Heming hunting
dnes je nedeľa,  19. máj 2024,  meniny má Gertrúda,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:04,  dnes západ slnka: 19:21
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

lopatka alebo tesne za - diskusia

autor: off vilhem
pridané: 13.1.2015 11:00
Ako strieľate priamo na lopatku alebo tesne za? ako vám to sedí viac a správanie raticovej po výstrele?
počet zobrazení: 19 677
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off milan49, 16.1.2015 o 20:33

Zaujal ma tento diskusný príspevok od "vilhem. Najprv som si prečítal všetky komentáre a najviac by som súhlasil s "spito270", no najmä "BLEIKER" oba zo 14.1.2015. Poľujem už viac ako 36 rokov či už v revíroch ŠL, alebo v poľovných združeniach skoro na všetku raticovú zver od srnčiat až po diviaka. Mám ulovených vyše 150 ks zveri, považujem sa za obstojného strelca, preto si myslím že môžem ponúknuť svoje praktické skúsenosti. Možno sa budú s niektorými v diskusii zhodovať, s niektorými nie. Na umiestnenie rany podľa mňa vplýva viac faktorov. 1. ZBRAŇ A OPTIKA: tu nenašpekulujem už nič, mám iba guľovnicu ZKK600 kaliber 7x64. Kupoval som ju novú, je vhodná na všetku spomínanú zver, je presná, nikdy ma nesklamala a pasuje mi po všetkych stránkach. Mal som optiku Zeiss 4x32, ale vekom som zistil že potrebujem niečo silnejšie. Dal som si ju prerobiť na 7x50,kríž klasické T. 2. STRELIVO: mladší poľovníci pokrútia hlavou, ale stále používam náboje SB SPCE 11.2g. Posledných pár rokov však badám zhoršenie kvality nábojov, pretože pri streľbe na blízko najmä u srnčej zveri je silne podliata krvou. Riešim to tak, že si ju nechám odísť na 70-80 m a poškodenie už nie je veľké. Vážne však uvažujem o zmene streliva na Normu alebo Hornady. 3. SPOSOB STREĽBY: Ak chcem byť istý ranou aspoň na 95 % tak strieľam iba s oporou, či už z palice, opretá zbraň o strom, z kolena, alebo ideálne z posedu. Na bežiacu zver nestieľam. 4. UMIESTNENIE RANY: Náš bývalý riaditeľ LZ Žilina vynikajúci strelec a reprezentant Ing. Sivčák na poľovačke tomu hovoril dva prsty za lopatku a vždy mal úspech. Ja trofejovú zver strieľam zásadne na lopatku, holú najmä srnčiu tesne za. V obidvoch prípadoch zver väčšinou ostáva v ohni, prípadne zhasne do krátkej vzdialenosti. 5. ZÁVER: veľa som toho popísal a odpoveď nie je jednoznačná. Preto nech každý skúsi pri ktorom výstrele má lepšie výsledky a podľa toho umiestni zásah. Ďakujem za pozornosť ak ste to dočítali až potiaľto.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 26

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-78 z 78 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off milan49, 17.1.2015 o 21:44

jaro1 prepáč, ale nie si ty náhodou Reza z "Farmárov"? Doteraz táto téma mala slušnú úroveň. Ak sa mýlim, tak sa dopredu ospravedlňujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off jaro1, 17.1.2015 o 21:27

4 roky dozadu myslivec z rodiny mi dovolit strelit na stara srna z gulovnice srna padla a nemohla postavit na predne nohy a snazila odplazit. plakala ako dieta a pozerala nam do oci. nebol to dobry pohlad a zimomriavky ja mat doteraz Rodina mi vytrhnut flintu zurivo na mna zaganit a rozbehol k srne a skratit muky podrezanim hrdla. rodina mi dodnes vycitat ze to stalo kvoli zlemu zasahu, zasah bol nizko v strede lopatky odvtedy mi strelit na zviera nedal a povedat az ked naucim presne strielat na komoru, kde mat zviera aortu srdce cievy ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off fanda, 17.1.2015 o 17:06

Ještě doplním, že ránou na lopatku nebo její okraj dojde k přerušení hlavnívh srdečních cév tudíš rychlejšímu zastavení přívodu kyslíku do mozku a zvěř zhasíná téměř okamžitě, kdežto ránou za lopatku zpravidla dojde k průstřelu plic a zvěř odskakuje různě daleko dokud se plíce nezaplní barvou a zvěř se vlastně utopí ve vlastní barvě. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off fanda, 17.1.2015 o 16:55

jaro1: věř, že zvěř střelená do středu nebo na okraj lopatky (od těla) netrpí a je to jednoznačně myslivecká rána (komorová)na rozdíl od rány na hlavu a navíc to zvěř znehybní, ještě se mě nestalo, že by po takové ráně zvěř vstávala a prováděla podobné nesmysly co tady popisuješ naopak pouze zřetelně odkazuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 17.1.2015 o 14:51

Myslivecke a spravne je strilat na komoru tesne za lopatku kde smrt a ne cez lopatky kde neni smrt a kde srna trpi, place a chce stale postavit na nohy no nemoze... to uz skor sa toleruje a spravnejsie strelit na hlavu ci krk na blizko kde zver padne jak handra a netrapit sa co moze dovolit len vytecny strelec dobra puska 100% istota a idealne ked zver stat v klide. pOchaby strelec na hlavu ale nech radsej nestrili bo potom behaju po reviri zvierata bez sanky zubov usi a tak dalej... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milan49, 17.1.2015 o 14:33

"vilhem" aj ja sa ti chcem poďakovať za otvorenie takejto zaujímavej témy a ak dovolíš dám ešte pár viet. Vážim si všetky vaše odborné a praktické poznámky /Stagstalker, the CAT, 650525 a iní/. Poznám sa osobne aj s Ing. Vojtom Križanom vynikajúcim strelcom a znalcom v odbore zbrane a strelivo. Jeho bohaté praktické skúsenosti ktoré sú v knihe Poľovnícka balistika som si prečítal viackrát a vždy v nej nájdem niečo nového. Myslím si, že nielen mladým poľovníkom má čo povedať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off vilhem, 17.1.2015 o 13:33

Dakujem veľmi pekne za komentáre. Veľa zaujímavých skúseností a postrehov. určite táto téma verím že aj vám dala širší pohľad ako na to. ja si to neviem vysvetliť. komorová rana za lopatku a zver niekedy ostane v ohni a niekedy aj do sto metrov odbehne. podľa mňa čo sto výstrelov sto iných správaní. Lovu zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 17.1.2015 o 12:52

Tak prave so 7x64 SPCE v 7x64 mam osobnu skusenost, strielal to otec asi 10 rokov do zadu a nevidel v tom problem az pokial neskusil nieco ine a to SB vtedy bolo kvalitativne troska vyssie. V sucasnosti striela Rws. A strelivo, ktore pouzivam univerzalne, cize ho nemam laborovane na istu vzdialenost mi proste nemoze urcovat na kolko si musim zver pustit, preto sa cudujem, ze po zhorseni kvality od neho Milan neupustil. Co sa tyka rws KS, ostal som pri nom po odskusani blaser cdp, rws evo aj SB. Pomer cena kvalita je u neho najlepsi, mozno je to kombinaciou zbran, hlaven, strelivo, ale mne funguje super, obcas sa stane, ze pri rane cez lopatky u tazkych kusov neprestreli zver a strelu najdem uviaznutu pod kozou na opacnej strane. Idealne sa strela sprava okolo 170-200m, este ma nikdy nesklamala. Poznam dalsich 3 polovnikov co maju .270win a u nich je to obdobne. Rws evo ma napr. ovela lepsiu konstrukciu, aspon papierovo, ale v 7x64 mi to nefungovalo. Inac je z menovanych striel najlepsi blaser cdp. Aby som sa vratil k teme, 2 prsty za lopatku, resp. malu dlan ako hovorim ja, mam prebrate prave od starych jagrov, ktori niektori aj sportovo strielali ako je Ing. Sivcak, Vojtech Krizan a spol. a myslim, ze ked dobri strelci aj napriek svojmu umeniu triafaju za lopatku a nie na krk, vedia preco. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off BLEIKER, 17.1.2015 o 12:29

V návaznosti na príspevok od-milan 49-aj keby autor nebol napísal,že poluje už nejake tie desatročia,z príspevku jasne vidiet rozvážnost a obrovské skúsenosti.Práve tie 2 prsty za lopatku -v jej strede-je to čistá 10-malá komora,kde úspech je zaručený,to som uviedol už vo svojom predchádzajúcom príspevku.Stagstalker,ono ja sa tomu nedivím,že milan 49 tie SPCE doteraz nemenil,nakolko bol zvyknutý,že tá strela aj strelivo bolo uplne niekde inde,sám som ho používal v samých začiatkoch s 30-06.Bol to zostatok z otcovej serie a nič katastrofálne sa nedialo,čo sa už dnes nedá tvrdit.Ono ked si zoberiem nie moc štastne riešenú konštrukciu tvojho KS,tak sa divím,že ti to tak funguje,zvlášt pri strelbe cez lopatky.Ani náhodou však netvrdím,že tomu neverím,nikdy som na vlastné oči nevidel účinok tej strely v 270,v 243 som ich odložil velmi rýchlo.Ale som rád,že sa tu diskutujúci zhodli na tom,že strielat na 160m na krk nie je košér a rany na hlavu si treba radšej v drvivej vačšine prípadov odpustit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off theCat, 17.1.2015 o 0:24

Tak tuto diskusiu som si precital s chutou. Konecne bez osobnych urazok a plna zaujimavych postrehov. Z mojich skusenosti mozem povedat, na hlavu uz nikdy! Nechal som si poradit skusenejsimi, ktori strielaju toho ovela viac.Za lopatku a trochu vysie, nech to chyti miechu a nepodlieva lopatku. Samozrejme sa tak moze strielat len na zver v klude a s oporou. Cest vynimkam :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Stagstalker, 16.1.2015 o 23:14

Milan z vacsej casti s tebou suhlasim a nechcem problematiku streliva rozoberat v tejto teme, len nerozumiem preco po tolkych rokoch a skusenostiach, v tak dobrom kalibri ako je 7x64 stale pouzivas SB so strelou SPCE, ktory je z hladiska kvality niekde na chvoste. V porovnani s niektorymi lepsimi so strelou znackami a strelami to uz dnes nie je ani o financnom rozdiele. Nevidim vyznam pouzivat strelivo, kde si musim pustit srnciu na 70-80m, aby nebola podliata (a ver, ze presne viem o akom rozsahu hematomov hovoris). Takiez ma prekvapuje, ze ti pri polovani neprekaza absencia variabilu, ale tu zvyknem hovorit, ze proti gustu ziaden disputat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off 650525, 16.1.2015 o 21:11

milan49 súhlasím.Za obdobie poľ.praxe som vyskúšal kalibre W243,W308,7x57R,6,5x55SE,7x65R a teraz vlastním 30-06 strieľam zásadne za lopatku(vysoká komora) a som spokojný. Dohľadávka so psíkom 2x a zver max do 30m. Môžem napísať aj strelivo,ktoré som používal v hore uvedených kalibroch.V skratke- rozumný poľovník musí vedieť čo si môže dovoliť zo svojou zbraňou.Strieľajte tak,aby zver netrpela. Prajem presnú mušku a LOVU ZDAR!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off milan49, 16.1.2015 o 20:33

Zaujal ma tento diskusný príspevok od "vilhem. Najprv som si prečítal všetky komentáre a najviac by som súhlasil s "spito270", no najmä "BLEIKER" oba zo 14.1.2015. Poľujem už viac ako 36 rokov či už v revíroch ŠL, alebo v poľovných združeniach skoro na všetku raticovú zver od srnčiat až po diviaka. Mám ulovených vyše 150 ks zveri, považujem sa za obstojného strelca, preto si myslím že môžem ponúknuť svoje praktické skúsenosti. Možno sa budú s niektorými v diskusii zhodovať, s niektorými nie. Na umiestnenie rany podľa mňa vplýva viac faktorov. 1. ZBRAŇ A OPTIKA: tu nenašpekulujem už nič, mám iba guľovnicu ZKK600 kaliber 7x64. Kupoval som ju novú, je vhodná na všetku spomínanú zver, je presná, nikdy ma nesklamala a pasuje mi po všetkych stránkach. Mal som optiku Zeiss 4x32, ale vekom som zistil že potrebujem niečo silnejšie. Dal som si ju prerobiť na 7x50,kríž klasické T. 2. STRELIVO: mladší poľovníci pokrútia hlavou, ale stále používam náboje SB SPCE 11.2g. Posledných pár rokov však badám zhoršenie kvality nábojov, pretože pri streľbe na blízko najmä u srnčej zveri je silne podliata krvou. Riešim to tak, že si ju nechám odísť na 70-80 m a poškodenie už nie je veľké. Vážne však uvažujem o zmene streliva na Normu alebo Hornady. 3. SPOSOB STREĽBY: Ak chcem byť istý ranou aspoň na 95 % tak strieľam iba s oporou, či už z palice, opretá zbraň o strom, z kolena, alebo ideálne z posedu. Na bežiacu zver nestieľam. 4. UMIESTNENIE RANY: Náš bývalý riaditeľ LZ Žilina vynikajúci strelec a reprezentant Ing. Sivčák na poľovačke tomu hovoril dva prsty za lopatku a vždy mal úspech. Ja trofejovú zver strieľam zásadne na lopatku, holú najmä srnčiu tesne za. V obidvoch prípadoch zver väčšinou ostáva v ohni, prípadne zhasne do krátkej vzdialenosti. 5. ZÁVER: veľa som toho popísal a odpoveď nie je jednoznačná. Preto nech každý skúsi pri ktorom výstrele má lepšie výsledky a podľa toho umiestni zásah. Ďakujem za pozornosť ak ste to dočítali až potiaľto. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 26

off findula, 16.1.2015 o 20:17

Mám to jak podpis. Přes obě plecka.Nikam to neběží a dvě kila mne nepo....u! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off sovo51, 16.1.2015 o 19:44

odkaz- Aj takto može dopadnuť rana na hlavu ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 16.1.2015 o 17:17

Zdravim, v minulom roku som zazil pripad, po ktorom uz ani ja nebudem strielat na hlavu. Diviak streleny priamo spredu na hlavu po rane spadol, nasledne vstal a odisiel. Pes mi ho dohladal, ja som ho dostrelil a zistil, ze prva rana proste sklzla po lebke a neprenikla do nej. Diviak zostal v blizkosti nastrelu s tazkym otrasom mozgu. Bolo strielane na cca. 40m. Zver naozaj nie je terc aby sme si na nej dokazovali svoje strelecke zrucnosti. Mali by sme ju lovit zodpovedne! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off fanda, 16.1.2015 o 16:55

Jo jo je to tak, nevím co si dokazují ti rádoby střelci, z mého pohledu je to tak trocha neúcta ku zvěři, protože kdo tak činí ńení to již lov, ale pouze dokazování sama sobě jaký jsem to pan střelec lovit se má s úctou ke zvěři a né jí pohrdat a brát jako kus terče. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Durell, 16.1.2015 o 14:51

Trochu rozvírim, za nepolovnícke skôr pokladám strelbu na krk a hlavu na 100 m ako na komoru na 250-300 m ak je zver dobre zhodnotená. Mal som dva prípady na diviak -35 m krásna rana na hlavu z boku a ??? Jedenkrát presne z predu pod okom a gula skončila v chrbtici nad lopatkami - to bolo OK v ohni. Druhýkrát - tiež rana z boku na hlavu ( za uško ) a bol z toho z hora prestrelený rypák a ustrelená sánka - kým diviak skonal boli tam ešte 3 rany a až posledná to na 100 m ukončila , a to len vdaka tomu že už mal diviak priamu dráhu a nekrútil sa a nehádzalo s ním. Všetko zážitky zo splnu. Preto , na diviaka radšej cez lopatkua vyššie aby to obrazilo aj miechu. Vvysokú na konec lopatky alebo pod lopatku kde potom aj dobre farbí ak nezostane v ohni . No to je čistá teoria - zver nieje papier je v pohybe. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 16.1.2015 o 12:28

Presne ako píše steyr. Nedokážem si v praxi predstaviť zakaždým v teréne výstrel na hlavu alebo na krk. Jedine že by blyskáč strieľal iba v otvorenom teréne a to len na vnadisku, kde zver väčšinou pokojne berie potravu. Pri posliedke v lesnom prostredí je to absolútna ilúzia. Inak aj ja už strieľam na krk na 150 m :) Jelienča v rúbani vzd. 148m, postavené výrazne šikmo odo mňa zaťahovalo do bukového zmladenia, mierené za lopatku - vstrel a výstrel na druhý krčný stavec za hlavou :))))) Doteraz neviem, kde "soudruzi z NDR udělali chybu" :))))) To sa mi včera tak podarilo, asi po prečítaní niektorých príspevkov :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off steyr, 16.1.2015 o 8:58

Len by som chcel vidieť toho blyskáča ako strieľa na 160m na krk alebo na hlavu, keď používa 3 druhy streliva, z ktorých každý má inú balistiku a pri takejto vzdialenosti a presnosti potrebnej pre dané umiestnenie zásahu sú rozdiely už dosť výrazné, nehovoriac o tom, že i možné prevýšenie nie je zanedbateľné, lebo určite blyskáč nemieri a nestrieľa vždy vo vodorovnej rovine, taktiež opora stojí určite za zmienku, nehovorím, že sa tak pri poriadnej príprave, vedomostiach a skúsenostiach s balistikou a danou výbavou streliť nedá, ale napísal som streliť a nie strielať, lebo blyskáč tvrdí, že tak strieľa vždy... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off heimdall, 16.1.2015 o 8:56

blyskac1 - Trošku pritiahnuté za vlasy, neviem si predstaviť v reále klasického staršieho poľovníka vek cca 60-75 v princípe s rovnako starou zbraňou a meoptou bez variabilu ako strieľa na 160 m na krk, alebo za ucho. V prvom rade strieľať na 150 m je už nepoľovnícke a neetické a ešte k tomu na krk? Nezaškodilo by trochu úcty k zvery, mimochodom sme predsa poľovníci, nie policajný alebo vojenský ostreľovači. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Hunter243, 16.1.2015 o 8:24

V žiadnom prípade nechcem vyvolať hádky, ani niekoho urážať..., ale chcem taktiež pripomenúť niečo z praxe, "bolo treba streliť" do tomboly "na hlavičku", i keď neviem, ako by to tam esteticky vyzeralo, ale tak to chceli. Kamarát, inak tiež výborný strelec vypálil na kus s oporou na hlavu, no v tom momente zver pootočila hlavu a prúser bol na svete. Prestrelený pažerák s minimálnym farbením a kus nebol dohľadaný ani za pomoci psa. Obdobné je to aj s ranou na krk, taktiež odpálená rana na krk z boku, kde malá úchylka spôsobí prestrelenie trubice a zver taktiež ďaleko odbieha s minimálnym výsledkom dohľadávky. Rana umiestnená na lopatku, alebo za lopatku má už úplne iný účinok aj pri malej chybe pri výstrele, čo sa môže stať aj elitným strelcom. Spomeniem aj prípad, kedy sa ocovi "podarilo" odpáliť na jeleňa, stojaceho v kľude, za lopatku v streleckom žargóne " vyššiu desinu na dvanásť hodín", kde jeleň padol ako podťatý, za pár sekúnd sa zdvihol a bez farbenia odišiel... Bolo strieľané kalibrom 7x57 strelou DHK S@B, v tom čase novinka, ktorá preletela telom ako celoplášť v mieste, ktoré sa diskutabilne nazýva "dutá rana" a od tohto prípadu som o nej presvedčený, že existuje! Jeleň sa nedohľadal, ba bol neskôr po skončení odstrelu videný viackrát s veľkou zaschnutou chrastou farby na strane výstrelu bez nejakých vážnych následkov až do zhodenia parožia... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off fanda, 16.1.2015 o 7:00

BLEIKER: Napsal jsi to přesně, s tím souhlasím, když už mě teda vymázli. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off BLEIKER, 16.1.2015 o 6:29

blyskač1-ono zver sa aj hýbe,nie je uviazaná a znehybnená,takže zbytočne sa budem hrat na snipera a strielat na krk na 160m,ked by som aj mal neviem aku istotu napr.z posedu,zver sa pohne,v lepšom prípade chybím,v horšom je pruser na svete.A zrovna na barana strielat na krk z akejkolvek vzdialenosti si dovolím tvrdit,že robí malokto,pretože riziko poškodenia tulcov je obrovské,jedine že sa jedná napr. o slabého jednoročného barana-čerta.A čo sa týka kvality diviny,tzv.fermentácia-zretie masa v chladiaku a v deke-koži má zásadný vplyv na kvalitu,rovnako však aj vyfarbenie zveri pri odbehu,nakolko sa do diviny nedostávajú látky z krvi ako adrenalín a podobne,ktorá sa ihned po zásahu a niekedy ešte aj pred ním do svaloviny dostávajú,takže ani v tomto s tebou nesuhlasím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off blyskac1, 15.1.2015 o 23:07

Nikoho neodcudzujem, kazdy striela podla svojich schopnosti a technikej vybavy. Iba Vam prezentujem,ze je aj ina alternativa ako strielat na ,alebo za lopatku a ma same prednosti, ktore som tu uz prezentoval v predoslom prispevku. Tradicia strelby na lopetku je podla mna z dovodu ze tam sa da lahsie trafit, iny dovod strelby na lopatku nevidim, Co sa tyka kvality diviny je dolezite spravne zaobchadzanie s nou, teda nechat posobit chemicke procesy pri spravnej teplote spravny cas a nie ju po prichode domov nacpat hned do mrazaku ako to robi drviva vacsina polovnikov, to je dolezite a nie ci sa divina odkrvi pri zasahu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namor676, 15.1.2015 o 16:44

Páni držte sa témy diskusie, pre zvyšovanie možnosti hádky, niektoré príspevky mažem, niektoré následne strácajú význam a mažem ich tiež. Za porozumenie ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Stagstalker, 14.1.2015 o 23:05

Práveže okamžité zhasnutie zveri bez odbehu a najmä dostatočného vykrvenia (spôsobeného vďaka dobrej rane na komoru kedy sú zasiahnuté hlavné cievy a pod.) je kontraproduktívne ku kvalite diviny. Veľký vplyv na kvalitu diviny má aj vedomosť zveri o poľovníkovi resp. jej vyrušenie tesne pred ulovením, kedy do krvi stihne vylúčiť adrenalín a ďalšie látky, ktoré sa na neskoršej kvalite mäsa negatívne odrazia. Ja za správnu ranu považujem ranu na komoru, dokážem akceptovať ranu za ucho pri diviakovi či inej zveri na krk, avšak v situáciách a v teréne kde by jej odbeh a prípadná dohľadávka bola náročná a celkový dopad na divinu, energiu a čas by bol nevýhodný. Ináč je to vzhľadom na veľkosť cieľa a jeho postavenie v rámci tela zveri podľa mňa zbytočné riziko(najmä pri vzdialenostiach aké uvádza blyskac) a to sa považujem, možno troška neskromne, za obstojného strelca. Zasiahnutie krku neznamená zver v ohni, to treba zasiahnuť stavce, v opačnom prípade nemusíme zver nájsť vôbec. Podmienky a následky takej či onakej rany si však musí každý vyhodnotiť pri konkrétnom love sám. Ja osobne strieľam tzv. menšiu dlaň po šírke za lopatku, čize cca. 5-7cm za lopatku, v tomto sa stotožňujem s tým, čo tu už nižšie napísal spito270. V 40-70m odbehu ja osobne nevidím problém, po strelive ktoré vo svojej .270win dlhodobo používam (RWS KS 9,7g) mi zver vynikajúco farbí a psa som pri zásahu na komoru naštastie ešte nikdy nepotreboval. Trofejovú zver strieľam cez lopatky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 18

off BLEIKER, 14.1.2015 o 20:44

Ono je to tažké-každý zásah je špecifický,iný.To je jedna vec,bol som aj u prípadov,kedy diviaci s obomi prestrelenými lopatkami unikajú bez problémov cez 100m,takže ani to nemusí byt pri všetkých druhoch tutovka.Samostatnou kapitolou je odstrel pri plnení plánu do výkupu-zbytočne tam dám IB,Accubond ,TTSX atd ak chytím lopatku idú zrážky,ktoré platí strelec.Ak strielam trofejovú zver tak nebudem špekulovat a dávam na lopatku,toto sa týka hlavne poplatkových lovcov,našich hostí na to neustále upozornujem.Osobne najčastejšie vyjdem s krížom po prednom behu a v strede posuniem tesne za lopatku-tzv.malá komora a ak je to tam,je to to bez obáv.STEYR-SST pri rýchlostiach 700m/s a viac TOTALNE fragmentuje-30-06,25-06,243. Avšak napr.u 243 pri vzdialenostiach okolo 160-180m funguje skvelo,priestrel aj pri baranoch v ruji a to už je čo povedat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off borza222, 14.1.2015 o 20:09

ked som poloval so 7 mm tak mi zver po rane za lopatku odbiehala aj 100 metrov a to je v noci bez použitia psíka veľmi ťažká dohladávka hlavne v letných mesiacoch. Tak som sa preorientoval na ranu cez lopatky a to už zver odbiehala len výnimočne aj ťažké kusy. Neskôr som prešiel na 8x57 JS a tam už je to jedno či cez alebo za....na 95% padá všetko v ohni. PS. za ucho a na hlavu už nikdy !!! aj najlepší strelci sa opláchli :-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pato7, 14.1.2015 o 16:01

Steyr. Neviem v akej zbrani ti zle lietalo gmx ale viacery vravia ze " nechutia" cz 550. ja ho strielam zo zkk a som milo prekvapeny presnosťou. Od takej starej zbrane som nečakal nastrel 3cm na 100metrov 3 ranami Spito270 suhlasim s tebou. Ja si na hlavu nedovolim strielat videl som diviaka bez sanky a tak neriskujem ze by som takto poranil zviera ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off spito270, 14.1.2015 o 15:57

pato7, ja by som ako kriterium pre umiestnenie zasahu nepovažoval druh lovenej zveri. Skor by som sa rozhodoval podla toho, na akom mieste polujem, resp. či mozem dovolit, aby mi ta zver par desiatok metrov odbehla. Pokial niekto potrebuje, aby kus zhasol na mieste, tak to pusti cez lopatky. Je este dalsia skupina lovcov, ktorých ja nejak nemusim, ti sa snazia za kazdu cenu za ucho... Ja strielam vzdy, bez ohladu na druh zveri, bez ohladu na strelivo, vzdy par cm za lopatku. Mam tam priestor na chybu, zverina sa neznici a nieje ziaden problem po par metroch dohladat. Kazdy ma vlastny rozum, nech ho pouziva a riadi sa podla seba. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off fanda, 14.1.2015 o 15:51

Někam to střelit musíš raději vyříznu trochu zvěřiny, ale mám jistotu, že po zásahu nebude kus daleko spíše v ohni, samozřejmě je lepší volit tvrdší střelu a jak píše pato7 hodně záleží od kalibru a lovené zvěři, ale osobně jsem zastáncem střílení na lopatku a také to tak praktikuji kromě toho srnčího (7X64) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off vilhem, 14.1.2015 o 15:50

ja strieľam arovhead II 7x64 alebo vulkan vačšinou za lopatku a ak okolnosti dovolia aj za uško aby "lepšie počul". Tak ako je to u vás za či na lopatku? lz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 14.1.2015 o 15:21

tak na spoločnú a na blízko to veru vhodná strela nie je na väčšie vzdialenosti sa SST správa inak, nenapísal si bližšie v akej situácii sa to SST tak správalo , Interbond je oveľa lepší ak preferuješ Hornady, ja som skúšal GMX ale nelietalo mi to tak akoby som chcel... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pato7, 14.1.2015 o 14:49

Sst som pouzival... Je to mekka strela a rozpadava sa je vhodna pri dopadovej rychlosti okolo 600 m/s. Interbond a gmx si zachovavaju velku časť scojej hmotnosti. Ešte v jeseni som strelil diviaka vystrelil som v rychlom slede za sebou 4 rany pretoze neznačil zasah bolo to v hone na spoločnej.. Tie strely som našiel a každa mala zostatkovu hmotnosť 2 gramy.. Totalne sa rozpadli a neprestrelili. Preto pouzivammonolit GMX ktory si zachovava takmer vždy pôvodnu hmotnosť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 14.1.2015 o 13:33

pato7 SST veľmi nefragmentuje, resp. vo väčšine prípadov skoro vôbec nefragmentuje a zachováva si takmer 100% svojej hmotnosti, asi si si splietol pojmy fragmentácia a deformácia strely... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pato7, 14.1.2015 o 12:13

Skusenejši ti lepšie poradia ale pokusim sa aj ja nieco napisať. určite záleži aj od druhu použitej strely.. Ak použiješ " mäkkú strelu " (napr hornady SST) ktora veľmi fragmentuje tak je vhodnejšie strieľať tesne za lopatku.. Neznehodnotiš tak divynu. Ale pri použiti tvrdšej strely sa nemusiš báť streliť cez lopatku.. Ale taktiež záleži aj od druhu zvieraťa, u niektorych je potrebne strieľať cez lopatku aby si znemožnil pripadne odbehnutie napr. u jeleňa no zasa pri subtilnej zveri ako je srnčia je vhodne strieľať tesne za lopatku nerozbiješ divinu a take " jemne" zviera zvykne aj po rane za lopatku ostať v ohni. Takže na umiestnenie rany vplyva viac faktorov. Prajem lovu a lesu zdar veľa uspechov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off lovec84, 13.1.2015 o 15:53

Zaleží od kalibru a od druhu streliva. Ak použiješ 8x68S v kombinácii s 11.7KS a trafíš lopatku tak ti to isto ostane v ohni. Len že potom si aj dunčo pochuti .☺ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

zobrazené 41-78 z 78 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov (Egon Gočár) 2.diel