Heming hunting
dnes je sobota,  4. máj 2024,  meniny má Florián,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:24,  dnes západ slnka: 19:01
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Zamyslime sa, poľovníci! - diskusia

autor: off jonny
pridané: 25.4.2013 16:09

Zamyslime sa, poľovníci!









Poľovníctvo, to nie je len vášeň pre zbrane a trofeje. Je to hlavne obrovský záväzok - záväzok každého poľovníka starať sa o zver a ochraňovať prírodu. U nepoľovnej verejnosti panuje negatívna mienka o poľovníkoch. Žiaľ, často sa o to zasluhujú svojím prístupom samotní poľovníci. O niečom podobnom som sa nedávno sám presvedčil a chcel by som sa s mojou skúsenosťou podeliť aj s čitateľmi. Pri svojich každodenných cestách do práce z Martina do Žiliny, som z autobusu už asi tri týždne pozoroval úhyn jelenice v bukovej hore na sutine v strmom svahu. Nedalo mi to pokoja a jedného rána som sa vybral s kamarátom pozrieť sa čo sa tam stalo. Ako vždy, keď idem do lesa, obliekol som sa do poľovníckeho oblečenia a zobral som so sebou aj svojho psíka - sučku bavorského farbiara. Po príchode na miesto a prejdení hlavného ťahu E18 do svahu, sme asi na sto metrov pred nami zbadali živú jelenicu. Tá, po niekoľkých sekundách zašla a zaľahla. Videli sme ju stáť presne na mieste, kde ležal spomínaný úhyn. Keď sme prišli k úhynu, zistil som, že je to minuloročné teliatko, ktoré v tom ťažkom kamenistom teréne zahynulo. Kamarát mi povedal, že živá jelenica leží od nás asi pätnásť metrov. Sučku som zobral na remeň a priblížili sme sa k jelenici. Bola zaľahnutá a mala zlomenú alebo vykĺbenú prednú pravú nohu. Bola to dospelá silná jelenica. Bola vysilená, ležala bez pohnutia a nereagovala na našu prítomnosť. Pravdepodobne ju zrazilo auto a súdiac podľa peny okolo pysku mala vnútorné poranenia hrudníka. Bolo potrebné ukončiť trápenie zvieraťa. Po dohode s kamarátom som zavolal na číslo 158, keďže sa to nachádzalo v blízkosti frekventovanej cesty. Pán policajt mi povedal, že tam niekoho pošlú. Spomenul som mu, že by bolo dobré kontaktovať poľovného hospodára zo Strečna, nakoľko sa to nachádzalo v ich revíri. Po pol hodine čakania prišiel pán hospodár aj s ďalším pánom. A tu sa začínajú moje najhoršie zážitky, ktoré ma vyprovokovali o tejto veci napísať. Pán hospodár, asi šesťdesiatnik, bez toho aby sa pozdravil alebo podal ruku, okamžite spustil výhražným tónom : „Čo tu robíte? Čo robíte v tomto revíri? Prečo ste tu so psom? Prečo ste tu s poľovným psom v cudzom revíri?!“ Takýto príchod poľovného hospodára, ako zástupcu daného revíru som si vôbec nepredstavoval! Som absolvent Strednej lesníckej školy, kde som aj absolvoval skúšky z poľovníctva pred desiatimi rokmi a člen SPK. Ešte som však nepočul o tom, že by bolo zakázané sa pohybovať kdekoľvek v lese, či cudzom revíri, sám alebo so psom, či dokonca s poľovným plemenom! Pán hospodár ma obviňoval, ako keby som tam bol pytliačiť s flintou na pleci. Dokonca sa nám (mne a kamarátovi) vyhrážal, že na nás zavolá policajtov. (Policajtov, ktorí na náš podnet zavolali hospodára k trápiacemu sa zvieraťu). Po tom všetkom nechcel ani vedieť, kde sa nachádza spomínaná zranená jelenica. Vraj si ju nájde sám! Po celom tomto incidente sme sa pobrali s kamarátom do auta a išli späť domov. Ja ako poľovník to vidím tak, že pán hospodár zo Strečna sa zachoval nečestne. Čo si asi mohol z celej situácie odniesť môj kamarát? Myslím, že na túto skúsenosť nikdy nezabudne. Namiesto toho, aby sa hospodár zachoval slušne, urobil presný opak. Za nahlásenie zranenej jelenice sa nám ani nepoďakoval a ďalej sa vyhrážal. Ukázalo sa, ako niektorí poľovníci vrhajú zlé svetlo do našich radov – bola to hanba. Lovu zdar!

Ján Bízik



počet zobrazení: 15 221
počet hlasov: 11
Zamyslime sa, poľovníci! - diskusia
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 102 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off apple, 26.4.2013 o 14:16

planá debata... ak poviem v zákone, že niečo je byt, tak musím povedať, na základe čoho tak je. a nie, že to mám hľadať v ľudovej slovesnosti. musí to mať parameter, ktorý ten zákon uvádza, alebo nejaký iný. aj "poľovný pes" musí mať parameter, čo to je!!! nič na tom nezmeníme. to je podstata!!! a ten parameter neuvádza žiadny zákon. teda znovu tu máš len dôkaz, že tvorcovia sú na úrovni organizácie, ktorá zákon schvaľovala dokonca na vrcholnom zastupiteľskom orgáne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 26.4.2013 o 14:12

jonny, asi 3 týždne !!! si z autobusu pozoroval "úhyn" jelenice a nikomu si to neoznámil a tým nič nespravil na ukončenie jej trápenia a až po 3 týždňoch keď si pri nej našiel ešte druhú poranenú si volal kamarátom poľovníkom zo susedného združenia, prečo si za celé 3 týždne nezavolal políciu alebo si nezistil príslušného poľ. hospodára ...... prečo si nevolal hneď veď takú istú radu by ti boli dali aj pred 3. týždňami, čo keď jelenica nebola keď si ju zbadal ešte uhynutá ale sa len trápila, veľa nejasných postupov ..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 26.4.2013 o 14:06

apple plemeno je len oznacenie pre pocetnu skupinu ,ktora ma spolocny povod,morfologicke a uzitkove vlastnosti.preto zakon definoval zoznam psov polovnych plemien a pouziva termin polovny pes co je vseobecne oznacenie pre jedneho prislunika polovneho plemena.aj podla JUDR.Kovacsa neuznane polovne plemeno nemozno povazovat za zvlastneho(polovneho)psa aj napriek tomu,ze ma polovnu upotrebitelnost. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jonny, 26.4.2013 o 13:50

Niekto nižšie pisal o tom , že mu nesedi to, že som volal veterinarovy. Mam viacej kamaratov veterinarov. Pri najdeni tej živej jelenice som najprv obtelefonoval kamarátov poľovníkov so susedného združenia z Martinskej strany, kde z nich nikto nemal tel.čislo na Strečnianského hospodára. Po dohode s nimi mi povedali, že mam kontaktovať 158, čo som aj urobil. Pottom nasledne som volal kamaratovy veterinarivy na vet.stanicu , kde som sa vyzvedal čo jej môže byť. Mojou zámienkou bola iba obhliadka mrtvej jelenice a žiadny zber parožia! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 26.4.2013 o 13:47

ale iste, hekler, rozumieme, čo sa pod tým pojmom myslí v bežnom živote. no pokiaľ mi zákon ukladá niečo s súvislosti s takýmto označením - termínom - tak mi musí aj povedať, čo to označenie znamená, teda musí ho definovať. obaja dobre vieme, že je to tak, na tom je totiž založený celý právny systém. nemôžeš ma predsa postihovať za neplnenie niečoho, čo si nezadefinoval. ale nie je to jediná taká vec v zákone. no táto je veľmi dôležitá. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 26.4.2013 o 13:43

už viac ako 30 rokov si myslím že je to tak ako tvrdí growler, (Tichá, V.; Tichý, J.: Atlas plemen loveckých psů. Jiří Flégl-Vega, Praha 2003, str. 48), čo ale neznamená že musím mať pravdu lebo aj apple má z polovice pravdu a taká je najhoršia, nevieš čo je pravda a čo nepravda, NR aj súd by mohlo predbehnúť jednoducho ministerstvo doplnením vykonávacej vyhlášky, ale asi to podľa nich nie je podstatným problémom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 26.4.2013 o 13:35

growler, naozaj si ten, kto to môže vyhlásiť? si na úrovni NR SR? alebo súdu? normálne sa ťa pýtam, odkiaľ máš takú info a ty mi dáš tvoje vyhlásenie. z čoho vyplýva tvoje tvrdenie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 26.4.2013 o 13:26

Zháňam záchranárskeho psa. Kto mi viete mi pradiť nejaké záchranárske plemeno? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 26.4.2013 o 13:26

appel este raz,ak mas raz psa zo zoznamu psov polovnych plemien mas zaroven polovneho psa,pretoze je prislusnik polovneho plemena. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 26.4.2013 o 13:24

goret, neboj, my vieme, aká je tvoja vedomostná úroveň, nemusíš dookola presviedčať. vieme, naozaj. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 26.4.2013 o 13:22

v prílohe je: Zoznam psov poľovných plemien ... ale poľovného psa nevidím... problém je v tom, že zákon narába s právnym termínom a ten nie je nikde definovaný. nemožno ho svojvoľne vykladať. a tým pádom aj výklad zákona je taký, ako uvádzam, darmo sa budeme presviedčať o niečom inom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 26.4.2013 o 13:21

goret polovnicky a polovny pes.polovna upotrebitelnost je nepodstatna v tomto pripade.ak mas psa zo zlozenymi skuskami polovnej upotrebitelnosti napr.v CR a nefiguruje na zozname psov polovnych plemien,tak sa nepovazuje za polovneho(zvlastneho)psa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 26.4.2013 o 13:12

apple zakon nema definiciu polovneho psa,ale zoznam psov polovnych plemien (priloha č.34),zakonite ak mas polovne plemeno mas polovneho psa pretoze je prislusnik polovneho plemena. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 26.4.2013 o 13:06

growler nemáš pravdu a poľovníckeho psa definuje zákon o poľovníctve v zmysle jeho poľovníckeho využitia, tzv. upotrebiteľnosti: poľovnícky pes je pes využívaný pri výkone práva poľovníctva, resp. pri príprave na tento výkon. Pozn. pre hovno-vŕtačov: tu sme na poľovníckom fóre, nie v advokátskej kancelárii, ani na súde. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 26.4.2013 o 12:53

growler, poprosím ťa, daj mi zdroj definície poľovného psa. podľa možnosti zo zákona, lebo zákon sa nemôže odvolávať na nižší predpis. alebo aspoň kde to je tak napísané, ako vravíš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 26.4.2013 o 12:51

tak ešte takto: zneužitie právomocí verejného činiteľa je tenký ľad v tomto prípade. prinajlepšom je to na nejakú poriadkovú pokutu - a to by bola naozaj výhra! za druhé: huber, pri všetkej úcte, akú že chybu spravil jonny? že bol v zelenom? že mal psa? že volal políciu a nie PH? zákon ti ukladá volať políciu, a nie PH, navyše, to si máme všetci nosiť so sebou mapy revírov celej sr aj tlf hospodárov? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 26.4.2013 o 12:50

uz si to raz a navzdy zapamatajte.POLOVNY PES je pes zo zoznamu POLOVNYCH plemien PSOV bez ohladu na to ci ma polovnu upotrebitelnost,alebo nie!huber co je na tom,ze siel v zelenom a este aj so psom presvedcit sa o tom co videl z auta? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 26.4.2013 o 12:36

Jonny, ktosi to už dolunižšie napísal - vyhľadaj si VŠETKO o : "zneužitie právomocí verejného činiteľa". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off huber, 26.4.2013 o 12:34

Rozvynula sa tu veľká debata o morálke,o správaní sa verejných činitelov atď.Podstata je tá,že chybu urobyli obydve strany.Jonny to mal v prvom rade oznámyť užívatelovy poľ.revíru a po dohode ukázať to miesto poverenej osobe a nie sa vybrať v "poľovníckom"a ešte aj so psom na inkriminované miesto uspokojiť svoju zvedavosť.Mohol sa aj PH správať kultivovanejšie a nepodlahnuť prvým dojmom-dvaja cudzí ľudia v poľovníckom oblečení so psom pri poranenej jelenici. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 26.4.2013 o 11:55

Aha OROĽ :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 26.4.2013 o 11:45

so noch einmal: hekler, ja viem, že my dvaja sa nemusíme poučovať ;-), len som ťa doplňal o ďalší zákon. andrej, máš pravdu, je to v ochrane po oboch stranách. v príspevku sa píše: "Sučku som zobral na remeň a priblížili sme sa k jelenici", nuž ťažko povedať, či dovtedy lietala , alebo šla pri nohe... no dôvodenie PH je naprosto mimo, čo svedčí o jeho "kvalitách". ale s ním je to už tak... ono zo strečna na toto miesto je vcelku kus a chodí častejšie, no rozhodne by to nemal byť dôvod k arogancii. a k definícii poľovného psa: už som to kdesi písal, neviem, čo to je, teda aj ten výklad zákona je taký, že je poľovný, keď ho za takého označím.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 26.4.2013 o 11:44

Ďeďe - to je základná poučka, ktorú som sa učil aj ja. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 26.4.2013 o 11:43

OROĽ - ten Tvoj citát je z akej prísahy ? resp. akej zložky ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 26.4.2013 o 11:41

Áno, verejný činiteľ je pri vykonávaní svojej činnosti povinný dbať na česť, vážnosť a dôstojnosť osoby ako i svoju vlastnú a nepripustiť, aby v súvislosti s touto jeho činnosťou vznikla osobe bezdôvodná ujma a aby prípadný zásah do jej práv a slobôd prekročil mieru nevyhnutnú na dosiahnutie účelu sledovaného jeho činnosťou. P.s- správne Ľubo, ak si napadnutý, tam treba tvrdo a nekompromisne ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 26.4.2013 o 11:38

.Nechcel som sa pridavat do tejto diskusie lebo je dvojsecna. Moj otec ma ucil ze treba mat uctu k starsim ludom a ich sedinam ale ja som zystil ze treba mat uctu len k ludom ktori si to zasluzia!!!je to obvinenie proti jendemu tvrdeniu ale kde sa lame chleba .....!! v svedectve a kto ma svedka jonny v jeho prospech je ze sam vopred upovedomil policiu aj ked si ja myslim ze to bolo zbytocne co sa tam potom dialo to uz vedia len oni dvaja a hospodar ale ked oni budu tvrdit to iste tak sa neobhaji ani keby pravda stala na jeho strane.Ale ku mne keby sa spraval niekto tak ako opisuje jonny tak ho odvedie policia v putach :-DD boli ste tam dvaja on sam mal si rozmyslat a konat priamo tam a nie potom podavat oznamenia ale to je na dlhu debatu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 26.4.2013 o 11:33

Ľubo 123 - žiaľ na slovensku výsledky psychotestov, detektora nemajú vplyv na obsadenie funkcie. Zatiaľ sa funkcionári volia a funkcie rozdávajú... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubo123, 26.4.2013 o 11:18

Správam sa slušne k ľuďom aj keď podľa môjho názoru páchajú priestupok. Tvrdší postoj zaujmem až keď na mňa verbálne alebo fyzicky zaútočia-a viem byť veľmi nepríjemný ale nemusím sa prezentovať ako hlupák ktorý sám nevie čo môže. Bol som niekoľko rokov VČ a viem,že veľakrát som dosiahol normálnou konverzáciou oveľa viac ako moji kolegovia krikom a hulváctvom.Neobhajujem Jonnyho, ale ľudia, ktorý sa nevedia ovládať by niektoré funkcie nemali zastávať, kazia dobré meno iným zodpovedným ľuďom.LZ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 26.4.2013 o 11:00

goret 6,05h máš úplnú pravdu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 26.4.2013 o 10:52

Leon, dokážem sa na vec pozrieť aj takto, PH si zaslúži za arogantný tón potrestať lebo bezhranične verím tomu čo napísal jonny, jony síce bol aj s kamarátom v cudzom revíri s volne pusteným psom (a určite nehľadal náhodou aj zhody) ale to nič, Jonny nemusí dodržiavať zákona a slušnosť lebo on je z iného cesta, ako vidíš zmenil som tón diskusie, ale komu takýto názor a tón pomôže posunúť sa v probléme ďalej a získať vedomosti v ďalšich podobných prípadoch, (PS: bývam v Bratislave a dosť ľudí na tejto stránke ma pozná aj osobne), budem rád ak sa dozvieme ako to všetko v skutočnosti bolo a dopadlo lebo mne sa to všetko nezdá ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kurt, 26.4.2013 o 10:38

Goret: dobré... :-DDD Táto debata ma baví čím ďalej tým viac.V každom prípade NP Malá Fatra je iba na pravej strane Váhu a z kontextu jonnyho rozprávania vyvodzujem že sa to stalo na ľavej strane. Ale na ľavej strane je prírodná pamiatka Domašínsky meander. Na území PP platí 4. alebo 5. stupeň ochrany. Na územiach so 4. a 5. stupňom ochrany je zakázané: voľne pustiť psa okrem psa používaného na plnenie úloh podľa osobitných predpisov59)(služobný pes) a poľovného psa. Takže poľovného psa pustiť môžeš, len čo to je? Lebo definíciu poľovného psa som nikde nenašiel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 26.4.2013 o 10:26

Jonny, nenechaj sa zviklat niektorými málo príspevkami, ktoré sú vedené tendenčne, účelovo, zámerne a sledujú len jediný cieľ. Oslabiť ťa, podlomiť, vyvolať vlastnú pochybnosť a deštrukciu vo svojom vedomí. P.s- choď si slušne a tvrdo za vecou, veľa zdaru ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 26.4.2013 o 10:15

Hekler mě to taky nesedělo proto se ptám po tom co mě překvapilo tvé útočné vedení diskuze ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 26.4.2013 o 10:11

Leon, ak by si pozornejšie čítal moje doterajšie komentáre na LZ tak by ťa takáto sprostosť nemohla napadnúť, nie som to ja a ani nemám šajnu kde sa to stalo, ja žiadne zákony neupravujem, keby si si ich prečítal tak by si na to prišiel ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 26.4.2013 o 10:07

??? a ešte okrem toho toho neznášam "sranie" do vlastného hniezda vydávaného za obhajobu dobrého mena poľovníkov, opakujem niečo sa mi tu nezdá ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kurt, 26.4.2013 o 10:05

Jaro: Hekler citoval zákon o lesoch ktorý hovorí o voľnom púšťaní a nie voľnom pohybe psa. Tak preto do toho zaťahujem výcvik. To je tak keď niečo riešia 3 zákony a každý po svojom. Ale je pravda že termín voľný pohyb som použil ja čím som v zápale ťukania do klávesnice pomiešal hrušky s jablkami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 26.4.2013 o 10:03

.. a pravdepodobne sa to stalo na území NP MF a treba veriť, že nie aj vo 4. a už vôbec nie v 5. stupni ochrany :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 26.4.2013 o 9:57

apple, mi sme v tomto obaja doma, len tu jasne povedz na základe toho čo tu doteraz bolo napísané, dopustil alebo nedopustil sa jonny priestupku keď mal v cudzom poľ. revíri pusteného psa tak ako uvádza ? stačí mi áno alebo nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 26.4.2013 o 9:56

Hekler dík za odpověď ale podle toho jak reaguješ nejsi ty ten hospodář nebo velmi dobrý kamarád když si tady upravuješ zákon podle své potřeby ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 26.4.2013 o 9:45

dám niečo, ale je to výslovne len na debatu: "voľným pohybom psa je pohyb psa bez vôdzky mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov; za voľný pohyb psa sa nepovažuje pohyb zvláštneho psa bez vôdzky mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov, ak je na základe výcviku ovládaný osobou, ktorá ho vedie." a v zmysle zákona 282/2002 sa tu jedná o zvláštneho psa. a pokiaľ je interpretácia správania sa PH vystihujúca, tak naozaj nie je o čom debatovať. PH to jednoducho nezvládol. hekler dobre argumentuje zákonom o lesoch, ale ten jedná o voľnom pohybe psa. bohužiaľ tak to vyzerá, keď jednu vec musíte dohľadávať v troch zákonoch.... tiež takýto pohyb psa nemožno považovať za výcvik v PR. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 26.4.2013 o 9:40

Jonny píše: "Spomenul som mu (operačnému na 154), že by bolo dobré kontaktovať poľovného hospodára zo Strečna, nakoľko sa to nachádzalo v ich revíri." Neviem ako iní, ale ja by som ho požiadal, aby moje telefónne číslo oznámil príslušnéhu PH a on sa mi ozval. Pozn. viem, že teraz vyzerám múdry ako generál po vojne, ale myslel som to ako návod na šetrenie nervov a zbytočné nešponovanie vzťahov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 102 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov