Heming hunting
dnes je štvrtok,  2. máj 2024,  meniny má Žigmund,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:27,  dnes západ slnka: 18:58
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Absolútne maximálna vzdialenosť streľby - diskusia

autor: off borgeo
pridané: 21.3.2014 13:01

Zaujímalo by ma, aká je absolútne maximálna vzdialenosť pre zodpovednú streľbu na raticovú zver. Sem môžte vkladať svoje príspevky, na akú najväčšiu vzdialenosť ste potiahli spúšť, s akou výbavou a s akým výsledkom.


počet zobrazení: 15 950
počet hlasov: 3
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off pepies, 21.3.2014 o 15:08

Nejako mi nedochadza zmysel tejto diskusie. Ten ktorý dokáže zodpovedne strelit na 200m a viac ti tu nenapíše lebo by ho tu zožrali.Jedine v čom ta mozem uistiť že takych ľudí je na tejto stránke veľa,ktorí začínajú tam kde vetšina končí.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 37

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 113 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off jtulacik, 19.12.2015 o 10:47

plne suhlasim vzdialenost zavysi od vybavi ako keď si traja poľovníci rozprávali zážitky: Nedávno, v Afrike, zo vzdialenosti 500 metrov som jednou ranou skolil slona. - Ja som zas pri kúpaní sa v oceáne holými rukami zahrdúsil veľrybu. tretí - A počuli ste o Mŕtvom mori? Keby nebolo mňa, ešte by žilo. :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca admin, 16.12.2015 o 22:23

Žiadam všetkých zúčastnených aby ste týmto mojim príspevkom ukončili danú tému a už sa ňou vôbec nezaoberali. Nikam to nevedie, iba k hádkam. Každý príspevok na tému streľby na líšku na 652m od Edu bude vymazaný. Ak bude nutné, diskusia ako taká bude zablokovaná. Venujme sa odteraz ďalším novým príspevkom na tému diskusie, o tejto sa tu už narozprávalo až zbytočne veľa ;-) Ďakujem všetkým za pochopenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 16.12.2015 o 21:34

Ah jaj další mudrc z východu :-D Vek bol 27 rokov zrak líšku videl .:-D Strelba bola pocitovo zamierená tak aby trafila líšku a to sa i stalo . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Daniel74, 16.12.2015 o 21:11

Ktokoľvek čo poľuje alebo strieľa len pre záľubu potvrdí, že na 650 je nemožné uvidieť pohybujúcu sa líšku. Vek 47 tiež znamená že aj zrak nieje naostrejší. Takže ak vôbec došlo k výstrelu bola to streľba len tak pánubohu do okna. Tu nejde tak či bola strelená líška ale o to, že je potrebné zvážiť či je daný strelec vôbec spôsobilý na držanie zbrane. :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off namor676, 16.12.2015 o 19:35

Držte sa témy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 16.12.2015 o 7:34

borgeo ano presne ako si to popísal bola to dosť veľká náhoda a vystrel bol iba pocitovo mierený . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borgeo, 15.12.2015 o 22:33

To, že strela z guľovnice na vzdialenosť 650m líšku usmrtí je samozrejme reálne. Líšku na takúto vzdialenosť zasiahnuť bez optiky, len za pomoci pevných mieridiel a to ešte k tomu z voľnej ruky je tiež reálne, avšak ja by som to definoval ako "náhoda jak prasa" alebo "kurevské šťastie". A to už len z dôvodu, že na túto vzdialenosť líšku za pevnými mieridlami ani nie je vidno. Čiže keď to pritiahneme za vlasy, tak dá sa maximálne tak nasmerovať hlaveň predpokladaným smerom, kde sa nachádza cieľ a potiahnuť spúšť. Ono tá guľa niekde dopadnúť musí, to je zákon gravitácie. V tomto prípade padla guľa na komoru líške, ktorá tadiaľ práve prebiehala. Život je plný prekvapení. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off peterber, 15.12.2015 o 16:54

No Edu, zhrnme to, ja na take vzdialenosti nestrielam, mne je jedno ci si to trafil, ci nie, mne to pride nerealne...ale musis uznat, tie prispevky boli trosku nadnesene napisane. Tam sa neda hovorit o balistike a ostatnych veciach, ked nevies zakladne udaje. Ja nie som odbornik, som len zaciatocnik v prebijani, polovnictve... A co sa tyka skryvania sa za nick? Tieto veci ja nemusim, nie som ani na Facebooku, pokeci...trosku si strazim sukromie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 15.12.2015 o 16:12

peterber ja som snáď niekde tvrdil že by som trafil na prvý pokus na 550 m terč o veľkosti 10 x 20 cm ? téma ktorú pridal borgeo znela : Sem môžte vkladať svoje príspevky, na akú najväčšiu vzdialenosť ste potiahli spúšť, s akou výbavou a s akým výsledkom. Tak som pridal príspevok . Ty sa mi snažíš dokázať , že klamem a stále nevieš ako :-D Ja zase neviem prečo by som si mal vymyslieť príbeh , ktorý vymysleteľný ani nie je. Ba ešte si vymyslieť svedkov :-D Mnoho poľovníkov z lovu zdar ma pozná a pozná i svedkov môjho príbehu . Každopádne založiť si tajnáš nick len na to aby si mi mohol niečo dokazovať v diskusii si veľmi vážim . Neviem či sa bojíš samého seba viac ako mňa . Ale bavím sa . Na tom záhorí musia chalani ešte čo to potrenovať aby na 652 m líšku trafili to ešte doma v pivnici na tých čínských vážkach veľa prachu presypú aby sformovali starú hilzňu na akú takú mieru orezali zapalku vymenili atď . Možno by sa mali venovať viac strelbe ako debatám . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peterber, 15.12.2015 o 15:57

Edu: to nie su "zaujimave vypocty", ale fakty, balisticke programy nie su uplne 100%, ale cisla nepustia. Neviem z coho si vychadzal, ked si strielal, ale externa balistika nepusti. Len tak na okraj, na jar som bol pozriet na Zahori preteky Long range strelcov. Najblizsi terc mali na 550m, bola to akasi kovova platna asi o rozmeroch 10x20cm a volnym okom nebola vidiet. Cuduj sa, z asi 15 strelcov ju prvou ranou mozno polovica netrafila, a to maju inu vybavu s kvalitnymi optikami a ti strelci maju tisice ran vystrielane. O tom by vedel viac Turbiak. A ty povies ze si mal pocit ze kolko predsadit a preniest? No ku vsetkej ucte, nechcem ta urazit, ale mal si v prispevku napisat: "zobral som pusku, namieril som meter pred lisku, 3metre hore a stal sa zazrak, trafil som. Nahoda ako hovado, zasmiali sme sa. A nie zu hovorit o starych praktikach... Som zvedavy, co napise Steyr, ako vidno na 650m dany objekt. Turbiak: super, trefny komentar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off steyr, 15.12.2015 o 15:05

Edu - vo svojom príspevku 14.12.2015 o 22:39 píšeš: "Nepamätám si presne plodinu ale rola sa zelenela mini porastom na ktorom v dialke bolo vidieť červenú bodku ." tak mi napadlo, že či už nebola strelená a či vplyvom tepla a vlnenia vzduchu, čo by bolo počas lovu na srnca možné, si nemal pocit, že je v pohybe... bola ešte teplá keď ste ku nej prišli?osobne mám pocit, že táto verzia je trochu reálnejšia ako tá tvoja... Musím si vyskúšať zamieriť zamieriť(podotýka, že len zamieriť!) na líšku(alebo jej veľkosti zodpovedajúci objekt) cez voľné mieridlá ale už teraz predpokladám, že toho moc na 652m neuvidím, vôbec by som sa nedivil keby si v tom príbehu napísal, že na tej guľovnici 7x64 Brno 98 mechanické mieridlá ani osadené neboli...(i keď všetci vieme, že 99% takých zbraní mechanické mieridlá má) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off peterber, 15.12.2015 o 14:52

Edu: to som nevedel, ze si strielal cez mieridla na 652m. Strela tam leti priblizne 0,6-0,7 sek, a ked prenasam podla "pocitu" ako pises, zaujimave tvrdenie v dobrom povedane a neviem vzdialenost? Cez mieridla viem prd, ci som to dal 150 alebo 180cm hore, takze uz sa necudujem Steyrovi a priklanam sa k nemu, daj este nieco. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 15.12.2015 o 12:40

peterber samozrejme ,že keď nevieš presnú vzdialenosť nemôžeš presne vyhodnotiť na taku vzdialenosť ako je 650 m kde máš mieriť .S tým sa stotožňujem . Ja som strielal na kráčajúcu líšku bez optiky . Líška bola 3 menšia ako muška . Kam mieriť bola čisto pocitová záležitoť . Bolo to do kopca . Ako hovorí pravidlo horských strelcov ked mieriš do kopca mier nižšie ak z kopca ešte nižšie .Koľko však pravidlo nehovorí . Aký vplyv ma na strelbu bočný vietor , tlak vzduchu , nadmorská výška a mnoho dalších atributov nejdem rozoberať . Silno pochybovat však môžeš máš na to plné právo , ktoré Ti neberiem . Sú ľudia ktorí môžu mať naštudovaných tisíc poučok vyštudovať mnoho škôl ale nenamaľujú portrét lebo nemajú cit . Sú však ľudia ktorí vedia namalovať tvár človeka kusom uhľa bez toho že by niečo museli prepočítavať . Ano samozrejme ,že zásah bolo i kus šťastie som už písal viac krát . Môžeš trafiť z gumipušky na 100 m flašku ale žiaden balistický výpočet ti pri tom nepomôže . Ja som uviedol svoj príbeh i svedkov , kto si myslí že klamem môže si myslieť čo sa mu len zaráči a môže tiež vymyslieť príbeh prečo sa to nestalo čo však bude lož . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off peterber, 15.12.2015 o 11:50

Edu: ja nechcem rypat, ale pises o dobrom namiereni na ten zasah na lisku.Je obrovsky rozdiel 400,500 a 650m. Na 400m ma ta strela pokles priblizne80cm, na 500m okolo 150cm a 650m to pada zhruba 3metre. Su to orientacne hodnoty +- nejake centimetre. Cize ked si nevedel presne vzdialenost, tak ako si vedel kolkko presne preniest, lebo 80cm a 300cm je obrovsky rozdiel. A udrzat pusku na tu dialku volne v ruke, liska je v pohybe, silno pochybujem. Takze vyrok o znalosti vediet kde namierit berieme ako zart, a ak si strielal len tak, z recesie, tak to bola taka nahoda, ako keby mal meteorit presne trafit Eifelovu vezu. Necuduj sa co ti napisal Steyr, aby si dal prispevok. Neber to osobne, ale radsej si to nemal pisat, lebo budes objektom vysmechu a ustipacnych poznamok. Samozrejme, take nahody sa stavaju, je to prijemna spomienka, ale tu je skeptikov vela a skoncis ako skoncis, ci je to pravda alebo nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Edu, 15.12.2015 o 9:59

Durell ano samozrejme tento zásah bol dosť veľkou náhodou . O tom sa nemusíme baviť . Avšak k náhode pri strelbe patrí i namierenie tam kde malo byť . Keď bola téma podelil som sa o tento príbeh . Jeden sa môže smiať že je to nezmysel druhý sa môže uraziť atď . Je mi to uplne jedno . Stačilo mi pozrieť si dve videa od kamaráta Nora odkaz odkaz A okamžite prišlo veľa poľovníkov dokázať mu že to nie je vo voľnej prírode . Kedže Noro bol u mňa viac krat a podobne som bol ja u neho viem , že videá sú z voľnej prírody čo je absolútne jednoducho overiteľná vec . Stačí sadnuť u mňa do auta a za 15 minút parkujeme 10 m od kŕmidla vo voľnej prírode . Podobne je to i pri tej strelbe . Bola otázka dal som odpoveď a uviedol svedkov viac žial neviem pre tých , ktorý neveria urobiť . Moje dva príbehy si môžu overiť nie sú zahalené rúškom tajomstva ani tajné . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Durell, 15.12.2015 o 8:24

EDU nie v zlom, ale vtedy zapracovalo hlavne šťastie. Poznam zopár takých prípadoch keď sa z recesie vystrelí na ciel ktorý je nerealny a nakoniec to vyjde. Takto sa rodili legendy na divokom západe. Umenie je to čo dokážeš opakovať s pravidelnou presnosťou. Ku cti legendy , je tá odvaha vystreliť a hlavne odvaha priznať mieru šťastia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 14.12.2015 o 23:01

peterber jediný klik bol odistenie mohutnej mauser poistky :-D Nebolo čo klikať :-D borgeo myslím že nefukalo ak si to ešte dobre po tých 20 rokoch pamätám . peterber nie nebolo to scifi sú existujú na to totiž svedkovia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 14.12.2015 o 22:51

Pár metrov od nástrelu sme mali myslím v roku 1990 takú kontrolnú úsekovú strelbu na terč diviaka . Preverenie zbrane a posedenie pri guláši . Poľovníci s brokovnicou strielali na 35m s guľovnicou na 100 m na terč diviaka . V tej dobre nebol s preverením si zbrane v revíri nejaký výrazný problém . Svoju brokovú kozlicu som sa rozhodol preveriť na 180 m s ball plastik na terč diviaka . Z troch výstrelov som zasiahol diviaka 2 x na komoru a jeden krát ucho . Asi je tam nejaká ezotermická sila :-D Tých svedkov je celý úsek PZ Bošáca ako i v tej dobe vedúci úseku pan Vráblik . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 14.12.2015 o 22:39

Ok dám i presnejšie info . Nie som si istý rokom ale domnievam sa že to bol rok 1995 zbraň guľovnica 7x64 Brno 98 strelivo S&B 11,2 SPCE voľné mieridlá . Výstrel prebiehal v stoji z voľnej ruky . Udialo sa to tak , že večer som zavádzal strelca na srnca . Hosť srnca chybil čo som ja vedel avšak na naliehanie hosťa aby sme ráno išli skontrolovať nástrel som išiel ja s kolegom Jozefom Hakárom a jeho synom ing. Borisom Hakarom odkaz prekontrolovať nástrel . Autom sme prišli na okraj role v časti Zbrotka . Nepamätám si presne plodinu ale rola sa zelenela mini porastom na ktorom v dialke bolo vidieť červenú bodku . Zobral som trieder a rozpoznal som líšku ktorá bola v pohybe . Rozhodol som sa že jej dám :-D kolega síce protestoval že je to utopia napriek tomu som sa rozhodol vystreliť . Po výstrele liška zmizla . Po dlhej ceste sme prišli k líške ktorá mala vystrelenú ukážkovú desinu . Dlhé roky na to spomíname a kolega mi vždy dodá ,že keby mi tam postavil 200l sud a vystrelím 10 rán tak ho netrafím . Čo je dosť možné :-D Priznávam ,že v tomto prípade pracovalo i šťastie avšak muselo byť i namierené presne tam kde malo . Dlho sme nevedeli aká bola vzdialenosť odhadom sme chodili okolo 400 - 500 m až po príchode internetu som si mohol po dlhých rokoch premerať vzdialenosť nástrojom pravítko , ktorá mi vyšla 652 m . Obaja svedkovia poľujú v PZ Ivanovce . Prikladám mapku . Absolútne maximálna vzdialenosť streľby - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 14.12.2015 o 22:04

EDU beriem to ako fór, ak by som to bral vážne pýtal by som sa kde si bol do teraz, Lebo LR súťaže by si mal rezervované na bedne. Ak započítam základné znalosti výbavu a schopnosti a zohladnim faktor náhody - nieje to vylúčené že si ju trafil. :-))) Len tomu chýba zopakovať to ešte aspoň 3x. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 14.12.2015 o 17:56

ja som uspešne trafil kopec pod Barancom cca 3km len dufam že tam doletela gula :):):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off peterber, 14.12.2015 o 17:54

Presne tak, pocet klikov, typ strely, kaliber... Snad to nebol len "scifi" prispevok do tejto temy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borgeo, 14.12.2015 o 17:25

Edo, daj informácie o výbave, teréne, poveternostných podmienkach, zásahu a reakcii líšky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 14.12.2015 o 17:02

Edu : a blizsie info o vybave ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off golemm, 14.12.2015 o 13:45

Pepies ma absolútnu pravdu ,niet tomu čo dodať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 13.12.2015 o 23:12

uspešne na 652 m na líšku . Na raticovú zver by som na takú vzdialenosť určite nestrielal . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Durell, 12.12.2015 o 12:18

Ako kde, sú revíry kde je 250 300 m bežná vzdialenosť na poli . Pri tých plánoch lovu to možno za čas bude aj nevyhnutnosť. Ak sa bude chcieť splniť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off yegi, 12.12.2015 o 10:58

Zdá sa mi,že táto téma je o lovcoch a nie o poľovníkoch, či? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off peterber, 12.12.2015 o 9:15

Ja len tolko, ze ked som nedavno videl chlapov ako strielaju na 1km a triafaju hravo robotnicku prilbu, tak to bolo prijemne sledovat. Ked strielali na 1300 alebo 1400m, tak sa o tom bavili ako my ked strielame na 200m. Hold, vedia to, vedia vyladit naboj a zbran k absolutnej presnosti. Ked som sa ich zo zvedavosti pytal, lebo niektory z nich aj poluju, tak vraveli, ze nie je problem strelit aj na 700m, ale nemaju chut tahat do revirov tazke zbrane a radsej strelia presne na krk, hlavu do 200-300m. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borza222, 12.12.2015 o 8:44

Pre mňa osobne je táto hranica vo vzdialenosti 300 metrov, ďalej po preverení diaľkomerom nestrieľam...na túto vzdialenosť to pri ideálnych podmienkach pokladám za zodpovedný výstrel. Samozrejme musí tomu zodpovedať kvalita zbrane, optiky a vhodný kaliber. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peterber, 11.12.2015 o 23:06

Chce to zodpovednost strelit a verit na dobry zasah na povedzme 600-700m. To je ale o inych strelcoch. A vybave. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Durell, 11.12.2015 o 20:52

Presne tak aj na 300 m treba pre dobré zásahy dobrú kombináciu od zeme až po ústie. 300 som si už skúsil cca 80 rán, ale zatiaľ ma nenapadá na tú vzdialenosť loviť. Aj keď je dobrá technika, poloha - chýba mi diaľkomer - aaale už sa na ňom pracuje. Keď sa k tomu dostanem aj tak to bude najprv zopár lišiek a potom holá. Nechce sa mi obrať o ten zážitok z blízkeho stretnutia štvrtého druhu s trofejovou zverou - na blízko je to omnoho väčší zážitok. A konec koncov triašku treba pred výstrelom tiež zvládnuť. Žeeee. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off BLEIKER, 11.12.2015 o 18:53

steyr-absolútny súhlas a hlavne tu vidieť,že vieš aký je rozdiel medziteoriou a praxou.Keby si to viacerí uvedomili tak táto téma tu už dávno nieje,lebo nikomu nič nedá. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off steyr, 11.12.2015 o 10:32

Ak niekto (vrátane mňa) na strelnici dokáže presne strieľať napr na 300m (ďalej som nemal možnosť vyskúšať) s perfektnou oporou, v kľude, relatívne za ideálnych podmienok, neznamená automaticky že to bude rovnako fungovať v revíri a to je podľa mňa fakt, ktorý si treba uvedomiť... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off fatran, 10.12.2015 o 22:22

fúha piťu dobre si to tam napáckau ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ppeter29, 10.12.2015 o 21:42

Strelnica Rohacka- 9:48 hod - 6.10.2015 - 610 m.n.m Teplota 14,7 C -Zbran Howa M1500 Varmit - puskohlad Delta Optical Titanium 4,5-30x 50 SF MCZ II -strielane s 20 x zvetsenim - strelivo Hornady V-Max 55 gr = 3,56g 987,55 m/s - 223 Remington - vzdialenost 302 m. Takto si ja chodim na lisky max 350 m Absolútne maximálna vzdialenosť streľby - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off peterber, 9.12.2015 o 19:09

Aj na Slovensku su strelci, ktori velmi presne zasahuju terce na 1300 a 1400m. Staci sa ist pozriet na ich sutaze pri Senici. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off plidinsky, 9.12.2015 o 15:07

Pre všetkých tých, čo si myslia, že dokážu strieľať na dlhú vzdialenosť, niečo malé na zamyslenie (po anglicky): odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off springer, 27.3.2014 o 21:57

SIAD dakujem za tabulku ktoru najdem aj na krabicke od nabojov. Skor to bolo myslene tak ze ak mas dialkomer zameras si lisku psa o ktorom netusis ci ma v kohutoku 20-30-50 cm proste cisty tip zameras predsadis nadsadis strelis a trafis gratulujem. Zostanem verny strelbe na istotu. Tema bola zodpovedna strelba na raticovu zver a zvrho sa to na 200-300-500 atd sam uznasze tu nejde o zodpovednu strelbu. A zodpovednu strelu povazujem taku pri ktorej je ucinok strely ucinny nie na nahodu a nezabudajme ze za strelu sme zodpovedny pocas celej drahe letu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Jager68, 27.3.2014 o 21:57

millos...ja na LR strelbu preferujem 7RM+prebijane strelivo...7RM je u mna top....ale ten si spomenul,takze sme na rovnakej vlnovej dlžke...-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 113 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov