Heming hunting
dnes je nedeľa,  5. máj 2024,  meniny má Lesana/Lesia,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:23,  dnes západ slnka: 19:03
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

neobvyklá divina - diskusia

autor: off spishunter
pridané: 19.12.2013 18:44

Dobrý deň, prosím všetkých ľudí, ak máte recepty na prípravu neobvyklej diviny - jazvec, medeď, havran a iné krkavcovité, holub hrivnák, ondatra, nutria, chochlačka sivá a vrkočatá a iné ... bol by som Vám vďačný, keby ste sa s nimi podelili, ďakujem.


počet zobrazení: 8 740
počet hlasov: 3
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off martin203, 15.1.2014 o 19:51

peeterko, pri citani tvojho posledného komentara som si zajedal sisku s belicovym lekvarom od strynky Dodrvky z horneho konca. Siska bola paradna, akurát vykysnuta, lahulinka, do chrumkava usmazena. Strynka ju na svojom staruckom sporaku v otlcenom randliku prazili, opatrne bukove polienka prikladali, siroko daleko ziadna ina kucharka nevie take naprazit ... no bol by som ti ju celu zhltol, nastastie som sa docital, ze: "Pri takejto logike spravania by sme vsak este asi stale zili v jaskyniach a ludstvo by nenapredovalo nikam." Ako dobre, ze si mi otvoril oci! Sisku som zhnusene zahodil a idem si pohladat volaku modernu nahradu. A ked sa najem, aby som neustrnul vo vyvoji a zamedzil stagnacii celej spolocnosti, skusim porozmyslat ako sa podla tvojich rad popasujem s tym 40kg splnovym prasiatkom ... hlavne morskou solou a v celku

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 58 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off peeterko, 18.1.2014 o 16:32

Prijemne som sa zasmial aj ja :-))) Najlepsie je, ked si clovek vie robit srandu na vlastny ucet. Hoci o tom niekedy ani nevie... ;-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mitko, 18.1.2014 o 15:02

Tiež si myslím,keď je už z jabľk čučo,tak je škoda ho zoctovatieť nechať,lepšie to preduriť cez meď :)) No a "zabijeme" dve muchy jednou ranou...,lebo po pol litri dobrej jablkovice je úplne,ale úplne jedno v čom bol,alebo nebol jazvec marínovaný :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off orol, 17.1.2014 o 11:48

a a a kalvados čo... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 17.1.2014 o 8:44

dilema-nedilema, v zmysle pácovacích tradícií potras jabloňku, jablká premeň na šťavu, šťavu na čučo a čučo na ocot .. a pozdrav Jarku :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off martin203, 16.1.2014 o 14:51

Dusan tak to je ozajstna dilema, z Hornej Polianky to mam blizsie do obchodu do Jablonky, ale odkedy je v Priepasnom veduca Jarka Rechtoriska, tak ma to viacej taha tam ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 16.1.2014 o 12:59

martin, ak ocot, tak jablkový alebo radšej jablonkový? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 16.1.2014 o 11:33

orol s martinom to teraz trafili :)))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 16.1.2014 o 11:25

...o haváriach ropných tankerov a iných haváriach na moriach ani nehovoriac, vsak... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off martin203, 16.1.2014 o 11:06

Prepac peeterko, ale neda mi a asi by mi bok vyvalilo, keby som toto nedal. V lete som bol s deckami na Pagu a boli sme pozriet aj tie odsolovacie oné, kde sa vyraba jedla morska sol. Ako sme sa tak prechadzali po tej vysusenej soli, tomu nasmu previtovi Matovi sa zachcelo, ale strasne (vravel som mu pri ranajkach nepi tolko, ale ved vies, decko hlupe). A ten nas Mato sa tam do tej soli pripravenej na expediciu ****. A to si nechcem predstavit, kolko turistov riesi pri navsteve stredomoria akutne zaludocne a crevne problemy ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Leon, 16.1.2014 o 10:11

naučte se pánové jezevce stahovat a nemusíte vymýšlet ty šílený kombinace se octem :-)) vždycky když někde čtu ocet tak si vzpomenu na tchýni a ten bordel kterému říkala svíčková nechápu jak to pak někdo může vzít do pusy ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 16.1.2014 o 6:44

no do riti, už viem prečo zavreli Solivar :) inak, podľa mňa, najlepšie chutí zverina osolená vlastným potom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off borza222, 15.1.2014 o 23:35

Martin ide ti karta :-) ...ty by si mal byť spisovateľ...baví ma to čítať...inak obvykle komentáre z diskusií nemusím ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peeterko, 15.1.2014 o 23:08

martin203 - urobil si mi chute s tou siskou :-) Skoda ju bolo zahadzovat ;-) Ale asi sme sa nepochopili a miesto toho si spravis z toho co pisem prcu. Ale co uz, musia byt aj taki. Inak ta morska sol je v tom lepsia od klasickej kamennej, ze je cista. Kamenna sol ma v sebe tretinu skla a tretinu piesku, ktore ti skriabu zily zvnutra a robia mikrorany. Preto telo zvysuje cholesterol a uklada ho na zili v miestach vysokeho prietoku. A tomu sa hovori kornatenie ciev :-))) Ale to len tak na okraj, aby ste mali tu zabavku este lepsiu. Prijemne hodovanie ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off martin203, 15.1.2014 o 19:51

peeterko, pri citani tvojho posledného komentara som si zajedal sisku s belicovym lekvarom od strynky Dodrvky z horneho konca. Siska bola paradna, akurát vykysnuta, lahulinka, do chrumkava usmazena. Strynka ju na svojom staruckom sporaku v otlcenom randliku prazili, opatrne bukove polienka prikladali, siroko daleko ziadna ina kucharka nevie take naprazit ... no bol by som ti ju celu zhltol, nastastie som sa docital, ze: "Pri takejto logike spravania by sme vsak este asi stale zili v jaskyniach a ludstvo by nenapredovalo nikam." Ako dobre, ze si mi otvoril oci! Sisku som zhnusene zahodil a idem si pohladat volaku modernu nahradu. A ked sa najem, aby som neustrnul vo vyvoji a zamedzil stagnacii celej spolocnosti, skusim porozmyslat ako sa podla tvojich rad popasujem s tym 40kg splnovym prasiatkom ... hlavne morskou solou a v celku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

off peeterko, 15.1.2014 o 17:38

orol nechapem pointu tvojho komentu, ale neva. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off peeterko, 15.1.2014 o 17:37

Martin203 - ja ti to neberiem, kludne si pripravuj jedla ako chces, ked ti tak chutia a si s nimi spokojny. Pri takejto logike spravania by sme vsak este asi stale zili v jaskyniach a ludstvo by nenapredovalo nikam. Prave vyvoj je podlozeny na skumani a skusani novych veci a rozvyjani tych starych. Ti co skusaju, sa posunu vpred, ti co sa uspokoja, stagnuju a zostanu tam kde su. Uvedene veci som nekopiroval odnikadial, ale pisal na zaklade vlastnych skusenosti z dennej praxe. Na prasiatko skus rimsky kmin, morsku sol, fialovu cibulu a trocha bieleho vina. Upec v celosti a mozno budes prijemne prekvapeny ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off orol, 15.1.2014 o 13:53

peeterko, zadaj si do gúgla "octová marináda". No a tam im vysvetluj, hádaj sa... P.s- M, gratulujem k úlovku, lovu zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off martin203, 15.1.2014 o 13:30

vies peeterko, ja si tu pokojne zijem zalezeny v poslednej kopaniciarskej diere a toho svojho kazdorocneho jazveca si upravim tak, ako to urcite viac ako 100 rokov robili moji predkovia. Uz sa mi sice dostalo do usi, ze tak ako pises: "Poznakty o priprave jedal, technologie, tepelne upravy, vplyv ochucovadiel a korenin je uz za poslednych 20, 30 a 40 rokov na mile daleko od toho co sa volakedy pisalo v tychto "kucharskych bibliach". Hlavny rozdiel je v tom, ze sa nesnazis uz teraz zabit a odstranit charakteristicke vlastnosti suroviny, s ktorymi si nevies rady, ale snazis sa podporit ich, vyuzit a nakombinovat v chuti tak aby si vystihol jej specificke vlastnosti a charakter. Dnes uz asi nikto, okrem par domacich kutilov, netrufne znehodnotit surovinu, ci taketo neobvykle maso kyselinou ako je ocot, zriedit to este aj vodou a pomiesat s vinom a ocakavat z toho orgazmus v ustach. Je to barbarstvo." Z tvojho teoretizovania je jasne, ze si jazveca nepripravoval ani nahodou a o vyuziti "kuniny" v pokrmoch z jazveca nevies nic. Mozno ja i moji kamarati, ktori sa kazdorocne schadzame na mojich jazvecich hodoch sme prispati, spiatocnicki barbari, ale nam to nevadi a hlavne, ze nam chuti. A prosim o info, tie dobre znejuce frazy, ktorými negujes tradicne polovnicke kucharky mas z vlastnej hlavy, alebo skopirovane odniekial. Ak skopirovane, daj prosim odkaz, dnes v noci sa mi podarilo splnove prasiatko strelit, tak by som vyskusal hodit za hlavu 30 rocnu rutinu a trocha sa zosucastnit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off peeterko, 15.1.2014 o 12:12

orol, ver tomu, ze viem toho dost o gastronomii aj o kucharcine ;-) A nielen z knih. Poznakty o priprave jedal, technologie, tepelne upravy, vplyv ochucovadiel a korenin je uz za poslednych 20, 30 a 40 rokov na mile daleko od toho co sa volakedy pisalo v tychto "kucharskych bibliach". Hlavny rozdiel je v tom, ze sa nesnazis uz teraz zabit a odstranit charakteristicke vlastnosti suroviny, s ktorymi si nevies rady, ale snazis sa podporit ich, vyuzit a nakombinovat v chuti tak aby si vystihol jej specificke vlastnosti a charakter. Dnes uz asi nikto, okrem par domacich kutilov, netrufne znehodnotit surovinu, ci taketo neobvykle maso kyselinou ako je ocot, zriedit to este aj vodou a pomiesat s vinom a ocakavat z toho orgazmus v ustach. Je to barbarstvo. A prihliadnuc na to vino, tak z neho do masa neprejde nic, maximalne tak trocha farba a prikra, kysla a trieslita chut. Radsej to maso nechaj odlezat, kazdy druhy den ho trocha poutieraj handrickou namocenou v octvoej vode (len pre odstranenie mnoziacich sa bakterii) a po dvoch tyzdnoch ho mozes pripravovat ako ktorekolvek jatocne maso. Ak si netrufas, tak ho naloz do cisteho oleja, ked pusti krv, tak olej vymen a mozes ho mat v chladnicke aj mesiac. A potom ti staci par minut tepelnej upravy a bude sa rozpadavat na jazyku. A bonusom bude, ze budes citit jeho presnu charakteristicku chut. A ak tu chut nechces citit alebo sa ti hnusi, tak je zbytocne pracovat s tym masom a robit si ciarky, ze si pripravoval uz aj jazveca ci nieco ine. Kup si slovenske hovadzie a mas neutral. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off orol, 14.1.2014 o 22:14

Osobne by som na jazveca zvolil ten podobný pác ako martin 203, resp. by som uvedený recept ešte skombinoval napr. so zelerom, bobkovým listom, borievkami, olejom, citrónom, zázvorom, klinčekom. To záleží od fantázie kuchára. Podstatné je, aby sa uvedené suroviny medzi sebou zhodli a "nepobili". Skrátka na jazveca atď treba výraznejší pác s octom a ostatnými ingredienciami aby prekryl charakteristický pach jazveca, ktorý pre väčšinu ľudí zrejme nie je práve najpríjemnejší. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 14.1.2014 o 21:43

Nuž, podľa teba „vrešťáky... P.s- vieš toho zrejme dosť málo ohľadne marinád (moridiel), lebo inak by si niečo podobné nepísal. Marináda (moridlo) neslúži len na zrenie mäsa (autolýza), ale slúži predovšetkým na zvýraznenie charakteristickej chute alebo i ODSTRANENIE NEPRIJEMNEHO ZAPACHU !! Marinád existuje niekoľko druhov a jedným z nich je práve spomínaný „pác", ktorý uviedom Martin 203. Inak presne ten „pác“ je mimo iného uvedený aj v knihe s názvom „Varíme z diviny a rýb“ od Alexeja Pettkeša na strane 10 (o ďaľších knihách ani nehovorím). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peeterko, 13.1.2014 o 0:27

Chlapci :-)))) Voda a ocot zaklad pacu... Taketo "vrešťáky" radsej neodporucajte nikomu. Ja skusat nepotrebujem nic taketo, odvareneho mam az az, ale to je na inu diskusiu. Skuste radsej miesto takycho aresivnych sajrajtov zainvestovat o 3-4 evra viac do kvalitneo vina a vyslodok vas prijemne prekvapi. A aspon nebude cely dom napachnuty octovinou. PS: ked nechate to masko par dni navyse odlezat a vyzriet, tak zmakne aj same od seba ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off orol, 12.1.2014 o 23:58

Tiež si myslím, že "kvalita mäsa" ( jeho chuť,vôňa- aróma atď) je podmienená stravou, teda tým, čo zviera za dlhší čas dominantne žerie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cita, 12.1.2014 o 23:06

Kvíčaly jsou vynikající, sojky zrovna tak. Veverčí polívka se mi zdála cítit po jehličnatých letorostech. S těmi vrabci to není kec, akorát je to malé. Dropa jsem ještě nejedl, zato zmije je výborná. Protože je však chráněná, tak jen když je čerstvě přejetá autem. Medvědina mi moc nechutná, ale možná to bylo proto, že jsem jedl jen jarní, kteří se v té době živili jen masem. Kdysi jsem někde četl, že je rozdíl mezi medvědem jarním a podzimním. Nevím, podzimního jsem ještě nejedl... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 12.1.2014 o 21:10

... ako aj kvíčaly. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 12.1.2014 o 21:02

peeterko, základ "pácu" je aj voda, lebo len ocot povedzme 8%, víno + koreniny%= to by bolo silné ! ( hodne záleží, aký druh pácu robíme). Niekto dáva aj bobkový list, borievky (jalovec), aromatické prísady a pod. P.s- v mladosti som viackrát konzumoval mladé vrany (pokiaľ mali ešte páperie na sebe ). Pečené, dusené. Bola to lahôdka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off martin203, 10.1.2014 o 14:55

Nas tradicny recept na pac/moridlo (nielen na jazveca). V plnej spokojnosti uzivam a podobne konstrukcie absolutne neriesim. Skus zaexperimentovat bez vody a octu, rad si o vysledku pocitam a este radsej ochutmam ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peeterko, 10.1.2014 o 14:29

martin203 a naco pridavas do cerveneho vina ocot a nasledne vodu? :-) pridas kyselinu a nasledne ju zriedis :-)) nejak mi unika logika toho kroku. a doku...s tym cele vino zbytocne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off martin203, 10.1.2014 o 14:04

Havran/vrana, este som nemal to stastie, ale viem, ze na kuchynsku upravu sa zasadne pouzivali (rovnako ako holubence) mlade jedince tesne pred vyletenim z hniezda. Osobne som poznal kucharsku legendu z nasho regionu, ktora varievala v najlepsich rodinach v zap. Europe. Tato pani vykupovala za prvej CSR od miestnych sarvancov mlade vrany a havranov po 1,-Kc/kus. A v tej dobe bola 1,- Kc nejaky peniaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off martin203, 10.1.2014 o 13:56

Vyvar zo sojky: rovnako ako z bazanta, ale sojky stahujem z koze (pocul som, ze ak by sa sojka varila s kozou, polievka by bola horka - neskusal som) a spolu so sojkami varim i ich ocistene svalnate zaludky. Dolezite je mat po ruke kucharku, co pripravi do polievky poriadne domace rezance. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off martin203, 10.1.2014 o 13:52

Odblanenu jazveciu divinu pred upravou "pacujem" v paci z cerveneho vina, octa a troska vody, dam do toho na kocky nakrajanu mrkvu, petrzel, celer, cesnek, cibulu, cele nove, cierne korenie a uvediem do varu. Necham vychladnut a nalejem na divinu. 2x denne divinu obraciam. Nasledne mlady kus peciem ako diviaka, starsi kus dusim v tlakovom hrnci spolu s pacom, sipkovym lekvarom atd., ked je divina makka vyberiem ju a dochutim a zahustim omacku, podavam vacsinou s knedlou. Pri vareni zasadne vyznavam tradiciu, ze miery a vahy v receptoch pozaduje len debil, treba varit srdcom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

on pavol68, 10.1.2014 o 12:47

Obyvatelia určitých ázijských lokalít dokážu pripraviť pokrmy zo všelijakej " hávede", my to obdivujeme ako exkluzívne pokrmy a špeciality a oni sa riadia osvedčeným porekadlom "hlad je najlepší kuchár". A podľa toho aj varia. Ale aj na Slovensku sa varí v hrncoch všeličo, len nech to zasýti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spishunter, 9.1.2014 o 16:11

v tej knižke je naozaj všetko, od jelňov, diviakov, dropov, tetrovov až po vrabce a veveričky... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on tito81, 9.1.2014 o 16:04

uz som aj ja objednal tu knihu a som zvedavy co tam bude pre Finist: tie scany by tiez mohli byt zaujimave!:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spishunter, 9.1.2014 o 6:44

traper , nemám hlad, o to sa neboj :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off traper1, 8.1.2014 o 22:19

to musíš mať ale veľký hlad, nie je nákazlivé ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spishunter, 24.12.2013 o 16:38

cita, včera mi tá kniha došla, ďakujem za tip ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cita, 20.12.2013 o 19:35

Spishunter, ty kuchařky tam jsou teď na prodej dvě, tak máš možnost...:)Jak píše Finist, ty liščí jaterničky jsou tam taky, medvědina, vrabci opečení, s perníkem, se zelím... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaso79, 20.12.2013 o 19:29

Pasteta zo slucich jazyckov, alebo pecene sluky nadievane, pripadne stari jagri spominali, ze kvicaly sa piekli v celku ked uz pozivali bobula jarabiny..bolo to ako zajedat kompotom... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on pepies, 20.12.2013 o 19:22

Tak ako pise Finist aj v tej kucharke je vela takychto netradicnych receptov.Rado 100 kludne urob tie klobasky rad si ich dam namiesto toho vyptazaneho patizonu,cukety a baklažanu s ktorymi ma stale nukaš :oD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

zobrazené 1-40 z 58 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov