Heming hunting
dnes je sobota,  4. máj 2024,  meniny má Florián,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:24,  dnes západ slnka: 19:01
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Zamyslime sa, poľovníci! - diskusia

autor: off jonny
pridané: 25.4.2013 16:09

Zamyslime sa, poľovníci!









Poľovníctvo, to nie je len vášeň pre zbrane a trofeje. Je to hlavne obrovský záväzok - záväzok každého poľovníka starať sa o zver a ochraňovať prírodu. U nepoľovnej verejnosti panuje negatívna mienka o poľovníkoch. Žiaľ, často sa o to zasluhujú svojím prístupom samotní poľovníci. O niečom podobnom som sa nedávno sám presvedčil a chcel by som sa s mojou skúsenosťou podeliť aj s čitateľmi. Pri svojich každodenných cestách do práce z Martina do Žiliny, som z autobusu už asi tri týždne pozoroval úhyn jelenice v bukovej hore na sutine v strmom svahu. Nedalo mi to pokoja a jedného rána som sa vybral s kamarátom pozrieť sa čo sa tam stalo. Ako vždy, keď idem do lesa, obliekol som sa do poľovníckeho oblečenia a zobral som so sebou aj svojho psíka - sučku bavorského farbiara. Po príchode na miesto a prejdení hlavného ťahu E18 do svahu, sme asi na sto metrov pred nami zbadali živú jelenicu. Tá, po niekoľkých sekundách zašla a zaľahla. Videli sme ju stáť presne na mieste, kde ležal spomínaný úhyn. Keď sme prišli k úhynu, zistil som, že je to minuloročné teliatko, ktoré v tom ťažkom kamenistom teréne zahynulo. Kamarát mi povedal, že živá jelenica leží od nás asi pätnásť metrov. Sučku som zobral na remeň a priblížili sme sa k jelenici. Bola zaľahnutá a mala zlomenú alebo vykĺbenú prednú pravú nohu. Bola to dospelá silná jelenica. Bola vysilená, ležala bez pohnutia a nereagovala na našu prítomnosť. Pravdepodobne ju zrazilo auto a súdiac podľa peny okolo pysku mala vnútorné poranenia hrudníka. Bolo potrebné ukončiť trápenie zvieraťa. Po dohode s kamarátom som zavolal na číslo 158, keďže sa to nachádzalo v blízkosti frekventovanej cesty. Pán policajt mi povedal, že tam niekoho pošlú. Spomenul som mu, že by bolo dobré kontaktovať poľovného hospodára zo Strečna, nakoľko sa to nachádzalo v ich revíri. Po pol hodine čakania prišiel pán hospodár aj s ďalším pánom. A tu sa začínajú moje najhoršie zážitky, ktoré ma vyprovokovali o tejto veci napísať. Pán hospodár, asi šesťdesiatnik, bez toho aby sa pozdravil alebo podal ruku, okamžite spustil výhražným tónom : „Čo tu robíte? Čo robíte v tomto revíri? Prečo ste tu so psom? Prečo ste tu s poľovným psom v cudzom revíri?!“ Takýto príchod poľovného hospodára, ako zástupcu daného revíru som si vôbec nepredstavoval! Som absolvent Strednej lesníckej školy, kde som aj absolvoval skúšky z poľovníctva pred desiatimi rokmi a člen SPK. Ešte som však nepočul o tom, že by bolo zakázané sa pohybovať kdekoľvek v lese, či cudzom revíri, sám alebo so psom, či dokonca s poľovným plemenom! Pán hospodár ma obviňoval, ako keby som tam bol pytliačiť s flintou na pleci. Dokonca sa nám (mne a kamarátovi) vyhrážal, že na nás zavolá policajtov. (Policajtov, ktorí na náš podnet zavolali hospodára k trápiacemu sa zvieraťu). Po tom všetkom nechcel ani vedieť, kde sa nachádza spomínaná zranená jelenica. Vraj si ju nájde sám! Po celom tomto incidente sme sa pobrali s kamarátom do auta a išli späť domov. Ja ako poľovník to vidím tak, že pán hospodár zo Strečna sa zachoval nečestne. Čo si asi mohol z celej situácie odniesť môj kamarát? Myslím, že na túto skúsenosť nikdy nezabudne. Namiesto toho, aby sa hospodár zachoval slušne, urobil presný opak. Za nahlásenie zranenej jelenice sa nám ani nepoďakoval a ďalej sa vyhrážal. Ukázalo sa, ako niektorí poľovníci vrhajú zlé svetlo do našich radov – bola to hanba. Lovu zdar!

Ján Bízik



počet zobrazení: 15 220
počet hlasov: 11
Zamyslime sa, poľovníci! - diskusia
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-102 z 102 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off hunter2, 26.4.2013 o 9:09

Nemôžme sa čudovať ako reaguje verejnosť na poľovníkov keď sa stretáva s takýmito prípadmi! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 26.4.2013 o 9:05

všimni si ako vediem túto debatu "účelovo" aby sme sa všetci poučili... ako si prišiel na to že PS sa jonnymu verbálne alebo fyzicky vyhrážal ?, nič také nepíše, s ostatným súhlasím len doplním že ja by som nehľadal chybu len u PH ale aj u jonnyho, veľa vecí sa dá vyriešiť slušným spôsobom ale tak by sa aj jonny ako poľovník ktorému ide len a len o dobré meno poľovníkov mal tiež správať, (osobne mi stále na jeho popise, argumentoch a následnom konaní smerom k PH, jeho autu a stanovisku veterinára jednoducho niečo nesedí, silne pochybujem že nám doteraz napísal celú pravdu o svojom postupe ale aj postupe PH), slušnosť je krásna nehmotná vec, len musí byť obojstranná, nie ako minca ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kurt, 26.4.2013 o 9:02

Prečo dohľadávka? To že je to farbiar neznamená, že môže cvičiť len dohľadávku. Výcvik nemá nič spoločné s dobou lovu, mimochodom je doba lovu líšky, keď už nič iné. A znova opakujem, zákon nepozná pojem cudzí revír. To že hosp. by mal vedieť, že v jeho revíri robím výcvik je jedna vec, ale tiež iba v rovine slušnosti. Nemôže mi to zakázať ani nič obmedziť. Voľný pohyb psa môže obmedziť len LU. A stále je tu tá vec, že PH nevedel že pes bol na voľno. V jeho prítomnosti bol pripútaný. Ako som už písal stále vychádzam z toho, že to čo napísal jonny na začiatku je celá pravda, lebo špekuláciami sa nikam nedostaneme. A pre zmenu stále tvrdím, že zákon neporušil ani jeden z nich.;-) No flame. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubo123, 26.4.2013 o 8:37

Hekler- PH,ktorý je verejným činiteľom sa musí správať k iným osobám pri výkone svojích povinností slušne, energicky a s nadhľadom. Ak sa osobe, alebo osobám vyhráža verbálne alebo fyzicky môže sa dopustiť trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa.A to aj vtedy ak sa dotyčná osoba dopustila priestupku. Nehľadal by som chybu u Johnyho, ale v charaktere dotyčného PH. Veľa vecí sa dá vyriešiť aj slušným spôsobom. Lovu zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 26.4.2013 o 8:24

kurt, súhlasím so všetkým okrem jedného, výcvik psa je plnením povinností, ale pre boha nie v cudzom revíri bez vedomia PH a v čase mimo doby lovu, to farbiara trenoval na dohladávanie jelenice v čase mimo ich lovu ? to snáď nie, jonny, ako si sa dopracoval k stanovisku veterinára a z akého dôvodu keď nie si členom ich PZ ? stále mám pocit že nám nehovoríš úplnú pravdu ... v článku sa obhajuješ výstražným tónom PH (ale on je aj poľ. strážou so svojimi právami, povinnosťami aj ochranou osoby ako VČ), obhajovať sa v takomto prípade výstražným tónom (kto ho zmeral, čo je to) je taká istá hlúposť ako obhajoba pri neoprávnenom použití zbrane z dôvodu výstražného záblesku v očiach toho druhého a domáhať sa nutnej obrany ... ja len stále tvrdím že ak PH porušil zákon tak aj ty si porušil min. dva zákony, teda nie si bez viny ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kurt, 26.4.2013 o 8:12

Ak vychádzam z predpokladu, že všetko sa odohralo tak ako napísal jonny a nič nezamlčal, tak v podstate k nijakému preukázateľnému porušeniu právnych predpisov nedošlo lebo: aj výcvik psa sa dá považovať za plnenie povinností, takže dokazovať tu nejaké porušenie by bolo veľmi ťažké. To či som vo vlastnom revíri je z hľadiska zákonov jedno kým nemám zbraň. Hekler správne napísal, že výhražný tón nie je vyhrážanie, resp. opäť ťažko dokazovať. Okrem toho pes bol v čase príchodu hospodára na miesto pripútaný a hosp. nemohol vedieť, že pes sa pred tým voľne pohyboval. Hospodár nemohol jelenicu hneď dostreliť, aj keď morálne by sa to žiadalo, ale dopustil by sa tým pytliactva. Najprv treba vybaviť mimoriadny odstrel na OLU. Takže všetko čo sa stalo je nedostatok slušnosti medzi ľuďmi. Inak tie hospodárove otázky sú tiež smiešne. Je na slobodnej vôli každého či na ne bude vôbec odpovedať. Odo mňa by sa dočkal odpovede asi v tom duchu, že ho do toho. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jonny, 26.4.2013 o 7:53

Hekler - v članku o nejakom zlom postupe polície nespomínam a ani nepíšem absolutne nič. Neviem prečo mi to spomínaš. Deň pred tým, ako som tam prišiel pozrieť, som si to z autobusu na 100% overil ,že je to uhyn ktorý za normalnych okolností v 80km/h rychlosti ťažko rozoznať niekde medzi skalami v lese na prvý krat. Teda boli oznamene hned dva kusy ,nakoľko sa nachadzali od seba asi 15m. Jedina vec ktoru opisujem v celom článku je nehumanne, neeticke, neprofesionalne správanie poľovneho hospodara!! To čo spomínaš, aby sa cela vec neotočila voči mne v komentari pred týmto sa vôbec nebojím, nakoľko mam svedka, mam aj niekoľko video-nahraviek. PS: spomínana živa jelenica s dolamanou nohou a penou okolo papule bola podla všetkého zrazena jelenica a odídena z miesta nehody. Podľa peny okolo papule a vyjadrenia veterinara išlo zrejme o pomliaždeny hrudník a vážne problemy s pľúcami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 26.4.2013 o 7:10

Dušan ani jedna z tých otázok nebola neopodstatnená, áno vyhrážanie sa je neprípustné ale výstražný tón nie je vyhrážaním sa, a čo je vlastne výstražný tón je na dlhú debatu..., orol, ktorý zákon zrušil v zákone o lesoch z roku 2005 § 31 ods.1 písm. o)"v lese je zakázané voľne púšťať psov okrem psov poľovníckych a služobných49) pri výkone povinností, alebo iné domáce zvieratá", a § 63 ods. 1 písm. f) "priestupku sa dopustí kto voľne púšťa psov okrem psov poľovníckych a služobných49) pri výkone povinností alebo iné domáce zvieratá",to jonnyho volne pustený poľ. pes v cudzom revíri v čase mimo doby lovu bol volne pustený pri výkone povinností ? len tak mimochodom, ako by sa jonny bránil keby PZ od neho žiadalo náhradu škody za jejenicu ktorú museli uloviť za to "že si zlomila nohu preto lebo ju duril jonnyho pes" v ich revíri ? .... len aby sa to všetko neotočilo voči jonnymu, lebo operovať výstražným tonom je cestou po veľmi tenkom lade, rád by som sa dozvedel ako to všetko nakoniec dopadne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 26.4.2013 o 6:05

Hekler, ak je pravdou, že "okamžite spustil výhražným tónom : „Čo tu robíte? Čo robíte v tomto revíri? Prečo ste tu so psom? Prečo ste tu s poľovným psom v cudzom revíri?!“ potom to bude pravdepodobne o tom, že mu Jonny narušil siestu a privolal prácu navyše. Jonny, tam by sa o tú jelenicu pravdepodobne postaral medveď a dlho by sa netrápila. Možno kratšie ako by trvalo zaobstaranie si povolenia na mimoriadny odstrel, odstrel samotný a odvoz do kafilérie. Ak by sa o ňu postaral medveď bolo by to síce menej humánne, za to však viac prirodzené. Na celej veci je zlé hlavne to, že sme sa zabudli k sebe slušne správať a rozprávať a skúsiť nazerať na vec aj inými ako svojimi očami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 25.4.2013 o 23:18

Neskorší zákon ruší platnosť skoršieho. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 25.4.2013 o 23:06

áno, okrem povolených prípadov stanovených v zákone o lesoch a poľovníctve (túto tému sme už tu preberali v inej diskusii) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 25.4.2013 o 22:44

Hekler u vás musíte mít ze zákona psa v lese na vodítku ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 25.4.2013 o 21:42

všetko čo tu bolo napísané je síce pravdou ale na môj vkus veľmi jednosmernou lebo nič nie je len čierno biele, nevyprovokoval si náhodou ty sám to čo si popísal ? a kto vlastne porušil zákon ? PREČO si ako absolvent lesníckej školy a poľovník znalý zákona neoznámil ihneď ako si videl uhynutú jelenicu túto skutočnosť Polícii aby upovedomili PH v danom revíri ? Prečo si išiel do cudzieho poľ. revíru so psíkom pusteným na voľno ? Sám píšeš že až potom čo ťa kamarát upozornil na ležiacu jelenicu si ho zobral na remeň. Jednoznačne si porušil ako zákon o lesoch tak aj o poľovníctve, ani poľ. pes nesmie byť volne pustený v reviri kedykoľvek, (nie to ešte v cudzom ), to je hlboký omyl. Z môjho pohľadu si urazená ješitnosť ktorá robí vedu z niečoho čo sám vyprovokoval, týmto sa ale vôbec nezastávam PH ak to bolo ako uvádzaš. Nie je tvoje konanie "účelovou obhajobou" potom čo podobne ako chceš ty konať konal už skôr PH ? (ja som v postupe polície a konaní PH nenašiel v tom čo uvádzaš žiadne porušenie zákona, jedine nevhodným spôsobom prezentovaný zákon PH, ale ty si jednoznačne porušil min. dva zákony a zrazu podľa teba postupovali nesprávne policajti aj PH ale že si ty išiel do cudzieho revíru s pusteným psom tak to prehliadaš), samozrejme že poľovníci sa majú zamýšlať nad svojim konaním ale v tomto prípade by si sa mal zamyslieť ty sám nad sebou a svojim postupom ale hľavne nad tým či tvoje následné konanie a pertraktovanie problému v mediách zlepší pohľad verejnosti na poľovníkov ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 25.4.2013 o 17:57

Jonny Walker - tak je to ako píše dole laco 11. Druhá varianta podať podnet na OO-PZ z podozrenia z priestupku na úseku Občianskeho spolunažívaniu podľa § 49, ods.1, písm. a, d, zák. č 372/ 90 Zb. (Zák. o priestupkoch ). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off laco11, 25.4.2013 o 16:46

...podľa mňa polícii nie je čo vytknúť, pokiaľ zver neohrozuje život, zdravie či majetok a nie je ani zrejme obeťou protiprávneho konania polícia skutočne nemá dôvod intervenovať...v tomto prípade im dokonca treba vysloviť pochvalu, že mali spojenie na zodpovednú osobu užívateľa predmetného revíru...mne sa často stáva, že polícia mi oznamuje stret vodičov so zverou na cestných komunikáciách, ktoré nie sú súčasťou revíru v ktorom som štatutár... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jonny, 25.4.2013 o 16:45

Už som prostrednictvom E-mailu poslal podnet na disciplinarne konanie na obvodnu organizaciu SPK V Žiline, ďalej aj na Kancelariu SPK v Bratislave a takisto aj prozbu o uverejnenie članku v troch slovenskych poľovníckych časopisoch. Ak, tak budem o pripadnych vyjadreniach informovat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jonny, 25.4.2013 o 16:38

Hospodar to bol ....povedal mi ,že on je hospodár so Strečna,nakoľko mi to potom aj potvrdili kamarati so Strečna aj podľa priloženej fotky jeho auta a jeho ŠPZ. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jonny, 25.4.2013 o 16:35

Pri prvom volani na 158 mi policajt povedal ,že tam príde hliadka.Po asi 20 min. som im volal zase a povedali mi , že tam už poslali hospodara. Kompetentny z poľovneho združenia bol už spomínaný hospodár na ktoreho som nemal a ani nemal odkial vypatrať číslo. Polícia disponuje kontaktmi na každe poľovne združenia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off laco11, 25.4.2013 o 16:35

...podľa popisu udalosti nebol dôvod akútnej účasti polície...to by nastalo až od chvíle keby boli polícii oznámené informácie, ktoré by nasvedčovali protiprávnemu konaniu...zdravotný problém volne žijúcej zveri ešte neznamená dôvod na intervenciu polície...konanie PH ak to bol skutočne PH je mimoriadne odsúdeniahodné a ťažko komentovateľné... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 25.4.2013 o 16:28

Inak ja osobne by som v tom prípade v smere oznámenia konal inak. Nevolal políciu, ale hneď zavolal kompetentného z poľovného združenia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 25.4.2013 o 16:28

Keďže ste kontaktovali policajtov, PREČO neprišli na miesto nálezu aj policajti ? To vyzerá, ako zanedbanie povinností policajta a osobne by som sa na to slušne, ale tvrdo „pýtal" . P.s- ak sa skutok stal a tak, ako ho opisuješ, tak bolo žiadúce a nutné použiť proti hospodárovi ráznu výzvu, aby upustil od protiprávneho slovného konania a urážok voči tvojej osobe a vyžadovať zdvorilosť. V prípade, ak sa tak nestane, že budeš rázne opätovať jeho „zdvorilostné správanie". No a mal si tvrdo a nebáť sa ! Triafať presne na citlivé body a tak, aby sa mu roztriasli kolená. Slovne, zákonne. No a v prípade napadnutia by si mu aspoň jednu vypálil na papuľu. No, ale ak si slušák a nechcel si takto, tak ho môžeš oznámiť. Je to lepšie, ako vôbec nič – ke´d je chujko, aspoň to zatrasie s jeho funkciou atď , alebo padne... lebo keď nič nekonáš priamo vo veci, tak tí ľudia s takým správaním majú stále zelenú... P.s- kto sa "nebije" o svoje práva, nezaslúži si, aby vôbec nejaké mal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 25.4.2013 o 16:20

Takto sa žiadny poľovník ku poľovníkovi nesmie správať a už vôbec nie hospodár, ktorý má ísť vzorom. Do čerta s ním ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-102 z 102 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM