Heming hunting
dnes je sobota,  4. máj 2024,  meniny má Florián,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:24,  dnes západ slnka: 19:01
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Srnčia ruja - diskusia

pridané: 14.7.2014 13:31

Dobrý deň , chcel by som sa spýtať či už máte postrehy o začiatku srnčej ruje na území slovenska. za info Ďakujem

počet zobrazení: 19 737
počet hlasov: 1
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off findula, 19.7.2014 o 21:11

Bože múj to jsou fantastické příspěvky

dať hlas príspevku | počet hlasov: 12

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 184 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

Príspevok presunutý z diskusie Srncia ruja 2013 (autor: kaso79).

off SPIBY, 27.7.2013 o 16:04

2 dni dozadu som privabil srnca v rubani na 2 metre mam ho natoceneho na mobile aj to tu pridam len musim zistit ako sa pridava video...a nieje to najmladsi srnec. uz to zacina je super cas na ruju teplo . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Srncia ruja 2013 (autor: kaso79).

off Fehir, 22.7.2013 o 19:50

Ja som bol asi pred týždnom na posede a vydel som dvoch srncou aj zo srnou boli to mladé srnce , najprv ju trochu obhánali ale potom ju nehali , srna sa pásla a srnce sa pri nej asi 5 metrou bili srna si to vôben nevšímala. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Srncia ruja 2013 (autor: kaso79).

off Stoklasa, 22.7.2013 o 10:53

Bobrov, Horná Orava - dnes tri privábené srnce za brieždenia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Srncia ruja 2013 (autor: kaso79).

off kaso79, 22.7.2013 o 9:40

Ano pravda, ze sucho nepraje. Ale ved dakde mohlo sprchnut ;) Ano pravda ze v tomto suchu a horku srncia chodi na pastvu neskoro po tme, a je to take ticho pred "burkou". Minuly rok napriklad prebehla nepozorovane v noci ruja...aspon v nasom regione. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Srncia ruja 2013 (autor: kaso79).

off peeterko, 22.7.2013 o 9:35

kaso79 - suche teple pocasie na zaciatok ruje nepraje :D Jemny dazd a mrholenie je najlepsie, vsetky srnce su vtedy vonku.. Vo velkom teple ide ruja, az ked je v plnom prude uz vsetko. Na zaciatku a na konci nie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Srncia ruja 2013 (autor: kaso79).

off BLEIKER, 21.7.2013 o 17:51

KASO79-ešte nie,sledujem správanie bez vábenia,vypiskovania atd,ale jednoducho zatial nie su ani náznaky-aspon u nás nie.Iked si myslím,že pri tomto počasí okolo splnu sa to velmi rýchlo rozbehne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Srncia ruja 2013 (autor: kaso79).

off kaso79, 21.7.2013 o 17:44

chlapci to tu zabili, tak to ozivim...niekde niekto uz evidoval zaciatok ruje? :D pocasie teple suche praje... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Srncia ruja 2013 (autor: kaso79).

off peeterko, 17.7.2013 o 7:37

findula dik ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Srncia ruja 2013 (autor: kaso79).

off findula, 16.7.2013 o 7:16

Peeterko palac hore. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Srncia ruja 2013 (autor: kaso79).

off peeterko, 15.7.2013 o 1:12

Iba ti tvrdia, ze uz zacina ruja, ktori nepoznaju srnciu zver a jej fyzilogiu. 14.jula nezacina ruja este ani v madarsku, nie u nas. Dnes prvykrat vyviedli srny svoje srncata v nasom reviri (okr.NZ) a ruja nikdy nezacne skor ako 2 tyzdne po tomto. To ze srnce uz kontroluju srny, trocha ich ponahanaju na cerstvom strnisku je normalne. Ale nema to nic spolocne s rujou a jej zaciatkom. Privabit sa daju teraz 1 rocne srnce, ktore reaguju v podstate od jari na piskanie srny, lebo hladaju svoju matku a surodencov. Netusia nic o pareni. Takze klud a rozvaha. A aj touto cestou prosim vsetkych, ktori si myslia, ze vedia vabit aby este nepiskali hore dole po reviroch, lebo tym len kazia ruju a plasia zver. Po "vycinani" takychto expertov sa stava aj to, ze v danej lokalite ten rok uz srnce vobec nereaguju na rujne piskanie. Takze netreba kazit ostatnym polovanie ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

Príspevok presunutý z diskusie Srncia ruja 2013 (autor: kaso79).

off michal89, 14.7.2013 o 23:04

dnes o 20:00 nahánal srnec srnu, ZV okolie. Odhad veku srnca, 5-6 rokov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Srncia ruja 2013 (autor: kaso79).

off spilbo, 14.7.2013 o 22:54

podľa mojich skúsenosti na juhu slovenska to už môže začať,ale na severovýchode odkiaľ pochádzam je to ešte priskoro aj keď za 12 rokov čo sa venujem vábeniu mam privabeného srnca v našej oblasti 17 júla a najneskôr 23 augusta jedným s faktorov ,ktorý ovplyvňujú priebeh a následne začiatok aj koniec ruje je počasie a aj mnoho ďalších ako nad.výška,geografické položenie ,raz krajiny atď.U nás to ešte nezačalo ale podľa predpovedi počasia myslím ,že to začne nasledujúci víkend. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Srncia ruja 2013 (autor: kaso79).

off lukas29, 14.7.2013 o 21:34

ja som včera už prvého pripískal , pomaly to už začína :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Srncia ruja 2013 (autor: kaso79).

off panpriroda, 14.7.2013 o 21:21

neskušal som ani ja už som stretol srnca ktori hladal srnu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Srncia ruja 2013 (autor: kaso79).

off jozef, 14.7.2013 o 19:18

Ved si počkajte,nemusíte prepískať celý revír ešte pred začiatkom... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Srncia ruja 2013 (autor: kaso79).

off LuboT, 14.7.2013 o 19:12

ja som bol vábiť, včera ale žiadna odozva .. privábil som asi len tie komáre ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Srncia ruja 2013 (autor: kaso79).

off keny, 14.7.2013 o 14:08

vcera vecer som si bol sadnut.videl som srnu so srncom pri sebe.srncek sa pasoval s nejakym stromcekom, ale po chvili prisiel iny srnec zahnal ho a zacal obhanat srnu..chodil je poza zadok asi 10 min a potom to vzdal..myslim ze uz to pomaly zacina ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Srncia ruja 2013 (autor: kaso79).

off PoloVlad, 14.7.2013 o 13:48

Ja som už skúšal minulý víkend jemne zavábiť rujnú srnu, bez odozvy. Tento týždeň začali u nás kosiť prvé repky, inak máme len samé kukurice, ale budúci víkend idem znova skúsiť, verím, že sa to dovtedy rozbehne naplno. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off gabriel8, 24.8.2012 o 16:29

Podľa mojich pozorovaní srnčia ruja nebola taká intenzívna ako predošlé roky, a to som skoro každý druhý deň v revíry. Cez minulo mesačnú splň som ich pozoroval v nočných hodinách ako sa naháňajú, takže si myslím, že srnčia ruja vo väčšine prípadoch prebehla v noci. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off MiTo835, 24.8.2012 o 13:57

Na záhorí prebehla srnčia ruja poväčšine v nočných hodinách až sa ovzdušie zchladilo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off kaso79, 21.8.2012 o 12:45

Vdaka za odpovede...sice som musel lustit a predpokladat z miest bydliska, ze kde je to ta ruja u Vas :) ale pohoda... Pokial viem v nasej oblati strelene srnce boli vsetky "vyrujene" - pochudnute z nahanania srn...no ja som bohuzial za mnoho vychadzok nemal sancu pozorovat original ruju tohto roku. Srnce nereagovali na piskanie, a ruja akoby prebehla predcasne ukryto v kukuriciach, v casoch toho umorneho horka...mozno teraz v tom teple sa to este dobieha co sa nestihlo. Ale ako vidim bolo to regionalne. A uz sa tesime na jeleniu ruju :) Vdaka este raz vsetkym za odpovede a radoby monitoring srncej ruje na Slovensku:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off Stoklasa, 21.8.2012 o 11:31

U nás tento rok bola ruja menej intenzívna, ako vlani. Prekvapilo ma, že ešte stále vídať párenie, i keď sa už august blíži ku koncu, zvyčajne ruja končí skôr. Srnce ešte stále veľmi dobre reagujú na vábenie. A nie je problém ešte aj teraz za noci bežne počuť hlas rujnej srny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off Smatan, 8.8.2012 o 14:44

U nás ruja prebieha/ la celkom v pohode .. nakoľko som mala možnosť za pozorované obdobie vidieť zatiaľ páriky, ktoré prejavovali i svoju aktivitu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off kaso79, 8.8.2012 o 14:38

U nas je uz klud...ako keby po ruji. Ani srncie nie je vidno :( zapeklita situacia toho roku v niektorych meistach ako tak citam...niekto ma napady cim to je ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off Rimo, 8.8.2012 o 14:36

No neviem neviem, tohto roku to vyzera nejako divne, ziadna ruja, vcera som videl 4 srny a kazda bola sama, neviem si to vysvetlit zeby bola tak skryta ruja tohto roku? Pritom srncov mame tiez dostatok. Vsak pocasie je dobre... Este ani jeden rok tak nebolo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off FOXMEN, 8.8.2012 o 13:56

U nás (NADMOŘSKÁ VÝŠKA OKOLO 450 - 590 M.N.M.) UŽ POMALU DOZNÍVÁ..STAŘÍ SRNCI UŽ MINULÍ TÝDEN BYLY ODŘÍJENI A DRŽÍ SE POUZE UŽ JEN V KRYTU A ODPOČÍVJÍ.....ZAČÁTKEM TOHOTO TÝDNE UŽ VIDÍM POUZE NEJMLADŠÍ SRNCE KTEŘÍ JSOU STÁLE PŘI CHUTI...V PONDĚLÍ JSEM VIDĚL PALIČKÁŘE KTERÝ BYL V ŘÍJI A HONIL SRNU.......TOTO JSEM VIDĚL POPRVÉ A NEČEKAL JSEM NA NIC....DOMŮ JSME ŠLI SPOLU, JÁ A PALIČKÁŘ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off jozefpetr, 8.8.2012 o 13:45

Cez vikend som skušal vábiť u kamaráta na východe SR a srnec prvej vekovej triedy ktorý sa popásal cca 250 metrov maximalne dvihol po prvom - druhom zavábeni hlavu a to bolo cele. Žiadnu inú srnčiu som nevidel. Počas minulých rokov práve toto bolo obdobie kedy srnce perfektne priskakovali, neviem si to vysvetliť či je už po ruji alebo žeby ešte nezačala? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off Margot, 5.8.2012 o 15:59

U nás v Malých Karpatoch je ruja v plnom prúde,včera som zazrel troch srncov a každý bol už v pätách srny a v neustálom pohybe... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off kaso79, 3.8.2012 o 21:09

Moj nazor je, ze tam kde boli tie strasne horka v polovici jula , mohli niektore srny prebehnut rujnym obdobym, ktore trva dva tri dni, a srnce este nemali nastavene horminy na to...potom sa schladilo a zabrzdilo sa to...Teraz ako je opat teplo, tak sa to snad znova rozbehne ? Parenie prebehne asi kazdy rok, len nie je to take ocividne a pekne rujne predstavenie ake vsetci ocakavame...co vy na to ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off orol, 3.8.2012 o 16:55

Má na dobu párenia vplyv počasie? Výskumy vyvrátili vyslovované názory, že začiatok ruje je závislý od počasia a preto sú neopodstatnené vyjadrenia (pri „Sauwetter – psom počasí) ako napríklad „V tomto roku ruja išla dolu vodou“, alebo „Ruja srnčej zveri vypadla“, apod. Jednoznačne treba povedať: Je jedno či prší, sneží alebo praží slnko: hlavné obdobie ruje v strednej Európe pripadá na koniec júla a začiatok augusta. V podstate asi od 20. júla do 15. augusta a uskutočňuje sa každoročne v rovnakom čase. Totiž, ak by sme si teoreticky predstavili, že by v prírode nasledovali po sebe tri až štyri daždivé letá, potom by srnčia zver bola pred zánikom. Čo sa však v skutočnosti deje: pri zlom počasí páriacu sa srnčiu zver nevidíme, zostáva v krytých častiach revíru a pári sa s vylúčením verejnosti. P.s- krátené, zdroj Ing. Ján Mercl ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off sniper7x57, 3.8.2012 o 14:12

unas sa este nahanaju na vabnicku nereaguju len zodvihnu hlavu poobzeraju sa a venuju sa dalej svojej cinnosti ,,Piestany" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off Brut, 3.8.2012 o 10:56

Dnes som pri Poprade videl v obili ako sa srnec nahánal zo srnou.Ale ešte je to slabé.A na takom mieste kde som to nečakal-asi 200 metrov od Tesca. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off LuboT, 2.8.2012 o 14:47

u nás okres Michalovce - už vídavam páriky, a pred týždňom som videl srnu s mláďaťom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off Rimo, 2.8.2012 o 11:43

No u nas (okres Bardejov) este o ruji ani nechyrujeme. Sudiac podla poslednych vychadzok kedy su srny a srnci poväcsine samostatne, len zriedka vidno nejaky ten parik ruja zacne dost neskoro na nase pomery ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off Lycan, 31.7.2012 o 12:49

Srnce priskakujú na vábničku,naháňanie,hlasné prejavy sŕn.Ruja v plnom prúde asi piaty deň.Nie je problém stretnúť ráno,večer srnčie s prejavmi ruje.Cez deň neviem.Ale je vidieť aj pohyb sŕn so srnčatami.Okres Šala. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off kaso79, 31.7.2012 o 12:08

Tak ja som dnes zazil situaciu, ktoru si neviem vysvetlit. Vybehol srnec, krasny pravidelny chovny sestorak, a hnal pred sebou kus. Sypeli, a nahanali sa ako dva kusy v ruji....ale ked boli na 20 metrov, uvedomil som si, ze nevidim zle, a ten prvy kus, co mala byt srna ma 12 cm jeden paroztek...len taku ihlicu...druha strana nic...gule som nevidel medzi nohami, tak alebo to bola srna s jednym parozkom...alebo ten sestorak bol teply? :D zatial takato ruja...no konec sveta :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off puky, 30.7.2012 o 22:18

Levočské vrchy, severná časť - srnce zatiaľ na vábničku nereagujú, minulého roku som prvého privábil 5. augusta , predpokladám ze tohto roku to bude stejne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off johnturturo, 30.7.2012 o 21:44

Podpoľanie - srnce v pohode priskakujú na vábničku, často vidieť dvojice i trojice (srnec, srna a srnča). To pravé orechové ale bude od 1.8. do 20.8. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off paroha, 30.7.2012 o 13:45

U nás na Liptove je ruja v plnom prúde srnce so srnami vídavám stále nahánačiek som už tiež dosťvidel takže u nás je to poriadna srnčia ruja :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Priebeh srncej ruje 2012 (autor: kaso79).

off operak, 30.7.2012 o 12:57

Viem na čo narážaš :-) Sedím nad príbehom a neviem kde skôr začať :-))Asi tam máte frigídne srny :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-120 z 184 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov