Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem
Chyba! Skúste sa prihlásiť znova a skúste to ešte raz.

Zákon kde motorkári (iné dopr.prostr.) majú zakázaný vstup do lesa? - diskusia

autor: off Nastafa155
pridané: 22.4.2014 15:19

Ahojte,



mohli by ste mi niekto prosim vas poslat link na zakono cestnej doprave, kde sa pise o tom, ze motorkari (ine dopr.prostr.) maju zakazany vstup do lesa (lebo to rusi zver, narusa vysadbu, atd.)



Dakujem :)


počet zobrazení: 14 143
počet hlasov: 1

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off citulik, 24.4.2014 o 14:31

Bolo by načase aby tento problém začala riešiť Slovenská polícia a nie len šikanovať štátotvorný národ na Slovenských cestách pri cestovaní do práce a späť.Mali by sa pozrieť čo sa deje v chránených územiach Slovenska a tam si zarábať na svoje prémie.V nízkych tatrách my prišlo 55 motorkárov cez chránené územie na cestných motorkách zo západnej Európy, Nemci, Rakúšania ,Taliani,tých sa asi boja,keď si môžu robiť na slovenských cestách v chránených územiach čo sa im zachce.Keď má niekto 100 000 eur na motorku tak pokuta 60 eur je pre neho smiešna, ale pre Slováka ktorý drie na slovenských kapitalistov za 400 € mesačne to je likvidačné.V prípade neoprávneného narušenia chráneného územia Slovenskej Republiky by malo nasledovať zhabanie motorového vozidla preto, že ide o úmysel z rozkoše. Skúste to urobiť vy v zahraničí tak sa nedoplatíte.Chytia Vás aj za cenu nasadenia vrtuľníka a podobných prostriedkov ktorých výjazd tiež zaplatíte a možno si posedíte aj v base.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 23

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 78 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off rys2, 19.10.2019 o 12:26

Kup si auto a chod aj ty autom, ma to viac vyhod, ako nevyhod. No a ked budes chciet ist na polovku silou - mocou pesi, tak chod pesi, alebo mas nejaky osobny problem ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on lukas01315, 19.10.2019 o 10:02

Riešia sa furt motorkári.. Koľkí poľovníci chodia na poľovačky na autách.. Keď vezie krmivo prečo nie ale na poľovačku treba chodiť pešo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Galo333, 27.7.2018 o 16:08

Reakcia na príspevok od rudy72, 27.7.2018 o 15:37 :
počúvaj ja už od 14 rokov chodím do lesa a stále chodím tam aj robiť aj fotiť aj kŕmiť čiže asi tak ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rudy72, 27.7.2018 o 15:37

Reakcia na príspevok od Galo333, 27.7.2018 o 12:43 :
Chcel by som sa spýtať Gala333 že kolko tych dlhých rokov robil v lese keď ma len 26.???? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off KriKa, 27.7.2018 o 13:08

Tvoje mudrosti tu budu chybat.Neodchadzaj, prosiiiim.:-(( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mepl, 27.7.2018 o 13:05

Super....pochopil heee ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Galo333, 27.7.2018 o 13:02

Reakcia na príspevok od KriKa, 27.7.2018 o 12:48 :
Krika vieš čo ta takých jak ty už bolo jebem ja na vás a na tu vašu diskusiu nemate to v hlave v poriadku a ty Mepl ochranca nevieš o tom nič čiže držím ti palce s Krikom heee Lovu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mepl, 27.7.2018 o 12:57

Galo je to protiprávne ale kde sa rube lietaju triesky.AK ta prichitia z spz-tku mas priestupok na dlhe mesiace... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off KriKa, 27.7.2018 o 12:48

Ale urobim ;-). Zober stvorkolku, prid k nam a rucim Ti, ze si ju velmi neuzijes. Takych majstrov tu uz bolo... vacsina len raz. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Galo333, 27.7.2018 o 12:47

Reakcia na príspevok od mepl, 27.7.2018 o 12:40 :
Mepl ja záhradu mám ty nemáš a tiež píšeš 2 na 3 ty si ochránar ale čoho vy ste taky mudrucky Mepl aj Krika Ale neviete poriadne mapu ako to funguje ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Galo333, 27.7.2018 o 12:43

Reakcia na príspevok od KriKa, 27.7.2018 o 11:56 :
A ešte jedna vec tam odkiaľ sme my tam bol vojenský obvod to čo tam sa robilo ai nevieš ani predstaviť čo ta zver zažívala a teba trapia paru motorky samozrejme že ani mne sa nepáči keď jazdia po rubanisku po porastoch kde je mladina lebo dlhe roky som robil v lese ale neurobis s tym nič lebo je čo raz viac motorke čiže asi tak ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Galo333, 27.7.2018 o 12:41

Reakcia na príspevok od KriKa, 27.7.2018 o 11:56 :
Krika moja pekná či môj pekný či čo si zač keď si poľovník-cKa alebo milovnicka prírody a píšeš také somarinky ano mal som štvorkolku a viem čo to je keď to prejde po lese ale tak isto aj keď prejde cyklista po lese myslíš že neruší zver sam Mepl skoro prešiel srnca na bicykli a kombajn keď mlati koľko zveri padne toto tá netrápi a chcem by som ta vidieť keby si každú jednu motorku zastavovali držím ti palce ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mepl, 27.7.2018 o 12:40

Krika mas pravdu ale galo333 nema zahradu motorky nesmu jazdiť po lese ...ANI polovnikom ani fotografom sa to nepáči a zwer je vyrusovana sposobuje škody na porastoch ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off KriKa, 27.7.2018 o 11:56

Este nieco. Ja ako vlastnik lesa by som okamzite zrusila najomnu zmluvu pol. zdruzeniu, ktore by sa co len pokusilo ,,dohodnut'' s nejakym motorkarom o jazde po mojom lese.Poniektori tu evidentne nemaju ani potuchy o tom, ku comu pisu...Poslem Ti par stvorkoliek a dohodni si s nimi (obcas) jazdu po TVOJEJ zahrade. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off KriKa, 27.7.2018 o 11:42

Jaaaj, Galo!!! Akym pravom sa ma dohodnut polovnik (najomca reviru) s motorkarom na porusovani zakona? Opity vodic sa moze dohodnut s chodcom (vodic bude mat obcas vypite a chodec obcas prebehne mimo priechod)? Polovnik obcas upytliaci nejakeho chraneneho zivocicha.......ci ako si ptedstavujes tie dohody? Ako pises...motorky stale budu.... a ulohou lesnikov, polovnikov, ochrancov prirody,...je stale proti tomu bojovat (... nymi prostriedkami).Ake dohody, dopekla??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Galo333, 27.7.2018 o 9:45

Reakcia na príspevok od alojz11, 26.7.2018 o 0:31 :
Alojz11 Ano máš úplnú pravdu ako hovoríš všetko je o dohode dobre si to napísal MEPL troška preháňa lebo keď niekto dá za 4 kolku 8 tisíc eura a predsa to je masina na odreagovanie na relax atd.Pozri Motorky tu stále bolí aj budu a jazdiť stále budú po lese a jazdí tam kde žijú a ake maju na to podmienky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on horarstevo, 26.7.2018 o 10:45

Nechapem, ako chcete nejaku dohodu medzi polovnikmi a motorkarmi, oznam v knihe navstev a pod. povysit nad Zakon o lesoch, Zakon o ochrane prirody a krajiny, Cestny zakon??? Akoby som sa so susedom dohodol, ze v case jeho nepritomnosti si na jeho pozemku zastrielam z gulovnice :-).K tej doske len tolko... na hrube vrece patri hruba zaplata. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off astronom, 26.7.2018 o 9:06

mepl. Prečítaj si zákon č. 543/2002 Z. z.Zákon o ochrane prírody a krajiny - začni od § 11. Sú tam uvedené stupne ochrany. Keď si to prečítaš, tak zistíš, že ten tvoj komentár je mimo misu. Do pozornosti ti dám aj zákon č. 326/2005 o lesoch - § 25 Sprístupňovanie lesa a využívanie lesných ciest. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off KriKa, 26.7.2018 o 6:57

Lojzo, netrep o vlkovi a ovciach... Pokial viem, polovnici su jediní, kto za svoj konicek v prirode platí. Vsetci ostatní (cyklisti, turisti, zberaci cohokolvek,...) to maju zadarmo. Ako pises..ak ma niekto 15- 20000 eur na stvorkolku....nech ma aj dalsich 1000 eur, prenajme si kus pola, haldy, strkoviska, bane, ....a tam nech si kosti lame do sytosti. PS. Poznam zopar polovnikov, ktorí podobne ,,dosky" na par dni rozmiestnili a maju klud. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off alojz11, 26.7.2018 o 0:31

mepl, to co si ty napisal je chore, co ak na tu dosku spadne tvoj pribuzny alebo ty?? Tiez nie som nadseny ak sa jazdi po reviry na motorkach/stvorkolkach. Tak ako oni maju zalubu v jazdeni my mame v polovnictve a predsa ked niekto zaplati za stvorkolku 15-20000eur tak predsa nebude jazdit doma po dvore.Vsetko je vec dohody.Nevidim problem ak skupina stvorkolkarov alebo off roadov maju naplanovane prejazd revirom aby to nahlasili PZ min.2dni dopredu ze urceny datum/cas bude prejazd v casti reviru...Ten oznam by bol zalozeny v knihe navstev reviru. To vsetko by bolo urcite za niejakych podmienok(napr.max.1krat mesacne,zakaz jazdy v case rodenia mladat alebo ruje a pod...)Vlk syty aj ovca cela :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pali1, 25.7.2018 o 19:16

mepl,čitaj,vzdelávaj sa,ale preboha neraď,lebo zatiaľ,čo napíšeš,to blud ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mepl, 25.7.2018 o 17:13

Ahoj citulik mas pravdu ,ja mam ten pocit ze na tie motorky niet zakon pokial nema spz-tku moj napad je nabit do dosky klince opevnit do zeme zamaskovat a viac tam nepojde taka motorka je tazka a tlacit ju domou?????? a ked pojdu 3ja o to lepsie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off HighlanderSK, 20.2.2015 o 21:47

Zakonov je dost, problem je len s ich dodrzovanim a vynucovanim. Skus statnu ochranu prirody v sucinnosti s policiou ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off HighlanderSK, 20.2.2015 o 21:45

300/2005 Z.z. TRESTNÝ ZÁKON § 305 Porušovanie ochrany rastlín a živočíchov (1) Kto v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi na ochranu prírody a krajiny alebo so všeobecne záväznými právnymi predpismi na ochranu exemplárov reguláciou obchodu s nimi vo väčšom rozsahu (2) Kto v rozpore so všeobecne záväznými predpismi na ochranu prírody a krajiny alebo so všeobecne záväznými predpismi na úseku lesného hospodárstva neoprávnene jazdí motorovým vozidlom, motorovou trojkolkou, motorovou štvorkolkou, motocyklom alebo skútrom na lesnom alebo poľnohospodárskom pozemku, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.“. 326/2005 Z.z. Z Á K O N z 23. júna 2005 o lesoch § 31 Zákaz niektorých činností d) jazdiť alebo stáť motorovým vozidlom, skútrom, motorovou trojkolkou alebo štvorkolkou mimo vyznačených miest, g) rušiť ticho a pokoj, 8/2009 Z.z. ZÁKON o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov § 4 Povinnosti vodiča (3) Vodič smie motorové vozidlo použiť len na cestách; to neplatí, ak sa motorové vozidlo v súlade s osobitnými predpismi10) použije Zákon o ochrane prírody a krajiny - Zákon č. 543/2002 Z. z. § 13 Druhý stupeň ochrany (CHKO) (1) Na území, na ktorom platí druhý stupeň ochrany, je zakázaný a) vjazd a státie s motorovým vozidlom44) motorovou trojkolkou, motorovou štvorkolkou, snežným skútrom alebo záprahovým vozidlom, najmä vozom, kočom alebo saňami, na pozemky za hranicami zastavaného územia obce mimo diaľnice, cesty a miestnej komunikácie, parkoviska, čerpacej stanice, garáže, továrenského, staničného alebo letištného priestoru, b) vjazd a státie s bicyklom na pozemky za hranicami zastavaného územia obce mimo diaľnice, cesty, miestnej komunikácie, účelovej komunikácie45) a vyznačenej cyklotrasy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off heimdall, 18.2.2015 o 7:55

Mirec 001 mňa by zaujímalo, čo by ste urobili, keby som so štvorkolkou prišiel ja k Vám do záhrady a poriadne si to tam "užil"? Zabúdate vážení štvorkolkári a čo ja viem čo ešte ste na jednu veľmi dôležitú vec...ste na absolútne cudzom pozemku, kde nemáte čo robiť. Ten les p. Mirec, kde sa chodíte zabávať a rušiť zver v jej prirodzenom prostredí totižto niekomu patrí, ale tu sa ukazuje typický zdecimovaný mozog Slováka, ktorý si myslí, že všetko môže a všetko je jeho, ako ho naučil socializmus. Neporovnávajte lesnú techniku, ktorú si pozemkové spoločenstvá najímajú na ťažbu v lese a poľovníkov, ktorý majú nájomnú zmluvu o výkon práva poľovníctva na ich pozemkoch s Vami, čo tam nemáte absolútne čo inak ako pešo na prechádzke hľadať. Fenomén motorkárov treba urýchlene legislatívne riešiť aj za cenu toho, že ku každému incidentu budem volať ako lesná stráž políciu, iná reč na Slováka bohužiaľ neplatí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

on WolfHunter, 18.2.2015 o 7:24

peters nedávno sa tu nadúvalo par týpkov koli lovu lukom...pretoze oni chcú...mozno som na teba vybehol ale polovnictvo by malo mat svoju tvar a iste veci by mali platit...je mi proti srsti dohadovanie v stýle ktoré si opísal vo svojom príspevku 16.2 o 20:49...krosky do lesa nepatria a ani skracovanie si cesty medzi dedinami...les ma byt lesom domov zveri miesto na relax polovný revír...nie jazdná dráha alebo cesty pre auta...na to svaznice nesluzia ... mam pocit ze dnes si do lesa ide kazdy povolit svoj ventil a tak to potom vyzera...ospravedlnujem sa za utok ale dohadujme sa vo vsetkom ale nie v zákone...ten ak nieco zakazuje tak ustupky su prostriedkom na vznikanie chaosu a paradneho príkladu na to aby si každý myslel že ja simožem robit čo chcem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off peters, 17.2.2015 o 23:42

??? Zas nepochopil... :( Ja nemám žiadnu 4 kolku ani nic podobne, ja chodím peši. A môj zadok nechaj na pokoji. Prečo vlastne píšeš taketo veci o mne ked ma nepoznáš? Áno, u nás sme tolerantní a vieme sa vačšinou dohodnúť a s nikým problem nemáme. Vy keď máte tak ho riešte... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 17.2.2015 o 21:35

peters...neprides mi ani ty ani to co tu prezentujes ako normalne...chces sa kochat prirodou tak na nu ber ohlad dvihni svoj lenivy zadok zo štvorkolky a pešo sa prejdi a pokochaj...polovník rešpektuje krehke fungovanie v prírode a neplet tu jablka z hruškami čo všetko sa dá...práve v tom je problem ak je niečo zakazane tak to nerobíme a hotovo...je rozdiel použivat motorove vozdila za učelom a na dobru vec a rzdiel na roztopaš...nemaš 100 rokov aby si sa musel vozit lebo sa cítiš ako pán...takých ako ty je x a rozhodne nám dobre meno nerobíš ked tu skušaš obhajovat akusi toleranciu voči tomu u vás možno u nás nikdy! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peters, 17.2.2015 o 21:05

Ano, a ked to nechápeš tak ti to skúsim napísať takto: niekomu ani tristo zákonov nepomôže aby sa nechoval ako debil, niekto nepotrebuje žiadny zákon aby sa choval ako normálny človek. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 17.2.2015 o 19:18

peters...poslednú vetu myslíš vážne?...ja si myslím že chutky jednotlivca nie su nad prava ostatných...hlavným problemom dnes je to ze si kazdy myslí ze si moze robit co chce kto ma rozum vie ze tak sa nikdy nedopracujeme k poriadku a ani k tomu aby bol les o tom o com ma byt ak chces jazdit tak si jazdi kde to zakon povoluje zeby sa to dalo v lese o tom neviem... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off peters, 17.2.2015 o 9:25

Wolfhunter: co ja ?? Ja som nepísal o bande idiotov z polska co máte u vás. Tam to asi inak ako s polovnou, lesnou strážou a políciou nevyriešite. Ja som písal ze všetko je v ľuďoch a ked sú normálni tak sa dá aj jazdit aj poľovať aj všetko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 17.2.2015 o 6:59

Poniektorý sa fakt už zamyslite...ozaj je to už o tom že tý policajti do lesa musia...včera som volal a budeme robit razie...dovod asi 15 členná skupina besniacich sa poliakov ktorý nám za hpdinku polietali celý chotár krížom krážom....robia to vo dne v noci...výsledok vobec nemáme na zimoviskách zver...krmidla nebrané jadrové nedotknuté...snehu je polmetra ...možme sa posrat...som optimista je iba jedna cesta cez ktoru nám sem lezú a tam by ich šlo odrezat z jednej strany strmina z druhej mladina... Mirec001 a peteres vaša benevolencia nech je výstrahou nám všetkým.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off peters, 16.2.2015 o 20:49

No, tahajte tých policajtov este aj do lesa... To je všetko v ľuďoch. Ked sú normálni tak sa dá aj na kroskách, 4kolkách aj tereňákoch jazdit po lesných cestách normálne. Čo spravím s tým keď som na posede a predomnou prejde auto co si skracuje cestu medzi dedinami lesom? Nič.. Stane sa... Tak isto tam môže/nemôže jazdit ako každý. Polovnik-nepolovník. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lowec, 16.2.2015 o 18:48

Najlepšie je niečo napísať , ale chabosť,slabosť či zbabelosť nespraviť si originál nick... prečo sa niekto hanbí za svoje meno a priezvisko a svoj nazor? Nech žije vykrikovanie spoza zaclony :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Mirec001, 16.2.2015 o 15:49

Budem sa tvarit ze viem o com je tu rec. ja som z tej druhej strany (stvorkolkar). chodim vylucne sam a iba po lesnych cestach , po ktorych chodia lesne stroje a masiny co narobia hluk a bordel za padasiat motorkarov. lesna zver uz asi vie kde ma chodit a kde nie. naposledy som natrafil na male prasence ,ktore lezali na lesnej ceste, tak som pockal kym odisli a tahal som svojou cestou dalej. a este lepsi zazitok bol ked som natrafil na statneho jelena co sa pasol nedaleko pri lesnej ceste, len pozrel na mna a pasol sa dalej, po chilke odisiel v klude prec . vobec nebolo naznaku ze ma paniku a stres. robim mozno co nemam ale i tak sa snazim o maximalnu ohladuplnost , sak to co vidim v lese je nadhera a to na gauci pri telke sa neda zazit. rozhodne neuznavam adrenalinovu jazdu lesom, proti rekreacnej jazde nemam vyhrady , sak vy polovnici jazdite tiez len s autami... kludne mi nalozte , nic konstruktivne sa aj tak nedozviem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off sipik, 7.2.2015 o 22:15

Ja tam idem vykonavat pravo polovnictva a vtedy auto potrebujem. Takze som rad, ze tam jazdit mozem. A jazdim tolko, kolko je nevyhnutne, pomaly, bez dialkovych svetiel, atd... Ostatne prejdem pesi. Ale banda adrenalinovych jazdcov co lieta cez revir tam nerobi nic zmysluplne, len nici zivotne prostredie. Este otazka. Aj stvorkolka je v ponimani tohto zakona motorove vozidlo? Nechce sa mi to hladat... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off namreh, 7.2.2015 o 22:09

Prosím Vás prestante sa tu už ohánať tou políciou.Vám nestačí to ako nás je.. na ceste,ešte ich chcete trepať aj do lesa?Keď ste tam vy autom tak to je paráda.Skúste slušne upozorniť a určite to ten kto tam je zoberie.Pamätajte si jednu vec kto udáva bude udávaný.Vy tu chcete policajný štát všade?Navrhnite Kalinákovi a on s radosťou tých 1300 kontrolných bodov na cestách navýši o ďalších 1000 v lesoch.Prečo je v zákone rovný a rovnejší?Tak tam nechoďte ani Vy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off lowec, 7.2.2015 o 21:49

Pozdravujem Vás .... mi "lesná stráž" sa opierame aj o cest.zákon.. . Línia na úseku cestného zákona Obdobnú líniu ochrany rieši aj novoprijatý zákon č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o cestnej premávke“), ktorý nahrádza doteraz platný zákon č. 315/1996 Z.z. o podmienkach premávky na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov. Nový zákon o cestnej premávke má na území Slovenskej republiky účinnosť od 1.2.2009. Pozornosť je potrebné upriamiť najmä na ustanovenie § 4 ods. 3 zákona o cestnej premávke – povinnosti vodiča. Jeho znenie je nasledovné: (3) Vodič smie motorové vozidlo použiť len na cestách; to neplatí, ak sa motorové vozidlo v súlade s osobitnými predpismi ) použije a. v súvislosti s organizovaným športovým, spoločenským alebo iným verejným podujatím, b. na pôdohospodárske, lesné, údržbárske, stavebné alebo priemyselné práce, c. v súvislosti s výkonom poľovníckeho práva a rybárskeho práva alebo ich kontrolou, d. na záchranné práce, e. na práce vo verejnom záujme, f. na plnenie úloh spojených s ochranou životného prostredia, železničnej dopravy, verejného poriadku, bezpečnosťou štátu a obranou štátu, g. na prepravu do obytného alebo rekreačného zariadenia, h. v súvislosti s kontrolnou, inšpekčnou alebo prieskumnou činnosťou alebo i. v priestore, ktorý nie je verejne prístupný, so súhlasom jeho vlastníka alebo inej oprávnenej osoby. Ustanovenie o zákaze používania motorových vozidiel mimo cesty (okrem zákonných výnimiek) je teda zákaz všeobecný a nerozlišuje, či je konkrétne územie v určitom stupni ochrany podľa zákona o ochrane prírody a krajiny. Národná rada Slovenskej republiky vo svojej dôvodovej správe k prijatému zákonu zdôvodnila uzákonenie takéhoto postupu nasledovne : „Zakazuje sa používať motorové vozidlo na iných miestach než na tých, ktoré sú určené na cestnú premávku s tým, že taxatívne sa vymedzujú výnimky, pre ktoré to neplatí. Týmto opatrením sa sleduje najmä ochrana životného prostredia, kľudu a verejného poriadku v oddychových zónach, ako sú parky, lesy, lúky, vinohrady, poľnohospodárske pozemky a pod.“ Takéto porušenie povinností vodiča podľa zákona o cestnej premávke je teda priestupkom proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky podľa § 22 zákona o priestupkoch. Ich objasňovanie a prejednávanie patrí do pôsobnosti Policajného zboru. Len pre zaujímavosť, v blokovom konaní sa za toto porušenie ukladá pokuta 150 €, v správnom konaní 300 €. Čo dodať záverom. Akékoľvek jazdenie motorovými vozidlami mimo ciest bez právneho dôvodu je v súčasnosti nezákonné. Ak použijete vozidlo mimo cestu a nie ste na území, ktoré patrí do lesného pôdneho fondu alebo tam nie je vyhlásený stupeň ochrany 2 a vyšší, dopúšťate sa dopravného priestupku a môže vám byť uložená pokuta. V prípade, že s vozidlom jazdíte po pozemku v druhom a vyššom stupni ochrany alebo po pozemku, ktorý patrí do lesného pôdneho fondu, formálne sa dopúšťate trestného činu a v tom najhoršom prípade sa vám môže stať, že si posedíte jeden rok v niektorom našom nápravnom zariadení. Hlavný problém nastáva najmä z toho dôvodu, že policajti sa s touto problematikou do uvedenej novelizácie Trestného zákona v podstate nezaoberali. Tým, že takéto konanie bolo povýšené na trestný čin, automaticky sa tieto skutky dostali pod pôsobnosť zákona o Policajnom zbore a tak v podstate v spolupráci dobrovoľných strážcov prírody a členov lesnej stráže polícia bude určite vykonávať v nastávajúcej sezóne policajno bezpečnostné akcie zamerané na túto problematiku tak, ako je to ukladá zákon.....Osobne odporúčam Polovníckej stráži ,lesnej stráži oslovit svoje okresné riaditelstvo PZ a navrhnút im spoločnú akciu zameranú enviro. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Daniel8, 7.2.2015 o 19:14

jedna dobre zorganizovana akcia s policiou by urcite pomohla. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 78 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM