Heming hunting
dnes je nedeľa,  5. máj 2024,  meniny má Lesana/Lesia,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:23,  dnes západ slnka: 19:03
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Výber bino/monokuláru - Prosím o radu skúseného človeka alebo odborníka - diskusia

pridané: 9.10.2012 17:11

Dobrý deň.


Som vo fáze výberu ďalekohľadu resp. monokulára a keďže viem o týchto prístrojoch len málo a takmer vôbec nič o zaznamenávaní, potrebujem rady.


Parametre by mali byť 8-10x50-70 podľa mňa s konštrukciou Roof. Niečo takéto by sa mi páčilo a cenovo od 100 - 200 €.


V tejto cene som však uvažoval o záznamoch (fotky alebo videá). Buď si kúpim len ďalekohľad alebo niečo na snímanie. Mám obavy nad kvalitou fotiek alebo videí. Zoženiem v takejto cene niečo? Ak áno, potreboval by som vidieť výstupy, pretože sa nespolieham na parametre ako 3Mpix, 5Mpix...


Nájde sa tu teda nejaký odborník alebo skúsenejší užívateľ, ktorý by mi priblížil správnejšiu predstavu o týchto prístrojoch?


Ďakujem.

počet zobrazení: 12 644
počet hlasov: 0
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Edu, 9.8.2014 o 21:26

lanus ja som zase nikde neuviedol že sa mi trepocu ruky ako si čítal v predchadzajucich príspevkoch trepocu sa asi všetkým okrem teba .Si asi iluminat . Samozrejme komu sa chce nosiť statív najlepšie s gimbal hlavou môže si naň zavesiť čokoľvek . K tomu trasenie trocha odborného náhľadu . Citujem : Aké zväčšenie zvoliť? Väčšina ľudí má problém udržať v rukách bez prijateľného trasenia a záchvevov ďalekohľad s 10 násobným zväčšením. U väčších zväčšení treba stojan - trojnožku. U malých vreckových ďalekohľadov je vhodné voliť zväčšenie približne 8x, lebo majú nižšiu svetelnosť danú menším priemerom objektívu a viac sa pri držaní trasú, lebo ich držíme prstami. U klasických ďalekohľadov, ktoré majú oproti vreckovým väčšie rozmery, môžeme voliť zväčšenie 10x až 12x, lebo ich možeme "poriadne" držať v rukách a preto sa tak netrasú. odkaz Čiže asi článok písali tiež alkoholici ako si diagnostikoval u mňa :-D

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 330 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off riso2504, 22.3.2015 o 23:12

Ja sy myslím že ani zeiss conquest 8x50 a conquest hd 8(10)x42 do 1000€ tiež nieje zlá voľba. Pri conqueste 8x50 cena kolo 1100€. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cagi, 22.3.2015 o 19:30

Borza, nemam sice odskusanych 20 dalekohladov, ale tak ako pisu Siad ci siro, oba su za tuto cenu vyborne. Gancarik, treba to ale vyskusat co Ti padne viac do oka. Mam skusenosti s tymito modelmi: Meostar B1 10x50, Minox HG 8x56, do nizsej triedy Minoxu by som ale nesiel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off siro121, 20.3.2015 o 19:19

Alebo si vyber niečo od MINOXU, tiež dobrá optika. Napr. typ 8x56 BL alebo HG kvalitu, zmestíš sa do tej 1000. Už aký chceš je to len na tebe čo si vyberieš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off uhrineki, 20.3.2015 o 18:49

Ja mám zo starých vojenských zásob Meoptu D-7 to je 7x50 a Meoptu 12x60 a som spokojný, určite sú lepšie ako poniektoré dnešné ďalekohľady. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borza222, 20.3.2015 o 18:43

Osobne pre mňa nemá absolutne žiadnu váhu ked niekto napíše komentár tipu "ja mam tento a je super...vrelo odporúčam. Dobrú radu si predstavujem asi takto : Pozeral som cez 20 ďalekohľadov a doporučil by som tento. Ked vyberáš do 1000 E tak ber Steiner, prípadne meoptu 8x56 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off SIAD, 20.3.2015 o 18:39

pozri si niekde na predajni niektorý model z Meopty rada Meostar B1, budeš spokojný odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Jeger, 20.3.2015 o 18:30

ale nie, ja mam nikon action ex a spokojnost Výber bino/monokuláru - Prosím o radu skúseného človeka alebo odborníka - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jeger, 20.3.2015 o 18:27

špička na trhu Výber bino/monokuláru - Prosím o radu skúseného človeka alebo odborníka - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gancarcik, 20.3.2015 o 18:22

Ďalekohľad na poľovačku - Prosím o doporučenie ďalekohľadu na poľovačku, univerzálny, všetky čo mám sú dobré ale každý má nejakú chybu ako veľký, ťažký, malé priblíženie a podobne. cena do 1000,- € viac sa do toho neoplatí investovať nakoľko nič nie je z optiky na veky.
Ďakujem za Vaše informácie.
S pozdravom
Gancarčík ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jan2222, 4.2.2015 o 17:42

Mám Stainer v prevedeniach 8x56 Ranger Pro (na noc, je ťažký na bežné nosenie), 8x42 Ranger Pro (deň a šero, na pochôdzku) a 10,5x28 Wildlife XP (iba deň). Tie prvé dva sú vyslovene na poľovnícke účely. Ten posledný, ak sa idem iba tak prejsť cez deň bez pušky. Je malý, ľahký a kvalitný - doporučujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jardo1962, 20.1.2015 o 10:15

Steiner je overeny a skvely, rozmer 8x42 budem mat urcite lepsiu svetelnost, ako 10x42, ale na pozorovanie vtakov je 10x42 podla mna zaujimavejsia pre vacsie zvacsenie a lepsie detaily. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kestrel1, 18.1.2015 o 20:15

Este chvilu posetri a Zeiss Conquest HD alebo Meostar HD... Je teraz aj nove Meopro HD ale zatial nie su informacie ako je na tom kvalitou... Z vlastnej skusenosti, kup radsej zvucnu znacku, lebo predat nieco menej zvucne v buducnosti byva problematicke... "bez HD to dnes uz moc nejede" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off drago999, 18.1.2015 o 16:22

Dalekohlad pozorovanie vtactva - Ahojte vsetci. Nemam rad zalozenie takejto jednoduchej temy na inych forach, ale nemam inu moznost. A ide o to, ze tato stranka nie je na to vlastne urcena, ale budem rad, ak mi niekto pomoze. Dufam, ze tu je vela skusenych a teda aj kompetentnych, ktori vedia o com hovoria.Potreboval by som pomoct pri vybere dalekohladu. Sluzit bude na pozorovanie vtactva... Vyuzivany bude na takych 70 percent cez den, zvysok skoro rano...cena priblizne do 500 eur.ak bude stat 600 a bude naozaj dobry, tak v tom nevidim problem... rozsah 10-42.mam aj nejake typy. Steiner sky hawk, alevo Steiner Ranger pro. Tiez som rozmyslal nad Vortex Razor, Vortex diamondback, ktory je uz lacnejsi a neviem ci su to uz neni vyhodene peniaze...a este Vortex Talon HD, alebo Vortex Viper. V krajnom pripade Meopta meostar B1, ktory je cenou uz vyssie. Dufam ,ze som tu nikoho neurazil a nedal zbytocnu temu, ale naozaj potrebujem pomoct, kde by som sa mal vyvarovat chyb pri vybere, ci nestaci 8*42 a podobne...Budem rad ak mi niekto pomoze, ak mal podobnu dilemu a rozhodol sa tak alebo tak... Dakujem. S uctou Gabriel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 10.8.2014 o 13:54

lanus všeličo sa dobre predáva aj variabilne triedre či puškohlady ktoré majú zväčšenie cez 40 x . Najidealnejšie by bolo vyskušať si v praxi za šera ako uvidí srnca v triedri Swarovski Optik SLC 8x56 B odkaz a potom nazrieť do tých 15 nasobných .odkaz ktoré doporušuješ . Rozdiel bude absolútne diametrálny v neprospech tebou doporučeným triedrom ZEISS Conquest 15x45T* Môžeš si ho opierať o paličky , klasť na posede kolko len chceš . Z volnej ruky absolutne nepoužiteľná vec . Źial neradíš správne a mám pocit že úmyselne . Samozrejme ina kategoria su stabiliozovane triedre . odkaz Tu sa asi v teme nepohybujeme :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lanus, 10.8.2014 o 11:16

Edu - Predmetná príručka na ktorú odkazuješ je veľmi slušný zdroj informácií takpovediac niečo ako abeceda, ktorú dávam do pozornosti adeptom v kurze, (keby si spomenul,že niečo také potrebuješ dal by som ti na ňu odkaz obratom,nemusel by si ho 8 hod. hľadať !).Problém je len ten ,že je určená ako každá abeceda úplným začiatočníkom t.j. pre ľudí bez praktických skúseností ,čiže záleží na tom ako sa kto zaradí?! Do tejto skupiny však celkom isto nepatria optické firmy,ktoré ďalekohľady z väčším zväčšením dlhé roky vyrábajú a celosvetovo úspešne predávajú.Ponuka je slušná len si treba vedieť dobre vybrať t.j. zosúladiť svoje potreby s možnosťami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off riso2504, 10.8.2014 o 0:53

Ja teraz riešim ďalekohľad premňa s ppeter29, ďakujem. Chcel som niečo na večer s dobrou sveťelnosťou ale aj 10x priblíženie, a to až tak dokopy nejde. Na večer by bol Fomei Leader Pro ED 8x56 a na 10x zvätšenie MINOX BF 10x42 BR. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 9.8.2014 o 23:32

Turista skôr zvolí malý vreckový ďalekohľad, lebo je aj ľahký, na úkor malej svetelnosti. Menšia svetelnosť mu však tak nevadí, lebo predpokladá, že ho bude najčastejšie používať pri peknom slnečnom počasí. Poľovník na druhej strane požaduje ďalekohľad s čo najlepšou svetelnosťou, lebo prepokladá, že ho bude používať hlavne za šera, v lese, v noci pri splne mesiaca a preto volí ďalekohľad s menším zväčšením a veľkým priemerom objektívu, napr. 7x50.odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 9.8.2014 o 21:26

lanus ja som zase nikde neuviedol že sa mi trepocu ruky ako si čítal v predchadzajucich príspevkoch trepocu sa asi všetkým okrem teba .Si asi iluminat . Samozrejme komu sa chce nosiť statív najlepšie s gimbal hlavou môže si naň zavesiť čokoľvek . K tomu trasenie trocha odborného náhľadu . Citujem : Aké zväčšenie zvoliť? Väčšina ľudí má problém udržať v rukách bez prijateľného trasenia a záchvevov ďalekohľad s 10 násobným zväčšením. U väčších zväčšení treba stojan - trojnožku. U malých vreckových ďalekohľadov je vhodné voliť zväčšenie približne 8x, lebo majú nižšiu svetelnosť danú menším priemerom objektívu a viac sa pri držaní trasú, lebo ich držíme prstami. U klasických ďalekohľadov, ktoré majú oproti vreckovým väčšie rozmery, môžeme voliť zväčšenie 10x až 12x, lebo ich možeme "poriadne" držať v rukách a preto sa tak netrasú. odkaz Čiže asi článok písali tiež alkoholici ako si diagnostikoval u mňa :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off lanus, 9.8.2014 o 13:23

orol - Máš úplnú pravdu,ja som formuláciu " z voľnej ruky " vôbec nepoužil !!! Poukázal som na problém "trepotavých rúk" ako dôsledok alkoholizmu a v prípade Eda asi "trafená hus zagágala" !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 9.8.2014 o 13:11

Edu, preco z volnej ruky, vsak tesne za orimom bude furt chodit lanus so stojanom pod pazuchou :-o) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 9.8.2014 o 12:26

SIAD zakonodárcovia mali asi iný názor na tých 45 minut preto ich dali rovno 120. Napriek tomu pozorovať zver 45 minút po západe slnka v lese pri zamračenej oblohe triedrom so zväčšením 15 krát ešte k tomu z voľnej ruky je asurdné . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off SIAD, 9.8.2014 o 12:20

Edu,citujem:" ja nepovažujem 2 hodiny pred východom slnka a 2 hodiny po západe slnka kedy sa loví srnčia zver za deň" , v oboch prípadoch je to čas, kedy nie je možné zodpovedne posúdiť srnčiu zver, ešte by som s prižmúrením oka akceptoval keby si napísal 45 min. pred a 45 min. po, aj to je však na hrane. Orim tá 10x42 je dobrá voľba a ten Vixen asi tiež. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 9.8.2014 o 11:42

lanus 1 orim hladá špecialu ??? Snaď iba v tvojej fantaii !!! Kedže orim sa už rozhodol pre VIXEN NEW FORESTA 10X42 WP vieme aký špecial to hľadal !2. Trubiak tvrdí :" Skusenost a fakt je ten, ze cim vacsie zvacsenie , cim vacsi objektiv a cim vyssia cena tym je pozorovanie a rozoznanie zveri ucinnejsie :) cize je to o tom ze kolko je clovek ochotny investovat a aku tazku vybavu je ochotny zo sebou nosit :)" S tým sa samozrejme stotožnujem . Pridám len čím väčší objektív tým treba kvalitnejší statív . Tak ako nám to prakticky ukazuje Trubiak odkaz Nikde nepíše že sa dá udržať ďalekohlad s 15 násobným priblížením v ruke ako to tvrdíš Ty limonadový joe . Priclonovať sa dá najme na obed ked je jasno :-D tam môžeš naložiť habadej . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lanus, 9.8.2014 o 7:59

Edu -1. Zadanie témy zodpovedá hľadaniu špecialu a nie univerzálu ! 2.Turbiak nepotvrdil tvoj názor ! 3. Ja pricloňujem ak je to vhodné tou dierovou clonou objektívy triedra a nie foťaku !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 9.8.2014 o 0:14

Ešte mi nedá k lanusovi . DOF - hlbka ostrosti sa dá regulovať nie len clonou ale i vzdalovaním sa od foteneho objektu . Povinné nadloženie 1 clony je niekedy viac kontraproduktívne ako užitočné . Na krátku vzdialenosť ak chceme dostať napríklad fotenu zver do kompletnej ostrosti sa priclonením hlbka ostrosti samozrejme zväčšuje čiastočne i kresba . Na druhej strane samozrejme bokeh sa clonením stava rušivejším čo je zase nežiadúce . Nemyslím si že by tieto fotky ktore som fotil na plnej diere boli neostré ani že by im clona pomohla . odkaz odkaz odkaz odkaz odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.8.2014 o 23:56

Lanus nemôžem sa zbaviť pocitu , že často umyselne zavádzaš . V prvom rade ja nepovažujem 2 hodiny pred východom slnka a 2 hodiny po západe slnka kedy sa loví srnčia zver a kedy je najaktívnejšia mimo ruje za deň . Práve naopak srnčia zver sa pozoruje a loví najčastejšie za zhoršených svetelných podmienok . Málo záleží na tom ako sa komu trasú ruky i keď i tento faktor zohráva istú malú úlohu i pri triedroch . Je tu však prirozené chvenie ktoré má viac faktorov od uderov srdca atď. Ja som mal možnosť vyskúšať si v praxi ako sa správa v rukach ďalekohlad ktorý zväčšuje 7 krat 8 x i 10 x to všetko sa dá udržať z voľnej ruky 12 je už hranica a 15 sa udržať vo voľnej ruke už nedá . Rovnaký problém môžeme pozorovať i pri kamerovaní zveri . I keď má kamera kadejake stabilizacie obrazu z voľnej ruky v optickom priblížení 15 x sa proste udržať nedá . Myslím tým priblížení 15 x nie rozsahu 15x ako si často chybne považoval za priblíženie . Čiže na ohnisku 750 . netvrdím však že triedrom 15 x sa neda pozorovať ib dodávam nie z volnej ruky . Každopadne by som doporučil trieder linearnej konštrukcie , plnený plynom do zväčšenia 10x z voľnej ruky za horších svetelných podmienok . V žiadnom prípade nie variabil .Teiž zdielam názor ktorý prezentovali kestrel1, orol, Goret, fanda , dede tiež Trubiak . Ano pozorovať zver zo statívu swarom 30 x75 je fajn z voľnej ruky absolutny nezmysel . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 8.8.2014 o 23:05

Lanus ano, na srnca sa poluje cez den no mnohokrat cez den za zhorsenych svetelnych podmienok, kde vyuzijeme a potrebujeme prave puskohlady s lepsim vykonom, na co spravne poukazuje Edu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 8.8.2014 o 21:19

orim, new foresta je aj v spomínaných 10x50. Ja mám 8x56 a neľutujem, lebo srnčiu zver pozorujem aj mimo ruje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off orim, 8.8.2014 o 17:15

Orol ďakujem za info,myslím si,že si to vystihol. Rozmyšľam aj nad týmto VIXEN NEW FORESTA 10X42 WP ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off orol, 8.8.2014 o 17:15

Dalekohlad na pozorovanie srncej zveri hmm... chces ho pouzivat pri vykone prava polovnictva, alebo ho chces pouzivat vylucne na specialne ucely, vedecke pozorovanie a skumanie srncej zveri?? P.s- predpokladam, ze ho chces pre prvu moznost a vzhladom k tvojmu veku 56 rokov (ocna pupila je okolo 5 mm) a ucelu pouzitia by som isiel rozhodne do deviatky – desiatky s priemerom objektivu 45, lepsie 50 mm. Cize napr. 10x50. P.s- trieder 10x50 je 50:10=5 no a tvoja ocna pupila v 56 rokoch je okolo 5 mmm z coho vyplyva, ze tvoje oci vyuziju pristroj s uvedenymi hodnotami velmi dobre. Nezanedbatelny je tiez fakt, ze uz aj Ty pravdepodobne vidis nablizko uz horsie a preto „desiatka“ (zväcsenie pozorovaneho objektu, nespravne priblizeie) bude pre teba tou vhodnou volbou. P.s- do dvanastky ja osobne by som nesiel (iba ak zo statitovom) a na "vedecke" pozorovanie by som isiel viac ako do dvanastky samozrejme len zo stativom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off fanda, 8.8.2014 o 14:59

Jednoznačně souhlasím s edou dedem. 12ku neudržíte a její zdánlivá výhoda se stává nevýhodou ta 10sítka ještě jde. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dede, 8.8.2014 o 12:19

Lanus - srandu som si nerobil, naopak, myslel som to reálne, vážne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 8.8.2014 o 0:10

Ja na vychádzku nejdem bez palice, obyčajná liekovica, asi cól hrubá, vysoká jak chlap, ďalekohľad v mžiku o ňu opriem, netrasie sa... Nepozerám len po srncoch, jeleňoch či diviakoch, ale aj ostatné veci v krajine - spevavce a iné vtáky, čo kde sa deje, kto chodí či sa vozí po vedľajšom kopci... Nieje nad to, keď si niečo, napríklad toho srnca vychutnáš ako na dlani. Na flinte mi stačí u nás štvorka, aspoň nešpekulujem so streľbou na príliš veľkú diaľku ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off kestrel1, 7.8.2014 o 18:49

15x je na den tam kde je moznost podopriet... dlho ho stabilne v ruke nemozno udrzat, koniec koncov ked je clovek zadychcany a nebodaj este ze predtym nieco tazsie rukami dvihal, tak potom aj moja 8,5x sa mi zda dost na udrzanie... Je pravdou ze v US je 15x oblubena, ale rozhodne nie kvoli jasnemu obrazu, ale vzdialenosti sledovaneho objektu... Inak Swaro, Zeiss ba aj Meopta vyraba 15x56 HD pre US trh... Komfort pozorovania sa vsak so stupajucim zvacsenim skor znizuje, zlate pravidlo: 7xles 8xKompromis 10xPole 12xrozhladne 15xDetailisti,hviezdy, resp. ak je niekto Anton Špelec :) Pravdou je ze novym 15X56 SLC by som urcite nepohrdol... odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lanus, 7.8.2014 o 18:05

Edu - Téma je :"Dalekohlad na pozorovanie srnčej zveri " a tá sa loví cez deň ; takže menšia svetelnosť nie je na závadu skôr naopak,lebo ďalekohľady nemajú možnosť zaclonenia ako foťáky ! (i keď ja na 60-ku dávam cez deň klasickú dierovú clonu (-1clonové číslo) na zlepšenie kontrastu a zväčšenie hĺbky ostrosti !!! Problém "trepotavých rúk " mávajú alkoholici takže treba prestať piť a začať sa liečiť ; optika sa dá keď je to nevyhnutné aj fixovať !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off Edu, 7.8.2014 o 17:12

K triedru 15 x 50 treba dodať že za mierneho šera v nom nebude vidieť už nič ako i druhu skutočnosť že ho neudrží v rukách čiže z volnej ruky toho vela neuvidí lebo obraz bude rozklepaný . Práve preto je dostačujuci trieder 7 x 50 ako i 8x56 . Zväčšenie 10 je už na hranici volnej ruky 12 je už dosť a 15 je neudržatelné . Svetelnost velmi zlá ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off lanus, 7.8.2014 o 17:12

dede - Robíš si srandu ??? Prečo porovnávaš 7x42 s 10x56 ??? Ja som porovnával štandardné 50-ky; a tú 15x50 si môžeš pozrieť napr.tu : odkaz A ak chceš ľahkú modernú 15x45 tak mrkni sem: odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 7.8.2014 o 10:09

Lovec84 - Aj tak sa to dá riešiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovec84, 7.8.2014 o 9:59

Ja som si na pozorovanie srncej zveri zaobstaral toto odkaz A hned vidíš čo máš v revíre. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dede, 7.8.2014 o 9:36

Lanus - myslel si ZEISS ? Tu je pre porovnanie Tvojho ,, takmer ,, odkaz Ak sa Ti to nechce porovnávať napr. ZEISS Victory 7x42 má váhu 740 gram a 10x56 má váhu 1250 gram čo je rozdiel ,, takmer ,, 510 gr rozdiel . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 330 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM