Heming hunting
dnes je piatok,  17. máj 2024,  meniny má Gizela,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:06,  dnes západ slnka: 19:19
Kniha návštev revíru - online manažér revíru

Absolútne maximálna vzdialenosť streľby - diskusia

autor: off borgeo
pridané: 21.3.2014 13:01

Zaujímalo by ma, aká je absolútne maximálna vzdialenosť pre zodpovednú streľbu na raticovú zver. Sem môžte vkladať svoje príspevky, na akú najväčšiu vzdialenosť ste potiahli spúšť, s akou výbavou a s akým výsledkom.


počet zobrazení: 15 993
počet hlasov: 3
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off pepies, 21.3.2014 o 15:08

Nejako mi nedochadza zmysel tejto diskusie. Ten ktorý dokáže zodpovedne strelit na 200m a viac ti tu nenapíše lebo by ho tu zožrali.Jedine v čom ta mozem uistiť že takych ľudí je na tejto stránke veľa,ktorí začínajú tam kde vetšina končí.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 37

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-113 z 113 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off borgeo, 23.3.2014 o 15:26

Ano, preto som mu aj dal hlas. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tkovanic, 23.3.2014 o 15:16

Myslým,že Stagkstalker to povedal jednoznačne ako to je a ako to má byť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borgeo, 23.3.2014 o 15:14

Myslel, som, ze zo zadania temy je zrejme, kam som smeroval, ale asi nie. Tak aby sme sa nepohybovali niekde vo vseobecnej rovine, tak doplnim zadanie diskusie: "Aka je PRE VAS absolutne maximalna vzdialenost..." ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borgeo, 23.3.2014 o 14:55

Pepies, Cagi, myslim ze nie je treba v tomto vlakne nic prekomplikovavat. Ano, keby som chcel vediet, kto si co moze dovolit s tym ktorym kalibrom, pozriem si balisticku tabulku. To ale nebolo cielom. Chcel som, aby sa tu chalani podelili so svojimi zazitkami, na aku navacsiu vzdialenost si trufli vystrelit, s akym vybavenim a s akym vysledkom. To je vvsetko. Preto poznamky typu "tema je zbytocna" a "nedochadza mi zmysel tejto diskusie" a pod nie su na mieste. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off hunter2, 22.3.2014 o 11:13

Mám uloveného jeleňa na 280m z rozkladacej palice. Jeleň zostal v ohni. Bol to sanitárny odstrel kaliberom 7x64 nastrelená na 150m.Za normalnej okolnosti takto nestrieľam, max.150m. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stagstalker, 22.3.2014 o 9:26

Rad si strelim na vacsiu vzdialenost, najma na lisku, skodnu a na strelnici. Ale aj tak ma najviac potesi, pokial si v lese na postriezke dokazem sadnut tak, ze mi zver pride "do rany", alebo ak kracam lesom k urcitym miestam, kde vnutorne zver predpokladam a ona tam je, pricom sa k nej dostanem na 50-80m. Vtedy sa citim ako, lovec- polovnik a o tom to ma byt, bez ohladu na rozdiel vybavy dnesnej a vybavy starych otcov. 80-100m je pohodovy ideal, aj lov aj zazitok z rany. Long range strelbu na zver sme si priniesli spoza velkej mlaky, ale treba si uvedomit, ze lov, ktory pozostava najma z presnej strelby, vypoctov a dobrej vybavy a nie zo sledovania vetra, opatrneho pohybu a znalosti zvykov zveri je skor sportova zalezitost ako polovnictvo. Preto ma pre niekoho caro lahka, elegantna jednuska. Pomaly benchrestovu zbran s vykonnou optikou a dvojnozkou by sa mi po lese vlacit veru nechcelo. Na druhej strane, mam so standartnou vybavou par zasahov nad 200m, myslim, ze strelbou na taku vzdialenost pokryjem 95% slovenskych revirov. A pokial sa nedostanem k zveri ktoru chcem ulovit pod 300m...tak potom ma mozno pravo prezit :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 18

off namreh, 22.3.2014 o 7:05

Na odľahčenie témy.Keď si tam predstavím jedného obľúbeného politika tak by som šľahol aj na 600 metrov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 13

off tkovanic, 22.3.2014 o 4:39

U mňa je poľovnícka vzdialenosť vždy tá,na ktorú zver správne rozoznám a som si istý na čo strielam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off cagi, 21.3.2014 o 23:25

Presne tak, kazdy si musi zodpovedat sam za seba. Ale ako? Ja to robim tak ako som uviedol o par riadkov nizsie.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 21.3.2014 o 23:17

Suhlasim jednoduche to nie je lebo pokles strely na vacsie vzdialenosti nie je vsetko..... preto je tazko povedat kolko je ta max vzdialenost je to individualne, zalezi od schopnsti ale aj od momentalneho rozpolozenia....tu otazku si musi kazdy zodpovedat zodpovedne sam... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cagi, 21.3.2014 o 23:07

Jasne Motaq, mas pravdu, ale to sa stale tocime dokola. Cize ak by sme mali technicky dokonale zodpovedat na polozenu otazku, tak povieme nech si Borgeo pozrie balisticke tabulky konktetnych kalibrov a je to vybavene. Lenze vsetci vieme ze ono to tak jednoduche ani zdaleka nieje... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 21.3.2014 o 22:59

Cagi nik tu nebagatelizoval zvyky starych otcov, ale opat je to o tom aku mas vystroj, je rozdiel posudzovat srnca s dalekohladom dekarem 10x50 z produkcie DDR ( co bol na svoju dobu slusny dalekohlad) a s monokularom napr od swara so zvacsenim 60x..... a zase sme pri tom istom, niekto to tu uz pisal, ked niekto pozna zver v reviry a ma ju oboznanu (skusenost z madarska) tak ti aj na 200m dokaze relativne rychlo pri pohlade cez kvalitnu optiku povedat ci je to ten spravny kus.... ale je to ako to tu bolo uz viac krat povedane zodpovednost a musi vediet posudit na co si trufa.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cagi, 21.3.2014 o 22:38

Pepies, mas moj hlas zato ze toto je totalne nezmyselna tema, hoci tu diskutujuci uviedli niekolko kvalitnych prispevkov. Je to presne tak akoby sme sa pytali ktore vino je najlepsie. Niekto nevypije take co stoji menej ako 30 Eur flasa a iny si pochuti aj na Nitrianskom Kniezati. Borgeo, odpovedal by som Ti takto: Max. zodpovedna vzdialenost na raticovu zver je taka, na ktoru dokaze ten ktory konkretny polovnik so svojou zbranou vystrelit aspon 5 za sebou iducich ran s rozptylom max. 6cm. A este par postrehov k polovnickej vzdialenosti. Nijak by som nebagatelizoval mudre zvyky starych otcov. Sice suhlasim v tomto s Turbiakom ze sucasne technicke vybavenie s patricnym treningom umoznuje presne strielat aj povedzme na 500m; ale povedzme si uprimne: kto z nas "zodpovedne" precita srnca na viac ako 200 metrov? Ja teda nie, a nemyslim si ze mam malo skusenosti ci spatny zrak. A prave tymto je podla mojho skromneho nazoru vymedzena polovnicka vzdialnost....Prijemny vecer. A. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Peterko57, 21.3.2014 o 22:09

LESLOV suhlasim sTebou! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LESLOV, 21.3.2014 o 21:49

Súhlasím. Je tu zase ALE. Bavme sa o poľovníckej streľbe a nie long range. To už moc s poľovníctvom nemá spoločné i keď aj to je určitý spôsob lovu.Nehaním žiadnu značku. Ja sa držím svojho príslovia: Nie sú zlé zbrane, sú zlý strelci. a potom druhé príslovie: Nie je podstatné čím strieľame ale ako vieme strieľať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 21.3.2014 o 20:37

Turbiak pre zaujímavost by si tu mohol popísat tvoju výbavu nech ludia nemaju mylné predstavy že na to aby si strielal na vetšie vzdialenosti potrebujes kopu penazi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 21.3.2014 o 19:58

Takych strelcov je pomerne malo , napriklad v mojom okoli ich poznam 6 , ale celkovo citit narast zaujmu o tento druh strelby...je to vidiet aj na vyrobcoch ze sa objavuje coraz viac zbrani a vybavy pre tento druh strelby,tak ked uz spominas CZ tak nehanil by som ju, lebo mam znameho ktory sa zacal venovat lovu na velku vzdialenost pred cca 2 rokmi a pouziva CZ 550 Varmint 308w a ma s tym nastrielane mnozstvo zveri na vzdialenosti radove od 300 do 620 m .. akurat som s nim volal a chcel som od neho statistiku uspesnosti tak povedal mi cislo 100% ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off LESLOV, 21.3.2014 o 19:44

Turbiak: súhlasím...ale koľko je medzi nami takýchto " strelcov" čo majú všetko toto potrebné vybavenie a vedia resp. sa venujú takejto streľbe? Najviac je takých čo majú zbraň zdedenú po starom otcovi alebo ktorým pre finančný rozpočet nedovolí si kúpiť renomovanú značku inú než CZ. Áno sú a nájdu sa aj výnimky ktorý sa venujú takejto streľbe. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Turbiak, 21.3.2014 o 19:37

Priemerny strelec po nauceni zakladnych aspektoch dialkovej strelby, dokaze z primeranou vybavou zasahovat srnciu zver na vzdialenosti 300-400 metrov ( primerana vybava sa rozumie dialkomer,puska z dvojnozkou schopna strielat rozptyl 0,5-1 Moa,puskohlad umoznujuci presne zamierenie na danu vzdialenost)samozrejme co sa tyka precitania zvery tak treba pridat aj spektiv na trojnozke , Ja sa venujem uz nejaku dobu tejto dialkovej strelbe a know-how posuvam aj dalsim ludom ktory maju zaujem o tento druh strelby , a zodpovedne tu mozem napisat ze kazdy priemerny strelec po zakladnom ,,vycviku,, dokaze strelit kusa na 300-400m zo 100% uspesnostou pokial teda vylucime nejaku hrubu strelecku chybu ( zle urcena vzdialenost,strhutie rany ) Napisem sem priklady ulovkov priemernych strelcov a rovnako vzdialenosti na ktore boli ulovene : srnec- 300m,297m,jelen 580m,600m, liska : 600m,397m,350m,520m,480m,610m atd. pouzite zbrane su znaciek CZ , Steyr Mannlicher, Remington,kalibre 6,5x55 ,6,5-284, 308w , 7mm Rem Mag, 300 WM , pouzite optiky su z parametrami 4-20x50 , 5-25x56 , 6-24x56 , pouzite strelivo - prebijane na konkretnu zbran , pouzite strely Lapua,Berger, Sierra,Lapua ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off pandur1, 21.3.2014 o 19:14

U mňa je poľovnícka vzdialenosť vždy iná. Vždy taká na ktorú sa v ten čas cítim. Či je to 100 m alebo 200 m. Dám zver do "kríža" a keď som si nie istý ranou tak nevystrelím. Myslím si, že je to o momentálnom cítení resp. cite pre ranu. A čo sa týka tej max. vzdialenosti na ktorú som strielal bolo asi 190-200 m. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off SIAD, 21.3.2014 o 19:06

Zvyknem sprevádzať na poplatkových poľovačkách na srnčiu zver hostí ktorý vo väčšine prípadov majú takpovediac dobrú výbavu. Vzhľadom k tomu že ide o zver už predom posúdenú nebol by teoreticky problém aj s ohľadom na výbavu streľba dajme tomu na 250m. Vo väčšine prípadov už pri vzdialenosti okolo 150m(+) majú predstavu že tá vzdialenosť je oveľa väčšia a nie je výnimočné že priznajú že si netrúfajú. Preto ja som toho názoru že každý nech strieľa na vzdialenosť na akú sa cíti(psychicky,technicky) a na akú je trénovaný. Ale ani "krehká" Rakúšanka s 30-06(optiku si už nepamätám) a presnou muškou na 200m nie je asi úplne ojedinelý zjav medzi nami... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 21.3.2014 o 18:37

Myslím si, že problematiku zhrnuli kolegovia čo prispeli podo mnou. Každý, kto poľuje s viacerými zbraňami a vo viacerých typoch revírov asi potvrdí, že čo sa týka maximálnej vzdialenosti na akú sa dá rozumne strielať rozhoduje okrem strelca výbava a terén. V horskom prostredí kde je veľa prekážok vo forme stromov, kríkov, trávy a podobne je niekedy problém strieľať aj na 50 metrov. A na južnom Slovensku, na poliach, zas nie je problém strieľať aj na 300 metrov. S puškohľadom po starom otcovi čo spomínal Motaq (Zeiss Jena 4x32)sa niekedy neodvážím strieľať na 80 metrov a so Swarovskim zase niekedy nie je problem ani 180 metrov. Čo je v celej problematike strelectva podľa mňa kľúčové, je strelec s potrebnými znalosťami a výbavou pre streľbu....na akúkoľvek vzdialenosť. Ako spomínal Apple, koľko našich poľovníkov vlastní diaľkomer? Ako potom chcú určiť tú svoju magickú poľovnícku vzdialenosť 100 metrov? Celkovo mám pocit, že úroveň vedomostí našich poľovníkov o strelectve je na veľmi nízkej úrovni, zrejme aj kvôli nízkym požiadavkam na odbornú spôsobilosť pri skúškach z poľovníctva. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off LESLOV, 21.3.2014 o 17:21

Ja si myslím že, že určenie správnej poľovníckej vzdialenosti má význam z dôvodu aby strelec bezpečne a s istotou odhadol správne kritéria selektívneho odstrelu. Lebo vystreliť sa určite dá aj na viac ako 250m - 300m ale správne určiť jedinca zveri či je alebo nie je na odstrel to ide na takú vzdialenosť naozaj veľmi ťažko.I keď aj to sa v dnešnej dobe dá za pomoci výkonnej pozorovacej a streleckej optike, zbrani a strelive...ale nezabúdajme na najdôležitejší článok a to je sám strelec.Preto si myslím že v knihách uvádzaná vzdialenosť platí predovšetkým pre správne určenie jedinca zveri po chovateľskej stránke.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off motaq, 21.3.2014 o 16:51

FEKI suhlasim s tebou, ze sa ma strielat na polovnicku vzdialenost, len kolko to je, kto a preco ju tak definoval? U nas je zauzivany vyrok polovnicka vzdialenost je 100m resp. do 100m, ale preco? no lebo to tak zadefinovali nasi stary otcovia. Ale preco? no lebo vtedy mali taku vybavu, ze na vacsi vzdialenost sa strielat nedalo resp. dalo ale zasah bol neisty. jednak vtedajsie zbrane (tym nechcem povedat ze boli nepresne), strelivo a hlavne optika kde vacsina s nich mala DDR Zeis Jena "4x32" mozno niektory prerobeny na 7x50 a podobne puskohlady s vykonom takym aky vtedajsia doba dovolovala. dnes je situacia uplne ina, jednak vykonnejsie strelivo, modernejsie zbrane a hlavne vykonnejsia optika....takze aj tzv. polovnicka vzdialenost sa predlzuje a uz davno podla mna neplati tych vzitych 100m. Kazdy si ale musi zvazit podla mna na co ma, a nech striela na vzdialenost aku chce dolezite podla mna je aby na tu vzdialenost vedel zodpovedne oboznat na co striela a aby bol zasah ucinny aby tak ako to tu niekto uz napisal bol kus uloveny spolahlivo a nie aby ho bolo treba dohladavat a hlavne aby sa nedohladal.... tot moj nazor. su strelci co si trufnu a uspesne lovia zver na 200 a viac metrov a su taky co ani na 80 nedokazu poriadne trafit....samozrejme k zodpovednej strelbe na vacsie vzdialenosti patri poriadna vybava a hlavne dobry a zodpovedny strelec.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 13

off apple, 21.3.2014 o 15:23

zaujímavá téma, no koľkí z tých, čo vravia že na malú vzdialenosť, ju vedia zodpovedne odhadnúť ? skôr o tom by sme si mali povedať. metódy, ako dosiahnuť dobrý odhad vzdialenosti. málokto má diaľkomer... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on lanus, 21.3.2014 o 15:19

V poľovníckej praxi u bežne používaných kalibroch dochádza od cca 250m k výraznému klesaniu dráhy strely , preto považujem bez použitia "doplnkových" zariadení túto hranicu za "konečnú" !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off atyla13, 21.3.2014 o 15:17

Na viac ako 150m by som si netrúfol. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 21.3.2014 o 15:08

Nejako mi nedochadza zmysel tejto diskusie. Ten ktorý dokáže zodpovedne strelit na 200m a viac ti tu nenapíše lebo by ho tu zožrali.Jedine v čom ta mozem uistiť že takych ľudí je na tejto stránke veľa,ktorí začínajú tam kde vetšina končí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 37

off majko82, 21.3.2014 o 15:00

100m max 150m ale to s pevnou oporou napr. posed ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 21.3.2014 o 14:27

možno by zaujímavejšia bola téma: "kedy to risknete?" :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borgeo, 21.3.2014 o 14:18

Rempo, Feki suhlasim, napriek tomu som presvedceny, ze tema nie je zbytocna. Zaujima ma, na aku vzdialenost su niektory z nas schopni zodpovedne vystrelit, kde je tá hranica, za ktorú nevystrelí ani Chuck Norris. Ja osobne som nikdy nestrielal na viac ako 140m. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FEKI, 21.3.2014 o 14:01

podla mna sa ma strielat na polovnicku vzdialenost a nie sa hrat na odstrelovacov v armade, ma to za nasledok kopec nedohladanej a uhynutej zveri. to je moj nazor ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Rempo, 21.3.2014 o 13:56

Absolútne maximálna vzdialenosť streľby zavýsí najviac od výbavy a samotného strellca. Poznám aj takých čo by maly strielať max do 25 metrov a môžu mať výbavu profíka :-)) Zbytočná téma. Nech tu machrujú a podobne. Podľa mňa každý ma strielať na vzdialenosť na ktorú má. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-113 z 113 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov (Egon Gočár) 2.diel
Poľovníctvo TEREM