Heming hunting
dnes je štvrtok,  2. máj 2024,  meniny má Žigmund,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:27,  dnes západ slnka: 18:58
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Úprava a čistenie trofejí - diskusia

autor: off brpe
pridané: 7.10.2008 13:49

Do tejto diskusie píšete všetko čo sa týka úpravy trofejí, vytváranie, čistenie, odmastnenie, bielenie. Úprava lebiek pod zhody, pripevnenie zhodov , a všetko čo sa toho týka. Ďakujem

počet zobrazení: 78 809
počet hlasov: 6
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

správca MMasska, 7.10.2017 o 20:27

Máte pravdu priatelia najlepšie je ak mozog sa vyberie čím skôr a lebka sa ponorí do tečúcej studenej vody na par hodín obmývať. Potom sa povarí, časovo podľa toho s čoho a aké to je staré (čím starší kus, tým sa varí dlhsie) aj keď som zástanca radšej pracnejšie oškrabať ako rozvariť. Čo sa týka tých vybielených ružic od spodu je to hrôza, aj keď niekedy zo spodku kôli srsti je ružice bez farby v tomto prípade som zástanca dat to pekne dofarbiť samozrejme niekomu kto sa v tom vyzná potom to vyzerá tak to. Úprava a čistenie  trofejí - diskusia

dať hlas príspevku | počet hlasov: 23

komentáre

zoradiť
zobrazené 241-280 z 313 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off Edu, 13.11.2009 o 21:29

uf po troch dňoch v lete to už musí byť riadny smrad . Myslím ,že je to zbytočné škriabanie sa druhou rukou za hlavou . Čiže zbytočné komplikovanie si života . Podľa mňa je najlepšie ihneď vyvariť pridať trocha saponátu na odmastenie . Saponat likviduje čiastočne masnotu a rôsol .Všetko ide lepšie postupne sa dostava všade . Oveľa lepšie sa pracuje ako bez saponátu . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off radovan bruchter, 13.11.2009 o 21:14

ja používam na to rotačnú hlavicu a vobec my neviláme ruličky ani u mladých srncov. Skôr ako ho idem variť nechám ho bez kože vylúhovať aspoň dva dni vo vode ,ktorú pravidelne vimieňam za čistú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off vlado84, 9.11.2009 o 18:53

ked mam mladeho srnca tak ho nebudem varit3,5h ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off klenovec, 9.11.2009 o 18:42

poviem pravdu, ze mne sa to dost pacilo s tou vapkou a pravdepodobne stym budem aj pokracovat. Je to rychla a cista robota, len tie nosne dutiny vynecham a urobim to rucne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off Edu, 9.11.2009 o 16:42

vlado 84 ani u I.VT srnca po 3,5 hodinovom varení ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off vlado84, 9.11.2009 o 15:35

robievam to len vapkov a este sa mi tie rulicki nevilamali ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabo2502, 9.11.2009 o 12:27

Tominko ok tak zatim dakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Tominko, 9.11.2009 o 10:26

Neviem, ale čo mam doma tak to je ocova výroba, ale je to dobre na vyškrabanie modzgovne a aj nosových dutín, ked dojem domov, odfotím to a pošlem ako ti hačiky vyzeraju ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off Edu, 7.11.2009 o 14:55

dobra rada klenovec vyskúšame . Na prehliadkach často vidiet trofeje s kusom kože či srsti . Vylamané nosne ruličky je vidieť bežne . Samozrejme zachovanie ruličiek a preparácia celkovo je dosť podstatná vec !!! Teda ak niekto nepotrebuje vybieliť všetko a čo sa da vylame :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off klenovec, 7.11.2009 o 14:27

Edu tak to bol dotas na mieste. Ja som to stou vapkou robil tento rok prvy krat a bol som prekvapeny, robil som naraz troch danielov a trocha mi vadilo ze mi dost zlikvydoval ten tlak tie slimaky co su v nose. Ked to robim ručne tak sa stym serem aj dve hodiny aby to vyzeralo co najlepsie. Podla mna je to dost poctatna cast trofeje. Vyzera to lepsie ked sa nato clovek pozera z dola, ako ked je to take vykuchane. V kazdom pripade sa stym treba pohrat. Mam jeden zlepsovak co pouzivam , ked je to cele asi tak na 80% hotove, tak tu zadnu cast, mozgovnu kde su aj usi namocim do hydroxidu sodneho co sa pouziva na sifony, zalievam vrelou vodou a neha cca 20 min pracovat, poviem vam ze tam nezostane vobec nic, vyziera to tkanivo mastnotu chrupavky proste vsetko. potom to treba poriadne umit cistou vodou a peroxidovat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off Edu, 7.11.2009 o 8:41

Opravím len u mechanika ,že napríklad I.VT srnca keď budete variť 3,5 hodiny nezostanu vám s lebky nič :)))
Takže asi myslel u jelenej zveri . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off mechanik, 6.11.2009 o 16:51

UPLNE JEDNODUCHE, ASI 3.5 H. PEKNE NECHAT VARIT, JA PREDTYM VARENIM MAX ODSRANIM USI , A POTOM WABKOOU ASI POD TLAKOM 150 ATM OSTRIEKAM . TROFEJ TREBA UPEVNIT PRI WAPKOVANI, ZA 15 MINUT JE HOTOVA , A DALEJ NATIERAM PEROXIDOM 30% S STETCOM, ASI 5.. 6 KRAT. NECHAM NA SLNKU. POUZIJEM PRI SRNCEJ MAX 1DL . PEROXIDU. AJ PO 10 ROKOV MAM PEKNE TROFEJE LOVU ZDAR ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off gabo2502, 4.11.2009 o 14:45

Tominko: a nedaju sa tie hačiky niekde kupit????? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Tominko, 3.11.2009 o 17:21

Nôž s kratkou čepeľou, peány veľkosťou podla druhu trofeje a také hačiky ukončené maličkými lopatkami ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabo2502, 25.10.2009 o 13:56

tak pani polovnici ake naradie pouzivate pri čistenie lebky ?????, - tak pani polovnici ake náradie použivate pri čistenie lebky od mäsitých časti ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off Edu, 23.10.2009 o 12:41

Vlado 84 neostanú tmavé ale biele :)) to je ten problém . Ja som videl trofeje máčané zo zubami v peroxide . Zúbky sú ako z reklám na zubné pasty :) A to boli máčané v 20% peroxide . Takže pri máčaní treba minimálne zubky vbrať alebo ich zalepiť . Komu biele zuby nevadia nemusí robiť vôbec nič :) Dokonca som videl i vyperoxidované diviačie kly :))) a nie jedny :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off vlado84, 23.10.2009 o 9:52

saponat pridavam aj ja a co sa tika tich zubov nic sa im nestane mozno v silnejsom peroxide ale v30percentnom ostanu tmave a co sa tika jelena toho namocim a ostatne dotrem stetcom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off vlado84, 23.10.2009 o 9:41

ked mate znameho doktora tak vam ho be problemu predpise ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off Edu, 22.10.2009 o 22:48

doktor 11 ani ja nenamáčam ja sprejujem . Ale s tou drogeriou som si istý na 100% prípadne farby laky predajňa . Minulý týždeň som ho kupoval . Dokonca ho má i dedinská predajňa drogerie v Bošáci . Neviem či ho držia i v hypermarketoch ,ale drogerie isto bez problému ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off doktor11, 22.10.2009 o 22:42

edu naposledy som ho kupoval v lekarni(nie som si isty s tou drogeriou no je to mozne)mne liter strasne dlho vydrzi(nenamacam) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off baho, 22.10.2009 o 22:42

ja lebku oderiem.spod.sanku oddelim od lebky.orezem zhruba co sa da.vyplacnem mozok prudom vody.namocim do vody.kazdy den sa voda meni.najlepsie je ked je namocena v potoku.pri vareni davam do vody sodu bicarbunu a saponat jar.ked voda vre ponaram do nej lebku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off Edu, 22.10.2009 o 22:18

doktor11
30% peroxid je bežne v predaji flaška pollitrová stojí asi 1 € normálne ho kúpiš v drogerii . Viac percentný som ešte nevidel v predaji . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off doktor11, 22.10.2009 o 21:59

osobne si neviem predstavit namocit lebku jelena do60%peroxidu.ja mam problem zohnat 30%aj to len po znamosti.(vid.pusikoo)a to ho ma byt kolko?10litrov?ale to s tou vapkou je zaujimave. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off Edu, 22.10.2009 o 21:35

vlado 84 zuby prídu o farbu .Vybielia sa a to nie je veľmi pekné podľa mňa zuby majú mať špecifickú farbu a to ako na obruse čiernu tak po bokoch . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off vlado84, 22.10.2009 o 20:58

ja lebku namacam ani palenim zubom sa nic nestane a ta metoda z mukov vravime tomu kasicka je velmi dobra na uhin ked povecine je lebka dobre zahnednuta ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off Edu, 21.10.2009 o 15:11

Kožu treba ozerať a potom podľa veku variť až nejde mäso dolu od kosti . Ja do vriacej vody pridávam saponát ,Jar alebo niečo na riad .To pri pomalom varení hneď masnotu rozpúšťa čo je dosť veľká pomoc. Potom treba nožík a za tepla zbavovať lebku mäsa . Treba však dbať na to ,že ide o preparáciu lebky . Takže nosove kostičky je dobre odložiť ak sú povolené a potom ich nakoniec sekundovým nalepiť . Dôraz treba brať napríklad u srnčej zveri na ruličky v nose nevylamovať ich ,ale naopak treba ich zachovať .Povyberať mozok uvolniť zo zadnej časti glejovité časti . Dobrou pomôckou je i silnejší kompresor na vyfukavanie častí mäsa z vnútra . Všetko treba robiť za tepla . Keď je lebka totálne vyčistená pristúpime k bieleniu . Ja používam silnejší peroxid 30%,ale nie je to veľmi dobre treba tak okolo 18 % a viackrat presprejovať . Lebka zostane hladučká a biela .Pri silnejšom je kridovejšia a dostava sa do nej postupne prach ,ktorý sa zle utiera. Pred sprejovaním treba zalepiť parohy a hlavne pálené zuby aby zostali vo farbe. Zuby NEBIELIŤ v žiadnom prípade. Peroxid naliaty do nejakej sprejovej nadobky je praktický treba si dať pozor na odev a zrak . Presprejovať i viacejkrát do požadovanej belosti . Zostatky srsti ,kože a mäsa sú neprípustné !!! Sú recepty obalovania vatou ,hajzlakom či miešanie peroxidu múkou . Mne sa však najlepšie osvedčilo sprejovanie . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off bibasso, 19.10.2009 o 7:56

Myslím, že všade sa to robí v podstate rovnako. U nás sa lebka stiahne z kože, za surova sa odstráni mozog a oči (je to jednoduchsie za surova ako po uvareni), potom sa pekne vyvarí (dobu neviem povedať, záleží na tom kedy sa zacne tkanivo oddelovať od kosti - potom to uz ide same dole), po obratí sa opláchne vo vlaznej vode (prúd vody vyplaví zvyšky tkaniva), opäť sa to na chvílu ponorí do vriacej vody a nasledne sa poriadne vysuší, väčšinou sa nechá stát celú noc a ráno sa ponorí na cca 2 hodiny do peroxidu. Sused ma zlepšovák v podobre mravcov, po úravení hrubom obratí tkaniva, zanesie lebku za plot, kde "chová" mravce a jednoducho tu lebku položí na mravenicko. Mravceky odvedú dokonalú a precíznu pracu, nenájdes tam ani smietku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off vlado84, 18.10.2009 o 23:06

hlavu oderes uvaris zveca oberes a ostatne ide dole vapkou mozok chrupavky vsetko z nosnich dutin a hlavne to vezivo a tuky zo zadu hlavi ktore sa tak na p--u davaju dole vet to poynate ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off sniper100, 18.10.2009 o 22:53

No tak o tom vapkovom systéme by som rád počul, resp. čítal viac.... to vapkuješ uvarené, alebo surové a pod... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off vlado84, 18.10.2009 o 22:13

neboj nerozbie viskusaj ocenis to ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off sniper7x57, 18.10.2009 o 21:05

vapkou to som este nepocul nerobije ju ten tlak vody ved je to sila ako svina ja cistim : vyvarim a oberem od masa co najviac a namocim do peroxidu 60%asi na dve tri hod a je hotovo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off vlado84, 18.10.2009 o 20:39

skusali ste niekto cistit uvarenu lebku vapkou robime doma rocne okolo 40-50ks srncich trofeji + jelene ale tich tak 2-3 nie mojich ale viacerych polovnikov hlavne poplatkarov a robim to len vapkov a mam ju istu cca za 20min a je nadherna cistucka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

Príspevok presunutý z diskusie cistenie trofeji (autor: vlado84).

off bigmischo, 16.10.2009 o 17:07

hmm..tak stouto temou nemam moc skusenosti..ale viem ze ked je lebka este v"surovom"stave cize v kozi tak najprv treba vyvarit potom dat dole kozu potom zase do vody a tak az kym nebude cista no nesmieme ju prevarit! a ked uz bude ako-tak cista tak drobne nedostatky vyzereme peroxidom..ale toto viem iba na zaklade pozorovania..ja som nasiel staru lebku z divej macky a bola seda tak ja som ju obycajnou temperou vyfarbil..a vyzera to celkom dobre len temperu nesmieme riedit vodou lebo by ostaly flaky..tak toto je moj nazor..ale najlepsie pri kazdom pripade je dobry peroxid no nie moc silny lebo by to nemuselo dopadnut dobre..a volaky zlepsovak??hmm..nemam susenosti..ale viem skor co by sme nemali robit ako co by sme mali robit.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off klenovec, 5.10.2009 o 20:38

Aha, budem ho musiet asi zriedit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off Edu, 5.10.2009 o 20:36

Práve pri tom slabšom peroxide zostane tá lepka lesklá nie taká kriedova. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off klenovec, 5.10.2009 o 19:38

Ja mam 50% peroxid, kamarad pracuje v byvalych chemickych zavodoch Juraja Dimitrova a tam to používajú na čistenie sklenenych potrubi. A spon mi to povedal že ma 50%, ale je pekne agresivny. Tak isto ho striekam rozsprašovacou plastovou flaškou, ale musi byt max bez vetrie. Rys2 chcem sa spytať na ten 6ty bod ako sa to robi? Ja som to ešte neskušal a ani nepočul a rad by som to vyskušal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

off rys2, 5.10.2009 o 13:14

Určite máš pravdu, veď vlastne všetky opísané spôsoby sú "technologicky" správne a ku žiadanému konečnému výsledku vedú. Teda záleží len na každom, čo kto preferuje. Ja preferujem 18-20 hodinový čas bielenia obalenej lebky vatou - gázou v 10-15% peroxide vodíka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Bielenie lebky z uhynutej zveri (autor: dlbvvp9).

on cita, 4.10.2009 o 20:35

Já natírám peroxid vyřazeným zubním kartáčkám,někdy také stříkám do dutin plastovou injekční stříkačkou. Celkově bych řekl, že sprejování, nebo potírání je lepší než obalování, protože průběžně vidíme výsledek. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 241-280 z 313 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM