Heming hunting
dnes je piatok,  3. máj 2024,  meniny má Galina,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:26,  dnes západ slnka: 19:00
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Zhody - legislatíva - diskusia

autor: off turan
pridané: 19.5.2008 16:30
Chcem sa spýtať či je protizákonné zbierať jelenie zhody ,keď nie som poľovník.
Aj keby som nejaký našiel určite sa nebudem zamýšľať či je to protizákonné ,ale proste to chcem vedieť.A ešte jedna otázka .Keď stretnem poľovníka a budem mať so sebou nájdený zhod,môže mi ho vziať??? :)mne by ho teda nezobral,by som sa oň aj pobilll
počet zobrazení: 27 923
počet hlasov: 3

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off SPIBY, 7.2.2016 o 12:24

zakonn to definuje jasne ale ani zakon nieje dogma....vzijem sa do svojej koze ked som mal 15 nasiel by som zhod od stastia by ma vykotilo a vtom pride polovnik a zacne sa mi vyhrazat a zobere mi ho....sak by som tak zanevrel na polovnictvo a polovnikou ze kade by som chodil by som na nich spinil....teraz som polovnik ked stretnem chlapca zo zhodom spytam sa nech mi ho ukaze a s radostou mu ho vratim lebo to stastie co pritom zazil mu nic nenahradi a moze sa stoho tesit do konca zivota a na mna spominat v dobrom.....ale iny kraj iny mrav mam stastie ze necelime navalu zberacou zhodou a aj mi polovnici mame sancu neake zhody najst....komu sa neleni tomu sa zeleni ale ako hovorim je to aj o slusnosti stastie a prizivnictvo su dve veci..

dať hlas príspevku | počet hlasov: 29

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 147 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off 357AS, 1.3.2013 o 18:52

Fotojelen,nakolko nie si polovník,môžeš sa pohybovat a fotografovat v hociktorom chotári na slovensku,polovníci nech si rešpektujú svoje hranice revírov,ty to nie si povinný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fridomf, 1.3.2013 o 6:46

Samozrejme že po tebe zazerajú,nakoľko je obdobie zhadzovania parohov,každý nepoľovník,či neznámy človek v revíre je potenciálny zlodej zhodov.Môžeš sa poďakovať kadeakým smradom,čo chodia rok čo rok po poľovných revíroch a okrádajú PZ.A na základe spomínaného celoslovenského problému,sa môžeš stretnúť na krji revíru s tabuľou ZÁKAZ VSTUPU SÚKROMNý POZEMOK . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 28.2.2013 o 20:25

a mna moze aj porazit, poctivo som celu zimu vynasal v tom snehu krmivo zveri, platim za revir kazdy rok nemale peniaze a daky expert si pride kazdu jar k nam zbierat zhody, teda on neni daky, velmi dobre vedia aj okolite zdruzenie co je zac, mate aj vy podobne skusensoti a ak ano ako ste to riesili?... a nezbiera ich z pasie ale ma z toho dost dobry biznis ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 28.2.2013 o 18:41

Fotojelen,samozrejme že môžeš,pozerat môžu kolko chcú a ako chcú,to si nevšímaj. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Palos, 28.2.2013 o 18:31

Fotojelen, nevidim dôvod preco by si nemohol. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Fotojelen, 28.2.2013 o 17:53

Dobrý deň, som fotograf živej prírody a keďže u v našom reviry nie je toľko zvery chodím do druhého revíru. Avšak v tomto období sa v danom revíri pohybujú aj zberači zhodov a miestni poľovníci hliadku a kontrolujú ľudí. Ja si idem do toho revíru iba pre fotky a na zhody sa môžem vykašlať nepotrebujem mať problémy. Chcel by som sa spýtať či môžem chodiť do revíru, pretože pozerajú po mne ako keby som im zjedol večeru... ďakujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 16.2.2013 o 21:26

horolezec:nie každý polovník ma tučný bachor ako píšeš,lov či už jelienčat alebo srnčiat nemá robiť bárskto,(je na škodu že táto úloha sa prideluje čakatelom a pod.)no odlov slabých jedincov (teliat) ako píšeš, na tom nič zlého nieje.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Adam321, 16.2.2013 o 21:00

horlezec a to kde si ty prišiel na to ,že až od tretieho roku by sa malo strieľať ???posúdiť zver sa dá oveľa oveľa skôr...a čím skôr tým lepšie . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 16.2.2013 o 20:32

horolezec daj pozor,pretože hora je čpičata,aby si sa nenapichol ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on elciervo, 16.2.2013 o 17:20

"tri dvory" si nejako veria :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 16.2.2013 o 11:06

mepl preto to ten boch urobil lebo je bochový.Zabudol si však ,že i Noe má na tom veľkú zásluhu nie len boch ani ten najbochovejší. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horlezec, 16.2.2013 o 8:55

Ked to tak čitam , užaj si ju idem hned aj vybaviť. He, He. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 15.2.2013 o 20:40

turan podla popisu diskusie si pre mna kkt..Aj by si sa o zhod pobil aj ked si pre zver v zime nič neurobil?Takých ako ty je ako maku.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mepl, 15.2.2013 o 19:19

kebi boch nerstvoril zvierata tak polovnici bi sa nemali o co pobit zhody su o stasty ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 19.2.2010 o 8:11

Patrí poľovníckemu združeniu, ak by na tvojich pozemkoch aj žiadne poľovnícke združenie nepoľovalo, tak zhod by patril najbližšiemu poľovníckemu združeniu, tak je to v zákone. A čo sa týka toho, že ti neplatili, tak to neviem pochopiť, s každým nad 10 hektárov musela byť predsa urobená nájomná zmluva, ak ju máš tak sa domáhaj svojho práva... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gyulan57, 18.2.2010 o 20:38

vlastnim 17 hektárovy les,polovnici to využivaju ako polovny revir,za nájom mi neplatia nič,ked idem do svojho lesa a nájdem zhod tak komu to patri, viete mi poradit ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gyulan57, 18.2.2010 o 20:26

ja si myslim že ked vlastnim viac hektárovy les, a za nájom dodnes polovnici nedali ani korunu,tak aspon zhody mám ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 18.2.2010 o 17:50

myslím, že si rozumieme... mňa tiež neteší, že to nie je trestný čin pytliactva. no ale som rád, že aspoň čosi bolo spravené proti pytliactvu.
a čo sa týka ostatného - napadnutie PS - súhlas. chrániť majetok svojej organizácie je povinný každý, teda zasiahnuť proti zhodárovi môže každý člen, avšak najefektívnejšie môže PS. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off juraj22, 18.2.2010 o 17:45

sniper100 to missoo88 sa prsil ze by ihned niekoho vytrepal.ja som iba vravel ze by na to mohol doplatit aj keby bol polovna straz keby niekoho fyz.napadol.tak nech vazi slova.pretoze by pri prvej takejto situacii mohol velmi rychlo dopolovat atd.ja iba ktomu som to napisal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper100, 18.2.2010 o 16:33

No pytliactvo to nieje, je to možno podľa teba priestupok, no zhod patrí PZ v ktorého revíri bol nájdený. Ak sa ti ho pokúsi člen poľovnej stráže odobrať, pretože nevieš preukázať jeho pôvod a si v jeho revíri a ty ho napadneš, dopustíš sa trestného činu útoku na verejného činiteľa, pretože člen poľovnej stráže pri výkone svojej funkcie je verejným činiteľom. Takže určite by som zvážil tie silácke reči o bitkách a lietajúcich zuboch. Nehovoriac o tom aké donucovacie prostriedky je člen poľovnej stráže oprávnený použiť - samozrejme v adekvátnej miere... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 18.2.2010 o 11:52

moropeter, kettner11
ten, kto zbiera zhody bez povolenky sa dopúšťa priestupku. následne ich však možno znalcom ohodnotiť a podľa výsledku sa stanoví výška škody, ktorú utrpela poľovnícka organizácia. podľa výšky spôsobenej škody už može ísť o trestný čin, ale nie pytliactva. pytliactvo v zákone o poľovníctve nie je definované, a jeho porušením automaticky nevzniká. pytliactvo je definované v trestnom zákone. a bohužiaľ zhody tam nie sú. citáciu nájdeš v mojom príspevku 15.02. 2010, 19:32. pokiaľ máš iný názor, poprosím zacitovať právny predpis. dík. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kettner11, 18.2.2010 o 11:26

turan, keďže si na polovníckej stranke tak by bolo možno dobre nahliadnuť do zákona o poľovníctve ... tu by si sa dozvedel,že aj na zber parožia potrebuješ povolenku ako na lov zveri. Z toho pre teba vyplýva, že pokiaľ nemáš povolenku tak sa dopúšťaš trestného činu pytliactva. Poľovník má právo ti zhod odňať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off moropeter, 18.2.2010 o 10:46

Chcem sa pridat k tejto teme ,svoje vyjadrenia k zberu parozia som vyjadril minuleho roku takze sa k tomu nebudem vyjadrovat je to pytliactvo a co sa tyka povoleniek su uz nove a suhlasim presne z vyjadrenim p.jurecka platia do vyznacenia platnosti ktoru vydal pol.hospodar ale najneskor do 31.12.2009 potom platia nove povolenky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ray20, 18.2.2010 o 8:32

no mne vypisovali staru povolenku koncom januara na starom tlacive a u nas plati policajt vie o tom prd ake su tlaciva a ostatni co ma mozu kontrolovat maju povolenky rovnake je v tom asi hokej kedze mi povolenku nevypisuje nejaky miestny hospodarik ale riaditel celkom znamej velkej organizacie. Ak už tu sa robi chyba necudujem sa potom ze hospodar v nejakom obycajnom zdruzeni nevie co ma vlastne robit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 17.2.2010 o 10:03

ja nie som pan, ale dama, ale oki, tymto len ukazujem na to ako to doj.....kazdy, si tu robi co chce ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jurocek, 16.2.2010 o 13:20

Páni, vyhláška už pozná nové samoprepisovacie tlačivá povolenky =(povolenie na lov zveri) = príloha 15....
Podľa prechodných ustanovení v § 78 povolenia na lov podľa doterajších prepisov zostávajú v platnosti do termínu v nich uvedeného, NAJNESKOR do 31.12.2009! Dnes je pol februára!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 16.2.2010 o 8:43

s tymi povolenka mi je to asi tak ako sa okresne oko, alebo rgo dhodne so statnou spravou, u nas v turci platia stare, hospodar pz, by mal vediet, ci ide podla novych, alebo starych ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off juraj22, 15.2.2010 o 22:33

missoo88-zakon poznam.len som reagoval na tvoju poznamku ze hned takeho cloveka by si vytrepal.vies ono je taka doba ze nevies na koho natrafis takze take slova ohladom vytrepania niekoho myslim spravne niesu.vies ako uz ked lietaju zuby to neni dobre a spravne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 15.2.2010 o 19:32

Nie, naozaj to nie je pytliactvo, len vďaka veľmi nedokonalému §310 Tr.z., ktorý hovorí : Kto neoprávnene zasiahne do výkonu práva poľovníctva alebo do výkonu rybárskeho práva tým, že bez povolenia loví zver alebo ryby....
Bohužiaľ hovorí o zásahu do výkonu práva poľovníctva, ale len o zveri. No poľovný zákon hovorí /aj v minulosti hovoril/ jasne:
§2 q / právom a výkonom poľovníctva súhrn práv a povinností zver cieľavedome chovať a chrániť, loviť ju, ulovenú alebo inak usmrtenú zver a jej vývojové štádiá a zhody parožia si privlastňovať...
§ 29 d / odobrať osobám uvedeným v písmenách a) až c) strelnú zbraň alebo iné predmety, ulovenú alebo prepravovanú zver, zhody parožia a bezodkladne vec oznámiť Policajnému zboru
Tu už nastupuje schopnosť, alebo neschopnosť, ochota, či neochota policajta, vyšetrovateľa. Naozaj je problém stanoviť cenu zhodov – teda spôsobenú škodu. Ale neraz trhová cena splní podmienku výšky spôsobenej škody. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ruga, 15.2.2010 o 18:44

Ten kto bez povolenie zbiera zhody síce nieje pytliak ako som sa tu dočítal, lebo nebola naplnená skutková podstata trestného činu pytliactva § 310 Tr. Zák. No môže sa dopustiť iného trestného činu, napr. zatajenia veci. (tu je však dôležitá škoda – teda hodnota zhodov) – minimálne sa však jedná o priestupok, ktorý prejednáva príslušný obvodný lesný úrad, ako správny orgán v ktorého pôsobnosti je okrem iného prejednávať priestupky na úseku poľovníctva. Musím však podotknúť, že úplne súhlasím s názorov horárasteva. Kôli chamtivosti niektorých ľudí trpia gravidné jelenice a aj iná zver, naviac moje skúsenosti hovoria o tom, že niektorí zhodári poznajú horu len keď jelene zhadzujú, no v lete keď treba sená sušiť alebo v zime keď treba krmivo vynášať akosi nie. Podľa mňa aj morálne zhody patria tým, čo sa o zver celoročne zodpovedne starajú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ray20, 15.2.2010 o 17:21

podla mna este platia mne ju nik nebral a dostal som ju 29.1 s tym ze este nie su nove k dispozicii nebudem sa ale hadat ozaj som si nie isty kazdopadne ja mam staru ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 15.2.2010 o 17:14

stare povolenky už neplatia,platia podla mna do konca januara ,kedy sa konči polovny rok a už su vytlačene nove ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ray20, 15.2.2010 o 14:38

stare povolenky este platia do konca marca ci kedy neviem presne ale este platia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 15.2.2010 o 13:43

ake nove povolenky? ved platia aj stare, take ako doteraz? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horarstevo, 12.2.2010 o 18:12

Napriek tomu, ze velka vacsina so mnou nebude suhlasit....Blizi sa ,,zhodarska sezona" a vsetci spekulujete, kde hladat zhody, kedy hladat, za kolko predat,.....Skuste sa zamysliet, ako ,,pomahate" zveri neustalym prehananim po lese, vyrusovanim, snorenim okolo krmnych zariadeni,...hlavne teraz, ked je uz zver vycerpana zimou a snehom... pritom predpokladam, ze kazdy zhodar berie na svoju ,,potulku" okrem jedla a pitia pre seba aj krmivo pre zver, ze:-D?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 12.2.2010 o 17:20

a nie len polovnik i nepolovnik bez platneho povolenia nemože zbierat shody ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sedit007, 12.2.2010 o 9:41

Otázočka: platia nové povolenky to znamená že tie staré sú neplatné, poľovník bez platnej povolenky nemôže zbierať zhody je pytliak? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tobruk, 19.11.2009 o 23:12

Turan,ocnikom medzi rebra...... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 28.9.2009 o 9:58

sedit007, precitala som si, neva, a co sa tyka tvojeho sukromneho zivota, co na to povedat, aj my zeny to mame tazke, co sa tyka polovaciek a chodenia do lesa, to by sme museli by t slobodne, alebo prinajmensom rozvedene....... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-120 z 147 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov