Heming hunting
dnes je sobota,  4. máj 2024,  meniny má Florián,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:24,  dnes západ slnka: 19:01
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

strelivo Barnes vaše skúsenosti - diskusia

autor: off vladik153
pridané: 27.6.2013 22:36

ma niekto skusenosť so strelivom Barnes TSX raž 7x64 ake to ma vlastne vlastnosti


počet zobrazení: 31 623
počet hlasov: 0
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off xwolf, 11.10.2020 o 0:00

Maťko, zodpovedne strieľať zver na takéto vzdialenosti chce po prvé zodpovednosť, po druhé tréning. Ja sa takej streľbe venujem už pekných pár rokov. Poviem ti jeden príklad. Niekedy pred 15 alebo viacerými rokmi som stretol na strelnici partiu troch poľovníkov, z ktorých si jeden práve kúpil guľovnicu 7mmRM a nejaké strelivo. Vtedy bola u nás funkčná 300m strelnica. Veľkolepo si vyložili terč diviaka na 300m a išli na vec. Puška bola údajne z obchodu nastrelená na 100m. Z piatich pokusov jedenkrát trafili diviaka na prednú nohu.... Na moju otázku, aké tam majú strelivo a akú robili korekciu mi odpovedali len menom výrobcu streliva. Ale nezabudli dodať, veď to je 7mm RM, tristo metrov je nič. No "nič" bol ich výkon. Kým to na toho jeleňa odpáliš, doporučujem viackrát navštíviť strelnicu, ideálne s niekým kto naozaj vie niečo o streľbe na dlhšie vzdialenosti. Keď si prakticky odskúšaš svoje možnosti na 300m a uvidíš reálny pokles strely, potom sa dá uvažovať nad ďalším krokom. Úplne minimum je aspoň nejaký diaľkomer, dvojnožka a malé vrecko dozadu pod pažbu. Ak nie je v tvojom revíri možná streľba z ľahu, potom treba na strelnici potrénovať simuláciu streľby z posedu, alebo inej stabilnej polohy. Na toto všetko ti je zatiaľ RWS HIT úplne zbytočné, pretože pri tej cene toho moc nenatrénuješ. A dať tri rany niekam do papiera a odbaviť to vetou, že to je dobré, to je práve tá úplná absencia zodpovednosti. Mám ten kaliber, lovím s ním aj na bežné krátke vzdialenosti, aj na podstatne dlhšie, ale to nie je všetko len o kalibri 7mmRM. Mimochodom, ak máš 7x64, tak v nej ten RWS HIT letí podľa papierových údajov iba o 30m/s na ústí pomalšie ako 7mmRM. Zver si tých 150-200J rozdielu v energii na 300m nevšimne. Zato blbo umiestnenú ranu určite áno.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 11

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 127 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off nofi, 11.11.2014 o 17:10

A aj v monolitoch je rozdiel. V 9,3x62 mi v M03 nesedel RWS EVO GREEN,rozhadzovalo mi strely na 15 cm na 100 metrov, TTSX a CCD sedia ako uliate. Tak isto ani s KJG nebol problem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 11.11.2014 o 15:40

ursuss -je to tak.Nie každy kaliber oblubuje monolit,preto pri radach typu prejdi na monolit som ja zdržanlivy.A zrovna ta 7x64 potrebuje tažšie strely,problemom u nej je aj privelmi dlhy prechodovy kužel,ktory jej pan Brenneke nadelil,len o tom malokto vie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 11.11.2014 o 13:10

Zaujimave, zatial som nepocul ze by bol niekto nespokojny s barnesom. S cim konkretne je kamarat nespokojny? Osobne pochybujem, ze medzi tymito nabojmi bude rozdiel, ak si cital diskusiu, tak strely do toho CDC vyraba barnes....Kamarat striela tsx z 7x64 a nepodlieva mu zver... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ypsilon, 11.11.2014 o 6:46

Áno je to v 7x64, kamarát mal v 7x57 tsx a nechce o nich ani počuť. Skúsim asi tie CDC či tam bude nejaký rozdiel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 10.11.2014 o 21:26

Tak to je dost vela....ked si vezmem ze za 100€ mam 50ks prebijanych ttsx... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nofi, 10.11.2014 o 21:20

CCD STALO OKOLO 70 EUR. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 10.11.2014 o 21:19

Ono to zalezi od vela faktorov, ja som pred tyzdnom strelil asi na 20-30m prasa cez obe lopatky barnesom tsx z 270 w. Cakal som ze pol prasata pojde psom, ale stacilo obkrojit kusok okolo strelneho kanala a bolo dobre. Nofi, po com si kupil ten blaser cdc? Ja mam zatial prebijane strelivo a som spokojny. S cenou aj ucinkami ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 10.11.2014 o 21:18

nofi -tipujem to na 7X64,tam mi to sedí,táto kombinácia sa totiž u slabších kusov správa presne tak,ako píše Y. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nofi, 10.11.2014 o 20:34

Y,v akom kalibri strielas TTSX? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ypsilon, 10.11.2014 o 19:40

Ja mám s barnesom strelené 4 diviaky na hlavu alebo za ucho,účinky ťažko hodnotiť. Akurát srnca na stred lopatky už nestrelim, výstrelová lopatka na CCA 120 metrov išla psíkovi ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nofi, 10.11.2014 o 19:00

Nemam skusenost s RWS HIT, ale mam skusenosti s TTSX/TSX a CDC. Doteraz so pouzival TTSX v 7 mm rem mag a TSX v kalibri 9,3x62. Ale kedze TSX nemali nikde na predajni, tak som presiel na Blaser CDC. Blaser CDC v spolupraci s Barnes upravil strelu TTSX a prisposobil ju europskym podmienkam (info z IWA). CDC tak ako aj CDP plni pre Blaser spol. Norma. CDC sa ma rychlesie otvarat a mam mat lepsiu balistiku. Pri nastrelovani na 100 m mi CDC lietalo o 10 cm vyssie ako TTSX. Zatial mam s Blaser CDC strelenych len 3 ks diviakov a jednu jelenicu, ale vcelku je to identicky "skvely" ucinok.Posielam aj ukazku strely CDC, ktoru som vytiahol z jelenice strelenej spredu s 9,3x62. strelivo Barnes  vaše  skúsenosti - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off ypsilon, 10.11.2014 o 18:37

Ide mi osud to, že zatiaľ mám prebíjaný Barnes-ttsx a pomaly dochádzajú,tak zvažujem niečo dostupné ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 10.11.2014 o 16:40

Podla mojho nazoru medzi spominanymi strelami nie je vyrazny rozdiel. Vsetko su to monoliticke medene strely s polymerovym "tipom" (spicom), ktory iniciuje expanziu strely. Najvacsi rozdiel bude zrejme v cene a v dostupnosti streliva. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ypsilon, 10.11.2014 o 12:39

Zdravím páni, vie mi niekto z vás vysvetliť rozdiel medzi strelami RWS-Hit, Barnes-ttsx a spomínaným Blaser-cdc? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Strely BARNES TSX a XLC od Sellier & Bellot (autor: alfa).

off BLEIKER, 9.10.2014 o 13:30

lupty-tomu ja hovorím osmy div sveta! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

Príspevok presunutý z diskusie Strely BARNES TSX a XLC od Sellier & Bellot (autor: alfa).

off cimo, 8.10.2014 o 22:10

Bongo3690 odkaz tu kupis ake len chces strelivo! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Strely BARNES TSX a XLC od Sellier & Bellot (autor: alfa).

off nofi, 7.10.2014 o 22:03

Nove, upravene strely TTSX prisposobene europskym podmienkam lovu zveri priniesol na trh Blaser. Ide o strely Blaser CDC (conrtolled deformation copper) v standardnych eu kalibroch. Strela sa oproti klasickej ttsx otvara este skor, balistika je taktiez mierne lepsia ako standardne us strely. Uz su aj v predaji u nas. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Strely BARNES TSX a XLC od Sellier & Bellot (autor: alfa).

off Peter10, 11.8.2014 o 21:41

Vie mi niekto poradiť ? Munička Geco prišla na trh s novým strelivom Geco TTSX / Barnes/ . Podľa katalógu v 7x64 maju strely 7,8 g a úsťovu rýchlosť 987 m/s . Nevadí tomu krátka hlaveň /52 cm/ ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.8.2014 o 18:09

S&B netreba degradovať . Osobne iba strela SPCE strižna hrana je nokompaktná . Sierra je v uplnej pohode i dalšie strely ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marianmach65, 7.8.2014 o 17:52

BARNES TSX BT 200 GR (12,96g) mi Blaseka R93 nechcela zožrať, na srelnici v NR na 100m rozptil 10cm.Doteraz som strielal BARNES XLC od S&B 200GR (12,96g) a išli super,(na 100m,5 rán,jedna diera s priemerom 15mm)!!!! Strielal profesionál (strelnica Častá) toľko k zatracovaným a degradovaným SELLIEROM.Čo sa tyka účinku na zver- diviaky od 30do 130kg super,žiadne poškodenie zveriny ale vysokú neprirodzene, abnormálne podlievalo,pri akomkoľvek zásahu a vzdialenoati-nevysvetliteľné.Preto som chcel vyskušať TSX. Srnčiu som nelovil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vivatvikend, 7.8.2014 o 12:58

strielate niekto strelivo BARNES so strelou TSX BT 13 g. v 8x57 IS ? skusenosti? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bongo3690, 16.1.2014 o 4:10

Používam Barnes TTSX 9g 140gr v 7x64 srnčia bez hematómu a devastácii, výstrelový kanál s priemerom takým že som do neho vopchal tak akurát malíček stále priestrel. Na diviačiu zver tiež super aj ked je pravda ze jedno prasa mi odbehlo asi 25m a vďaka mojej chybe lebo sa mi ho podarilo streliť na pečeň a strela vyšla pred zadnou nohou. ale odporúčam naozaj super včelička. A strieľam to zo ZKK 600 na 100m 3 rany v 3,5 cm kruhu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off SIAD, 27.10.2013 o 16:11

Barnes Tipped TSX BT 168GR odkaz, používate to niekto v 308-ke? Podeľte sa o svoje postrehy a skúsenosti. Ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 14.7.2013 o 20:38

Napisem ti to konkretne : Strela .224 KJG 3g,ustovka 890 m/s, stupanie 1:14,SG= 0,82 cize strela ide naplocho(pripad plidinskeho) , Tie iste udaje ale stupanie hlavne bude 1:12 ( CZ527 Synthetic) SG=1,11 to je taka spodna hranica stability - pokial teda nestrielas na 200m+ , idealne na tu strelu by bolo stupanie 1:9 ( CZ 527 Varmint ) SG= 1,98 samozrejme ze vsetky udaje sa mierne odlisuju v zavislosti na ustovej rychlosti , teploty, tlaku vzduchu atd. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 14.7.2013 o 20:14

BLEIKER: Dolezita ako vaha strely je rovnako aj DLZKA , ak zadas udaje KJG do toho kalkulatora vyjde ti ze ta 3g KJG je pri stupani 1:14 ( CZ .222 REM ) totalne nestabilna , cize ak tebe tie KJG isli dobre z CZ 527 Synthetic urcite si nemal stupanie 1:14 ako ma tu spominane Brno Fox ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 14.7.2013 o 20:08

Hm,ale niečo mi na tom nesedí,ved KJG strely su lahšie a v 222 majú iba 3g,váhou to nieje.Pri nastrelovaní novej CZ 527 Synthetic v 222 brala KJG uplne v pohode.Plidinsky-ak si dobre spominam,písal si mi,ked sme sa bavili o krmení 243- že v 222si mal velmi dobré skusenosti s KJG,alebo sa mýlim?Tiež som len človek-i ked pamat mám výbornú.Skor si myslím,že to bude už starším vývrtom,tak,ako to tu uvádzal MMasska ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 14.7.2013 o 16:18

plidinsky: sa necuduj ked tvoja .222 remington ma stupanie 1:14 a ostatne tebou menovane strely potrebuju ovela ostrejsie stupanie radovo 1:9 az 1:12 , vseobecne povedane cim tazsia a dlhsia strela tym je potrebne ostrejsie stupanie vyvrtu. hyperon : ak vyrobca uvadza potrebne stupanie 1:9 je to myslene tak ze musis mat 1:9 alebo ostrejsie cize ak mas 1:8,5 bez problemou ta strela bude fungovat.. ak by si mal 1:10 uz by mohol byt problem zo stabilizaciou, doplnam este online kalkulator na vypocet stabilizacie striel odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off britko, 14.7.2013 o 12:45

mám 7x64 ,odskúšaj a budeš spokojný,iba toľko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hyperon, 13.7.2013 o 20:40

pozeral som na nete nejake info o 7x64, vzhladom na to, aj nove zbrane v tomto kalibri maju rovnako ako stare zbrane stupanie vyvrtu 1:8,5 a vacsina striel uvadza ze optimalne stupanie potrebuju tie strely od 1:9, tak si myslim ze je jedno ci je zbran nova alebo stara, proste nie je to uplne optimalne... preto podla mna asi celkom nejde zovseobecnit ze ci strelivo zbrani pasovat bude, alebo nie a ostava nam uz len skusat... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hyperon, 11.7.2013 o 19:25

na sako hammerhead som cital iba samu chvalu, ale je tu jedna vec a tou je Brno 98 :) opakovane zasuvanie toho isteho naboja do komory sposobi zosuchanie olovennej spicky a vyberanie krytky zasobnika pre vybranie dalsich nabojov tiez nie je uplne najidealnejsie... takze chcem este vyskusat strelivo remington core-lokt, a ak sa mi nebude pacit, tak ostanem pri vulkanoch. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off plidinsky, 11.7.2013 o 19:20

teda moje osobné skúsenosti: BRNO ARMS model Fox, .222 rem: - s SB SP 3,24g - nie je problém sa na 180m dostať do kruhu 5cm (z opretia o auto) - najďalej ulovená líška - 184m - pri akejkoľvej inej strele (a to som ich vyskúšal - Lutz Möller KJG, SAX KJG, Hirtenberg s Nosler Partition atd.) - nič iné ako české strelivo som nevedel ustabilizovať - všetko už na 50 m lietalo evidentne na plocho - min. sústrel na A4 - presedlal som na Steyr mannlicher stutzen L - .243 win - od Normy cez Blaser CDP papá všetko (KJG strely používať nemienim, kvôli krátkej hlavni) - keď som v Brne nastreľoval - majiteľ mal podobný problém s .223 Rem (rok výroby 2003) - bralo mu to len české strelivo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 11.7.2013 o 18:22

Inak k tej presnosti to nebude len hlavnou,to je na dosiahnutie presnosti málo.Ale je fakt,že poznám chlapa od našich západných susedov,čo s mierne poladenou TIKKA T3 HUNTER strielal závodne a viac než úspešne,takže tá kvalita tam zrajme je.Je velmi málo značiek ,ktoré s tenkým laufom po vystrelení viac ako 20 rán po sebe držia nástrel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 11.7.2013 o 12:43

Steyr ako vtipnú poznámku na uvoľnenie atmosféry to beriem. 180 metrov pre kvalitnú zbraň a strelivo nie je žiadny problém. Keď sa zase niekedy vyberiem na strelnicu môžem doložiť aj terče. Ale to som už ďaleko od témy diskusie, napísal som len svoj osobný názor a skúsenosť s rozptylom niektorých typov striel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 11.7.2013 o 11:06

tibetskí lukostelci nepotrebujú Blaser a dokážu to aj so šípmi, aj keď "len" na 140 m odkaz :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 11.7.2013 o 10:34

Steyr fakt s tou Tikkou sa tak nastrielat da a o Blaser ani nehovorim ked trafis dobru navažku na konkretnu zbran a mas dobreho strelca a prebijaca co Rado 100 je tak je radost strielat aj polovat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 11.7.2013 o 9:59

nechcem vŕtať, to bola viac-menej vtipná poznámka, no rozptyl zbrane je jedna, vec to nespochybňujem, federal je čo sa týka presnosti špička, no nemožno zabudnúť ani na chybu strelca a pri vzdialenosti 180m ak sa zásahy dotýkali tak potom je to buď náhoda alebo klobúk dole! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 11.7.2013 o 9:50

Steyr osobne som bol pri nastrelovani tej Tikka T3 hunter v 30-06 co popisuje Rado 100 a so strelivom federal a ver tomu ze dobry rozptyl sa da s nou dosiahnut hlavne su tam velmi kvalitne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 11.7.2013 o 9:14

hyperon, do brno 98 by som podobne strely ako TTSX, KJG a pod neriesil. Osobne skusenost so sako Arrowhead II v kal 7x64 (co je strela swift scirroco), inak velmi dobra stela a sako je dobre stelivo, zbran CZ557 kal. 7x64 na 50m relativne dobry rozptyl 2-3cm ale na 100m sa deje presne to co popisal MMaska, rozptyl 7-10 cm a co je horsie nedokazes odhadnut kam pojde zasah, kazda rana inde.... vyskusal som RWS Evo Green co je iny typ torpeda (sice lahka a rychla gula ale nema ödlahcovacie prstence") a tu je presnost 100%... takze ak niekto ma chut experimentovat v starsej zbrani so strelivom idealne ak si ju nastreli na nieco co je spolahlive a potom len vyskusa 3-4rany s novym strelivom, v zasade je jedno kam to pojde (nakolko zbran je nastrelena na ine strelivo) dolezite je aby to nemalo velky rozptyl, no a az potom sa rozhodnut pre kupu vacsieho poctu nabojov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 11.7.2013 o 9:11

rado100 - tá Nová Tika čo ukladala na 180m tak, že sa zásahy dotýkali to je nejaká nová brokovnica? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off rado100, 11.7.2013 o 9:07

Tak ako píše Turbiak. Výrobca na daný typ a váhu strely odporúča aj stúpanie vývrtu. Ale môže sa stať a to hlavne u starších zbraní že aj pri vhodnom stúpaní pre našu strelu máme veľký rozptyl. Dôvodov môže byť viacero, ale také hlavné sú buď nesedí navážka našej zbrani, alebo vývrt má už niečo za sebou. Spravidla dlhé valcové strely typu SP (spc, mega, rn...) sú voči vývrtu tolerantnejšie ako moderné strely typu boat tail. Môj osobný prípad. Zbraň ZKK 601 308win. so strelou Lapua Mega 12g terč na sto metrov tri zásahy jedna diera. Strela Nosler Bal. tip 165gr rôzne navážky. rôzne oal a rýchlosti no z mojej zbrane rozptyl menší ako 5 cm som nedosiahol. To isté originál Lapua scenar. Nová Tika to na 180 metrov ukladala tak že sa zásahy dotýkali a moja zbraň na sto metrov cca 4 cm rozptyl. Z napísaného ja usudzujem že valcové strely sa zarezávajú do vývrtu dlhšou časťou a preto ju utočí aj vývrt staršej hlavne. Naproti tomu moderné strely sa do drážok zarezávajú malou časťou strely a práve to je kameň úrazu. Taký istý prípad mal kamarát so starou zetkou v 7x64. Espcéčko na sto metrov zásahy sa dotýkali a ak sme tam dali akúkoľvek inú strelu rozptyl na A štvorku ak sme vôbec trafili terč. hyperon takže podľa mňa tebe nezostane nič iné iba dané strelivo odskúšať aby si zistil na čom si. A mne nezostáva nič iné iba prehlavniť zbraň nakoľko zbraň s ktorej môžem strieľať iba valcové strely nepotrebujem. Toľko môj osobný názor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 127 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov