Heming hunting
dnes je utorok,  14. máj 2024,  meniny má Bonifác,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:10,  dnes západ slnka: 19:15
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Tlmiť líšku po celý rok, alebo nie? - diskusia

autor: off jan2222
pridané: 9.4.2013 23:04

Líška je predátor, ktorý do našej prírody rozhodne patrí. Medzi poľovníkmi dosť často rezonuje téma, či ju tlmiť po celý rok, alebo nie. Konkrétne či ju tlmiť počas vyvedenia mláďat. Jední sú za, iní z humánnych dôvodov sú proti. Aký je váš názor?

počet zobrazení: 19 195
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off laco11, 23.8.2020 o 18:50

...je mi jasné, že v časoch mojej mladosti bola v Európe besnota a vakcíny neboli, ale chcem iba poukázať na to, že "vyštrílac" nevieme a chcem, aby si aj poľovníci na poliach uvedomili, že líška je živočíšny druh a v prírode má svoje poslanie. Samozrejme, že sa nebránim jej lovu a nikoho za to neodcudzujem, len neznášam chválenkárstvo a ľudskú nenávisť k predátorovi, ktorý skutočne nie je príčinou úbytku drobnej zveri. Určite líška nemôže za už skoro isté vyhynutie jarabíc, na poľovanie a bohaté výrady, ktorých ako chlapec nemôžem zabudnúť. Ja vítam zobudenie sa pána ministra pôdy a jeho prosby o vytváraní vetrolamov, rôznych alejí, úhorov a všeličoho možného čo v mojej mladosti bolo normálne a prirodzené a poskytovalo biotop pre drobnú zver a aj líšku v prirodzenej symbióze. No pán minister zabudol, že žijeme vo vysoko komerčnom prostredí, v ktorom už nikto nie je ochotný robiť niečo zadarmo. Aj dnešný veľko poľno gazdovia iba natŕčajú ruky k štátu, že bolo sucho a málo sa urodilo, ale neuvedomia si, že to sucho je tu aj preto, že všetci rozorali medze, ktoré boli prirodzeným vodozádržným prostriedkom. Prečo našim starým otcom vyhovovalo tolerovať aleje stromov, kríkov a zarastených medzí keď gazdovali na svojom, im tá pôda nechýbala? Teda hovorím, že líška aj keď u nás nie je riadne poľovne obhospodarovaným druhom si zaslúži našu pozornosť a aj pri love sa jej musíme zmocňovať s poľovníckou nóblesou, ktorá by mala byť vlastná každému poľovníkovi.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 13

komentáre

zoradiť
zobrazené 121-160 z 182 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off jan2222, 10.4.2013 o 22:42

Ubezpečujem ťa apple, že podrobne poznám problematiku chovu drobnej zveri. Som z poľného revíru. Momentálne je všetkého málo. Aj líšok je menej ako bolo niekedy. Zažil som odchyty zajacov v našom revíri, aj zazverovanie jarabicami. 95% chalanov v našom združení (podobne ako tu) nezdieľa tento môj názor. No napriek tomu si myslím, že správne to nie je. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 10.4.2013 o 22:36

Vyprovokovali sme aj "starých jágrov", ale pridám, LÍŠKA DOSPELÉHO ZAJACA ULOVÍ, videl som to na vlastné oči z posedu. "Hnala" ho dobre vyše 100, 150 metrov až zajac behol do porastu a taktiež ako píše Jan2222, bolo už len počuť posledné vrešťanie zajaca a nastalo ticho... Potom vyšla z hrádze a APORT nášho stavača bol nula..., tak ho hrdo niesla, ale vtedy aj oco odskúšal 300WM a bolo vymaľované. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 10.4.2013 o 22:36

ja sa na tom stále zabávam apple :) nevidieť líšku uloviť dospelého zajaca , ešte si ho nesie potom ako pes keď aportuje . no ale očividne tu toho chlapci ešte málo videli :) Dobrú noc vám prajem priatelia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 10.4.2013 o 22:35

jan2222, žasnem nad pánom poľovníkom. asi nepozná rast počtu úlovkov líšky. v minulosti sa tlmila ďaleko výraznejšie a niekde vyhynula? či jej ochrana je dôležitejšia ako chov drobnej a pernatej? spýtaj sa chlapcov, koľko platia za nákup zajačíc na oživenie chovu.... viem pochopiť tvoj postoj, ale čo je prioritou? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 10.4.2013 o 22:25

3006sprg, naozaj myslíš vážne, že líška neuloví dospelého zaja??????? to značí, že keď mladé vyrastú, tak má so sebou fľašu mlieka s cumľom? či dospelé jej nechutia? no ja ti neviem, nie som z poľného kraja, ale loviť líšku som videl neraz. aj dospelého zaja. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jan2222, 10.4.2013 o 22:24

Nedávno som hovoril s jedným pánom docentom, ktorý prednáša poľovníctvo na Vysokej škole veterinárnej. Zainteresovaní budú vedieť o koho sa jedná. Je to PÁN poľovník, ktorý pre slovenské poľovníctvo urobil naozaj veľmi veľa, žije s tým a patrí medzi najfundovanejších odborníkov v obore. Dal mi zapravdu a striktne odsúdil tlmenie líšok počas obdobia vyvedenia mláďat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 10.4.2013 o 22:20

orol o com ty tu zase tocis mi povedz? kde ja pisem ze nelovim lisky? od aprila (dokym som mal zdruzenie) som ich lovil o to intenzivnejsie, ale nie takym sposobom ze odjebem liscatam matku...a natom ze liska nedokaze ulovit zdraveho dospeleho zajaca si budem trvat aj keby mi gulu k hlave prilozili :o) koncim v tejto teme, kazdy nech sa zariadi podla seba a svojich moralnych zasad ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 10.4.2013 o 22:19

jan2222, je objektívnym faktom, že príroda sa dnes nemôže riadiť samoregulačným procesom, aspoň v našich podmienkach nie. žijeme v tzv. kultúrnej krajine a zmeny sú také, že jednoducho je nutné zasahovať do populácie. líška týmito zmenami získala výhody, ktoré nemá v nenarušenej prírode. rozumiem tvojej argumentácii, no treba k nej dodať, že aj ona má mladé v čese, keď ich má ňou lovená zver. svoj názor som vyjadril nižšie, že loviť ju treba po celý rok, ale humánne. tzn že v čase mláďat uprednostniť lov brlohovaním. ten priemer vravíš je 32 zajov/líška. to nedokážem posúddiť, ale garantujem ti, že v revíri so zajacmi sú to úplne iné počty, 32 kusov je záležitosť jednej matky za 7-10 dní. pokiaľ by sa tlmenie nevykonávalo zodpovedne, za dva roky ostanú bez zajov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 10.4.2013 o 22:17

len na doplnenie , končím v tejto téme lebo je tu moc múdrych čo všetko vedia , chránte si líšky aj líščatká to je presne to čo treba , za pár rokov nebudete vedieť čo je bažant tak ako teraz už neviete čo je jarabica . ano samozrejme polnohospodárstvo a iné veci nám ničia tú drobnú zver ale nechápem potom prečo ešte aj to málo čo máme necháme líškam ??? líška má predátora len človeka , viete kolko predátorov má drobná zver ? hej zastrelím starú líšku a líščatká potom pokapu od hladu to je zlé ale ak líška chytí zajačicu a mladé zajace pokapu tak to je kolobeh prírody :) je to smiešne :) chlapci mali by ste stáť na cestách a dávať pozor aby vám auto nezrazilo náhodou starú líšku , lebo mláďatká vám skapu od hladu :) sa uvedomte ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 10.4.2013 o 22:15

Kto sa nechcete podieĺať na starostlivosti a chove drobnej zveri, kto popierate základné princípy, tak líšky nelovte. Ale treba zároveń odovzdať aj poľovný lístok a dať sa na pokánie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jan2222, 10.4.2013 o 22:15

To je jedno Majko ako som na to prišiel. To je moja teória, ktoru sa riadim. Ja ti tiež neberiem to čo si ty myslíš, že je správne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jan2222, 10.4.2013 o 22:12

K tomu uloveniu zajaca líškou: Raz v lete som bol v revíri a ďalekohľadom som sledoval lucerkové pole. Asi takých 30 m od kraja poľa bol zajac, ku ktorému prišla líška. Boli od seba asi 5 - 7 metrov. Obaja o sebe vedeli. Líška sa nepokúšala zaútočiť, lebo vedela, že by bola pri zdravom zajacovi bez šance. Zrazu po poľnej cestičke pri kraji poľa šiel na motorke chlapec. Keď bol niekde na úrovni zajaca, zajac sa prikrčil k zemi. V tom momente ako blesk líška zaútočila a už som iba počul posledné vrešťanie hynúceho zajaca. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 10.4.2013 o 22:09

jan2222 a už mi len povedz ako si na toto teraz prišiel čo si napísal ???? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 10.4.2013 o 22:04

3006sprg , moji psi maju asi viac rozumu ako ty , inak asi máš aj štastie že si bez revíru , teda ten daný revír má šťastie že ťa momentálne nemá :) apple mňa to neskutočne rozosmialo že líška neuloví dospelého zajaca , chlapci asi málo chodia do revíru keď to ešte nevideli :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jan2222, 10.4.2013 o 22:02

Ak by líška bola tak úspešný predátor, ako o nej mnohí hovoria, tak dnes by už bažanty a zajace neboli vôbec. A predsa sú. Príroda je múdra a sama si to vie regulovať sama. Ak je líšok veľa, dostanú prašinu, časť ich vykape a zase je ich toľko ako treba. Človek sa do toho zamontoval ako strážca rovnováhy a takto mnoho krát ospravedlňuje svoje konanie. Áno líška je predátor. Štatisticky jedna líška v priemere strhne ročne 32 zajacov a v niektorých lokalitách dokáže strhnúť až 1/4 novonarodených sŕnčat. (Preto ide aj na vábničku sŕnčaťa.) Napriek tomu si myslím, že strieľať líšky od polovice marca do konca júna nie je celkom v poriadku. Za tento môj názor, mnohí v našom združení so mnou nesúhlasia. Poľujem už 35 rokov, ale tento názor budem mať stále. Všetky zvieratá v prírode majú svoje miesto. Nie iba tie "dobré". Poľovačky na líšky, hlavne čakané s vábničkou, mám strašne rád. Ale v čase, keď je na to čas. Raz mi na takomto pokeci niekto napísal, že patrím medzi poľovníkov, ktorí strelenú líšku skopnú do kriakov. Skopnúť ju neskopnem, ale nechám ju na tam na mieste. Niekedy som ich strieľal pre kožušinu. Teraz kožušinu už nikto nechce, tak ich strieľam iba ako škodnú. Ale mimo vyvedenia mláďat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 10.4.2013 o 22:00

teraz ste ma dostali do rozpakov tvrdením, že líška neuloví dospelého zajaca. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 10.4.2013 o 21:54

majko o 15 tich dospelych zajacoh mozes rozpravat svojim psom a nie mne... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off plidinsky, 10.4.2013 o 21:52

orol - ešte by som upravil tvoje správne poznatky (teóriu) - lišiak sa s líščatami nestretáva - áno účastní sa na ich kŕmení, ale väčšinou iba donesie potravu k nore, kde ju prevezme líška a tá kŕmi mladé - doporučujem si prečítať od pána Škalouda - odkaz. Kontakt lišiaka s mladými nie je častý. Oveľa častejšie líšky zdieľajú spoločné nory - matka s dcérami a ďalšou generáciou potomkov, mastka so sestrami atd. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borza222, 10.4.2013 o 21:47

Možno som precitlivelý ale ešte nikdy v živote som nestrelil nič čo malo mladé, to je moja zásada. Príčinám úbytku drobnej zveri som sa venoval komplexnejšie a diskutoval o tom s uznávanými odborníkmi a každý znich mi potvrdil moju teóriu že stavy predátorov nie sú jediný problém, a vplýva na to oveľa viac faktorov ako si možno väčšina z vás myslí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 10.4.2013 o 21:46

3006 zaujímavé čo píšeš , lebo u nás v každej nore cca 15 dospelých zajacov ! ale nevadí končím v tejto téme , chovajte si líšky a líščatká , určite je to potrebné . Lovu Zdar a Drobnej zvery Zmar :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 10.4.2013 o 21:43

orol mozem vediet konretne naco narazas? velmi sa mi paci ako sa tu k teme vyjadruju polovnici "z kopcov" kde potreba intenzivneho tlmenia lisky neexistuje...mnohi by ste boli prekvapeny ze liska nie je az tak vyznamnym faktorom ubudania malej zveri...pred nou su polnohospodarstvo a diviak... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 10.4.2013 o 21:39

Česť výnimkám, ale z dnešných najmä mladých poľovníkov vyrastajú akýsi podivní poľovníci s veľmi zvláštnymi teóriami a prístupom k chove a ochrane zveri. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 10.4.2013 o 21:37

tak si to kludne strielajte, ja sa vsak ku tomu aj nadalej budem staviat tak aby som vecer mohl s cistym svedomim zaspat... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 10.4.2013 o 21:24

Orol, áno býva to tak, raz sme na jar norovali, použili sme na striedačku dvoch brlohárov a výsledok bol 20 líščat v jednej nore, 14 kusov sa nám podarilo odchytiť živých, ktoré boli neskôr odchované a používané na skúšky v brlohárení. Takže asi tam tiež bola "rodinná" výpomoc... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 10.4.2013 o 21:11

Však Ty si poľovník a tak by si mal vedieť, že o líščatá sa nestará len matka. Si myslíš, že ke´d odstrelíš suku, psa, že už sa nikto nepostará o líščatá? Líšky to majú veľmi dobre zariadené... P.s- sestra je v pohotovosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 10.4.2013 o 21:08

tak ma teda pouc orol v com som spravil chybu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 10.4.2013 o 21:06

Najprv si treba DOSTATOČNE naštudovať aspoň základy, biológiu líšky a AŽ POTOM SA VYJADROVAŤ K TÉME. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 10.4.2013 o 21:04

ja neodsudzujem celorocny odlov lisok, prave naopak podporujem ho, ale v obdobi od 15. marca do maja lisku lovim iba brloharenim alebo si na nu pockam pred brlohom s brokom...nie som ziadny pseudoochranar ani polovnik z kopcov, velmi dobre viem co to dokaze zlikvidovat zajacikov, ale aby som nechal skapat od hladu liscata, nie dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 10.4.2013 o 21:01

Najprv si treba DOSTATOČNE naštudovať aspoň základy, biológiu líšky a AŽ POTOM SA VYJADROVAŤ K TÉME !! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Fotojelen, 10.4.2013 o 20:49

Palol3006- Dúfam že si robíš srandu!!! Podľa by sa dospelé líšky nemali loviť aspoň pokiaľ neodrastú mláďa. Pre líšťatá to musí byť veľmi strašné a stresujúce keď sa im mater nevráti!!! trošku sa nad tým zamyslime ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 10.4.2013 o 20:44

Spôsob lovu a termíny, v ktorých líšky lovíme je len na každom z nás, ja neodsudzujem ani názor 3006sprg. Naopak som rád, že ste všetkým ukázali názorne aký je odstrel líšok na jednotlivé výmery, nehovoriac na stavy zveri... Tak ako píše Majko82, líška začína predbiehať odlov úžitkovej zveri, no a tie čísla čo tu dal Nimrodjnh 14:07, že 114 líšok pri NKS 175 zajacov, tak to už je ozaj na zamyslenie! Pokiaľ v poľnom revíry nie sú remízky, hrádze, vetrolamy a iné porasty, tak na "holej" oráčine, alebo inej parcele sa líška na rovine veľmi ťažko loví, brokom je minimálna šanca a s guľou vzhľadom na bezpečnosť to tiež nie je bohviečo, takže ozaj zostáva potom iba tlmenie brlohárením, či sa nám to páči, alebo nie, pokiaľ sú nory v poli aktívne a nie na spomínaných nepoľovných pozemkoch. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off palo3006, 10.4.2013 o 20:41

ja si myslím že by stačilo líške ustrelit jednu prednú nohu aby líščatá vedeli čo ich čaká ked budu lovit zajace a bažanty ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 10.4.2013 o 20:38

fotojelen,maš pravdu,lišku si treba važit ako polovnu zver a so 3006sprg suhlasim ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 10.4.2013 o 20:37

Líška si na dospelého zajaca síce trúfne,ale ulovit zdravého v dobrej kondícii nemá šancu.Najvačšie škody urobí v dobe ked má mladé a jej vrh sa kryje s prvým,resp druhým vrhom zajaca.Ale aby likvidovala dospelých zajacov som ešte nevidel,tak ako píše 3006sprg,presne také isté skusenosti mam aj ja. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 10.4.2013 o 20:30

teda neviem ako ty, ale ja som este nevidel aby liska ulovila zdraveho dospeleho zajaca...aj ked sme norovali, vzdy tam boli iba zvysky malych zajacikov... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Fotojelen, 10.4.2013 o 20:07

3006sprg: Plne s tebou súhlasím pred nedávnom bol článok myslím že v Našom poľovníctve alebo PaR o tom že líšku si treba tiež vážiť ako poľovnú zver. Pre Majko 82- Keď líška zdrapne zajačicu to je zákon prírody!!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 10.4.2013 o 19:41

3006sprg , ja norujem zo psami pravideľne tak neviem o čom tu rečníš , a ešte jedna otázka ak líška zdrapne zajačicu tak jej mladé zajačiky neskapíňajú od hladu ? o čom tu ty píšeš chlope ? :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 10.4.2013 o 19:24

na zasmiatie je skor to ze radsej od*ebes lisku ktora ma mlade, akoby si mal ist pred noru a poctivo si pockat na liscata, pripadne ist brloharit...ved jasne jednoduchsie je jednou ranou ukoncit 5 liscich zivotov...liska aj ked ulovi malu zver, ale aspon ju nenecha skapinat 5 dni od hladu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 10.4.2013 o 18:25

3006sprg , tak ty si potom iný polovník keď líšku chrániš a je ti jedno že ti zdecimuje drobnú , to je aj na zamyslenie aj na zasmiatie nad tebou :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 121-160 z 182 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov