Heming hunting
dnes je pondelok,  29. apríl 2024,  meniny má Lea,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:32,  dnes západ slnka: 18:54
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Tlmiť líšku po celý rok, alebo nie? - diskusia

autor: off jan2222
pridané: 9.4.2013 23:04

Líška je predátor, ktorý do našej prírody rozhodne patrí. Medzi poľovníkmi dosť často rezonuje téma, či ju tlmiť po celý rok, alebo nie. Konkrétne či ju tlmiť počas vyvedenia mláďat. Jední sú za, iní z humánnych dôvodov sú proti. Aký je váš názor?

počet zobrazení: 19 146
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off laco11, 23.8.2020 o 18:50

...je mi jasné, že v časoch mojej mladosti bola v Európe besnota a vakcíny neboli, ale chcem iba poukázať na to, že "vyštrílac" nevieme a chcem, aby si aj poľovníci na poliach uvedomili, že líška je živočíšny druh a v prírode má svoje poslanie. Samozrejme, že sa nebránim jej lovu a nikoho za to neodcudzujem, len neznášam chválenkárstvo a ľudskú nenávisť k predátorovi, ktorý skutočne nie je príčinou úbytku drobnej zveri. Určite líška nemôže za už skoro isté vyhynutie jarabíc, na poľovanie a bohaté výrady, ktorých ako chlapec nemôžem zabudnúť. Ja vítam zobudenie sa pána ministra pôdy a jeho prosby o vytváraní vetrolamov, rôznych alejí, úhorov a všeličoho možného čo v mojej mladosti bolo normálne a prirodzené a poskytovalo biotop pre drobnú zver a aj líšku v prirodzenej symbióze. No pán minister zabudol, že žijeme vo vysoko komerčnom prostredí, v ktorom už nikto nie je ochotný robiť niečo zadarmo. Aj dnešný veľko poľno gazdovia iba natŕčajú ruky k štátu, že bolo sucho a málo sa urodilo, ale neuvedomia si, že to sucho je tu aj preto, že všetci rozorali medze, ktoré boli prirodzeným vodozádržným prostriedkom. Prečo našim starým otcom vyhovovalo tolerovať aleje stromov, kríkov a zarastených medzí keď gazdovali na svojom, im tá pôda nechýbala? Teda hovorím, že líška aj keď u nás nie je riadne poľovne obhospodarovaným druhom si zaslúži našu pozornosť a aj pri love sa jej musíme zmocňovať s poľovníckou nóblesou, ktorá by mala byť vlastná každému poľovníkovi.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 13

komentáre

zoradiť
zobrazené 161-182 z 182 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off gabriel8, 10.4.2013 o 18:01

je to na zváženie,ale môj názor je ,že loviť ich treba celý rok všetkými povolenými spôsobmi, aj keď je to niekedy drastické treba aj mladé bez váhania usmrtiť, tak aby čo najmenej trpeli. Predsa je neprípustné, keď PZ kupuje zajacov (stoja nemalé finančné prostriedky) na zazverovanie alebo občerstvenie krvi, a líšky ich majú zdecimovať? Konkrétne som vlani našiel okolí jednej nory 25 zajačích lebiek a to bola len jedna nora! a čo potom ostatné? Súhlasím aj majkom82,že v niektorých revíroch sa odloví viacej líšok ako zajacov a bažantov, toto bolo potvrdené aj vlani na seminári v Nitre o zajacoch ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off laco11, 10.4.2013 o 17:52

...je pravdou, že líške "neodpustím" ani keď už každú chvíľu očakávam diviak,ale len v čase keď už mláďatá sú z časti sebestačné... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 10.4.2013 o 16:54

hovorte si co chcete, ale aby som dospelu lisku mimo brlohu len tak ulovil, tak to nie...polovnik si ma zver vazit, to iste plati o liske, hoci by mi aj vsetku drobnu zver zdecimovala, nikdy v zivote by som nenechal male liscata pokapat hladom v brlohu...v tomto obdobi bud brloharenie, alebo ked uz liscata vyliezaju z brloha, jedno rano sadnut pred brloh s brokovnicou a pekne ich odlovit v 15 minutovych intervaloch...osvedcene...tak a mozte sa do mna pustit...P.S. momentalne som bez reviru kedze som v zahranici, ale predtym som poloval v polnom reviri ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michalvt, 10.4.2013 o 16:48

Chlapi ved aj v horských revíroch treba tlmiť líšku, ved aj tam majú lesné kury, či nie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 10.4.2013 o 15:11

No však práve tam je bezpodmienečne nutné tlmiť líšku vo zvýšenej miere po celý rok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 10.4.2013 o 15:08

len doplním , neviem či si to niekto všimol ale v polných revíroch sa loví už viac líšok ako drobnej zvery , aspom v okrese NZ , ZM a LV je to tak ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 10.4.2013 o 15:03

Líšku treba tlmiť priebežne po celý rok, niekde viac, niekde menej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nimrodjnh, 10.4.2013 o 14:07

revir o vymere 2.042 ha z toho 70 ha les, NKS zajac 175 ks, bažant 45 ks a srnčia 35 ks z čoho NKS zďaleka nedosahuje zajac. Od 01.03.2012 do 25.02.2013 strelené a chytené 114 ks líšok. Predchádzajúce 4 sezony dozadu minimalne po 5O ks ročne a líšok je stále dosť. Môj postreh, že keď ich zlikvidujete v určitej oblasti do 14 dni je časť znova obsadena líškami. Ak jedna líška zožrala do roka len 1 zajaca a 1 bažanta tak si to vieme ľahko spôčítať či ich loviť. Ovšem aj diviaky a poľnohospodarstvo si na stavoch drobnej zveri urobí svoje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 10.4.2013 o 13:05

pre agbar , samozrejme že urobí škody aj na srnčatách , nie raz sa srnča nájde pri líščom brlohu . a pre Hunter243 , polný revír , 1450ha , NKS zajac 300ks , NKS bažant 150 ks , a ročný odlov líšok cca 35 ks . Hunter to si presne opísal , skrachované družstvá a farmy sú momentálne u nás liaheň pre líšky , nemôžeš ích tam tlmiť tak tlmíme aspom tie na chotári ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 10.4.2013 o 12:39

Pridám ešte len to, že začala obývať opustené osadlosti, objekty, nefunkčné poľnohospodárske dvory, staré maštale, ktoré sú plné nefunkčných kanalizácií, čo im maximálne vyhovuje a bohužiaľ toto všetko sú nepoľovné pozemky, väčšinou v súkromných rukách. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off henrik, 10.4.2013 o 12:32

tak u nas okolo 1800 ha. vascinou polia, sem-tam remizky. v slabsie roky sa streli cca 50 lisok, v silnejsie 70-80. bazant okolo 130 ks, zajac tiez tak. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 10.4.2013 o 12:30

Páni z poľných revírov, na margo príspevku "Majko82" na adresu horských revírov, aby títo poľovníci boli v obraze, tak "dolniaci" uvádzajte v príspevkoch aj výmery revírov (zaokrúhlené ha), k tomu NKS zajaca a bažanta a ako už uvádzate aj ročný odlov líšok v ks a tu zbadáme kam sa nám líščia populácia postupne dostáva.... U "nás dolu" fakticky prirodzeného predátora nemá, pokiaľ ju nezrazí auto! Takže znižovanie stavu je ozaj iba na poľovníkoch, z chorôb sme ich už asi "vyliečili"... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off agbar, 10.4.2013 o 12:25

Myslite, ze liska na srncej v case rodenia mladat nenarobi skodu? Narobi!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on majochalani, 10.4.2013 o 12:03

ja si myslim, ze tam kde hospodaria s drobnou zverou urcite treba lisky tlmit po cely rok. otazka je, co chceme lutovat- premnozene lisky a liscata v nore alebo kurciatka bazantov, ktorych stavy stale klesaju... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 10.4.2013 o 11:57

páni u nás je v každej vykopanej nore cca15 zajacov čo si tam líška nanosí + bažanty a iná zver , ak máme v revíry 10 líščich brlohov tak si lahko vypočítate akú škodu nám líšky robia a to tu nepíšem o tom čo si chytia počas roka o čom nevieme . takže nech sa na mňa nikto nehnevá ak napíšem že neodpustím líške ani jednej a netrápi ma či má mladé alebo nie ! ( aj tá samica zajaca mala mladé zajačiky mimochodom ktorú líška ulovila , tých neni lúto nikomu ? )vám ktorý polujete v horskom revíry a nemáte drobnú líška škodu nenarobí žiadnu , tak vám by som odporučil sa ani nevyjadrovať k tejto téme ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 10.4.2013 o 11:36

ideálne možno, ale isto nesprávne, ak nie sme si istí, či v tom brlohu nie je jazvec ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 10.4.2013 o 10:39

v čase mláďat je ideálne brlohovať, samozrejme tam, kde je možné kopať. skúsenosť: vo vchode pri jeho úprave pre psa nájdených 17 zajačikov a dva bažanty. tlmiť máme povinnosť zo zákona po celý rok, no súhlasím, že je treba tak, aby nedochádzalo k zbytočnému trápeniu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off henrik, 10.4.2013 o 10:16

pani, tiez ma tato otazka trapi, obzvlast ak si spomeniem na liscata v nore, co tam pomaly skapu bez matky (ak ju strelim). na druhej strane, tie iste liscata mozu pocas obdobia svojho rastu pozrat desiatky bazantov, co im stara privlecie. tak neviem... inak, u nas sa streli rocne okolo 70 lisok, mame umele brlohy a vsetci sa tomu venujeme + cca 200 strak. preto aj bazantie vyrady na konci roku vyzeraju tak, ako vyzeraju. takze lisok je u nas dost, ale aj tak je jarny lov na zvazenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 10.4.2013 o 8:52

Ja osobne končím sezónu lovu líšok 15teho marca a znovu začínam keď líšťatá lovia už samé teda v jún-júl, ale potom sa im venujem už naplno. Stav zajacov máme stabilizovaný, len bažantov hodne ubudlo. No tam sú vážnejšie iné faktory( diviaci, poľnohospodárstvo). Samozrejme som za tlmenie líšok počas celého roku, ale ja už to mám takto zaužívané roky. Revír máme zmiešaný a ročne lovíme 20-25ks líšok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 10.4.2013 o 8:16

jednoznačne tlmiť po celí rok aspom v oblastiach s drobnou zverou , ale aj v horských revíroch to neni na škodu lebo líška je dosť premnožená ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 10.4.2013 o 7:29

Však, nech sú jedni za a druhí proti. Tak, kde líšku tmiť potrebujú, nech ju tlmia a tam kde nie, tak nie. Nikto im nemôže dať tlmenie príkazom, okrem štátnych veterinárov z dôvodu zamedzenia šírenia nejakej aktuálnej pliagy. A radšej, nech je líška tlmená celoročne dovoleným spôsobmi, ako nárazove nejakými výnimočnými. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off polovnicek80, 10.4.2013 o 7:13

Pre tých čo hospodária s drobnou zverou jednoznačne áno tlmit ju po celý rok! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 161-182 z 182 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov