niekedy zo spodku kôli srsti je ružice bez farby v tomto prípade som zástanca dat to pekne dofarbiť samozrejme niekomu kto sa v tom vyzná potom to vyzerá tak to. Úprava a čistenie  trofejí - diskusia

dať hlas príspevku | počet hlasov: 23

komentáre

zoradiť
zobrazené 201-240 z 313 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off doktor11, 17.8.2010 o 22:19

človek sa stále "učí"niečo nové,ja odjakživa bielim na slnku a teraz sa dozviem úplný opak-zaujímavý článok"poučný pre mňa"?! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off Milan23, 17.8.2010 o 22:02

v tom clanku je tiez zaujimavy zlepsovak odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off veroslavorlovsky, 10.6.2010 o 12:01

hej...pokud je tak jak říkáš...tak ju...ale je pro mňa smutné vidět střelené srnce zřezané... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off sakym, 10.6.2010 o 11:31

....uz som raz napisal,ze ked uz je lebka v horsom stave.myslim ze kazdy to pochopil,ako som to myslel.napr.nasiel som uz uhym,co mal odkusnutu aj celu hornu cast chrupu atd.(bez urazky,je rozdiel trofeje hladat a strielat :)...tie najdene su väcsinov v tom horsom stave) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off veroslavorlovsky, 10.6.2010 o 9:33

Bez urážky , kdo uřeže lebku na "cielko" tom by sem uřezal ruky...i horší lebka se dá dát do dobrého stavu bez použití cirkulárky... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off sakym, 10.6.2010 o 1:30

ked je ta lebka uz v horsiom stave,odrez ju na cielko.budes mat menej toboty s cistenim.vyvarit,co najlepsie ocistit od toho co tam nema byt.budes mat menej roboty s peroxidom.jednoznacne peroxid!celu lebku obal do vaty,potom pravidelne polievaj alebo striekaj,tak aby bola vata stale vlhka.pozor!nie na parozie.trva to aj niekolko dni.obcas raz za den,dva pozri pod vatu ako lebka vizera.ked bude dostatocne biela,das dole vatu a oplachne lebku vodou.ked mas silnejsi peroxid napr.30% kludne si ho zried 1 ku 1 s vodou.ja si vzdy prevarim vodu,potom ju dam vychladnut a riedim.neried si cely obsah.ked mas toho peroxidu viac,tak si vzdy zried len tolko kolko ti asi bude treba.ked ti chybne zried si zas.ked mas menej percentny tak nemusis riedit.kludne ti staci aj 10% peroxid.bielil som uz aj s lekarskym a bolo to ok!nech sa dari :) ahoj ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off LubosP, 31.3.2010 o 23:22

pol roka to urcite nebudem skryvat v mravenisku,a neaka liska mi to uchmatne a co potom ? ale dik za radu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off goret, 31.3.2010 o 13:20

Luboš, prípadne to nechaj na mravce. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off orol, 31.3.2010 o 13:06

Líška nevieš na čo uhynula a vzhľadom k veku, skúsenostiam a rizuku to nechaj plávať! Hlavu ti neskôr dá nejaký poľovník, čo líšku uloví. Tiež to treba potom robiť v gum. rukaviciach a opatrne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off LubosP, 31.3.2010 o 12:55

co myslite ked som nasiel uhynutu lisku.....mohol by som si odrezat hlavu a vypreparovat lebku??.....alebo to mam radsej nechat na pokoji kvoli besnote a inym chorobam ???.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off MAX2, 31.3.2010 o 6:07

SAVO je len skutočne len východisko z núdze. Mám niekoľko rokov takto vybielené lebky z úhynov a šeliem. Zatiaľ v pohode. Pokiaľ sa to nepreháňa s teplotou a dobou pôsobenia SAVA, tak je to v poriadku. Ale aj peroxid vo vyššje koncentrácii vie časom urobiť svoje. Dôležité je nezabudnúť lebku dobre opláchnuť v teplej vode a až potom bieliť peroxidom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off pavian, 31.3.2010 o 0:27

Každú chemikáliu mám odloženú v špeciálnej fľaši na to určenej a zreteľne označenú!!! Takáto zámena sa ti môže stať raz osudnou, poznám taký prípad... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off Edu, 30.3.2010 o 17:47

cviro už ti chýba len formaldehydu a kyseliny si loknúť :-)
Ja používam na bielenie sprejovanie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off Cviro, 30.3.2010 o 17:15

My bielime (ako pise cita) zubnou kefkou ktoru namačame do peroxidu, akurat rozmyslam prčo by malo bielenie nemalo prebiehat v tme, ked bielime zamerne vynašame trofej na slniecko a myslim ze dosahujeme lepsie vysledky,

PS: mne sa peroxidu podarilo us aj napit, bol vo flaske od mineralky a kedze nema nejaku specificku vônu, hned som to nepostrehol zachranilo ma asi to ze som sa isiel napit z chuti a v ustach som mal asi vela slin ktore to zriedili, okamzite som vsetko vyplul (samozrejme nic neprehltol) a vyplachoval si pol hodinu usta. To som mal stastny tyzden lebo o par dni sa mi podarilo "lognut" si oleja do motorovej pili z flasky od kofoly (no co ked ju milujem... :D) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off Edu, 30.3.2010 o 16:12

48 hodín LubosP ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off gabrielSO, 30.3.2010 o 15:58

MAX2,zo savom mám veľmi zle skúsenosti srnčia lebka bola síce pekne biela ale po určitom čase sa začala krúšiť a už jej nebolo pomoci. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off LubosP, 30.3.2010 o 15:54

priblizny cas bielena srncej lebky ?....ozltnutej..uz troskla starsej....mam 30 % peroxid...poradte mi prosim ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off MAX2, 22.3.2010 o 7:18

Ja som bielil nájdenú lebku podľa jedného receptu, ktorý som niekde našiel na internete. Bohužiaľ neviem už, kde to vlastne bolo. Nie je to teda môj recept. Spočíva v použití prípravku SAVO na báze chlóru. Po vyvarení lebky a odstránení zvyšných tkanív som použil 5 % roztok SAVO do ktorého som namočil lebku až po ružice. Potom som roztok s lebkou zahrieval na 80 stupňov. Nesmie sa prekročiť radikálne teplota. Treba lebku kontrolovať, pretože pri dlhšom zahrievaní a pri vyššej teplote by sa mohla rozpadnúť. Potom, keď vidno účinky prípravku na lebke, že táto bledne, lebku vyberiem, opláchnem teplou vodou a potom bielim peroxidom približne podľa návodu kolegov. Lepšie sa mi osvedčila nižšia koncentrácia v tmavom prostredí. Doba bielenia v prípravku je individuálna. Nepreháňať to. Pôsobenie SAVA spočíva v odmastení a bielení lebky. Dobre to pôsobí aj na odmasťovanie a bielenie lebiek šeliem. Nevýhodou je nebezpečenstvo rozpadnutia lebky, ale to je aj pri dlhom varení lebky. Do určitej miery to bieli aj zuby, ale pri nájdených lebkách z úhynu to snáď nerobí až také problémy. Účinnosť závisí pravda aj od toho v akom stave je nájdená lebka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off pavian, 21.3.2010 o 23:56

Edu ti poradil dobre, len nezabudni, že to musíš niečim ošetriť aj proti roztočom, kožojedovi či moliam, Actelic 2x ročne by mal na to stačiť... ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off Edu, 21.3.2010 o 20:49

formaldehyd by to mohol zvládnuť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off mgfoto, 21.3.2010 o 20:06

Dá se nějak upravit srnčí trofej v lýčí, nebo je to zbytečná práce??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lovac-Srbija, 5.2.2010 o 22:59

Peroksid od 30% i skuvati ga. Tako skuvanog prelivati preko lobanje. Mnogo veca reakcija i ucinak. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off winch, 5.2.2010 o 21:44

Lebku zbavenú kože a väčšiny svalov namočím na 1-2 dni do vody aby sa odkrvila, vyváram ju pokial nejdú dole šlachy na spodnej sánke, vtedy ju nahrubo očistím, a vtedy idú vytiahnuť peanom cievy ktoré by sa neskôr utrhli. Medzitím už varím druhú čistú vodu kde ju dováram s prídavkom asi 1/5 33% peroxidu. lebka je po vyvarení hotová a krásne biela aj v nosových dutinách a nikdy mi nezapácha. U jelenov dávam asi desatinu peroxidu aj do prvej vody,nie je na škodu trošku crknúť aj u srncov a ostatných trofejach. Potam ju umyjem zubnou kefkou, dočistím peanom a tenučkým nožíkom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LubosP, 5.2.2010 o 10:36

ja lebku obalím do vaty,a polievam 30% PV každé 3-4 hodiny...výsledok stojí za to... za 1-2 dni je srnčia lebka vybielená... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlado84, 13.1.2010 o 10:18

viskusajte to tou vapkou to je asi najlepsie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off juross, 8.12.2009 o 13:20

pgrinc
Presne tak isto to robim, ked sa hlava odkrví netreba toľko peroxidu a na odmastenie používam JAR a tiž zubnú kefku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 3.12.2009 o 16:40

Dá sa použiť aj zubárske náradie, je to moc praktické. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pgrinc, 3.12.2009 o 16:18

Pre gabo2502:nie je za co, ked ti to pomoze, budem len rad, aj ja som skusal kadeco a niektore rady stali ozaj za...Este jedna vec mi napadla - tie nastroje pred cistenim lebky umy mydlom a poriadne vyutieraj, ak je na nich prach, alebo su cerstvo rozklepane, mozu nechavat na bielych castiach lebky jemne stopy, akoby od ceruzky. Da sa to potom vybielit, alebo oskrabat nozikom, ale predsa zbytocna praca navyse:-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off klenovec, 3.12.2009 o 10:15

Tupsi noz a pean, to je vsetko. A po novom len vapku a pean. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabo2502, 3.12.2009 o 6:45

pgrinc dakujem za radu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pgrinc, 2.12.2009 o 13:56

Ahoj, ja pouzivam len tupsi maly nozik aby som neposkrabal lebku, na vytahovanie tkaniva z dutin pouzivam vlastnorucne urobene nastroje - zo zvaracej elektrody. Rozklepem na kovadline alebo inej tvrdej podlozke koniec, potom ho vo zveraku ohnem podla potreby, ak spravis hacik, nie je to velmi dobre, ten uhol ohnutia je dobry max. 90 stupnovy, tym padom mas ovela pevnejsiu plochu na vytahovanie. Mam asi iba tri take pomocky, jedna je z 2,5 mm drotu, 2 su z 5 mm, v pohode to staci, robim s tym aj srncov, aj jelenov. Este jedna rada - po rozklepani a ohnuti mozes pilnikom zarovnat spodnu cast, aby nemala nepravidelny tvar, tak dokazes zabrat vacsiu plochu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off klenovec, 1.12.2009 o 17:55

Urobil som uz vela hlav , len tento rok okolo 10 a pokazde skusam vase skusenosti a pokazde to je o daco lepsie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off klenovec, 1.12.2009 o 17:53

Paci sa mi tato tema, naberam tu skusenosti ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pgrinc, 1.12.2009 o 12:46

No podla mna je peroxid najlepsi, skusil som aj 50% peroxid, da sa volne kupit vo firme centralchem v Bratislave, ale staci aj 33%. Mne sa osvedcilo lebku pred vyvarenim namocit aspon na 2-3 dni do vody, potom to trva kratsie a neposkodia sa ti nosne kosti, tie je dobre vyvarat aj s kozou, najma u srnca. Mozog vyberam este pred namacanim, nesmrdi to potom a lebka nie je taka mastna. Po vyvreni a obrati masa a sliach nedavam hned peroxid (tento postup je sice u nas zauzivany, ale zdlhavejsi), najprv lebku preplachnem horucou vodou, potom vyumyvam v teplej vode s pridanim tekuteho mydla, najlepsie bieleho, ak das jar, moze lebka chytit nadych do zlta ci zelena, podla farby saponatu. Umyvanie robim pomocou kefky, najlepsia je zubna, ktora ma huste a relativne tuhe stetiny, celu lebku vydrhnem a je krasna biela. Peroxidom ju staci potom uz len pretriet alebo nastriekat 2-3 razy. Ak dodrzis tento postup, finalny efekt je super! Neskor je to uz tazko napravat, ani silnejsi peroxid nepomaha... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cita, 17.11.2009 o 15:12

Lidi pro boha to snad nemyslíte vážně v dnešní době ty různé mouchy a mravence. To už se nedivím, že při hodnocení trofejí pro národní, nebo mezinár. výstavy musely být některé trofeje staženy z veřejné prezentace. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off klenovec, 17.11.2009 o 10:19

Chlapy na to savo pozor, ja som nasiel toho roku uhyn srca v znacnom rozklade. Smrdel a nevedel som si rady co stym. tak som kupil savo a zalial som tu hlavu po parozky. na druhy den som savo vymenil a vecer bola v kybliku len cista lebka bez kuska mäsa. Ale co nastalo potom to som nepredpokladal. Lebka strasne smrdela od sava, a zacala sa rozpadavat, aj som ju umyval cistou vodou aj som ju skusal bielit v PV. Nepomahalo nic, to savo vyzralo vsetko väzivo, takze zuby isli von ako prve, potom nos. Zacaly sa mi tie drobne kosti ako su na nose rozpadavat na prach. Takze len tolko ze so savom opatrne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off klenovec, 15.11.2009 o 18:19

Počkaj, samozrejme ze to nemočím v lete. Srnca samozrejme nemocim, max cez noc do druheho dna. A le na jesen a v zeme ked nemrzne tak je to v pohode. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off Edu, 15.11.2009 o 9:54

Klenovec a ked je to tri dni namočnene potom to nesmrdí ? Ja by som povedal že po troch dňoch to už musí riadnou zdochlinou zapachať ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off klenovec, 14.11.2009 o 9:38

Ja to mocim tiez, ale len kvoli tomu aby sa to odkrvilo a hlavne preto ze ked to varim doma tak ta krv potom smrdi. Ked varim vonku tak nemocim. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off vlado84, 13.11.2009 o 22:12

ja to varim hned netreba to namacat ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 201-240 z 313 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov (Egon Gočár) 2.diel