Heming hunting
dnes je sobota,  27. apríl 2024,  meniny má Jaroslav,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:36,  dnes západ slnka: 18:51
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

8x57 JS, rozptyl - diskusia

autor: off MatoN
pridané: 3.4.2014 15:28

Zdravím Vás, chcel by som sa opýtať tých,čo majú a poľujú s českou guľovnicou "Z" v kalib. 8x57 JS (podotýkam ale, že je v nej nová hlaveň od pána Kunu z ČR) na to, aké majú skúsenosti s vhodným strelivom do nej z pohľadu rozptylu (nie z pohladu účinkov na zver). Ja som zatial skúšal sellier bellot (spce 12,7g), geco plus (12,7g) a rws id classic (12,8g).Najlepší rozptyl troch rán na 100 m. som vsak dosiahol so sellier bellotom. Ďakujem.


počet zobrazení: 12 890
počet hlasov: 0
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off rado100, 10.4.2014 o 7:54

Pri výrobe hlavní, či už trieskovým obrábaním (preťahovaním, pretláčaním), alebo bez trieskovým spôsobom výroby (kovaním na trne) vznikajú na mieste obrábania mikroskopické nerovnosti. Aby sme dosahovali uspokojivý, konzistentný rozptyl musíme tieto nerovnosti odstrániť. Odstraňujú sa dvomi spôsobmi: lapovaním čo by som v domácich podmienkach a bez skúseností neodporúčal a tzv. zabehnutím hlavne. Zabehnutie hlavne je vlastne čistenie hlavne po každom výstrele. Osobne po každom výstrele mechanicky čistím hlaveň pokiaľ nie je biela handrička, alebo odličovací tampón úplne čistý. Potom znavu vystrelím a čistenie opakujem. Po desiatom výstrele použijem chemické očistenie vývrtu. Hlaveň zabehávam dovtedy pokiaľ nie je rozptyl rovnomerný, ale minimálne 50 výstrelov. Nie je to nič ťažké, ale je to náročné na čas. Zabehnutá "vyhladená" hlaveň má veľký vplyv na presnosť nakoľko prietlačný odpor u takejto hlavne je rovnaký pri každom výstrele. Samozrejme aj pri nezabehnutej hlavni môžeme dosahovať slušný rozptyl no určite bude trvať kratšiu dobu ako u hlavní zabehnutých. Do nevyhladených častí novej hlavne sa dostávajú spaliny a tombakový oter ktorý časom vedie k strate presnosti. Aby sme hlaveň udržali v čo najlepšej kondícii čo najdlhšie je čistenie hlavne alfou a omegou. Osobne čistím hlaveň po každej vychádzke vyterákom, alebo "hadom" a po výstreloch čistiacou penou. Hlaveň si to zaslúži a odmení nás výborným rozptylom po dlhú dobu.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 25

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 58 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off millos, 29.4.2014 o 19:11

Bleiker: sakra a co tym Cechom tie hlavne zacarovali? Akoby v LW triedili zakaznikov...je to drahy spas na riskovanie. Ved nie su jediny vyrobca, kupim inde. Ta 6,5 bude taky balzam na moje plece ...a dostupnost komponentov na prebijanie vela...a o vybornych balistickych hodnotach tejto raze sa uz popisalo dost...uz nebudem asi spekulovat. Poskladam si to. A ked vystrielam hlaven 300wm, tak tam asi nalozim 7mmRUM...ta mi pije krv uz dlho. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off BLEIKER, 29.4.2014 o 7:50

Milos-veeelmi dobre a mudro premyšlaš,lebo tych argumentov pre tu 6,5-ku je ešte daleko viac-ved vieš..A čo sa tyka tej tvojej LW,asi si chytil jednu z poslednych poctivych kusov,pred dvomi rokmi to už len strielalo dopredu-nič viac. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off millos, 29.4.2014 o 0:18

Bleiker: ja uz asi tiez LW nebudem davat, aj ked mi tato slape vyborne...mam ju tam zalozenu presne 3 roky. Po tych kritikach, co pocuvam, by mi ju Ludo ani nedal. Len skoda, ze Krieger ma len 660mm, chcel som 720mm, preto som zvolil Lilja. Keby mu poslali dlhsie, ani nevaham. A ta Lilja je za 440libier, ale este rozmyslam zobrat od A.Bixna tiez hlavnovinu...stale je to v stadiu vahania. A kaliber tiez. 6,5x55, 7mmWSM...rozhodujem sa. Ale asi 6,5, kvoli tlakom, teplote, zivotnosti... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 28.4.2014 o 19:23

miloš-prečo asi prešiel od LW ku KRIEGER?Prečo od LW odišiel Rossler?To nie je problém Slovenska,ale východnej Europy.Neviem ,kedy Ti tú hlaven osadzal,ale mne už nechcel pred 2 rokmi v 6mmBR,a preto,lebo velmi dobre pozná moje požiadavky a hned mi vysvetlil,že nieže by nechcel,ale jednoducho to nebude ono.Lilja od neho v 22LR lieta suprovo našej paraolympijskej vítazke a 243- práve Tebou spomínaný KRIEGER-nekutočne aj s fabrickým strelivom.Ani na VC Europy minulý rok som nepočul jedno jediné slovo chvály na LW-tolko moje info a skusenosti.Rozhodne by som hlaven od Walthra v súčasnej dobe na iné účely ako polovné nedal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off millos, 28.4.2014 o 17:12

tkovanovic: nikto nemôže povedať, že aký je najlepší kaliber, pred pár rokmi sa veľa ľudí stretávalo s názorom, že najlepší kaliber je ako píšeš 8x57 a samozrejme Zeiss 4x32, s tým môžeš capnúť po diviakovi aj do húštiny a tá ťažká strela tadiaľ prejde...lenže vtedy, za onoho režimu boli obmedzené možnosti,guľovnicu po nejakom čase od poľov.skúšok...a dalo sa kúpiť väčšinou len 7x64, 8x57, 7x57, 30-06, nevravím že sú to zlé ráže, práve naopak, ale je veľa novších ráži, modernejších...napr.pomaličky sa tlačia do popredia vynikajúce short-magnumy alebo ultra-magnumy. Ja zastávam názor, že keď poľovník neprebíja, tak by si mal kúpiť pušku, pokiaľ mu financie dosahujú len na jednu, nejakú ráž, kde je na výber široký sortiment streliva,cenovo dostupné...a keď prebíjam, tak by som sa hral so short-magnumami, ale to je osobný názor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off millos, 28.4.2014 o 16:53

Bleiker: Mne Ludo osádzal ťažkú hlaveň od Loth.Walt. do pušky,mám z nej strelených okolo 1300rán, ja na tú hlaveň nemôžem nič zlé povedat, Česi na súťažiach mi hovoria, že ich veselo kupujú a strieľa im to jednou dierou. A umiestňujú sa medajlovo. Tu je foto z mojej hlavne: na 100m - 12 rán, v strede čierneho štvorca bol štvorček 10x10mm:odkaz a druhé 10 rán na 1000m, šedý stred terča je priemer 60cm: odkaz, z 300win.mag.Mne to strieľa neskutočne dobre, samozrejme s ofrézovanými nábojnicami, s OAL-om zmeraným na plus,mínus dve stotiny milimetra,ďalej s dokonale upravenými nábojnicami... a trošku to trvalo, kým som tú pušku naučil strielať do tejto presnosti pri vysokej rýchlosti 912m/s so strelou 208gr ťažkou... Viem, že mu prišli nejaké hlavne a rozhadzovalo to, videl som jednu, tak prestal od nich brať, rozumný puškár by to urobil tiež, aby si nepokazil meno a samozrejme nemecká nadutosť, neuznali mu reklamáciu. Fakt neviem, či na Slovensko posielajú iba odpad v poslednej dobe. Teraz má Ludo špičkový Krieger,ja som naň čakal 1,5roka veď si idem zase skladať novú pušku a samozrejme hlaveň bude osádzať a dolaďovať on. Alebo kúpim hlavňovinu z Anglicka, je to voľný predaj, s požadovaným diametrom, teraz má dobrú cenu zn.Lilja a dám si tam narezať komoru...to už prekonzultujem s puškárom a zvolíme "najpresnejšiu" cestu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tkovanic, 28.4.2014 o 15:25

urssus máš pravdu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 28.4.2014 o 15:20

Podľa mňa nie je žiadny kaliber najlepší alebo najhorší. V dnešnej dobe je podľa mňa prvoradé strelivo až potom kaliber. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tkovanic, 28.4.2014 o 13:53

Podľa mňa je kaliber 8x57 najlepší.Aj ja plánujem kúpiť guľu v tomto kalibri.30-06 sa mi zdá podľa mojich skúseností dosť silný a rýchli ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 27.4.2014 o 19:43

Miloš-Remeník úplne odstúpil od spolupráce s LW,to čo posielali do našich končín nemalo s hlavnou nič spoločné,ak to nebude priamym zadaním s F.Waltherom a poslaním puškárovi,tak bude výsledok ešte horší. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off millos, 26.4.2014 o 20:02

Takže, rozptyl a chyba odhalená, ako som predpokladal, zle urobená komora v novej hlavni, vlastne prechodový kužeľ. Možno by Matovi pomohlo natiahnúť OAL náboja ku drážkam na nejakých 0,5-0,8mm, nie je problém to odmerať, už mu ostáva len ticho dúfať, že sa puškár nesekol veľmi, ale keď si dávam osádzať hlaveň a robiť komoru, tak to má byť urobené poriadne. Nie takto to zachraňovať prebíjaným strelivom, možno to bude dlhé a nepomôže to.Kedže si Mato neprebíja, tak to nie je riešenie...vyladiť dobrú navážku, aby sedela puške, sa nedá s piatimi nábojmi...treba sa s tým pohrať, nech to strieľa presne. Ja by som to riešil reklamáciou a dať to urobiť inde. Alebo kúpiť nakomorovanú hlaveň Loth.Walther cez puškára a osadiť to. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off millos, 19.4.2014 o 21:17

Rado100: chemicky cisti hlaven malokto, lebo kupit dobry vyterak, dobry boreguide,, forrest a roblu tiez nepozna kazdy,samozrejme k tomu nejaky dobry olej...lebo najdu sa aj machri, co cistia a konzervuju s WD40. Co sa tyka presnosti, zalezi a od komponentov, ja zastavam nazor, ze dobremu puskarovi,ktory ide komorovat, by nemali chybat v dielni vystruzniky zn. Manson. Je velakrat potvrdene, ze hlaven po prekomorovani striela lepsie ako ked pride od vyrobcu original nakomorovana. Ani sa necudujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off BLEIKER, 19.4.2014 o 10:43

Ospravedlnujem sa ,neber to ako útok,aj ked z tvojich príspevkov som nevedel dedukovat,že diviakov na 150m nestrielaš.Ja som sa len tak cez písmenká zamyslel,nič iné v tom nehladaj.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off uhrineki, 19.4.2014 o 7:18

BLEIKER, ja som nepísal že strieľam diviakov na 150 metrov. Ale že strieľam zverinu max do 150 metrov. A tak tiež som napísal že pokiaľ si nie som istý dobre zacielenou ranou tak nestriľam. Asi si ten môj príspevok čítal po svojom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off uhrineki, 19.4.2014 o 6:50

MatoN, keď chceš používať aj iné strelivo tak ti neostáva nič inšie ako tú komoru urobiť tak ako má byť. Žiadna sranda. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off BLEIKER, 18.4.2014 o 18:43

uhrineki-a práve tomu sa ja divím,netvrdím,že to nie je možné,nakolko konštrukcia strely spolu s jej hmotnostou robí svoje,ale strela už v 100m nemá rýchlost na to,aby vznikol hydrošok.U čiernej je predpoklad odovzdania energie,ale ked si vybavím niekedy až neuveritelnú vitalitu tejto zveri,tak je to zaujímavé,že to tak funguje.Zvlášt pri vzdialenostiach nad 100m. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off MatoN, 18.4.2014 o 16:43

Uhrineki ja mám problém ale v niečom úplne inom ...dosť mi tu pomohli aj niektorí chalani z fóra.Mam v tej puške novú hlaveň ale zle urobenú komoru..a v podstate jediné čo mi z tej pušky strieľa s uspokojivým rozptylom je S&B 12,7g spce. Inak do 8x57js je to najdlhší náboj z ôsmich (sako,hornady,rws,geco,....),čo som skúšal,má celkovú dĺžku 78,1 mm.Strižná hrana má pri tom ešte niečo okolo 8,1 mm,čo sa týka priemeru...takže aj preto mi to pri zle nakomorovanej hlavni strieľa s najlepším rozptylom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off uhrineki, 18.4.2014 o 16:21

Ešte som zabudol napísať že mi zver neodbieha, len urobí pár krokov. Hlavne diviačia zver. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off uhrineki, 18.4.2014 o 16:18

Strielam max do 150 metrov. Mne to stačí. Tak mám aj nastrelenú zbraň. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 18.4.2014 o 13:23

uhrineki-ak by majitelovi viaceré druhy streliva strielali s rozptylom napr.5cm,tak to može byt aj strelcom,ale ak z hlavne jedno strelivo chodí a druhé nie,tak to strelcom nebude.Nechcem chytat za slovíčka,ale u mna do 5 metrov nie je v ohni.Jasné,že je to aj o strelcovi,ale ked bude mat blbú strelu,tak to velká sláva nebude.Inak 9 ks je už nejaká vzorka a ak ti to funguje ako píšeš,tak si našiel optimum,zrejme ale na daleko nestrielaš,inak by tie odbehy neabsentovali. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off uhrineki, 18.4.2014 o 13:13

Záleží čo tým chceš strieľať, na srnčiu a škodnú to nedoporučujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stefa, 18.4.2014 o 11:34

A nie je 13 g strela ťažká pre tento kaliber? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off uhrineki, 18.4.2014 o 10:32

Ja mám celopažbenú guľovnicu Zetku z dĺžkou hlavne 52 cm. Preto že opravujem zbrane na živnosť tak som z tej zbrane vystrieľal snaď všetky druhy streliva a môžem povedať že na 100 m som tam nevidel skoro žiaden rozdiel. Niektoré pošli nižšie a niektoré vyšiie,do ľava a lebo do prava ale rozptyl bol asi ako vrchnák od minerálky. Mám pôvodnú hlaveň z ktorej bolo vystrieľane niekoľko stoviek streliva(súdim podľa stavu vývrtu, lesk by ste hľadali ťažko) a stále je presná. Pušku mám nastrelenú na strelivo SAKO HammerHead 13gr. Strelivo SB 12,7 gr. mi ide o dva cm. vyššie, ale vtej isté rovine. Pre strelivo SAKO som sa rozhodol preto, že my to strelivo vyhovuje, strelil som stým srelivom 9 ks. zveri a všetko zostalo v ohni v kruhu 5 metrov. Podľa mňa je to aj o strelcovi nie len o strelive. Pokiaľ nemám istotu, nestrieľam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off MatoN, 11.4.2014 o 15:57

Prepač Fero ale nejako mi to neprešlo celé .Len som ti chcel napísať že bratova 7x64 (cz 550 fs) sa správa tak isto.Skúšali sme v nej uz viacero streliva s rovnakou gramážou a rozptyl napr. pri saku, norme,s&b skoro rovnaký a výška tiež..inak čo sa týka presnosti a diera v diere so s&b. Dnes som mal možnosť na strelnici vydieť u pána Fraňa nastrel na 100 m. s guľovnice sauer 8x57js so strelivom s&b nosler patrition.na terč bolo strelených 5rán a v terči bola len jedna veľká diera...takže neviem.Strelivo malo byť továrenské .A co sa tých účinkov týka tak zasa poznám osobne jedného chlapa,s ktorým poľujem.z guľovnice steyr manlicher 8x57js strieľa len s&b spce 12,7 g. a cez sezónu uloví toho naozaj dosť..je s ním spokojný.strieľa s tým všetko,najme vysokú a diviaky a co som mal možnosť vidieť tak nejako extra to nepodlieva a vystrel nemá žiadne tragické devastačné účinky .. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off MatoN, 11.4.2014 o 15:44

Už Rado ani nič nejdem riešiť,tá balistika v tabuľkách,rýchlosť a energia nie az tak najhoršia (samozrejme tak to uvádza výrobca).Podľa toho čo píšu tak ten český s&b s noslerom je na tom lepšie ako norma alebo sako... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 11.4.2014 o 15:23

MatoN ak ti ide Nosler Partition od S&B na sto metrov skoro diera do diery, tak nič nerieš s touto strelou budeš spokojný. A niekedy trošku podlaborovaná strela nie je na škodu ale skôr naopak. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off MatoN, 11.4.2014 o 14:48

Fero brat má tiež 7x64 ale CZ 550 FS,takzě v porovnaní s Tvojim sauerom je o tú triedu nižšie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 11.4.2014 o 13:54

Pod SB myslis Selier Bellot? Zabavnu pyrotechniku z Vlašimi? Ak uz s tym chce niekto dierkovat papier, prosim, ale pouzivat to na lov je nerozum. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on fero83, 11.4.2014 o 13:31

Zaujímavé. Ten Nosler os SB je podľa mojich skúseností tiež super. Už treba vyskúšať v prAxi. Inak zaujímavé, že čo hlaveň to iné správanie. Ja Nosler a Geco TM v 7x64 na rovnaké miesto na 100 m a s minimálnym rozptylom. Puška SAUER 202. Ja si myslím, že SB je pre poľovnícke účely super. SPCE zastavuje a NSR nepodlieva až tak. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MatoN, 11.4.2014 o 11:52

Takže čo sa týka rozptylu tak najlepšie som nastrieľal so S&B (spce 12,7g a nosler patrition 12,96g).Ten nosler skoro diera v diere na 100m. Potom sako hammerhead (13g),Rozptyl asi do 3 cm na 100m.Tretie bolo geco (TM) potom hornady (tuším 12,7g) a najhoršie ako som už písal geco plus a rws id classic. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MatoN, 10.4.2014 o 23:50

Zaujímavé čítanie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off SIAD, 10.4.2014 o 20:09

odkaz, pre tých ktorých to zaujíma ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off MatoN, 10.4.2014 o 19:57

Ďakujem obidvom za cenné rady nám všetkým a teší ma, že táto diskusia priniesla aspoň takýto osoch pre mnohých, čo o "zabehávaní" novej hlavne nemali ani šajnu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 10.4.2014 o 18:56

Chcem takto verejne podakovat-rado100-že si na rozdiel odo mna našiel čas a vysvetlil túto problematiku.Mal som to totiž urobit ja,nakolko som načal túto špecifickú oblast,ale momentálne fakt nestíham.Len doplním,že si treba uvedomit,že pri použití tohoto postupu ovela viacej človek čistí ako striela a to býva pri novej zbrani dost problém-čo si budeme nahovárat.Preto sa vždy len pousmejem,ked vidím,ako tu mnohí dávajú sústrely "až"3 rán z novej hlavne a robia z toho neviem čo.Okrem už spomenutých aspektov treba mat na pamati,že hlaven nie je čistá po výstrele,ked sa tam už nenachádzajú splodiny ,ale ak tam už nie sú zvyšky tombaku.Preto treba vždy používat účinnú chémiu,ktorá tento tombak odstráni spolu s kvalitným vyterákom-napr.RETZ.DALEJ PO VýSTRELE TREBA V PRVOM RADE NECHAT HLAVEN VYCHLADNúT A Až POTOM PRISTUPIT K čISTENIU!Toto samozrejme zvyšuje dobu strávenú na strelnici čistením a tak prvé dni sa striela velmi velmi málo.Po vyčistení chémiou -napr.smradoch ROBLA SOLO MIL použijem na vytretie hlavne biele patche natočené na "trn"a čistím tak dlho,až zmizne modrý nádych-tombak.So zvyšujúcim počtom rán je krásne vidiet,že hlaven treba čistit stále menej a menej a po cca 30ranách si už dovolím strielat po 2 ranách.Takto postupne zvyšujem počet rán,končím,ked sa dostanem na počet rán 5.Vtedy je hlaven slušne zabehnutá.Verím,že polovica už prestala čítat,další len neveriacky krutia hlavou no a tí čo zostali,tak im nezávidím-je to štreka.Chce to velké premáhanie a pevné nervy.Ale hlaven vám to vráti,predovšetkým ovela lahším čistením a životnostou,nakolko sa ten bordel nezapečie do mikrotrhlín,ktoré každá nová kovaná hlaven má.Presnost teoreticky by tiež mala byt lepšia,ale toto nechcem tvrdit- nakolko to nemám overené a prakticky sa to ani nedá,aj keby boli použité dve nové hlavne od toho istého výrobcu z jednej série. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off MatoN, 10.4.2014 o 14:20

Podľa toho čo som si prečítal na stránke pána Kunu tak hlaveň,ktorú mi vkladal puškár mala byť lapovaná.Resp. hlavne od tohto pána by mali byť lapované. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 10.4.2014 o 8:13

Kiez by si toto napisal tak pred mesiacom :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 10.4.2014 o 7:54

Pri výrobe hlavní, či už trieskovým obrábaním (preťahovaním, pretláčaním), alebo bez trieskovým spôsobom výroby (kovaním na trne) vznikajú na mieste obrábania mikroskopické nerovnosti. Aby sme dosahovali uspokojivý, konzistentný rozptyl musíme tieto nerovnosti odstrániť. Odstraňujú sa dvomi spôsobmi: lapovaním čo by som v domácich podmienkach a bez skúseností neodporúčal a tzv. zabehnutím hlavne. Zabehnutie hlavne je vlastne čistenie hlavne po každom výstrele. Osobne po každom výstrele mechanicky čistím hlaveň pokiaľ nie je biela handrička, alebo odličovací tampón úplne čistý. Potom znavu vystrelím a čistenie opakujem. Po desiatom výstrele použijem chemické očistenie vývrtu. Hlaveň zabehávam dovtedy pokiaľ nie je rozptyl rovnomerný, ale minimálne 50 výstrelov. Nie je to nič ťažké, ale je to náročné na čas. Zabehnutá "vyhladená" hlaveň má veľký vplyv na presnosť nakoľko prietlačný odpor u takejto hlavne je rovnaký pri každom výstrele. Samozrejme aj pri nezabehnutej hlavni môžeme dosahovať slušný rozptyl no určite bude trvať kratšiu dobu ako u hlavní zabehnutých. Do nevyhladených častí novej hlavne sa dostávajú spaliny a tombakový oter ktorý časom vedie k strate presnosti. Aby sme hlaveň udržali v čo najlepšej kondícii čo najdlhšie je čistenie hlavne alfou a omegou. Osobne čistím hlaveň po každej vychádzke vyterákom, alebo "hadom" a po výstreloch čistiacou penou. Hlaveň si to zaslúži a odmení nás výborným rozptylom po dlhú dobu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 25

off urssus, 9.4.2014 o 19:10

to zabehavanie gulovnice by ma tiez zaujimalo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 9.4.2014 o 18:03

stefa -máš pravdu,len sa obávam,že to nevedia ani predajcovia,pokial som strielal so zbraní s lapovanými hlavnami tiež ma to velmi netrápilo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off sumcar, 9.4.2014 o 16:38

velmi rad by som si nehcal poradit ako treba zabehnut gulovnicu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 58 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov