Heming hunting
dnes je nedeľa,  19. máj 2024,  meniny má Gertrúda,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:04,  dnes západ slnka: 19:21
IBO výpredaj

Vhodné strelivo do 8x57 JS a 8x57 JRS - diskusia

autor: off jongo
pridané: 31.12.2013 15:18

Prosím o radu.aké strelivo používate v tomto kalibri?

počet zobrazení: 86 435
počet hlasov: 4
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

správca MMasska, 7.1.2014 o 8:23

V prvom rade chcem podakovat adminovi za opatovne spustenie tohto vlakna a tak mozem reagovat a nadviazat na diskusiu co sa tu zvrhla inym smerom ako bola urcena a uviest to faktami na spravnu cestu. Diskusia je o tom aby si kazdy mohol povedat ake ma s danym strelivom skusenosti a co by poradil alebo vedel odporucit aby sa ini ci uz mladi alebo menej skuseni mohli poucit pripade vyvarovat chyb! JAGOS budem sa opakovat ale to len preto, ze si ma nepochopil, ze aky je medzi nami rozdiel: ano s tebou suhlasim, verim, ze ty strielas S&B SPCE a si s nimi spokojny ,ale preco? lebo to nevies s nicim inym porovnat. Ja som uz vyskusal minimalne 10 roznych municiek a viac ako 25 roznych striel v praktickych testoch a to nielen do papiera a balistickeho gelu, ale aj na rozne druhy zveri pri roznych podmienkach mam zdokumentovanu celu terminalnu drahu strely ci uz v pisomnej forme, tak aj kompletnu fotodokumentaciu, preto to viem porovnat . A tu je medzi nasimi tvrdeniami rozdiel!!!! a toto je co pisal BLEIKER, ze na fore treba podavat RELEVANTNE informacie, lebo potom to straca odbornost a zavadza to citatelov a je to len taka taranina, aku si vypustil tu ty a zacal tvrdit ludom to co tvrdis a co je horsie, priamo odporucas, preto sa tu do teba par ludi obulo a vyvracia tvoje tvrdenie, lebo uz maju prakticku skusenost aj s inymi strelami co ty zjavne nie, inak by si nemohol pisat toto. Preto ta tu prosim a vyzyvam k tomu, aby si nabuduce napisal, ze sice mas skusenosti so strelivom S&B SPCE a si spokojny, ale nakolko si nic ine nevyskusal nevies to porovnat s nicim inym! Vies ja som to strelivo skusil a testoval dost dlho a TVRDIM a to ozaj neprehanam, ze SPCE je najhorsia strela, ktora kedy bola vyrobena. Mam to s cim porovnavat, preto ostatnych citatelov tejto diskusie ODRADZAM od pouzivania a kupy tejto strely a usetrili si tak peniaze a sklamanie a utrpenie zveri a dehonestovanie od devastacneho poranenia a znehodnotenia diviny. Je mnozstvo dobreho a cenovo ozaj dostuneho streliva, preto nechapem kto aj v tomto case pouziva tieto strely a teba prosim, aby si vyskusal aj nieco ine a potom mozno pochopis, ze o com to tu pisem a zistis kde si spravil chybu. Pani polovnici vsetkym vam zelam v novom roku, aby ste k sebe boli tolerantni a aby ste pouzivali dobre strelivo, ktore je co najhumannejsie k zveri a zvazili vsetky tuto spominane skusenosti a vedomosti a akceptovali to ako radu a nie dajaky marketingovy tah predajcov. S pozdravom LZ

dať hlas príspevku | počet hlasov: 88

komentáre

zoradiť
zobrazené 121-160 z 513 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off hujer, 17.3.2015 o 16:27

mam tikku 8x57sako13g alebo nosler12.96..poprosim radu - Pani viete mi poradit, alebo mate skusenosti s týmto strelivom ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off buster, 2.3.2015 o 22:51

MMaska-tak mi prosim napis vyhody a nevyhody S&B napr.spce alebo spominanej siery(nemyslel som NP) a toho saka...som velmi zvedavy na tie vyhody spce popr.siery... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off baranovo, 28.2.2015 o 18:49

to geco zero by aj mňa zaujímalo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spito270, 28.2.2015 o 17:12

MMaska, kdesi na americkom fore som sa docital, ze GMX od Hornady potrebuju vacsiu rychlost aby spolahlivo fungovali. V 8x57js sa mi to moc nezda, mohli nalaborovat tie strely trochu lahsie a viac to,, nadupat", ako napr. tebou spominane evo green. Inak velmi ma zaujala novinka od geca, ktoru určite vyskusam v nasledujúcej sezone, geco zero. Nikto to tu este neskusal? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

správca MMasska, 28.2.2015 o 14:13

Dolphinmg ospravedlňujem sa že odpovedám tak pozde ,ale nestíhal som. Chcel si napísať čo by som používal v tvojom pripade ja? Môj rebríček je nasledovný : Blaser CDP , Brenneke TOG, RWS KS , Hornady custom SP, Norma vulkán , RWS evo green, a keby si sa rozhodovale že chceš monolit, tak Hornady SUPERFORMANCE gmx, alebo novinku od blaser CDC. Samozrejme je ešte veľa dobrého streliva čo by som mohol napísať, tak isto by som mohol písať aj o PPU sp, S&B spce ,GECO teilmantel, ale .... . Keby si chcel k niektorému strelivu konkrétne údaje a poznatky z praxe, napíš sem alebo poštou, pozriem zápisník. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

správca MMasska, 28.2.2015 o 13:25

Buster takú odpoveď cčo si napísal ty , ma stále pobaví. Nato ti len odpoviem , že k tomu saku si kúp aj nohavice a čierne ponožky . :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off pandur1, 28.2.2015 o 10:33

Peťo len do 8x57 nik iný NP nelaboruje, len SaB. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milanf, 28.2.2015 o 10:01

Dobrý deň. Neskúšal niekto tieto náboje SAX 8×57 IS KJG-SR? Sú síce trošku drahšie ale majú dosť veľkú rýchlosť oproti ostatným nábojom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off borza222, 27.2.2015 o 14:11

Nosler Partition v akejkoľvek laborácií nie je zlý ani od SB...sám ich strielam a nemá chybu. To že má nižšiu energiu ako napr. od Normy mi len vyhovuje a úplne postačuje na všetko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 27.2.2015 o 13:34

buster nie je čech ako čech. Tu CZ sieru používajú u nás traja v 8x57 JS a videl som viacero ulovkov s ňou a nebolo to vôbec zlé. Takisto aj NP od SaB v osmičke nie je zlé. Ja osobne používam sako gamehead a RWS Evo green. A tiež spokojnosť :-)). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off buster, 27.2.2015 o 12:20

ze si stou ceskou zabavnou pyrotechnikou nedate pokoj... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off danosedo, 26.2.2015 o 19:40

Marcelbyk- pouzival som sieru14,26g v 8x57JS, viackrát hlavne na väčšiu vzdialenosť(150+) sa strela správala ako celoplášť, 2-krát nájdená strela pod kožou (vysoká) na druhej strane neotvorená len mierne zahnutá, žiaden pekný hríb! Na 8-micku dosť slabé farbenie, inak vynikajúca presnosť porovnateľná s terčovým strelivom, dobrá stabilita i na väčšie vzdialenosti. (250+) Tolko moja skúsenosť. LZ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dolphinmg, 24.2.2015 o 21:32

Takze pozadovavane informacie: 1-CZ 550 8x57 JS 2-kopcovity teren 3-cierna zver a vysoka 4-s puskohladom max 150 m bez do 50m 5-strelec tak na 3 6-dobra ranivost bez poskodzovania zveriny 7-financie - kolko bude treba :) Tak daj nieco optimalne pripadne tvoj Zoznam od najlepsieho po najhorsie. Dik. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off marcelbyk, 24.2.2015 o 8:45

chcel by som sa informovať ake mate skusenosti s 8x57JS S&B Sierra 14,26g laka ma to vyskusat , chcel by som to len na spoločne polovacky strelba max do 50m. vdaka za odpovede ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 23.2.2015 o 21:14

A len doplním správcu ohladom toho treningu-hlavne je potrebne trenovat v polohe,z ktorej najčastejšie striela,zbytočne bude 2x do týždna na strelnici strielat zo stola,ked potom v stoji s oporou striela v lese,taký trening nikomu nič nedá,okrem správneho spúštania.Ale to platí pre všetky ráže,takže sa omlúvam za odbočenie od témy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

správca MMasska, 23.2.2015 o 18:23

Ta keď som už bol vyzvaný, tak sa zapojím aj ja. V prvom rade plne súhlasím s tým , čo napísal BLEIKER a durell . Len to doplním , len trenig spraví s teba dobrého strelca, volám to +50. Vysvetlím : Každý poľovník by mal na poľovačke strieľať o 50m bližšie, ako ma natrenované na strelnici. Takže ak spoľahlivo strielaš na strelnici 150m v lese strieľaj na 100m ,ak chceš strielat v lese na 150m trénuj na 200m. To je kôli adrenalínu čo pri love nastáva, ak sa budesbudeš týmto riadiť , nemal by si mať problém. Ten kto chce poľovať na väčšie vzdialenosti nad 200m mal by trénovať minimálne 1x za týždeň cca 20 rán , od 50m až po 500m ,aby sa vedel spoľahnúť na svoju výbavu, ( puška, puškohľad ,strelivo ) ktoto toto robí, nikdy nenapíše niečo take , že bude strieľať na 200m + bez diaľkomera. Dolphinmg aby som ti vedel poradiť , tak musim toho vedieť o tebe viac. Napíšem ti ,ako každému doteraz. Potrebujem vedieť : 1. Akú máš zbraň? 2. V akom teréne poluješ? 3. Na akú zver prioritne? 4. Na aké vzdialenosti strielaš? 5. Aký si strelec ( ohodnoť sa od 1do 5 ,ako v škole ) 6. Čo očakávaš od streliva? 7. Aký maš finančný limit? Toto všetko potrebujem vedieť , aby si sa dočkal adekvátnej odpovede. Ten kto ti poradí bez týchto informácií , tak .... . :-( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off lubenko, 23.2.2015 o 16:21

Petane dobrý prispevok :):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dolphinmg, 23.2.2015 o 15:43

Jasne mam CZ 550 Lux 8x57JS. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 23.2.2015 o 14:57

Ešte by si mohol doplniť akú zbraň máš lebo nové moderné a šetrné strely starsim zbraniam nešmakuju. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dolphinmg, 23.2.2015 o 14:34

V mojom ponimani sa jedna o strelu, resp strelivo, ktore velmi neznehodnocuje zverinu a ma dobry ranivy ucinok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 23.2.2015 o 14:16

Dolphinmg najprv povedz čo od správnej strely očakávaš a potom ti môže niekto poradiť. Každý máme iné požiadavky na "správnu" strelu a tie moje môžu byť diametrálne odlišné od tvojich. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dolphinmg, 23.2.2015 o 13:51

Kedze hladam, tu spravnu strelu pre kaliber 8x57JS a z tejto diskusie to vobec nie je jasne, chcem poziadat admina MMasska, ci by nevedel poradit on, kedze ako pise ma toho odskusane viacej. Vdaka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 23.2.2015 o 11:48

Ja nikoho za nič aspon tu na fore nychytám:))Len nemám rád teoriu bez overenia v praxi a práve preto som ten test urobil,ostatne nechávam na posudenie užívatelov fora... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off uhrineki, 22.2.2015 o 21:11

Bleiker v tom že si to treba overiť to máš pravdu, je aj pravda to že na strelnici zo stojanu a z posedu sú dve rozličné veci a záleží či je svetlo a lebo šero. Taky záleží či strielaš na rovine, do kopca a lebo z kopca dole. Ale to by bolo na dlho, ja som zo strelivom Sako Hammerhead 13 g. spokojný. A podotýkam že na posede strieľam do 200 metrov. I keď je pravda že metr zo sobou nenosím, ale podľa krokov čo jeden krok je približne 70 cm, si viem prepočítať na akú diaľku som približne strieľal. Lebo odhad je len približný, ale 200 metrov to nebolo a tiež nestrieľam na takú vzdialenosť každú chvíľu, ale raz za čas. Tak už prestaň chytať za slovíčka. Určite nebudem teraz k vôli tebe chodiť na poľovačku z diaľkomerom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off BLEIKER, 22.2.2015 o 18:41

uhrineki-nemilé prekvapenie dnes do obeda.Nedalo mi to a stále som premýšlal,ako je to možné,že tie vojenské kalibre nie sú náchylné na dlžku hlavne a pod.Potom som si spomenul,že som minulý rok mojmu dobrému kamarátovi-mladý polovník doporučil ako prvú solo gulu-dovtedy poloval otcovým GB 7x57R-práve 8x57IS.Ja, ortodoxný zástanca amerických ráží.Zbran Rossler T6,lišta weaver,krúžky Leupold a na tom Nikon Monarch 2,5-10x50 IL.Osobne som hlaven zabehol a nastreloval optiku v NR na krytej strelnici zo stojana na 100m.Na koniec som nástrel overil z polohy,ked som mal ruku opretú o podložku-ako pri strelbe z posedu.Nástrel sedel.Strelivo Blaser CDP.Aké však bolo moje sklamanie,ked na otvorenej vojenskej strelnici na 150m bol už o 4 cm vačší prepad oproti balistickej tabulke!A tak piatok jeden telefonát a podme v nedelu testnút spomínané 13G SAKO,ktorým striela jeho otec v M98.Teplota vonku 7,8 C ,vlhkost 56perc.vietor v smere strelby do 3m/s.Pri nastrelení na 150m-prepad na 200m 13,5cm-stredný bod zásahov z 3 rán!Vychladnutie po každom výstrele.Krutá realita. Aby si niekto nemyslel,že tu zbrojím proti 8x57IS.Test som uskutočnil sám pre seba len preto,že nezávisle traja členovia tohoto fora mi potvrdili cez poštu,že balistika tohto streliva ani zdaleka nekorešponduje s bal.krivkou výrobcu.Nie je to problém ráže,ani streliva,z mojich PRAKTICKýCH overovaní bal.kriviek rovnako dopadli aj ráže s ovela plochejšou dráhou letu. Uvádzam to len preto,lebo chcem upozornit na to,že kto si nastrelí zbran na 100m podla tabulky a myslí si,že mu to tak bude lietat aj na 200m podla výrobcu a prakticky si to neoverí,bude viac než sklamaný-v tom lepšom prípade,v tom horšom na to doplatí zver... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 10

off BLEIKER, 22.2.2015 o 18:12

danosedo-že si starí jeleniari na Liptove vybrali práve túto ráž-asi vedeli prečo,ale ja nejaký rozdiel medzi osmou,7x64,308 a napr.30-06 nevidím,aj ked sa jedná o jelene na Liptove.Máme 21.storočie a vieme,že strela je tá,čo robí tú robotu-ranivost atd a nie kaliber za predpokladu správnej volby kalibru na danú zver.Takže mne osobne je jedno,čo tí starí jágri na tých jelienkov používali,ale s 30-06 dosiahnem velmi podobné výsledky a ked do tej osmy nabiješ napr.len obyčajný SOFT POINT,tak zázraky nečakaj.Koniec koncov správca túto ráž s Gecom testovala vieme,ako to dopadlo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off uhrineki, 20.2.2015 o 21:24

Niečo podobné som pozeral aj ja, ale bolo to na 800 yardov z M-98 kaliber 8x57 JS a dobovou optikou. Tri rany, rozptyl ako krabička od cigariet. Je to na You Tube. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 20.2.2015 o 10:10

Vidíš a to je tiež dalšia vec, ktorú neskúseny strelci polovníci nezohladnia. Aj keď na 100 m na vysokú to asi nebude smerodatné no na 200 m 10 cm je už vplyv, a to je tiež súčtová položka. A preto by si skúsenejši strelci mali dávať pozor v tvrdeniach, lebo veci pre pár výborných strelcov samozrejme sú pre širokú verejnosť zahadou a pri posudzovaní streleckých podmienok ich nezohladnia. Inak som videl video kde manik v USA zo stareho M98 strielal na 1000 yard a pekne opakovane triafal. No paráda . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off uhrineki, 20.2.2015 o 7:20

Durell, máš pravdu, ja chodím na strelnicu tak 2-3x do týždňa, čo nastrelujem zbrane zákazníkom a sem tam zoberiem svoju osmičku len tak ju prevetrať. Za rok vystrielam z osmičky okolo 250 ks streliva, viem to preto lebo si krabičky odkladám. Je pravda že keď chceš zbraň nastrielať na vetšiu vzdialenosť, tak jedna krabička je málo. Ale potom už je to len o kontrole, lebo už sa mi stalo že k vôli polohe slnka, som mal na sto metrov odchylku asi 5 cm. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 19.2.2015 o 20:34

pre richard99, zaujímalo by ma aké sú skusenosti s H-mantelom pri love v tejto ráži, lebo snád pri žiadnej inej strele sa nestretávam z tak rozličnými názormi ako pri H-mantel od RWS, jedni tvrdia ze to je vypínač, vestko na násttrele, druhý že je ako celoplášt, ze odbieha daleko bez farbenia, jedni zase že je to šrotovník, drihí zase že ješetrná k zverine... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 19.2.2015 o 10:57

Je pravda aj 8x57 JS dokáže presne a opakovane strielať aj na 400 m, ALE nie je to pre každeho. Väčšina polovníkov ho používa v rámci svojich možností (30 krmovisko -100 srnec -150 jeleň ) a na to aby človek vytlačil zo zbrane to najlepšie tak to zožerie hodne času peňazí a munície. Hlavne to človek musí chcieť a to je prvý krok k cielu. Aj 9,3x62 knedla dokáže zo seriovej zbrane triafať na 500 m, kamarát čo to da tak vystriela kvantum streliva a je športový strelec. V nie ideal podmienkach som strielal zo svojej 6,5-284 na 100 m fabrický oryx (výroba nábojníc). Prvé 3 rany 0,353 Moa 4. rana otvorila 0,588 Moa a 5. rana na 1,09 moa. Tak som 20 ks nábojov delaboroval a 0,5 gr rozdiel v návažke . Zbraň mám prednostne na lov. Mám na tom V8 s BT. Naproti tomu v 9,3 mam 4 rány do moa, nastrelené na 100 Z6i 2-12 x50 s BT A ak treba tak kliknem . Ale čo som tým chcel vlastne povedať ? Zver nieje papier, hýbe sa a na strelnici málokto prežíva vzrušenie z lovu. Aj mne trvalo nejaký čas a kopu úlovkov kým som sa naučil zvladať vzrušenie tak, že na zver strieľam s presnosťou skoro ako do papiera. A toto pokladám za skoro najlimitujúcejší prvok prečo sa u nás pokladá za loveckú vzdialenosť 100 m a aj preto nieje pre každého 8x57 JS vhodná na 200 m . Pan Uhrinek, isto dá viac rán na strelnici a má to natrenované tak mu to funguje. No veľa aj mojich kolegov nemá pojem o balistike a tí čo si to priznajú lovia do tých 100 m. Len tí čo si to neuvedomili to skúšajú na 150 - 200 m. Ja mám o balistike základ, ale 150 m mám zatial svoj limit revir a lúky. Keď si to odbacham na strelnici na 200 -250 -300 m a kúpim si aj dialkomer tak z vlastným strelivom po odskúšaní kludne na 300 m aj s 9,3 len medzi začiatkom treningu a prvým ulovkom na takú vzdialenosť bude zopar 100 rán. A tak ako písal Pepies o mienkotvornosti , prosté vyhlasenie 8x57JS pre 35-200 m bez objasnenia celého pozadia a tortury čo vedie k pravidelnej opakovatelnosti takéhoto výkonu bude pôsobiť na polovnícku verejnosť mystifikačne, že stačí nakúpiť výstroj v danom kalibri a isť strielať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off richard99, 19.2.2015 o 9:49

chcel by som prispieť do diskusie.Mal som guľovnicu v kalibri 8 x 57 js, nastrelenú na RWS H-mantel, na vzdialenosť 162m, tri rany za sebou kuh z priemerom 2,8cm, strielané zo stojanu.Toto sú všetko skutočnosti ktoré som mal zmerané, t.znamená že so si bol istý. V poľovníckych sitáciách však často neviete presne odhadnúť vzdialenosť s presnoťou na 10 m,pokiaľ nemáte diaľkomer a to ani v revíry v ktorom ste každý deň nie to ešte keď polujete inde.Preto ak som mal pocit, že zver je ďalej ako 150m som nestrielal,aby som zver iba nezranil.V revíri nemáte vytvorené ideálne podmienky ako na strelnici, t.znamená nie ste často krát v kľude, ste zadýchaný, bije vám rýchlejšie srdce, zima na ruky,fúka vietor, zhoršené svetené podmienky, krátkosť času na zamierenie a aj keď máte zbraň opretú alebo položenú na podložke, málokedy je to ako so stojanu.A tu sa ľahko môže stať , že ten rozptil už nie je uvedených 2,8 cm ale 7,5cm a to musíte presne vedieť v akej vzdialosti je zver,ak sa pomýlite o 50m je prúser na svete, nakoľko u srnčej zvery je komora podstatne menišia ako u jelena.Z mojich skúseností vyplýva , ak nie ste vystrojený diaľkomerom, ste normálny polovník nie žiadny ostrostrelec snaže sa kalibrom 8 x 57 js strelať na zver do 150m , ušetríte sa sklamaní. Na strelnici kľudne môže trénovať aj väščie vzdialenosti aspoň získate zručnosť a spoznáte svoje možnosti . S pozdravom lovu zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off uhrineki, 18.2.2015 o 21:25

Preváve preto mám nástrel na 100 metrov 4 cm nad stredom. Na 5O metrov mi ide do stredu, na 100 4 cm nad stred, na 150 som zasa pri nule, na 200 metrov rozptyl cca 5-6 cm a pokles strely 8-12 cm. Mám optiku ZEISS Diavari Classic 2,5-10x50. Strelba zo stojanu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pepies, 18.2.2015 o 15:00

P.Uhrinek Sako Hamerhead v 8x57js som používal pár rokov a mám s nim strelených vyše 100 ks zvery osobný názor ze Sako je super strelivo za primeranú cenu a keď by balistika a výkon korešpondovali s tym čo tvrdíte určite by som nezačal prebijat a ladiť si strelivo na svoju zbraň aby som sa dostal s 8x57JS k vami pozadovanemu výsledku čiže 0-200 vyskova odchýlka cca 6 cm/8.23g.Strela MJG. Norma 200/ a to mam výbavu za pár tisíc eur aj nejaký rok som zavodne strielal . musíte si uvedomiť že toto fórum je mienkotvornè a keď vy to dokazete s 52 ch hlavnou a Sako Hamerhead zodpovedne strielat na 0-200 m zvyšných 98% ľudí to tu dokázať nemusí a takto sa rodia sklamania a zver trpí. Ostatné už tu povedal Durell a Bleiker ktorého si veľmi vážim a čo sa týka strelby a vecí a s ňou suviacich sa môže vetsina tohto fóra UČIŤ!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off BLEIKER, 18.2.2015 o 10:46

Nie je mojim zvykom do niekoho sa nyvážat,ale mam problem s každym,kto tu na fore šíri polopravdy-a to som ešte velmi mierne nazval,lebo strielat ZODPOVEDNE od 35-200m si može dovolit napr.dzino,ktorý na to má kaliber,ale nie niekto s 8x57IS s 13g strelou-a odchylka 100mm platí,ak je zbran nastrelená na 150M!Lebo ako píše DURELL,to nie je len 10cm prepad,ale chyba strelca plus zostavy optika-zbran -strelivo.No a ak k tomu prirátam ešte odhad vzdialenosti,tak ak sa na 190m tieto chyby spočítajú,"super"zásah je na svete.ONV rešpektuje max.ODCHYLKU 4CM,takže s ONV by som sa tu neohanal,lebo potom pri vzdialenostiach cca 100m mám zásahy vysoko a zas sa nedostanem do rozpatia 35-199m. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off uhrineki, 18.2.2015 o 7:04

Už som to tu písal, že pri 52 cm hlavní v kalibri 8x57 JS je ten pokles strely a dopadové energie úplne zanedbateľný. Čo sa týka presnosti, všetko záleží aj od strelca, optiky a samozrejme streliva a v neposledné rade aj o odhadu vzdialenosti. Potom je tu ONV, málo kto má zbraň podľa ONV-ečka nastrieľanú. Atd.... To len tak na okraj. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 17.2.2015 o 21:47

A to ešte spomeňme chybu v odhade vzdialenosti čo neraz robí aj 30-40 m a o to sa znásobí rozptyl. Už aj 200 m si vyžaduje dačo od strelca munície, zbrane, opory ..... a hlavne málokto si to vyskúša na strelnici lebo to by potom 2 krabky na rok nestačili a o jednej ani nevravím. A inak tie 2 cm ( 60-58 ) by boli dôležité v nohaviciach, ale nie na hlavni 2x2,5 m/s je 5 m/s čo v pohode skryje rozptyl rýchlosti fabrického loveckého streliva. 60 a 50 cm už je rozdiel, ale overením na strelnici sa jeho vplyv skoro stráca teda u 8x57 JS ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off michal89, 17.2.2015 o 20:51

BLEIKER vie co píše, este som od neho co sa týka streliva nečítal zlý príspevok, takže klud chlapi, rozvahu a pozorne čítajte, ale ajtak si myslím ze ak cche niekto zodpovedne lovit zver na 200metrvo tak by mal presne vediet ako mu to striela z jeho zbrane na tuto vzdialenost, a nie povedat si že pár cm hore dolu, ved na jelenovi to nevadí, vela polovníkov zabúda počítat aj vlastné chyby pri strelbe plus rozptyl, klesanie strely na danú vzdialenost a skur.ená rana je na svete. Lovu zdar! .. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

zobrazené 121-160 z 513 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov