Heming hunting
dnes je sobota,  27. apríl 2024,  meniny má Jaroslav,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:36,  dnes západ slnka: 18:51
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Zhody - legislatíva - diskusia

autor: off turan
pridané: 19.5.2008 16:30
Chcem sa spýtať či je protizákonné zbierať jelenie zhody ,keď nie som poľovník.
Aj keby som nejaký našiel určite sa nebudem zamýšľať či je to protizákonné ,ale proste to chcem vedieť.A ešte jedna otázka .Keď stretnem poľovníka a budem mať so sebou nájdený zhod,môže mi ho vziať??? :)mne by ho teda nezobral,by som sa oň aj pobilll
počet zobrazení: 27 901
počet hlasov: 3

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off SPIBY, 7.2.2016 o 12:24

zakonn to definuje jasne ale ani zakon nieje dogma....vzijem sa do svojej koze ked som mal 15 nasiel by som zhod od stastia by ma vykotilo a vtom pride polovnik a zacne sa mi vyhrazat a zobere mi ho....sak by som tak zanevrel na polovnictvo a polovnikou ze kade by som chodil by som na nich spinil....teraz som polovnik ked stretnem chlapca zo zhodom spytam sa nech mi ho ukaze a s radostou mu ho vratim lebo to stastie co pritom zazil mu nic nenahradi a moze sa stoho tesit do konca zivota a na mna spominat v dobrom.....ale iny kraj iny mrav mam stastie ze necelime navalu zberacou zhodou a aj mi polovnici mame sancu neake zhody najst....komu sa neleni tomu sa zeleni ale ako hovorim je to aj o slusnosti stastie a prizivnictvo su dve veci..

dať hlas príspevku | počet hlasov: 29

komentáre

zoradiť
zobrazené 121-147 z 147 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off sedit007, 25.9.2009 o 17:51

Rys2 vďaka za poklonu a o to viac, keď je to od staršieho a skúsenejšieho človeka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 25.9.2009 o 14:06

Nie len kvôli tomu, že súhlasíš, ale hlavne kvôli tomu, že správne uvažuješ a chceš nezištne pomôcť zveri a nie je Ti to ľahostajné si v mojich očiach dobrý a zodpovedný chlapík. Klobúk dolu pred takými ľudmi! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sedit007, 25.9.2009 o 12:14

Rys2 vo všetkom s Tebou súhlasím a ako som už písal česť združeniam ktoré sa o svoj revír starajú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 25.9.2009 o 9:57

Podľa tvojich slov a videnia AK je solisko po celý rok prázdne ( a popritom je plne funkčné ), to samozrejme nesvedčí o zodpovednosti - to máš jednoznačne pravdu. Na to třeba nejakým spôsobom slušne, ale tvrdo poukázať a hlavne prezvedieť sa, prečo je tomu tak, čo je vo věci. Ono v každom revíri je tých solísk rozmiestnených podstatne viac, ako jeden a to aj na neprístupnejších miestach ( tam sa môže stať ) a tak sa môže stať, že niektorý z nich môže byť dočasne prázdny a nemusí to hneď poukazovať na lajdáckost a nesvědomitost, pretože tieto poľovnícke zariadenia sa kontrolujú priebežne – nie denne a člověk to vždy neustriehne presne na „minútu“. Tiež sa stáva, že nesvedomití ľudia kusovú soľ zo soľníka jednoducho ukradnú a použijú doma pre svoj dobytok. Spotreba soli hlavne v letných vedrách je výrazne vyššia ( ročná na jeden kus raticovej zveri orientačne 0, 60 -1,30kg – podľa druhu raticovej zveri ) a preto naplnené soľníky majú byť všade úplnou samozrejmosťou, čo si osobne myslím, že aj sú ( chodím aj po iných lesoch ). Jednak to prikazuje zákon a jednak sa to tvrdo kontroluje a v prípade porušení sankcionuje a to naviac aj medzi vlastnými! . Ale……, stať sa môže, ako opisuješ a ak daný stav přetrvává, tam potom třeba voči jednotlivcovi-( om) konať a vyvodiť príslušné sankcie. Kde sa vyžaduje čin, tam nestačia slová. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off sedit007, 25.9.2009 o 8:09

bystricka prepáč ale omylom som ti odpísal do inej kat.:prikrmovanie srnčej zveri začiatkom zimi ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sedit007, 25.9.2009 o 8:03

Rys2 zodpovedné staranie sa o solisko si predstavujem trochu inak. Od útleho detstva chodím prikrmovať zver či už s poľovníkmi alebo sám, no ak je solisko po celý rok prázdne tak sa to dá nazvať hocijako no určite nie zodpovedným staraním. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 24.9.2009 o 19:40

Sedit007 – k otázke zbierania zhodov ľudmi bez príslušného povolenia len toľko, že toto je ošetrené v zákone a myslím, že niet o čom polemizovať donekonečna. Zákon to skrátka nedovoľuje. Či je to tak správne, alebo nie, to je v tomto prípade vedľajšie. Čo si už urobí osoba zo zhodom, ktorý nájde, je tiež vedľajšie. Že riziko odhalenia a prípadného trestu ale hrozí, je viac ako isté, to dúfam chápe každý ( myslím pri prenášaní zhodu z miesta nálezu). Čo sa týka soliska, do ktorého si podľa Teba dával soľ, je síce z ľudského pohľadu chvályhodné, ale podľa mňa trochu neštandartné. Poľovník sa tak podľa mňa správať nemal, ale treba si uvedomiť, že solisko – poľovnícke zariadenie vybudoval on, resp. poľovnícke združenie, teda je to ich výlučný majetok a nie Tvoj a tento je v zákone aj ošetrený. Aspoň z tohto dôvodu a slušnosti sa bolo treba poľovníka opýtať vopred, či môžeš soľník prípadne naplniť. Ďaľšie dôvody sú, že poľovník vie presne, čo má zveri podať, aký druh krmiva, akú soľ. v ktorých mesiacoch a aké dávky – množstvo, čo je nesmierne dôležité! Nepoľovnícka osoba, bez základných vedomostí o výžive zveri môže prípadným a nevhodným prikrmovaním narobiť viac škody, ako osohu. Ďalší dôvod, prečo sa pravdepodobne poľovník tak správal je zrejme ten, že pri krmelcoch a soliskách sa zver nesmie loviť a keďže si sa správal neštandartne tým, že si plnil cudzí soľník, mohlo vyvolať určité podozrenie zo strany poľovníka, ktorý má tieto zariadenia na starosti a zrejme sa aj zodpovedne o ne stará. Myslel si to určite v dobrom a vypálilo to inak. Aby si predišiel do budúcna tomuto, myslím, že konzultovať takýto, aj keď dobročinný skutok treba radšej dopredu prejednať s vlastníkom a uvidíš, že sa zhodnete. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 24.9.2009 o 18:52

sedit007, tak musis vstupit do cechu polovnickeho, potom ti uz nik nebude nadavat.............. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sedit007, 24.9.2009 o 13:05

Nedá mi to aby som sa nezapojil. Česť združeniam ktoré sa o zver starajú a to myslím úprimne. No zo skúsenosti viem ako sa prikrmuje zver v niektorých združeniach, a je to dosť smutné chodiť po lesoch a vidieť prázdne soliská, seníky....... a keď sa to začne myslím tým zhadzovanie vtedy sa objavia poľovníci a vysypú za vlečku siláže... Potom na toto miesto pravidelne chodia zbierať zhody. Dá sa povedať, že som závislý od zberu parožia a môj názor je, že parohy sú produktom lesa. Môže mi niekto povedať načo poľovník potrebuje parohy? Nato si viem síce odpovedať aj sám, asi na to isté ako iným (niekomu na skriňu, inému čo je aj mne proti srsti na predaj....) A na záver môjho príspevku ešte jedna otázočka: Viete čo spraví poľovník keď Vás prichytí pri tom ako mu do soliska dávate soľ? Možno to čo mne a vynadá Vám do pytliakov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off missoo88, 18.5.2009 o 12:16

juraj22 prečítaj si zákon potom môžeš nadávať ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 29.4.2009 o 10:20

turan,samozrejme, ze je to protizakonne, ked najdes zhod a nie si polovnik, si povinny odovzdat ho polovnemu hospodarovi, taky je zakon, ale mozes sa s nimi skamaratit a potichucky si ho nechat, tymto, ale nechcem davat niekomu nejake nekale napady, v kazdom pripade nechat si ho ako nepolovnik nemozes ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ComeBack, 10.4.2009 o 20:29

noooo...možno zber zhodov je druh pytliactva, ale nie takí ako keď pytliak zabíja zver!!!a ináč viem pochopiť poľovníkov že je to proti ním nefér lebo oni sa starajú o revír celý rok a pochybujem že každý zhodár tiež!! česť vínimkám!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 9.4.2009 o 18:22

Skriko, adekvátne a úmerne odpovedaj k nami preberanej otázke a nie k tomu, čo sa tebe hodí, lebo si začnem o tebe niečo myslieť. Čo sa týka nelegálneho zberu zhodov parožia, teda bez príslušného povolenia, nepoteším ťa. Netajím sa tým, že v mojich očiach sú takýto ľudia pytliaci. Vždy boli, aj budú a takto k nim aj pristupujem. Žiadne vyjednávanie, kompromisy, úskoky, zastierania, vyhrážky. Som neústupný. Každý niekam patríme a niekto je aj na to, aby sa zákon a jeho aplikácia v praxi dodržiavala a napĺňala. Normálny človek to pochopí, pytliak nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ComeBack, 9.4.2009 o 15:44

noo misoo88 ani by som moc netvrdil že ty čo zberajú zhody a tý čo lovia zver a nemajú povolenie sa daju nazvať jedným slovom pytliaci :D pouvažuj nad tým lebo si myslím že zhodáry zvery aš tak neubližujú!!!vlastne vôbec neubližujú!!
A zas každý poľovník nie je takí že chodí po hore a hľadá zhodárov ktorým berie zhody a pre ne by sa aj pobil!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Skriko, 26.3.2009 o 20:14

Rys2- Možno ty si chodil na golf, keď si mal 15 rokov. Ale podľa toho čo píšeš, tak si asi z iného súdka. Vedie sa tu politika KMPP od čias dávnych a keď chlapci vyrastú, prerastú niekomu cez hlavu aj keď majú snahu a záujem o poľovníctvo, tak sa im každý otočí chrbtom. Potom sa čudujeme a označujeme ich za pytliakov? Načo ten cirkus? 2000 tis nových poľovníkov ročne a polovica nemá buď kde alebo začo poľovať. Hlavne že platia poctivo členské a nakúpia si výzbroj a výstroj. Píšeš pravdu, ale taký poľovný lístok a zbrojný preukaz ( vieme ako sa dal vybaviť napr. v Nitre). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Skriko, 26.3.2009 o 19:57

jaro1 - No a čo tvoje právne povedomie zo dňa 01. 10. 2008 v rubrike Legislatíva, téma Načo je potrebný výpis z registra trestov pri predlžovaní poľov. lístka? Tvoja otázka ,,Vie mi niekto povedať, či sú nejaké ZÁKONNÉ LEHOTY, kedy treba začať s obnovovaním poľovného lístka? Z minulosti sa mi čosi marí, že bolo treba požiadať o predĺženie TRI MESIACE pred vypršaním platnosti ( poľ. lístok alebo zbrojnýpreukaz? ). Jedná sa mi len o prípadné zákonné lehoty, nič viac"! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 23.3.2009 o 16:43

Jaro máš pravdu. Je dôvodný predpoklad, že orgány ochrany prírody majú vyššie právne povedomie, ako 15 ročný pytliak – zberač zhodov bez náležitého povolenia. Dôkazom môjho tvrdenia je fakt, že poľovná stráž je ustanovená do funkcie predtým výberom – osoba musí byť bezúhonná, netrestaná, zdravotne a psychicky spôsobilá, vzdelaná, musí mať platný poľ. lístok, zbrojný preukaz, podrobiť sa skúške spôsobilosti a preukázať svoje vedomosti. Osvedčenie o schválení a ustanovení poľovníckej stráže včetne odznaku nie je vôbec jednoduché získať a berie sa to prísne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 22.3.2009 o 20:07

Tretia časť

Poľovnícka stráž

(k § 20 zákona)

§ 4



(1) Ako poľovnícka stráž môže byť ustanovený iba občan Slovenskej republiky, ktorý má platný poľovný lístok a zbrojný preukaz a preukázal znalosť povinností a práv poľovníckej stráže vyplývajúcich zo zákona.

(2) Poľovnícku stráž schvaľuje a berie do sľubu okresný úrad, v obvode ktorého je poľovný revír, pre ktorý sa má poľovnícka stráž ustanoviť.



§ 5

(1) Poľovnícka stráž skladá sľub tohto znenia: „Sľubujem, že budem verný Slovenskej republike, budem dodržiavať zákony a vykonávať ochranu poľovníctva s najväčšou starostlivosťou.“

(2) Po schválení ustanovenia poľovníckej stráže a vzatí do sľubu vydá okresný úrad osvedčenie. V osvedčení musí byť uvedený poľovný revír, pre ktorý bola poľovnícka stráž ustanovená. Pri výkone svojej činnosti musí mať poľovnícka stráž osvedčenie pri sebe a na požiadanie sa ním preukázať.

(3) Okresný úrad vedie zoznam poľovníckych stráží, v ktorom sa uvedie meno a priezvisko, bydlisko poľovníckej stráže, poľovný revír, pre ktorý bola poľovnícka stráž ustanovená, dátum vzatia do sľubu a užívateľ poľovného revíru.



§ 6

(1) Služobný odznak poľovníckej stráže je vyrobený z bieleho kovu a má tvar elipsy. Uprostred elipsy je štátny znak, ktorého výška je 5 cm a šírka 3,7 cm. V hornej časti obvodného pásu je nápis „Poľovnícka stráž“. Nosí sa na ľavej strane pŕs.

(2) Služobný odznak vydá poľovníckej stráži okresný úrad.



§ 7

(1) Užívateľ poľovného revíru oznámi okresnému úradu, že poľovnícka stráž prestala vykonávať svoju funkciu alebo že zrušil svoje rozhodnutie o ustanovení za poľovnícku stráž.

(2) Okresný úrad rozhodne o zrušení schválenia poľovníckej stráže na základe oznámenia podľa odseku 1 alebo z vlastného podnetu, ak zistí, že si poľovnícka stráž neplní povinnosti alebo že koná v rozpore so všeobecne záväznými platnými predpismi upravujúcimi výkon práva poľovníctva.

(3) Poľovnícka stráž, ktorá prestala vykonávať svoju funkciu, je povinná bez meškania odovzdať okresnému úradu osvedčenie a služobný odznak.



Skriko, toto je základné právne povedomie každého člena poľovníckej stráže, čo o pytliakoch nemožno povedať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Skriko, 22.3.2009 o 17:58

Jaro1: pises, že ,,asi za to môže to povestné zlé právne vedomie ľudí". To máš pravdu, ale platí to všeobecne. Takže tam patrí aj časť členov poľovníckej stráže. Nízke právne vedomie členov poľovníckej stráže, už bolo vysvetlené a preberané na stránkach PaR. Treba sa pozreť kriticky aj do vlastných radov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 22.3.2009 o 17:41

missoo88 napísal v podstate dobrý príspevok, len nemal celkom jasno v tom, v čom nemal. Ja súhlasím s ním aj v tom, že v krajnom prípade, resp. ohrození poľovníka pytliakom, tento môže naplno využiť aj zákonné ustanovenia nutnej obrany. Čiže poľovník môže použiť na odvrátenie priamo hroziaceho a trvajúceho útoku zo strany pytliaka kopy, údery, hmaty a chvaty sebaobrany, donucovacie prostriedky a vo vyslovene krajnom prípade aj zbraň - samozrejme všetko za prísneho dodržania zákona. Také prípady sa stávajú a nie sú celkom ojedinelé. A preto súhlasím z missoo88, že by stačilo len nakopať poriadne do zadku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off juraj22, 22.3.2009 o 16:42

misoo88 netrep chujoviny ze niekoho by si vytrepal a daj si pohar mlieka radsej.hahaha ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 22.3.2009 o 12:37

Máš jednoznačne pravdu, asi za to môže to povestné zlé právne vedomie ľudí. A tie vyhrážky, resp. kompromisy, to mi pripadá zo strany pytliakov ako strašenie baby veľkým vtákom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spelec, 22.3.2009 o 12:26

nieco je slusne a nieco neslusne. ak idu cele rodiny, ktore zver doslova duria, vsak jelenovi mozno cez kriaky prave teraz odrazi paroh, tak to je obycajne svinstvo. bez vahania odoberame a riesime s policiou a s obvodnym lesnym uradom. vies a takych majstrov, co by sa pobili uz bolo. to su take krcmove reci. je to smutne, ze zberaci necitaju zakon... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 22.3.2009 o 12:20

Zle to tam naskočilo( z Wordu ), v prvej vete nick missoo88 má byť na začiatku vety. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 22.3.2009 o 12:17

VEĽMI SA MÝLIŠ!!! ak tvrdíš, že poľovník Missoo88
nemôže v revíri pytliakovi bez povolenia odňat zhody parožia.
V krátkosti: V zmysle zákona KAŽDÁ OSOBA ( čiže nemusí mať štatút verejného činiteľa ) je OPRÁVNENÁ a dokonca POVINNÁ zabrániť protiprávnemu konaniu. Nemusí tak urobiť, ak by sama seba vystavila do nebezpečenstva ohrozenia života.
Čiže nemýľme si pojmy s dojmami a nezavádzajme.
K veci: Poľovník JE OPRÁVNENÝ a POVINNÝ v revíri pri dôvodnom podozrení a protiprávnom konaní osoby, alebo osôb ( pytliactvo) tieto ZADRŽAŤ, ( vec neznesie ODKLAD ) odňať im zbraň, veci a tieto predviesť!!!
Jednoducho povedané, poľovník MÁ PRÁVO odňať pytliakovi bez povolenia zhody parožia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off missoo88, 22.3.2009 o 11:00

No páni, tak v tomto vám odpoviem asi aj ja...je to pytliactvo..čiže trestný čin. Daný poľovník ho nemá právo vziať, ale môže zavolať člena poľovnej stráže a potom uvidíte čo s vami narobí...výhovorky typu...chcel som ho odovzdať sú zbytočné...nemáte sa ho podľa zákona ani dotknúť a máte zavolať niekoho z daného PZ. Na zber zhodov je potrebná povolenka. Ja osobne by som ťa vytrepal a aj tak by si mi ho odovzdal. A určite by si sa nepobil..člen poľovnej stráže je verejný činiteľ...čiže "policajt v lese" by si už mal aj napadnutie verejného činiteľa....SMOLA ...hahaha tí čo chodia do lesa kvôli zhodom sú pytliaci....tak isto ako sú pytliaci tí čo zver strieľajú....treba takých všetkých zavrieť..hahah alebo aspoň za paroh 200EUR pokutu...by si odvykli ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Cilan, 28.5.2008 o 23:57

Ano , je to hodnotene ako pytliactvo a moze ti ho zobrat ak ta stretne vo svojom revire (aspon myslim ) ale by som fakt chcel vidiet takeho ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 121-147 z 147 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov