Heming hunting
dnes je utorok,  7. máj 2024,  meniny má Monika/Róbert,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:19,  dnes západ slnka: 19:05
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

8x57 JS, rozptyl - diskusia

autor: off MatoN
pridané: 3.4.2014 15:28

Zdravím Vás, chcel by som sa opýtať tých,čo majú a poľujú s českou guľovnicou "Z" v kalib. 8x57 JS (podotýkam ale, že je v nej nová hlaveň od pána Kunu z ČR) na to, aké majú skúsenosti s vhodným strelivom do nej z pohľadu rozptylu (nie z pohladu účinkov na zver). Ja som zatial skúšal sellier bellot (spce 12,7g), geco plus (12,7g) a rws id classic (12,8g).Najlepší rozptyl troch rán na 100 m. som vsak dosiahol so sellier bellotom. Ďakujem.


počet zobrazení: 12 933
počet hlasov: 0
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off rado100, 10.4.2014 o 7:54

Pri výrobe hlavní, či už trieskovým obrábaním (preťahovaním, pretláčaním), alebo bez trieskovým spôsobom výroby (kovaním na trne) vznikajú na mieste obrábania mikroskopické nerovnosti. Aby sme dosahovali uspokojivý, konzistentný rozptyl musíme tieto nerovnosti odstrániť. Odstraňujú sa dvomi spôsobmi: lapovaním čo by som v domácich podmienkach a bez skúseností neodporúčal a tzv. zabehnutím hlavne. Zabehnutie hlavne je vlastne čistenie hlavne po každom výstrele. Osobne po každom výstrele mechanicky čistím hlaveň pokiaľ nie je biela handrička, alebo odličovací tampón úplne čistý. Potom znavu vystrelím a čistenie opakujem. Po desiatom výstrele použijem chemické očistenie vývrtu. Hlaveň zabehávam dovtedy pokiaľ nie je rozptyl rovnomerný, ale minimálne 50 výstrelov. Nie je to nič ťažké, ale je to náročné na čas. Zabehnutá "vyhladená" hlaveň má veľký vplyv na presnosť nakoľko prietlačný odpor u takejto hlavne je rovnaký pri každom výstrele. Samozrejme aj pri nezabehnutej hlavni môžeme dosahovať slušný rozptyl no určite bude trvať kratšiu dobu ako u hlavní zabehnutých. Do nevyhladených častí novej hlavne sa dostávajú spaliny a tombakový oter ktorý časom vedie k strate presnosti. Aby sme hlaveň udržali v čo najlepšej kondícii čo najdlhšie je čistenie hlavne alfou a omegou. Osobne čistím hlaveň po každej vychádzke vyterákom, alebo "hadom" a po výstreloch čistiacou penou. Hlaveň si to zaslúži a odmení nás výborným rozptylom po dlhú dobu.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 25

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-58 z 58 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off MatoN, 9.4.2014 o 16:32

No za až tak mladého poľovníka sa nepovažujem...zčínal som s otcov guľovnicou a tá v tom čase už zabehnutá bola a poriadne..mal som možnosť poľovať s guľovniciami, ktoré som kúpil ako nové. Moju hlavnú guľovnicu (CZ 550 FS 30.-06.) som kupoval ako novú cca. pred 10 rokmi a nebol som poučený predajcom, že a ako ju "zabehnúť". Vyskúšal som v nej už skoro každé strelivo, čo sa u nás dá kúpiť a nemám pocit, že som jej bez "zabehnutia" nejako uškodil...a čo sa týka skúšania toho streliva tak na 100 m. mi skoro každé jedno išlo do štvorčeka 2X2 cm, čo si myslím, že je pre poľovné účely maximálne postačujúce.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stefa, 9.4.2014 o 15:47

Bleiker, s tým zabehávaním novej hlavne je to asi tak, že väčšina mladých poľovníkov ani nevie čo to je a preto to samozrejme ani nerobí. Vidím tu veľkú medzeru u predajcov, ktorí to mladým kupujúcim pri predaji nevysvetlí. A je to veľká škoda pre ďalší osud novej zbrane. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off MatoN, 8.4.2014 o 21:29

Išlo mi len o to,či to stíha aspoň trochu urobiť hríb aj keď nezasiahnem kosť .Ale však vyskúšam a uvidím ale dik. Lebo ako som to uz písal v spriengfielde sa to správalo ako celoplášť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borza222, 8.4.2014 o 21:12

Tie Nosler sa v osmičke správajú spoľahlivo na ťažké aj ľahšie kusy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MatoN, 8.4.2014 o 19:59

Fero 83 zaujal ma tvoj príspevok,ze strielaš v osmičke S&B Nosler Partition a že to má dobrú ranivosť.Ja som používal v spriengfielde normy s touto strelou ale správalo sa to aj na vysokej pokiaľ som nechytil kosť skoro ako celoplášť.Bolo to dosť tvrdé a zver mi aj dosť odbiehala...preto som prešiel na sako hammerhead 11,7g a pri tom som po dlhom skúšani iného streliva v 30.-06. - tke aj nakoniec zostal a myslím,že aj zostanem ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 5.4.2014 o 8:33

No tak teraz fakt neviem,kto menil hlaven,ono to nie je až tak podstatné,ale ak hlaven aj s vývrtom je od Kunu,tak platí to,čo som napísal a pri dobrom zabehnutí to bude chodit slušne s vačšinou továrenskej munície.Len na to zabehnutie je po 75 výstreloch už dost neskoro. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MatoN, 4.4.2014 o 22:48

:-)) Ale veď uvidíme.Česká hlaveň,české náboje ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 4.4.2014 o 22:26

Ujo Bleiker ,hlaven menil ujo Jozef už vieme že hlaveň ma 9,4 " stúpanie a MatoN niečo s Radom ukuchtime na mieru,pri troche šťastia mu to bude lietať aj do predu :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hyperon, 4.4.2014 o 21:57

napis do diskusie, aj ostatnym sa to moze hodit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MatoN, 4.4.2014 o 21:55

ZdravímŤa Bleiker. Puškár mi ohľadom "zabehnutia" nič nevysvetlil ...je s nej vystrelených cca. 40 ks S&B,20 ks Geco a 15 ks RWS, ako som ju prebral po výmene hlavne.Po každom strieľaní som hlaveň riadne vyčistil..takze uvidím ale bol by som veľmi rád, keby si mal pravdu..ak ťa to neotravuje a budeš mať čas tak by som bol rád keby si mi o tom zabehnutí čo si písal niečo napísal buď na e-mail alebo sem do diskusie .Ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off BLEIKER, 4.4.2014 o 19:05

Som prevedčený o tom ,že nič netreba skúšat.Hlaven od tohoto pána treba v prvom rade riadne "zabehnút".Po cca 80-100 ranách sa určite výsledky dostavia-osobné praktické skusenosti,aj ked nie s mojimi zbranami.Ale pod pojmom zabehnut netreba chapat,že po iba obyčajnom vystrielaní cca 100rán s čistením po 20 ranách sa výsledky zlepšia-ale to ti daný puškár určite vysvetlil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 4.4.2014 o 13:55

skús toto odkaz tá vľavo, vpravo je RWS EVO Green tie sú tam dve a v strede je hammerhead z pevných mieridiel. Strieľané u Fraňa puška AZ 1900 8x57 JS puškohľad leupold VXr 3-9x50 8x57 JS, rozptyl - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off MatoN, 4.4.2014 o 9:35

Keď budem mať čas určite vyskúšam normu (vulkán) a SB (Nosler Partition). To Sako Hamerhead (13 g. tuším) ma ale moc neoslovilo vzahľadom na údaje uvádzane k nemu výrobcom. Používam ho ale v spriengfielde a nedám naň v tejto puške a ráži dopustiť :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fero83, 4.4.2014 o 8:26

vyskúšaj SB so strelou Nosler Partition 12,96 g. Vyvážené, pomalé strelivo s vynikajúcim rozptylom a perfektná ranivosť pri love. používam v 7x64 a tiež 8x57 JS. Keby bolo aj v 6,5x57 R určite použijem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vivatvikend, 4.4.2014 o 2:58

Vyskusaj este strelivo Sako alebo Norma ze co to spravi ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MatoN, 3.4.2014 o 16:39

Pre ilustráciu dávam aj foto terča. 8x57 JS, rozptyl - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MatoN, 3.4.2014 o 15:40

Len pre doplneie, a aby som sa vyhol zbytočným diskusiám a polemikám, guľovnica bola skúšaná na strelnici u pána Fraňa v NR, strieľal z nej aj zamestnanec, ktorý nastreľuje pušky, je na nej násuvná (myslím že kvalitná) oceľová montáž a optika meopta 1,5 - 42 RD, z pušky bolo samozrejme strieľné v nastreľovacom stojane... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 41-58 z 58 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM