Heming hunting
dnes je utorok,  7. máj 2024,  meniny má Monika/Róbert,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:19,  dnes západ slnka: 19:05
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Skúšky poľovných psov urobených v zahraničí a ich platnosť v SR - diskusia

autor: off rastob
pridané: 8.1.2015 18:57
Pri kontrole počtu PU psov na spoločnej poľovačke, počítsjú sa do tohto počtu aj psy, ktoré majú jesenné skúšky, prípadne duričské, urobené v zahraničí? Napríklad, príde k nám hosť so psom, kúpeným v Českej republike a so skúškami, spravenými v Čr, počíta sa to? Ja tvrdím, že určite nie, kolega tvrdí, že áno, nepodarilo sa mi nájsť dokument, vysvetľujúci túto vec. Aby sa nám nestalo, že by prípadná kontrola nepoukázala na nedostatočný počet psov v pomere k počtu strelcov. Ďakujem za informácie, je to pre organizáciu poľovačky dôležitý údaj.
počet zobrazení: 6 839
počet hlasov: 1
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 121 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off apple, 15.1.2015 o 22:14

goret, na základe čoho by malabyť tá dohoda? trepeš dookola tú istú kravinu! kto a na základe čoho neuznáva PUP získanú v inej krajine FCI???? pýtam sa ťa niekoľký krát a len dookola melieš, no podložiť to nevieš ničím! takže esšte raz: čo a na základe čoho neumožňuje uznávanie PUP psov z dovozu a ich následné využívanie tu ako PUP bez ďalších skúšok? uveď právnu normu a prípadne i § . ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 15.1.2015 o 21:59

vlastimidurcik, v pohode.. len neviem, čo taká info prinesie :-) ... ja by som privítal, keby sme sa vrátili k poznatku: on goret, 9.1.2015 o 9:16 a následne .. sem sa debata dostala, a obsahuje naozaj zaujímavé "poznatky" o tom, že PUP získaná mimo sr u nás neplatí.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 15.1.2015 o 21:59

Poznámka k vzájomnému uznávaniu skúšok s ČR: nutnou podmienkou dohody je ochota dphodu uzatvoriť a to u oboch partnerov. Ochota u samotnej SPK nestačí a je potrebné, aby bola ochotná aj ČMMJ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 15.1.2015 o 21:52

Vlasto, OPK organizujú také skúšky, ktoré sú v danej oblasti potrebné a má ich kto zrealizovať. Ak má niekto psa s netypickými skúškami, ako napr. ja mám retrievera s VP, a chce, aby bol pes v danej oblasti širšie využívaný, tak to jednoducho na OPK nahlási. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlastimidurcik, 15.1.2015 o 21:51

Prepáč apple, ale rád odpoviem goretovi. Nezdá sa mi to !! Kľudne dokážem tým, že pôjdem na OPK, ktorú mám od môjho bydliska 200m a spýtam sa tam, či majú podchytených v záznamoch mojich psov ? Potom tu dám odpove´d, pre srandu a hodnovernosť. OK ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlastimidurcik, 15.1.2015 o 21:47

Všetko pozorne čítam a teším sa tomu, ak sa dozviem nejaké relevantné odpovede. Ale zatiaľ v praxi som nemal problém a ani nik sa tu neozval, žeby mal on problém. Potom by som mu rád pomohol proti určitému birokratovi !!! Kľudne skočím aj na SPZ a preberiem si tam nejaké nezrovnalosti. Potom ale tu nebudem písať, že hovoril som s " niekým ", ale konkrétne budem menovať, lebo viem, že v tom je nejednotnosť. Preto by som aj ja chcel prispieť odstráneniu absurdnosti určitých predpisov a svojského si vysvetľovania !! Keď je niečo zlé a absurdné, tak si to každý vysvetlí po svojom.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 15.1.2015 o 21:43

goret, prosím, drž sa zadania, snáď to nie je problém, ďakujem. a uveď tie právne predpisy, n základe ktorých argumentuješ o PUP a neuznávaní PUP ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 15.1.2015 o 21:39

Vlasto, OPK získavajú info nielen od PH, ale aj sami od seba, keďže skúšky organizujú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 15.1.2015 o 21:38

vlastimidurcik - Riešime tu absurdnosť predpisov a tá reálne existuje bez ohľadu na to ,či to niekto nevidí, alebo vidí , ale aj tak pre ich absurdnosť ignoruje !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 15.1.2015 o 21:13

pokiaľ máš naozaj záujem o prežitky v skj a znovuzavedené v spk, rád ich s tebou preberiem, názor si urobíš sám. a čo tu riešime? nuž niektorí tvrdia, že poľovná upotrebiteľnosť získaná v zahraničí je u nás neplatná. a pozri sa do zadania témy... problémy sú, pozri čo sa chlapci podozvedali na kdejakých orgánoch, že aké kraviny. ty sa psom venuješ aktívne, takže vieš, s akými "vzdelancami" sa pritom potýkaš. ak sa budeme vedieť obhájiť svoje, aj takých "mudrcov" bude ubúdať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlastimidurcik, 15.1.2015 o 20:53

Ja neriešim niečo z dávnych dôb. Zistil som, že tu sa vynára ešte dosť nezodpovedaných vecí okolo psov. Ale vlastne mi ani jeden neodpovedal, že mal niekedy problém, aby mu neuznali PUP do počtu na poľovačke. Čiže ako som už dole písal, nemal som s tým nikdy problém a ani polemiku okolo toho. Skorej naopak. Čiže potom neviem, čo vlastne riešime ? Nie je probém - nie je treba ani právna norma ! Všetko je o ľuďoch !!! Ale pravidlá by sa mali vyjasniť a hodiť na papier !! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 15.1.2015 o 20:29

vlastimidurcik, tých "nedokonalostí" je tam ešte dosť z dôb socializmu, no teraz to v tejto téme prosím neriešme... vyjasnime si ako to je v zmysle zadania. pomôže nám to všetkým. pri argumentácii je naozaj žiadúce uvádzať aj právne normy, na základe ktorých vyslovujeme názor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlastimidurcik, 15.1.2015 o 20:11

Toto je fakt zamotané. Goret, opýtam sa ? Evidenciu PUP u nás majú na starosti OPK, konkrétne kynologický referent. Toto mi je jasné len v tej časti, že poľovný hospodár za konkrétne PZ vypisuje zoznam PUP a posiela na OPK. A čo PUP majiteľov bez revíru ???? Ako sa dostanú do evidencie konkrétneho okresu ? Alebo je to tak, že po skúškach posiela predseda skúšobnej komisie kópie dokladov zo skúšky priamo na SPZ - odbor kynológia ? Toto je fakt zaujímavý " guľášik "..:-) Asi by to chcelo pripomienkovať veľa vecí a dať to na papier.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zvara, 15.1.2015 o 19:56

Goret,uvediem Ti príklad. Kúpil som v ČR psa BF. V ČR je pes uznaný ako chovný. Má absolvované PF,IHF. CACIT. Výstava: V1, V1, Podľa zápisného a chovateľského poriadku som vykonal zápis importovaného jedinca.. § 13 Zapisovanie importovaných jedincov 1. Do plemennej knihy SPZ sa môžu zapísať len potomkovia jedincov zapísaných v plemenných knihách členských krajín FCI, alebo v plemenných knihách krajín FCI uznaných, ak je ich pôvod preukázateľný najmenej v troch generáciách predkov. 2. Importovaným jedincom s preukazmi o pôvode uznanými FCI sa pri zápise do plemennej knihy uvedie do preukazu číslo zápisu v SPKP a dátum zápisu. Pri použití importovaného jedinca v chove sa v preukazoch o pôvode potomkov uvádza okrem čísla zápisu v SPKP aj číslo zápisu v plemennej knihe, ktorá preukaz o pôvode tohto jedinca vystavila.   3. Majiteľ psa dovezeného zo zahraničia musí predložiť k registrácii importovaného jedinca okrem originálu exportného preukazu o pôvode aj potvrdenie poradcu chovu, príp. veterinárneho lekára, o vykonaní kontroly totožnosti tetovacieho čísla alebo čísla mikročípu jedinca. Bez tohto potvrdenia plemenná kniha SPZ nezaregistruje dovezeného jedinca.   § 14 Register plemennej knihy 1. Register je súčasťou plemennej knihy.   2. Podmienkou pre zapísanie do registra je súhlas príslušného chovateľského klubu. Chceš mi povedať,že tento pes sa na Slovensku považuje za poľovne neupotrebyteľného? Ak áno, tak zbohom Slovenská kinológia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 15.1.2015 o 19:21

nože uveď, akú právnu normu cituješ a tiež normu kde sa uvádza, ktoré skúšky sa uznávajú a z ktorej krajiny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 15.1.2015 o 19:06

Vzájomné uznávanie skúšok sa deje na základe vzájomných dohôd, nie automaticky. V rámci FCI sa automaticky uznáva len zisk CACIT, nie poľovná upotrebiteľnosť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 15.1.2015 o 18:56

Evidenciu PUP u nás majú na starosti OPK, konkrétne kynologickí referenti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 15.1.2015 o 18:49

České skúšky ostávajú v platnosti aj po prepise psa spod ČLP do SPKP a pes je aj naďalej oficiálne poľovne upotrebiteľný lenže v ČR, nie v SR. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zvara, 15.1.2015 o 16:41

Pozrite prosím. Predpis č. 344/2009 Z. z.Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky, ktorou sa vykonáva zákon o poľovníctve § 74 Poľovne upotrebiteľné psy vo vlastníctve zahraničných majiteľov sa môžu používať pri užívaní poľovných revírov, ak sú zapísané v plemenných knihách uznaných FCI a absolvovali predpísané druhy skúšok poľovnej upotrebiteľnosti, o čom predloží vodič psa príslušný doklad. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Leon, 15.1.2015 o 16:04

Mám ještě jeden dotaz kdo u vás zapisuje psi do stavu PUP ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 15.1.2015 o 15:59

lanus, problém je tu a živý. treba si ho vyjasniť teraz. skús mi zoponovať predošlý môj príspevok. viem, že to spravíš zodpovedne. a štát definuje, aké skúšky môžu získať psy, ktoré ich nemajú ale potrebujú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 15.1.2015 o 15:48

Leon - Skúšky z iného štátu nemôže druhý zrušiť , stačí keď špecifikuje aké skúšky uzná (a to je ). Miesto dohadovania na fóre treba iniciovať dohodu o vzájomnom uznávaní skúšok čo je však problém ,keďže psy sú v súčasnosti funkcionármi kontrolovaný výnosný biznis !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 15.1.2015 o 15:19

MMaska v zákoně ale nic o tom že se zkoušky ruší když psa prodám na Slovensko není,tak nevím z čeho jsi to vydedukoval.Tam je pouze to že když přijedu k vám na lov tak mi ty zkoušky platí ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 15.1.2015 o 15:10

lanus, presne si to napísal... tak uznávanie skúšok pre PUP riadi SKJ? alebo zákon 274/2009? :-D .. získavavanie PUP riadi zákon a jeho vykonávací predpis. vidíš niekde napísané, že skúšky získané inde sa neuznávajú? ja nie. ja vidím len pravidlá, ako ich možno získať u psov, ktoré ich nemajú. ale možno nevidím všetko, takže ma v pohode naprav ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 15.1.2015 o 15:05

karči, na základe čoho sa mu neuznávajú skúšky??? stačí ak ma odkážeš na príslušný právny predpis. pretože tým pádom by mu bolo odňaté i hodnotenia z výstav, ktoré dostal na základe kategorizácie pracovných skúšok, ako i chovnosť, ktorá je uznávaná len s pracovnými skúškami. ... ak mu zostáva v PP zapísaná skúška, tak platí a basta! ak neplatí, tak sa odoberajú i tituly a chovnosť. bez rozdielu, odkiaľ je. nevidím nikde uvádzané krajiny, z ktorých sa to akceptuje a krajiny, z ktorých nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 15.1.2015 o 14:54

FCI drží záštitu len nad štandardom plemena nie však nad uznávaním jeho poľovnej upotrebiteľnosti . Predpisovanie a vzájomné uznávanie skúšok je v kompetencii národných kynologických zväzov; pre nás platí novela vyhlášky 344/2009 § 79 . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 15.1.2015 o 14:51

Ak je to zahraničný pes a má skúšky spravené vo svojej krajine a je na slovensku uznaný ,ako poľovne upotrebiteľné plemeno, tak s ním poľovať môžeš. Paradox nastáva,ak ho chceš prihlásiť na slovensko,tak už nemá platné skúšky v tejto krajine. Je to nepochopiteľné ,ale je to tak. Leon je to choré ,ale ja som tú legislatívu nerobil. :-( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 15.1.2015 o 14:43

tak to je potom MMaska na ústavní léčbu a nebo někdo kecá :-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 15.1.2015 o 14:43

Ak si privezieš (z ČR) psa so skúškami, je tento chápaný ako pes patriaci hosťovi :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 15.1.2015 o 14:40

áno, to nespochybňujem! hovoríme o tom, že si doveziem psa so skúškami a ich platnosti, nie o zahraničnom hosťovi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 15.1.2015 o 14:37

Apple vo všetkej úcte ,čítal si pozorne co som písal? .......  V prípade, ak príde zahraničný hosť so psíkom, ktorý má skúšku urobenú v jeho krajine, tak poľovať môže. ......... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 15.1.2015 o 14:27

a ešte jednu závažnú otázku: tým že na slovensko príde pes so zapísanými skúškami s papiermi v rámci fci, tak tie skúšky neplatia??? to na základe čoho??????????? čo ich ruší, alebo neuznáva??? takto to vyzerá, keď sa na poľovníctve niekto len nabaľuje a profituje. škoda, že neovláda ani základ, všakže... ale budete ich načúvať ako poslušné ovečky... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 15.1.2015 o 14:23

rastob, poprosím, zaves sem písomnú formu a nie jedna pani povedala. a vysvetli mi prosím, čo je ústredie spk, taký orgán nepoznám. a z akého zákonného titulu sa k tomu môže vyjadrovať spk? to je snáď kompetencia ministerstva, nie? vydávať stanoviská k zákonu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rastob, 15.1.2015 o 14:14

Neviem, odkiaľ mi to citovali, ale práve teraz sa kvôli tejto otázke naša OkO Spk kontaktovala s ústredím a LÚ a stanovisko je takéto: ak je na poľovačke český pes s vykonanými Podzimnimi zkouškami a inými, čo ho oprávňujú loviť drobnú zver, prípadne na nadhánke na diviaky český pes a ZH, do počtu psov započítaný bude. Vzhľadom k dlhodobému spoločnému vývoju našej a českej kynológie a tomu, že snáď okrem drobností sú totožné. O aké zákony sa presne jedná ja osobne neviem, ale na LÚ a ústrediu SPK snáď vedia :-) Zaujímavé, nepovedal by som, že to tak je. Ale zároveň aby boli vodiči motivovaní robiť skúšky na Slovensku a neutekali inde, psy zo Slovenska a v SPKP sú upotrebiteľné po vykonaní slovenských skúšok, presne ako hovorí Mmasska a goret. Ale aj Apple má pravdu v tvrdení, že v určitom prípade - napr český pes a má ZH, môže poľovať na diviaky a bude rátaný medzi PUP na poľovačke. Toto tvrdí LÚ a ústredie SPK. Na základe dnešného telefonického rozhovoru. Citáciu zákonu nemám k dispozícii. Zákon mi v telefóne spomenuli, ale tá pamäť :-) To snáď ak by ssom sa pýtal písomne, ale to by som ktovieako dlho na odpoveď čakal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 15.1.2015 o 13:16

rastob, poprosím ťa, daj sem tú odpoveď, a tiež vo všetkej úcte poprosím o to, na základe čoho - akého ustanovenia zákona je v tejto otázke SPK oprávnená zaujímať stanovisko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rastob, 15.1.2015 o 13:03

Moja odpoveď z SPk sa stotožňuje s odpoveďou Mmasska. Je to tak. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 15.1.2015 o 13:01

vo všetkej úcte: ja som si tiež zavolal, a stanovisko mám opačné. preto porosím odkázať ma na príslušné ustanovenie zákona o poľovníctve a následne vyhlášky. ináč sa tu bavíme o ničom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

správca MMasska, 15.1.2015 o 13:00

Tak páni je čas uviesť to na pravú mieru, aby tu opäť nevznikla dlhá debata o ničom. Zaujímam sa o poľovnú kynológiu a tak som zavolal pár kontaktom, (ktorím veľmi pekne ďakujem ), aby ste mohli konečne kľudne spávať. Je to tak, že pokiaľ slovenský majiteľ ide so psíkom na skúšku do iného štátu, na Slovensku tento pes nie je poľovne upotrebiteľný. Tým sa stáva až vtedy, ak má skúšku poľovnej upotrebiteľnosti urobenú na Slovensku. Jedna vec je teória, iná vec je prax. V skutočnosti by takýto psík nemal byť na poľovačke, no skutočnosť je taká, že sa to toleruje. V prípade, ak príde zahraničný hosť so psíkom, ktorý má skúšku urobenú v jeho krajine, tak poľovať môže. No ak ja si toho psíka kúpim a som občanom Slovenska, tak už musí mať skúšku na Slovensku. Ale ako sa hovorí, na Slovensku je to tak. Možno by stálo za to, keby sa kompetentní zamysleli a túto drobnosť prepracovali tak, aby sa tieto veci ticho netolerovali, ale aby boli oficiálne. Žiaľ zatiaľ je legislatíva postavená takto ,vy to svojím hádkami v tejto diskusii nezmeníte,musíte to rešpektovať. Jediné čo môžete s tým spraviť je apelovať u kompetentných ,na legislatívnu zmenu. S pozdravom lovu zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

správca admin, 15.1.2015 o 12:24

Neriešme v tejto diskusii čo SPZ robí a nerobí, venujme sa prosím téme diskusie. Kontaktovali sme kompetentných ohľadom zadania témy diskusie, čakáme na vyjadrenie. Keď nám ho pošlú, zverejníme ho. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rastob, 14.1.2015 o 20:47

Prečo sa nemám opýtať u nás na okresnej SPZ/SPK, keď ľudí tam osobne poznám a dobre si s nimi vychádzam? Popri funkcii sú to psíčkari - vodiči aj rozhodcovia, a majú túto problematiku zvládnutú a ak nebudú vedieť, oni z vlastného záujmu zavolajú na vedenie a zistia fundovanú odpoveď? :-)Ja som vôbec nechcel zabŕdať do kompetencií SPK :-) U nás sú v komore ľudia, čo ich psy bavia a radi v tejto oblasti poradia, ako už pretým poradili, a dobre :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 41-80 z 121 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM