Heming hunting
dnes je piatok,  26. apríl 2024,  meniny má Jaroslava,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:37,  dnes západ slnka: 18:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

puskohlad Minox - diskusia

autor: off ANDELIK
pridané: 17.3.2013 14:05

Ake mate skusenosti z puskohladom Minox dakujem za odpovede


počet zobrazení: 10 940
počet hlasov: 0
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 66 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off vortex, 10.8.2016 o 13:53

puskohlady MINOX - Má niekto skúsenosti s puškohľadmi MINOX ? Konkrétne rada ZE- i ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off semjan, 17.3.2016 o 21:22

Zdravim, mam MINOX ZA 5i HD a po rozsvieteni cervenej bodky vidim pri kraji skla po celom okruhu cerveny kruh akokeby osvetlenim bodu sa odraz cerveneho svetla. Ked poreram priamo v osi puskohladu ten prisvit cerveneho bodu po okraji nevidim.akonahlezmenim trosku vychylenie od odi, objavi sa. Ma niekto taku skusenost??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off valo7319, 10.6.2015 o 20:32

Puskohlad minox - Zdravym chcel by som poradit ake mate skusenosti s tymto puskohladom MINOX ZA 5i HD 3-15x50 SF Plex - červený bod odkaz
A ci by bol vhodny na tikku hunter 8x57
Dakujem za rady ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off millos, 28.1.2014 o 21:54

samozrejme musíš brať do úvahy aj dĺžku hlavne...je iné streliť s nejakým kratučkým štucom a s 66cm. A samozrejme sa to nevzťahuje na "reloading". Ale pri továrenskom krmive a normálnej vzdialenosti na lov zveri do cca 200-250m max pri komorovej rane, je to jedno. dohľadávka vždy úspešná. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 28.1.2014 o 19:41

CDS ti urobia na konkrétny kaliber. Ty si zadáš napr. 8x57 JS EVO Green a fy. Ti dodá balistickú vežičku na tento konkrétny kalber. Napr. východiskový bod 0 je 200m a potom si klikáš myslím že po desiatich m až do x m, pričom nemusíš prepočítavať podľa balistickej tabuľky toho konkrétneho náboja. Tých balistických vežičiek môžeš mať X kusov na rozne náboje. VX-6stka je štandartne dodávaná so systémom CDS u ostatných modelov je to na požiadanie. Ak nemáš balistickú vežičku tak Ti puškohľad funguje štandardne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off krajec, 28.1.2014 o 19:18

Ešte k tomu CDS pri tom leupolde trochu som nad tým rozmýšľal je to teda balistická vežička na určitý kaliber. Ale moc tomu nerozumiem že ako to môže byť na jeden kaliber. Lebo ja mám aj na vzduchovke balistickú vežičku a vidím tam výhodu v tom že si nadstavím nulový bod a potom si točím jednotlivé MOA. A bez toho CDS ten leupold má nastavenie kríža schované pod krytkami. tak ako to funguje? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off krajec, 27.1.2014 o 18:53

Pandur ten leupold vx 6 3-18x50 čo si poslal je tam pri tom napísané že je možné ho vybaviť systémom CDS čo to je alebo ako to funguje?Ako sa to používa? A ešte jedna vec keď som dobre čítal aj na stránke leupoldu a z motaqovej stranky dá sa objednať klikanie Moa alebo Mil? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off millos, 25.1.2014 o 23:04

Práveže mi sedí aj pažba, aj stojan...asi je to už nejako vsugerované, neviem. Nevadil mi ani 375HH...v stojane. Kým nemusím, tieto ráže nenastreľujem. Všelijako sa vyhováram na povinnosti, nedostatok času... A v tej ráži 7mmRM Sendero robí 66cm rúru, a strieľa to vynikajúco...ale na LR to chce trošku predľžiť. Ja mám na mojej už len "úbohých, skrátených 720mm", z dôvodu roztrhnutia Norma nábojnice v komore v krčku, šlak ich trafil, už ich nikdy nedám do pušky. 200ks raz prebitých som pekne vrátil na reklamáciu. A samozrejme nemám ani hilsne a ani peniaze späť zo Švajčiarska z Middway. Vraj špekulanti z východného bloku, tak mi bolo povedané telefonicky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off urssus, 25.1.2014 o 22:37

Možno ti nesedí pažba keď ťa to kope :) Ja som podobnej konštrukcie a kopanec pociťujem len pri nastreľovaní zo stojana, v bežnej praxi vôbec. Priznám sa že aj ja som rozmýšľal nad 7mm RemMag. kvôli balistike, ale tam proste patrí 70cm hlaveň a streľba na krátke vzdialenosti tiež nie je optimálna. A do tých 300m čo je pre mňa úplne najväčšia vzdialenosť na akú som ochotný strieľať na zver má aj Springfield postačujúcu balistiku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off millos, 25.1.2014 o 21:40

Prečo menej vhodné? Je to 7-mičkový kaliber a 7,62-kový. S úsmevom 66cm hlaveň. Tá sedma mi strašne pije krv, je to perfektné na poľovanie, či už v 7mmRM alebo v tomto short magnume, v tej WSM mi ide hlavne o sypanie množstva prachu, ale zase si to vypýta daň v životnosti hlavne, vysoké tlaky a teplota, trošku väčší likvidátor hlavní ako vynikajúca 6,5x284, to ti môže potvrdiť Turbiak. Ale zase ten vysoký balistický koeficient pri strele Berger...hm, na zváženie niečo vyskladať podľa svojich predstáv. A tá 300WSM, veľmi obľúbený kaliber medzi poľovníkmi a aj LR strelcami. v Čechách relatívne dosť používaná, u nás, priznám sa, som sa s ňou nestretol. Aj o tom som uvažoval intenzívne, len soudruzi z Italie trošku zdvihli ceny môjmu kamarátovi, dovozcovi do Čiech, tak som to odriekol. Chcel som toto:odkaz. Ursus, a ten 30-06, jaaaj, veľmi dobrý kaliber na poľovanie, ale priznám sa, najneradšej, neviem prečo, ale tento a 9,3x62 nastreľujem kamarátom. Asi si to už namýšľam, že to kope, a pritom mám 193cm a 110kg netto osobnej váhy, ha,ha... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 25.1.2014 o 20:34

Toto je uz trosku offtopic asi :) Aj ked aj mna zaujima long range, tieto kalibre su podla mna menej vhodne na polovanie v nasich podmienkach. Pytaju si dlhsie hlavne a tazsie flinty a ten vykon proste nie je treba. Moj nazor. Ine je to v Amerike ci Afrike kde su rovne plane a striela sa aj 1000yardov plus. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off millos, 25.1.2014 o 13:51

Ale vedel by som si aj predstaviť niečo v 300 WSM a 7mm WSM. Jaj, keby tá 7mm nebola taký vypalovač hlavní, tak by bola v skrini. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off urssus, 24.1.2014 o 22:13

Ano, pri variabilnom puškohľade je najväčšia svetelnosť vždy pri najnižšom stupni zväčšenia. Cez deň to nespozoruješ, ale v noci je to krásne vidieť. Pri love v noci (podľa vyhlášky samozrejme :D)je úplne jedno či použiješ pevné zväčšenie alebo variabil, veď aj ten si vieš nastaviť napríklad na to 8 násobné zväčšenie, podstatný je rozmer objektívu. To je ten rozmer 56 ktorý si uviedol. Pokiaľ viem, puškohľady sa bežne robia s objektívmi maximálne 56kami a tie sú najvhodnejšie na lov za zlých svetelných podmienok. Použiteľná je aj 50tka, ale pod tú by som ja už nešiel ak to má byť univerzálny puškohľad s ktorým sa má loviť aj v noci. K tomu kalibru sa mnohí naši poľovníci, hlavne starší stavajú tak ako píšeš asi preto, lebo patrí do kategórie afrických ráží. Čiže doslova s tým môžeš ísť na slona :)A na Slovensku sa stále nájdu ľudia čo strieľajú od líšky po jeleňa všetko Hornetom. Kaliber sám o sebe nie je zlý, ja mám flintu 9,3 x 56 MS a strelil som s ňou toho roku srnca asi na 80m a účinok na zver aj zverinu bol výborný. Ale keby som si mal vybrať len jeden kaliber, nevybral by som si ho. Ja osobne mám rád tzv. sedmičkové ráže, kvôli širokému výberu dostupného streliva za rozumné ceny. Ono každý svoj chvost chváli a môžeš si podľa zákona vybrať všetko od 243win hore. A keby si bol zvedavý, mojím favoritom je 30-06. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off krajec, 24.1.2014 o 22:12

millos veľmi rád prídem len sa to akurát kryje s vstavou IWA tak uvidím. K tomu saku 85 - no držal som 3 kusy v detexe praha 2 polopažby a 1 celopažba a všade cvakala tá poistka tak neviem hovorím len to s čím som mal tú česť. Nehovorím ýe moja voľba je definitívna uvidím ešte možno vymyslím uplne niečo iné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off millos, 24.1.2014 o 22:03

Krajec: Nepochopil si môj príspevok ohľadne tých 600m, bolo to myslené v globále, pozrieť sa cez špičkovú optiku aj na ďalej ako 100m pri veľkom zväčšení... Preteky, termíny sú už na webe: pozri odkaz. Na tie prvé idem, lebo potrebujem vyskúšať Sako 85 do 400m, ako súhlasí realita s Quickloadom, lebo mám ísť na kamzíka a svište do Štajerska. A na súťažnej flinte chcem otestovať nový beddnig na novej pažbe. Tak sa asi uvidíme. Tú voľbu flinty dobre zváž... je to na tebe, a asi starnem, tú M12, na to som zabudol, skvelá zbraň, za dobrú cenu. A s tou hlučnou poistkou si to snáď nemyslel vážne? Žeby iba moja bola tichá? To snáď nie...je to pohodlné a plynulé preklapnutie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off krajec, 24.1.2014 o 21:30

Ďakujem všetkým veľmi pekne za rady a kľudne sa tu rozpisujte ďalej budem len rád. Pandur1 to čo si navrhol tak nad tým som rozmýšľa čIžE zbraň sedí a montáž tiež len tá optika. Uvidím čo príde. Ešte k tým zbraniam čo som držal ma od tiky a saka odradzuje čakacia doba. Ale čo môžem subjektívne povedať čo som držal zbrane tak ten antonio zoli sa mi zdal byť najlepší samozrejme v tých cenových reláciaách čo som popisoval. Minulý rok som bol na Jaspowa vo Viedni. Tam som držal naozaj všeličo od 400 eur až po 35 000 eur flinty z ferlachu. samozrejme blaser, sauer, mauser. keby som mohol a teda peniaze by to dovoľovali tak by som zobral blaser R8 v hociakom dreve No uvidíme ako to dopadne. Chcem ísť ešte na výstavu iva a tam zhodnotiť čo a ako. Ešte ste mi nezodpovedali jednu otázku a to že pri puškohľade s variabilným zväčšením je pri najnižšom zväčšení najväčšia svetelnosť? A ešte či pri nočných lovoch je najlepšie použiť puškohľad s pevným zväčšením napr. 8x56. A ďalšia otázka kľudne každý napíšte subjektívne že prečo vo všeobecnosti sa k 9,3x62 sa stavia tak že to chcem na slona alebo teda s odporom a každý hňeď načo ti to bude? :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 24.1.2014 o 19:11

Musím potvrdit pandur1-AZ je veelmi vela muziky za tie peniaze a ak sa chce zmestit do tých 3000Eur,tak by som neváhal.A hlavne mám istotu,že sa fakt nemusím potom obmedzovat pri montáži a optike.A ked sa nesekne pri výbere ráže,tak takuto zostavu určite nebude predávat,to garantujem-a to mám pomerne vysoké nároky na polovnú zbran. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 24.1.2014 o 14:55

No do tých 3.000 euričiek sa moc tiež nedá rozťahovať, flinta ked len tie lacnejšie alternatívy Mausera či sauera, začínajú od 1600 eur. Puškohľad z takým zväčšením ako chce krajec, tiež od cca 1600 a viac. A tu sme už na 3200 eurách a ešte montáž a hneď máš 600 a viac eur nad rozpočet. Čiže jeho voľba AZ je v celku rozumná. Zbraň je dobrá a radšej môže trochu viac investovať do dobrej optiky. A inak som ešte zabudol na browningy, aj to sú veľmi slušné zbrane. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 24.1.2014 o 13:27

Ja netvrdim ze AZ su zle flinty, urcite lepsie ako CZty, ale pri tomto rozpocte ma krajec moznost ist do kvalitnejsej flinty, aspon ja by som to urobil. Usetri mu to peniaze a nebude musiet pusku o rok ci dva predavat ako ja. Inak ten handspannung je vyborna vec, aspon v niecom mozem pochvalit Blaser :) ktory s tym prisiel v poslednej dobe. Mam ho aj ja na puske a som s tymto system velmi spokojny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 24.1.2014 o 13:12

Pandur, vidis na Kahles som uplne zabudol. Vyborna optika za rozumnu cenu. Tam sa myslim da zmestit do 1600€ aj v tej najvyssej rade. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 24.1.2014 o 12:11

krajec, čo povieš na tuto kombináciu odkaz , odkaz , odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pandur1, 24.1.2014 o 12:09

urssus nechcem chváliť AZ, pretože ju mám, ale ver že mi prešlo rukami x pušiek v x kalibroch a prevedeniach. AZ by som dal medzi CZ a Tikku, ale skor na stranu tikky. Už ho robia aj s handspanungom, čo tikka zatiaľ nemá. Táto verzia je síce v cenovej relácii tých zbraní čo si uviedol po tikke, ale tie sú už niečo cez 600 eur viac. Ale ako píšeš do 3000 eur sa dá zmestiť slušná puška aj puškohľad. K tým puškohľadom, ak by som mal zvoliť medzi tými čo si uviedol (myslím tým cenu puškohľadu) radšej kahles CSX alebo leupold VX6. Ale to by som zvolil ja. Stým posudzovaním zveri s tebou uplne súhlasím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 24.1.2014 o 11:24

Zdravím. 3000€ je podľa mňa slušná suma, za ktorú sa dá kúpiť puška s puškohľadom vo vyššej strednej triede. Samozrejme je to vecou vkusu, čo si človek vyberie a podmienok v akých plánuje poľovať. Ja osobne by som si pušku AZ nekúpil. V tejto cenovej relácii by som sa obzeral po Tikke, Saku, Sauer 101, Mauser M12 a podobne. A puškohľad by som zobral Zeiss Diavari Classic, alebo Swarovski Z4i. Zväčšenie väčšie ako 12 si myslím nie potrebné, aj pri steľbe na 200m je viac ako postačujúce. Pri príliš veľkom zväčšení sa skôr dopustíš streleckej chyby. Cenovo by to bolo zrejme niečo nad 3000€, ale možno by ti spravil predajca cenu keby si kupoval komplet. A ešte ten kaliber. Je to možno vecou vkusu že niekto má rád ťažké pomalé strely a niekto rýchle šokové, len si prezisti, či v danom kalibri zoženieš strelivo aké chceš - výrobca, typ strely, váha strely...V kalibri 9,3x62 by som ani nerozmýšľal nad takou krátkou hlavňou, z dôvodov ktoré načrtol millos. Osobne by som zrejme siahol po niečom klasickom - 270w, 308w, 30-06spr, 7x64, či 8x57. Na záver by som ti chcel povedať môj názor na to, prečo nevieš posúdiť srnca na väčšiu vzdialenosť. Chyba nie je v optike, ale v skúsenostiach. Podľa toho čo píšeš asi nebudeš veľmi skúsený poľovník a preto nevieš posúdiť trofej. Chce to len chodiť von, pozorovať zver s niekym skúseným, ktorý ťa to naučí. Potom to budeš mať "v oku" a nebudeš mať problém posúdiť srnca na 100 metrov aj s 8čkou žväčšením. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off krajec, 24.1.2014 o 8:54

Takze pekne po poriadku :D do puškohľadu chcem dať cca 1500 eur. Millos tu nejde o strielanie na 600 m. Ja som hovoril že keď by som mal možnosť väčšieho zväčšenia dokážem lepšie tým posúdiť zver samozrejme pomocou opory. práveže všetci koho som stretol používajú 3-12x56 a sú spokojný len mne to vŕta v hlave že prečo je to tak. k tej zbrani v inej téme som písal že skúšal som aj Sako 85 aj iné flinty ale AZ 1900 mi sadol najviac okrem estetiky. Sako má napríklad čo som mal v ruke 2 modely hlučnú poistku a to nechcem. Kaliber som si vybral sám skúšal som strielať 308 win 7x57 8x57, 9,3x74 aa 9,3x62 (strielal som hneď po sebe zo všetkých v 308 2 flinty a mal som pocit že pre mňa nehrá úlohu spätný ráz skôr pri tej jednej 308 ma to koplo viac než by som chcel ale má ju chlapík ktorý má 2 metre a má pažbu robenú pre seba a z tej sa mi už nepríjemne aj zacielovalo. A jednoduchu 9,3x62 ma oslovilo :D aj čo sa týka zastavovacieho účinku až po šetrnosť k zverine a možnosť striel od 10g až po 21,5 g. Do Senice určite rád prídem keďže tu bývam kedy to presne bude? Ešte plánujem ísť na výstavu IWA a tam všetko zhodnotiť a možno vyberiem uplne niečo iné. Do flinty s puškohľadom a kvalitnou montážou(ERA) by som sa chcel vojsť do cca 3000 eur. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off millos, 24.1.2014 o 1:08

Krajec: ked sa nedas zlomit na nieco normalne, prid v marci do Senice na preteky, pozries sa cez moju pusku na terce do vzdialenosti 1000m a uvidis, ze aj na kratku vzdialenost cca 600m by si mal problem trafit jelena na komoru vsede opretu o oporu na posede pri 24x a aj na 200m ti garantujem, ze by si sakra rychlo pretacal na 10, max.12x.A to ma puska 9,5kg. Zvacsenie 24x je pekne, ale pri takej mierenej rane, ak ju chces presne umiestnit, tak vidis na terci aj rytmicky tep srdca a to strielam vleze, dvojnozka, monopod, popripade bag, strielat pri takomto zvacseni z polovnickej pusky je odvaha, precitat srnca ani nekomentujem, kolega dole ti to napisal spravne. Trieder mas slusny, zainvestuj do optiky , ako ti tu tiez radia ostatni s beznym zvacsenim do 12x. Nechcem urazat tvojich kamaratov, ale pri tychto tvrdeniach ta nevedu spravnou cestou...to mi uznaju aj ostatni. Co sa tyka volby zbrane, zvolil si taku strednu cestu, nic s tym nepokazis, taky slusny standard, len pri tej razi by som isiel do dlhsej hlavne, spatny raz je citelny...zdvih tiez. Dobru ustovku by uvitalo tvoje plece a mozno aj optika. Pozri aj na stranke odkaz, zaujimave ceny, a sem tam mi poslu aj cenu predvadzacej pusky na predajni, ci nemam zaujem. Ja by som siel do pusky Sako A7, alebo lacnejsia Tikka...tie tiez tak kolisu cenovo hore dole nejaka stovka. Ale to zvaz ty, pozri recenzie na nete, amici radi preberaju na forach europske pusky, tam sa vela dozvies. Takze chladnu hlavu, dobry usudok aby ta tvoja volba raz nemrzela, a vyzenie ti dalsie vydavky z vrecka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off pandur1, 24.1.2014 o 0:10

Lukáš ešte jedna otázočka, možno si to aj písal, ale nepostrehol som to. Koľko plánuješ investovať do puškohľadu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pandur1, 24.1.2014 o 0:06

ďalekohľad je určite dobrý, nepísal si aký ďalekohľad máš, preto som napísal komentár tak, ako som ho napísal. Len nerozumiem tomu, že zver nevieš na 100 m posúdiť s tvojim ´dalehohľadom, keď ja to dokážem s mojím odkaz. Ono každá rada drahá, dobrá ale aj ťažká :-). Treba vyskúšať čo Ti bude najviac vyhovovať a podľa toho sa zariadiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off krajec, 24.1.2014 o 0:04

steyr spoločnú nerátam lebo buď budem bez puškohľadu alebo kolimátor a v pohone aj tak sa striela na 20 m. A ja teda plánujem chodiť do pohonu aj kvoli sebe aj kvoli psíkovi ktorého zanedlho prinesiem domov. a celkovo ma to v pohone baví viac. inak keď sa tu načala tá svetelnosť tak puškohľad má najväčšiu svetelnosť pri minimálnom jeho zväčšení? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 23.1.2014 o 23:59

Čo sa týka min zväčšenia 3x pri 3-12 treba myslieť i na fakt že pri zväčšení 3x má puskohľad najlepšiu svetelnosť, na spoločnej sa to 3x tiež hodí.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off krajec, 23.1.2014 o 23:57

pandur1 - vieš ja som si kúpil myslím kvalitný ďalekohlad mám docter nobilem 8x56 b/ga aj podľa recenzíí aj podľa porovnania s drahšími čo som mal možnosť skúsiť - ja som spokojný aj so svetelnosťou v noci. Len to zväčšenie je pre mňa zatial nedostatočné a naozaj neviem ani na 100 m zver posúdiť a to je myslím dosť zásadná chyba. Viem že som v tomto absolútne neskúsený našťastie mám dobrých kamarátov s ktorými keď idem von tak mi hovoria čo si mám všímať a tak ďalej ale zatial teda to zvačšenie 8 je pre mňa nedostatočné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 23.1.2014 o 23:49

pozri ja mam na kukeri zväčšenie 3-9x a ja skôr nevyužívam zväčšenie od 6 hore. Je mi to silné na oko a aj sa mi ruky trasú :-))). Na posúdenie zveri si kúp kvalitný ďalekohľad ( tým samozrejme nemyslím aby bol potom puškohľad šunt ) :-). Na bežné poľovanie Ti určite bude stačiť zväčšenie do 12x. Ale určite nič nepokazíš ak kúpiš aj niečo väčšie. len treba zvážiť, či sa ti to oplatí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off krajec, 23.1.2014 o 23:37

neplanujem strielat na 300 m na zver. Ale napríklad pri mojich skúsenostiach(neskúsenostiach) mám problém s dalekohladom 8x56 na 100 m posúdiť srnca. a aspoň vacšie zvačšenie umožňuje lepšie priblíženie a tým pádom aj možnosť lepšieho posúdenia. Hodnotím to preto ako som už spomínal keď víde na pole za domom srnčie chytím vzduchovku s optikou 4-16x50(optisan Viper) tak na najvačšie zvačšenie vidím akurát že je to srnec a nedokážem nič posúdiť ale keď prídu bližšie tak je to už v pohode. Steyr a áno strieľal som zo zváčšaním 16x z voľnej ruky-neni to boh vie čo a na to som si aj vzduchovku kúpil aby som mohol trénovať. Ale to prečo som založil túto tému je že mi príde zbytočné mať na gulovnici puškohľad s minimálnym zvačšením 3 keď väčšina myslím si že 99% polovníkov to ani nevyužije pri normálnej polovačke a majú to nadstavené niekde +- na 8. Ja vychádzam len zo skúseností zo vzduchovky lebo keď strielam na cca 25 m tak používam zväčšenie 8. a myslím si že na zver by sa malo strielať pri bežnej polovačke s oporu a preto sa dá využiť aj to zvačšenie na maximum. Samozrejme pri spoločnej alebo pri posliedke keď niečo vyjde na 50 m tak by nemal mať nikto problém z voľnej ruky. Ale kľudne mi napíšte svoj názor na vec. ešte k tej zbranii plánujem Antonio zoli 1900 pro S batue s 53 cm hlavňou kaliber 9,3x62. ale stále sa to môže meniť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 23.1.2014 o 23:33

a ešte tu mas diavari aj väčším zväčšením ako 12x odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 23.1.2014 o 23:30

presne ako píše milos, možeš si dať na pušku aj toto odkaz ale garantujem Ti že v bežnej poľovníckej praxi Ti to bude na dve veci. A ver tomu že určite využiješ aj zväčšenie 3x. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off millos, 23.1.2014 o 23:16

Krajec: rad mas dost, zvaz co ti bude pasovat, sediet v oku, v pleci...ale casom zistis, ze strielat budes na max.10x aj na vacsiu dialku. Kup si kvalitnu pusku, premysli vyber raze podla okolnosti... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 23.1.2014 o 23:08

krajec a aký puškohlad máš na vzduchovke? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 23.1.2014 o 23:07

krajec - pri zväčšení 25x si treba uvedomiť i to, že príprava na streľbu 300+m môže byť kľudne aj 10 minút, zver o tebe zväčša pri dobrom vetre nevie a máš čas, druhá vec, je sice pravda, se na takú vzdialenosť prečítať srnca je vôbec jednoduché, no ak si myslíš, že keď budeš mať na puške puskohľad, ktorý nestavíš na 25x zväčšenie, hodíš do pleca a prečítaš srnca, tak na to zabudni. Už si sa díval cez optiku s priblížením aspoň 15x z voľnej ruky? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 23.1.2014 o 22:59

a co tak takato kombinacia odkaz mas aj 3x a aj podla mna postacujuce velke zvacsenie 18x ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off krajec, 23.1.2014 o 22:31

No ja ešte nemám nič ani flintu ani puškohľad práve budem robiť skúšky a preto sa radšej pýtam. A hľadám optimálne riešenie a puškohľad s vačším zvačšením ma hlavne láka k tomu lepšiemu oboznaniu zvery a nejde ani tak o ten long range shooting. vychádzam čisto z toho ako som písal že mám na vzduchovke ten puškohľad a keď to skúsim na srncoch čo mi chodia za domom sa mi zdá malé to zväčšenie aj keď by som sa určite k nemu priblížil ale vychádzam z toho že keď ho dokážem oboznať na dlhšiu vzdialenosť či vôbec má cenu sa k nemu približovať alebo nie. Moje úvahy sú čisto teoretické s jemnou praktickou a to tým spomínaným puškohladom. A preto som tu chcel rozvíriť túto tému lebo všetci pužívajú väčšinou 3-12x56 a či to nie je len neaký zvyk ale som názoru že prečo neskúsiť niečo iné ako som už napísal vo svojom prípade 3 násobné zväčšenie nikdy nevyužijem. Turbiak - to je ZA je leacnejšia verzia a hlavne je bez bodu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off millos, 23.1.2014 o 22:12

Turbiak: Palo, škoda že minule na DPS uletel do Čiech ten Kahles. Tá cena od Tomáša D. bola výborná a Krajcovi by zapasoval. Za tú cenu by som kašlal na to že je to taktická optika, a zabil by som si ho na flintu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 66 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM