Heming hunting
dnes je piatok,  19. apríl 2024,  meniny má Jela,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:50,  dnes západ slnka: 18:40
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Srnčia ruja - diskusia

pridané: 14.7.2014 13:31

Dobrý deň , chcel by som sa spýtať či už máte postrehy o začiatku srnčej ruje na území slovenska. za info Ďakujem

počet zobrazení: 19 675
počet hlasov: 1
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off findula, 19.7.2014 o 21:11

Bože múj to jsou fantastické příspěvky

dať hlas príspevku | počet hlasov: 12

komentáre

zoradiť
zobrazené 161-184 z 184 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off miro56, 25.7.2009 o 17:51

Už začala. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off jelen93, 23.7.2009 o 10:41

mm pekny šesnastorak ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off jelen93, 23.7.2009 o 10:39

idem sa nanho pozriet ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off Edu, 22.7.2009 o 22:43

NJ pekný jelen na fotke ja som najkrajšieho videl v Nemecku uplne rozprávkový jedinec .odkaz- ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off jelen93, 22.7.2009 o 21:54

je rozdiel ale nebodaj sa ty netesis na ruju?? ci je srncia alebo jelenja a ako jwelen som skuseny ved pozri foto ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off Edu, 22.7.2009 o 21:42

jeleň ani sa nečudujem :))) 14 ročný jeleň a 14 ročný chalan je predsa len rozdiel :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off jelen93, 22.7.2009 o 21:30

uz sa teim na ruju a vyy? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off rys2, 3.7.2009 o 10:41

Edo, no a keď je hluchonemý poľovník, taký ani nevidí, ani nepočuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off rys2, 2.7.2009 o 23:37

Nevadí, keď je hluchonemý. Ľudí s takýmto handicapom príroda obdarila silnejším zrakom. Jeden orgán je nefunkčný a druhý vyvinutý na 200%. Tých zvyšných 100% zraku je svojim spôsobom u hluchonemého "ako sluch". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off Edu, 2.7.2009 o 22:49

A keď je poľovník hluchonemý ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off rys2, 2.7.2009 o 12:41

bystricka, ja súhlasím, len som ešte Tvoje pozorovania a vývody vo veci srnčej ruje rozšíril do žiadúceho, resp. širšieho pohľadu hlavne pre začínajúcich poľovníkov. Však tu si radíme a preto si netreba zbytočne domýšľať. Ahoj, pekný deň. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off bystricka, 2.7.2009 o 8:39

rys2, napisal si, ze so mnou suhlasis, ale ty nesuhlasis, ved neber ohlad na to, ze som zena, to je o.k, ja to hovorim z vlastnej skusenosti, ja sice kadeco precitam, ale toto su fakty ktore som videla na moje vlastne ocka, vies? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off rys2, 1.7.2009 o 22:23

Začiatok ruje, keď revír pravidelne navštevujeme – a to s otvorenými očami a ostro nastaveným sluchom – aj tak zistíme podľa nasledovných znakov:
- zvýšená aktivita, častý pohyb srnčej zveri aj cez deň
- srnca vidíme so srnou, vytvárajú sa páry
- stretneme osamotené srnča
- počujeme vábivé pískanie rujnej srny
- vidíme srnca naháňať srnu
- vidíme hľadajúceho srnca ako nasleduje, s nosom pri zemi, stopu rujnej srny, ako dobre vycvičený stavač
- na lúke, v tráve, v obilí uvidíme „čertovské kruhy“, stopy zaľúbeného srnčieho páru, istý znak prebiehajúcej srnčej ruje ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off rys2, 1.7.2009 o 22:22

findula

Príspevky som len prevzal z istého zdroja od istého autora, čiže nie som ich autor, ani si ich neprivlastňujem, avšak naplno sa stotožňujem s napísaným. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off findula, 1.7.2009 o 22:03

rys2 má plnou pravdu.Vše je geneticky zafixované.Počasí má vliv jen na intenzitu říje nikoliv na dobu kdy probíhá ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off rys2, 1.7.2009 o 21:47

Má na dobu párenie vplyv počasie?
Výskumy vyvrátili vyslovované názory, že začiatok ruje je závislý od počasia a preto sú neopodstatnené vyjadrenia (pri „Sauwetter – psom počasí) ako napríklad „V tomto roku ruja išla dolu vodou“, alebo „Ruja srnčej zveri vypadla“, apod. Jednoznačne treba povedať: Je jedno či prší, sneží alebo praží slnko: hlavné obdobie ruje v strednej Európe pripadá na koniec júla a začiatok augusta.
V podstate asi od 20. júla do 15. augusta a uskutočňuje sa každoročne v rovnakom čase. Totiž, ak by sme si teoreticky predstavili, že by v prírode nasledovali po sebe tri až štyri daždivé letá, potom by srnčia zver bola pred zánikom.
Čo sa však v skutočnosti deje: pri zlom počasí páriacu sa srnčiu zver nevidíme, zostáva v krytých častiach revíru a pári sa s vylúčením verejnosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off rys2, 1.7.2009 o 21:42

Čo je príčinou a podstatou párenia srnčej zveri? Prečo párenie prebieha v určitom a časovom termíne?
Na tieto otázky nájdeme dnes odpoveď v odbornej poľovníckej literatúre u nás i v zahraničí, najmä v Nemecku.
Redaktor časopisu Wild und Hund Andreas David z redakcie Nord pri rozoberaní tejto problematiky vychádza z toho, že začiatok srnčej ruje je geneticky zafixovaný, čo garantuje, že v určitom časovom termíne je srnčia zver pripravená na párenie. A práve tak podľa geneticky zafixovaného obdobia gravidity sŕn prichádzajú na svet srnčatá v tom najpriaznivejšom období (máj – jún).
K tomuto však je treba dodať ďalšie vysvetlenie. Párenie srnčej zveri je v priamej súvislosti s tvorbou parožia ako druhotným pohlavným znakom. Je to výsledok veľmi zložitých činností mnohých orgánov a žliaz, najmä žliaz s vnútornou sekréciu, ktoré produkujú hormonálne látky. Rast parožia vyvoláva hormón somatotropin (rastový), vznikajúci v prednom laloku mozgového podväzku už v zime (hypofýze), keď sú semenníky srncov malé a v pokoji. Činnosť hypofýzi závisí od telesnej kondície srnca, intenzity metabolizmu a množstva slnečného žiarenia vyvolávajúce tvorbu vitamínu D, nepostrádateľného pri tvorbe kostí a parožia. V jarnom období s predĺžením sveteľného dňa hypofýza produkuje gonadotropin povzbudzujúci rast a činnosť semenníkov, ktoré začínajú produkovať spermie a samčí pohlavný hormón testosterón (brzdiaci). Končí sa rast parožia (apríl až jún). V letnom období už pôsobí len testosterón zo semenníkov zastavujúci rast parožkov a vyvolávajúci činnosť pachových žliaz. Tento stav vyvoláva bojovú náladu srnca a nastáva obdobie párenia.


Existujú odchýlky v časovom priebehu ruje?
Výsledky výskumu a praktického pozorovania dokazujú, že odchýlky sú v čase pred i po srnčej ruji.
Vo vysokohorských revíroch vplyvom nadmorskej výšky prebieha ruja neskoršie ako v nižších polohách a tým i rodenie mláďat je neskoršie.
Normálne vyvinutá silná srna je rujná skoršie ako slabší jedinec. Stáva sa, že taktiež predčasne dospelý zdravý silný srnec už začiatkom júla sa prejavuje znakmi pohlavnej aktivity.
Redaktorovi A. Davidovi jeho priateľ Klaus dňa 30. júna celý vzrušený oznamuje, že videl srnca ako naháňa srnu a z ich správania usudzoval, že nastal začiatok ruje. Uspokojil sa až po následnom vysvetlení.
Jav prejavujúci sa ako predčasná ruja bol pozorovaný v týchto prípadoch:
- ročný srnec uprostred máje plašil na poli mladú srnu. Vysvetlenie bolo dané tak, že on sa prakticky iba hral so svojou sestričkou na chytanie „Fangen“. Vyzeralo to ako v ruji, ale nemalo to nič spoločné s rujou.
- poľovník z povolania rozprával tento prípad: v strede júna pozoroval viackrát, ako starší srnec naháňal srnu. Táto sa snažila brániť voči vášnivému „ctiteľovi“. Vysvetlenie bolo nasledovné – čuch srnca bol zasiahnutý pachom šíriacim sa z pohlavného orgánu srny krátko po narodení srnčaťa. Premotivovaný srnec bol prilákaný na túto falošnú stopu a povzbudený k páreniu. Srna sa však snažila iba chrániť novonarodené srnča a tak sa pohybovala po lúke v kruhoch spolu zo srncom ako v čase ruje. Uvedené vysvetlenie nie je vedecky dokázané.
- Prof. Christoph Stubbe opisuje vo svojej monografii srnčej zveri odchýlky, ktoré napríklad pri predčasnej pohlavnej zrelosti spôsobujú skorší nevhodný čas párenia, tzv. „Unzeit“. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off rys2, 1.7.2009 o 19:26

Máš pravdu, aj myslenie u dosť ľudí sa posúva akýmsi opačným smerom...:-) stačí si poriadne preštudovať, kedy je pravá srnčia ruja, čo to vôbec je, na čom je to závislé a zbytočne nešpekulovať. Rujný kalendár jednoducho neoklameš a v prírode to dokonale funguje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off bystricka, 1.7.2009 o 18:54

rys2, to uz je minulostou, je to o tej meniacej sa klime vsetko sa nejako posuva, ved ake tepla mame dnes uz v aprili a v maji a kedysi, sme chodili na 1. maja s mavatkami v kozuchoch ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off rys2, 1.7.2009 o 15:17

Si len myslím, že pravá srnčia ruja začína v našich zemepisných podmienkach zhruba od polovice júla do polovice augusta a toho sa v podstate pridŕžam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off Traffic, 29.6.2009 o 18:35

suhlasim stebou bystricka:D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off bystricka, 29.6.2009 o 15:07

minuly rok u nas v turci srncia ruja zacala uz zaciatkom juna a este v auguste srnce nahanali srnky, asi vsetko suvisi s klimou, meni sa vela veci, ktore ani nevnimame ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off lesnik76, 28.6.2009 o 18:41

podla mna zaciatok srnčej ruje ovplyvnuje najma cas(ci je chladno alebo teplo)a potom samotne rozmnozovacie organy srny....kedy sa zacne ruja zalezi len od srn a nie od srncov..ked bude niejaka mlada srna rujna uz zaciatkom juna tak od tej doby bude ten urcity srnec s ktorym sa stretne rujny...mne osobne sa srnca podarilo privabit uz 6.juna v roku 2008..toho roku vsak este nie,ani roky predtym sa mi tak skoro este privabit srnca nepodarilo...riadim sa heslom ze priroda je nevyspitatelna a moze sa stat cokolvek a kedykolvek! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie srnčia ruja 2009 (autor: Igor43).

off Traffic, 28.6.2009 o 14:32

Taktiež si myslím že to nejak súvisí s klimatickými podmienkami
ja som videl už pred tyždnom nahánať srncov- srny a to že som ich počul s tím ich chrapľavím hlasom húkať ani nehovorím:D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 161-184 z 184 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM